Veiligheid Cadzand kostbaar i VLUCHTELING RAS »f GELOOF PZC Pastoor De Kort ziet het zonnig in Een goed getapt biertje is visitekaartje van horeca CA Opvang asielzoeker! kost veel extra geld Kom naar onze oktobershow zeeland :2( Verkeersplan duurder Concreet resultaat project verfraaiing binnenstad Terneuzen Uitnodiging AlgemeneVergadering van de Coöperatieve Rabobank Sas van Gent e.o. B.A. EK IS NIET VEEL VOOK N00IG OM TE WORDEN Oktobershow betekent: dikke auto's, slanke prijzen CAPPENDIJK TOYOTA J woensdag 7 oktober 1998 door Sheila van Doorsselaer CADZAND - Het verkeersveili ger maken van Cadzand-dorp valt duurder uit dan gedacht. Er is nu een tekort van anderhalve ton voor de uitvoering van het project Duurzaam Veilig Ver keer (DVV). Elke kern die duurzaam veilig gemaakt moet worden is be groot voor een bepaald bedrag. Voor Cadzand-dorp was in be ginsel een bedrag beschikbaar van 367.500 gulden. Daar kwam al twee ton bij voor de aanpak van de Mariastraat, maar nog steeds blijkt dit de kosten van de aanpassingen van het straat beeld niet te kunnen dekken. Wethouder L. Wille deed deze mededeling tijdens de commis sievergadering van de gemeente Oostburg waar onder andere de begrotingspunten verkeer en vervoer werden behandeld. Hij zei nog niet te weten hoe hij het tekort zou gaan oplossen. Wille: „We hadden het tekort mis schien kunnen voorkomen door maatregelen voor het veilig ma ken van de kern te treffen. Deze hoeven niet slechter te zijn, maar ik vergelijk het met schoolcijfers: een zes is ook vol doende. een acht is beter. Daar bij vind ik het een voorwaarde dat het project wordt uitge voerd zoals het is voorgespie geld. Als het echt niet anders kan, zullen we de dorpsraad over onze voornemens moeten inlichten. Het is niet netjes om niks te zeggen en op een andere manier door te gaan." Fractievoorzitter F. Baarends van Dorpsbelangen en Toerisme (D&T) zei dat zijn fractie niet enthousiast is over'de resultaten van DW. Wille vindt deze dis cussiezinloos. „Ik hoor wel eens dat mensen zeggen dat we door het project DW de eigenheid van het gebied weghalen. Ik wil er dan ook op wijzen dat het óók de 'eigenheid' van dit gebied is dat er jaarlijks de meeste ver keersdoden vallen van heel West Europa. Praten over de zin van DW is zinloos. De resultaten van het project kunnen we niet exact 'meten omdat we nooit kunnen weten hoeveel doden er zouden vallen als de maatrege len er niet waren geweest. Ik vind het heel goedkoop om, nu het tegen zit, de handen van het project te trekken", zei Wille. 't Duumpje Baarends vond ook dat er te weinig wordt gedaan met de in breng van burgers of praatgroe pen voor de voortgang van het project. Wille sprak dit tegen, maar kwam nog even terug op het gebakkelij met 't Duumpje ,,'t Duumpje heeft in 1996 de laatste bijdrage geleverd aan de discussie rondom DW. Het Be stuurlijk Overleg is zeker bereid te luisteren naar alternatieven. We zijn zelfs blij dat er gezegd wordt welke kant we opmoe ten", zei Wille. L. Flikweert (CDA) was niet blij met deze uitleg. Flikweert:,,Als de professionals al niet weten hoe het moet, wie dan wel?" Het feit dat de N61, een van de be langrijkste verkeersaders van West Zeeuws-Vla anderen niet in het project DW is opgeno men, wekt nog steeds de woede op van alle partijen in de Oost- burgse gemeente. Wille wist te vertellen dat er, naast verschil lende brieven die naar de ach terban in Den Haag gestuurd zijn om de Rijksweg toch in het project te krijgen, nu ook mon delinge contacten zijn gelegd. TERHOLE Concert - De fanfare Excelsior verzorgt zaterdag 10 oktober een concert in de rk kerk. Er zal ook muziek van Weldoen door Vermaak uit Clinge klinken, aanvang concert 20.00 uur. door René Hoonhorst HEIKANT - Rooms-katholie- ke kerkgangers in Oost- Zeeuws-Vlaanderen hoeven de komende jaren nog niet bang te zijn dat ze naar een an dere parochie moeten om ter kerke te gaan. In alle dertien parochies - vooruitlopend op de officiële fusiedatum van 1 januari 1999 van de parochies van Ossenisse en Kloosterzan- de - wordt elk weekeind min stens één kerkdienst gehou den. Minstens één keer in de maand zal een priester voor gaan in een officiële mis, maar de andere weken zullen pasto res of lekenwerkgroepen zorg dragen voor woord- en com munievieringen of woord- en gebedsdiensten. „De kerk moet zo dicht moge lijk bij de mensen staan. Het blijft belangrijk om vieringen te houden voor de natuurlijke parochiegemeenschappen die er al zijn, ook om de menselijke maat te houden", betoogt Hans de Kort. De jonge pries ter (40) die deze zomer naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen kwam is een rasoptimist. Ook nu het pastoresteam dat de pa rochies in de voormalige Kring Noord (rond Kloosterzande) en de Zuidrand (rond Hulst) 'bedient' binnenkort opnieuw twee pastors verliest, blijft hij ervan uitgaan dat in heel de re gio de kerkdeuren elk week eind opengaan. De Kort hoopt daarbij dat het bisdom Breda erin slaagt om met ingang van volgend jaar één of meer nieuwe teamleden warm te maken voor een vaca ture in Oost-Zeeuws-Vlaan deren. Hij weet bovendien dat de pater Marist Willy Weemaes te kennen heeft gegeven, na zo'n dertig jaar missiewerk in Oceanië, graag weer in zijn ge boortestreek te werken. Ook na het afscheid van de priesters Van der Heyclen en Verver over een jaar blijft het team dus twee priesters hou den. Daarnaast hoopt De Kort dat de parochies - zoals nu ge bruikelijk - regelmatig een be roep kunnen blijven doen op de emiriti in de streek. Ondersteuning Vooruitlopen op de eventuele sluiting van kerken wil De Kort niet, omdat hij nog geen kennis heeft genomen van de Priester Hans de Kort blijft ervan uitgaan dat in alle parochies van de regio de kerkdeuren elk weekeinde open gaan en dat er minstens eens per maand een priester zal voorgaan in de mis. foto Charles Strijd Kaski-rapporten en 'geen in zicht' heeft in de financiële si tuatie van de verschillende pa rochies. „Zoals de mensen hier in Heikant (De Kort heeft voorlopig zijn intrek genomen in de pastorie van Heikant, red) naar mogelijkheden zoe ken, vind ik zo gek nog niet. Een aantal vrijwilligers be kijkt wat er aan de kerk moet gebeuren en pi'obeert daar voor geld bij elkaar te krijgen. Ze willen de parochianen ook vragen om de jaarlijkse bij drage te verhogen om de eigen parochie te behouden. Dat soort initiatieven om ook een beroep te doen op financiële betrokkenheid verdient on dersteuning." Voorspellingen De Kort kan zich, desge vraagd, wel voorstellen dat de financiële lat voor sommige parochies uiteindelijk te hoog zal liggen, maar waagt zich voorlopig niet aan voorspel- lingen. Zo lang kerken niet of ficieel aan de eredienst zijn onttrokken, vindt de priester dat er vieringen gehouden moeten worden. „Mocht het echt niet langer haalbaar zijn dan hoop ik dat parochies sa mengaan op de manier zoals Kloosterzande en Ossenisse tot elkaar zijn gekomen. Op basis van verstandige argu menten." De Kort is een priester die dicht bij de mensen wil staan en hij hoopt dan ook dat hij de mensen in het Land van Hulst snel leert kermen. Hij heeft be grepen dat een aantal mensen bang zou zijn dat hij een streng-oithodoxe geestelijke uit de school van Gijsen is. „Dat komt waarschijnlijk om dat mensen gehoord hebben dat ik in Rolduc heb gestu deerd. Ik ben daar index-daad twee jaar geweest om aanvul lende vakken te volgen en li turgisch beter ondexiegd te ra ken. Maar daax-voor heb ik de theologische opleiding in Til- bux-g gevolgd en heb ik mij in Prinsenbeek bijvoorbeeld be zig gehouden met politiek- en jongerenpastoraat. Het gerucht dat hij geen pries ter in West-Zeeuws-Vlaande- ren is geworden, omdat hij te ox-thodox zou zijn, klopt dus niet? De Kort wil er eex-st liever niet op ingaan, maar besluit na enig aarxdringen dat er geen reden voor geheimzinnigheid is. Meningsverschil „Een deel van het bestuur van de Interparochiële Vereniging verschilde met mij van mening over enkele punten. Zo willen ze in het westen niet vaak een beroep doen op emiriti, ook rxiet op priesters die zelf wel willen. Daax-naast vonden ze dat een priester in alle parochies moet komen, terwijl ik meer ben geporteerd voor een taakver deling, waarbij parochianen weten wie de eerst-aanspreek- bare pastor is. Maar goed, die meningsverschilletjes tussen enkele kerkbestuurders in het westen en mijzelf zijn niet zo intex'essant. Het gaat erom dat we hier in Oost-Zeeuws-Vlaanderen met parochianen, leken-vrijwilli- gers, emii'iti én pastores een le vende, betrokken kerkge meenschap blijven vormen." door Marcel Modde TERNEUZEN - Binnen enkele weken worden de eerste plan nen van het project 'Wal te doen met een miljoen' in de binnen stad van Terneuzeix tastbaar. De bedoeling is dan de. lelijke muren van de woningen aan achterzijde van de Donze Vis serstraat op te frissen met kleurrijke panelen. Gekozen is voor vormen als een vuurtoren en een zeemonster, ontworpen door schoolkinderen uit de buurt. De uitvoering van het samen werkingsproject van gemeente, woningbouwvereniging en be woners heeft lang op zich laten wachten. Begin dit jaar werden de diverse plannen aangekon digd, maar verder gebeurde ex- weinig. Op wat kleine dingen na, zo luidde dinsdag ook de kri- tiek op een bijeenkomst van het bewonersforum. Tussentijds is echter gebleken dat verschillen de ideeën een te grote aanslag zouden betekenen op de 2,5 ton die tot enmet 2001 jaarlijks be schikbaar is. Vanuit het forum werd gisteren tevens aangedrongen op snelle plaatsing van een schutting rond het terrein van het ge sloopte hotel Rotterdam. Ook die komt er binnen afzienbare tijd, aldus Cor Verlinde van de sectie integx-aal wijkbeheer. Omwonenden storen zich al ge ruime tijd aan het zicht op de verpauperde hoek. Het perceel maakt deel uit van het plange bied voor het nieuwe theater. De bedoeling is de schutting even eens te verfraaien met schilde ringen. 'Huiskunstenaar' Hans Dekker van de woningbouw vereniging heeft inmiddels een ontwexp gemaakt met theatrale voorstellingen. Ook de muurpa- nelen komen uit zijn koker Beveiliging Verlinde maakte tevens bekend dat de video-observatiecamera op de kop van de Nieuwstraat en de Korte Kex-kstx-aat vandaag operationeel wordt. Het appa raat maakt het mogelijk beide straten in z'n geheel te overzien. De politie wil de camera gebrui ken om eventuele calamiteiten rond de uitgaansgelegenheden vroegtijdig te signaleren. Over de geplande opening van een zogeheten politiehuis in de bin nenstad, bestaat nog geen dui delijkheid. De financiële si baarheid is onzeker, zofl tijdens de forumbijeenkoE;- Woordvoerder Bert Kaisef het bewonersforum constr de na sluiting van de drie durende zitting dat met:! woord over de drüggovl was gerept. „Een unicum, ser denkt daaruit te kunn? leiden dat de problematiek^ de buux-tbewoners 'min off is geaccepteerd'. „Je kunt steeds klagen over een: drugspanden meer of mij1 maar daar is uiteindelijks niemand mee geholpen." - Wel wex-d door de deel aan het fox-um aangedroiu tijdige informatie van d, meente over de plannenm; definitieve vestiging va- dag- en nachtopvangindf!'! nenstad. Beknibbelen op Sloelijn niet verstandij MIDDELBURG - Bij de as van de nieuwe spoorlijn: Vlissingen-Oost moet reke worden gehouden met cenl groei van goederenstromen schrijft het college van GS het ministerie van Verkec Waterstaat in een reactiec stax-tnotitie voor verbtle van de Sloelijn. Ten onrechte gaat het Bij van de eigen groei van hek striegebied, terwijl de scheldetunnel en de aftat van de spoorlijn tussen Bk daal en Antwerpen het Sin bied geen windeieren i leggen, mei-ken GS op. Hei vinciebestuur wil voork dat de nieuwe Sloelijn stréj weinig capaciteit heeft. SLUISKIL Hobbybeurs - Kijken, ruil1 kopen is mogelijk op der mei- en hobbybeurs,die v: gehouden op zaterdag 311 ber in welzijnscentrum Meulegat te Sluiskil, Dev beurs geeft tussen 10,1! 16.00 uur aan particulier gelegenheid hun verzamel: hobby op een stand te pres: ren. Resexveren van een ie nog mogelijk bij de Huk missie te Sluiskil. door Pascalle Cappetti SLUISKIL - Een ware kracht meting voor de Zeeuws-Vlaam- se horeca. De jaarlijkse regiona le voorronde van de Nationale Biertapwedstrijden in zaal Dal- linga in Sluiskil is beslist geen lolletje. Althans, de horecaman- nen en -vrouwen doen het niet voor de lol. Een prestigekwestie is echter het andere uiterste. De 74 deelnemers aan de Biertap wedstrijden vatten hun taak se rieus op. Ze willen in elk geval niet afgaan voor hun collega's. Voorzitter M.J. Lindhout van het organisei-end Centraal Brouwerij Kantoor, de belan- genvei-eniging van twaalf Ne derlandse brouwex-ijen, consta teert tot zijn vreugde dat er onder de Zeeuws-Vlaamse deel nemers veel jongei-en zijn en dat het aantal tegen de honderd loopt. Het publiek is dinsdag in gx-oten getale komen opdagen. Aan het begin vhn de wedstrijd houden de supporters zich nog muisstil, maar als de middag vordert en het aantal gedronken pilsjes stijgt (elk getapt biertje wordt aan één der aanwezigen geser veerd) komt de stemming er goed in. Het applaus wordt har der en het gejoel luidei-. De ver richtingen van de eigen tappei-s, van elke horecagelegenheid zijn wel een paar fans meegekomen, worden met spanning gadege slagen. Goed tappen is een vak, maar het eindx-esultaat is ook een kwestie van geluk. Bestand zijn tegen acht kritische ogen van de vakjury is meegenomen. Bij de beoordeling van het werk is een mooie, 'massieve' kx-aag zonder belletjes of deukjes een eerste vereiste. De schuimkop, twee vingers dik, moet net bo ven het randje van het glas uit- piepen. En het glas moet na tuurlijk met het logo naar voren aan de klant worden gepresen teerd, houdt speaker Jan de Rooy de aanwezigen voor. Voor het onderdeel 'flesje uitschen- ken' geldt eigenlijk hetzelfde. De bokbier mag dan wel op het TERNEUZEN Alliance Franfaise - In x-estau- ï-ant d'Ouwe Kerke in Terneu zen houdt L'Alliance Frangaise op woensdagavond 21 oktober een inli'oductieavond. T. Fas- saert zal deze avond spreken over Franse wijnen. De uitleg is in het Nederlands, doorspekt met Franse termen. De aanvang is om 20.15 uur. 'plateau', op tafel of in de hand worden ingeschonken; vak manschap, de gastheex-rol en presentatie, daar gaat het om. „Een uitstekend getapt of ge schonken glas bier is één van de visitekaartjes van de horecaon- dememing", vertelt organisator Dick Wildeman over het doel van de wedstrijd. Hij weet uit ervaring dat de tapkunst in Zeeuws-Vlaanderen kwalita tief hoog is. In steden als Gro ningen zijn de kasteleins vaak studenten die het niet zo nauw nemen met de hoogte van de schuimkraag of de pi-esentatie. Maai- de klant mag, vindt Wil deman, wel wat verwachten. Hij betaalt tenslotte dik voor een biertje. Dat geldt ook voor ken nis over het brouwsel. „Het ser- vei'en van een trappistje uit de koelkast is bijvoor-beeld uit den boze, maar ja, de klant wil steeds kouder." Uitslagen Individueel: 1. Michel Keemel (Hax-t van Sluis, Sluis); 2. Nicole Di-oog (De Pii-aat, Sluis); 3. Jean-Pierre L'Empex-eur (Fri- tuurke 't Zwin, Sluis). Teams: 1. Disco Jopie (Raimond Bruinse, Edwin Bx-evet), Sluis; 2. De Pi raat (Max-co Dhaenens, Nicole Dx-oog), Sluis; 3. Hart van Sluis (Michel Keemel, Robbie Goos- sens), Sluis. De winnaars gaan 27 januari naar de landelijke wedstrijd in het MECC in Maas tricht. De Biertap wedstrijden in Sluis zijn voor de deelnemende Zeeuws-Vlaamse horecamensen een uiterst serieuze aanlegenlxeid. foto Charles Strijd door Conny van Gremberghe OOSTBURG - Het samenwer kingsverband Welzijnsbeleid West-Zeeuws-Vlaanderen heeft vorig jaar behoorlijk meer uit gegeven dan oorspronkelijk werd geraamd. De post onvoor zien, ruim 144.000 gulden, werd in 1997 volledig opgesoupeerd. Het samenwerkingsverband was in vergelijking met voor gaande jai'en meer geld kwijt in verband met de uitbi-eiding van de taken. Met name de inburge ring en de opvang van asielzoe kers vergde veel extra geld. Volgens het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke re geling is het zaak dat de ge meenten zich nog dit jaar bera- den over maatregelen om de kosten voor inburgering a vang beter in bedwang te'f nen houden. Een en andera uit jaax*verslag van het ssr werkingsverband over 199'. De gemeente Sluis-Aardei heeft op zich geen moeiten.' inhoud van het j aarverslagi; gepresenteerde jaarrekeSj Echter op één punt houdt®, meente een voorbehoud, u lijk de vei-rekening va kosten voor ambtelijke os; steuning. Daarover moete; spraken wox-den gemaakt] sen de twee gemeenten; algemeen bestuur van hfij menwei'kingsverband zich woensdag 14 oktober! de jaarrekening. De veifj ring in het gemeentehuis'e om 19.30 uufc Rabobank Midden in de samenleving De Rabobank is een coöperatieve bank die opkomt voor de belangen van haar leden. Via een gekozen bestuur en de leden vergadering oefenen de leden invloed uit op bet beleid van hun plaatselijke bonk. De Rabobank kiest bewust- positie als een dienstverlener die nauw betrokken is bij de lokale gemeenschap waarvan de leden deel uitmaken. De Coöperatieve Rabobank Sas van Gent e.o. B.A. houdt op donderdag 22 oktober a.s. haar jaarlijkse Algemene Vergadering. De bijeenkomst begint om 14.30 uur en vindt plaats in Hotel "Au Port", Waterpoortstraat 1 te Phillipine. Verkorte agenda 1. Opening 2. Notulen vorige vergadering 3. Jaarrekening 1997 4. Verkiezing leden Bestuur en Raad van Toezicht 5. Rondvraag 6. Afscheid direkteur P.J. Cornelis De volledige agenda, de notulen van de vorige Algemene Vergadering, de jaarrekening 1997 en de overige stukken liggen vanaf vandaag ter inzage op het hoofdkantoor van de bank, Westkade 107 te Sas van Gent. Rabobank Sas van Gent JE i AL GENOEG... Giro 550 Apeldoorn Info1 055 3663339 De Avensis. Het succes op de weg. ir standaard twee airbags, ABS. sidc-impact-protection, op afstand bedienbare centrale portiervergrendeling, startonderbreker, elektrisch bedienbare ramen en buitenspiegels, een bnitentempcratuurmcter en een CW-waarde van 0,28... TERNEUZEN Mr. F. J. Haarmanweg 58, 4538 AS Terneuzen Tel. 0115-617751 jzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 50