Puin benut bij aanpak van dijken StartRente bergmans aergn brillen PZC Verbod op gebruik van levend aas deert Zeeuwse sportvissers weinig Goes komt terug van plan winkels in Bekhofgebied Ad Stouten BV zeeland Breskens proefterrein Politie voorziet geen probleem bij afsluitir Brienenoordbrug Zuidzandenaar heeft dubbele strop met str< Vlissingse verhuurder zet huizen op Internet Project maak minima Middelburg wegwijs VERKOOP- MEDEWERKSTER m/V jen mwm CONTACTLENZEN Nissan Je blijft erin rijden. AUTOBEDRIJF VAN DUKE Fa. De Vrieze en Zn. vrijdag 21 augustus 1998 s1 door Harmen van der Werf BRESKENS - Het project Zee weringen van Rijkswaterstaat, dat is opgezet om zwakke dijk- glooiingen te verbeteren, ont popt zich tot een praktijklabo ratorium van nieuwe soorten dijkbekledingen. Na het plan om twee dijkvakken bij het Ver dronken Land van Saeftinge met tweeënhalve meter klei te bekleden in plaats van stenen, staat een volgende praktijk proef op de rails. Bij Breskens wordt een oud stuk dijkglooiing overlaagd met 'puin'. De grondstoffen voor het 'puin', natuursteen en betonblokken, zijn afkomstig uit dijkglooiin- gen langs de Westerschelde die al zijn vernieuwd Het is over tollig materiaal, waarvoor Rijkswaterstaat een nieuwe, nuttige bestemming zoekt. Op een dijkvak bij Temeuzen wor den betonblokken al herge bruikt door die stenen te kante- Ploegvvedstrijd PJZ op Tholen SINT-MAARTENSDIJK - Op een perceel aan de Ou de Sint Annalandseweg ten noorden van Sint- Maartensdijk houdt de PJZ-Tholen/Sint-Phi- lipsland zaterdag 22 augustus een ploegwed- strijd, met acht deelne mers. Diezelfde dag is op dezelf de locatie in de Smaalzij- polder een trekkersprint- wedstrijd. De vijftien deelnemers proberen met hun trekker zo snel moge lijk vijftig meter af te leg gen De wedstrijden beginnen om 13.00 uur. len, waardoor de dijkbekledmg twee keer zo dik en zwaar wordt. De proef met het overlagen van een oude dijkglooiing bij Bres kens past in dezelfde herge- bruik-strategie van Rijkswa terstaat. Als het experiment slaagt, kan dat ook geld schelen. Het is goedkoper de bestaande dijkbekleding te laten zitten en oude spullen in plaats van nieu we te gebruiken. De hamvraag bij de proef, die wordt uitgevoerd met mede werking van de Dienst Weg- en Waterbouwkunde van Rijkswa terstaat en de Zeeuwse water schappen, is of het puin goed blijft vastzitten aan de oude glooiing- Er wordt gebruik ge maakt van asfalt en beton om de gebroken stukken natuursteen en betonblokken te 'lijmen'. Strenge vorst De nieuwe versterkingstech niek wordt bij Breskens toege past overeen lengte van zeshon derd meter. Bovenop de oude stenen glooiing van twintig cen timeter komt een laag van ruim zestig centimeter. De onderzoe kers zijn met name benieuwd of de twee componenten ook bij strenge vorst aan elkaar blijven kleven. Het experiment met groene dij ken bij het Verdronken Land van Saeftinghe wordt volgend jaar uitgevoerd. Het was de be doeling dit seizoen al een laag klei op twee dijkvakken aan te brengen, maar dat werd te kort dag, onder meer omdat de juiste soort klei niet direct beschik baar was. Rijkswaterstaat hoopt in 2004 klaar te zijn met het vernieuwen van te zwakke dijkbekledingen in Zeeuws-Vlaanderen Het project Zeeweringen, dat zich later ook zal uitstrekken tot de Oosterschelde en onder meer de IJsselmeer-kust, moet in 2003 helemaal afgerond zijn. door Piet Kleemans Z1ERIKZEE - Vanaf vandaag is de Van Brienenoordbrug bij Rotterdam in zuidelijke rich ting tien dagen lang afgesloten voor al het verkeer. In Rotter dam vrezen ze het ergste: lange files en chaos op de wegen. De Zeeuwse politie gaat er vanuit dat de afsluiting voor de wegen richting Zeeland geen of nau welijks gevolgen heeft. De afsluiting van de brug is no dig om het wegdek te vervan gen. Dagelijks rijden 230.000 auto's over de brug en door dat intensieve gebruik is het weg dek eerder dan verwacht aan vervanging toe. Rijkswater staat Zuid-Holland is bang dat veel weggebruikers denken dat het wel zal meevallen met de op stoppingen en dat er juist daar door een verkeerschaos ont staat. Woordvoerder M. van de Vr de van de Zeeuwse politie geert wat verbaasd op de v wat de afsluiting van de Brienenoordbrug voor gevo heeft op de wegen richting land. ,,Wij hebben er geen: ding van gekregen van Rijkj terstaat. Wij verwachten chaos en we gaan ook maatregelen treffen", deel mee. B. Geleijnse van Rijksws staat Zeeland is evenmin l voor verkeersproblemen, wel in en om Rotterdam. 1V niet verderop", is zijn nuch commentaar. Hij gaat er vanuit dat het keer richting Zeeland dat 1 terdam passeert gebruik zal ken van de Maastunnel er Maasbruggen. „Dan kom j de buurt van Rotterdam Zi plein toch weer gewoon oj A29 terecht." De pakken stro die nog enigï compact in elkaar zaten, zijn gevoerd. Het losse stro ligt een hoop en daar is niets m mee te beginnen. De pol hoopt dat ouders hun kinde manen niet zulke gevaarli spelletjes te spelen. Castelei is opgelucht dat het goed is gelopen: „Gelukkig zaten kinderen er niet onder. Ze h; den vast geen idee dat het vaarlijk was wat ze aan het d( waren." Op het moment dat Castele deze uitleg gaf, stond hij in berm van de weg bij de brandt de wagen. De politie en brandweer waren snel ter pl( ke om erger te voorkomen, lading stro was niet meer te re den en moest worden natgehc den tegen het smeulen. De wagen moest worden wegf sleept. Casteleijn bleef on£ deerd. „Ik heb alleen een bee een droge keel van de rook en ben behoorlijk gesehrokkt maar voor de rest heb ik niet: zegt Casteleijn. door Sheila van Doorsselaer ZUIDZANDE - Het zat J. Cas teleijn uit Zuidzande gisteren bepaald niet mee. Hij ontdekte dat de twintig vakkundig opge stapelde pakken stro op zijn bouwland aan de Smidsweg waren omgevallen. Een ravage bleef over, alle werk was voor niets geweest. Toen hij later op de dag met een wagen vol stro over de N675 tussen Potjes en Nieuwvliet hobbelde, rook hij een vage brandlucht. Toen hij over zijn schouder keek, zag hij tot zijn verbazing dat de hele la ding in de hens stond. Een onbekend stelletje boefjes had op de akker de bindtouwen van de balen stro doorgesneden. Daardoor werd de constructie te wankel en stortte de metershoge toren als een kaartenhuis in el kaar. De kinderen hebben nog geluk gehad, want slechts één enkele strobaal weegt al vijf honderd kilo, waardoor ze gemakkelijk konden worden verpletterd. In België is jaren geleden een landbouwer door een soortgelijk ongeluk om het leven gekomen. Het is nog niet duidelijk wat oorzaak van de brand kan zijl Veel hengelaars gebruiken bij de jacht op snoek en snoekbaar al kunstaas in plaats van levende aasvis. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Bij de Nederlandse Vereni ging ter Bescherming van Dieren is het be richt met gejuich ontvangen. Onder hen gelaars zijn de meningen verdeeld over het vandaag van kracht geworden verbod op het gebruik van levend aas in de sport - visserij. Het verbod, uitgevaardigd door het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Na tuurbeheer. zat er al een tijdje aan te ko men. Toch is het bij de Deltafederatie, die de belangen van sportvissers in het zuid westen van Nederland behartigt, hard aangekomen. „Wij voelen ons overrom peld", zegt federatievoorzitter A van Overveld. Hoewel hij ook zijn twijfels heeft over nut en noodzaak van de maat regel zit het Van Overveld vooral dwars dat de leden van de Deltafederatie het nieuws uit de krant moeten lezen. „We hadden het tijdig willen weten, zodat we onze leden ook tijdig op de hoogte hadden kunnen brengen." Voor het verbod op zich kan Van Overveld begrip opbrengen. „Al sporen wij onze le den altijd aan om zo humaan mogelijk te vissen. Ik vraag me alleen af hoe ze het verbod denken te controleren.Dat is niet zo lastig, laat voorlichter T. van der Molen van het ministerie van LNV weten. Het kan in één moeite door met de controle op de visvergunning. De hengel hoeft er niet voor uit het water. De hengelaar moet im mers iets bij zich hebben waarin hij de aasvis levend kan houden. Dat de Deltafederatie zich overvallen voelt, noemt Van der Molen 'overdreven'. „Er wordt al jaren over gepraat. Het had al veel eerder ingevoerd kunnen zijn. Vis sen met levend aas is gewoon maatschap pelijk niet meer aanvaardbaar." Niet alleen de regionale politie contro leert, maar ook de 'vliegende brigades', het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en de Algemene Inspectie Dienst (AID). Hengelaars die het verbod aan hun laars lappen, wacht een boete, die kan op lopen tot maximaal vijfduizend gulden. Hoe hoog die controles op de prioriteiten lijst van de politie staan, wil een woord voerder ervan niet kwijt. „We gaan voor lopig geen extra controles houden." Kunstaas C. van Schelven van de Schouwse hengel sportvereniging Oosterschelde - waarvan de leden ook in de Zierikzeese gracht en het Kaaskenswater vissen - ligt niet wak ker van het verbod. „De meeste mensen die in de gracht vissen gebruiken kunst aas. Het speelt op Schouwen-Duiveland niet zo. We hebben hier maar weinig bïn- nenviswater." Hetzelfde geldt voor Wal cheren en de Bevelanden. In Zeeuws-Vlaanderen wordt volgens E. P. Strobbe van hengelsportvereniging De Lustige Hengelaar Groot Eiland, resi derend in Heikant, nog veel gevist op bin nenwater. Het overgrote deel van de hen gelaars gebruikt daarbij kunstaas. „Ik vind het prachtig dat het verboden is le vende aasvis te gebruiken. Ik erger me dood als ik zie hoe zo'n viske aan een draad geregen wordt en hoe het dan heen een weer gesmeten wordt." Dierenmishandeling Bij de dierenbescherming is het feest. „Er is nu een einde gekomen aan één van de ergste vormen van dierenmishandeling", jubelt M. Bleijenberg van het Landelijk Buro Dierenbescherming in een persbe richt. Daarin wordt het gebruik van le vende aasvis omschreven als 'het doodmartelen van vissen'. Bleijenberg: „Het unieke aan dit verbod is dat regering en parlement nu ook laten zien dat zij oog hebben voor het welzijn van de vis." door René Schrier GOES - Detailhandel in het Bekhofgebied is wat het college van burgemeester en wethou ders van Goes betreft uit den bo ze. In het oorspronkelijke plan waren wel winkels opgenomen. Maar B en W vinden dat de in zichten zijn veranderd. De na druk is meer komen te liggen op het kemwinkelgebied. Gebie den als het Bekhof zijn beter ge schikt voor wonen, kantoren en parkeren. Detailhandel in Bek hof past niet in zo'n beleid, vin den B en W. Overigens zit er nog niet veel schot in een daadwer kelijke invulling van het gebied. De Goese ondernemers zullen wel blij zijn met die omme zwaai. Zij hebben zich altijd te genstanders getoond van de tailhandel in het Bekhofgebied. Fietspadennet tot Engeland volgende week in gebruik RETRANCHEMENT - De nieu we Euro coast cycle track, die Engeland met Nederland ver bindt, wordt op zondag 30 au gustus officieel geopend. Vanaf die datum is het mogelijk om per rijwiel vanuit Canterbury- (En geland) zonder onderbreking via de Belgische kust Zeeland te bereiken. Een groep Britse lange af standsfietsers. begeleid door een delegatie van de gemeente Canterbury, rijdt de route op 29 augustus feestelijk in. Dat wordt op Belgisch grondgebied omlijst met allerlei activiteiten, zoals helikoptervluchten voor het publiek. De volgende dag is het gezelschap te gast in Ren- tranchement. De gemeente Sluis-Aardenburg en het waterschap Het Vrije van Sluis lieten het laatste stukje vanaf de grens tot de Zwinstraat in het voorjaar in Retranche- ment asfalteren. Hiermee werd de laatste schakel geplaatst tus sen het Belgische fietspadennet en de vele fietsroutes in Neder land. Ook de zeedijk te Knokke- Heist kreeg een fietspad. De gemeentebesturen van Knokke-Heist, Sluis-Aarden burg, dorpsraad Retranche- ment en Evenementen Commis sie Retranchement, muziek gezelschap Apollo en Miss Zwin geven de opening een feestelijk tintje. Loco-burgemeester G. van Daele van Sluis-Aarden burg verricht om 10.00 uur de openingshandeling. Ze waren bang voor een zuigen de werking van deze nieuwe winkels. Het zijn niet alleen nieuwe in zichten geweest die hebben ge leid tot de aanpassing van het beleid. In een voorstel aan de ge meenteraad schrijft het college dat er nogal wat gespeeld heeft, wat tot allerlei veranderingen heeft geleid. Met name de con statering door de projectont wikkelaar APO dat het oor spronkelijke plan, waarover al overeenstemming bestond, niet gerealiseerd kon worden, heeft veel in beweging gebracht. In een later stadium kwam daar nog bij de gewijzigde organisa tie bi] ABN AMRO Projectont wikkeling BV (APO) Het Bek hofproject valt inmiddels onder beheer van ABN AMRO Onroe rend Goed Holding. Daardoor is een situatie ontstaan van over leg over functionele en ruimte lijke stedenbouwkundige mo gelijkheden voor dat gebied. Dat bood de gemeente ook de gelegenheid om inzichten op het punt van de detailhandelsloca ties in te brengen De gemeente heeft met APO een samenwerkingsovereenkomst afgesloten voor de ontwikke ling en realisering van een plan voor invulling van het Bekhof gebied. APO was van mening dat het oorspronkelijke plan om financiële reden niet door kon gaan. Ze vonden het te duur, on der meer door gewijzigde marktomstandigheden- Vervol gens zijn tussen APO en de ge meente onderhandelingen be gonnen over alternatieven. Tot nu toe hebben de twee partijen daarover geen overeenstem ming kunnen bereiken. In dit stadium van onderhandeling tussen de projectontwikkelaar en de gemeente op basis van de door Miriam van der Schot VLISSINGEN - De Walcherse woningcoöperatie wil met haar vrijkomende woningen op In ternet. Hoewel de voorberei ding nog maar net is begonnen, is de streefdatum geprikt op 1 oktober. „Het Internet moet een extra service worden aan een bepaalde doelgroep", zegt pro jectcoördinator Ronald Post van de woningstichting Basco. Vooral studenten en mensen van buiten Zeeland behoren tot de doelgroep. Studenten geraken via school makkelijk op Inter net. Voor mensen die buiten de provincie wonen is Internet een makkelijke oplossing. Voor Walcheren heeft dat weinig zin, omdat de Woningkrant daar huis-aan-huis wordt verspreid. De coördinator vernacht dat t paginabezoekers net als bij c Woningkrant, een woonbc kunnen invullen. Die bon kó dan per e-mail worden ve: stuurd. Het idee met de vrijkomenc woningen op internet te gaa ontstond vorig jaar. Toen de W< ningkrant werd opgestart, kwt men er meerdere suggesties oi het de woningzoekenden mal keiijker te maken. Naast intei net werd ook het idee van 'voic response'geopperd. Ditsysteei geeft de mogelijkheid om telefc nisch te reageren op een advei tentie. De geïnteresseerden hoe ven dan niet meer de bon op d bus te doen. Het telefonisch rea geren kan buiten de kantoor uren om. Voice respons word vanaf 1 oktober ingevoerd. Het al tijdenlang braakliggende Bekhofgebied. foto Willem Mieras samenwerkingsovereenkomst moet worden geconstateerd dat uitvoering van het oorspronke lijke plan definitief niet meer zal plaatsvinden. Echter het geldende bestem mingsplan gaat nog wel uit van de mogelijkheid daar winkels te realiseren. Om te voorkomen dat er ongewenste ontwikkelin gen op het gebied van de detail handel gebeuren, stellen B en W de gemeenteraad voor een voor- bereidingsbesluit te nemen. Dan kunnen in dat gebied geen dingen gebeuren die de gemeen te niet wil. De commsisie voor binnenstad, cultuur, sociale zaken en wijk aanpak vergadert woensdag 26 augustus over dit voorstel van B en W. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - „Het is fijn om wegwijs te worden in het doolhof." Dat was de reactie van een deelnemer aan het pro ject Nee heb je, ja kun je krijgen. Ruim driehonderd Middelbur gers die onder de Algemene Bij standswet vallen, hebben tus sen maart en juni gevraagd om uitleg over de verschillende voorzieningen voor de sociale minima. Van de 310 aanvragen die zijn binnengekomen, hebben drie honderd mensen gevraagd om een bezoekje van een vrijwilli ger van het project. De vrijwilli gers komen langs om uitleg te geven over bijvoorbeeld kwijt schelding van gemeentelijke be lastingen en over bijdragen uit het Gemeentelijk Sociaal Fonds. Ook kunnen ze het een en ander vertellen over de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). De vijftien vrijwilligers die hiervoor zijn ingeschakeld, hebben zelf ook een uitkering. Zij zijn speciaal voor dit project getraind. Ter versterking van ons team zoeken wij een vanaf 16 jaar vereisten zijn: een goede motivatie enthousiasme en klantvriendelijkheid Voor nadere inlichtingen: Schuithaven 15 Zierikzee Tel. 0111-417878 Zierikzee, telefoon 0111-412029 Ouddorp, telefoon 0187-681249 Autodemontagebedrijf Verkoop van grote sortering gébruikte en nieuwe onderdelen. Inkoop van sloop- en schade-auto's Bij inname van uw sloopauto, afgifte van originele RDW vrijwaringsbewijs. LidvanStiba A.R.N. Ringweg 1a - Oosterland Telefoon 0111-482130 NISSAN Kerkring 37 Nieuwerkerk 0111-641364 Uw ruitersportspeciaalzaak en hoefsmederij Hogezoom 152 - Renesse - Telefoon 0111-461691 s hypotheken vanaf informeer naar de speciale hypotheektarieven voor Poortambacht 10 nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 36