Gemengde gevoelens bij De Bruin na nieuw verhoor Borsels elftal overtreft zichzelf nog met in zicht Massi mag weer koersen van rechter Ook spelers Oranje slikken middel tegen verzuring Rosendaal houdt zich prima staande op de tienkamp Kogelstootster alleen tevreden over klassering Einde TVM-zaak Del Piero loopt kwaad weg BOEDAPEST '98 O O il A 1 A doorSven Remijnsen REIMS - Zes renners van TVM zijn gisteren op het politiebu reau van Reims verhoord in ver band met de dopingzaak rond de Nederlandse wielerploeg. Hoffman, Van Petegem, Van Dijck, Roux, Michaelsen en La- fis werden urenlang aan de tand gevoeld, maar enige vaart in het onderzoek lijken de verhoren niet te hebben gebracht. TVM- advocaat Joost van Mierlo heeft de 'stellige indruk' dat de aan gehouden ploegleider Cees Priem en verzorger Jan Moors Frankrijk niet voor 7 september mogen verlaten. Op die dag eindigt de vakantie van Odile Madrolle, de rechter commissaris van Reims die de TVM-zaak behandelt. Ook over de vrijlating van teamarts An- drej Michailov bestaat nog al tijd onduidelijkheid. „Ik heb geen idee wanneer Michailov wordt vrijgelaten en Priem en Moors terug naar huis mogen", zegt Van Mierlo. „Waarnemend commissaris Schricke heeft gis teren gezegd dat er vooralsnog geen wijziging in de huidige si tuatie valt te verwachten." Van Mierlo tekende gisteren ho ger beroep aan tegen de gang van zaken in het TVM-onder- zoek. Erg veel verwacht de raadsman hiervan echter niet. „Waarschijnlijk wordt het ho ger beroep pas vlak voor 7 sep tember behandeld. Daar schie ten Priem, Moors en Michailov dus weinig mee op." Bloed In het kader van het onderzoek meldden de Nederlander Tris tan Hoffman, de Belgen Peter van Petegem en Hendrik van dijck, de Fransman Laurent Roux, de Deen Lars Michaelsen erf de Zweed Michael Lafis zich gisterochtend om tien uur bij het Hotel de Police in Reims. Na te zijn onderworpen aan een verhoor en een onderzoek van bloed, urine en haar, werden de renners tussen half zeven en kwart over zeven gisteravond een voor een weer vrijgelaten. Volgens advocaat Van Mierlo zijn de coureurs 'correct' behan deld. Van Petegem, Michaelsen en Roux werden opgeroepen om dat ze deel uitmaakten van het TVM-negental dat deelnam aan de Tour de France. Op 3 augus tus waren de overige zes Tour renners (Blijlevens, Knaven, Voskamp, De Jongh, Oetsjakov en lvanov) al gehoord in Reims. Hoffman, Van Dijck en Lafis moesten zich melden voor het verhoor vanwege hun aanwe zigheid in de Ronde van Murcia. De TVM-wagen met 104 ampul len EPO, die op 9 maart nabij Reims werd aangehouden, was onderweg vanuit die Spaanse etappekoers. De Belg Johan Capiot, die een rit won in de Ronde van Murcia, was gisteren de grote afwezige in Reims. Capiot kon niet ko men, omdat hij de avond daar voor in een hotel in Kortrijk, waar de TVM-renners samen waren gekomen, na een woor denwisseling slaags was ge raakt. „Capiot heeft klappen gekregen van twee mensen", zegt Van Mierlo. De TVM'er heeft het ziekenhuis, waar hij ter observatie de nacht door bracht, inmiddels weer verla ten. Priem Cees Priem, die in het gezelschap van zijn vrouw op een geheime plaats in Frankrijk verblijft, is gisteren door zijn advocaat Van Mierlo ingelicht over de trage voortgang van het onderzoek. Volgens de raads man begint de ploegleider uit Wemeldinge zich steeds meer te vervelen tijdens zijn gedwongen verblijf. „Ik ken de omgeving zo onderhand wel, zei Cees. Hij zou graag naar huis terug willen." van onze sportredactie DOUAI - Rodolfo Massi mag per direct weer koersen. De Itali aanse wielrenner kreeg gisteren groen licht van de rechtbank in het Noord-Franse Douai. Massi is een van de hoofdverdachten in het onderzoek naar doping in het peloton. Massi mag geen contact hebben met landgenoot Daniele Tarsi, de arts van de Casino-ploeg, en zijn Franse ploeggenoot Gilles Bouvard. Beide coureurs reden in het verleden voor Festina, de ploeg die tijdens de Ronde van Frankrijk het dopingschandaal in de wielersport inleidde. De 32-jarige Massi verliet giste ren het gerechtsgebouw in Douai, maar hij mag Frankrijk vooralsnog niet verlaten. „Ik heb heel moeilijke momenten gekend", zei de coureur, die niet verwacht snel weer op de fiets te zullen zitten. „Ik heb niet eens de moraal om te gaan trainen," Binnenkort zal Massi, na over leg met de ploegleiding van Ca sino, bepalen wanneer en waar hij zijn rentree in het wielerpe- loton zal maken. „Ik hoop snel de zin terug te vindennog enkele wedstrijden te kunnen rijden", aldus de Italiaan. Borgtocht Massi werd op 29 juli door de Franse politie gearresteerd. In zijn hotelkamer in Aix-les- Bains waren verboden midde len aangetroffen. Massi werd er van beschuldigd doping te heb ben gebruikt en verhandeld. De Italiaan werd overgebracht naar Noord-Frankrijk en op borgtocht vrijgelaten Deze week werd de zaak echter her opend. AFP van onze sportredactie SITTARD - Acht spelers van het Nederlands voetbalelftal slik ken creatine. Dat middel gaat verzuring tegen. Het komt niet voor op de dopinglijst, maar veel trainers vinden dat dat wel zou moeten. Van creatine word je één tot anderhalve kilo zwaarder. De Tsjechische coach Zdenek Zeman gaf het amino- zuur-ereatine aan zijn spelers bij Lazio Roma. Zeman is zelf in opspraak, omdat hij beweert dat in het Italiaanse profvoetbal veel doping wordt gebruikt. Dat ook Oranje-spelers creatine gebruiken, zegt bondsarts Frits Kessel in het blad De Voetbal trainer, dat vandaag verschijnt. Creatine is geen hormoonpro duct, maar in feite een voe dingssupplement. Je verzuurt later en er treden ook later in de wedstrijd coördinatiestoomis- sen op. Je voelt je dus niet zo snel moe en bij sprints kun je je maximale snelheid langer vast houden." Het enige bezwaar is volgens Kessel dat je er wat zwaarder van wordt. „Dat is voor sommige spelers al vol doende om zich niet prettig te voelen als ze zo'n tablet geno men hebben. Of je baat hebt bij creatine hangt van de persoon af." Dat laatste bevestigt inspan ningsfysioloog Luc van Agt. „Bij PSV voelt een gedeelte er zich prettig bij, maar heel wat spelers vonden dat ze met een 'vol gevoel' op het veld stonden. De pillen houden vocht vast, dus dat is niet zo vreemd. Daarom bepaalt nu iedereen zelf of hij ze slikt." Echte doping werkt volgens Kessel in de voetbalsport niet. „Gebruik daarvan gaat ten kos te van de coördinatie, techniek en tactisch inzicht. Amfetamine werkt wel tegen faalangst, maar je verliest elke realiteitszin en de kans is groot dat je zeer grove overtredingen gaat maken. Als er iemand betrapt wordt, dan is dat omdat hij in zijn privéleven drugs gebruikt." Bloedcontroles De voorzitters van de Italiaanse voetbalclubs hebben gepleit voor bloedcontroles. Naar aan leiding van het onderzoek naar het gebruik van verboden mid delen in Italië willen de preses van de verenigingen uit de serie A en B al dit seizoen dergelijke controles invoeren. Op woensdag 26 augustus ko men de voorzitters in een speci ale zitting bijeen om hierover een beslissing te nemen. GPD/S1D Ploeg Jos van Belzen in lialve finale Borsele Sloepoort Cup door Koen de Vries NIEUYVDORP - Gelegen heidstrainer Jos van Belzeu moest het gisteren na de groot ste verrassing tot nu toe in de Borsele Sloepoort Cup ruiter lijk erkennen. Dat zijn Borsels elftal zich had geplaatst voor de halve finales was niet alleen te danken aan het frisse spel dat zijn spelers op de mat leg den. De machteloosheid van de tegenstanders en een portie geluk zette de ploeg die in de vorige edities steevast in de achterhoede eindigde onver wacht hoog op het paard. Van Belzen, normaal gespro ken trainer van Heinkens- zand, zag in de eerste wed strijd vele seinen op groen springen toen het Borsels elf tal het veel sterker ingeschatte Patrijzen met 2-0 versloeg. Vooral de openingstreffer, een schitterende lob van Martin den Hamer vanaf zo'n veertig meter, liet vele harten sneller kloppen „En dan gaat er wat leven", aldus de van oor tot oor lachende Van Belzen. Nadat zijn ploeg in de tweede wedstrijd met 1-0 van SSV'65 verloren had, gingen de kop pies niet naar beneden. SSV had immers de eerste wed strijd van Arnemuiden verlo ren en de vissersploeg zag daarna geen kans Patrijzen te verslaan (0-0). Door een zege in het laatste duel op Arne muiden zou het Borsels elftal heel hoge ogen gooien. Alleen een ruime overwinning van SSV op Patrijzen zou dan nog roet in het eten kunnen gooien. Van Belzen gokte in het alles- beslissende duel met Arne muiden op de counter. „Tegen een team dat beter is, moet. je natuurlijk niet vol op de aan val gaan spelen", bedacht de man die zelf elf jaar voor het eerste van Arnemuiden uit kwam. Hij posteerde routinier en erkend aanvaller Arjo den Dekker als laatste man en liet Arnemuiden komen. De zater dag-eersteklasser werd echter zelden gevaarlijk. Overwicht Pas toen Arnemuiden achter kwam (benutte strafschop van Alex de Haan), kregen de favo rieten een overwicht. Een inzet van van Bertus Siereveld werd door de paal gekeerd. Toen doelman Smeding uit het veld werd gestuurd vanwege hands buiten het strafschopgebied, waren de kansen voor Arne muiden verkeken. Een simpel countertje bracht het Borsels elftal, mede omdat het bij SSV - Patrijzen 0-0 bleef, in hogere sferen: 2-0. Het bleef overigens niet bij die rode kaart voor Smeding, want er werd zo hier en daar stevig geschoffeld. OokSSV'er Arjen Sandee moest het veld met rood verlaten. Daarnaast werden er nog vier gele kaar ten getrokken. Gelukkig was dat ergens goed voor: elke kaart levert vijfentwintig gul den voor het goede doel op. Op voorhand werd poule C van het toernooi in Nieuwdorp tot de minst sterke gebombar deerd. Na het optreden van Kloetinge, Goes, HW'24 en Terneuzen, was gisteren alleen Arnemuiden een ploeg met re putatie. Maar de ploeg van Rens Griep kon die geen ogen blik waarmaken. Van Belzen schatte de presta ties van het Borsels elftal ech ter redelijk hoog in. „Natuur lijk lieten de tegenstanders niet hun beste spel zien, maar wij hebben helemaal nog niet zo slecht gespeeld. Met spelers als Alex de Haan. Erno Cap- pon en Arjo den Dekker heb ben we kwaliteit in de ploeg." Zaterdag kan iedereen zien of het succes van het gelegen heidselftal een toevalstreffer was. In de halve finales komt de ploeg uit tegen HW'24. De I Hulstenaren kunnen iets dat gisteren zelden of nooit te zien j was: goed voetballen. Arnémuiden - SSV'65 1-0. 6. De Smit 1-0. Borsels elftal - Patrijzen 2-0. 8. Den Hamer 1-0, 26. Velkers 2-0. Arnemuiden - Patrijzen 0-0. Borsels elftal - SSV'68 0-1.28. Bal 0-1 Arnemuiden - Borselselftal 0- 2. 6. De Haan (strafschop) 0-1, 24. Cappon 0-2. SSV'65 - Patrijzen 0- 0. Eindstand: 1 Borsels elftal 3-6, 2. SSV65 3-4 (1-1), 3. Arnemuiden j 3-4 (1-2), 4. Patrijzen 3-2 Programma zaterdag. Om plaat sen 1 t/m 4, halve finales: Hoek - Kloetinge, H\rV24 - Borsels elftal j Om plaats 5 t/m 7. Terneuzen, RCS en SSV'65. Om plaats 8 tot en met 10: Veere, Axel en Arnemuiden. I Om plaats 11 t/m 13: Middelburg, Goes en Patrijzen. [van onze sportredactie ►BOEDAPEST - Twee dagen [lang galmde het tromgeroffel door het Nep-stadion en golfde [het gejoel en gefluit van de tri bunes af. Een vaste schare tien- jkampfans uit Estland steunde haar held van begin tot einde in zijn heroïsche strijd. „Erki, Er- jki", klonk het keer op keer voor Erki Nool. Hij bleef het koelst in de hitte en bij de ontberingen gedurende de tien atletiek. Hij werd in Boedapest Europees kampioen op de decathlon. De Nederlander Jack Rosendaal .(24) eindigde op de elfde plaats. |De atleet uit Apeldoorn sloeg jmet zijn klassering en 8135 pun- jten helemaal geen gek figuur. Sterker nog, temidden van de [elite hield hij zich prima staan de. „Ik had dit niet gedacht. Het 'was zwaar. We moesten om half jzes opstaan en gingen om half itwaalf naar bed. Maar ik heb |een goede meerkamp gedraaid." 'Behalve de Amerikanen Chris Huffins en Dan O'Brien was de volledige wereldtop present in Hongarije. En de ambiance was goed. „Al die toeschouwers, dat maakt een meerkamp veel leu ker", vond Rosendaal. „Ik ben tevreden. Dit jaar heb ik drie keer boven mijn persoonlijk re cord van vorig seizoen gepres teerd. En ik ben nog een half jaar geblesseerd geweest." Nool, in eigen land een ware volksheld, was in de survival uiteindelijk de fitste. Hij pakte zijn eerste titel in de buiten lucht. In 1996 won hij goud bij de EK indoor. Lang zag het er echter naar uit dat hij het af moest leggen tegen Eduard Hamalainen. Deze Fin scoorde op elk onderdeel goed. Nool piekte meer (5,40 op polshoog, 7,80 bij verspringen), maar daalde soms hard (40,79 met discus). Uitzinnig Na zeven onderdelen stond Nool zesde, op 240 punten van Hamalainen. Opgezweept door het pubhek sloeg hij terug: be halve de 5,40 met de polsstok ook 70,65 met de speer. DeEsten werden uitzinnig. Nool ging de gevreesde Fin na negen num mers voorbij. Hamalainen telde behalve vader Pavel geen sup porters. Zijn speerwerpen viel tegen, een beste poging van slechts 55,34. Op de afsluitende 1500 meter hoefde Nool alleen te controleren. Hamalainen won zilver, de Rus Lobodin brons. De slijtageslag in Boedapest eiste slachtoffers. Van de 26 at leten die begonnen haalden zes de eindstreep niet. Rosendaal kon er mooi van profiteren. De Nederlandse allrounder had een HOME - Alessandro del Piero is gisteren waad weggelopen uit een persconferentie in Rome. De Italiaanse international was eerder op de dag verhoord dooi de anti-dopingcommissie van het Italiaans olympisch comité (CONI). Del Piero kon nog net uitbren gen dat hij bij zijn mening was gebleven, dat hij dus nooit ver boden middelen tot zich had ge nomen. Hij was zich bewust van de consequenties van zijn uit spraken, zo meldde hij ook nog de verzamelde media. Of hij zich gedrogeerd voelde, wilde een andere journalist weten. Het enige antwoord van Del Piero bestond uit een boze blik, waar op de voetballer opstond en de zaal verliet. RTR constante tienkamp, maar mis te op de 1500 meter na uitschie ters. Wel verbeterde hij met de kogel z'n persoonlijk record. De atleet haalde net niet het niveau van begin juli in Tallinn, de thuishaven van Nool, toen hij tijdens de Europa Cup op de meerkamp zijn grens naar 8269 punten verlegde. De eerste dag sloot Rosendaal als twintigste af, omdat hij het verspringen en de 400 meter slecht afwerkte. Het tweede deel, traditioneel Rosendaals sterkste, ging stukken beter. Over de 110 meter horden (14,53) en met de discus (42,70), de polsstok (4,90) en de speer (63.89) presteerde hij naar be horen. Met de 1500 meter te gaan lag hij veertiende. Op het laatste nummer onder scheidde Rosendaal zich. Hij liet het voltallige veld achter zich. De tienkamper, die vorig jaar tijdens de WK in Athene na drie onderdelen moest stoppen wegens een blessure, won in 4.20,39. Dolblij viel Rosendaal leraarde. ANP foto Willem Mieras van onze sportredactie BOEDAPEST - Corrie de Bruin is gis teren tijdens de Europese titelstrijd at letiek in Boedapest met een matige af stand van 18,28 meter zevende gewor den. Ze hield daar gemengde gevoelens aan over. „Tevoren zou ik voor die plaats hebben getekend in zo'n sterk toernooi. Maar ik had veel verder moe ten stoten. Dus kan ik niet tevreden zijn." De Bruin werd het derde lid van de na tionale ploeg met een plaats bij de laat ste acht. Kamiel Maase (achtste op de tien km) en Ester Goossens (finale 400 m horden) gingen haar vooraf. Bert Paauw, technisch directeur van de KNAU, hoopt nog steeds op ten minste zeven klasseringen bij de top-acht. Steepleloper Marcel Laros voldeed daar in de verste verte niet aan. Hij ging roemloos ten onder in de series. Troy Douglas het in de series 200 m zien dat hij de potentie heeft om een gooi te doen naar een podiumpositie. Hij werd „op zijn gemakje" tweede in zijn race en leverde met 20,55 sec. de derde tijd van alle deelnemers af. Patrick van Balkom, van wie evenveel werd ver wacht, liep verkrampt naar de vierde plaats in zijn serie (20,88) maar stapte met de veertiende tijd toch de halve fi nales binnen. De serie van De Bruin was ongewoon matig nadat ze het hele seizoen al goed bezig was geweest. Een maand geleden nog tilde ze het nationale record op Pa pendal naar 18,87 m. daar kwam ze niet aan toe. Ze mocht in feite blij zijn dat enkele sterker geachte rivalen ook niet op dreef waren, anders was de plaats in de finaleronde van acht ernstig in ge vaar geweest. In de drie extra pogingen verbeterde ze zich echter slechts acht 'centimeter, de laatste twee stoten maakte ze zelf ongeldig. Arnemuidenaar Bertus Siereveld in actie in het duel met SSV'65. Corrie de Bruin kon bij het kogelstoten haar agressie niet in kracht omzetten. foto Paul Vreeker/AN P „Ik tast volledig in het duister waarom ik de rechte lijn niet kon vinden", zei de 21-jarige atlete uit Hardinxveld. „Bij het instoten ging het wel goed. Er was niets dat me afleidde. Niet het publiek, niet de herrie, niet het feit dat mijn broer Erik niet als NOS-verslaggever naar Boedapest mocht gaan." De oud- discuswerper werd pal voor het EK uit de commentatorenploeg gezet, omdat zijn geloofwaardigheid in het geding is na de 'dopingaffaire' rond zijn echtge note Michelle Smith. „Dat had er alle maal niets mee te maken. Zoiets scheelt me heus geen centimeters. Op zich was ik ook' over de techniek wel te spreken. Alleen ging dat ding niet de kant op die ik wilde." Douglas freewheelde maar wat in zijn serie. „Niet slecht, hè, guys", zei hij met een brede grijns richting verslaggevers. „Cool, man, cool." Of zijn eerste titel- toernooi in het oranje hem wat had ge daan? „Nou, nee, eigenlijk niet. Ik ben deelnemer. Wat voor kleur ik ook draag. Nederlanders willen dat ik goed presteer. Dat doe ik dus. Tot morgen." Van Balkom, met 20,3*f sec. in het bezit van de tweede Europese seizoenstijd, zat niet goed in zijn vel. „Ik ben wat dizzy. Voor de start kreeg ik ook kramp in mijn bovenbeen. Gelukkig kon ik dat wegschudden. Dit is niet wat ik voor ogen had. Het moet veel sneller, wil ik de finale halen. Want dat blijft toch mijn grote doel." Laros was ten einde raad na zijn volko men mislukte missie op de 3000 meter steeple chase. Net als vier jaar geleden in Helsinki strandde de Bredanaar al in de series. Zijn tijd, 8.38,89, was bedroe vend. Hij eindigde uitzichtsloos als ne gende in zijn race zonder ook maar een moment de indruk gewekt te hebben beter te kunnen. De 26-jarige atleet van Sprint stapte met holle ogen van de baan, nadat hij direct na de finish zijn shirtje woedend tegen het kunststof had geslingerd. Hij keek niet op of om en verschool zich achter het stadion om met een hand doek over zijn hoofd zijn verdriet te verwerken. Pas na een hal f uur vond hij de woorden om uiting te geven aan zijn frustraties. „Het is niet te geloven. Doe ik het daar allemaal voor? Ik zet er bijna voor opzij om hier mee te mogen doen in een van de zwakste races van het seizoen, zon der Afrikanen, en dan gaat het voor geen meter. Ik heb er op deze manier geen zin meer in. Ik moet eens heel goed nadenken over mijn toekomst als at leet." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 23