Ambitieus plan hotel Cadzand PZC Megabeachparty op Saeftinghefeesten in haven van Paal Geld voor hertaxatie woningen Oostburg Zuiddorpe viert Boekweitfeesten Festival Steenen Beer Terneuzen wordt voortgezet Oostburg weigert geld in Kust-VVV te steken De Schelde is bij de de bron al vervuild Olijke expositie van Zeeuwse kitsch in de bibliotheek van Kloosterzande zeeland zlO Oostburg wil uitbreiding koppelen aan herinrichting Cadzand-Bad-West maandag 17 augustus 1998 door Edy de Witte PAAL - De Saeftinghefeesten in de haven van Paal krijgen een eigentijds tintje. Het al jaren op dezelfde leest geschoeide drie daags weekendprogramma krijgt vrijdag 21 augustus een extra dimensie met een mega beachparty. Vanaf 's middags twee uur is er in de spuikom spektakel met onder meer beachvolleybal, waterfietsen, een drive-in show, limbo- en buikdansen, een lichtshow en de verkiezing van Miss Wet t- shirt. Zaterdag begint om 10.00 uur in het havengebouw een rommel markt. De Joskes zingen nostal gische zeemansliederen. Het traditionele admiraalzeilen op de Westerschelde gaat om 15.00 uur van start. De fanfare Nooit Gedacht uit Graauw verzorgt vanaf 19.00 uur de opwarming voor de feestavond met het dansorkest Upnote. Zondag morgen is pastoor Ruyloft c voorganger tijdens de euchari tieviering in het havengeboui Na de dienst kan men aanschu: ven voor een portie mosselen een broodje met koffie. Rondvaart In de namiddag kan het publie op de jachten inschepen voc een rondvaart over de Westei schelde. De garnalenkotter N! 21 loopt rond vier uur binnë met verse vangst. Op het terrei zijn oude tractoren uit de jare veertig en vijftig te zien. Indie de weersomstandigheden h( toelaten landen parachutiste op de Seheldedijk. Voor d jeugd staat er een springkussei Upnote zorgt 's middags voor d muziek. Het café In het Zich der Schelde speelt met ee schieting op de liggende wip o de Saeftinghefeesten in. Zater dag, zondag en maandag kun nen liefhebbers hier vanaf 14.3 uur de boog spannen. door Barend Pelgrim OOSTBURG - De gemeente Oostburg trekt ruim één miljoen gulden uit om een hertaxatie van alle onroerend goed op haar grondgebied te laten uitvoeren. De laatste keer dat de waarde van gebouwen en gronden werd gepeild was in 1995 en volgens de wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) moet dit eens in de vier jaar plaatsvinden. Op basis van deze taxatie worden een viertal belastingen bepaald die slaan op onroerend goed-bezit- ters of de beXvoners. De hertaxtie per 1 januari 1999 heeft gevolgen voor de ozb-hef- fing- van de gemeente, de omslagheffing van de water schappen en inkomsten en ver mogensbelastingen van het rijk. De gemeente Oostburg geeft er de voorkeur aan om de werk zaamheden uit te laten voeren door Houdringe Rentmeesters kantoor uit Roosendaal omdat dit kantoor in het verleden ook naar tevredenheid deze en an dere klussen voor Oostburg uit voerde. Bovendien komt d offerte van een concurrereni bureau uit Oosterhout 120.001 gulden hoger uit. Van de bijm 1.1 miljoen die de gemeente uit trekt voor de herwaarderim van het onroerend goed kan 6i procent, 645.000 gulden, ver haald worden op rijksbelasting, diens en waterschap. De res komt ten laste van de gemeente lijke begroting. Het voorstel van B en W om ii zee te gaan met Houdringe kom' aan de orde in de commissie fi nanciën op vrijdag 28 augustui om 14.00 uur in het gemeente huis van Oostburg. Drankrijder botst SLUIS - In de binnenstad vat Sluis heeft een 21-jarige Duit ser zaterdag zijn auto total-losi gereden. De man reed te hard maar de oorzaak was vooral drank. Hij had ruim drie keet meer gedronken dan toege-j staan. De man kreeg een rijver bod van acht uur. In Zuiddorpe werd afgelopen weekeind weer feestelijk aandacht besteed aan de introductie van de boekweit, zo'n vijf eeuwen gele den. foto Charles Strijd door Edy de Witte ZUIDDORPE - De naamgeving van de traditionele Boekweitfeesten is ontleend aan de drie boekweitbloemen in het wa pen van Zuiddorpe. De Axelse gemeente kern stond het afgelopen weekeinde weer even stil bij de introductie van deze kruid achtig plant in onze contreien zo'n vijf eeuwen geleden. Zaterdagmiddag wist het publiek al snel de weg te vinden naar cle doorgaande Hoofdstraat waar de kraampjes voor de braderie, hobby- en ambachtenmarkt stonden opgesteld. De kinderen konden zich vermaken met clown Francesco en naar hartelust ravotten op het springkus sen. Openluchtbal De liefhebbers spanden de boog voor een schieting op de liggende wip. De harmo nie De Vredekring uit Zelzate zorgde voor het muzikale vertier. Nadat burgemeester W. de Graaf van Axel tegen de avond de festiviteiten officieel had geopend konden de benen van de vloer tijdens het openluchtbal met het trio Fernando Lewis. Het bleef gezelligheid troef tot in de late uurtjes. Zondagmiddag kregen de feesten een vervolg met de kraampjes- en rommelmarkt en de schie ting. De rockgroep Hard 2 Find kraakte harde noten. Het programma werd gecompleteerd met een ritje op de paardentram, gaaibollen, de twaalf hoge muur voor de echte klim- geiten. enkele kermisattracties en de kraampjes met eet- en drinkwaren. Hier vonden de bekende boekweitkoeken gre tig aftrek. Het aangekondigde parapente- duo vliegen moest vanwege ziekte van de lierman afhaken. Het slotakkoord kwam 's avonds van de groep Tricity tijdens het tweede openluchtbal. door Barend Pelgrim CADZAND-BAD - Hotel Noordzee in Cadzand-Bad wil haar aantal kamers bijna ver dubbelen. Het hotel heeft bij het gemeentebestuur van Oostburg een plan ingediend om het ge bouw van 34 naar 59 kamers uit te breiden en op die manier ook de kwaliteit en klasse van het Winkeldieven maken amok SLUIS - Een stel uit het Belgi sche Zaventem zal zich een be zoek aan Sluis nog een tijd heu gen. De twee waren zaterdag aan het winkelen in Sluis. In een drogisterij aan de Kaai werd de vrouw betrapt toen ze een potje nagellak probeerde te stelen. Een verkoopster had de 28-jari- ge Belgische in de gaten en schakelde de politie in. De win keldievegge werd daarop aan gehouden. Haar 30-jarige gezel was het er niet bepaald mee eens en begon zich met de affaire te bemoeien. Daarbij gaf hij de verkoopster een klap. Daarop werd ook de man aangehouden. De vrouw kreeg een boete, tegen de man werd proces-verbaal opge maakt. Vernielingen aan auto's SINT JANSTEEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in de Hemelstraat in St. Jansteen een auto beschadigd. Een passe rende fietser trapte een spiegel van de wagen af. Een 22-jarige campingbezoeker uit Druten deed zaterdag aan gifte van twee lekke banden. De banden zijn 's nachts in Nieuw- vliet waarschijnlijk lekgesto- ken. Deeigenaar had zijn wagen op de Zwarte Polder gepar keerd, net bij de ingang van de camping. Ook in Axel werd een auto door vandalen onder handen geno men. Een 71-jarige man uit het Brabantse Deil had zijn auto op de parkeerplaats bij Smits- schorre gezet. De auto werd tij dens de afwezigheid van de eigenaar aan beide kanten be krast. hotel naar een hoger plan te til len. De gemeente ziel in dit plan een kans om het gebied Cad- zand-Bad-West een face-lift te geven. Het gemeentebestuur wijst op het huidige gebrek aan ruimte lijke k wa li teit rondom de Hotels Noordzee en de Wielingen. De hotels liggen tegen de zee maar aan de achterzijde, aan de Noordzeestraat, is het een troosteloze bedoening. Met een verbouwing van Hotel Noord zee zou volgens Oostburg het gebied aan de Noordzeestraat tegelijk 'de gewenste kwaliteit' kunnen krijgen door enkel in frastructurele en kosmetische ingrepen. Het college van B en W denkt aan creatie van een kunstmatig duingebied rond de twee hotels, de parkeerplaats van Noordzee opnemen in dat duinlandschap, de openbare parkeerplaats aan de Noordzeestraat schrappen en een groenstrook tussen hotel en openbare weg. De kwaliteit van de omgeving zou door het opdoeken van de 24 plaatsen grote parkeerplaats verhogen, oordeelt B en W. Bedenkingen Buurtbewoners hebben echter bedenkingen bij de plannen. Zij verwachten dat het opdoeken van de parkeerplaats de leef baarheid van de Noordzeestraat niet zal verbeteren. Verder is het opmerkelijk dat het gemeentebestuur van Oost burg de plannen van Hotel Noordzee wil goedkeuren zon der de inhoud af te wachten van een structuurvisie en recreatie visie voor Cadzand-Bad en de regio. Voor de verbouwing van Hotel Noordzee moet het Be stemmingsplan Cadzand-Bad West gewijzigd worden, want volgens het geldende bestem mingsplan Cadzand-Haventje kan niets gedaan worden. Oostburg vindt het echter ver antwoord een uitbreiding van het hotel te overwegen vanwege de markteisen en meent dat be zwaren van buurtbewoners en buurhotel De Wielingen over komelijk zijn. Het ontwerp be stemmingsplan Cadzand-West wordt besproken in de commis sievergadering Planologie en Volkhuisvesting op donderdag 27 augustus om 19.30 uur op het gemeentehuis van Oostburg. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Vorig jaar werd ter gelegenheid van de opleve ring van het woon-winkelcom- plex Steenen Beer in Terneuzen een meerdaags festijn gehouden onder het motto 'De Beer is los'. Dat festival, begin september, was een dusdanig groot succes dat gemeente, horeca en mid denstandsverenigingen, ver enigd in het centrummanage ment Terneuzen. het festival prolongeren, maar dit keer on der de welluidende naam 'De Beer is er weer'. Werd er in 1997 gewerkt met een budget van ruim een ton, deze zomer is er wat minder geld te besteden. Neemt niet weg dat het centrummanagement, met steun van gemeente, bedrijven en banken, een aardig program ma heeft weten samen te stellen, waarin zowat elke muzikale smaak aan bod komt. De regionale bands Rejoyce (reggae), Stormtroopers (hip hop), de bluesformatie Crash Boogie, de metalgroep El Nino en DJ Evol bijten op vrijdag avond 11 september op de podia op de markt de spits af. Zater dag 12 september staan vanaf 14.00 uur achtereenvolgens de formaties Woody the Side- men, de Finnen Lavca the Cosmonauts (surf), de 4tuoze Matroze (zeemansliederen), de Neven en The Postmen (reggae) geprogrammeerd Hoofdact die dag is Herman Brood en zijn Wild Romance die op eigen wij ze een Terneuzense Saturday night; tekst en inhoud zal geven. Tussen' de optredens van de bands door verzorgen de magi ërs De Rotjes en vuurspuwer In- ox Kapel 1 voor verpozing. Wereldmuziek Zondag 13 september is gereser veerd voor wat tegenwoordig wereldmuziek genoemd wordt. Er staan optredens op het pro gramma van Seydouba Soumah uit Guinee, de Antilliaanse for matie Orquesta Pegasaya en het Boerensyndicaat uit Neder land. Ook aan de kleine bezoe kers van het festival is gedacht. Die kunnen zich vermaken op wat kermisattracties en een groot springkussen. door Barend Pelgrim OOSTBURG - De gemeente Oostburg is niet van plan 55.000 gulden op te hoesten voor de Kust VW Zeeuwsch-VIaande- ren. Het bestuur van de Kust VW beweert dat dit bedrag no dig is om toekomstgericht te kunnen gaan werken. Het VW heeft een flinke bestuurlijke cri sis doorgemaakt maar staat nu Open atelier SINT JANSTEEN - Atelier De Schommeling aan de Warande straat in Sint Jansteen zet zater dag 22 en zondag 23 augustus de deuren voor het publiek open. De Schommeling is één van de deelnemers aan het ambachte lijk weekeinde. Liefhebbers kunnen dan kennismaken met ambachtslieden in Zeeuws- Vlaanderen en het Land van Waes. In De Schommeling loopt het komend weekeinde dage lijks van 9.00 tot 18.00 uur een expositie van schilderijen. goed op de rails. De interne troe belen hebben echter een finan cieel gat gelaten en om het plan van aanpak van hel nieuwe be stuur uit te kunnen voeren is een éénmalige financiële injectie nodig; voor Oostburg is dat een bedrag van 55.000 gulden. Het gemeentebestuur is blij dat de Kust VW eindelijk fatsoen lijk werkt maar denkt er niet over de financiële tegenvallers door wanbeleid uit het verleden op te vangen. Bovendien con stateren B en W van Oostburg dat er bij het VW voldoende ei gen vermogen aanwezig is om de klap zelf op te vangen. Verder wijst Oostburg erop dat het bestuur van de K-VW een ledenaanwas verwacht en dat dat de tegenvaller maar moet compenseren. De recreatiecommissie verga dert op 20 augustus over de kwestie en de commissie finan ciën op 28 augustus. Beide ver gaderingen zijn in het gemeen tehuis van Oostburg. De Grensloze Schelde, het samenwerkingsverhand tussen na- tuur- en milieu-organisaties uit Zeeland, België en Noord- Frankrijk, vaart in zeven dagen van de monding naar de bron van de Schelde. De PZC doet vandaag voor de laatste keer verslag van deze tocht. door Richard Hoving Zondagmiddag, half één. De Belgische touringcar stopt op een driesprong even buiten het Noordfranse dorpje Gouy. De chauffeur wijst. Daarginds tussen die bomen, daar is het. De deuren gaan open. Te voet gaat het de laatste honderden meters naar de bron van de Schelde. Langs een haag van onkruid lo pen we over een smal en bochtig weggetje naar de aangeduide bomen. Het tempo ligt hoog. Na zes dagen varen en fietsen is de honger naar de Scheldebron groot. De bron waarover Phihp^ pe uit Zaventem ruim voor de middag met een biertje in de hand op de goede afloop, zei: „Kristalheldere bron, gezegend is uw bestemming opborrelend uit een heilige grond, bevloeit en verrijkt gij de edele Nederlan den en kussend vele beroemde Stéden." De gezegende bron aan de voet van de Mount Saint Martin blijkt niet meer dan een onbe duidend stroompje. Opborrelen doet het water allerminst. Ook onder het bakstenen boogje, dat de Norbertijner monniken in 1760 hebben gemetseld op de plaats waar het water uit de heuvelrug komt, vertoont het geen enkele beweging. Afval Kristalhelder is de bron nog wel altijd. Een paar meter voor het boogje zijn op de bodem van het stroompje zonder moeite een plastic fles, een afgebroken hals van een groene wijnfles en een lege zak chips te herkennen. ,.Dat is gewoon crimineel", oor deelt Jo van de Vlaamse milieu organisatie Bond voor Beter Leefmilieu, de koepel van Vlaamse milieuverenigingen. Hij laat het niet bij woorden, daalt het trapje af en stapt het ijskoude water in. Een schone Schelde lijkt onbe gonnen werk. Tweehonderd me-| ter na de bron stroomt het be ruchte 'le canal des torrents' ir de rivier. De beek voert gekleur de lozingen van de textielverve- rij Groupe Textile de Nord (GTN) met zich mee. GTN loos; ongezuiverd afvalwater da; veel niet-biologisch afbreekba re verontreinigende stoffen kleurstoffen en allerlei anden toevoegingen met zich mee brengt. Het bedrijf heeft beter schap beloofd, maar veel voort gang is er nog niet geboekt. Het is niet alleen de bron van de Schelde die een tikkeltje tegen valt. De laatste honderden me ters naar wat het hoogtepunt van de tocht had moeten wor den, leidden tot enkele ergernis sen. Op de grens van het asfalt en de bomen waartussen de bron schuil gaat, staat een metersho ge metalen stelling, volgehan gen met reclame-uitingen. De stelling markeert de toegang tot een bescheiden parkeerplaats De slager en bakker van Gouy prijzen hun waar aan. Een ver zekeringsagent benadrukt dat hij de goedkoopste is. „Ach ja, waarom niet", zegt een tachtig jarige milieuactiviste uit. Brus sel cynisch, „de bron van de Schelde wordt mede mogelijke gemaakt door..." Even teleurstel lend zijn de twee overvolle afvalbakken die tus sen de reclamezuil en de bron staan. Het grote aantal plastic zakken dat tegen de bakken is opgestapeld, doet vermoeden dat de ophaaldienst lange tijd niet is langs geweest. Misschien moet de plaatselijke midden stand nog maar eens wat dieper in de buidel tasten. Een tweede optie is dat de eige naar van de bron ingrijpt. Een groep journalisten, verenigd in de Europese vereniging van scheepvaartjoumalïsten (ES- PA), kocht halverwege de jaren tachtig de Scheldebron aan. Het dorpje Gouy heeft de bron sindsdien in bruikleen. De over eenkomst die tussen beide par tijen is aangegaan moet nog maar eens worden nagekeken. Als het contract op korte ter mijn mocht aflopen, moet de ESPA de Vlaamse Bond voor Beter Leefmilieu maar polsen. Eén van de leden heeft inmid dels ervaring met het zuiveren van de Scheldebron. door René Hoonhorst KLOOSTERZANDE - Na tuurlijk is het lelijk, het is zelfs 'verschrikkelijke kitsch'. De Hulster verzamelaar George Sponselee kan zich goed voor stellen dat zijn collectie Zeeuwse souvenirs niet ieder een direct aanspreekt. Grotere cliché-geschenkjes als molens en klompjes zijn tenslotte nau welijks te vinden. „Maar dat vond ik nou juist grappig, juist omdat het zulke kitsch is. Mensen moeten er echter toch wat in hebben ge zien, want er is bijna geen Zeeuws gehucht te vinden, waar geen molens op bordjes of klompjes met groeten uit... is verschenen", weet Spon selee. De souvenirs waren vooral en kele decennia geleden popu lair, maar Sponselee 'scoort' nog regelmatig wat exempla ren op rommelmarkten. „Men sen bewaren die dingen meest al lang. Niet omdat ze zo mooi vinden, maar omdat ze ze van goede kennissen of familiele den hebben gehad. Na zoveel jaar durft een aantal mensen, of hun nabestaanden, het spul eindelijk van de hand te doen." Tentoonstelling De Hulster verzamelaar heeft een collectie van zo'n honderd plankjes en bordjes met mo lens en paren klompjes. Onge veer de helft daarvan is te zien op een .tentoonstelling in de openbare bibliotheek van Kloosterzande. Sponselee heeft er rekening mee gehou den dat de meeste bezoekers uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen komen en er zijn dus vooral klompjes en molens uit de buurt te zien. Een groeten- klompje uit Rapenburg bij voorbeeld. En molens uit Hon- tenisse, Axel, Hulst en Sluis, plaatsen waar molens nog steeds dorps- of stadsgezicht opluisteren. Maar ook dorpen waaruit de molens al lang zijn verdwenen, zoals Koewacht en Sluiskil, zijn vertegen woordigd. Plaquettes Om te laten zien dat hij prulla ria uit heel Zeeland heeft, zijn ook gedenkplaquettes uit plaatsen als Middelburg.- Vlis- singen en Goes in de selectie vertegenwoordigd. De souve- Klompjes en molens met 'groeten uit.." vormen e'en belangrijk onderdeel van George Sponselee's verzameling souvenirs uit Zeeland. foto Charles Strijd nirs zijn tijdens de openings tijden van de bibliotheek te zien tot woensdag 9 septem ber. In de openbare biblio theek Den Dullaert in Hulst is tot vrijdag 28 augustus een deel van Sponselee's peper- en zoutstellen te zien. ..Die ko men uit de hele wereld. Ik heb wel eens een expositie samen gesteld met allerlei bizarre en kitscherige stellen, maar deze keer heb ik vooral op de schoonheid van de stellen ge let."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 28