RANT Nuis wil af van tientjeslid Evacuatie na ongeval Zelzate Kamer neigt naar snelweg-tracé HSL 4 WEKEN Veel meer gevallen kinkhoest Kamer verdeeld over voorstel financiering omroepen Staking in België treft treinverkeer VOOR 14,25 PZC deB< Vanochtend veel wind De noordwestelijke wind eerst nog vrij krachtig tot hard, in de middag af nemend. Een enkele bui, wisselend be wolkt. Maxima 11 graden. 239e jaargang no. 256 dinsdag 29 oktober 1996 losse nummers 1,60 Onhoorbare puinruimers van de herfst pagina 9 Storm raast langs kust IJMUIDEN - Langs de Nederlandse kust was vannacht sprake van een zuidwester storm. Ernsti ge incidenten hadden zich volgens de kustwacht in IJmuiden nog niet voorge daan. Wel zijn op ver scheidene plaatsen plezierjachten in moei lijkheden gekomen. Het KNMI voorspelde voor de afgelopen nacht wind kracht 9. Op de Noordzee kwam de kustwacht gisterochtend in actie toen een Neder lands zeiljacht in de pro blemen was geraakt. Er was één opvarende, die aan boord is genomen van een sleepboot. De kust wacht slaagde er niet in de boot naar de haven van Den Helder te brengen. In de loop van gisteravond brak de sleeptros. Het zeiljacht bevindt zich toen ongeveer vijftien ki lometer uit de kust. Het scheepvaartverkeer werd gewaarschuwd. Ook op het IJsselmeer kwamen gisteren vier ple zierjachten in moeilijkhe den. Maar in geen van de gevallen was de situatie ernstig, aldus de kust wacht. Zeker vier mensen zijn maandag om het leven ge komen door noodweer in Groot-Brittannië, zo meldde de BBC. Een storm met windsnelheden van meer dan 140 kilome terper uur (windkracht 11 tot 13) trok over de omge ving van Swansea en Bris tol. In het hele land werd het verkeer over wegen, spoorwegen en water on derbroken toen het weer steeds slechter werd. ANP UTRECHT - Er is sprake van een kinkhoest-epide- mie. Tot en met september zijn er 739 gevallen ge meld. Dat is drie tot vier maal zo hoog als normaal. Voor de epidemie is nog geen verklaring gevon den. In juli werd al duidelijk dat er sprake was van een foi*se toename van kink hoest. Nu blijkt sprake van een extreme verho gingvan het aantal gemel de gevallen, Onderzoek van het Rijks instituut voor Volksge zondheid en Milieuhygië ne (RIVM) heeft nog niet duidelijk kunnen maken wat hiervoor de verkla ring is. Wel is duidelijk geworden wat in elk geval geen in vloed heeft gehad. Zo zijn er niet minder kinderen ingeënt tegen kinkhoest. Ook is er niets mis met het Gril Volgens epidemioloog J. Schellekens van het RIVM resteren nog twee moge lijkheden. De ene is dat de bacterie die kinkhoest veroorzaakt is veranderd, zodat het vaccin minder effect heeft. De andere dat er 'sprake is van een gril van de natuur'. Het RIVM hoopt begin volgend jaar helderheid te kunnen bie den. Bij kinkhoest raken de luchtwegen ontstoken, wat leidt tot heftige hoest buien. De ademhaling wordt bemoeilijkt. ANP (Advertentie) van onze verslaggever Wilfred Scholten DEN HAAG - WD en D66 stemmen in met het voorstel van staatssecretaris Nuis (mediazaken) om de mini mumcontributie voor leden van omroepverenigingen te verhogen van 10 naar 25 gul den. PvdA en CDA zien daar vooralsnog weinig in. Van het geeltje dat moet worden betaald, is 15 gulden bestemd voor het maken van program ma's. De rest mag worden ge bruikt voor de eigen vereniging. Met het extra geld wil de staats secretaris, die het voorstel giste ren bekendmaakte, 50 miljoen gulden binnenhalen om de te korten van de publieke omroe pen te dekken. Ook leden die een omroepblad ontvangen, zullen voortaan 25 gulden lidmaat schapsgeld moeten betalen. Wel mogen omroepen de koppeling tussen lidmaatschap en om- roepgids laten vervallen en de prijs van het blad zelf gaan be palen. Daarnaast moeten alle omroepen en instellingen als de STER en de Dienst Omroepbij dragen hun organisatie doelma tiger maken. Dat moet eveneens jaarlijks 50 miljoen gulden op leveren. De staatssecretaris vindt een schatting dat dit mogelijk 200 banen kost ..nietonredelijk". De genoemde maatregelen moeten het jaarlijkse tekort van 100 miljoen gulden dekken, zodat de publieke omroep het jaar 2000 zonder tekorten kan halen. De verhoging van de contributie is volgens Nuis nodig om de kwaliteit van de programma's niet te laten lijden onder de fi- Bisschop Muskens van Breda (1) en premier Kok staan de pers te woord na hun gesprek gisteren over de armoede in Nederland. foto Koen Suyk/EPA van onze parlementsredactie DEN HAAG - Premier Kok ziet in bisschop Muskens een „bondgenoot" in de strijd te gen de armoede. „Kritische vragen over het armoede vraagstuk ervaar ik niet als zijwind of tegenwind." De premier zei dit gisteren in Den Haag na een „buitenge woon nuttig" gesprek van vijf kwartier met de bisschop en secretaris Ineke Bakker van de Raad van Kerken. Het voorstel van de Raad om in het voorjaar een tussenbalans van het ar moedebeleid op te maken vond hij „een goed idee". De afspraak voor het gesprek kwam tot stand nadat Mus kens, voorzitter van de bis schoppelijke commissie voor kerk en samenleving, kort voor Prinsjesdag het optimis me over de economie had gehe keld. Kok belde hem voor het begin van de Algemene Be schouwingen. Later zei Muskens met een be roep op de i-ooms-katholieke sociale leer begrip te hebben voor mensen die een brood ste len omdat ze uit armoede hon ger lijden. Kok uitte scherpe kritiek op die uitspraak. Gis teren hebben Kok en Muskens weinig woorden vuil gemaakt aan een discussie over het ze vende gebod (gij zult niet ste len), benadrukte de premier. De bisschop had Kok al per brief laten weten dat zijn uit spraak betrekking had op ex treme vormen van armoede die in Nederland niet aan de orde zijn. Kok heeft met de kerkelijke delegatie vooral gesproken over bijzondere maatregelen die het kabinet heeft getroffen voor ouderen met alleen AOW of een klein aanvullend pensi oen, eenoudergezinnen en langdurig werklozen en over de uitvoering van de bij standswet. Muskens en Bak ker hebben voor een vorm van samenwerking tussen de plaatselijke kerken en de soci ale diensten gepleit. Muskens en Bakker toonden zich na afloop ingenomen met het gewillig oor van de pre mier. Bakker maakte wel dui delijk dat het de Raad van Ker ken niet om lapmiddelen maar om een structurele aanpak van de armoede gaat. „Wij hebben de nadruk gelegd op de kern van de zaak: armoede is te wij ten aan een structurele tekort koming van onze samenleving. Dit gesprek is pas een succes geweest als de armoedecijfers werkelij k naar beneden gaan. ANP van onze verslaggever Marcel Modde ZELZATE - Even over de Ne derlandse grens bij Zelzate is maandagavond een Belgische tankwagen gekanteld. De la ding bestond uit 1800 liter van het zeer brandbare aethyl acetaat. In verband met ont ploffingsgevaar werden 150 mensen in de directe omgeving tijdelijk geëvacueerd. Rond half een was het ontploffingsgevaar geweken. De brandweerkorp sen uit Sas van Gent en Axel hebben aan de Zeeuws-Vlaamse kant metingen verricht. Daar uit bleek dat er geen gevaarlijke stoffen waren overgedreven. De chauffeur kwam er af met enke le schrammen. Het ongeluk gebeurde even na zes uur. Al snel werd duidelijk dat de lading van de tankwagen een groot gevaar opleverde voor de omgeving. Volgens fase twee van het rampenplan werden allerlei hulpdiensten uit de omgeving van het grensgebied gealarmeerd. In de brandweer kazerne van Zelzate werd een crisiscentrum ingericht. De Tractaatweg tussen Sas van Gent en Zelzate werd afgesloten voor verkeer. De verwachting was aanvankelijk dat het veilig stellen en overpompen van de lading naar een andere tankwa gen tot ver na middernacht in beslag zou nemen. Toedracht Over de precieze toedracht van het ongeval kon burgemeester J Schenkels gisteren nog geen mededelingen doen. De tank sloeg op diverse plaatsen lek. De chemische stof stroomde het ri ool in, waardoor groot ontplof fingsgevaar ontstond. Schen kels: „De brandweer is daarop ogenblikkelijk begonnen met het afdammen van het riool. Vervolgens is er nieuw water op gezet, waardoor het gevaarlijke goedje kon worden geneutrali seerd." Het riool komt uit op een water loop die bij Zuiddorpe de grens overgaat. Metingen wezen evenwel uit dat de vluchtige stof voordien al was verdampt, al dus brandweercommandant C. de Hulstere van het korps Sas van Gent. Ook in de lucht was geen ontoelaatbare concentra tie van het spul aanwezig, zodat er voor de Zeeuws-Vlaamse grensplaatsen geen nadere vei ligheidsmaatregelen noodzake lijk waren. Aethyl acetaat is een zeer agres sieve stof. Eén van de eigen schappen is dat het beton oplost. De stof is niet giftig, ver klaarde Schenkels, maar kan bij directe inademing tot coma lei den. Omdat ook tijdens het over pompen naar een andere tank nog de kans op een explosie be stond, werd het materiaal ge koeld met stikstof. De brandweer bestreed uitdamping van het aethyl acetaat op het wegdek met een een dikke laag blus- schuim. foto Peter Nicolai nanciële problemen als gevolg van dalende reclame-inkom sten. Het PvdA-Kamerlid Van Zuylen wil eerst nader onder zoek over de vraag of de omroe pen inderdaad geld te kort ko men. Oppositiepartij CDA is ronduit tegen, omdat het de omroepen veel leden zal kosten. Vooral kij kers die nu een 'tweede' omroep met een tientje steunen. D66 verwacht dat een kwart van de leden door de contributieverho ging zal afhaken. „Maar dat geeft niet, van mij mag het ook wel 35 gulden worden", aldus het Kamerlid De Koning. De WD vindt dat de omroepen met deze maatregel „nu eens kun nen bewijzen dat ze een eigen achterban hebben". Oorlog De gezamenlijke omroepen hebben ernstige bezwaren tegen de invoering van een lidmaat schap voor de prijs van 25 gul den „Dit kan leiden tot een programmabladen-oorlog", zei gisteren een woordvoerder van de NOS Volgens het dagelijks bestuur van de NOS kunnen de bezuinigingen op de publieke omroep zonder gedwongen ont slagen verlopen. Anders dan eerder werd ver moed, moet straks iedereen - niet alleen de huidige tientjesle den, maar ook volwaardige le den - 25 gulden betalen voor het lidmaatschap van een omroep. Wie ook een programmablad wil, moet daarvoor apart circa 55 gulden gaan betalen. Het totaalbedrag komt dan in de buurt van de 80 gulden. Mo menteel betalen leden ongeveer 65 gulden voor lidmaatschap èn gids. In Nederland zijn circa 4.5 miljoen mensen omroep- lid.GPD BRUSSEL - Het openbaar ver voer heeft maandag in grote de len van België zo goed als plat gelegen als gevolg van de alge mene staking die was uitge schreven door de socialistische vakbond ABW. In andere be drijfstakken waren de gevolgen beperkt. Het ABW had tot de staking opgeroepen om de looneisen aan de werkgevers kracht bij te zet ten. Met name werknemers in overheidsdienst gaven gehoor aan de oproep. In Wallonië bleek de bereidheid tot staken groter dan in Vlaanderen. Het internationaal treinverkeer door België lag maandag stil. De Nederlandse Spoorwegen had den bussen ingezet om Thalys- reizigers vanaf Roosendaal naar het noord-Franse Lille te ver voeren. Het vliegverkeer vanaf luchthaven Zaventem had niet te lijden onder de staking. In de Belgische particuliere sec tor werd aanzienlijk minder gestaakt. Volgens het ABW leg den werknemers in de Antwerp se haven massaal het werk neer. Elders ging in de meeste bedrij ven het werk door. Volgens de werkgeversbond VBO had de staking maar een marginaal effect op de economi sche activiteit in België De christelijke werkgeversbond NCMV bestempelde de staking zelfs als een mislukking. Het ABW toonde zich maan dagavond niettemin tevreden met het verloop van de acties. „Overal in het land is de oproep goed opgevolgd", aldus ABW- voorzitter Michel Noliet. ANP Opnieuw geen live-uitzending duel Feyenoord ROTTERDAM - Het bestuur van Feyenoord geeft geen toe stemming voor een live-uitzen ding van de UEFA-bekerreturn tegen Espanyol, vanavond in de Kuip. In de voorverkoop zijn volgens de clubleiding te weinig kaart jes aan de man gebracht om een rechtstreeks verslag op de NOS- televisie te rechtvaardigen. Gis teren zijn ongeveer 18.000 toe gangsbewijzen verkocht. De thuiswedstrijd in de eerste ron de tegen CSKA Moskou was evenmin rechtstreeks te zien bij de NOS. Ook toen was de Kuip met 27.500 toeschouwers lang niet uitverkocht. zie ook pagina 17 Tutsi's rukken op in Oost-Zaïre Hutu's vestigen zich maandag in een Zaïrees vluchtelingenkamp, nadat zij hun oude kamp hebben verlaten om de gevechten in het oosten van het land te ontvluchten. De strijd tussen het le ger van Zaïre en Tutsi-rebellen gaat in alle hevigheid door, JT terwijl de rebellen gestaag oprukken. w Geen kokkelvisserij Westerschelde Kokkelvissers mogen hun beroep dit jaar niet op de Westerschelde uitoefenen. Uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) blijkt dat op dit moment minder dan vierdui zend ton versgewicht aanwezig is. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wil dat een deel daar- Q van wordt gereserveerd voor de vogels w Regio Zeeland uit onvrede In De Vroone in Kapelle hebben afgevaardigden van de Zeeuwse voetbalclubs gisteravond tijdens een regiovergadering hun afkeu ring uitgesproken tegen het bestuur van het district.Zuid I. De club vertegenwoordigers hekelen de wijze waarop districts voorzitter Van Hirtum bestuurder Henk Hoogerland de 1 "T portefeuille jeugdzaken heeft ontnomen. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buitenland: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Zee land: 9,11,13 en 15; Sport: 16 en 17 procent op conto van het CDA te schrijven", vond woordvoerder Van Heemst. PvdA en D66 zelf bleven bij hun voorkeur voor het Bos-tracé, maar lieten ook weten niet het 'onaanvaardbaar' over de kabi netsvoorkeur te zullen uitspre ken. Volgens Van Heemst is ook die „een investering in kwali teit". D66-woordvoerster Ver snel noemde hem 'niet onaccep tabel'. GPD van onze verslaggever Koos van Wees DEN HAAG - De Tweede Kamer is gisteren een klein stapje dich ter bij een hogesnelheidslijn langs de snelwegen gekomen. Naast PvdA en D66, erkend voorstanders van deze zoge noemde Bos-variant, liet ook het CDA deze mogelijkheid gis teren voor het eerst nadrukke lijk open. Voorwaarde is wel dat deze variant nog op een groot aantal punten wordt verbeterd. CDA-woordvoerder Leers noemde het kabinetsbesluit om de lijn met een tunnel door het Groene Hart te leiden,het aller slechtst en de Bos-variant iets minder slecht". Leers zelf geeft in eerste instantie de voorkeur aan het aanpassen van de bestaande spoorlijn tussen Rot terdam en Schiphol voor de flitstrein. De Bos-variant, ver noemd naar ïr Willem Bos, be denker van dit tracé, kent vol gens hem veel nadelen. Maar daartoe uitgedaagd door GroenLinks verklaarde Leers de deur naar dit tracé nog niet te willen sluiten. Het CDA speelde gisteren een sleutelrol in het debat, waarin voor het eerst uitvoerig door de Kamer werd gesproken over de route die de hogesnelheidslijn (HSL) vanaf de Belgische grens naar Schiphol aflegt. De oppo sitiepartij verkeert in een posi tie waarin ze d^ doorslag kan geven bij een keus voor of tegen een lijn door het Groene Hart. Indien Leers de zijde van PvdA en D66 kiest, ontstaat er een groot probleem voor het kabi net, dat het besluit om de lijn via een tunnel onder het Groene Hart te leggen aanbeveelt als 'paars op zijn best' D66-woord- voerster Versnel zei er vanuit te gaan. dat het kabinet zich bij een meerderheid van de Tweede Kamer zal neerleggen. Leers speelde die positie giste ren ten volle uit. De tunnel is volgens hem alleen bestemd voor gras en koeien, kortom: „een gekke-koeientunnel van 900 miljoen gulden". Volgens Leers is elke nota van minister De Boer (ruimtelijke ordening) over het Groene Hart volstrekt ongeloofwaardig door haar in stemming met een HSL door dit gebied. De opstelling van de CDA'er zorgde voor irritatie bij de PvdA „De verloedering van het Groene Hart is voor negentig (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1