Volgepakt Bukavu onder vuur Topman Schiphol voor vliegveld in zee Koreanen naar huis voor beraad over Fokker 4 WEKEN Record Nederlandse Fiatjes Spanning in Hebron Zwitserland in de tegenaanval inzake tegoeden uit oorlog mm Toestand honderdduizenden Hutu-vluchtelingen in Oost-Zaïre uitzichtsloos )ode door schietpartij in café Bergen op Zoom VOOR 14,25 R 1995 39e jaargang no. 255 naandag 28 oktober 1996 asse nummers 1,60 ,t:5S<&éaü Stormachtig neer De zuidwesten wind is krachtig hoven land en stormachtig aan zee. Vanmid dag en vanavond regen. Maxima 15, minima vannacht rond 9 graden. ian onze verslaggever :rans van den Houdt BUKAVU - Terwijl het le- *er van Zaïre dit weekeind extra troepen naar haar lostelijke grens stuurde, slaagden de Banyamu- l/^' Kisanqam s o i»MDant!aka Z A R E o Bandundu B,ul<avayg^> ©KINSHASA «ananga jjf S Mbu]M^yi z Lubumbashc lenge-rebellen er in te voet de buitenwijken van Bu kavu te naderen. Zowel zaterdag als zondag is er rondom de stad zwaar ge vochten. Zaïrese soldaten die hier al gele gerd waren en Bukavu de afge lopen dagen hebben helpen ver dedigen sloegen op de vlucht, Voor de lokale bevolking en honderdduizenden Hutu- vluchtelingen uit Ruanda en Burundi wordt de situatie steeds uitzichtslozer. De Ver enigde Naties hebben zaterdag al hun internationale hulpver leners geëvacueerd en een nood- vlucht met hulpgoederen werd vanwege de gevaren geannu leerd. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN, Sada- ka Ogata, deed zondag een be roep op de Zaïrese autoriteiten om in de regio 'safe corridors' in te stellen, zodat de vluchtelin gen veilig naar hun vaderland kunnen terugkeren. Ze deed ook een beroep op de strijdende par tijen om geen burgers aan te val len. De laatste paar dagen zijn slechts 3000 Ruandezen vrijwil lig naar huis teruggekeerd. Veel grotere aantallen trekken ech ter de heuvels in of westwaarts, verder weg van de grens. Ogata's organisatie UNHCR schat dat er nu een half miljoen mensen, Ru andezen, Burundezen en Zaïre- zen ronddwalen in Oost-Zaïre. En het zijn niet langer alleen de vluchtelingen uit Uvira en Bu kavu die doodsbang hun kam pen hebben verlaten en op zoek gaan naar veiliger oorden. Ook tienduizenden ontheemden uit het Kibumba-kamp nabij het noordelijker gelegen Goma zijn op drift geraakt. De exodus kwam op gang toen er zaterdag na mortieraanvallen op het kamp doden en gewonden vie- van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Een 24-jarige man uit Bergen op Zoom is zondagmorgen overleden aan de gevolgen van een schietpartij in een café in zijn woonplaats. De man was na de schotenwisseling zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht, maar hulp mocht niet meer baten. Ook vijf andere mensen raakten bij de schotenwisseling gewond en moesten naar het plaatselijke ziekenhuis en dat van Roosendaal worden vervoerd. Van hen verkeerde niemand in levensgevaar. Volgens de politie werd er in het café omstreeks 2.00 uur meerdere ';eren geschoten. Toen de politie in de kroeg arriveerde werden er verschillende vuurwapens, patronen en hulzen aangetroffen. Alle slachtoffers zijn van Turkse afkomst. Hoewel het onderzoek nog in volle gang is, denkt de politie niet dat de schietpartij iets te maken heeft met eerdere, bloedige incidenten binnen de Turkse gemeen schap in Bergen op Zoom. De politie houdt het voorlopig op een uit de hand gelopen ruzie. van onze redactie economie SCHIPHOL- De onderhande laars van het Koreaanse Sams ung overleggen vandaag in Se oul met hun superieuren over overname van Fokker. De Ne derlandse overheid en de cura toren van Fokker spreken be richten tegen dat er reeds een overeenkomst is bereikt. „Er is nog geen memorandum of un derstanding (voorlopig koop contract) getekend, ook niet in concept-vorm", aldus woord voerder L. van Zijp van Econo mische Zaken. Ook de curatoren ontkennen bij monde van woordvoerder Knüppe dat er sprake is van een overeenkomst, zoals het NOS- journaal gisteravond meldde. Hij wil niet inhoudelijk ingaan op de gesprekken, maar waar schuwt voor misplaatst opti misme. Wel bevestigt hij dat de Koreaanse onderhandelingsde- legatie naar huis is om rugge spraak te plegen met de bazen van Samsung. Premier Kok zei afgelopen vrij dag nog dat de komende week cruciaal wordt voor Fokker. De Nederlandse onderhandelaars wachten nu vol spanning op het antwoord uit Seoul. Woord voerder Van Zijp van Economi sche Zaken vindt het niet gek dat de Koreanen nu zijn afge reisd om te overleggen wat mo gelijk is. „Samsung Aerospace is niet veel groter dan Fokker en de financiering van de overna me is geen gemakkelijk kar wei". Curator Knüppe noch Van Zijp willen van een eindbod van Ne derlandse kant spreken. „We zitten weliswaar in de eindfase van de onderhandelingen, maar het kan nog alle kanten op", al dus Van Zijp. Volgens kringen binnen Fokker ligt de bal nu bij de Koreanen. Zij zouden binnen enkele dagen moeten beslissen of zij Fokker overnemen of niet. De toeleveranciers van Fokker hebben de partijen tot eind deze maand de tijd gegeven om er uit te komen. Zo niet, dan bx-ekenzij hun productielijnen voor on derdelen van Fokker-vliegtui gen af. GPD WOERDEN - De Nederlandse Fiat 500 Club heeft zondag een plaatsje veroverd in het Guinness Book of Records. De club wist 846 „rugzakjes" bij elkaar te brengen voor de langste optocht ooit van rij dende auto's van hetzelfde merk en type. Het vorige record stond sinds 1988 op naam van een rij van 604 Triumph Spitfires. Organisator Nelissen uit Eindhoven had voor de verbete ring van het wereldrecord dus 605 Fiatjes 500 nodig, maar er verschenen ruim tweehonderd wagentjes. De optocht van ruim 50 kilometer voerde van Woerden over de A12 en de A20 naar Cappelle aan den IJssel. fotoToussaint Kluiters len en er grote paniek uitbrak. Bij de aanval raakten zeker 30 vluchtelingen gewond. Aanvallen Ruanda Een VN-medewerker meldde zondag dat ieder uur 5000 vluchtelingen aankomen in Go- ma. De ontheemden worden naar het verderop gelegen Mu- gunga-kamp gestuurd waar voorlopig nog voedsel voorhan den is. Zondag werd ook het Ka- tala-kamp vanuit Ruanda on der vuur genomen. Hierbij werd één Zaïrese soldaat gedood en vielen onder de vluchtelingen enkele gewonden. Waarnemers menen dat Ruanda de vluchtelingenkampen aan haar grens met Zaïre systema tisch aanvalt om de vluchtelin gen verder het binnenland in te drijven en zo een veiligheids gordel in het grensgebied te cre- eren. Volgens sommige hulpverleners heeft Ruanda nu zelfs een eigen militair kamp opgericht in Oost-Zaïre, vanwaar uit het le ger directe, eigen acties kan uit voeren en hulp kan verlenen aan de Banyamulenge-rebellen. Ki gali ontkent dit ten stelligste, evenals de berichten dat zij ver antwoordelijk zou zijn voor aanvallen op de opvangkampen nabij Goma. In Bukavu is nog slechts een handjevol medewerkers van het Rode Kruis werkzaam. Zij heb ben zondag voedsel en brand hout uitgedeeld aan zo'n 80.000 vluchtelingen en plaatselijke Zaïrezen en een centrum voor medische noodhulp opgezet. In Goma is de voedselsituatie iets beter, maar aangezien alle aan- voerroutes al geruime tijd zijn afgesloten, zullen binnen enkele dagen zeker tekorten optreden. GPD Race 3.000 km op zonne-energie DARWIN - In het Noord-Au stralische Darwin zijn zondag ochtend meer dan vijftig met zonne-energie aangedreven au to's en motors vertrokken voor een tocht dwars door het conti nent naar Adelaide, meer dan drieduizend kilometer verderop aan de zuidkust. Favoriet is een Honda, die tij dens de training een snelheid van meer dan 150 kilometer per uur bereikte. Honda heeft 28 miljoen gulden in de race geïn vesteerd. Alleen al de zonnecel len van het voertuig vergden ruim 1.3 miljoen. Overdag wordt telkens negen uur gere den. 's Nachts zien inspecteurs erop toe dat de batterijen niet stiekem worden opgeladen. De overwinnaars worden woens dag in Adelaide verwacht; de langzaamste deelnemers, af hankelijk van zonneschijn en bewolking, pas een week later. Het evenement, de World Solar Challenge, werd voor de vierde keer georganiseerd.DPA/RTR van onze redactie binnenland HILVERSUM - De tweede na tionale luchthaven kan het bes te worden aangelegd op een ei land in de Noordzee ter hoogte van IJmuiden. Er moet een spe ciale wet komen om een snelle bouw mogelijk te maken. Haast is geboden, want Schiphol na dert de grens, meent president directeur Smits van Schiphol. Voor de NOS-radio stelde hij zondag wel als voorwaarde dat Schiphol het economisch knooppunt blijft. De topman van Schiphol pleitte voor snelle wetgeving naar het voorbeeld van de Deltawet bij de verhoging van de dijken na de watersnood. Terwijl Smits zijn uitspraken deed, lieten tientallen demon stranten in de vertrekhal van de luchthaven ongeveer vijfdui zend ballonnen op. Milieude fensie protesteerde daarmee te gen de explosieve groei van het luchtverkeer en de mogelijke komst van een tweede nationale luchthaven. Voorziter B. van Ojik van Milieudefensie is bang dat premier Kok voor zichzelf al heeft besloten dat er een tweede luchthaven komt. „Hij denkt al leen nog over de locatie." Mi lieudefensie wilde eigenlijk buiten ballonnen met zilverpa pier oplaten om het radarver- keer te storen. Daarvoor zou het vliegverkeer moeten worden stilgelegd. Maar de rechtbank in Haarlem verbood deze actie vrijdag. Milieudefensie heeft Doden door instorten flat CAIRO - Het instorten van een flat in de Egyptische hoofdstad Cairo heeft aan minstens twee mensen het leven gekost. Het dodental kan nog fors oplopen. Zondagavond golden nog 120 bewoners als vermist. Hulpver leners hadden toen 19 gewon den vanonder de puinhopen ge haald. Slechts een hoek van het ge bouw staat nog overeind. Het flatgebouw van elf verdiepin gen stond in de voorname wijk Heliopolis.De oorzaak van de ramp kan te maken khebben met verbouwingen. Buurtbe woners zeggen dat het gebouw oorspronkelijk zeven verdie pingen telde, maar dat de eige naar er nog eens vier bovenop bouwde. RTR/AFP/EFE JERUZALEM - Israëliërs, die eerder deelnamen aan een vijf kilo meter lange 'vredesketen' tussen het centrum van Jeruzalem en het graf van de vermoorde premier Rabin, demonstreren zaterdagnacht voor het huis van premier Netanyahu. Ze riepen leuzen als „Bibi (Netanyahu's koosnaam), treed af. We willen je niet meer". Volgens de organisator van de vreedzaam verlopen manifestatie, de Israëli sche beweging Vrede Nu. namen 50.000 mensen deel aan de keten. foto: David Silverman/RTR van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israëlische kolonis ten in Hebron hebben gisteren het vuur geopend op huizen van Palestijnen in het centrum van de stad. Niemand raakte ge wond. De politie arresteerde twee Isra eli's, die zeiden dat ze hadden geschoten nadat hun auto met stenen was bekogeld. In Hebron groeit de spanning, nu de onderhandelingen over militaire terugtrekking in de laatste fase verkeren Israëli sche en Palestijnse onderhande laars willen proberen overeen stemming te bereiken voor Jasser Arafat vandaag vertrekt voor een rondreis door Europa. Het belangrijkste geschilpunt is ■HBHHHMHHHHHHI nog altijd de Israëlische eis mili tair te mogen ingrijpen in het deel van de stad dat straks on der beheer komt van de Pales tijnse politie. De Amerikaanse speciale ge zant Dennis Ross zei gisteren na een gesprek met Netanyahu dat de partij en dichter tot elkaar zijn gekomen. Hij reisde gister avond naar Gaza, voor overleg met Ai-af at. Ross dreigde zon dag indirect zijn missie a f te bre ken als er niet snel een akkoord komt. Vertegenwoordigers van de Is raëlische kolonisten in Hebron hebben gisteravond overleg ge voerd met Netanyahu. Ze zijn vooral kwaad omdat uitbrei ding van de Israëlische aanwe zigheid in het centrum van Hebron straks zo goed als on mogelijk wordt GPD hoger beroep aangetekend. De WD vindt dat coalitiegenoot PvdA met één mond moet pra ten over de tweede nationale luchthaven en een eind moet maken aan de „hopeloze ver deeldheid". Het is volstrekt on duidelijk wie nu eigenlijk het standpunt van de partij ver tolkt, zei het liberale Tweede- Kamerlid Te Veldhuis zondag. Hij reageerde hiermee op de uit spraak van zijn PvdA-collega Crone. Deze toonde zich dit weekeinde in het PvdA-Vlug schrift fel tegen een tweede na tionale luchthaven. Crone vindt dat het vliegverkeer fors moet worden ontmoedigd. Te Veldhuis wijst er op dat PvdA-premier Kok nog onlangs opriep tot een open discussie over de aanleg van een nieuwe luchthaven en over de plek waar die moet komen. Te Veldhuis zegt dat zijn fractie eensgezind voorstander is van de bouw van een tweede natio nale luchthaven. Voor de WD komen vijf plaat sen in aanmerking: behalve de drie die premier Kok heeft ge noemd (Markenneer. Maas vlakte en een eiland in de Noordzee bij Ijmuiden) zijn dit de mogelijke kustlocatie tussen Hoek van Holland en Scheve- ningen en Zestienhoven met een gedraaide baan. ANP PSV heeft smaak te pakken PSVmocht zes dagen na de 7-2 tegen Feyenoord in het eigen stadion opnieuw prijsschieten. De Eindhovenaren flitsten zaterdag met 8-0 langs RodaJC. Boudenwijn Zenden (foto) maakte twee doelpunten, maar Wim Jonk was bij PSV de absolute uitblinker. Ook Feyenoord - 2-1 tegen FC Utrecht - en Ajax 1-4 bij Vitesse - grepen drie punten. 11 12 ■H Bijna alles mag in wraaknacht Tijdens de 'Nacht van de wraak' in een volgepakte Amsterdamse sporthal werden rake klappen uitgedeeld, waarbij soms ook bloed vloeide. Bij de daar getoonde vechtsporten is bijna alles toegestaan. Staatssecretaris Terpstra (Sport) laat onderzoeken of be paalde takken van deze sport al dan niet verboden moeten O toorden. O MÊtÊÊÊmÊÊÊËÊmmmÊmÊmiÊÊmmÊÊÊmÊiÊÊÊÊÊmmmÊÊË Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zee land: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. van onze redactie buitenland GENEVE - Zwitserland is zon dag in de tegenaanval gegaan naar aanleiding van de beschul digingen over tegoeden op Zwitserse rekeningen van met name joodse slachtoffers van de vervolgingen van het Duitse Derde Rijk (1933-1945). De Zwitserse minister van Bui tenlandse Zaken Flavio Cotti noemde uitspraken van de Amerikaanse senator Alfonse d'Amato „beledigend en vol strekt onacceptabel". Cotti zegt in het weekblad Sonntags Zeit- ung dat het aan historici is te on derzoeken welke rol Zwitser land speelde. Zwitserland moet volgens D'Amato de onderzoeken naar joodse tegoeden overdragen aan niet-Zwitsers. Hij heeft er in een Zwitserse kranteninter view geen twijfel over laten be staan dat hij geen enkel Zwit sers onderzoek vertrouwt De beschuldigingen luiden on der meeruitdat Zwitserland het banksysteem heeft misbruikt om niet meer opgeëiste tegoe den te behouden of zich toe te ei genen. Zo zou de regering met de naoorlogs Poolse communisti sche regering zijn overeengeko men. dat tegoeden van - naar al le waarschijnlijkheid door de nazi's vermoorde - Poolse joden als schadevergoeding golden. Volgens Newsweek hebben tal van partijen door de Duitsers gestolen goud verdonkere maand, terwijl de Zwitsers er wegens hun bankgeheim de schuld van krijgen. De Portuge se centrale bank zou een van de grootste ontvangers en witwas sers van nazi -goud zij n geweest De bank heeft tegenover News week toegegeven dat grote hoe veelheden goud als betaling van Nazi-Duitsland zijn ontvangen voor geleverde goederen en diensten. Newsweek leidt uit of ficiële stukken af dat de confe deratie inderdaad voor 400 mil joen dollar van die tijd aan Duits goud heeft betrokken. Dat getal klopt met de door de Reichsbank van de nazi's opge geven transacties. Zwitserlande heeft echter snel een groot deel verkocht aan een Internationale Bank voor Rege lingen en voor zeker 16 8 mi lj oen dollar aan goud door- of terug- verkocht aan Portugal, Spanje, Turkije en Duitsland Van het restant heeft de Zwitserse cen- trale bank de eigen banken en industrie ondersteund, verder is in 1946 voor 58 miljoen dollar opgegaan aan een Amerikaanse regeling van claims van in de oorlog door de nazi's benadeel de partijen. Newsweek meent dat er in Zwitserland wat nazi goud betreft niet veel meer te halen valt. AFP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1