Coalitie ruziet over accijns Vi ■mra *99.- Koning Albert bekritiseert justitie 1 I I Ruim 600 banen weg bij Eurotunnel Gimbiêie Luchtbel redt leven van schipper Kabinet werkt aan kleinere klassen 4 WEKEN Verzet van VVD tegen duurdere benzine en tabak veroorzaakt irritatie Tuincentrum Middelburg wMELIESTE 'cnffitr AANBIEDING reportage 23 t/m 31 13 VOOR 14,25 96 Geleidelijk opklarend Vanochtend bewolkt en buien, van middag vanuit het westen opklarend; 13 graden. De zuidwest tot westen wind vrij krachtig, later matig. 239e jaargang no. 248 zaterdag 19 oktober 1996 losse nummers 2,50 CALAIS - Eurotunnel, de Frans/Britse maatschappij die de spoortunnel onder Het Ka naal beheert, wil 657 banen schrappen. Dat komt neer op bijna 19 procent van de totale personeelssterkste van 3500. Dat is vrijdag in vakbonds kringen vernomen. De operatie zou alle lagen van het bedrijf raken. De directie van de noodlijdende onderne ming zal de maatregel maan dag aan de ondernemingsraad voorleggen. Voorafgaand aan de ontmoeting wilde Eurotun nel geen commentaar geven. De ingreep moet de maat schappij financieel ruimte bie den. Het verkeer dat van de on dergrondse oeververbinding gebruik maakt, neemt nog al tijd gestaag toe en Eurotunnel heeft een fors markt aandeel opgebouwd, maar kan vanwe ge de enorme schuldenlast van 9,1 miljard pond (f 25,1 mil jard) geen winst maken. Begin deze maand sloot Euro tunnel met zijn banken een ak koord over de herstructurering van het grooste deel van de schulden. De nieuwe kapitaal structuur die hierin is opgeno men moet het bedrijf „sterk ge noeg maken om de komende jaren grote variaties in financi ële prestaties te kunnen door staan," aldus Eurotunnel. Mo menteel is de onderneming nog in de slag met de Franse en de Britse overheden voor een aan zienlijke verlenging van de vergunning. AFP van onze verslaggever Koos van Wees DEN HAAG - De acties van de VVD tegen de ac cijnsverhogingen op ben zine en tabak begint tot steeds meer irritatie te lei den in de coalitie. Premier Kok zei gisteren het „zeer te betreuren" dat een van de regeringspartijen af stand neemt van het „zeer doortimmerde regerings beleid". Dinsdag komen er in de Tweede Kamer twee voorstellen van de VVD in stemming om de prijs verhogingen af te wijzen of uit te stellen. Zo moet de hogere i benzineprijs volgens de WD wachten tot ook Duitsland daartoe heeft besloten. De WD verwijst daarvoor naar het re geerakkoord, waarin staat dat extra verhogingen alleen kun nen „als de ontwikkelingen in de buurlanden daartoe ruimte bieden". Gisteren werd in Duitsland besloten af te zien van verhoging tot na 1 januari 1998. Volgens de WD'er Hoo- gervorst betekent dat bij door voering van de verhoging in Ne- (Advertentie) is zondag open van 11.00 - 17.00 uur. Herculesweg 42, 0118-624845 (Advertentie) WINKELINRICHTING 1NTER1EURBOUW ETALAGEMATERIAAL Kloosterweg 2 - 4421 PV Kapelle Tel. 0113-344151 Fax 0113-344152 Advertentie AA Glashandel en Glasslijperij dubbel glas(m) zandstralen spiegels perspex Verrqn Stuartweg 26. 4462 GE Goes Tel 0113 22 78 54. Fax 0113 2143 29 Th (Advertentie) TIJDENS DE IS EEN BEZOEK AAN ONZE ZAAK BESLIST DE MOEITE WAARD! PULLOVERS DIVERSE KLEUREN VAN FL. 119.95 VOOR LANGE DELFT 16 MIDDELBURG derland per 1 juli '97 de regering handelt „in strijd met de geest van het regeerakkoord". „Kok moet het regeerakkoord nog maar eens goed nalezen", aldus Hoogervorst. Premier Kok vertelde gisteren in het Duitse besluit geen aan leiding te zien tot uitstel. „Er staat nergens in het regeerak koord dat we niets kunnen doen als Duitsland het ook niet doet", aldus een licht geïrriteerde pre mier. Hij wees er op dat uit de accijns verhoging het extra pakket file- Ambulancepersoneel voert de schipper af. foto Roel Dijkstra/GPD van onze redactie binnenland STRIJEN - Bij een aanvaring op de Dordt- se Kil bij Strijen is gisteren het binnen vaartschip Frian gezonken. Dank zij een luchtbel in het vaartuig overleefde de 51- jarige schipper van de Frian het ongeval. Het schip botste gistermorgen na zessen in dichte mist op de Noorse kustvaarder Christina. Duikers, die rond de klok van acht de 51- jarige echtgenote van de schipper van het binnenvaartschip uit het water hadden gehaald, verlosten rond het middaguur de schipper uit zijn benarde positie. Hij zat gedurende zes uur lang in een luchtbel in de machinekamer van het schip, dat op de kop in het water lag. Dat hij daar zat bleek pas na de redding van zijn echtgenote, die bij het ongeval overigens een gebroken been opliep. Klopsignalen op de scheeps wand waren uiteindelijk het teken dat de schipper nog leefde. Volgens de opgetrommelde duikers stond het water de schipper in eerste instantie tot aan de knieën. Later steeg het water peil, maar de man kon de gehele tijd zijn hoofd boven water houden. De sterke stroming bemoeilijkte de reddingsopera tie. Eén keer moest worden gestopt omdat de Noorse kustvaardei; die aan het schip vast zat, ging schuiven. Duikploegen bereikten de man in totaal vier keer, maar pas de laatste keer slaagde de reddingspoging. De brandweer perste voortdurend zuurstof in de luchtbel. De schipper is uiteindelijk met behulp van duikapparatuur op eigen kracht naar bo ven gekomen. Een ambulance bracht hem met onderkoelingsverschijnselen naar het ziekenhuis is Dordrecht. Politie en scheepvaartinspectie onder zoeken de zaak. Het binnenvaartschip was geladen met staal en verloor een on bekende hoeveelheid brandstof. De kust vaarder vervoerde een stof om papier wit te maken. GPD/ANP Vorst mengt zich openlijk in discussie over functioneren gerechtelijk apparaat België van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - Koning Albert heeft de Belgi sche bevolking gistermiddag opgeroepen te blijven vechten voor een menselijker en efficiënter gerecht. „De strijd zal moeten worden voortgezet om te voorkomen dat andere kinderen het slachtoffer worden", aldus de vorst in een opmerkelijke toe spraak die rechtstreeks via de radio werd uitgezonden. Ook eiste de koning dat bin nen redelijke termijn volledige klaarheid wordt gebracht in dezedenzaak-Dutroux, „inclusief zijn oorsprong en al zijn vertak kingen". De interventie van koning Albert komt na vijf dagen van werkonderbrekingen en be togingen in heel het land, uit protest tegen de ontheffing van onderzoeksrechter Con- nerotte van de zedenzaak-Dutroux. Mor gen is er in Brussel een nationale 'witte mars' waarbij minimaal honderdduizend demonstranten worden verwacht. Na af loop van de ministerraadsvergadering had premier Dehaene al verklaard de ma nifestatie op te vatten als een aanmoedi ging om de problemen binnen de rechter lijke macht op te lossen, „opdat justitie krachtig en rechtvaardig optreedt en een menselijk gelaat toont". Aan dat laatste heeft het volgens koning Albert, die in zijn paleis een ronde-tafel- conferentie belegde met ouders van ver miste en vermoorde kinderen en diverse deskundigen, nu juist ontbroken. „Men moet erkennen dat gefaald werd, talrijke vergissingen begaan zijn en dat in de con tacten met de families van de slachtoffers weinig menselijkheid aan de dag is ge legd". aldus de uiterst kritische vorst. 'Zelfonderzoek' De 'nationale tragedie' waarin het land is gedompeld zou wel de kans bieden om tot een grondige mentaliteitsverandering te komen. Albert: ..Dit betekent dat eenieder die gezag uitoefent in de eerste plaats blijk zal moeten geven van nederigheid en be reidheid tot zelfonderzoek." Met deze op merking leek hij te verwijzen naar de 'gu erre des flics', die in de nasleep van de zaak-Dutroux is opgelaaid en waarbij de gerechte lijke politie en rijkswacht elkaar felle verwijten maken. Om de zaak te temperen verklaarde justi tie minister De Clerck onmiddellijk dat al le aanbevelingen van de vorst uiteraard de instemming van de Wetstraat hadden. In de dagbladpers werd de profilerings- drang van de vorst echter opgevat als een inhaaloperatie, aangezien een vertegen woordiger van het paleis niet welkom was bij de begrafenis van de meisjes Julie en Melissa, twee slachtoffertjes van de ben- de-Dutroux. GPD zie ook pagina 25 Koning Albert en koningin Paola tijdens de ontmoeting met ouders van ontvoerde en vermoorde Belgische kinderen. foto Thierry Charlier/AP maatregelen van twee miljard gulden wordt bekostigd. Kok wil overigens wel bekijken hoe de nadelige effecten voor pomphouders in de grensstreek verminderd kunnen worden. Onzin Ook over de rol van de WD bij de tabaksaccijns is er irritatie bij de premier. Kok wil dat de li beralen aangeven met welke be lastingmaatregel het eventuele wegvallen van de verhoging van de tabaksaccijns wordt opge vangen. De 300 miljoen gulden opbrengst wordt namelijk ge bruikt voor verlaging van de eerste schijf in de loon- en in komstenbelasting. „Als de WD tegen is, dan moet ze maar dui delijk zeggen dat iedereen daar door iets meer belasting gaat betalen. Of ze moet met een voorstel komen om dat geld als nog binnen te halen". De WD vindt dat de premier zich wat moet inhouden. „Kok zit onzin te verkopen, Het niet doorgaan van de verhoging heeft geen enkel gevolg voor de schatkist", aldus Hoogervorst. Volgens de liberaal is de premier de laatste tijd bezig „stemming te maken tegen de WD. Het is spijkers op laag water zoe ken". GPD pagina 5: Duitse benzine Twee doden bij ongeval op pijlerdam NEELTJE JANS - Bij een onge val gistermiddag om tien voor vijf op de pijlerdam zijn een 26- jarige vrouw uit Vlissingen en een 27-jarige man uit Burgh- Haamstede om het leven geko men. De slachtoffers reden in een au to uit zuidelijke richting over de dam, maar kwamen door nog onbekende oorzaak plotseling dwars op de rijbaan te staan; zij werden in de flank aangereden door een auto die uit de richting Zierikzee kwam. In deze auto zaten een 41-jarige inwoner van Middelburg en een 23-jarige in woner van Vlissingen. Deze in zittenden raakten beiden licht gewond. De man uit Burgh- Haamstede en de vrouw uit Vlissingen waren op slag dood. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd door het ongeval. Het verkeer is niet gestremd ge weest. De politie wilde gister avond nog niet de identiteit van de slachtoffers bekend maken, omdat nog niet al hun familiele den waren ingelicht. Belgen maken van hun kust het liefst een stenen muur. In en meteen achter de duinen is in de loop der jaren een wildgroei van campings en huisjesparken ontstaan. Dat moet maar eens afgelopen zijn, vin den Vlaamse bewindhebbers. De kust moet weer lucht krijgen. Ver der in de bijlage ReportageTerug in de Tijd: verdwenen beroepen uit het leven van Paul de Groot kioestie Connerotte zegt veel over België 100 jaar Concert- en Gehoorzaal in Middelburg oorlogs documentatie heeft toekomst Kees Schilperoort nog steeds in de lucht viva Imca Marina Kohl haalt Adenauer in Walcherse kust in zee-Aquarium Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is begonnen met de bouw van een nieuw groot aquarium om de oude aquaria te vervangen. Het 'Marinarium' krijgt een inhoud van 11.000 li ter zeewater en moet een beeld geven van de Walcherse kust. - IHKrrlj Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buitenland: 5; Financi:en en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Zeeland: 11,13 ,15, 17 en 19; Reportage: 23, 24, 25, 27, 29 en 31Vrije tijd: 33,34.35,37,39 en 41Sport: 42 en 43 van onze verslaggever Koos van Wees DEN HAAG -Het kabinet lijkt nog deze kabinetsperiode te willen beginnen met het verla gen van het aantal leerlingen per klas op de basisschool. Pre mier Kok liet gisteren doorsche meren te streven naar invoering van kleinere klassen in het schooljaar 1997-'98. Om die kleinere klassen is door de Tweede Kamer gevraagd tij dens de algemene beschouwin gen, maar toen nog wees de pre mier op de enorme kosten die dat met zich meebrengt. Kok zei volgend jaar in de Voorjaarsno ta met voorstellen te komen. Daarbij worden ook de wacht gelden betrokken. Het kabinet besloot gisteren te onderzoeken hoe oudere leer krachten langer voor de klas ge houden kunnen worden. Volgens de premier zijn de uit- kerings-mogelijkheden nu te aantrekkelijk. „Je ziet dat veel mensen er heel graag gebruik van maken. De drempel moet verhoogd worden Het kabinet vindt dat de uitke ring niet aantrekkelijker mag Ontvoerder van ex-premier België krijgt levenslang BRUSSEL - Een rechtbank in Brussel hqeft gisteren de Belgi sche gangster Basri Bajrami tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De jury achtte hem schuldig aan de ontvoering van oud-premier Vanden Boeynants, het verlenen van hulp bij de ontsnapping van de crimineel Haemers en het plegen van een aantal geweld dadige overvallen. Belga (Advertentie) I PILAAR "f BOUWMATERIALEN H GOES 0113-215401 JjL (Advertentie) zijn dan speciale regelingen voor ouderen om korter te gaan werken, of dan het flexibel pen sioen. Onlangs werd bekend dat het aantal wachtgelders de ko mende jaren fors zal oplopen, voornamelijk als gevolg van de vergrijzing. Overigens temper de Kok de verwachtingen van het gebruik van wachtgelders op zeer korte termijn. Met name D66 heeft daarop aangedron gen, maar volgens Kok zijn de mogelijkheden beperkt.GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant rfÜ VERANDA üfl i Dé verandaspecialist van Z-W Nederland Tel. 0113-221221 Fax 0113-221170 Livingstoneweg 44 - 4462 GL Goes Showroom geopend, dagelijks 09.00 - 17.00 uur. Zaterdag 10.00-16.00 uur. 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1