ilfJICiil COURANT Geweld in Israël eist 55 levens Identificatie van slachtoffers Dakota-ramp al ver gevorderd Gratis griepprik voor 65-plussers 4 WEKEN Blof kiest voor bluf Rellen ontaarden in vuurgevechten tussen Palestijnen en leger fcwciA LieaseJ Partij Semtex in Breda groot genoeg voor opblazen wijk Verwarring over aantal extra agenten Zeeuws korps A I 1 PSV haalt tweede ronde Ruilverkaveling van de baan VOOR 14,25 JA, ik wil: 1996 Wisselvallig weer In de ochtend wat mist. In de middag af en toe zon en later neemt de kans op re gen toe. Temperatuur 15 graden. West tot zuidwesten, meest krachtige ivind. :39e jaargang no. 229 Tijdag 27 september 1996 osse nummers 1,60 KUNST CULTUUR ■BB ran onze correspondent &d Bloemendaal (Advertentie) Auto-Lease Walcheren: leidinggevend in lease-advies Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in eik merk! U least al een Renault Laguna vanaf 810,- per maand excl. BTW. sche leger niet schuwden, maar opzochten. Een bewakingsde tachement van de Israëlische TEL AVIV - Een dag van zware jevechten in de Gazastrook en >p de Westelijke Jordaanoever ïeeft gisteren aan 44 Palestij- ïen en elf Israëli's het leven ge tost. Er vielen meer dan vier- ïonderd gewonden. Van beide tanten wordt geprobeerd een lindte maken aan het bloedver peten. De Israëlische premier lenjamin Netanyahu en de Pa- estijnse president Jasser Arafat ontmoeten elkaar vandaag in de Sgyptische hoofdstad Cairo, meldde gisteravond Radio Pa- estina. Van Israëlische zijde werd het bericht niet bevestigd. Arafat leek een gesprek te wil len uitstellen, omdat hij er niet zeker van is dat hij zijn troepen en andere gewapende Palestijn se elementen in de hand heeft. Hij zou ook van mening zijn dat wachten Israël extra onder druk zet, zodat het meer geneigd zou zijn toe te geven aan Palestijnse verlangens. Netanyahu heeft Arafat overigens al laten weten dat hij van Israëlische kant geen politieke concessies hoeft te verwachten. De Israëlische minister van De fensie, Jitschak Mordechai, zei gistermiddag dat in de Gaza strook en op de Westoever een 'noodtoestand' heerst. „Ik heb vandaag tweemaal met meneer Arafat gesproken en hem ge vraagd al het mogelijke in het werk te stellen om het schieten aan Palestijnse kant te beëindi gen. Helaas wordt er nog steeds overal geschoten." Het ging gisteren niet langer om rellen, maar om een oorlog op kleine schaal waarbij de Pales tijnen in sommige gevallen vuurgevechten met het Israëli- paramilitaire grenspolitie bij de graftombe van Jozef, even bui ten de autonome Palestijnse stad Nablus, werd gistermiddag door gewapende Palestijnen omsingeld en beschoten. Twee soldaten kwamen om het leven en tien anderen raakten ge wond. Het leger onderhandelde ROOSENDAAL - In Breda heeft de politie afgelopen woensdag een partij springstof aangetrof fen die groot genoeg is om een hele stadswijk op te blazen. Het gaat om 2,6 kilo semtex, een springstof die vooral populair is bij terroristen. Ook zijn zware wapens en handgranaten ge vonden. In verband met de zaak zijn drie Bredanaars aangehou den. De arrestaties volgden op eerde re acties van de politie waarbij elf mensen uit Midden-Brabant zijn gearresteerd. Volgens het openbaar ministerie behoren alle arrestanten tot een crimine le organisatie die zich schuldig maakte aan illegaal wapenbe zit, handel en productie van xtc, afpersing en ontvoering. De hoofdverdachte, een man uit Breda, is onlangs in Spanje ge arresteerd. De bende is volgens de Bredase officier van justitie Koops een gevoelige slag toegebracht. Bij onderzoeken in diverse pan den trof de politie behalve de se mtex een miljoen xtc-tabletten aan met een straatwaarde van tien a vijftien miljoen gulden, een groot aantal vuurwapens Waaronder uzi's en pistolen, gouden sieraden met een waar de van 160.000 gulden en een twee ton aan baar geld. GPD De berging van de neergestorte Dakota is donderdag voltooid. De brokstukken zijn naar Den Helder gebrachtDaar zullen ze door de Raad van de Luchtvaart worden onderzocht. foto Paul Vreeker/ANP van onze redactie binnenland DEN HELDER - De identificatie van de 32 slachtoffers van de woensdag in de Waddenzee bij Texel neergestorte DC3- Dakota was donderdagavond al ver ge vorderd. Alle lichamen waren gisteravond overge bracht van het mortuarium in een sport zaal van de marine in Den Helder naar Schiphol-Oost, waar de formele identifi catie plaatsheeft. De stoffelijke over schotten zullen daar worden opgebaard in een hangar van de luchtvaartpolitie. De namen van de zes bemanningsleden zijn inmiddels vrijgegeven. Het gaat om captain Henk Burning (65), gepensioneer de gezagvoerder bij Transavia; co-piloot Henk Heus (62), gepensioneerde KLM- vlieger; purser Yvonne Keesman (38). ste wardess Mieke Schoenmakers (50) jaar, technicus Herman Karstens (62) en trai ner/coördinator Gerard Huisman (60). De namen van de overige slachtoffers vol gen pas nadat zij allen zijn geïdentifi ceerd. Het Rampen Identificatie Team (RIT) is voor het werk donderdag aange vuld met specialisten van het Korps Lan delijke Politiediensten. Slechts bij twijfel zal het RIT de familie vragen de lichamen zelf te identificeren. De herdenkingsdienst voor de slachtof fers is voorzien voor medio volgende week. De provincie Noord-Holland voert over de datum nog overleg met de Dutch Dakota Association, de eigenaar van het toestel, en de andere betrokkenen. De meeste slachtoffers waren kantonniers en brugwachters van de Dienst Wegen en Verkeer van de provincie Noord-Holland. Ook drie werknemers van Ballast Nedam, een van de sponsors van DDA kwamen om het leven. Wrak Tegen vier uur gistermiddag waren de bergers klaar met het lichten van het wrak van de verongelukte Dakota. Met drijven de bokken zijn de stukken op pontons ge legd en vervolgens overgebracht naar het marinecomplex in Den Helder. Daar wor den de brokstukken voor het onderzoek door de Raad voor de Luchtvaart precies zo neergelegd als ze zijn gevonden. Het onderzoek moet uitwijzen wat de oorzaak van de ramp is geweest. Daarvoor zijn En gelse en Deense deskundigen ingescha keld. „De enige mensen in Nederland die verstand hebben van Dakota's, zijn de le den van DDA Omwille van de onafhanke lijkheid van het onderzoek dienen die er buiten te blijven", aldus B. Groenendijk, woordvoerder van de onderzoekers. Prins Bernhard, beschermheer van de Dutch Dakota Association, heeft donder dag het bestuur van de organisatie zijn deelneming betuigd met de ramp. De prins heeft heeft het bestuur gevraagd de familieden van alle slachtoffers, beman ningen passagiers zijn droefenis en mede leven over te brengen. De Rijksvoorlich tingsdienst heeft dat laten weten. Uit piëteit met de nabestaanden komen alle feestelijkheden rond het 40-jarig ju bileum van het regionale vliegveld Rot terdam Airport (Zestienhoven) te verval len. ANP/GPD Zie verder pagina 4 tot de Palestijnse politie de be wakingseenheid een veilige af tocht garandeerde. In de Gazastrook concentreerde het geweld zich bij twee geïso leerde nederzettingen, Kfar Darom en Netzanim, even ten zuiden van Gaza-stad. Er vielen tientallen slachtoffers onder de Palestijnen die de nederzettin gen aanvielen en onder de Israë lische soldaten die hen op een afstand wilden houden. Premier Netanyahu keerde gis teren vervroegd terug van een Europese reis. Onderweg naar Tel Aviv belde hij vanuit zijn vliegtuig Jasser Arafat. Hij vroeg om een snel onderhoud, maar de Palestijnse leider hield de boot af. De Israëlische politie voorziet problemen als de Pa lestijnen vandaag massaal gaan bidden bij de Aksa moskee op de Tempelberg in Jeruzalem. Het geweld van de laatste dagen barstte los toen Israël vlak bij de Aksa moskee een nieuwe ingang opende van een onderaardse tunnel. Volgens waarnemers vormt de loyaliteit aan Arafat van de ge wapende en geüniformeerde Palestijnse eenheden een pro bleem. Binnen de 30.000 man sterke politiemacht bevinden zich vele met elkaar concurre rende diensten en politieke fac ties. Het grootste deel van de macht zou Palestijnen ervan hebben weerhouden botsingen aan te gaan met het Israëlische leger. Anderen zouden dit juist hebben aangemoedigd. Naast de officiële politiemacht opere ren er in de Palestijnse gebieden duizenden gewapende burgers, aanhangers van de grote ver scheidenheid aan Palestijnse religieuze en politieke groepe ringen. GPD Zie ook pagina 2 van onze verslaggever Rolf Bosboom VLISSINGEN - Er heerst grote verwarring over het aantal agenten dat het Zeeuwse poli tiekorps erbij krijgt. Burge meester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen, tevens plaats vervangend korpsbeheerder, meldde donderdagavond tij dens de raadsvergadering dat dat er 24 zijn. Gelijktijdig maakte het Zeeuwse T\veede- -Kamerlid J. A Jorritsma-van Oosten op een D66-bijeen- komst in Bruinisse bekend dat de regio op elf extra dienders kan rekenen. Korpschef A A Smeels houdt het op '36 of 39' nieuwe mensen. De Zeeuwse politie zit dringend verlegen om meer personeel. Zestig mensen extra zijn in elk geval nodig om de zaken weer in het gareel te krijgen. Van der Doef sprak opnieuw zijn zorg uit, omdat hij gelezen had dat Zeeland maar 24 agen ten erbij krijgt van de duizend die minister Dijkstal in het vooruitzicht heeft gesteld. Van der Doef rekende voor dat de re gio daar per saldo niets mee op schiet, omdat de arbeidsduur verkorting 26 plaatsen open laat. De nieuwe agenten compense ren dat dus niet eens. Tabel Jorritsma zegt het getal van elf 'uit een tabel van collega Thom de Graaf' te hebben gehaald. „Die stond in een brief van Bin nenlandse Zaken." Jorritsma wil in elk geval de andere Zeeuwse Kamerleden mobilise ren om het tij te keren. „Ze zitten er allebei naast", al dus korpschef Smeels. „Het zijn er 36 of 39, dacht ik." De ar beidsduurverkorting laten vol gens Smeels geen 26 maar '12 of 13' plaatsen open. Van der Doef: „Als Smeels daarmee wegkomt, is hij spekkoper." Van der Doef wil vandaag, als hij de korps chef toch ontmoet, uitzoeken hoe de vork in de steel zit. Opgeteld Kamerlid De Graaf bevestigt dat het gaat om elf extra agen ten, die bovenop de 25 nieuwe lingen komen die vorige maand zijn begonnen. Heeft de korps chef die twee aantallen wellicht bij elkaar heeft opgeteld? Smeels: „Tsja, dat zou kunnen." PSV heeft in het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars de twee de ronde bereikt. De Eindhovense ploeg won gisteren in een matig duel van het zivakke Batumi: 3-0. Tivee weken O geleden eindigden beide ploegen op 1-1. 4— De ruilverkaveling Aardenburg is met een grote meerderheid van stemmen afgestemd. Gedeputeerde De Kok zei na de stemming dat de uitslag aanleiding is voor een fundamenteel debat over de toe komst van de landinrichting in Zeeland. Hij vroeg zich af of je van de landbouwsector ivel mag vragen verantiuoorde- Q lijkheid te dragen voor multifunctionele projecten. *J Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buitenland: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Zee land: 9, 11, 12, 13 en 15; Kunst en Cultuur 17 t/m 23; Sport: 25,26,27,29 en 31. van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Iedereen van 65 jaar en ouder kan vanaf 1 okto ber geheel gratis een griepprik halen bij de huisarts. De lande lijke Ziekenfondsraad heeft donderdag besloten minister Borst van Volksgezondheid te adviseren de regeling op te ne men in de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ). De ministeriële bekrachtiging van de maatregel wordt louter als een formaliteit gezien, zo liet een woordvoerder van de raad desgevraagd weten. „Volgens onze signalen is de minister hier wel gelukkig mee", aldus de zegsman. Door de griepvaccinatie toe te voegen aan het verplichte AWBZ-pakket, vervalt ook het onderscheid tussen particulie ren en ziekenfondsverzekerden. Deze laatste groep hoeft offici eel alleen het vaccin (17,50 gul den) te betalen. Veel huisartsen brengen echter ook het prikken (eveneens 17,50 gulden) in reke ning. Juni vorig jaar liet de Zieken fondsraad een landelijke circu laire uitgaan. Daarin werd dui delijk gesteld dat de injectie niet in rekening mag worden ge bracht, omdat die handeling valt binnen het abonnements honorarium dat de artsen door het ziekenfonds krijgen uitbe taald. De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) had haar le den geadviseerd wél de volle mep te rekenen, zodat een prin cipiële discussie ontstond. aldus zorgmanager R. Swens van OZ- Zorgverzekeringen in Breda. Aan deze problematiek komt met de nieuwe regeling een eind. Risicogroep De griepprik was tot dusver vooral bedoeld voormensen met een ziekte of kwaal. Met name diabetici, hart- en carapatién- ten worden als risicogroep aan gemerkt. Vanaf 1 oktober wordt daar het leeftijdscriterium aan toegevoegd. Een hele verbete ring, meent Swens. OZ advi seert haar klanten pas na die tijd een griepprik te gaan halen. Stuit dat op bezwaren dan raadt de zorgverzekeraar aan de vac cinatie niet te betalen. De 73-jarige Axelaar K Winge- laar kaartte de tweeslachtige houding van de huisartsen dit jaar andermaal aan bij het zie kenfonds. Hij vindt het 'schan dalig dat heren doktoren arme bejaarden beroven van hun schamele handgeld, terwijl ze anderzijds ook nog eens kunnen vangen bij het ziekenfonds'. „Zo profiteren ze dubbel van andermans ellende." Wingelaar heeft zijn gewezen huisarts (hij is door het geschil over de beta ling overgestapt naar een ande re dokter) op beschuldiging van fraude aangegeven bij de belas tingdienst. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krani gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1