COURANT Nederlands goud verdwenen FNV controleert naleven CAO Generale repetitie voor Prinsjesdag kleintjes Betere afhandeling klacht patiënt over ziekenhuis 4 WEKEN B SZwitserland heft bankgeheim op voor tegoeden van nazi's uit oorlog i Spanning rond korter werken NS Advocaten: vonnissen zijn soms voorgekookt Van Thijn: Bosnische verkiezingen niet vrij maar acceptabel VOOR 14,25 JA, ik wil: Zonnig en droog Zonnig en droog, maximaal 17 gra den. In de avond en nacht helder en droog, minimum temperatuur 10 gra den. Vrij krachtige oostenwind. 239e jaargang no. 220 dinsdag 17 september 1996 div osse nummers 1,60 Opgave advertenties per telefoon: 0118-484321 plo de? 1 van onze correspondent Bob Kroon w BERN - De Nederlandse goud- scha* van ri"m twee miljard gulden (huidige waarde) die jgj door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog is ge roofd, is na de bevrijding als sneeuw voor de zon gesmolten politiek gesjacher tussen Zwitserland, de Verenigde Sta ten en de na-oorlogse Duitse Bondsrepubliek. De toenmalige Nederlandse regering was blijkbaar niet bij machte zijn rechten te doen gelden. Dit blijkt voor het eerst zonne klaar uit documenten die maan dag in Bern werden vrijgegeven, nadat de Zwitserse Bondsrege ring, op aandrang van het parle ment, besloot 'voor eens en al tijd' de schandvlek uit te wissen die Zwitserland en zijn roem ruchte bankwezen al vijftig jaar G bezoedelt. „Wij doen geen knieval, maar willen nu volledige openheid over wat de toenmalige regering en de banken hebben gedaan met het zogenaamde nazi-goud en de tegoeden van joodse parti culieren", aldus minister van buitenlandse zaken Flavio Cotti maandag in Bern. Daarvoor wordt een commissie ingesteld, die het traditionele bankgeheim mag doorbreken om er achter te komen hoe en waarom destijds tien miljard gulden aan goud onder Z witser- 1 se hoede kwam en slechts voor j een klein deel werd teruggege ven. De federale regering stelt 7 miljoen gulden ter beschikking voor dit onderzoek en boetes tot 80.000 gulden bedreigen hen die ki3i belastende documenten verval- i-3i sen of verdonkeremanen. Het WeK i lieg; UTRECHT (ANP) - De on derhandelingen over een kortere werkweek voor het rijdend personeel bij de spoorwegen (NS Reizi gers) duurden gister avond laat nog altijd voort. Bonden en directie konden het nog niet eens worden over de wijze waarop de 36-urige werk week gestalte moet krij gen. Als het overleg op niets uitloopt, zijn stakin gen bij het personenver voer niet uitgesloten Dat er een 36-urige werk week komt bij de spoor wegen is een jaar eerder al afgesproken. Toen is ech ter niet vastgelegd hoe dat moet gebeuren. Het huidi ge meningsverschil komt kortweg hierop neer, dat de vakbonden de vrije tijd in hele dagen uitgekeerd willen hebben, terwijl de directie aanvankelijk lie ver iedereen een kwartier tje per dag korter liet wer ken. Gisteravond laat begon nen de gesprekken op nieuw na een schorsing. De bonden overlegden onderling over een com promisvoorstel van de directie. Daarin komt de directie een heel eind te gemoet: ze biedt 26 ATV- dagen per jaar aan, waar van er 18 van tevoren vastliggen. De overige 8 dagen worden flexibel in gevuld. Vrije tijd De invulling van de 36- urige werkweek mag een detail lijken, de onder handelaars zien dat heel anders. De vakbonden hebben van hun achter ban te horen gekregen dat ze met „herkenbare vrije tijd" moeten thuiskomen, en niet een paar minuten per dag. Het voorstel van de bonden leidt er boven dien toe dat er extra ba nen ontstaan. Dat was volgens hen de reden om een 36-urenweek in te voeren. De ideeën van de NS-directie leveren veel minder banen op. Effici ënter inroosteren kan het effect van een kwartiertje korter werken per dag al weer grotendeels teniet doen. Dit voorstel is dan ook veel goedkoper. onderzoek strekt zich niet al leen uit tot de toenmalige rege ringspol itiek en de Zwitserse Nationale Bank, maar ook de grote handelsbanken, vermo gensbeheerders, advocaten en verzekeringsmaatschappijen zullen worden doorgelicht. Schatgraverij De huidige president van de Zwitserse Nationale Bank, Hans Meyer, zei het onderzoek te 'verwelkomen', maar waar schuwde onmiddellijk dat men 'zich geen grote illusies' moest maken over deze schatgraverij ,,Het neutrale Zwitserland deed in de oorlog zaken met iedereen, niet alleen hét Derde Rijk", al dus Meyer. „Dat goud van de Reichsbank maakte deel uit van normale financiële deviezen transacties en het werd deels weer naar andere landen door verkocht". De financiële commissie van het Zwitserse parlement, dat overi gens dit onderzoek heeft aange zwengeld, publiceerde een inte ressant stukje historie in de toelichting voor het wetsont werp, dat nu door de regering is overgenomen. Daaruit blijkt dat Zwitserland al voor de Duit se capitulatie nazi-tegoeden ter waarde van 470 miljoen frank (nu ongeveer vijf miljard gul den) eigenhandig blokkeerde. Op 30 oktober 1945 eiste Was hington dat Bern dit in zijn ge heel aan de geallieerde overwin naars zou overdragen. 'De Zwitserse regering verzette zich heftig hiertegen', aldus het parlementaire verslag, maar verklaarde zich 'na moeizame onderhandelingen' bereid on geveer de helft van de Duitse te goeden vrij te geven. Uiteinde lijk werd hiervan in 1952 slechts 50 procent overhandigd, nadat eerst een overeenkomst was be reikt tussen Bern en de Duitse Bondsrepubliek, die zich in middels ook had aangediend als rechthebbende op de geblok keerde tegoeden. Op de vraag aan minister Cotti of Nederland ooit in Bern aan de bel heeft getrokken om zijn 40 procent aandeel van het geroof de nazi-goud terug te krijgen, antwoordde hij: „Dat is nooit gebeurd, want Amerika, Enge land en Frankrijk onderhandel den na de oorlog met ons na mens alle geallieerden. En met SCHEVENINGEN - Het ere-escorte van de cavalerie, die vandaag op Prinsjesdag de Gouden Koets begeleidt, oefende gisteren op het strand bij Scheveningen. Om de ruiters en hun dieren goed voor te bereiden op onverwachte gebeurtenissen, ging de oefening gepaard met rookbommen en harde knallen. foto Jasper J uinen/RTR AMSTERDAM (GPD) - De FNV gaat het komende CAO-seizoen streng controleren of de werk gevers de arbeidsovereenkom sten wel naleven. Vooral werknemers bij kleine onderne mingen klagen dikwijls dat de baas de afspraken niet nakomt. De vakcentrale wil daarom voor iedere sector een meldpunt op richten waar leden hun werkge ver kunnen 'aangeven'. Dat heeft de FNV maandagmid dag bekendgemaakt bij de pre sentatie van de arbeidsvoor waarden voor 1997. Ook gaan de bonden hun leden beter voor lichten over de inhoud van hun CAO, zodat de werknemers zelf stappen kunnen ondernemen als de overeenkomst wordt ont doken. Daarnaast wil de FNV via de ondernemingsraden meer zeg genschap krijgen over de nale ving van de CAO's. „In sectoren met vooral kleine ondernemingen komt CAO-ontduiking steeds vaker voor", zo staat in de nota Ar beidsvoorwaardenbeleid. Voor al werknemers in de horeca heb ben veel last van bazen die de regels negeren. Bij de Vervoers- bond is dat ook een bekend ver- (Advertentie) schijnsel: momenteel loopt een onderzoek naar eigenaren van busbedrijven, omdat veel werk nemers hebben geklaagd dat de baas zich niet hield aan de afge sproken arbeidstijden. Korter werken Korter werken blijft een van de belangrijkste punten op het ver langlijstje van de bonden. Begin volgend jaar krijgen 2,4 miljoen werknemers e^p 36-urige werk week. In de bedrijfstakken waar de werkgevers hebben geweigerd de werkweek te verkorten, wordt het punt bij de volgende onderhandelingsronde weer op tafel gelegd. Twee maanden ge leden maakte de vakcentrale al bekend dat de looneis hetzelfde blijft als dit jaar, maximaal 3 procent. „We zitten daarmee aan de lage kant", lichtte L. de Waal, coördinator arbeidsvoor waardenbeleid, toe. „Dus we houden nog een slag om de arm". Door de werkgevers niet vast te pinnen op een hoge loonstijging, hoopt de vakcentrale dat zij be reid zijn meer geld te steken in scholing van hun personeel. De Waal- ..Werknemers moeten niet alleen opgeleid worden in hun eigen vakgebied, ze moeten ook scholing kunnen volgen op andere terreinen, zodat ze flexi beler zijn als ze ooit ontslagen worden". Uit onderzoek onder de leden van de Voedingsbond FNV blijkt dat 81 procent van de werknemers onder de 26 jaar nog nooit op kosten van de werkgever een scholingscursus heeft gedaan. Scholing Bijna de helft zegt dat zij zou den kiezen voor scholing, als de werkgever hen laat kiezen tus sen het volgen van een opleiding Morgen Spektakel T&- Veere zie advertentie, pag. 1 6 DEN HAAG (GPD) - Patiënten kunnen bin nenkort makkelijker klagen als zij door een fout van het ziekenhuis schade hebben gele den. Er komt een proef met een Geschillencom missie Ziekenhuizen, waar schadeclaims tot 7500 gulden in behandeling worden genomen. Minister Borst (volksgezondheid) gaf hiertoe gisteren het startsein. Patiënten kunnen vanaf 1 oktober bij de ge schillencommissie terecht als zij door een me dische fout worden getroffen of tijdens hun verblijf in het ziekenhuis persoonlijke eigen dommen verliezen. De commissie doet in zo'n geval een bindende uitspraak. Aan het experiment werken zo'n dertig ziekenhuizen mee. Tot nu toe kon een patiënt alleen bij de rechter terecht met een claim. Niet zelden volgde een kostbare, ingewikkelde en langdurige proce dure. Het is de bedoeling dat de Geschillen commissie Ziekenhuizen sneller en goedkoper een oplossing vindt. De commissie komt overigens pas in beeld als de patiënt er met het ziekenhuis of de verzeke raar van het ziekenhuis niet uitkomt. Wie een geschil aanhangig maakt, betaalt 45 gulden klachtengeld. De commissie is een gezamenlijk initiatief van de Consumentenbond, de artsenorganisatie KNMG, de vereniging van ziekenhuizen NVZ en de Stichting Geschillencommissie voor Consumentenzaken (SGC). De commissie be staat uit vijf leden. VS-troepen naar Koeweit de betaling van 121.5 miljoen (toenmalige) francs was voor de betrokken partijen de zaak af gedaan". Juridisch gezien kan Nederland dus naar zijn goud fluiten. Mocht de commissie van onder zoek (vermoedelijk pas in 1998) tot de conclusie komen dat Zwitserland alsnog een ere schuld heeft in te lossen, zal dat in de eerste plaats de nooit ge claimde tegoeden van joodse oorlogsslachtoffers betreffen niet het door Duitsland geroof de goud van De Nederlandsche Bank. of verkorting van de werkweek. Bij de parttimers was dat per centage zelfs 60 procent. HILVERSUM (ANP) - Ruim eenderde (34 procent) van de Nederlandse strafpleiters zegt dat vonnissen soms worden „voorgekookt". Een kleine tweederde (65 procent) vindt rechters vaak bevooroordeeld en bijna de helft (46 procent) is van mening dat de magistraten zich tijdens een zitting arrogant gedragen. Dit blijkt uit een enquête onder strafrechtadvocaten, gehouden door het bureau Anova. Over officieren van justitie stelt circa driekwart (74 procent) van de ondervraagde advocaten dat die zich geregeld slecht voorbe reiden op een zaak. Ook de eigen beroepsgroep gaat niet vrijuit: niet minder dan 94 procent kent collega's bij wie de voorbereiding op een zaak nog al eens tekortschiet. In juni van dit jaar verrichtte het organisatiebureau Terpstra Tukker justitie in Arnhem een onderzoek en kwam tot een aan tal gelijkluidende conclusies. In dat onderzoek zeiden advo caten onder meer dat officieren van justitie en rechters vaak 'vriendjes'zijn. Twee Amerikaanse militairen spelen een spelletje domino in hun post bij de grens tussen Koeweit en Irak. De regering van Koeweit gaf de Verenigde Staten gisteren toestemming om nog eens vijfduizend Ameri kaanse soldaten in de Golfstaat te stationeren. Turkije weigerde de VS echter medewerking voor mogelijke acties tegen E! Saddam Hoessein Wethouder in Vlissingen klem De Vlissingse PvdA-wethouder drs. H. J. Af. de Haas zit in de knel door de problemen bij de sociale dienst. De commissie so ciale zaken wil hem morgen, woensdag, kritische vragen stellen over het gebrek aan in formatie die de wethouder over de problemen heeft ge- Q geven. Jan Siemerink aast op revanche Jan Siemerink is content met zijn voorbereiding op het Davis Cup-duel van vrijdag tegen Nieuiv-Zeeland. De nummer 29 van de wereldranglijst hoopt zich met Nederland te revan cheren op de Nederlaag tegen India. Samen met Richard Kra- jicek, Dennis van Scheppinge nen Sjeng Schalken moet dat lukken, meent de 1 "7 Rijnsburger. I Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buitenland: 5; Fi nanciën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Zeeland: 9,11, 13 en 15; Sport: 17,18 en 19. van onze correspondent Hans Gertsen SARAJEVO - De zaterdag in Bosnië gehouden verkiezingen zijn verre van perfect geweest, maar gezien de zeer moeilijke omstandigheden waren ze 'ac ceptabel'. Niets minder, maar vooral ook niets meer dan dat. Zo luidt het eerste, voorlopige oordeel van Ed van Thijn. De voormalige burgemeester van Amsterdam die in Bosnië belast is met het toezicht op de verkiezingen, weigerde echter nadrukkelijk de verkiezingen ook het stempel 'vrij en eerlijk' te geven. „Dat de verkiezingen niet vrij of eerlijk zouden zijn, wist iedereen op voorhand", zo zei Van Thijn gisteren in Saraje vo. Eerder op de dag had de Inter national Crisis Group (ICG), een onafhankelijke 'denktank' die het optreden van de internatio nale gemeenschap in Bosnië kritisch volgt, de verkiezingen al als 'niet vrij, eerlijk of demo cratisch' bestempeld. Het Nederlandse hoofd van de bijna 1000 internationale waar nemers die in Bosnië actief 2ijn. kraakte gisteren in Sarajevo di verse kritische noten. Zo vindt Van Thijn dat de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (OVSE), die de verkiezingen heeft geor ganiseerd. de verkiezingen pas definitief mag goedkeuren als de Bosnische Serviërs zwart- op-wit vastleggen dat ze hun streven naar een eigen staat op geven. Het was niet de enige dringende aanbeveling die Van Thijn gisteren deed. Hij sprak zich on dubbelzinnig uit tegen het Amerikaanse voornemen om de uitgestelde lokale verkiezingen al medio november te houden. „De weersomstandigheden zijn dan niet gunstig, maar vooral om politieke redenen twijfel ik", aldus Van Thijn, Manipulaties De lokale verkiezingen waren oorspronkelijk ook voor afgelo pen zaterdag gepland, maar vanwege grootschalige mani pulaties met kiesregisters, voor al in de Republika Srpska, moesten ze enkele weken gele den worden afgeblazen. De Amerikanen willen het 'hoofdstuk Bosnië' echter het liefst nog voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen afslui ten. Ed van Thijn - en met hem tal van andere Europese diplo maten in Sarajevo - vrezen dat slecht voorbereide lokale ver kiezingen in november de span ningen in Bosnië opnieuw hoog zullen doen oplopen. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) 'J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving 89,50 Naam: Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1