Bom treft Spelen in het hart Ongeloof na drama pretpark: Dat iemand zoiets kan doen AtlantaOC^): Organisatoren valse Van Gogh-expositie achter de tralies Politieman laakt gebrek veiligheid olympisch Atlanta 4 WEKEN Twee doden en 110 gewonden bij aanslag Aanwijzingen over dader Man uit Hulst komt om bij ongeval met vlasmachine Olympische vlag halfstok Holland Acht goed voor goud 11 en 18 VOOR 14,25 PZC Overwegend bewolkt Overwegend veel bewolking met kans op een enkele regen- of onweersbui. De maximumtemperatuur is 21 graden. I De minimumtemperatuur is 14 gra- I den. Matige zuidioesten wind. 239e jaargang no. 177 Maandag 29 juli 1996 Losse nummers 1,60 van onze verslaggever Frans Dreissen ATLANTA - De veiligheids maatregelen in en om Atlanta zijn drastisch verscherpt na een bomexplosie zaterdagmorgen (Nederlandse tijd). Daarbij kwamen twee mensen om het leven en raakten 110 mensen ge wond van wie er gisteravond nog elf in diverse ziekenhuizen lagen. Onder de slachtoffers wa ren geen Nederlanders en geen olympische sporters. De Ameri kaanse politie zegt inmiddels over 'belangrijke aanwijzingen' te beschikken die moeten leiden tot het opsporen van de dader. Zo is de telefooncel gelokali seerd van waaruit een vermoe delijk blanke Amerikaan voor de bom waarschuwde. Er zijn vinger- en schoenafdrukken ge vonden. Leider van het onder zoek, openbaar aanklager Jamie Gorelick. zei gisteravond echter dat er nog geen concrete ver dachte is. De aanslag is tot op heden ook niet opgeeist. De FBI heeft negenhonderd mensen op de zaak gezet. Het ontplofte ex plosief was een zelfgemaakte pijpbom met spijkers en metaal- delen. De Olympische Spelen, waar- pagir.a 3: commentaar pagina 11: aanslag haalt atleten even uit droom pagina 12 chaos en ontreddering in Atlanta Anton Geesink: aanslag was niet te voorkomen voor al de grootste veiligheidsei sen uit de Amerikaanse geschie denis golden, gaan de tweede en laatste week in met nóg meer metaaldetectors. fouillerende beveiligingsbeambten, surveil lerende politie, gewapende mili tairen en andere controlerende functionarissen. Er zijn duizen den mensen extra opgeroepen. Behalve alle Olympische voor zieningen worden sinds afgelo pen weekeinde ook openbare ge bouwen, hotels en andere rele vante accommodaties extra be waakt. Bij de minste of geringste twijfel wordt tot ontruiming en afzetting besloten, zoals zater dag passanten op een metrosta tion en later een busstation merkten. In de metro werd uit eindelijk een strijkijzer gevon den. Geen moment is overwogen de Spelen af te gelasten, zo zei IOC- president Antonio Samaranch. „Nooit, nooit, zal de Olympische beweging zich een halt laten toe roepen door een terroristische daad", verzekerde hij. Wel gin gen zaterdag alle Olympische vlaggen halfstok en werd aan het begin van elk sportonder deel een minuut stilte in acht ge nomen. De Franse president Chirac, morgen voorzitter van de anti-terreurtop van de zeven grootste industrielanden in de Wereld (G7), pleitte voor nieuwe maatregelen tegen terrorisme. President Bill Clinton van gast land Amerika noemde het bo- mincident een „lafhartige daad die in schril contrast staat met de moed van de olympische sporters". Volgens Clinton „zijn wij het er allemaal over eens dat de Spelen moeten worden voortgezet. Wij laten ons niet intimideren door terroristen". Ook staatssecreta ris Terpstra (Sport) toonde be- SAINT MALO (AP) - Het leek te mooi om waar te zijn: vijftien schilderijen van Vincent van Gogh uit privécollecties die nooit eerder aan het publiek aren getoond. Duizenden kunstliefhebbers lustten er wel pap van en kochten een entree bewijs voor de bijzondere ten toonstelling van a raison twaalf gulden. Nadat de organisatoren voor ruim 50.000 gulden aan recettes hadden opgestreken, vonden ze een nieuw onderkomen: de auto riteiten van de Franse haven stad Saint Malo hebben hen ach ter de tralies gezet wegens op lichterij. ,Deze schilderijen zijn groten deels gemaakt door zondags schilders". zei aanklager Ber- trand Lederc nadat hij een des kundige had geraadpleegd. De waarde van de doeken worden geschat op honderd tot duizend gulden per stuk. De bevolking van Saint Malo be gon pas onraad te ruiken toen de schilderijen arriveerden. Hoewel jsommige Van Goghs tientallen 'miljoenen waard zijn werden de doeken slechts door twee men sen afgeleverd. Zij lieten de [vrachtwagen waarin de schilde- jrijen stonden wagenwijd open. terwijl ze de doeken eéri voor één de expositieruimte indroegen. De tentoonstelling werd georga niseerd in de inbraakgevoelige Duguay-Touinhal die grote ra- van onze verslaggeefster GRAAUW - De 55-jarige J. C. de Jonge uit Hulst is zondagmor gen omgekomen bij een be drijfsongeval in Graauw. De Hulstenaar raakte bekneld in een viasontzaadmachine. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde om streeks half elf. Het slachtoffer zat tijdens werkzaamheden op een perceel landbouwgrond aan de Willem Hendrikstraat achter op de aanhangwagen. Via een hydraulisch geleidingssysteem komt het vlaszaad in de laadbak terecht. Vermoedelijk heeft de man de vlasstengelresten uit de laadbak willen halen. Bij deze handeling boog hij zo ver naar voren dat hij met zijn bovenli chaam klem kwam te zitten. grip voor de beslissing van het IOC. Het bomincident is de ergste tra gedie in de Olympische geschie denis. sinds Palestijnse terroris ten tijdens de Spelen van Mün- chen in 1972 elf Israëlische atle ten en coaches vermoordden. In de nacht van vrijdag op zater dag om 01.25 uur lokale tijd ont plofte een pijpbom met spijkers en metaaldelen in het Centen nial Park in het hart van de Olympische ring in Atlanta. Op dat moment was in het park een popconcert gaande met 50.000 toeschouwers. De bom sloeg een krater van een meter in de grond, maar richtte verder nau welijks schade aan. Een pijpbom staat bekend als een explosief waar amateurs mee beginnen. De onderdelen zijn goedkoop, makkelijk verkrijgbaar en een voudig in elkaar te zetten. Achttien minuten voor de explo sie werd de politie getipt. Bijna tegelijkertijd ontdekte een poli tieman een verdachte leren tas tegen de geluidstoren. Agenten waren net begonnen met de ont ruiming van de stellage toen de bom ontplofte. Een 44-jarige Amerikaanse die op 36 meter af stand van de explosie stond werd door de rondvliegende me taaldelen gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. Een .Turkse cameraman stierf aan een hartaanval toen hij op weg was naar de plek des onheils. Onder de gewonden waren voor al politiemannen die bezig wa ren met de ontruiming. a de aanslag en nog voordat medische hulpverlening ter plaatse is, krijgt een gewonde de eerste hulp van omstanders. foto Grigory Dukor/RTR men heeft en de doeken waren niet verzekerd. De twee organisatoren, leraar architectuur en schilderen Jean- Marie Caldy en schilder Jean- Luc Besnard, bleven in een ver klaring „op categorische wijze op een wetenschappelijk ni veau" volhouden dat de vijftien schilderijen „allemaal authen tiek zijn". De zaak zal in behandeling wor den genomen door een onder zoeksrechter die zal bepalen of er een aanklacht tegen het duo wordt ingediend. Ze kunnen vijf jaar celstraf en een boete van twee miljoen franc (een kleine 700.000 gulden) krijgen opgelegd als ze schuldig worden bevon den. Het is niet de eerste keer dat in Frankrijk een expositie met val se Van Goghs wordt gehouden. Vorig jaar oktober toonde het Musee d'Orsay in Parijs zes teke ningen die waren aangetroffen in een antiekwinkel in Arles, de plaats waar Van Gogh aan het eind van zijn leven woonde. Het Van Gogh Museum in Amster dam noemde de schilderijen „duidelijk vervalsingen", maar er werden geen juridische stap pen genomen. Kabelbaan Beekse Bergen vastgelopen HILVARENBEEK (ANP) - In re creatieoord Beekse Bergen in Hilvarenbeek heeft de kabel baan zondagmiddag een tijdje vastgezeten. De attractie is te gen de avond met een hulpmo tor weer opgestart. Ongeveer 450 inzittenden konden de ka belbaan toen verlaten. Volgens directeur J. de Punder van de Beekse Bergen was er sprake van een technisch man kement in het hoofdstation van de kabelbaan „Geen moment zijn onze gasten in gevaar ge weest. Ook was er geen sprake van paniek." De regionale brandweer stuurde hoogwerkers om de inzittenden te bevrijden. Ongeveer tien hoogwerkers haalden een deel van de mensen boven land om laag. Twee keer eerder ontstonden er problemen met de kabelbaan op Beekse Bergen. In 1982 zaten mensen door een storing ruim acht uur vast. Zij werden toen onder meer met boten bevrijd. In 1970. kort na de opening, kwa men er ook inzittenden vast te zitten. Zij sprongen toen uit pa niek in het water. door Monique de Knegt en Henk Stouwdam ATLANTA - Ze is het wach ten in het Grady-ziekenhuis beu. De ontreddering staat ih haar rood betraande ogen. Ze staat op en grijpt de arm van de pastor. „Laat me naar hem toe. Ik wil kijken hoe het met hem gaat, even m'n gezicht la ten zien zodat hij weet dat ik er ben en om hem geef. Please..." Het is twee uur na de bomex plosie in het Olympische pret park in het hart van Atlanta. Iedereen die iemand mist houdt de adem in. De gewon den zijn naar vier verschillen de ziekenhuizen gebracht Als de familie al weet in welk zie kenhuis, dan mogen ze toch niet bij de slachtoffers. „We zijn nog volop bezig op de spoedafdeling. We kunnen er nu echt nog geen familie bij hebben. U wordt zo spoedig mogelijk geïnformeerd over de toestand van uw geliefde", deelt een arts mede. Er hangt een bijna plechtige sfeer in de filmzaal van het ziekenhuis dat deze nacht dienst doet als opvangruimte. Veel familiele den weten inmiddels of de ver wondingen van hun geliefde licht of ernstig zijn en wachten lijdzaam af tot het moment dat ze naar hem of haar toe mogen. „Een vriend van ons is licht gewond geraakt", zegt een groepje jongelui. „Ze zeg gen dat het hem goed gaat". De schrik zit hen nog in de be nen. Drie uur geleden pas had den ze de grootste lol. Een avondje uit in het Olympisch park. „Rock en Rollmuziek" Hun vriend had gewoon naast hen gestaan toen de enorme knal afging. „Die trillende grond onder je voetzolen, het gegil, het is nog steeds onwer kelijk". Shock Jeremiah uit Massachutes wacht met spanning op zijn vriend die zware verwondin gen heeft aan zijn been. Zelf is hij ongedeerd en vol ongeloof. „Dat iemand zoiets doet... Weetje, we dachten eerst alle maal dat het bij het concert hoorde. Een knal, witte flits en rook. Maar toen ik me om draaide zag ik dat m'n vriend gewond was en een vrouw en kele meters van ons vandaan onder het bloed werd wegge dragen. Vier. vijf mensen lagen bewegingsloos op de grond Ik kan het nog niet geloven. Ik heb hier twee weken gewerkt als verkoper. Vanavond was de eerste gelegenheid om iets van de Spelen te zien en dit was wat ik zag". Troost Een geestelijke, een arts en een hulpverlener van het Le ger des Heils troosten waar no dig en spreken een bemoedi gend woord. Wendv Turner, ïs hier familie van Wendy Tur ner?". doorbreekt een ver- pleegter de stilte. Niemand reageert. In de hoek begint een vrouw zachtjes te huilen. Zij weet niet eens of haar vriend wel hier is. laat staan hoe het hem vergaat. Een nachtelijke rit langs andere ziekenhuizen heeft geen zin. zo maakt een arts duidelijk. „Alle gegevens over slachtoffers en vermisten zullen zo snel mogelijk worden uitgewisseld zodat u weet wie w-aar ligt". Nog steeds komen mensen het ziekenhuis binnen die iemand missen. Op fluistertoon wor den zoveel mogelijk gegevens genoteerd. Buiten staat de be- veiling op scherp. Een zwerver met winkelwagen vol rommel, wordt door vier agenten be stormd. Televisieploegen mo gen de straat niet in. Om half vijf keren de eerste slachtoffers weer naar huis. Velen van hen in shocktoe stand. Arm in arm met zijn vrouw verlaat een jongeman het Grady-hospital. Als hij on verwachts wordt aangespro ken reageert hij met een angst reflex Hij klemt zich stevig aan zijn vrouw vast. Praten komt later De Olympische vlag hangt zaterdag halfstok in het Olympisch stadion in Atlanta, terwijl op de achtergrond het Olympisch vuur brandt. Zaterdag gingen alle vlaggen halfstok en werd aan het begin van elk sportonderdeel een minuut stilte in acht geno men om de slachtoffers van de bomaanslag te herdenken. foto Jeff Haynes/AFP Het vlaggeschip van de Nederlandse Olympische ploeg deed wat ie dereen voorafhad voorspeld. De Holland Acht won gisteren op Lake Lanier de gouden medaille. Een waardig afscheid voor de helft van de bemanning, die gisteren voor het laatst aantrad. Rienks. Florijn. Zwolle en Maasdijk sloppen. Het is onzeker of er een nieuwe Holland Acht komt. In de schaduw van de Acht roeiden Pepijn Aardeivijn en Maarten van der Linden tlichte dubbeltweei naar het zilver. Het vrouwentweetal Irene EijslEeke van Nes was goed voor brons. Baanwielrenster Ingrid Haringa was naar Atlanta gekomen voor een gouden plak op de puntcnkoers. Ze moest genoegen nemen met zilver, maar kan terugzien op een geslaagde Olympiade, omdat ze een dag eerder al brons oogstte op het onderdeel sprint. De Neder landse dressuurploeg maakte het Oranje-feest perfect door zilver te pakken in de landenwedstrijd. Hoogtepunt van de Olympische Spelen was de 100 meter sprint. De Canadese atleet Donovan Bailey snelde in de wereldrecordtijd 9.84 naar liet goud Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13, 14, 15, 16, 17 en 18. ATLANTA (ANP) - Wie de go den verzoekt, vraagt om moei lijkheden. Atlanta riep om het hardst dat de Centennial Olym pic Games de veiligste in de his torie zouden worden. Niet zo slim van die Amerikanen, be dacht de Nederlandse politie man Naud van der Staak zich toen meteen. Wat is immers aanlokkelijker voor een boef dan een bankdirecteur die zegt dat zijn bank niet te beroven valt. Van der Staak leidt een groep vrijwilligers die verantwoorde lijk is voor de veiligheid. Hij kijkt met professionele ogen naar de amateuristische wijze waarop de organisatie daarmee omgaat. „Ik heb van het begin af aan mijn vraagtekens gehad. Je moet kwaliteit geven aan het be grip veiligheid, en geen kwanti teit zoals hier. Veel poppetjes op straat is alleen maar subjectieve veiligheid." De stad stikt van de uniformen. Amerikanen houden van her kenbaarheid Vrijwilligers zijn er voldoende. De meesten hebben hun pensioen al jaren binnen, de anderen zijn nauwelijks van school. Allemaal hebben ze een spoedcursus beveiligen bezocht. De ..volunteers" zijn te herken nen aan de groene broeken, wit te blouses en tropenhelmen De badge op de linkerborst is van stof, het voetvolk, of metaal, de supervisors. Van der Staak draagt een schild van metaal. De politieman, een van de vele Nederlandse vrijwilligers, keek zijn ogen uit. Hij had van de Amerikanen een {frofessionelere instelling verwacht. „Maar ik zag alleen maar mensen bij de controleposten staan die enige kennis van het vak ontberen. Voor het oog pakken ze bij elke bezoeker de tas uit. maar ze we ten helemaal niet waar ze op moet letten. Wij zijn getraind om niet alleen naar de inhoud te kij ken, maar vooral naar de manier waarop de persoon zich ge draagt." Hij probeerde de vrijwilligers te overtuigen van zijn gelijk „Ik wilde dat ze alerter zouden wor den. Maar die Amerikanen pik ken niets op. Ze stellen mijn in breng op prijs, maar doen er niets mee. Ik heb eens aan ie mand gevraagd waar hij op lette bij de controle. De cijfertjes rechtsboven de kaartjes, zei hij. Waarom, vroeg ik. Omdat me dat is gezegd, was zijn antwoord. Ze doen alleen maar datgene wat ze is gezegd, maar weten ab soluut niet waarom ze iets doen. Als ik zes keer langs dezelfde controlepost kom. vragen ze zes keer naar mijn badge. Dat is geen beveiligen, maar het nale ven van regeltjes." Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: 'J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 'n dijk van een krant 713214 000002 ■■■I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1