Studiegesprek in plaats van loten PZC PZC Kamer wil einde crisis drafsport Politie onderzoekt motorongeluk A27 Kamer bezint zich op onderzoeken binnenland Minister Ritzen komt met alternatief voor omstreden systeem Roze Zaterdag in Haarlem een succes Man drie dagen dood in toilet van ziekenhuis Vanaf vandaag bepaalt de temperatuur uw korting. Primafoon Krakers verlaten pand Iraakse ambassade Nederlandse Antillen voeren omzetbelasting in om orde te scheppen MAANDAG 1 JULI 1996 DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen (Onderwijs) ziet in inten sieve kennismakingsgesprek ken met aankomende studenten een mogelijk alternatief voor het huidige lotingssysteem. Die gesprekken zouden door de uni versiteiten zelf gevoerd kunnen worden. Ritzen zei dat gisteren in een vraaggesprek met het Ra- dio-1 Journaal. De bewindsman reageerde daar mee op het besluit van de Eras mus Universiteit in Rotterdam, die een hoogbegaafde student rechtstreeks toelaat tot de stu die geneeskunde. Voor die oplei ding geldt een beperkte toela ting. waardoor studenten moe ten loten. Ritzen is overigens niet enthou siast over het besluit van de Er asmus Universiteit en zal het college van bestuur om ophelde ring vragen. „Zolang er wettelij ke bepalingen zijn. moeten uni versiteiten zich daar aan hou den." Binnenkort gaat, mede op ver zoek van de Tweede Kamer, een commissie aan de slag die zich zal buigen over mogelijke alter natieven voor het lotingssys teem. dat al sinds jaar en dag kri tiek oproept. Ritzen vindt dat cijfers niet allesbepalend mogen zijn. „De beste huisarts hoeft niet degene met de hoogste cij fers te zijn." Zes procent Ritzen hield andermaal een plei dooi voor investeringen in het onderwijs. Hij wees op een rap port van de Unesco, de interna tionale organisatie op het ge bied van onderwijs en opvoe ding. die vindt dat ten minste 6 procent van het nationaal inko men van een land aan onderwijs moet worden besteed. Nederland dreigt in 1999 op 5,2 procent uit te komen, een ver schil van vier miljard gulden. „Waarmee ik niet de indruk wil wekken dat het zonder zo'n in vestering niet kan", aldus de mi nister. De vraag hoeveel geld de samenleving voor het onderwijs over heeft, komt aan de orde in het Nationale Kennisdebat dat op zijn initiatief van start is ge gaan. Volgens de minister van Onder wijs kampt het kabinet door het aftreden van VVD-staatssecre- taris Linschoten wel met enige frusta tie, zonder dat dat ten kos te gaat van de saamhorigheid. Hij wees erop dat Linschoten een zeer belangrijke rol vervulde in het bruggen slaan tussen WD en PvdA op het terrein van de so ciale zekerheid. Ritzen vindt het een goede zaak dat de Tweede Kamer onderzoe ken verricht, maar hij vindt dat het uitgangspunt niet de schuld vraag mag zijn. „Het starten van zo'n onderzoek is geen veen brand. maar meteen een soort bosbrand." Hij vindt dat een on derzoek vooral op de toekomst moet zijn gericht. Het rapport van de commissie-Buurmeijer, die de sociale zekerheid onder zocht, is wat hem betreft een goed voorbeeld. HAARLEM (ANP) - Ondanks de kou en flinke regenbuien is de jaarlijkse viering van de Roze Zaterdag in Haarlem „fantas tisch verlopen en redelijk goed bezocht". Volgens voorzitter R. de Borst zijn verspreid over de hele dag zo'n 10.000 tot 12.000 mensen naar de stad gekomen. De politie houdt het op de helft daarvan. Er waren ruim veertig extra poli tiemensen ingezet om de parade door het centrum en de manifes tatie in de Haarlemmerhout in goede banen te leiden. Overi gens gingen in diverse gelegen heden de feesten tot diep in de nacht door. Voorafgaand aan de parade had den enkele honderden mensen een kerkdienst bijgewoond in de Basiliek aan de Leidsevaart. De oecumenische viering had als thema .je lust en je leven". Bis- ROTTERDAM (ANP) - Het stof felijk overschot van een 81-ja- rige man uit Capelle aan den IJssel heeft drie dagen lang in een wc van Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam gelegen. Het li chaam van de man werd in de nacht van zaterdag op zondag aangetroffen in een toilet in de centrale hal. Volgens een woordvoerder van de politie schop Bomers had de gebeds dienst aanvankelijk verboden. In een brief aan het kerkbestuur had hij erop gewezen dat de vie ring „niet los gezien kan worden van de maatschappelijk-poli- tieke doelstelling van Roze Za terdag, die niet stroken met de katholieke moraal". iAdvertentiei 2 jaar MAVO HAVO VWO in 1 jaar Kwaliteitsonderwijs. Max. groepsgrootte: 8 leerlingen Dagopleidingen zaterdagopleidingen Instituut De Brabantse School Breda 013-4632504 Minister Jorritsma (m) van Verkeer en Waterstaat heeft zaterdag het gereconstrueerde verkeersknooppunt Oudenrijn bij Utrecht geopend. foto Marcel Antonisse/ANP DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - De verkeerspolitie in Drie bergen onderzoekt of werk aan de weg zaterdag de oor zaak is geweest van de dood van een motorrijder en zijn passagier. Het tweetal veron gelukte 's ochtends op de A27 tussen knooppunt Lunetten en Everdingen. Morgen brengt de politie verslag uit aan de officier van justitie. De groeven in het wegdek in combinatie met stortregens waren fataal voor het tweetal. Nog vijf andere motorrijders slipten in soortgelijke omstan digheden maar voor hen liep het beter af. Veilig Verkeer Ne derland vindt dat de wegbe- heerders. zoals Rijkswater staat. meer aandacht moeten geven aan de kwetsbaarheid van motorrijders waar het gaat om de toestand van het wegdek, en bij wegwerkzaam heden en -markeringen. In het weekeinde deden zich nog verscheidene andere on gevallen voor met dodelijke af loop. In Emmen kwam een 25- jarige vrouw om het leven toen een automobilist die door rood reed haar van haar brommer schepte. Een 19-jarige brom fietser verloor het leven in zijn woonplaats Hardenberg toen hij tegen een geparkeerde vrachtauto botste. Ook een 43- jarige bromfietser uit Eindho ven kwam om toen hij tegen een vluchtheuvel reed en zijn helm verloor. In Dalfsen verongelukten twee Zwollenaren (22 en 23 jaar) toen hun auto tegen een boom botste. Volgens de poli tie verloor de 22-jarige be stuurder de macht over het stuur. Een 76-jarige vrouw uit Doe- tinchem kwam onder de wie len van een stoptrein en over leed. Op de spoorwegovergang kon zij niet meer ontkomen toen de bomen sloten. Verder kwam een 23-jarige man uit Klazienaveen om toen hij in Assen door een streekbus werd overreden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat, regionale en lo kale bestuurders in Utrecht en het bedrijfsleven slaan de han den ineen om het dichtslibben vap de wegen in Midden-Ne derland tegen te gaan De par tijen tekenden zaterdag een intentieverklaring daartoe Zij streven er naar dat in 1998 de drukte op de wegen terug is op het niveau van 1990. De ondertekening had plaats nadat minister Jorritsma het vernieuwde knooppunt Ou denrijn officieel had openge steld voor het verkeer. Het ri- goreus verbouwen van het ver keersplein was een van de maatregelen tegen de enorme fileproblemen in de regio. stierf de man afgelopen donder dag al. Volgens de woordvoerder is de Capellenaar donderdag op zijn fiets van huis gegaan voor een af spraak in het centrum van Rot terdam. Vermoedelijk heeft de man onderweg besloten het zie kenhuis te bezoeken omdat hij zich niet lekker voelde. Familie leden van de man gaven hem donderdag als vermist op. Een woordvoerder van het zie kenhuis zegt dat het een raadsel is hoe het zo lang heeft kunnen duren voordat het stoffelijk overschot werd gevonden. „De toiletten worden dagelijk twee tot drie maal schoongemaakt. Wij vermoeden dat door het wis selen van de schoonmaakploe gen het niet is opgevallen dat de wc-ruimte voortdurend bezet CDA vraagt opheldering rol WD-Kamerlid Blauw DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil van minister Van Aartsen van Landbouw snel op heldering over de bestuurscri sis bij de stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR). Ook moet duidelijk worden wat de rol daarbij is geweest van het WD-Kamerlid Piet Blauw, tot voor kort president-commissa ris van de NDR. Blauw wordt door een projectontwikkelaar ervan beticht een valse voor stelling van zaken te geven rond de verkoop van de drafbaan in Wolvega. De VVD'er ontkent de beschuldiging. De NDR heeft te kampen met een bestuurscrisis nadat de raad van commissarissen uiteen was gevallen. Vanwege die crisis trok minister Van Aartsen vorige week Blauw als president-com missaris terug. De WD'er was door Van Aartsens voorganger Bukman op die post benoemd met als doel de paardensector weer op eigen benen te laten staan. Inmiddels zijn ook vier commissarissen opgestapt maar vier ander commissarissen, af komstig uit de drafsportwereld, weigeren vooralsnog hun zetel op te geven. Van Aartsen dreigt nu de geldkraan voor de NDR definitief dicht te draaien. 'Soepzooitje' Volgens CDA-Kamerlid Leers is het inmiddels een 'soepzooitje' in de draf- en rensport en moet Van Aartsen nog in het zomerre ces uitgebreid op een rijtje zet ten hoe het ervoor staat en wat er nu verder dient te gebeuren. Het CDA wil ook duidelijkheid over de positie van Blauw. Hij zou een verkeerde voorstelling van zaken hebben gegeven rond de verkoop van de drafbaan in Wolvega door in een brief aan de gemeente te schrijven dat er geen belemmeringen meer wa ren voor de verkoop, terwijl die er wèl waren. De gemeente span de een kort geding aan tegen de betrokken projectontwikkelaar Maas. die op zijn beurt een pro cedure begon tegen Blauw. Maas eist 50 mille van het WD- Kamerlid. Volgens CDA-Kamerlid Koek koek, lid van de Kamercommis sie voor Justitie, moet ook mi nister Sorgdrager van Justitie onderzoeken wat er aan de hand is. „Ik denk dat het goed is dat zo'n onderzoek plaatsvindt. Het gaat om een Kamerlid, iemand met een belangrijke publieke functie, en dan is het in zijn be lang maar ook in het algemeen belang," aldus de CDA'er zater dag in een uitzending van EO's Tijdsein. Blauw wijst alle beschuldigin gen van de hand en noemt ze „a- pert onjuist". Hij juicht een on derzoek toe. ..want ik wil ook wel eens van dit gezeur af'. Blauw gaat ervan uit dat zijn betrok kenheid bij de crisis in de draf- en rensport beëindigd is nu hij niet langer president-commissa ris van de NDR is. tAdvertentie Tijdens de Zonnesteek-weken van Primafoon beleeft u dubbel plezier aan hoge temperaturen. Want tijdelijk bepaalt de temperatuur de korting op veel van onze artikelen. Is het 20 graden, dan krijgt u 20% korting. En is het 30 graden, dan krijgt u 30% korting. De korting geldt onder andere voor mobiele telefoons, faxen, antwoordapparaten, draadloze telefoons en huiscentrales, In de winkel herkent u ze aan het zonnetje. Hiernaast zijn alvast twee artikelen afgebeeld. Het kortingspercentage wordt vastgesteld aan de hand van de voorspelde maximum middagtemperatuur van het KNMI-weerbericht. U kunt dit beluisteren via 06-8003 (50 ct. per minuut). kSmI Dus houd de thermometer goed in de gaten en kom snel langs voor dit zomerse aanbod van Primafoon. U krijgt de korting ook als u telefonisch bestelt via ons gratis nummer 06-0402. Pocketline Jazz'. Mobiele GSM-telef waarmee u in vrijwel heel Europa kunt bellen en gebeld kunt worden, In rood, Van 128,-* voor K Zonnesteek-weken t/m 20 juli 1996. PTT Telecom Vergeet n geldig zolang de v Had strekt- *Bii geliikludig afsluiten van een 3-iartg GSM-abonnemcnt v, legitimatiebewijs en c. Een dertigtal krakers hielden in het weekeinde de leeg staande ambassade van Irak in Den Haag tijdelijk bezet. foto Raymond Rutting/ANP DEN HAAG (ANP) - De ongeveer dertig krakers die in de nacht van zaterdag op zondag in Den Haag de leegstaande ambassade van Irak kraakten, hebben het pand gistermid dag omstreeks vijf uur weer verlaten. Volgens de politie de den ze dat vrijwillig. De krakers hadden in het gebouw wil len gaan wonen en er een internationaal vredescentrum willen inrichten. Het pand staat sinds de Golfoorlog leeg. De actievoerders zijn tegen het regime in Irak. dat ze moord dadig en onderdrukkend noemen. Vooral de acties tegen de Koerden in het noorden van het land en de uithongering van de bevolking zint hen niet. Ze vinden dan ook dat de Verenig de Naties de bestaande embargo's tegen Irak moeten hand haven. maar wel het zelfbeschikkingsrecht van het Iraakse volk moeten respecteren. De krakers verlieten het pand na de mededeling van de poli tie dat deze zich dient te houden aan internationale afspra ken. Die behelzen onder meer dat de orde op het terrein van een buitenlandse mogendheid met mag worden verstoord. Het terrein is van de staat Irak. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer lijkt zich na de val van staatssecretaris Linschoten te bezinnen op de parlementaire onderzoeken en vooral de gevol gen ervan. Voorzitter Van Zijl (PvdA) van de CTSV-commissie die Linschoten fataal werd. zei gisteren dat er nog veel meer onderzoeken van de Kamer moeten komen, maar dat wel bekeken moet worden hoe er met de conclusies wordt omge sprongen. Zijn WD-collega Klein Mole- kamp. ook lid van de CTSV- commissie. denkt dat het voor een bewindsman die onderwerp is van een onderzoek nu onmo gelijk is geworden ongeschon den uit de stnjd te komen. Klein Molekamp zei gisteren voor Ra- Bezoekers van Wallen bekeken AMSTERDAM (ANPi - Bezoekers van de Amsterdamse Wal len worden bijna voortdurend bekeken door middel van een camera-netwerk. Bordeelexploitanten zouden daarmee hun ramen willen beveiligen De politie vindt de registratie een slechte ontwikkeling omdat die de mogelijkheid tot chantage biedt en het een waarschu wingssysteem kan zijn tegen politie-optreden. Volgens politie woordvoerder K. Wilting is er wettelijk niets tegen de camera's te doen Bij recente invallen in de Molensteeg zijn ook camera's aange troffen. Die werden gebruikt om te waarschuwen als de politie er aankwam. In de Molensteeg was een onbeheersbare situatie ontstaan. Criminelen maakten er feitelijk de dienst uit Teeuwen haalt neus op voor prijs DEN HAAG (ANPi - Hans Teeuwen zal de hem toegekende Scheveningen Cabaret Prijs 1996 weigeren. De onderscheiden cabaretier heeft dat de organisatoren laten weten. Teeuwen is van mening dat de prijs te weinig niveau heeft. De prijs is hem toegekend voor zijn programma Met een Breier- deck. De Scheveningen Cabaretprijs is een initiatief van de Stichting Bevordering Cabaretkunst Nederland. Tijdens een gala in het Circustheater wordt de jaarlijkse prijs uitgereikt. Het gala wordt gezien om als een middel om Den Haag en bad plaats Scheveningen te promoten. In het recente verleden ging de prijs onder anderen naar het duo Mini en Maxi. Camping blijkt stortplaats HARDENBERG lANP) - Kapotte rioolaansluitingen, lekken de olievaten, ondeugdelijke opslag van gevaarlijke chemische stoffen als natronloog en zwavelzuur en 150 kuub vuil met de meest uiteenlopende soorten afval. De politie van het district IJsselland spreekt van een enorme chaos die werd aangetrof fen op een camping in Radewijk, gemeente Hardenberg. Een aantal rioolleidingen onder de verhuurcaravans bleek ka pot te zijn. waardoor de afvoer rechtstreeks de grond in loopt. Verder zijn het zwembad en toiletten sterk vervuild. De eige naar was niet op de camping aan de Radewijkerweg aanwezig en zijn vervangster zei zich van geen kwaad bewust te zijn. Er wordt een nader onderzoek ingesteld. Arjanne Laan wint filmprijs Italië DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse filmmaker Arjanne Laan heeft met haar documentaire „Velo Negro" in Italië de jury prijs van een internationaal filmfestival gewonnen De 70 minuten durende film gaat over droom en desillusie van immigranten in de Verenigde Staten Afgelopen maart won ze met dezelfde film al een prijs in Parijs. Een vorige documentaire „Mama Calle" leverde Laan prijzen op bij de Utrechtse Filmdagen (1990), in Portugal (1991) en in hetzelfde jaar in Chicago. WILLEMSTAD (ANP) - Op de Nederlandse Antillen wordt met ingang van vandaag de wet op de Algemene Bestedings Be lasting (ABB) van kracht: op al le goederen en verleende dien sten komt een heffing van 6 pro cent. Het parlement zal ook be slissen tot een loonstop en tot bevriezing van de indexering. Deze stappen zijn voorlopig de laatste in een serie van maatre gelen, die zijn bedoeld om de fi nanciële situatie te saneren en orde te scheppen in de door de vorige regering achtergelaten chaos. Bovendien moeten de ge slonken deviezenreserves in de komende jaren weer op peil ko men. Het zittende kabinet Pourier heeft vanaf zijn aantreden begin vorig jaar. puin moeten ruimen Effectief kon dat pas gebeuren na juli verleden jaar. Toen werd ook op Curasao de politieke macht overgenomen. Het huidige eilandsbestuur trof op CuraQao een lege kas aan. Bo vendien bedroegen de tekorten van de centrale regering en het Curapaose eilandsbestuur meer dan 200 miljoen gulden. Tot overmaat van ramp waren de schulden opgelopen tot meer dan 3 miljard. De financiële wan orde was zo groot dat vier, onaf hankelijk van elkaar opererende accountantsbureaus, de precie ze begrotingstekorten en schul den niet konden vaststellen. In overleg met Nederland werd besloten de hulp van het Inter nationaal Monetair Fonds in te roepen. Na maandenlang onder handelen. kwam vorige maand een akkoord uit de bus. De be doeling ervan is vooral de enor me begrotingstekorten in de ko mende jaren weg te werken. In 1999 moeten dan evenwichtige begrotingen tot stand komen. Intussen had de regering al di verse inkomstenverhogende maatregelen doorgevoerd, zoals de verhoging van de water- en energietarieven, hogere accijn zen op autobenzine en het invoe ren van een heffing op het opha len van het huisvuil. De maatregel die vanuit de maatschappij op enorm verzet stuitte, was de introductie van de ABB De eerder doorgevoerde over heidsmaatregelen hebben het leven al fiks duurder gemaakt. De ABB. zo rekende de Sociaal- Economische Raad uit. zal de in flatie met ongeveer 5,5 procent doen toenemen. Bovendien is de verwachting uitgesproken dat de ABB de al hoge werkloosheid van 14 procent, met circa 6 pro cent zal doen toenemen. Dit zal vooral het gevolg zijn van de sluiting van kleine handelsza ken. Premier Miguel Pourier en mi nister Harold Henriquez van Fi nancien wezen er echter her haaldelijk op dat „de situatie ve le malen erger wordt en zelfs rampzalige vormen zal aanne men" als de overheid stil blijft zitten. dio 1 dat als een parlementair onderzoek wordt ingesteld de betreffende bewindsman nog slechts de keuze heeft tussen op stappen (zoals Linschoten) of ge havend verder gaan (zoals D66- staatssecretaris Tommei in de WBL-affairei. De kwaliteiten die de bewindsman op zijn terrein tentoonspreidt doen er blijk baar niet meer toe. aldus de WD'er. Klein Molekamp had verwacht dat Linschoten zich vorige week op basis van argu menten zou weten te redden, maar dat bleek niet het geval. Overigens blijft ook de VVD'er voorstander van onderzoeken van de Kamer zelf Hij noemde dit een 'rechtvaardig middel'. Volgens Van Zijl heeft Linscho ten „de juiste conclusie" getrok ken door op te stappen. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: A L. Oosthoek M van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel (0118) 484000 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axel^estraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12 Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Openingstijd Zierikzee 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag, vanaf 19 00 uur, in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vnjdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vnjdaga vond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 91.00, franco per post 119,00. per maand 33,00, per jaar 350,00; franco per post 460,00: bij automatische afschrijving per termijn f 1.50 korting, losse nummers maandag t/m vrijdag 1,60. zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek nr 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40. ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor bneven bureau van dit blad 7.- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3