Interesse Natuurmaand valt tegen PZC Kuieren tussen kunst en groen Goese Kadefeesten beleven 23e editie B en W Valkenisse wijzen bezwaar tegen hinder Slobberduin af Overleg ondernemers en gemeente over centrum Middelburg Klompen, kleirock en kraampjes Spugen maar tijdens Maoneblussersfeest Onderzoek zwarte jaren in geschiedenis Zeeuws-Vlaanderen zeeland 8 Organisatie toch tevreden Volgend jaar aansluiting bij WV-activiteiten geslaagden ringrijden MAANDAG 1 JULI 1996 van onze verslaggever OOSTKAPELLE - Hoewel de activiteiten rond de zaterdag beëindigde Zeeland Natuur maand niet meer toeristen heb ben getrokken, is de organisatie tevreden. Voorzitter S. Minnes van de kerngroep die de natuur maand organiseerde zei in Oost- kapelle niet de illusie gehad te hebben dat binnen een paar maanden de organsatie op rol letjes zou lopen. Met name de belangstelling voor de arrange menten bleef achter. De Zee land Natuurmaand zal daarom in '97 aansluiten bij de promo tionele activiteiten van de pro vinciale WV. De Zeeland Natuurmaand is vol gens Minnes een middel bij uit stek gebleken om natuurorgani saties en toeristisch-recreatieve instellingen bij elkaar te bren gen. „Het leidde ertoe dat men moest nadenken over eikaars belangen." Hij betoogde dat met de Zeeland Natuurmaand een prima programma is neergezet voor toeristen die meer willen dan alleen strand, zee en zon. „Ik ben ervan overtuigd dat de Na tuurmaand heeft bijgedragen aan het verbeteren van het imago van Zeeland. Zeeland heeft ook een andere kant en juist die kant hebben we willen laten zien. De seizoensverlen ging is niet gehaald Dat zal een kwestie van jaren zijn." Vooral de excursies bleken in trek bij de bezoekers/deelne mers van de Zeeland Natuur maand. Grote publiekstrekkers waren een tocht door de Hooge Platen voor de kust van West- Zeeuws-Vlaanderen en een on derwatertocht ('de natte Hiswa') van de duiksportverenigingen. Daarnaast kregen de activitei ten van het toeristisch-educatief centrum Oranjezon in Oostka- pelle veel aanloop. De arrangementen liepen slecht, aldus Minnes. Dat zal in '97 an ders moeten. „Ondernemers wa- ZIERIKZEE Gift Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland in Zierikzee een bijdrage toege kend van 1250 gulden. De bij drage is bestemd voor de aan schaf van een koersbalspel en een bingomolen voor de bewo- nerscommissie van Steen- zwaenshof. ren daar blijkbaar wat voorzich tiger mee Ze hebben een beetje de kat uit de boom gekeken De publiciteit kwam ook een beetje vroeg in het seizoen. We zullen daarom volgend jaar meer met de provinciale VVV moeten mee gaan. Wegens tijdgebrek is het daar dit jaar niet van gekomen." De informatiekrant zal in '97 voor een deel ook in het Duits opgesteld worden. Daarvan was dit jaar geen sprake. Minnes: „Wij vinden dat als je iets in het Duits aanprijst, je excursies ook in het Duits moet begeleiden. Ie mand moet dan ook in de Duitse taal kunnen uitleggen wat voor soort plantje je ziet." De stichting VMC in Middelburg heeft opdracht gekregen te on derzoeken hoe de activiteiten van de Zeeland Natuurmaand zijn bevallen. In oktober is het verslag klaar. Minnes zei bij de afsluiting niettemin dat de na tuur een prima thema is om het imago te verbeteren. „Ik zie de toekomst positief tegemoet en reken op minstens dezelfde in breng van de organisaties. We hebben nu iets op de rails gezet dat het verdient verder uit te groeien naar één van de vaste waardes in toeristisch Zeeland." Jutter Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. waar de Natuur maand werd afgesloten, werd za terdag verrast met een rolstoel waarmee gehandicapten ge makkelijk door bos en strand kunnen rijden. De stoel - De Jut ter - is eenvoudig te duwen door dat hij is voorzien van gele bal lonbanden. Directeur drs. B. W. van de Hoef kreeg de stoel van de Zeeuwse Stichting voor Ge handicaptenbeleid. die het be nodigde geld weer had gekregen van de 'Vrouwelijke Handwer ken', een instelling die al sinds 1838 produkten verkoopt die ze zelf maakt. De Jutter is te leen bij het museum. Van de presidente van de Wal- cherse afdeling van Soroptimist International, mevrouw mr. M M. C. van de Kraats. kreeg het Zeeuws Biologisch Museum een cheque van 1500 gulden. Het bedrag is bedoeld voor de vlin dertuin. Elk jaar ondersteunt de afdeling een regionaal project. Soroptimist International is we reldwijd de grootste service-or ganisatie van vrouwen met meer dan 100.000 leden in 114 landen. De Walcherse tak telt vijfenveer tig vrouwen. van onze verslaggever KOUDEKERKE - Mevrouw M. N. Pelgrom uit Koudekerke vangt opnieuw bot bij de ge meente Valkenisse. Het college van B en W wil het bezwaar schrift dat zij had ingediend na dat de gemeenteraad een scha declaim van 200.000 gulden had afgewezen, ongegrond verkla ren. Het college gaat daarmee voorbij aan het advies van de commissie bezwaar- en be roepschriften. Die wilde dat er eerst een onafhankelijke des kundige werd ingeschakeld. Pelgrom ligt al jarenlang over hoop met de gemeente Valkenis se. Reden is de hinder die zij zegt te ondervinden van de naast haar woning gelegen verblijfsac- commodatie Slobberduin. Het gaat dan specifiek om het par keerterrein. De gemeente treedt volgens Pelgrom onvoldoende op tegen de exploitant van de accommodatie. In november 1994 diende zij een schadeclaim van twee ton bij de gemeente in. Volgens een taxateur zou haar huis met dat bedrag in waarde zijn gedaald door de overlast van parkerende auto's en spe lende kinderen. De gemeenteraad wees de claim van de hand. omdat de hinder niet het gevolg is van planologi sche wijzigingen. Er rust op het parkeerterrein een agrarische bestemming. In 1990 werd daar vrijstelling van verleend, waar mee het al jaren gedoogde ge bruik als parkeer- en speelter rein werd gelegaliseerd. De ge meente kan in dat geval wette lijk gezien niet aansprakelijk worden gesteld. De commissie bezwaar- en be roepschriften was van mening dat er een onafhankelijke des kundige aan te pas moest ko men om te bepalen of Pelgrom schade heeft geleden. Het col lege legt dat advies naast zich neer Het vindt dat 'de behande lend advocaat van het door ons geraadpleegde advocatenkan toor'. dat de gemeente in de kwestie bijstond, ook als een on afhankelijke deskundige kan worden aangemerkt. B en W vinden het bovendien niet nodig een deskundige in te schakelen, omdat ze blijven bij hun mening dat de schade al was geleden voordat de vrijstelling van het bestemmingsplan werd verleend. Zij wijzen er verder plagerig op dat binnen de hui dige. agrarische bestemming ook 'uiteenlopende vormen van hinder" mogelijk zijn. Zo is het bijvoorbeeld toegestaan om op tien meter afstand een inten sieve veehouderij op te richten of op drie meter afstand kassen te bouwen. De gemeenteraad bespreekt donderdag 4 juli de schade claim. De openbare vergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis in Koudekerke en begint om 19.30 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg en een aantal ondernemersor ganisaties hebben besloten tot een nieuw overleg. Dit zogehe ten Structureel Overleg Bin nenstad gaat de krachten bun delen over allerlei zaken die van invloed zijn op het cen trum. Aan de orde komen veilig heid, herinrichting en bereik baarheid. Het overleg moet in de toekomst werken als een 'centrummana gementteam'. Daarbij kunnen ook zaken aan de orde komen als een gezamenlijke stadspromo tie. Alle zaken die de binnenstad aangaan, worden door het Structureel Overleg Binnenstad gecoördineerd. De gemeente en de ondernemersorganisaties ko men vier tot zes maal per jaar sa men Voorzitter is burgemeester mr. D. C. B. Burgers, portefeuil lehouder economische zaken. In het overleg zijn naast de ge meente vertegenwoordigd het midden- en kleinbedrijf, de Ka mer van Koophandel, de markt kooplieden. de banken, het toe ristisch en recreatief bedrijfsle ven, de plaatselijke midden stand, de Raad Nederlandse De tailhandel en de horeca-onder- nemers. foto Willem Mieras Toneelgroep Phoenix vermaakt het publiek met een vrolijke klucht op een boerenwagen. Tweede Boerenlanddag in Noordgonwe van onze verslaggever NOORDGOUWE - Een klein dorp kan tot grote dingen in staal zijn. Dat bleek zaterdag tijdens de tweede Boerenlanddag in Noordgouwe. Niet de zoveelste braderie maar een breed opge zet evenement dat al na één keer een bekende naam is. Zo'n zevenduizend bezoekers lieten zich vorig jaar zien. „En dat zul len er deze keer niet minder zijn", voorspelde het organisatielid Vera de Jong 's ochtends zelfverzekerd. Het grote succes van 1995 zorgde in elk geval niet voor verzadi ging bij de gasten. Ruim vóór het centrum moest de auto al in de berm worden geparkeerd. Automobilisten werden naar een plek je doorverwezen door vrijwilligers op klompen. Geen toeval. want ondanks de uiteenlopende activiteiten staat de landbouw nog altijd centraal bij de Boerenlanddag Zo begon de dag met een optocht van landbouwvoertuigen, stond een ringsteek-toer nooi op het programma en werd een demonstratie gegeven van aardappelrooier! op de ouderwetse manier Ondertussen was op meerdere plaatsen in Noordgouwe van alles te doen Zo zorgden op diverse podia artiesten voor vertier. Ook hierbij gold: voor jong en oud. Toneelgroep Phoenix uit Bergen op Zoom bracht een vrolijke klucht op een boerenwagen, in het dorpshuis zong troubadour Huub Jansen zijn 'luisterliedjes' en de band Zeeuws Meisje bracht 'vette kleirock' op het podium aan de ring. Dieren waren er ook, opgesteld rond de ring. en diverse kraampjes ontbraken natuurlijk ook niet. foto Willem Mieras van onze verslaggever SCHUDDEBEURS - Na twaalf jaar tuinieren vond mevrouw T. Geluk-Hjelt dat de tijd rijp was het resultaat aan het publiek te laten zien. En niet zonder succes: zaterdagochtend rond een uur of elf, een uur na het openstellen van het tuinencomplex van Weelzicht. schuifelden al tientallen mensen door het groen in Schuddebeurs. Zondag trok het evenement nóg meer mensen. „Het is leuk druk", constanteerde een tevreden mevrouw Ge luk. 'Tuinen van Weelzicht en Schouwse Kunst' luidde de officiële naam van deze 'open tuin' - een primeur voor Schouwen-Duive land. Het achtervoegsel verraadt dat ook voor de kunstliefheb ber het nodige te beleven viel. Op diverse plaatsen in het tuinen complex toonden Schouwen-Duivelandse amateurkunstenaars hun werk. Variërend van schilderijen tot beelden. Een geslaagde combinatie, vond Geluk, kunst en natuur. Volgend jaar wil ze de tuinen voor de tweede keer openstellen. „Met dezelfde formule. van onze verslaggeefster SCHOONDIJKE - Opeten en spugen maar, luidde het devies. De veertig mannen en vrouwen kweten zich zaterdagmiddag in Schoondijke prima van hun taak. De kersenpitten vlogen je om de oren. Het was maar goed dat de jury van het Guiness Book of Records er niet bij was. Want het wereldrecord van dik vijfentwintig meter werd bij lange na niet gehaald. De score van de kampioen kersenpit spu gen Nico Verherbrugge - 9,3 me ter - was hierbij een schijntje. De Maoneblussersfeesten had den dit weekend zwaar te lijden onder het slechte weer. De rom melmarkt had er 's morgens nog niet zo'n last van, of het moest zijn dat de harde wind de zeiltjes en lichte spulletjes deed opwaai en. Maar de skeelerwedstrijd vrijdagavond en de activiteiten zaterdagmiddag liepen flinke deuken op door de regen. Ook de concurrentie van andere feesten in de regio deed het animo geen goed. De deelnemers lieten het in elk geval niet afweten. Zij gooiden zich met verve in de strijd van het kersenpit spugen. Bij de vrouwen won uiteindelijk Anke Moggré met 8.3 meter. Eiergooien Voorgaande jaren stond er tel kens het eiergooien op het pro gramma Maar dit keer wilde de organisatie eens wat anders. „Maar het gooien van rauwe eie ren, zonder ze te breken, was misschien toch wat spectacu lairder. Voor de toeschouwers is het natuurlijk heel leuk om te zien hoe de deelnemers over een van onze verslaggever GOES - De traditionele Kade feesten in Goes gaan 18 juli hun 23ste jaargang in. Ook dit jaar belooft het programma weer drie dagen vol gezelligheid en vermaak. Een aantal successen van vorig jaar zijn gebleven, zo als het drijvende podium in de jachthaven en de rodeostier. En om het een beetje spannend te maken heeft de organisatie een 'Mystery Guest' geboekt om de feesten zaterdagavond af te sluiten. Burgemeester D. J. van der Zaag zal de Goese Kadefees ten donderdag 18 juli om onge veer 17.00 uur openen. Die donderdag is dit jaar een jaz zy sfeertje rond de jachthaven te proeven. Vanaf vijf uur treedt de Original Zealand Streetparade Jazzband twee uur lang op. Een uur later zullen vanaf het po dium de Old Time Free Wheelers hun jazzklanken over de kades laten waaien. Pijnlijke herinne ringen hebben enkele onfortuin lijke heren nog aan hun ritje op de rodeostier vorig jaar. Toch is de populaire stier geprolongeerd en kan iedereen donderdag avond zijn kans wagen. Voor de jeugd is er op vrijdag ook dit jaar van alles te doen. Aan een tekenwedstrijd, een op treden van Basera de Clown en een schminckfestival hebben de kinderen heel de dag hun han den vol. En voor volwassen 'kin deren' zijn er leuke prijzen te winnen met de jaarlijkse Piere- machocheltocht. Voor dit vaar- feest met zelfgemaakte en ver sierde bootjes zoekt de organisa tie nog deelnemers. Twee bands treden 's avonds op Avanti en Timeless, bekend van hun hi single 'Where is the love Ganzerace Zaterdag staan er een aanti jaarlijks terugkerende activite ten op het programma. Zo is natuurlijk de Ganzerace voc zeilboten op de Oosterscheid Maar ook zijn daar weer ci schaak- en damwedstrijd. c kunst- en de kindermarkt. ht boegsprietlopen en oude an bachten. Daarnaast zijn er m< deshows. een dansdemonstrat en een veiling van kunstwerke van bewoners van Huize de Berg. De drie dagen feest wo den 's avonds om 21.30 uur do< de "Mystery Guest' (volgens g ruchten iemand uit de pophoel afgesloten. Het feest eindigt mi een groot Bengaals vuurwerk. Jongen gewond bij vechtpartij RENESSE - Bij een vechtpart tussen drie personen in een di cotheek in Renesse is in d nacht van vrijdag op zaterda een 22-jarige jongen uit Burg! Haamstede gewond geraak Een arts moest meerdere woi den bij hem hechten. De politi zoekt nog naar de oorzaak va de schermutseling. NIEUWDORP Gift - De vereniging Ouderei sociëteit Nieuwdorp heeft va het Juliana Welzijn Fonds ee bijdrage van 6500 gulden gekr gen. Het geld is bestemd vo< het aanschaffen van een biljai verlichting en serviesgoed in hi nieuwe onderkomen van de ve eniging. afstand van 45 meter een ei naar elkaar overgooien", vertelt Ver herbrugge, behalve kampioen ook organisator. Daarom gaat hij voor volgend jaar opnieuw op zoek naar een originele, en ook voor het publiek boeiende wed strijd. De lol van het kersenpit spugen was aan de kinderen niet be steed. Zij vermaakten zich liever in een van de kermisattracties of met de electrische crossmotor tjes en mini-bikes. Ook de pony- ritten deden het goed. De avond ervoor deed jong en oud mee aan de door ijsclub De Molenkreej georganiseerde skeelerwed strijd. Kees de Goffou uit Ril land en zijn dochter Clarise won nen tussen de regendruppels door de skeelerwedstrijd. OOSTBURG - De Stichting Re gionale Geschiedbeoefening Zeeland en de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaande- ren gaan een onderzoek doen naar de sociaal-economische si tuatie van West-Zeeuws-Vlaan- deren tussen 1840 en 1850. De Heemkundige Kring zoekt nog enkele vrijwilligers die aan het onderzoek willen meewerken. De periode 1840-1850 staat te boek als een zwarte fase in de ge schiedenis van de streek. De landbouw had het moeilijk, de prijzen daalden en boeren had den onvoldoende werk om vaste krachten in dienst te nemen. De werkloosheid onder arbeiders was groot. Bovendien waren de lonen in de landbouw nergens zo laag als in Zeeuws-Vlaanderen. De armoede onder de arbeiders nam nog verder toe toen in 1845 de aardappeloogst mislukte. Het gevolg was dat steeds meer mensen een beroep deden op de armenfondsen of zich bezig gin- Drankrijders in Zierikzee gepakt van onze verslaggever ZIERIKZEE - Afgelopen week end zijn in Zierikzee twee auto mobilisten betrapt die met een borrel teveel op achter het stuur zijn gekropen. Een 42-jarige Zierikzeese, die werd aangehouden in de Hoofd poortstraat in haar woonplaats, maakte het zaterdagavond wel erg bont. Een blaastest op het politiebureau mislukte waar door een arts haar een bloed proef moest afnemen. Het resul taat: een rijverbod van twaalf uur en het onmiddellijk invorde ren van haar rijbewijs. Een 36-jarige Rotterdammer liep tegen de lamp nadat hij een aanrijding had veroorzaakt in Zierikzee. De automobilist reed door de Moggestraat en verleen de geen voorrang aan een 52-ja- rige automobilist uit Bilthoven die van rechts kwam. Een dag vaarding en een rijverbod van drie uur vielen de Rotterdam mer ten deel. Beide auto's waren beschadigd. Bromfietser aangereden SEROOSKERKE(S) - Bij een aanrijding op de kruising Se- rooskerkseweg/Delingsdijk bij Serooskerke is zaterdagavond een 20-jarige bromfietser uit Zie rikzee licht gewond geraakt. De Zierikzeeënaar reed over de Se- rooskerkseweg, stopte niet voor het rode licht en werd aangere den door een 74-jarige automo bilist uit Vlissingen. De brom fietser moest worden doorverwe zen naar een arts. Beide voertui gen liepen schade op. Bouwplaatsen voor kinderen in Middelburg MIDDELBURG - De je I van vier tot twaalf jaar kan in de week van 8 tot en met 11 juli weer bouwen, timmeren, spe len, sporten, acteren en knutse len op de Bouwspeelplaatsen in Middelburg. gen houden met inbraken, afpe^ sing en bedelarij. Zeeuws-Vlaai deren gold als een bijzonder oi veilig gebied, waarin grote si ciale onrust heerste en sprak was van toenemende criminal teit en gering schoolbezoek. Voor 2,8 procent van de Wes" Zeeuws-Vlaamse bevolkin bood emigratie uitkomst. Tui sen 1840 en 1849 vertrokken 64 inwoners, vooral uit Cadzand e Groede, naar Noord-Amerika. Onderzoeksfase 1 omvat speuri werk in de gemeentelijke archir ven van de achttien voormalig, gemeenten. De stichting wil gf gevens boven water krijgen ove de bevolking, de armenzorg, he onderwijs en de hoofdelijke ore slag. In de tweede onderzoeks fase worden de cijfers uitgebreil^ met kwalitatieve gegevens, or der meer uit de notulen van d|- gemeenteraden en colleges, bt, drijfsboekhoudingen en rechj bankverslagen. Ook de versla, gen van de gouverneur, het pro vinciebestuur en de Commissi! van Landbouw worden nageplo zen. Woninginbraak OUD-VOSSEMEER - Bij een ij braak in een woning aan d, Schoolstraat in Oud-Vossemel, zijn audio-apparatuur en huil] houdelijke artikelen weggent] men. De diefstal vond plaats d nacht van vrijdag op zaterdag. "s-GRAVENPOLDER - Aan d Ensaid Modevakschool in 'i' Gravenpolder is geslaagd vod het landelijk examen modinetlj mevrouw M. L. Minnaard. Brigit de Bock beste ringrijder in Wemeldinge WEMELDINGE - Zaterdag is dl1 jaarlijkse wedstrijd gerede!' van Ringrijderij-verenigin|: Ons Genoegen te Wemeldingj Ondanks het koude, regenacb1 tige weer was er veel belang stelling voor het folkloristisch evenement. Er waren 19 deelnemers. Brigj de Bock werd winnaar met ee totaal van 23 ringen. Het stoe tjesrijden werd gewonnen dot Gerard Schouwenaar. De poll< pel ging naar Henk van de Gucl te Na de prijsuitreiking werde drie leden gehuldigd voor hu lange lidmaatschap: Kees va Oosten (50 jaar lid) en Jaa Moelker en Leo Wabeke (beide 35 jaar lid). Uitslag: 1 Brigit de Bock 23 ringel» 2 Rini Nijssen 20. 3 Henk van (1 Guchle 18; 4. Peter de Kunder 18; i Simon de Vos 17,6 Miranda Verniel ris 16. 7 Peter de Vos 16; 8 Pet» Eversdijk 14 9 Adrie de Roo 14; li Adrie Schouwenaar 13; 11 Rinus M4 11, 12 Gerard Schouwenaar 10; lj Leo Wabeke 10, 14 Piet Gijssel 9, li Piet Vermerris 9; 16 Wim van Oevj ren 9; 17 Jacquehen Oom 9: 18 Lau rie Verburg 7; 19 Gerrit Steenbakkg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 24