PZC zeeland over promotie kust IM* Met visserij wordt vreselijk gesold GOED KOOP Recordbezoek Dag van het Paard Vlissingse school verwijdert leerlingen wegens afpersing en Duitsland moet meer toeristen lokken Dinsdag 2 juli opruiming zeeuwse Afgunst almanak MAANDAG 1 JULI 1996 Keuring tijdens de Zeeuwse Dag van het Paard. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VROUWENPOLDER - Druk. druk. druk. Een recordaantal gas ten kwam zaterdag af op de 27ste Zeeuwse Dag van het Paard in Vrouwenpolder. Bleef het bezoekersaantal bij voorgaande edi ties steken op 8 a 9000, zaterdag gaven ruim 10.000 personen acte de presence. „Het was ook geen strandweer", concludeerde or ganisatielid A. Z. de Buck nuchter. „Dat was een voordeel voor ons." Toch wil de secretaris van de Stichting Zeeuwse Dag van het Paard de grote toeloop niet enkel en alleen verklaren door het sombere weer. („Op zich lekker, maar het had iets warmer ge kund". vond hij zelf.) Nee. de variatie: dat is de grote kracht van het evenement en daar komen de mensen op af. De stelling in het programmaboekje dat alles aan bod komt. van kleine Shetland- pony's tot grote, zware trekpaarden, is zeker geen grootspraak. De Buck onderschrijft dit en doet er nog een schepje bovenop: „We richten ons op alles wat paard is." Een gevolg is ook dat jong en oud altijd van de partij is. De 27ste Zeeuwse Dag van het Paard begon s ochtends met de keuringen. Het middagprogramma ging van start met een men- parade van pony's en paarden. Een van de hoogtepunten was een nummer dat speciaal werd opgevoerd ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van Manege De Eendracht, al zo'n twintig keer de gastheer van de Zeeuwse Dag van het Paard. In totaal 48 viervoeters - 24 paarden en 24 pony's - voerden een carrousel op. „Gigantisch mooi", vond ook De Buck. Bestuurder J. A. Fenijn: we zijn te goed Dronken man in Hulst eet gras HULST - Wie dronken is. doet rare dingen. Dat constateerde de politie vrijdagavond in Hulst. Bij de Gentsepoort trof zij rond zes uur een Gentenaar aan. die zo veel alcohol op had. dat hij zich te goed deed aan gras. De man werd aangehouden en over gebracht naar zijn familie in Gent. Een onbekende man zorgde zaterdagochtend om half zeven voor nogal wat overlast in Hulst. Hij was de stellingen rondom de basiliek, die momenteel wordt gerestaureerd, aan het be klimmen en slaakte harde kreten. Onderwijl haalde hij ook de nodige halsbrekende capriolen uit. De man wist aan zijn aan houding te ontkomen. Jacht vastgelopen op zandplaat NEELTJE JANS - Een Frans jacht is zaterdagmiddag rond vier uur vastgelopen op een zandplaat in de Oosterschelde. Van de zeven opvarenden werden vier kinderen meegenomen door een reddingsboot. De kinderen waren in paniek geraakt, aldus een woordvoerder van de waterpolitie De andere drie opvarenden, waaronder de beide ouders, bleven op het jacht dat werd losgetrokken en naar de haven van Hansweert ge bracht. Autokraken in Middelburg-zuid MIDDELBURG - In de nacht van vrijdag op zaterdag is er op drie plaatsen in Middelburg-zuid ingebroken in auto's De buit bestond uit twee radiocassetterecorders, een koffer met hon derd cd's en twee boxen. Van twee wagens, die geparkeerd stonden aan de Pinakel en de Watertoren, werden de ruiten ingeslagen. Van een andere auto aan de Radenhove werd een portier geforceerd. Vissers bekeurd op pijlerdam NEELTJE JANS - De politie heeft zaterdagochtend enkele vis sers bekeurd die een lijntje hadden uitgegooid vanaf de schui ven van de Oosterscheldekering. Ondanks het feit dat de schuiven zijn afgezet, waren de vissers er toch in geslaagd er op te klimmen. Hierdoor kunnen beschadigingen ontstaan aan de schuiven. Om herhaling te voorkomen, zal de politie regelma tig blijven controleren. Duur reisje voor vader van toerist NOORDWELLE - Een 20-jarige vakantieganger uit Aken raakte zondagochtend vroeg in de problemen toen hij op de Kuijerdamseweg bij Noordwelle moest blazen. Hij bleek te veel te hebben gedronken en moest direct een boete van 1200 gul den betalen. Omdat hij dit bedrag niet kon ophoesten, werden de auto en het rijbewijs van de Duitser in beslag genomen De vader van de jongen werd uit bed gebeld en zegde toe meteen uit Duitsland te zullen komen om de boete te betalen. Tevens kondigde hij een indringend gesprek onder vier ogen met zijn zoon aan. van onze verslaggever BRUSSEL - Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) in Keulen en de NBT-vestiging te Brussel zijn net als de VVV-Zee- land optimistisch gestemd over de te verwachten uitkomsten van de in Duitsland en België lopende campagne ter promotie van de Nederlandse kust. Het NBT in Keulen maakt zelfs ge- i wag van 'een respons om in je i handen te knijpen'. Op termijn - zal blijken wat de actie voor ef- fect heeft. Mogelijk worden de eerste resultaten al in de loop van deze zomer en nazomer zichtbaar. Het marktaandeel behouden, j maar liefst nog vergroten: dat streven steekt achter de dit voorjaar begonnen campagne in Duitsland en Vlaanderen. Om dat het financieel niet te doen is zo'n actie zelfstandig op te zet ten heeft Zeeland aangehaakt. Met uitzondering van de VVV Vlissingen doen alle kust-VVV's mee. De actie kost het Zeeuwse VVV-wezen een ton. 'Bij ons is de kust overal', heet het in de wervende Zeeuwse imagokrant. 'Vanuit elk punt in de provincie bent u binnen een kwartier aan het water'. Met de ze formulering wordt ook het Zeeuwse achterland bij de actie betrokken. Momenteel vormen de Duitsers zo'n 38 procent van de logees in Zeeland. De Belgen zijn goed voor 4 procent van de overnach tingen. De campagne in Duits- 1 land heeft vooral een smaakma- 1 kend karakter voor consumen ten die niet of nauwelijks be kend zijn met het toeristisch product Zeeland. De campagne 's hoofdzakelijk gericht, op ge- oieden buiten Nordrhein West- falen. uit welke deelstaat het pu bliek de weg naar de Nederland se kust wel weet te vinden. In 1 België wordt vooral veel eon- i crete informatie verschaft om- I dat veel Belgen al bekend zijn met de Nederlandse kust. Onvriendelijk In Duitsland is de algemene bro- j chure uitgezet in een oplage van een half miljoen exemplaren. Di- (Advertentie) DELSCHER Lange Vorststraat 12. 4461 JP Goes Aantal op tbc onderzochten kan oplopen tot 3000 van onze verslaggever GOES - Ruim 800 personen heb ben zaterdag tussen 10.00 en 14.00 uur nog een Mantoux-prik gehaald in het schoolgebouw van Groot Stelle aan de Goese Bergweg. Opgeteld bij het re sultaat van vrijdag, de eerste dag dat een prik kon worden ge haald, blijkt dat in twee dagen zo'n 2300 mensen hebben deel genomen aan het tbc-onder- zoek. GGD-arts R. Boog ver wacht dat dit aantal nog zal op lopen tot 3000. „Een paar hon derd mensen hebben gebeld om later nog een afspraak te ma ken." Al met al is de arts zeer tevreden over de opkomst. Vandaag (maandag) en morgen, worden de testen afgeleverd en hoopt Boog iets meer te kunnen vertel len over het aantal besmettin gen. Het tbc-onderzoek, het grootste dat de laatste jaren in Zeeland plaatsvond, richt zich vooral op bezoekers van twee uitgaansgelegenheden in Goes: café Nationaal en discotheek Toreador. Bij een bezoeker van deze twee horecabedrijven werd onlangs een besmettelijke vorm van tu berculose geconstanteerd. Zwaargewonde bij aanrijding WESTDORPE - Een 69-jarige vrouw uit Sas van Gent is zater dag zwaargewond geraakt bij een ongeval op de Tractaatweg bij Westdorpe. Zij is met ernstig hersenletsel overgebracht naar het Universitair Ziekenhuis in Gent. De vrouw stak met haar fiets vanaf de Stekkerweg de Trac taatweg over. Daarbij zag zij de auto van een 31-jarige man uit Zwijnaarden (België), die vanuit Zelzate kwam aangereden, over het hoofd Deze kon niet meer voorkomen dat de vrouw werd geschept. recteur Gerard Werner van het NBT in Keulen is niet geschrok ken van een onderzoek waaruit bleek dat tien procent van de Duitse verblijfsgasten op Wal cheren een Duits-onvriendelijke houding heeft gesignaleerd. „We schuiven het niet weg, maar er blijft nog altijd een percentage van negentig over dat wel voor komend is tegenover de Duit sers." Directeur Annelies Bakker van het NBT in Brussel vindt de eer ste resultaten van de campagne meer dan bemoedigend. Er kwa men na verspreiding van een speciale brochure 47.000 tele foontjes binnen. „Een heel eng aantal", vindt Bakker, „want ik hoop niet dat ze alle 47.000 in één week naar de Nederlandse kust komen. Maar het is wel een te ken dat het imago van de Neder landse kust voor een kort ver blijf goed is neergezet." Natuur Wat heeft de Nederlandse kust wat die van België niet heeft „Fietspaden, ruimte, bungalow- tjes, huisjes", somt Anelies Bak ker op. „Terwijl de Belgische kust meer vol staat met apparte menten tot op het strand. Het grote verschil is de natuur die Nederland te bieden heeft. En daarmee de mogelijkheden om actieve dingen te doen." De di recteur van het NBT in Brussel signaleert een jaarlijks toene mende belangstelling van Bel gen voor Nederland. „De gemid delde Vlaming heeft toch wel wat aarzelingen om naar Neder land te gaan. Maar als hij een maal een keertje is geweest en merkt dat het eten meevalt, komt hij vaak terug." Content Directeur Rudi ter Heide van de WV Zeeland is zeer content met de voorlopige respons op de al gemene NBT-actie. Er blijkt vol gens hem uit dat de Zeeuwse kust voor de Belgen na Den Haag en omgeving het tweede Nederlandse kustgebied is waar de aandacht naar uitgaat. In de Duitse actie scoren de Wadden het hoogst en moet Zeeland na Noord- en Zuid-Holland met een derde plaats genoegen nemen. van onze verslaggever BRESKENS - In de loop van het gesprek - hij gaat steeds harder praten - schiet J. A. Fe nijn uit zijn slof. „Weet je, fei telijk is er niet één bedrijfstak waarmee zo verschrikkelijk wordt gesold als de visserij. In andere bedrijfstakken hadden ze de boel al lang platgegooid. De Nieuwe Waterweg blokke ren, ofzo. Vissers zijn te goed." Fenijn maakt zich kwaad. 1 Echt kwaad. De visserman en visserij bestuurder uit Bres- kens zou nooit tot harde acties oproepen. Hij is óók een visser, j die ondanks alle quota-verla- gingen het beste ervan pro- i beert te maken. Maar zijn j rechtvaardigheidsgevoel zegt ergens 'nee'. I Voor volgend jaar zit er wéér een verlaging van het schol quotum aan te komen met 20 i procent. De Europese Unie en Noorwegen hebben dat in 1995 al vastgelegd. „Waarom stelt Fenijn zich een vraag. „Niet omdat er wordt verwacht dat er weinig schol in de Noor se wateren zal zitten. Nee, Deense. Engelse en Schotse vissers hebben enorm veel be lang bij visserij in de wateren van Noorwegen. Daarom kan Noorwegen het Europese vis serijbeleid dicteren, én ook nog lage invoerrechten voor eigen vis bedingen. Zij geven ons minder schol, zodat ze zelf meer kabeljauw kunnen uit voeren." Jonge schol De verdere reductie in 1997 brengt het scholquotum op een dieptepunt, van 27.000 ton. Fenijn: „En dan te bedenken dat we in 1994 nog 70.400 ton kregen. Volgens de biologen zat er ontzettend veel schol. Maar wij hebben die nooit op gevist. Die vis zat er niet. En nu Nu zeggen de biologen dat er nauwelijks schol zit. Terwijl j er juist veel jonge schol onder de kust zit. Maar ja, de biolo gen hollen steeds achter de fei ten aan. De verwerking van hun gegevens van visbestand opnamen duurt te lang." Volgend jaar lijkt dus echt pe nibel te worden voor de Neder landse kottervloot, maar - het zij een schrale troost - dat leek 1996 ook al te worden. „Ik zag het somber in. begin dit jaar", bekent Fenijn. „Maar de prij zen zijn een stuk beter. Tong is terug op het niveau van zes, ze ven jaar geleden. Het quotum was toen nog lager. En schol is i nu eigenlijk te duur. Dat is wel leuk voor ons. maar de visver- werkende industrie blijft niet betalen. Niemand weet hoe lang die goede scholprijzen stand houden." Minder visdagen Nederlandse vissers verdelen 'de pijn' van de verlaagde vis quota door minder dagen te vissen. Via de eigen beheer groepen wordt dat geregeld. In Zeeland is de groep Delta Zuid de grootste, waarvan Fenijn ook bestuurslid is. De leden van de groep Delta Zuid hebben - mede op aange ven van dé bank-de laatste ja ren stevig in vangstrechten geïnvesteerd. Ze hebben veel quota gekocht van collega's el ders in Nederland. Niet alleen voor tong Ze hebben ook slim ingespeeld op de versnelde sa nering van de rondvisvlooti ka beljauw en wijting). Vissers uit Vlissingen. Arnemuiden en Breskens hebben en masse vrijkomende rondas-docu menten overgenomen. Zij kun nen nu meer kabljauw en wij ting aanvoeren, en zo het risico spreiden. En: omdat de visserij in de zuidelijke Noordzee sterk op tong is gericht, zijn de vis sers om de Zuid stukken min der kwetsbaar dan hun noor delijke collega's. Het tongquo tum staat niet zo sterk onder druk, als dat voor schol. Onderwijs Hoewel Fenijn het al met al voor de Zeeuwse visserij niet ontzettend zwart inziet, voor spelt hij wel mindere tijden voor de visserijsector als ge heel. „De Nederlandse vloot is uitgedund. Een volgende sane ringsronde staat op stapel. Ik ken in Zeeland niemand die zou willen saneren. In het noor den liggen de schepen al klaar. Minder viskotters heeft z'n weerslag op alles. Op het on derwijs, op de visverwerkende bedrijven, op de scheeps bouw." Hij heeft dit net allemaal op een rijtje gezet, of de nuance ringen volgen. „In Nederland zijn nog vijf visserij-opleidin gen Dat zullen er zéker minder worden, Maar in Zeeland heb ben we een pluspunt: we heb ben een machtige mosselvloot. Die zorgt ook voor leerlingen.' De scheepsbouw heeft naar de indruk van Fenijn het roer op tijd omgegooid Van nieuw bouw is nauwelijks nog sprake. „Bij Maaskant in Stellendam wordt aan de Katwijk 36 ge werkt. Dan is Maaskant door z'n voorbestelde casco's heen." Onderhoud Maaskant en ook Padmos heb ben zich op het onderhoud van vissersschepen gestort. Bij Maaskant hebben ze nu drie dokken liggen en er is, volgens Fenijn. constant werk. „We zijn zuiniger op onze schepen. Vroeger konden we onze oude rotzooi aan Engeland slijten. Dat is voorbij. We moeten daarom onderhoud plegen, want de vloot wordt ouder. En we kunnen meer aan onder houd doen. omdat we vaker stilliggen om quota te sparen. Zo passen wij ons aan." van onze arslaggever VLISSINGEN - De stedelijke scholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen heeft twee 13-jarige leerlingen van school verwijderd wegens afpersing en intimidatie van klasge nootjes. Een derde leerling mag de lessen blijven volgen. De schoolleiding beschouwt hem als een meeloper. De drie knapen eisten geld van leeftijdgenootjes. Als zij niet de verlangde 25 gulden betaalden, vielen er klappen Bovendien wilden de afpersers dan het dub bele bedrag. De leerlingen na men geen genoegen met de me dedeling dat hun slachtoffers geen geld hadden. Ze moesten het dan maar van hun ouders stelen. Buiten het schoolplein werden de slachtoffertjes opge wacht. Nadat enkele van de afgeperste scholieren er thuis over durfden te praten, konden de ouders sa men met de schoolleiding een onderzoek instellen. Dat leidde tot de verwijdering van twee van de drie leerüngen. De ouders hebben tijdens een speciale bij eenkomst tekst en uitleg gekre gen over het incident. Volgens plaatsvervangend rec tor F. E. A. Moore heeft de scho lengemeenschap in eerste in stantie maatregelen genomen om de leerlingen van school te verwijderen. Dat is in overleg ge beurd met de leerplichtambte naar en de inspectie De school verplicht zich na het verwijde ren van de leerlingen om binnen acht weken een vervangende school te vinden. Zware straf De scholengemeenschap heeft voor deze zware straf gekozen wegens de zwaarte van het inci dent „Iemand van school sturen doe je niet zomaar", aldus Moore. De plaatsvervangend rector zegt desgevraagd dat het vooral voor de afgeperste kinde ren moeilijk was hun verhaal te vertellen. „Maar als school en natuurlijk als ouderjjen je daar van afhankelijk, wil je maatrege len kunnen nemen. Alleen dan kunnen wij wat doen. We hebben natuurlijk geen honderd ogen in ons hoofd." Met de verwijdering van de twee leerlingen wil de schoolleiding de ouders laten zien dat zij snel en op adequate wijze gepaste maatregelen heeft genomen. Moore: „Zoiets kan natuurlijk absoluut niet door de beugel. Dit is een ernstig voorval, maar door die twee van school te verwijde ren laat de school zien het be lang van ouders en leerlingen zeer serieus te nemen." Inmid dels hebben zestien ouders bij de politie aangifte gedaan van de afpersingspraktijken. Het on derzoek loopt nog. Advertentiei ZACHTE WITTE BOLLETJES zak 6 stuks van W *•99 EDELVRUCHT qaa APPELSAP U U literpak van AAS' W W MORA qq FRIKANDELLEN 1*" 20 stuks van Aanbiedingen geldig van ma. 1 |uk t/m wo 3 pi» 1996 A&P Services B V tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS S Dat negenjarige jongetje uit Vlissmgen praat graag overal over mee Laatst zat hij stilletjes in zijn hoekje te luisteren naar een ernstig gesprek tussen zijn ouders. Die hadden het over het on geluk dat neef Jan onlangs is overkomen. „7 Is zonde voor hem. maar hij heeft er een whip-lash aan overgehouden", zo sprak de man hoofdschud dend. Zoonlief bemoeide zich er onmiddellijk mee en vroeg gfgunstiy ..Goh pap. als je een ongeluk krijgt, moet je dan naar de speel tuin voor een wip-les'? yncUNfV 'KSKENS Visserman J. A. Fenijn ...biologen hollen steeds achter de feiten aan. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 21