Ik kon alleen maar verliezen Invaller Bierhoff held Duitsers Bura96 Van der Meulen blijft Italië-killer Frederic Moncassin verstoort droom van Jeroen Blijlevens Poborsky de beste Experiment met een tweede scheidsrechter MAANDAG 1 JULI 1996 ü»HHi i van onze verslaggever j Govert van Veen DEN BOSCH - Adjan Franken heet het kind, en het is vijfjaar. Een kleuter nog, maar al wel met een gouden miniaatuur- fietsje in het rechteroor. Net zo als Jeroen Blijlevens, z'n idool. Voor zover je op die leeftijd al idolen kan hebben. Z'n vader zal het hem wel inge- I fluisterd hebben. Maar de man beweert dat het allemaal Adjans eigen wil is. Hij komt uit Made, de plaats waar het idool twee jaar geleden de plaatseljke prof ronde won. „En vanaf die tijd is het echt klaar. Ik weet nu hoe veel juweliers er in Breda wonen. 1 Ik heb ze allemaal gehad. Hij wil- de per se zo'n ding in z'n oor." Het is vier voor twaalf als Jeroen Blijlevens de bus uitkomt, vlak voor het 'fictieve' vertrek van 'zijn' etappe. Den Bosch-Den Bosch, dat moet het worden. Vindt tenminste de (Nederland se) publieke opinie. Of wat daar voor door moet gaan. Winnen in eigen huis, het kan niet mooier. Het moet alleen nog even ge daan worden. En Jeroen Blijlevens is veel te schuchter en te netjes om de vliegen van zich af te slaan. Hij is een echte wielrenner. Met gevoel voor de plicht van de publiciteit. „Succes hè", stamelt Adjan. Het kind is de NOS voor. Die wil nog een laatste quote. En Jeroen staat het zowaar nog toe ook. „De druk kan ook positief werken", spreekt hij enigszins bedeesd doch serieus in de mi crofoon van Herbert Dijkstra. Nieuwe ervaring Druk ja, ga daar maar eens goed mee om. Zoiets leer je niet, dat moetje ervaren. Nog nooit heeft Jeroen Blijlevens zoveel druk gevoeld als in de aanloop naai de eerste Touretappe. Hij geeft het zelf toe. „Een nieuwe erva ring, ik weet echt niet hoe ik er op zal reageren." En in plaats van tevoren in een underdogpo- LONDEN (GPD) - Karei Poborsky was de beste, tenminste volgens de technische staf van de UEFA. De langharige dreumes werd gisteren benoemd tot Man of the Match. Voor de derde keer alweer. De Tsjechische uitvaller was eerd.er de beste te gen Rusland en Portu gal. Niemand die het hem nadeed drie keer tot de beste verkozen te wor den. De 24-jarige aanval lende middenvelder, op wie door Manchester United en Liverpool jacht gemaakt schijnt te worden, maakte de meeste indruk met zijn fabelachtige goal tegen Portugal in de kwartfi nales, toen hij een door braak besloot met een fraaie lob. Achter het sneltreintje eindigden Hristo Stoich- kov. David Seaman en Matthias Sammer op een gedeelde tweede plaats in dit imaginaire klassement. Dit drietal werd twee keer tot de beste van de wedstrijd gekozen. Van de Nederlanders was alleen Dennis Berg kamp een keer de uit blinker volgens de UEFA. De spits van Oranje werd na het duel tegen Zwitserland on derscheiden. Sterrenteam EK voetbal LONDEN (I)PA) - Een vierkoppige jury, onder wie oud-bondscoach Ri- nus Michels, heeft zater dag een E K-s ter ren team gekozen. Frankrijk en Engeland zijn met twee keer vier spelers het best vertegenwoordigd. De Braziliaanse oud voetballer Pele, Inter- trainer Roy Hodgson, de voormalige Schotse bondstrainer Andy Rox burgh en Michels kozen in totaal achttien spe lers. Nederland is met vertegenwoorigd. De EK-selectie: Seaman. Gascoigne. McManaman en Shearer (Eng). Blanc. Des- champs, Desailly en Djor- kaeff (Fra>, Köpke, Sammer en Eilts (Duii, Poborsky. Ku- ka en Latal (Tsj), Maldini dia). Rui Costa (Por). Stoitsjkov (Bul) en Suker (Kro). sitie te kruipen, te zeggen dat Ci- pollini, Zabel, Svorada toch veel meer hebben laten zien in het voorseizoen, voldoet Jeroen Blij levens gedwee aan de overspan nen Nederlandse verwachtin gen. Hij spreekt de verlangde woorden en dat doet z'n sponsor TVM ongetwijfeld deugd. „Ik ga er voor. Winnen doe ik het liefst zo dicht mogelijk bij huis. Deze kans krijg ik misschien nooit meer, een Touretappe in Neder land." Ze zijn, zegt Cees Priem, ploeg leider, expres een paar dagen on dergedoken in Drunen, om Je roen van de pers weg te houden. „De mensen verwachten zo veel. Maar objectief gezien heeft hij toch echt maar een kans van een op tien. Ik heb geprobeerd hem te beschermen. Het helpt niet te roepen dat hij rustig moet blij ven. Hij weet dat hij altijd op de ploeg kan rekenen. Die is voor de helft op hem afgestemd, ge maakt voor de eerste Tourweek. Het is een gok ja. En ik heb be wust Maarten den Bakker bij hem op de kamer gelegd. Een koele kikker, rustig en ervaren. Hopelijk helpt dat 'm ook een beetje." Controleren Het ziet er niet slecht uit, de uit gangspositie. „Voor ons is het gunstig dat Once de gele trui in bezit heeft", spreekt Priem pro fetisch voor de start van de eer ste rit in lijn. „Het is een goeie ploeg, die op kop gaat rijden om de koers te controleren. Had In- durain in het geel gereden, dan was de koers anders gegaan, veel nerveuzer waarschijnlijk." Z'n voorspelling komt uit. Het peloton wandelt door Midden- en Oost Brabant. Alsof het zich goed wil tonen aan de ingezakte Nederlandse wielerwereld. Je roen Blijlevens wordt herkend en toegejuicht. 'Cycling comes 1 home', beweert een spandoek. En Jeroen Blijlevens kan de druk aan, zo blijkt op de Bossche Rietveldenweg. Hij wringt zich langs Museeuw, langs Piziks, langs Zabel, Cipollini en Svo rada. Dit keer zijn de tribunes wel vol. Het publiek schreeuwt en juicht en ziet Jeroen Blijle vens.tweede worden. Frederic Moncassin verstoort alle Hol landse dromen. Ook die van Blijlevens. Rade loos rijdt hij door richting hotel. Dan bedenkt hij zich, keert om. gooit z'n fiets tegen de kant en vlucht de TVM-bus in. Handen voor de roodomrande ogen. En dan de eerste reactie. „Het was niet makkelijk voor me, de voor bije weken. Eigenlijk kon ik hier Frederic Moncassin (midden) troeft Jeroen Blijlevens (rechts) af. Op de achtergrond Mario Cipollini. foto Peter de Jong/AP Aanvaller van Udinese beslist finale met golden goal van onze verslaggever Marcel van der Kraan LONDEN - Het heilige gras van Wembley werd nat. Nat van de tranen van 'Der Jürgen'. Duits- lands aanvoerder greep de eer ste Europese titel in zijn loop baan. Op Engelse bodem, in het land waar hij voetballer van het jaar werd, mocht 'Mister hitman Klinsmann' na een ver lenging vol dramatiek en de eer ste 'golden goal' van het EK uit handen van de Britse koningin de hoofdprijs in ontvangst ne men. Na zijn veelbesproken blessure, waardoor hij de halve finale te- uim gen Engeland aan zich voorbij moest laten gaan. maakte zijn rentree in de eindstrijd zoveel emoties los dat hij zich na de winnende treffer van Oliver Bierhoff huilend tegen de schou ders van zijn bondscoach druk te. „Dit is de mooiste dag van mijn leven, de mooiste overwin ning en de mooiste prijs in mijn loopbaan", riep hij na afloop, op nieuw overmand door emoties tegen de internationale pers. Dat niet hij, maar zijn ploegge noot Bierhoff de grote man werd in het elftal van 'Bundes-Berti' kon Klinsmann nauwelijks schelen. „Het was voor mij een wonder dat ik dit mocht meema ken. Een paar dagen geleden lag ik er nog helemaal uit. De dok ters en fysiotherapeuten hebben mij bijna 24 uur per dag behan deld. Ik stond onder grote druk en wilde er ten koste van alles bij zijn." Dat het Wembley-stadion vol liep voor de Finale was een mee valler voor de UEFA, die in de voorbije dagen vreesde dat er hooguit 30.000 toeschouwers op de 31e wedstrijd van het kam pioenschap zouden afkomen. Met prijzen van minimaal 250 gulden was er voor de Britten weinig lol meer aan. Daardoor had er in de uren voor de finale nog een levendige handel in kaarten, die bij de duizenden Duitsers gretig aftrek vonden. Het nam niet weg dat de meer derheid in het sfeervolle Wem bley de Tsjechische Republiek steunde. Na de matige eerste helft, die bij vlagen typerend was voor het niveau van het toernooi (tactisch ingewikkeld, weinig hoogstandjes), genoten de Tsjechen van de massale mo rele steun. Juist in die fase nam het elftal van Dusan Uhrin een verdiende voorsprong. Karei Poborsky, de nieuwe held van Tsjechië, werd na een ra zendsnelle uitbraak door Mat thias Sammer decimeters bui ten het strafschopgebied tegen de vlakte geschopt. De Italiaan se scheidsrechter Pierluigi Pai- retto wees tot de grote frustratie van alle Duitsers meteen naar de stip. Patrik Berger, die zijn brood in de Bundesliga (Borus- sia Dortmund) verdient, schoot feilloos raak: 1-0. Pairetto vond kennelijk dat hij de Duitsers al zwaar genoeg had gestraft en verzuimde Matthias Sammer bij de overtreding, die tot de penalty leidde, geel te ge ven. Daardoor bleef de rossige li- Voor aanvoerder Jurgen Klinsmann is de Europese titel de mooiste prijs, die hij in zijn loopbaan heeft gewonnen. foto EPA bero even later, toen hij een ste vige charge uitvoerde en zijn eer ste gele kaart ontving, een voor tijdig vertrek bespaard en kon Duitsland zich terugknokken. Via invaller Oliver Bierhoff. die amper drie minuten in het veld stond, kwam 'die Mannschaft' op gelijke hoogte. De spits van Udinese en enige overgebleven Duitse international in de Ita liaanse serie A, kopte bij de tweede paal een vrije trap van Christian Ziege binnen: 1-1. Bierhoff maakte zich vervolgens onsterfelijk door vijf minuten na het begin van de eerste verlen ging Duitsland de derde Euro alleen maar verliezen. Toch heb ik goed gepresteerd, ik heb een goeie finale gereden. Het was hard, rommelig. Iedereen had het over Cipollini. Maar ik heb altijd gezegd: er zijn nog tien an deren. Moncassin was daar één van, helaas." Buiten leunt hoofdsponsor Ad Bos tegen de auto. Hij houdt het moreel van de ploeg hoog. Tegen Servais Knaven, actief in het 'voorspel': „Laten we dit dan als de opwarming voor morgen be schouwen." De ploegdirecteur was van plan geweest de Tour te verlaten, maar nu blijft hij toch maar een dag langer in koers. Kijken wat Jeroen Blijlevens vandaag in Wasquehal klaar speelt. Het ziet er in elk geval niet verkeerd uit. zie ook pagina 20 van onze verslaggever Ronald Woudenberg ROTTERDAM - Olof van der Meulen kon zich die laatste ech te grote zege op Italië nog wel herinneren. In Barcelona was hij persoonlijk verantwoorde lijk voor de uitschakeling van de favorieten voor goud en werd hij vervolgens in Italië steevast uitgefloten. Zaterdag zorgde Van der Meulen opnieuw voor de doodsteek, nu niet met een slimme smash via het blok maar met een vlammende sprongserve op 21-20 in de vijf de set. Andrea Gardini. de Ita liaanse aanvoerder, voelde het witte leer afketsen op zijn schouder en wist dat het voor bij was. „Nu kom ik Italië waar schijnlijk helemaal niet meer in", vermoedde Van der Meulen grijnzend. World League en Olympische Spelen zijn werelden van ver schil. maar finales tussen Neder land en Italië zijn en blijven fas cinerend. „Natuurlijk moeten we het winnen van deze finale niet overschatten, maar het is voor ons wel enorm belangrijk", vond Van der Meulen. die er in vijf sets met 45 scores uitsprong In de 3-2 (17-15. 15-12. 10-15, 10- 15.22-20) eindstand zat opnieuw veel balans. Nederland en Italië ontlopen elkaar al jaren weinig. De tactiek was ook niet anders dan in het verleden. De Italiaan se blokkeerders stonden der mate centraal geposteerd dat de gevreesde Nederlandse midden- aanval aan het net en uit het achterveld goed kon worden pe- pareerd. Dus moest Peter Blan- gé op snelheid uitwijken naar de vleugels, waar Guido Görtzen (vooral in de eerste set), Olof van der Meulen (continu) en Ron Zwerver (spaarzaam) voor de af ronding moesten zorgen. Overleven In de vijfde set was alle tactiek vervlogen en ging het nog slechts om overleven. ..Dan krij gen de mensen die scoren ook gewoon alle ballen", wist Henk- Jan Held, die in de finale tot dat gezelschap behoorde „Als het dan lukt. dan geeft dat een hoop voldoening." „Dat Italië nu van ons verloren heeft werkt niet in hun voor deel", vond Bas van de Goor. „Er was hier nogal wat haat en nijd tussen team en coach." Op Oranje Nederland werkt het ze ker positief. Held: „Dit geeft ons weer een nieuwe push omhoog. Of dit daadwerkelijk een breek punt is kun je pas over ruim een maand zeggen." Naast de bevrijdende werking had de zege ook effect op de in houd van de portemonnee van de Nederlandse topvolleybal- lers. De spelers kunnen naar ver wachting ruim een ton bruto la ten bijschrijven op hun reke ning. Daarnaast gaat ook een aanzienlijk deel van het totale prijzengeld (2,3 miljoen gulden) naar de stichting Top Volleybal Nederland <TVN). zie ook pagina 16 Negatieve hoofdrol Cipollini DEN BOSCH (ANP) - Mario Ci pollini heeft de eerste twee da gen van de Ronde van Frankrijk weer van zich doen spreken. Za terdag kreeg hij een bekeuring van zestig gulden omdat hij in plaats van een zwarte bij het te nue van Saeco behorende koers- broek een groen, beter bij de Ita liaanse kampioenstrui passen de, droeg. Zondag trok hij een rode aan. De uitrusting oogde modieus, maar was niet nave nant de prestatie. De Italiaan verloor in de sprint van Moncassin en Blijlevens, waarna de jury hem later ook nog wegens onreglementair sprinten terugzette naar de laat ste plaats van het peloton. Bo vendien kreeg hij een boete van bijna 300 gulden aan zijn rode koersbroek. pese titel in de geschiedenis te schenken. Bierhoff zag dank zij een been van de Tsjechische ver dediger Michal Hornak de bal door de handen van doelman Petr Kouba glippen. De grensrechter deed nog een vergeefse poging de Tsjechen een handje toe te steken, maar Pairetto sloeg het advies van zijn assistent in de wind. Vol gens de Italiaan stond Stefan Kuntz niet hinderlijk buitenspel op het moment dat Bierhoff uit haalde. „Pairetto kon niet meer terug, omdat de hele Duitse bank het veld bestormde en het een chaos was op het veld", sprak de Tsje chische bondscoach Dusan Uh rin verongelijkt. „Wij zaten met verbijstering te kijken hoe die man met zijn vlag omhoog bleef staan en hoe Pairetto hem ver volgens links liet liggen." Bierhoff had dat allemaal niet meer meegemaakt. De Duitse aanvaller lag onder een kluwen spelers feest te vieren. Bierhoff: „Ik begreep wel dat iedereen blij was, maar pas toen iedereen van mij afging realiseerde ik me dat de wedstrijd door mijn goal was afgelopen en dat ik Duitsland de Europese titel had geschonken." De man van Udinese zal de ge schiedenis ingaan als 'super sub'. „Ik heb weinig gespeeld, maar dit maakt alles goed. Berti had me vaker moeten opstellen, maar zoals altijd heeft een win nende coach het gelijk aan zijn kant. Dus ik zal hem niet aanval len." Finale: Tsjechie-Duitsland 1-2 na verlenging (1-1, 0-0). 59 Berger 1-0 istrafschopi. 73. Bierhoff 1-1. 95 Bier hoff 2-1 Scheidsrechter Pairetto >Ita> Toeschouwers 76 000 Gele kaart: Hornak (Tsjechiei. Helmer. Sammer. Ziege (Duitsland) Tsjechië Kouba: Rada. Kadlec en Suchoparek: Hornak, Nedved. Bejbl, Poborsky (86. Smicer). Nemec en Berger: Kuka Duitsland: Kopke. Babbel, Sammer en Helmer: Struntz, Hassler, Eilts (46. Bode). Scholl (69. Bierhoff) en Ziege; Klinsmann en Kuntz. LONDEN(RTR) - De UEFA gaat serieus kijken naar een plan om een tweede scheids rechter aan te stellen bij voetbalwedstrijden. Voor zitter Johansson gaf tijdens het afsluitende congres van het EK toe, dat de arbiters veel fouten hebben gemaakt tijdens het toernooi. Binnenkort start in het top voetbal een experiment met de tweede scheidsrechter. Anderzijds zei de Zweed dat de UEFA niet van plan is vi deobeelden te gebruiken om scheidsrechters te controle ren en eventueel te verbete ren. „We moeten scheids rechters fouten toestaan. Spelers maken ook fouten, trainers ook en zelfs de pers." „Het idee van twee scheids rechters per wedstrijd kun nen we opnieuw bekijken", aldus Johansson. „Het zou goed zyn als we daarmee konden experimenteren in grote competities. Ik geloof ook in het opleiden van be roepsarbiters. Dat zou in houden dat ze zich goed kun nen voorbereiden op wed strijden en daarna ook fat soenlijk kunnen uitrusten." De scheidsrechters zijn veel bekritiseerd voor tal van fou tieve. soms fatale beslissin gen en de lawine van gele kaarten die ze uitdeelden. Johansson: „Negentig pro cent van de kaarten is gege ven voor ruwe overtredin gen." Op zich was dat een verrassende opmerking. Want voor brutale overtre dingen schrijft de UEFA de rode kaart voor en uitsluitin gen zijn weinig te zien ge weest. Volgens Johansson is het grootste probleem van de ar bitrage dat in de verschillen de landen van Europa an dere normen bestaan waar het gaat om tolerantie. Ook krijgen de scheidsrechters een verschillende „opvoe ding". Tenslotte zal de UEFA bekij ken of de bond iets doet aan de schorsingen na twee gele kaarten. Mede daardoor misten Möller en Reuter de finale. Geopperd is na de eer ste ronde de gele kaarten kwijt te schelden en opnieuw te beginnen. „Misschien zul len we die regel in de toe komst veranderen." Bruiloft Gascoigne: kwart miljoen LONDEN (AFP)-Paul Gascoigne is een fuifnummer. Maan dag gaat hij trouwen met Shervl Failes. Dat gebeurt in een kasteel. Het feest kost ruim 250.000 gulden. Daarvan gaat 25.000 gulden naar de bruidsjurk. 75.000 naar verblijfkosten van gasten en 50.000 naar bloemen. Tot de 150 gasten behoren trainer Venables en de spelers van de nationale ploeg van Engeland. Het gastland haalde de hal ve finales tijdens de Europese titelstrijd en verloor daarin van Duitsland dat de strafschoppen beter nam. Gascoigne heeft twaalf limousines ingehuurd voor het vervoer van de gasten. Vijftig mille voor Oranje-legioen LONDEN (GPD) - Zelfs de koningin moest glimlachen, Oranje sprak nog heel even een woordje mee op Wembley. Dat gebeurde via de vaste dweilband van het Nederlands elftal, ingehaald om een Oranje-prijs op te vrolijken. De supporters van het Nederlands elftal werden namelijk uit geroepen tot de besten van allemaal Vooraf was er enige twij fel over het gedrag van de Oranje-fans, vooral bij diegenen die niet weten dat Oranje doorgaans wordt gevolgd door on schuldige chauvinisten, niet door de harde kern van de clubs. De KNVB krijgt nu 50.000 gulden overgemaakt om te beste den aan supporters-activiteiten Een andere prijs was er voor de Engelsen, de Fair Play prijs. Over het gehele toernooi gemeten hebben de gastheren de minste kaarten opgelopen en het beste gedrag vertoond. En geland won overigens net voor Oranje, dat het klassement lang aanvoerde. Het gedrag van de fans werd ook meegewogen in de beoorde ling, maar alleen het gedrag in het stadion. De ravage die Engelse fans op Trafalger Square aanrichtte na het verlies tegen Duitsland werd dus niet meegenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13