Rumoer rond maagmedicijnen Aanhoudend noodweer in Italië Oranje naar huis na misser Seedorf 4 WEKEN [rtsen tegen besluit minister Borst om vergoeding te schrappen Arabische top geeft Israël nog even tijd rijdt Schrale vangst drugsactie Z-Vlaamse grens Paus slaat passage preek over Griekse oud-premier Andreas Papandreou in Athene overleden VOOR 14,25 lonnige perioden 'sa®» Wolkenvelden, af en toe zon een kleine kans op een bui. Maximumtempera tuur omstreeks 16 graden. Noord tot noordwesten wind, matig tot vrij Krachtig. 39e jaargang no. 135 fandag 24 juni 1996 osse nummers 1,60 IIEUWEGEIN (GPD) - Midde- 11 tegen darmklachten moeten ok in de toekomst worden ver- 0cd. Uitsluiten van deze medi- ijnen levert geen besparing op, ïaar leidt juist tot hogere kos- en. Patiënten komen eerder bij {Specialist terecht of krijgen ndere medicijnen toegediend Tien miljoen mensen keken naar Oranje HILVERSUM (GPD) - De kwartfinale tussen Nederland en Frankrijk is door 9,8 miljoen Ne derlanders bekeken. De ondergang van Oranje kreeg het rapportcijfer 7,4. De wedstrijd is daar mee het best bekeken programma van dit jaar. Vlak daarachter komt de voetbalwedstrijd tussen Engeland en Ne derland met 9,1 miljoen kijkers. Het overgrote deel van de Nederlanders (7,1 mil joen) bekeek de wed strijd thuis. Ongeveer 2 miljoen mensen keken bij buren, familie of ken nissen, een half miljoen dook in de kroeg achter het scherm terwijl nog eens 400.000 mensen op de camping de onder gang van Oranje beke ken. Werd de negentig minuten beoordeeld met een 7,4, de verlenging en de strafschoppen haalde nog altijd een ruime ze ven (7,1). van onze correspondent j Bloemendaal die schadelijke bijwerkingen kunnen hebben. Ruim tweeder de van de Nederlandse huis artsen krijgt dagelijks patiën ten met darmklachten in de praktijk. In ons land lijden twee miljoen mensen aan maag-, le ver- of darmklachten. Dat blijkt uit een representa tieve enquête die de Nederland se Lever en Darm Stichting (NLDS) onder 2.200 huisartsen heeft gehouden. De resultaten van de enquête worden vandaag aangeboden aan Tweede Ka merlid R. Oudkerk (PvdA). Aan leiding voor het onderzoek was het besluit van minister Borst van Volksgezondheid om krampwerende middelen niet meer te vergoeden. De minister wil circa 700 miljoen gulden be zuinigen op medicijngebruik. De medicijnen tegen maag- en darmklachten kosten de minis ter jaarlijks ongeveer twintig miljoen. Een aantal medicijnen, zoals vezelpreparaten en laxeer middelen blijft wel vergoed, maar werkt volgens de NLDS en de huisartsen bij veel patiënten niet. De ondervraagde artsen vinden dat buikpijn, net als hartklach ten, gewrichtspijn en overige klachten, optimaal behandeld kunnen worden met de juiste medicijnen. Ruim 91% van de artsen vindt het dan ook abso luut noodzakelijk dat verschil lende medicijnen vergoed blij ven worden. Tweederde meent dat de minister haar besluit om niet meer te vergoeden in de ijs kast moet stoppen tot er een goed onderzoek beschikbaar is naai- darmklachten in relatie tot medicijnen. Aai over de bol „De minister meent dat een aai over de bol en een dieet voldoen de is om de kwaal te genezen," aldus NLDS-directeur J. van Male. Volstrekte onzin vindt Van Male. „Het College ter Beoordeling van de Geneesmid delen heeft uitgemaakt dat de spasmolytica helpen, en ook pa tiënten vinden er baat bij." Bo vendien, zo meent de stichting heeft Borst altijd gezegd dat een medicijn pas niet meer wordt vergoed als er een alternatief voorhanden is. „En dat is er ab soluut niet voor deze klachten," Met het 'huisartsen-offensief hoopt de stichting de minister alsnog op andere gedachten te brengen. Bij maag- en darmlachten heb ben patiënten meestal ver schrikkelijk last van diarree, verstopping of hevige buikpijn. De klachten komen vooral voor bij jonge vrouwen. Om verder onderzoek naar maag-, lever- en darmziekten te kunnen doen, stuurt de stich ting deze week 16.000 collectan ten de straat op. Volgens de NLDS is er vier miljoen gulden nodig om spijsverteringsaan doeningen terug te dringen. Vooral de ziekte van Crohn, een chronische darmontsteking waaraan zo'n 11.000 vooral jonge mensen lijden, behoeft volgens de NLDS nader onderzoek. CAÏRO - De nieuwe Israëlische regering heeft van de Arabische leiders nog even de tijd gekre sen ernst te maken met het vre desproces. Hun topconferentie in Cairo herhaalde gisteren in een opvallend gematigde slot verklaring een aantal bekende Arabische standpunten. Koning Hussein van Jordanië waarschuwde de in Cairo verza melde Arabische leiders tegen een te sterke reactie op het aan demacht komen van de regering- Netanyahu in Israël. „De recen- teontwikkelingenin hetMidden- Oosten mogen geen aanleiding zijn tot paniek", zei hij. De Egyp- tenaren, die graag een bemidde lende rol spelen in de Arabische wereld, hadden evenmin behoef te aan een radicale slotverkla ring. Ze legden gisteren sterk de na druk op het positieve karakter van de tekst van de slotver kla ring, waarin Israël wordt aange spoord het vredesproces voort te zetten op de overeengekomen van 'grondgebied in ruil voor vrede' en de resolutie van de VN-Veiligheidsraad. Het slotdocument bevat geen ul timatum maar de deelnemers maakten duidelijk dat ze hun houding opnieuw zullen bepalen als blijkt dat Israël zijn verplich tingen niet nakomt of de uitvoe ring ervan vertraagt. In dat ge- wal is alleen Israël verantwoor delijk voor de gevolgen, zo waar schuwen ze. Van een herinvoe ring van de economische boycot tegen Israël of de bevriezing van het normalisatieproces - twee door Syrië voorgestelde straf maatregelen - is in de slotverkla ring geen sprake. )ronken Belg 220 km/h ;LEUVEN (ANP/BELGA) - De Belgische Rijkswacht heeft bij iaën grootscheepse verkeerscon trole in de omgeving van Leuven in de nacht van zaterdag op zon- met moeite een automobi list staande kunnen houden. De man raasde onder invloed van dlcohol met een snelheid van 220 pometer per uur over de snel weg. Zijn rijbewijs is in beslag genomen. Bij de nachtelijke con trole leverde een kleine 40 pro- dent van de uitgevoerde adem tests een positief resultaat op. Jordi Cruijff (links) en fysiotherapeut Rob Ouderland ontfermen zich over de ontroostbare Clarence Seedorf. Rechts: Winston Bogarde. foto Charles Platiau/Reuters van onze verslaggever LIVERPOOL - De tranen biggelden over zijn wangen. Troostende woorden en schouderklopjes van zijn ploeggenoten, de bondscoach en enkele Franse spelers brachten hem niet tot bedaren. „Het liefst zak ik hier ter plekke door de grond", zei Clarence Seedorf nadat het EK-voetbal zaterdagavond in Liverpool voor Ne derland geschiedenis was geworden. Clarence Seedorf was de enige van tien kandidaten die na de 0-0 in de kwartfinale van het EK voetbal tegen Frankrijk een strafschop miste. Het was beslissend. Troostende woorden hielpen niet meer. „M'n medespelers vallen er niet over", zei hij. „Dat voel ik. Zelf val ik er wel over." Gistermiddag, bij aankomst op Schiphol, waren ook bij Seedorf de emoties wat gezakt. Oranje werd op de luchthaven slechts begroet door een groepje familieleden en vrienden. Frankrijk speelt in de halve finale tegen Tsjechië, dat gisteren Portugal verrassend uitschakelde. Gastland Engeland, dat net als Frankrijk via strafschoppen verder kwam, neemt het op tegen Duitsland, dat Kroatië versloeg. Beide halve finales worden woensdag gespeeld. ROME (AFP/DPA/RTR)-Noord en midden-Italië zijn het afge lopen weekeinde opnieuw door uiterst slecht weer getroffen. Door de aanhoudende onweers buien, die gepaard gingen met veel regen kwamen sinds vorige week woensdag minstens 21 mensen om het leven. Nog zeven mensen worden vermist. In de nacht van zaterdag op zon dag kreeg ook Oostenrijk te kampen met zwaar weer. Drie dorpen in het zuiden werden van de buitenwereld afgesneden. De toegangswegen lagen vol mod der en stenen. Een aantal overgangen aan de Italiaans-Oostenrijkse grens die na grondverzakkingen waren gesloten, ging gisteren weer open. In de hoger gelegen gebie den in de Alpen keerde de winter terug. Op de Grossglockner viel zondagmorgen 15 centimeter sneeuw. Door een wolkbreuk ten noor den van het Italiaanse Udine kwamen zaterdag twee vrouwen om. In de Dolomieten vond de brandweer het lichaam van een man die vermoedelijk is gedood door een grondverschuiving. Het Noord-Italiaanse Friuli werd zwaar getroffen door mod derstromen en wateroverlast. De burgerbescherming zette 250 man in. De streek is uitgeroepen tot noodgebied. De Eurocity Ro me-Wenen bleef in de buurt van Tarvisio, twintig kilometer voor de Oostenrijkse grens, steken in een grondverschuiving. De loco motief van de trein ontspoorde. De treinverbinding tussen Italië en Oostenrijk was daardoor tij delijk onderbroken. Meegesleurd Elders in de regio veranderden rivieren en beken in kolkende stromen die ontwortelde bomen, modder en stenen meesleurden. De waterstand van de rivier Tagliamento steeg tot twee me ter boven het alarmpeil. Bij Ca- dramazzo stortte een brug in en nabij Bagni di Lusnizza liepen de kelders en benedenverdiepin gen van winkels en woonhuizen vol water. Felle onweders teisterden zater dagmiddag ook de streek boven Lombardije waardoor de rivie ren Seveso en Lambro buiten hun oevers traden en wijken ten noorden van Milaan blank ston den. Op de stranden van Tos cane zijn zaterdagmiddag de lij ken gevonden van drie mensen die door buiten hun oevers ge treden rivieren waren meege sleurd. De Italiaanse adjunct-staatsse cretaris voor openbare werken, Gianni Mattioli, bezocht zater dag de overstroomde gebieden in het westen van Toscane. Hij beloofde snelle hulp van de nieuwe regering. File voor de grens Oostenrijk-Italië door noodweer. foto Fritz Press Vijf Italianen en een Duitser zijn zondag verdronken voor de kust van Sicilië. Door de zware bran ding, die werd veroorzaakt dooi de hevige stormen, konden zij het strand niet meer bereiken. Vier van de slachtoffers verdron ken bij het strand van Bale- strate, ongeveer 30 kilometer ten zuidwesten van Palermo. Twee anderen kwamen om in de provincie Ragusa, bij de zuide lijkste punt van het eiland. Voor de westkust van Sardinië zijn zondagochtend bij storm achtig weer 19 Amerikaanse toe risten van een lekgeslagen boot gered. Enkele minuten nadat ze door een helikopter en boten van de kustwacht waren opge pikt, zonk het schip. Bij zwaar onweer zaterdagavond werden acht Duitse toeristen op het La- go Maggiore gered. van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij een grensoverschrijdende drugscontrole in Zeeuws-VIaanderen en België zijn in de avond en nacht van vrijdag op zaterdag 37 mensen aangehouden. Alle verdachten hebben de Franse nationaliteit. De buit was summier. De 32 arrestanten die op Nederlands grondgebied tegen de lamp liepen hadden in totaal 250 gram softdrugs en twaalf xtc-tabletten op zak. Van de vijf Fransen die aan Belgische zijde werden aangehouden werd alles bij elkaar 31 gram softdrugs in beslag genomen. Vijf verdachten kregen een dagvaarding voor de rechtbank mee naar huis wegens het ovetreden van de opiumwet. Een ander kwam er af met een transactie van vierhonderd gulden. Twee arrestanten moeten zich eveneens voor de rechter verantwoor den, omdat ze 'ongewenste handwapens' bij zich droegen. Een negende man werd in hechtenis genomen, omdat hij nog een ge vangenisstraf moest uitzitten. Aan de controle -die met name was gericht op van drugstoerisme verdachte Fransen en Belgen- namen veertig Nederlandse en dertig Belgische opsporingsbeambten deel. Onder hen bevon den zich medewerkers van de havenbrigade en douane Gent, de Rijkswacht van Zelzate, Wachtebeke, en Assenede. politie en Koninklijke Marechaussee van het district Zeeuws-VIaanderen, de douanedienst Terneuzen en het Openbaar Ministerie in Mid delburg. Paus Johannes Paulus II heeft zondag, net als een dag eerder, tn zijn preek dat deel overgeslagen waarin de houding van de katholieke kerk tegenover de nazi's werd verdedigd. Dat gebeurde in zijn preek in Berlijn, waarin hij de priesters Lichtenberg en Leisner, die hun verzet tegen het nazisme met de dood moesten be- A kopen, zalig verklaarde. Wielertitel Maarten den Bakker Maarten den Bakker heeft gisteren de nationale titel op de weg ver overd. De wielrenner uit de formatie van Cees Priem kwamin Meers- sen alleen over de streep. Op de tweede plaats eindigde zijn ploegge noot Bart Voskamp, die Erik Dekker aftroefde. Davy Dubbeldam uit Sluiskil, pas twee maanden prof. werd na een inhaalrace knap vierdePatrick Tolhoek uit Yerseke kwam als achtste A O over de streep. O Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13,15,16, 17 en 18. ATHENE (AFP/RTR/DPA/EFE/ BELGA) - De Griekse ex-pre mier Andreas Papandreou is in de nacht van zaterdag op zon dag overleden als gevolg van een hartstilstand. De socialisti sche leider en drievoudig pre mier werd 77 jaar. Verscheidene Griekse radio- en televisiesta tions onderbraken 's nachts hun programma's met het nieuws van het overlijden. Honderden Grieken gingen naar het huis van Papandreou om de laatste eer te bewijzen. Zondag trokken al honderden mensen, politici en beroemdheden langs de baar in de kathedraal van Athene om de kist met de blauw witte Griekse vlag te kussen. De zondagmorgen vroeg overleden Papandreou ligt daar drie dagen opgebaard. Papandreou wordt woensdag in Athene begraven, omgeven met het eerbetoon dat een groot leider en regeringslei der toekomt, aldus een grieks parlementslid. Papandreou overleed in zijn wo ning in de Atheense voorstad Ekali. Hij was in mei thuis geko men na ruim vier maanden we gens ernstige problemen met hart, nieren en longen te zijn op genomen geweest in een zieken huis. In november vorig jaar moest hij worden opgenomen en in trad hij om gezondheidsrede nen af als premier. Hij bleef for meel de leider van de socialisti sche partij van Griekenland, de Pasok, die hij in 1974 oprichtte. In 1981 werd hij voor het eerst premier van Griekenland. Ondanks zijn zeer slechte ge- Rondkomen van nog geen dollar WASHINGTON (RTR) - Meer dan eenvijfde van de wereldbe volking, 1,3 miljard mensen, moet rondkomen van minder dan een dollar per dag. Dat blijkt uit een rapport van de Wereldbank over armoede. De bank constateert dat het aantal mensen dat in extreme armoede leeft is afgenomen, maar tegelij kertijd steeg het aantal mensen dat het dagelijks met minder dan een dollar moet doen. Meer dan 90 procent van 's we relds armsten leeft in Zuid-Azië. in aan de Sahara grenzende Afri kaanse landen, op het Chinese platteland, in Centraal-Amerika of in Brazilië. In al deze regio's, met uitzondering van de landen rond de Sahara, zal het verwach te groeicijfer van de economie de regeringen bijstaan in de bestrij ding van armoede. zondheidstoestand kwam het overlijden van Papandreou toch voor velen onverwacht. De Griekse premier Costas Simitis omschreef zondag in Florence het overlijden van Papandreou als een nationaal verlies. Vele buitenlandse leiders en vooral socialistische politici be tuigden hun medeleven. Zie ook pagina 4 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 D PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1