PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Soepeler normen motorlawaai Van der Valken opgelucht: niemand hoeft gevangenis in PASAR MALAM Peres neemt afscheid van troepen Tommei wil rem op bouw in Zeeland MEER DAN V 4 WEKEN SEM organiseert: uroparlement dwingt Nederland hoger geluidsniveau toe te staan Amerikaanse Huis voor nieuwe strafmaatregelen Iran en Libië Stortgas als energiebron Schadeclaim man waarvan relatie met asbest werkte Italië uitgeschakeld op EK Overgangsregeling voor rijke bewoners verpleeghuis bepleit VOOR 14,25 JA, gpr SÈti iQps Ni^OQUS wat je aantrekt! («BORG \oel en kans op regen temperatuur 15 graden. Veel bewol king- enkele opklaring en in de mid dag 'kans op regen. De westnoordwes- en wind is matig, 3-4 Beat/fort. |9e jaargang no. 132 inderdag 20 juni 1996 isse nummers 1,60 5, 6 en 7 juli Aziatische nachtmarkt in Middelburg met bekende artiesten ■■■I van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Staatssecretaris Dick Tommei (volkshuisves ting) wil een rem zetten op de woningbouw in Zeeland. Door de explosie van bouwac tiviteiten in de vrije sector, dreigt in de sociale huursector een toenemende leegstand. Tommei vreest daardoor fïnan- ciële problemen bij de woning bouwcorporaties. De Tweede Kamer vroeg hem gisteren om snel met maatre gelen te komen. De staatsse cretaris meldde daarop dat hij in het najaar met een notitie komt over de toenemende leeg stand in provincies als Zeeland en Friesland. Hij had die noti tie al eerder toegezegd, maar moest eerst geld vrijmaken. Hoe de staatssecretaris de wo ningbouw wil remmen, werd gisteren nog niet duidelijk. Wel zei Tommei dat gemeenten en provincies te royaal zijn met het afgeven van vergunningen. De lage grondprijs, in combina tie met de lage rentestand, maakt het buiten de Randstad voor velen aantrekkelijk om in de vrije sector te bouwen. D66-woordvoerder Hans Jee- kel waarschuwde er voor dat het aantal woningbouwcorpo raties met financiële proble men wel eens sterk zou kunnen stijgen. PvdA'er Adri Duives- teijn trok een vergelijking met Liverpool, waar een te ruim aanbod van woningen tot ver loedering van hele wijken heeft geleid Tommei zei dat corporaties een deel van hun huurwonin gen zullen moeten verkopen om financiële problemen te vermijden. Hij vreest echter dat ook ge meenten hinder zullen krijgen van de toenemende leegstand. Om verloedering van wijken te voorkomen zal immers meer geïnvesteerd moeten worden. RAATSBURG ANP)-De „jo- loers" van het Europees Par ient dwingt Nederland bin- nkort motoren toe te staan meer lawaai maken. Meer cibels lijken onvermijdelijk een meerderheid van de par- nentariërs een richtlijn wil eldkoerier ipakt met buit an nep-overval [VERLEE (ANP) - De politie let Belgische Heverlee heeft igeldloper op heterdaad be- pt, toen hij de buit van zijn gen" overval op wilde halen, man meldde eerder op de dag hij was beroofd van een zak t omgerekend ruim 650.000 den, aldus de politie woens- Langs de berm van de weg ar hij de buit van de niet be- ande overvallers uit de auto est gooien, werd de koerier iter door de politie opgepakt, man was naar de autoweg ge- men om zelf het geld op te ha- Satelliet Amos houdt ook sabbat TEL AVIV (DPA) - De Is raëlische satelliet Amos houdt zich in de ruimte aan de wekelijkse rust dag sabbat. De motoren van de enkele weken ge leden gelanceerde satel liet zijn zo geprogram meerd dat ze zich op de joodse rustdag en op feestdagen uitschake len. Dit meldde het dag blad Maariv gisteren. Enkele wetenschappers die aan de ontwikkeling van de satelliet deelna men. zijn orthodoxe jo den. Zij ontwierpen het speciale computerpro gramma waardoor de ruimtesonde op bepaal de momenten kan wor den afgezet. Volgens joodse religieuze wetten mag op sabbat en be paalde feestdagen niet worden gewerkt. De bre de definitie van werk om vat ook de aandrijving door machines. met soepeler geluidsnormen. „Een deel van ons heeft zijn ziel verkocht aan de machtige mo torrijderslobby", concludeert Alman Metten (PvdA). Het parlement besloot woens dag een hoger geluidsniveau toe te staan dan de vervoersminis- ters wilden. Het gaat om een ver schil van twee decibel, voor de zwaardere motoren 82 in plaats van 80 decibel. Metten voelt zich beschaamd. In het uiteindelijke compromis tussen ministers en parlement zal een hoger toelaat baar geluidsniveau uit de bus komen dan sinds '95 in Neder land en Duitsland geldt, ver wacht hij. „Deze landen zullen weer een stap terug moeten doen onder druk van de Euro pese afspraken." Het Nederlandse ministerie van milieu kon woensdagavond nog geen reactie geven op het besluit van het Europees Parlement. De actieve lobby van motorrij ders heeft volgens Metten in Straatsburg vele slachtoffers ge maakt. „Ze hebben zich veel te veel op sleeptouw laten nemen en er is nauwelijks tegengas ge- gegeven." Met zijn standpunt geeft het parlement „een geheel verkeerd signaal" aan de gebrui kers en de industrie, die er juist aan zouden moeten werken mo toren nog geluidsarmer te ma ken. lururoa blijft erstoken van akantiegangers PEETE (AFP) - Frankrijk eft alle hoop laten varen dat latol Mururoa in een vakan- paradijs of raketbasis wordt igetoverd. Projectontwikke- irs hebben geen enkele be- igstelling voor het koraalei- id in de Stille Zuidzee, dat rtig jaar in gebruik was voor dergrondse atoomproeven. is daarom de bedoeling het )l op den duur terug te laten ren tot zijn natuurlijke staat, rklaarde de president van de ionale regering van Frans- lynesië, Gaston Flosse, lensdag. TEL AVIV - Nadat hij gisteren het ministerie van defensie had overgedragen aan minister Mordechai, nam de bij verkiezingen verslagen Israëlische oud-premier Peres afscheid van de troepen. foto Havakuk Levison/RTR zie ook pagina 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - „We zijn ontzettend blij en gelukkig met deze uitspraak. Ik wil ie dereen bedanken die ons de af gelopen jaren heeft gesteund. Het liefst gaan we snel over tot de orde van de dag. We overwe gen het boek dicht te doen". Dit verklaarde een zichtbaar op geluchte Lucas van der Valk gis termorgen in het Haagse Paleis van Justitie voor de verzamelde pers nadat was gebleken dat geen van de leden van de horeca- familie Van der Valk, die werden verdacht van belastingfraude, de cel in hoeft. Het gerechtshof liet een groot aantal straffen aanmerkelijk la ger uitvallen dan de eisen. Het achtte bewezen dat de 66-jarige Arie van der Valk, twee van zijn zoons en een neef jaren achter een hadden verzuimd om een be trouwbare administratie te voe ren. Daarentegen had het viertal aangetoond dat de horeca-orga- nisatie verbeteringen had door gevoerd, aldus het hof. Boven dien speelde bij het arrest een rol dat het concern al 140 miljoen gulden achterstallige belasting heeft overgemaakt. Arie van der Valk werd veroor deeld tot zes maanden cel (voor waardelijk) en een boete van 100.000 gulden. Tegen hem was een jaar cel, waarvan een half jaar voorwaardelijk, gevorderd met een boete van twee miljoen gulden. De 34-jarige Gert-Jan van der Valk kreeg een half jaar voor waardelijk plus 240 uur dienst verlening. Hij had 24 maanden, waarvan acht voorwaardelijk plus een boete van een miljoen gulden tegen zich horen eisen. Ook Ben van der Valk (38 jaar) en Lucas (33 jaar) dienen 240 uur dienstverlening af te werken. De drie vrouwelijke verdachten werden vrijgesproken. In het Paleis van justitie speel den zich meteen na de uitspra ken emotionele taferelen af. Ver dachten vielen elkaar huilend in de armen. „Nu kunnen we einde lijk weer rustig slapen", aldus een van de Van der Valken. Ben zei zijn lesje te hebben ge leerd: „We zullen er alles aan doen problemen met de fiscus in het vervolg te voorkomen". Over de 240 uur onbetaalde ar beid had hij al nagedacht. „Er zijn veel maatschappelijke pro blemen in Nederland. Ik zal me graag nuttig maken in bijvoor beeld een kliniek voor drugsver slaafden. Lijkt me nuttiger dan borden wassen". Of het boek werkelijk dicht gaat. was voor de advocaten nog niet zo zeker. Ze hebben twee weken de tijd tegen de uitspraak in cas satie te gaan (bij de Hoge Raad) en willen goed over die mogelijk heid nadenken. Hij distantieerde zich van de ac tie van een man die het gerechts hof namens de Nederlandse Mid denstandspartij (NMP) een rode kaart voorhield. De man. een aanhanger van de Van der Valk familie floot na de uitspraak op een scheidsrechtersfluit en riep dat de rechtsorde in Nederland was geschokt. Van der Valk-advocaat mr. L. Spigt voorziet vooralsnog geen vervolg van de zaak. „We moe ten de stukken nog rustig nale zen. maar wat de familie betreft is er geen reden voor cassatie." Het openbaar ministerie wil geen reactie geven op het arrest. „Een cassatie is echter niet uit gesloten", zegt kabinetschef M. Rozijn. Showroom met meer dan 115 complete opstellingen van de mooiste keukens en badkamers. Regionale service/montagedienst Gratis meten ifMfö Keuze uit 500 kleuren en modellen Gratis werktekening 6 tot 9 jaar garantie Gratis montagehandleiding Kinderspeelhoek Koffiehoek U vindt ons aan de Ringbaan west 2b te Goes, Tel. 0113-216451 WASHINGTON (AP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdag unaniem voor nieuwe sancties tegen Iran en Libië ge stemd. Buitenlandse ondernemingen die in vesteren in deze twee landen, die allebei wor den beschuldigd van het steunen van terroris me, zullen als gevolg van de nieuwe wet wor den gestraft. In december vorig jaar nam de Senaat al een dergelijk wetsontwerp aan. De verschillen tus sen de twee wetsontwerpen zullen nog moeten worden uitgewerkt voordat de president er zijn handtekening onder kan zetten. Europese en andere landen hebben al eerder kritiek geuit op het wetsvoorstel. Volgens deze landen is het een poging van Washington om eenzijdig het Amerikaanse beleid aan het bui tenland op te leggen. „Deze wet zal buitenlandse bedrijven dwingen te kiezen of ze willen investeren in de Ameri kaanse markt of in Iran en Libië", vatte de Re publikein Benjamin Gilman de maatregel bon dig samen. Afgevaardigden realiseren zich wel dat door de internationale tegenstand wellicht niet veel te recht komt van de sancties. Geen bewijs Gedeputeerde Hennekeij heeft woensdagmiddag de stortgasinstal latie op de voormalige stortpaats in Serooskerke officieel in iverking gesteld. Hiermee beschikt Zeeland over een tiveede ivinningsplaats van het gas. g Metten kreeg steun van Euro pees commissaris Bangemann, zelf een motorrijder, die het standpunt van het parlement „bizar" noemde. Hoewel de af gevaardigden niet nalaten de Commissie aan de schandpaal te nagelen over te zwakke nor men. gaat het hier in de tegen overgestelde richting, consta teerde hij. Nel van Dijk (GroenLinks) meent evenzeer dat het parle ment „in de ban is van het mo- torrijdersgeluk". „In Nederland worden vooral bewoners langs de rivierdijken getroffen door het motorgeweld. Moeten ze dan maar binnen blijven en ramen en deuren sluiten", vraagt ze zich af. Jessica Larive (VVD), die zich aansloot bij de meerderheid in het parlement, wijst erop dat het probleem vooral zit in de illegale geluidsboosters. Die moeten worden aangepakt. De Neder landse Vereniging van Motorrij ders heeft haar toegezegd de her riemakers uit te zullen stoten. „Dan hoeven de normen niet steeds te worden aangescherpt. De bal ligt nu in hun kamp." ALMELO (ANP) - De 45-jarige M. Verberne uit Goor heeft woensdag voor de rechtbank in Almelo een voorschot van 50.000 geëist van het asbest- verwerkende bedrijf Eternit in zijn woonplaats. De man zou in zijn jeugd zijn blootgesteld aan asbest, door dat een huisgenoot van hem, die als asbestmixer bij Eternit. werk te, de kankerverwekkende stof mee naai- huis nam. Het is voor het eerst dat een asbestslachtof fer dat zelf niet bij Eternit werk te. daar een schadeclaim neer legt. Pleuritis Verberne heeft asbestpleuritis, een permanente ontsteking van de longen veroorzaakt door as- beststof. Volgens zijn raadsman mr. R.F Ruers is dat veroor zaakt door blootstelling aan as best in de tijd dat een werkne mer van Eternit kostganger was in zijn ouderlijk huis. Deze man had de gewoonte zijn ongewassen werkkleding ook thuis te dragen. Voordat de over all in de was ging. klopte moeder Verberne het kledingstuk eerst uit: vaak waar de kinderen bij waren. Voor Italië is het EK voetbal uitgelopen op een grote teleurstelling. De ploeg van de omstreden bondscoach Arrigo Saechi werd in de poulewedstrijden reeds uitgeschakeld. Het gelijke spel tegen groeps winnaar Duitsland tvas onvoldoende voor een plaats bij de laatste acht, omdat Tsjechië een punt pakte tegen Rusland: 3-3 Tsjechië en Italië hadden evenveel punten, waardoor het onderlinge resultaat (2-1 voor Tsjechiëdoorslaggevend was. Kroatië OfT en Portugal plaatsten zich eveneens voor de kioartjïnales. Opinie: 2; Binnenland: 3 en 5; Achtergrond: 4; Bui tenland: 7; Financiën en economie: 9; Radio en tele visie: 11; Zeeland: 15,17,18,19,21 en 23; Sport: 25, 26 en 27. Eternit wijst alle aansprakelijk heid af. Volgens mr. Fransen van de Putte is met afdoende bewe zen dat Verberne inderdaad aan asbestpleuritus lijdt, laat staan dat Eternit daarvoor verant woordelijk zou zijn. DEN HAAG (ANP) - Een Kamer meerderheid vindt dat staatsse cretaris Terpstra (ouderenbe leid) de zittende, rijke verpleeg huisbewoners moet ontzien bij de invoering van een eigenbij drageregeling voor verpleeg- en verzorgingshuizen. Het moet volgens PvdA-woordvoerster Vliegenthart mogelijk zijn om de benodigde 10 miljoen gulden bij elkaar te krijgen. Dit bleek woensdag in het ver volgdebat over het wetsvoor stel Overgangswet Verzor gingstehuizen. Terpstra antwoordt de Kamer vandaag. Zij verklaarde vorige week sympathiek tegenover een overgangsregeling te staan „Maar ik heb geen idee waar ik het geld vandaan moet halen." Volgens Vliegenthart kunnen de uitvoeringskosten van de inning van de eigenbijdragregeling om laag. Met deze besparing kan dan de overgangsregeling wor den betaald. Is dit niet mogelijk, dan moet Terpstra „als het echt. echt niet anders kan" kijken of het bedrag gehaald kan worden uit het extra geld dat wellicht beschikbaar komt voor de ge zondheidszorg. Het kabinet wil de bejaar denoorden overhevelen naar de Algemene Wet Bijzondere Ziek tekosten (AWBZ) waardoor de verschillende zorgvormen voor ouderen alle onder dezelfde fi nancieringswet vallen. Ook ver dwijnt de zo gehate vermogen stoets. Bewoners van verpleeg- en verzorgingshuizen gaan een inkomensafhankelijke eigen bij drage betalen. Voor mensen met een jaarinkomen vanaf 60.000 betekent dit dat zij per 1 januari 1997 950 per maand moeten be talen. De Tweede Kamer gaat hiermee akkoord maar vindt dat de klap voor de zittende, rijke patiënten wel erg groot is. Een overgangs regeling moet daarom uitkomst bieden (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee' weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: blouses/shirts vanaf 29,- broeken vanaf 39 pullovers vanaf 29,' Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1