Kabinet Israël start met crisis Nederlandse bevolking tegen federaal Europa Oranje na afgang in kwartfinale 4 WEKEN Afgewerkt frietvet als autobrandstof Irand in Intwerps Centraal Station Europese Commissie eens over plan voor oplossing BSE-crisis \haron nog buiten nieuwe regering van Netanyahu m i mru Bier vloeit rijkelijk in Middelburg Paars en de heilige koe Proef versteviging dijken VOOR 14,25 uiyt>KUS1 Zie naaina 11 en 6 Zie pagina 11 en 13^, H em \f en toe zon Wolkenvelden, af en toe zon. Maxi mumtemperatuur rond 15 graden. De noordivestenwind is matig tot krach- ig. Minimumtemperatuur 9 graden. 39e jaargang no. 131 oensdag 19 juni 1996 pSSe nummers 1,60 HOL (ANP) - Vlaamse onder- tkers denken een milieu- .iendelijk alternatief te heb ben gevonden voor diesel- hndstof. Ze hebben afge- jerkte frituurolie geschikt ge maakt voor gebruik in de auto. Sinds enkele weken rijden in de gemeente Mol enkele auto's en een vuilniswagen zonder problemen op het afvalpro duct. De voertuigen die meedoen aan de proef in Mol hebben een gewone dieselmotor. Volgens het Vlaams Instituut voor Technologisch Onderzoek (VI TO) zijn er geen technische aanpassingen nodig aan de wa gens zelf. Alleen moet per liter plantaardige olie ongeveer een tiende liter methanol worden toegevoegd. Slechts plantaardige vetten of olién zijn te gebruiken als nieuwe brandstof. Dierlijke vetten blijken moeilijker om te zetten in bruikbare olie. De uit laatgassen in Mol stinken ove rigens wel naar verbrand vet. Het experiment in Mol is een vervolg op eerdere proeven in het Oostenrijkse Graz. Daar vaart ook een veerboot op de plaatselijke rivier de Mur al op 'fritesolie'. Volgens de VITO-onderzoe- kers brengt het gebruik van af gewerkte vetten in dieselmoto ren veel milieu-voordelen met zich mee. Zo is de uitstoot van schadelijke stoffen 50 procent lager. Bovendien daalt de ..stort" van afgewerkt vet. Een volledig alternatief zullen de gebruikte fritesvetten ech ter nooit zijn. Op termijn kan plantaardig vet dienen als ver vanging van hooguit 2 tot 5 procent van de nu gebruikte dieselolie. gtUZALEM (AFP/RTR/DPA) De nieuwe premier van Israël, enjamin Netanyahu, kampte insdag al bij de presentatie ui zijn ministersploeg met roblemen. De beoogd minister in Buitenlandse Zaken, David rvy, trad pas toe na de verze- tring dat superhavik Ariel karon ook deel zal uitmaken inde nieuwe regering. Sharon Kidt een aanbod minister te orden van een „super-ministe- t" met uitgebreide bevoegd- uien op economisch gebied, in iraad. raëls eerste gekozen premier aakte dinsdag tot verrassing m het Israëlische parlement. Knesset, aanvankelijk be nd zelf de ministersposten ii Huisvesting, Buitenlandse iken en Godsdienst te zullen Jileden in een nieuwe Israëli- he regering. Maar met de op- erking „iedereen krijgt, vroe- r of later, een post in het euwe kabinet", liet Netanyahu mogelijkheid open dat hij een el van deze taken in een later sdium overdraagt. Daarna (»de de benoeming van Levy. post van Godsdienst wordt daimd door de religieuze par- 3i. Sharon, de architect van fTWERPEN (ANP) - In het ntraal Station van Antwer- b heeft dinsdagavond brand woed. Het vuur was na enkele bi onder controle, meldde de Igische radio. Er vielen geen wonden. brand, die omstreeks kwart or tien begon, woedde onder historische overkapping bo- n de sporen die momenteel irdt gerestaureerd. BRT-radio sldde gisteravond dat de scha- mee leek te vallen. t treinverkeer werd stilge- Treinen uit Nederland re- ii tot Antwerpen-Berchem. i was dinsdagavond laat nog duidelijk wanneer het trein- rkeer zou worden hervat. Israëls invasie in Libanon in 1982 en later van de uitbreiding van nederzettingen, wilde aan vankelijk de post van Defensie of Financiën. Maar Netanyahu was er huiverig voor de uiterst rechtse politicus zo'n sleutel- post te geven. Zowel Sharon als Levy, bepaald geen politieke vrienden van Netanyahu, speel den een belangrijke rol in de ver kiezingswinst van Likud-voor- man Netanyahu met hun kandi datuur op een Likud-lijst. De premier die zijn voorganger Shimon Peres op 29 mei nipt ver sloeg herhaalde in zijn eerste toespraak tot de Knesset zijn be reidheid tot voortzetting van het vredesproces met Israëls Arabi sche buren, met inachtneming van Israëls veiligheid. „Wij wil len duurzame vrede met onze buren, gebaseerd op de veilig heid van de staat Israël en zijn inwoners. Op dat punt zullen wij geen concessie doen", aldus Ne tanyahu. De nieuwe premier verklaarde met de Palestijnse Autoriteit verder te willen onderhandelen over de onderlinge betrekkin- slot zie pagina 5 kolom 1 I I* Peter Hoekstra (11) en Ronald de Boer (achtergrond) zien de bui al hangen als Teddy Sheringham (rechts) Engeland op een 2-0-voorsprong heeft gezet. toto Gerry Penny/ EPA LONDEN - Eigenlijk had het Nederlands voetbalelf tal vandaag op Schiphol moeten landen. Na de af straffing, gisteravond tegen Engeland (4-1), verdien de Nederland niet beter. Maar omdat Schotland slechts met 1-0 won van Zwitserland plaatste Oranje zich via een achterdeur (op doelsaldo) alsnog voor de kwartfinale. Daarin speelt Nederland zaterdag avond in Liverpool tegen Frankrijk. Guus Hiddink kon na de afgang niet anders dan toege ven dat Nederland op alle fronten een lesje in voetbal heeft gehad van Engeland. Over de tegendoelpunten zei hij: „Dit zijn te simpele goals op internationaal ni veau." Het voetbal van Oranje was te slap. gaf Hiddink toe. De scherpte ontbrak. De strafschop was makkelijk weggegeven, bij het tweede doelpunt had Sheringham nooit zo mogen inkoppen. Zo kon hij wel doorgaan. „Ik denk niet dat we nog favoriet zijn", zei de bondscoach. Aanvoerder Danny Blind over de situatie in Birming ham, waar Schotland de 1-0 niet meer kon verhogen tot de voor Nederland fatale 2-0: „Het laatste kwartier hebben we niet meer aangedrongen, want de kans be stond dat het 5-1 of 6-1 was geworden Wat moet ik ervan zeggen, dieper kunnen we niet zitten." zie ook pagina 23 gan onze verslaggever MIDDELBURG - Op de Nieuwlandseweg in Middelburg ontstond dinsdagochtend rond 8.30 uur een enorme ravage, toen zo'n twee honderd kratten met in totaal ongeveer 5.000 bierflesjes van een vrachtwagen vielen. De rijbaan was ruim twee uur gestremd en het verkeer werd omgeleid. De vrachtwagenchauffeur, een 45-jarige man uit Tilburg, reed in de richting Middelburg. Vermoedelijk is hij met zijn wagen gedeeltelijk in de rechterberm terechtgekomen. Bij het cor rigeren is de vrachtauto gaan slingeren, waar door de lading begon te schuiven. De wegbeheerder, provinciale waterstaat, heeft de rijbaan met een shovel en een veegma- chine schoongemaakt. Het wegdek van beide fietspaden langs de Nieuwlandseweg en een verkeersbord raakte door de vallende kratten beschadigd Het schadebedrag is niet bekend. foto Ruben Oreel DEN HAAG (ANP) - De Neder landse bevolking is in meerder heid tegen een federaal Europa, tegen het opgeven van het veto recht van lidstaten en tegen uit breiding van bevoegdheden van het Europees Parlement ten koste van nationale parlemen ten. Dat blijkt uit een opinie-onder zoek onder ruim 2200 Nederlan ders, dat in opdracht van de Uni versiteit van Amsterdam en NRC/Handelsblad is gehouden. Een grote meerderheid (72 pro cent) is voorstander van het Ne derlandse lidmaatschap van de Europese Unie, maar 76 procent wil dat Europa een geheel van zelfstandige staten blijft. De Amsterdamse wetenschap per dr. Paul Kapteyn. een van de leiders van het onderzoek, zegt dat de regering een ander beeld heeft van wat de bevolking wil. Het onderzoek bevestigt slechts zijn vermoedens. „Al aan het eind van de jaren '80 werd duide lijk dat er geen draagvlak is voor verdere integratie." De regering vermijdt het onderwerp op de politieke agenda te zetten, aldus Kapteyn. Hij pleit ervoor dat de verdergaande Europese integra tie in een referendum aan de be volking wordt voorgelegd. De invoering van de Economi sche en Monetaire Unie. met één Europese munt. stuit niet op grote weerstand. Van de onder vraagden is 47 procent voor en 20 procent tegen. Over de beteu geling van grensoverschrijden de misdaad is de Nederlander verdeeld. Terwijl 42 procent voorstander is van een Europese politiemacht, wil een even groot percentage juist de nationale grenscontroles aanscherpen. In alle partijen De onderzoekers constateren dat de meningen over Europa onder aanhangers van verschil lende politieke partijen vrijwel gelijk zijn. De meeste politieke partijen, met uitzondering van ultra-links en ultra-rechts, zijn voorstander van de Europese in tegratie. De kiezer is zich er niet van bewust dat de regering een beleid voert waar men het niet mee eens is. aldus de onderzoe kers. Uit de enquête blijkt verder dat 60 procent grote bezwaren zou hebben tegen afschaffing van het koningshuis en dat 75 pro cent het verdwijnen van de Ne derlandse taal onaanvaardbaar acht. Vandaag debatteert de Tweede Kamer over het Nederlandse be leid ten aanzien van de Europese Unie. In januari neemt Neder land het voorzitterschap van de Europese ministerraad, het be langrijkste orgaan van de EU. op zich. pagina 2: Wie kan Bolkestein in toom houden? Toekomst Mainport Rotterdam uw mening Ministerie van Verkeer e De enquete vandaag in deze krant Nederland raakt zo verstopt dat zelfs voor de werkgevers het aan pakken van fiscale voordeeltjes voor u-oon-werkverkeer niet langer taboe is. Wordt de heilige koe dan straks nog duurder? PvdA en D66 sluiten niets uit, maar CDA en vooral VVD moeten er niets van hebben. „Die auto is al duur genoeg. Er moet ook nog O geld worden verdiend in dit land". i Een proef moet uitwijzen door het spoelen met zand de betonblokken onderaan de Oosterschelde-dijk steviger kunnen worden vastgezet. Bij hoogwater stromen de kieren tussen de betonblokken vol met water. Op termijn kunnen de blokken hierdoor losraken. Door de kieren met zand te vullen moet de werking van het Q water worden tegengegaan. I w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Kunst en cultuur: 11 en 13; Zeeland: 15, 17, 18, 19 en 21, Sport: 23, 25 en 27. spreekt daar in haar voorstel niet concreet over. Het verbod op export van Brits rundvlees en bijprodukten werd 27 maart ingesteld na de be kendmaking van de Britse rege ring dat er mogelijk een verband is tussen de gekkekoeienziekte de ziekte van Creutzfeld-Jakob bij mensen. STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie heeft dins dagavond na een lang debat overeenstemming bereikt over een plan dat een einde moet ma ken aan de gekkekoeiencrisis die de Unie al weken verlamt. Met het voorstel, waarvan geen details zijn vrijgegeven, wil zij bereiken dat de Britten onmid dellijk hun blokkade van Euro pese besluiten opgeven, zei woordvoerder Klaus van der Pas. Nog voor de Europese top, vrij dag en zaterdag in Florence, zal het voorstel naar alle vijftien lid staten worden gestuurd. Woens dag zal commissievoorzitter Jacques Santer in het Europees Parlement al een tip van de sluier oplichten. Maar in Florence moet het cru ciale besluit vallen. De commis sie gaat er vanuit dat Groot- Brittannie het plan accepteert en onmiddellijk - nog voor het exportverbod op Brits rund vlees wordt opgeheven - zijn boycotpolitiek beëindigt. „An ders stort het hele bouwwerk in een", aldus Van der Pas. Het commissie-scenario is geba seerd op de Britse voorstellen voor een geleidelijke opheffing van het exportverbod voor rund vlees. Het stelt de volksgezond heid voorop en gaat uit van een totale uitroeiing van de gekke koeienziekte. onderstreepte de woordvoerder. Fases In de eerste fase wil Santer het vlees vrijgeven van Britse veebe drijven die een certificaat heb ben dat ze gegarandeerd BSE- vrij zijn. Vervolgens komt de uit voer van runderembryo's vrij en in de loop van volgend jaar zou den pas geboren kalveren weer het land uit mogen. Daarna is het de beurt aan vlees van dieren jonger dan 30 maanden. Tot slot volgen de dieren ouder dan 30 maanden. De Europese Com missie of de landbouwministers moeten elke stap goedkeuren. Opheffing van het exportverbod naar derde landen was een van de belangrijkste punten in het Britse plan. De commissie (Advertentie) CLARIJS BANDEN Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) - JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 10118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant BEL VOOR SCHERPSTE PRL UITLATEN SCHOKDEMPERS TREKHAKEN ACCU'S 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1