Akkoord steun in rug Jeltsin III Alarm over babymelk nieuwe klap voor regering-Major Loven en bieden rond HSL begonnen Pinkpop '96: drie dagen nattigheid Hoek kampioen Geestelijk verwarde vrouw doodt zoontje 4 WEKEN Vanaf 1 juni moeten wapens in Tsjetsjenië zwijgen Dronken chauffeuse uit schoolbus gehaald Bulgaarse ex-koning groots onthaald VOOR 14,25 van onze correspondent Hans Hoogendijk Aj en toe zon Zonnige perioden en stapelwolken Kleine kans op een bui. Maxima rond 12 graden. De noord tot noordwesten wind is matig tot vrij krachtig. 239e jaargang no. 117 Dinsdag 28 mei 1996 Losse nummers 1,60 MOSKOU - „Een historisch mo ment, een historische dag. We hebben het sleutelprobleem voor vrede in Tsjetsjenië opge lost". Zo reageerde een opge luchte Russische president Bo ris Jeltsin op het akkoord over een wapenstilstand dat Moskou maandagavond heeft gesloten met de opstandelingen in de deelrepubliek Tsjetsjenië. Over toekomstige status van Tsjetsjenië was niet gesproken. Door het akkoord nemen de kansen op herverkiezing van Jeltsin toe. Na de ondertekening, onder toe ziend oog van de OVSE, de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa, richtte Jeltsin zich tot de Tsjetsjeense delegatie. Glimlachend zei hij: Laten we eens kijken wat hier van terecht komt. Indien dit ak koord wordt geschonden, zullen we al diegenen die het hebben ondertekend weten te vinden". De Tsjetsjeense leider Jandar- bijev antwoordde dat zijn bevel om de vijandelijkheden te sta ken zonder meer zal worden op gevolgd. Zowel Jeltsin als Jan- darbijev kunnen echter niet op de onvoorwaardelijke loyaliteit van hun ondergeschikten reke nen. Vanaf 1 juni moeten de wapens zwijgen na een bijna anderhalf jaar durende oorlog die aan min stens 30.000 mensen het leven heeft gekost. Beide partijen kwamen overeen dat alle krijgs gevangenen binnen twee weken uitgewisseld worden. Het over leg over een verdere invulling van het akkoord wordt dinsdag voortgezet. Eerste top De woordvoerder van de com munist Zjoeganov, Jeltsins grootste rivaal bij de presidents verkiezingen, begroette het ak koord over het staakt-het-vuren. Hij voegde daar echter aan toe dat dit veel eerder had kunnen gebeuren en dat dan vele men senlevens gespaard waren ge bleven. De liberale presidents kandidaat Javlinski reageerde op dezelfde wijze. Het overleg in de Russische hoofdstad was de eerste topont moeting tussen beide partijen sinds Jeltsin in december 1994 zijn troepen de opstandige deel republiek binnen liet trekken om een einde te maken aan de eenzijdig uitgeroepen onafhan kelijkheid. Jeltsin had tot maan dagavond elk contact met de door hem als 'bandieten' en 'ter roristen' omschreven Tsjets jeense guerrillastrijders verme- Doden bij botsing DEN HAAG (GPD)-Bij een bot sing van een personenauto met een tram op de Rijswijkseweg in Den Haag, zijn gisteravond de twee inzittenden van de auto om het leven gekomen. Het gaat om mannen in de leeftijd van 20 tot 30 jaar. De auto botste frontaal op de tram, werd een tiental me ters meegesleurd en kwam uit eindelijk geheel onder de tram terecht. Het ongeluk veroor zaakte een ravage en vereiste de inzet van zo'n twintig politie agenten en een tiental brand weerlieden. van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - Het loven en bie den rond de Hoge Snelheids Lijn Antwerpen/Amsterdam is begonnen. Dat kon gisteravond worden vastgesteld na afloop van een informele ontmoeting tussen minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat met haar Belgische collega Daerden en de NMBS-spoorwegdirectie in een restaurant nabij Eindho ven. De 700 miljoen gulden die de WD-minister daar op tafel legde als Nederlandse bijdrage voor het E19/A16-tracé op Bel gisch grondgebied, werd met een als 'volstrekt onvoldoende' van de hand gewezen. Jorritsma had het overleg in Eindhoven graag geheim gehou den, aangezien de financiering van de HSL als een delicate kwestie wordt beschouwd. In slechts één gespreksronde, zo maakte een woordvoerster van het ministerie gisteren duide lijk, kan over zo'n ingewikkelde zaak ook moeilijk overeenstem ming worden bereikt. „Na afloop worden geen mededelingen ge daan", zo werd gezegd. Maar NMBS-directeur Etienne Schouppe achtte het toch ver standig om na afloop meteen duidelijk te maken dat Neder land met meer geld over de brug moet komen. zie ook pagina 10: België rekent op goederenspoorlijn. Bands en publiek hielden de moed erin in Landgraaf, maar de bezoekers juichten vooral als de zon even doorbrak. foto Raymond Rutting/ANP LANDGRAAF (GPD) - Overvloedige re genval beheerste het 27e Pinkpop-festi val in Landgraaf. De modder droop van kleren en tenten. De haarverf van veel punkers-voor-een-dag was onder de hoos buien snel verdwenen. De eerste driedaagse versie het popfestijn trok zaterdag al 30.000 toeschouwers. Maandag keken 55.000 toeschouwers naar het hoofdprogramma. Dat bevatte optre dens van Alanis Morisette, The Prodigy, Dog Eat Dog en Rage Against the Ma chine. Zaterdagochtend ontstond commotie bij de komst van enkele duizenden camping- gangers. Op hun kaartjes stond niet ver meld dat de campings pas 's middags opengingen. Het hardrockfestival Dynamo Open Air trok zaterdag en zondag in Eindhoven ruim 60.000 bezoekers. Zowel de organisa tie als de politie zijn uitermate tevreden over het verloop. De pinksterdrukte op de Nederlandse we gen viel gisteren mee. Door de regen en de kou trokken aanvaardden de mensen ge spreid de reis naar huis. Het was gister middag behoorlijk druk op de doorgaande routes maar erg veel files stonden er niet. Vooral rond Eindhoven, Utrecht en Arn hem was het aanschuiven geblazen. Forse files stonden er verder tussen Bun- nik en Utrecht en bij Eindhoven. Bij Kerk- driel stond een file van dertien kilometer wegens wegwerkzaamheden. Aan het be gin van de avond waren de files opgelost, pagina 7: Zeeland trok ruim 250.000 bezoekers tijdens Pinksteren den. Maar nu, drie weken voor de presidentsverkiezingen, had hij zijn nieuwe Tsjetsjeense tegen speler Jandarbaijev voor over leg naar Moskou uitgenodigd. Jeltsin weet dat zijn kansen om herkozen te worden aanzienlijk stijgen indien in Tsjetsjenië de wapens zwijgen. Jandarbijev was, in zijn eigen woorden, niet maar Moskou gekomen als ver liezer, maar als overwinnaar. Hij kondigde voor zijn vertrek uit Tsjetsjenië aan dat er een kans bestond op een vreedzame rege ling, die „de grootmacht Rus land zonder gezichtsverlies kan aanvaarden". 'Staatsbezoek' Jandarbijev was bij zijn vertrek uit de Tsjetsjeense buurrepu- bliek Ingoesetië omgeven door tientallen zwaar bewapende guerrillastrijders, die op hun beurt weer in de gaten werden gehouden door Russische com mando's. In Moskou landde hij op het vliegveld dat meestal ge bruikt wordt voor de ontvangst van buitenlandse staatshoof den. In en rond de luchthaven had den speciale Russische eenhe den stellingen betrokken. De veiligheid van Jandarbijev had den Jeltsins eigen veiligheids agenten op zich genomen. De Tsjetsjeense opstandelingenlei der werd door Jeltsin ontvangen in een zaal die normaal alleen bij staatsbezoeken wordt gebruikt. De Russische leider wilde daar mee onderstrepen hoe belang rijk hij het bezoek vond. Na twee uur overleg achter ge sloten deuren, waaraan ook mi nister-premier Tsjernomyrdin en de Moskou-gezinde minister president van Tsjetsjenië Zav- gajev deelnamen, kondigde Jelt sin het akkoord aan. WÊÊÊÊmM van onze correspondent Hans Geleijnse LONDEN - Iedere dag brengt voor premier Major en de Britse Conservatieve Partij meer rampspoed. Hij verklaart de oorlog aan Europa en prompt verliest hij door de zoveelste af vallige zijn meerderheid in het parlement. Hij heeft het Britse rundvlees nog niet veilig ver klaard of er blijkt iets mis te zijn de Engelse babymelk. Hij start vol overtuiging een ver kiezingscampagne en vervol gens duiken berichten op dat de Conservatieve partijkas werd gespekt door Bosnische Ser viërs. Die vernietigende kritiek kwam bovenop de karrenvrachten ne gatieve publiciteit van media die normaliter de Conservatie ven steunen. Het gezaghebben- ZEVENAAR (ANP) - De po litie in Zevenaar heeft za terdagavond een 38-jarige vrouw uit Emmen, die dui delijk te veel gedronken had, achter het stuur van een schoolbus weggehaald. De vrouw weigerde mede werking aan een bloed- of urineproef, maar uit een eer der afgenomen blaastest was al duidelijk dat haar al coholpromillage ver boven de toegestane limiet was, al dus een woordvoerder van de politie. De vrouw, die wel het busrijbewijs heeft, ver ving haar man. De bus, van een maatschap pij uit Klazienaveen, kwam met 38 scholieren uit Meppel terug van een reisje naar Praag. In Babberich, vlakbij Zevenaar aan de Duitse grens, werd de chauffeur af gelost door de vrouw. Meteen viel de scholieren en hun begeleiders haar woeste rijstijl op. Zo scheurde zij volgens de zegsman van de politie in volle vaart over een spoorwegovergang, zodat de inzittenden van hun stoel vlogen. Vlak voor Zevenaar ramde de chauffeuse een paal, waarna de bus in de berm terrecht kwam. de weekblad Économist beeldde Major op de omslag af met als bijschrift: Dwaas, slecht en ge vaarlijk voor Engeland'. Veel ouders van pasgeborenen zullen dat na dit weekeinde bea men. Bij onderzoeksinstituten is ontdekt dat in de belangrijkste merken melk voor baby's een stof zit die van invloed is op de vruchtbaarheid. Het ministerie van landbouw riep meteen dat de hoeveelheid van deze chemicaliën binnen de normen blijft en er geen gevaar voor de volksgezondheid is. Maar er waren al wel in het ge heim besprekingen over het pro bleem gevoerd met de belang rijkste melkproducenten. En tot woede van artsen en consumen ten weigerde het ministerie de namen te noemen van de bedrij ven die de chemische stof in hun product gebruiken. Thatcher De Britten lijken toch al weinig op te hebben met hun regering. De uitkomst van een opiniepei ling van de Observer wees uit dat tweederde van de kiezers de regering en niet Europa de schuld geeft van de BSE-rund- vleescrisis. Dat is geen opwek kend gegeven voor de Conserva tieve partij. Geen wonder dat zijn voorgan ger Margaret Thatcher hem dit weekeinde via de Daily Express toeschreeuwde om niet met ver kiezingen te wachten tot vol gendjaar mei. Nooit in de geschiedenis van de Tories was de kans op een split sing van de partij groter dan nu. Vorige week leek Major dit ge vaar enigszins te bezweren door Europa de schuld te geven van de rundvlees-crisis. Met zijn aan kondiging van sabotage van het Europese vergadermechanisme zolang het exportverbod van Brits rundvlees van kracht blijft, oogstte hij het applaus van de Europa-haters in de partij. Maar een minderheid in zijn par tij noemde het 'kinderachtig' en 'contra-productief. Een aantal fractieleden dreigde met opstap pen en dit weekeinde voegde een van hen, voormalig staatssecre taris George Walden, de daad bij het woord. Hij kondigde aan zich te onttrekken aan de fractiedis cipline. De schenkingen van een Bosni sche zakenman aan de Conser vatieven zijn onderwerp van een intern partij-onderzoek, maar de pers zorgt ook in deze zaak voor de onthullingen. Het navrante aan deze affaire is dat de gever nauwe banden on derhoudt met de als oorlogsmis dadiger gebrandmerkte Bosni sche leider Karadzic. Fraude bij verkiezingen in Albanië van onze correspondent Hans Gertsen TIRANA - De Democratische Partij (DP) van president Sali Berisha heeft zondag tijdens de eerste ronde van de verkiezin gen in Albanië ruim 60 procent van de stemmen gehaald. Dit blijkt uit de nog voorlopige uit slag. Vrijwel de voltallige Albanese oppositie van links tot rechts beschuldigt de regerende par tij van grootscheepse fraude en manipulaties. Ook onafhankelij ke buitenlandse waarnemers zetten gisteravond vraagtekens bij het democratische gehalte van de verkiezingen. Tijdens een persconferentie maakten enkele parlementsleden van de OVSE (Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa) ge wag van omgewisselde stembus sen, gebrek aan controle in stembureaus en intimidatie. Maar ze wilden nog geen eind oordeel geven. De acht Albanese oppositiepar tijen trokken zich al voor het sluiten van de. stemlokalen te rug uit de verkiezingen. De DP stond volgens de laatste peilin gen op maximaal 42 procent. SOFIA (RTR/DPA) - De inwo ners van Bulgarije hebben ex- koning Simeon II, die zijn land na vijftig jaar balling schap bezoekt, een groots onthaal bereid. Ongeveer een half miljoen mensen om zoomden zaterdag de straten van Sofia om de ex-koning, die in Madrid als bedrijfsad viseur actief is, en zijn vrouw Margarita welkom te heten. Simeon zei dat zijn bezoek van enkele weken hem kan helpen om te bekijken hoe hij eraan kan bijdragen dat de overgang van Bulgarije van een communistische dicta tuur naar een democratie zo soepel mogelijk verloopt. Ook zondag moest de ex-ko ning zich een weg banen door een menigte koningsgezinden toen hij langs orthodoxe ker ken in Sofia reed. Simeon, die nu 58 jaar is, vluchtte in 1946 uit zijn land, nadat het Rode Leger er een communistisch marionettenregime vestigde. Hoewel de door de ex-commu nistische partij PSB gedomi neerde regering benadrukt dat het een particulier bezoek dent Zhelev, een dissident on- betreft, gebruikte Simeon der het communistische re- zondag de lunch met presi- gime. Ex-koning Simeon moest zich in Sofia een weg banen tussen bewonderaars. foto Ole Popov/RTR Hoek bekroonde het seizoen met de titel in de eerste klasse B van het zaterdagvoetbal. Zaterdag won het team van Johan Ballegeer met 3- 0 van Zwart Wit'28 en gisteren speelde Hoek ASWH met 2-0 van het veld. De ruim 500 supporters steunden Hoek luid- 13 ruchtig in Hendrik Ido Ambacht. Wennen aan de Zeelandkaart De Zeelandkaart heeft veel toe risten aan het Veerse Meer afge lopen Pinksterweekeinde een onaangename verrassing be zorgd. Ze moesten er bij het par keren aan wennen en vaak lukte dat niet. De politie werd over stelpt met vragen. Een beveili gingsdienst deelde zo'n honderd bekeu- T* ringen uit. Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 5; Zeeland: 7,9 en 11Sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. ARNHEM (GPD/ANP) - Machte loos hebben hulpverleners, po litiemensen, buurtbewoners en familieleden jarenlang moeten toezien hoe een 29-jarige Arn hemse vrouw die zondagavond haar vierjarig zoontje wurgde, steeds verder afgleed. De vrouw werd diverse malen opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis en ondernam ver scheidene zelfmoordpogingen. Eén keer dreigde zij 'haar' flatge bouw op te blazen door de gas kraan open te zetten. Gewurgd De vrouw belde zondagavond rond kwart over elf haar zus met de mededeling dat ze haar zoon tje had omgebracht. Toen agen ten in de flatwoning aan de Kla- rendalseweg gingen kijken, von den ze het jongetje dood op bed. Later bleek dat de vrouw, die in haar woning werd gearresteerd, haar zoontje al uren eerder moet hebben gewurgd. Gisteren ver klaarde zij te hebben gehandeld uit 'radeloosheid en diep ver driet over mijn lot en dat van mijn zoontje'. De familie van de vrouw bracht onlangs een procedure op gang om de vrouw uit de ouderlijke macht te laten ontzetten. De po litie kwam de afgelopen twee jaar verschillende keren tussen beide in een poging de proble men op te lossen. Volgens een politiewoordvoerder was de tra gische afloop niet te voorkomen. „Situaties als deze maken we el ke dag mee. Als iamand niet wil meewerken, houdt het op. Dan is opname vrijwel uitgesloten". De vrouw liet zich enkele keren vrijwillig in een psychiatrisch ziekenhuis opnemen, maar ver brak telkens na enkele dagen de behandeling. Zij verzette zich te gen de pogingen haar uit de ou derlijke macht te ontzetten. Onder toezicht De Raad voor de Kinderbe scherming steldé de vrouw ge ruime tijd geleden onder toe zicht. De vader van het kind, een in Duitsland woonachtige En gelsman, had nauwelijks con tact met zijn zoon. Het drama in Arnhem is het vier de geval dit jaar van ouders die hun kinderen ombrengen. In drie eerdere gevallen, in Krim pen aan den IJssel, Assen en Diemen vermoordden vaders hun kinderen uit wanhoop over hun lot. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Leasing van alle merken: PERSONENWAGENS BESTEL- EN VRACHTAUTO'S Ook voor financiering van andere objecten. 0113-220681 fax 0113-231423 AUTOLEASE ZEELAND Postbus 298 4460 AR Goes Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1