OURAN HSL door het Groene Hart Kluivert hoort celstraf eisen EEN JAAR LANG GRATIS TANKEN! Politie zoekt met 50 man naar sporen van kleuter Robin 4 WEKEN EUROMASTER Morgen in de bijlage sport Viering Dag van de Arbeid Fiscale vlucht baggeraars VOOR 14,25 Aankondiging premier volgens milieuminister De Boer voorbarig Tina op grote hoogte Kans op een bui Veel bewolking met een enkele bui. De maximumtemperatuur is ongeveer 15 graden. Er waait een matige noord oostelijke wind. 239e jaargang no. 97 Donderdag 2 mei 1996 Losse nummers 1,60 Ronde van Midden-Zeeland msii In heel Europa werd gisteren 1 mei. de Dag van de Arbeid, gevierd. De viering in Moskou verliep ordelijk. Tienduizenden trokken vreed zaam in optochten door de Russische hoofdstad terwijl op onlusten was gerekend. Incidenten deden zich wel voor bij C de manifestaties in Polen. Turkije. Duitsland en Belgié. w Het internationale baggerconcern Dredging International uit Ant werpen wil dat 250 van zijn iverknemers naar Nederland verhuizen. Door een andere fiscale aanduiding zouden de loonkosten met de helft kunnen verminderen. De gemeente Hulst zou de baggeraars graag huisvesten. Bayern klopt Bordeaux Bordeaux kreeg gisteren een handvol kansen, maar Bayern München. dat minder goede mo gelijkheden kreeg, won het eer ste finaleduel om de UEFA Cup. De Duitse ploeg, met Becken- bauer terug als coach, icon met 2-0 en verschafte zich daarmee een goede uitgangspo sitie voor de return op 1 "T 15 mei. I wam Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 9; Zeeland: 11, 13 en 15; Sport: 17, 19 en 21. BREDA (ANPi - liet zoeken naar de sinds vorige week woensdag vermiste, bijna vier jaar oude Robin Bogers gaat on verminderd voort. De politie in Breda heeft woensdag met hulp van vijftig man mobiele een heid op de vuilnisbelt in Zeven bergen in een berg van 50.000 ki lo huisvuil gezocht naar moge lijke sporen. In het huisvuil uit de buurt waarin Robin woonde, is echter geen enkele aanwijzing gevon den in de zaak van de verdwij ning van het meisje. Ook andere onderzoeken heb ben tot nu toe geen succes ge had. Zo kamde de politie samen met het Rode Kruis de wijk Heusdenhout twee keer grondig uit. Het meisje woonde daar. In een vijver en sloten is naar haar gedregd en speurhonden heb ben 180 garageboxen nagelopen Verder geeft de politie 400 buurt bewoners een brief gestuurd en mensen die vorige week woens dag beroepsmatig in de wijk moesten zijn. opgespoord en ge vraagd naar dingen die ze moge lijk hebben gezien. Ook de circa honderd telefonische tips die de voorbije dagen bij de politie zijn binnengekomen hebben geen concreet spoor naar voren ge bracht. Woensdag heeft het twintig man sterk^ recherche team ook het buurtonderzoek voortgezet door tussen twaalf en twee uur voorbijgangers in de buurt van de woning van Robin aan te spreken. Robin Bogers verdween vorige week woensdag rond één uur 's middags. Zij was bij de overbu ren op een woonerf pannekoe ken aan het bakken en wilde even naar huis om iets te halen. Vanaf dat moment is zij verdwe nen. De politie hult zich verder in stil zwijgen in het belang van de vei ligheid van het vermiste meisje en in het belang van het politie onderzoek. Het televisiepro gramma Deadline besteedt van-^ avond aandacht aan deze zaak. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: SCHELFHORST KEUKENS LOSKADE 45, MIDDELBURG C TELEFOON 0118 629101 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Voor te hard rijden bijna derde meer bekeuringen DRIEBERGEN (ANPl - De politie heeft vorig jaar bijna een derde meer bekeuringen uitge deeld dan het jaar er voor voor overtredin gen van de maximum snelheid. Dat blijkt uit het jaarverslag van het Korps Landelijke Poli tiediensten in Drieber gen. In 1994 slingerde de poli tie nog 505.000 overtre ders op de bon. Vorig jaar steeg dat aantal fors naar 643.000, meldde woensdag RTL-Nieuws. De stijging komt onder meer door intensievere controles, ook bij weg werkzaamheden. Toch heeft de politie niet de in druk dat de mensen har der gaan rijden. Vooral op de A2 tussen Amsterdam en Zaltbom- mel. waar dag en nacht de controleflits kan af gaan, zijn veel mensen op hardrijden betrapt. Ook „populair" is de snelweg tussen Ede en Arnhem waar op steeds wisselende plaatsen ca mera's staan opgesteld. Rijkswaterstaat stu deert intussen op nieuwe wapens tegen snelheids duivels. Dassenfamilie verhindert opening A73 ROERMOND (GPD) - De openstelling van een deel van de snelweg A73 I tussen Horst en Venlo, is drie dagen uitgesteld om een dassenfamilie te beschermen. Eigenlijk zou de weg gisteren wor den geopend. Dat is nu verschoven naar zater dag. De Vereniging Das Boom heeft de openstel ling aangevochten om dat weliswaar de weg in middels gereed is tot Venlo maar de voorziene I rasters, die moeten voor komen dat wild op de snelweg terechtkomt, nog steeds niet zijn ge plaatst. Rijkswaterstaat denkt dat de wildrasters pas eind juni gereed zijn. Das en Boom had gedreigd met acties als de weg eer der zou opengaan omdat op nog geen 300 meter van de A73 een dassenfa milie woont, 's Nachts steken de dassen de weg over om aan de overkant voedsel te vergaren. Om te voorkomen dat dassen worden doodge reden. heeft Rijkswater staat inmiddels beloofd tijdig stalen geleide-bar rières te plaatsen. Anti-rookwet WARSCHAU (AFP) - Rokers in Polen riskeren boetes tot 3400 gulden als ze roken in scholen of ziekenhuizen. De strenge anti- rookwet is sinds 1 mei van kracht. Het is voorts in openbare gebouwen, sportinstellingen, restaurants en in gebouwen waar gewerkt wordt uitsluitend toegestaan te roken in speciaal daarvoor aangewezen zones. Gewonden bij vechtpartij asielzoekers EGMOND AAN ZEE (ANP) - Bij een vechtpartij in het asielzoe kerscentrum Torenduyn in Eg- mond aan Zee zijn vijf asielzoe kers gewond geraakt. Een 39-ja- rige man uit Armenië begon plotseling met een mes wild om zich heen te steken. Drie asiel zoekers zijn daarbij ernstig ge wond geraakt, twee hebben op pervlakkige snïjwonden opge lopen. Een asielzoeker liep een slaga derlijke bloeding op. een andere had een ingeklapte long en een derde kampte met hartproble men. Zij zijn per ambulance overgebracht naar het Medisch Centrum Alkmaar. De politie heeft de Armeniër aangehouden. Hij verklaarde te genover de politie dat hij vaak het slachtoffer was van pesterij en. De man is overgebracht naar het politiebureau in Alkmaar. DELFT/DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet kiest ervoor de hoge-snelheidslijn (HSL) aan te leggen door het Groene Hart, maar dan wel zoveel mogelijk onder de grond. Daarom laat het kabinet nu onderzoeken hoeveel extra geld een langer ondergronds tracé gaat kosten. Dat kondigde premier Kok woensdag aan tijdens de 1 mei- bijeenkomst van zijn partij, de PvdA, in Delft. PvdA-fractie- voorzitter Wallage liet weten het besluit niet af te wijzen. Voor D66 is een lijn door het Groene Hart niet per se onbe spreekbaar. De VVD wijst de va riant evenmin af. PvdA-minister De Boer (Milieu) zei woensdagavond op een 1-mei manifestatie in Spijkenisse ech ter dat Kok te voorbarig is ge weest met zijn uitlating: „Er is nog geen besluit genomen over het tracé. De heer Kok baseert zich op een veronderstelling hoe de besluitvorming in het kabi net zou kunnen gaan". Mocht er een meerderheid binnen het ka binet zijn voor de aanleg van de HSL door het Groene Hart. dan sluit de milieuminister zich ove rigens aan bij een zo veel als mo gelijk ondertunneld tracé, zoals Kok wil. Kok zei in Delft dat het kabinet kijkt naar de mogelijkheid extra geld uit te geven voor meer tun nels. Die variant is wel duur: de lijn door het Groene Hart kost zonder tunnels 3.1 miljard gul den. Met een lange tunnel wordt dat in elk geval 4 miljard. Maar de variant langs Den Haag is vol gens Kok nog veel duurder om dat er dan huizen moeten wor den afgebroken. Afwachten Kok kreeg in Delft steun van PvdA-ffactievoorzitter Wallage. Die zei: „Wij hebben als Tweede- Kamerfractie een voorkeur: graag om het Groene Hart heen, maar in elk geval niet boven gronds en dwars er doorheen". Wallage gaf daarmee aan dat de PvdA de HSL door het Groene Hart onder voorwaarden accep teert. Vorige week woensdag zei hij nog dat de PvdA hoe dan ook tegen was. In een nadere toelich ting op zijn standpunt zei Wal lage woensdag: „De hoofdbood- schap die wij voor het kabinet hebben is: een route dwars door het Groene Hart heen, boven gronds, is voor ons onaanvaard baar. En als het kabinet dan met voorstellen komt voor een on dertunneld spoor, dan wacht ik die voorstellen af. Voorlopig denk ik dat het kabinetsvoorstel wel een flink aantal tunnels moet impliceren, voordat de PvdA-fractie akkoord kan gaan." Volgens Wallage is het argu ment van het kabinet dat een spoorlijn langs het Groene Hart veel duurder is, niet steekhou dend. Een flink aantal tunnels is immers ook heel duur. Wel vindt hij een goed argument dat een route die niet door het Groene Hart loopt veel meer tijd kost. Er moeten dan immers nieuwe be stemmingsplannen komen en huizen worden afgebroken. Beweging Ook in het standpunt van D66 lijkt beweging te zitten. In een reactie op de uitspraak van Kok in Delft zei woordvoerder Ver snel dat „D66 een voorkeur houdt voor een tracé buiten het Groene Hart." Tegelijkertijd liet zij echter merken dat aanleg door het Groene Hart niet onbe spreekbaar is als er voldoende maatregelen komen om het ge bied te beschermen. Voor de VVD valt over elke va riant te spreken. Over de op han den zijnde keuze van het kabinet zei woordvoerder Verbugt woensdag dat die „een be spreekbare optie" is. Daarbij we gen de kosten zwaar. Het kabinet worstelt al geruime tijd met het tracé voor de flits trein tussen Rotterdam en Am sterdam. De discussie gaat nog om twee varianten. De ene gaat ten oosten van Zoetermeer door de rand van het Groene Hart. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) houdt vast aan deze optie. De andere versie bundelt de HSL langs de snelwegen A13 en A4 tussen Rotterdam en Schiphol/Amsterdam. Dit zoge heten Bos-tracé, genoemd naar de Zoetermeerse ingenieur W. Bos, kost 4,1 miljard. Minister De Boer (milieu) is voorstander van deze optie. IFOR spreekt hardere taal tegen Serviërs SARAJEVO (AFP/RTR) - De multinationale vredesmacht IFOR heeft woensdag een har dere toon aangeslagen jegens de Bosnische Serviërs die vluchte lingen van andere etnische af komst verhinderen naar hun woonplaatsen terug te keren. Maandag werden twee moslims gedood en een tiental gewond toen Bosnische Serviers een groep moslims verhinderde gra ven van familieleden te bezoe ken ten oosten van Doboj. En kele slachtoffers vielen toen de moslims probeerden aan de Ser viërs te ontkomen en daarbij in een mijnenveld terecht kwa men, maar er zou ook op de groep moslims zijn geschoten. Woensdag deed zich een nieuw 'incident voor toen Serviërs een groep moslims ten zuiden van Sarajevo met stenen bekogel den. Twee mensen raakten ge wond door rondvliegende glas scherven. Verder zijn de afgelo pen dagen honderden moslims gestrand bij pogingen de scheidslijn tussen de Moslim- Kroatische Federatie en het Ser vische gebied over te steken. Een woordvoerder van IFOR noemt het gedrag van de Ser viërs een duidelijke schending van hun verplichtingen onder het vredesakkoord van Dayton. Vrijheid van beweging is een belangrijk element van het vre desakkoord." Het was de eerste duidelijke ver oordeling van de Serviërs die IFOR uitsprak. foto Peter de Jong/AP Patrick Kluivert (links) gaat gebukt onder de enorme belangstelling van de media. Mediacircus omlijst rechtszaak voetballer Ajax AMSTERDAM (ANP/GPD) - Een gewone strafzaak, maar toch bijzonder. Zo omschreef of ficier van justitie mr A. Schot man de strafzaak tegen Ajacied Patrick Kluivert, die gisteren diende voor de Amsterdamse rechtbank. Schotman eiste ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Kluivert zou op 9 september van het vorig jaar „door exorbitant hard rijden" een dodelijk ongeluk hebben veroorzaakt op de Werengouw in Amsterdam Noord. De Vlaar- dingse schouwburgdirecteur M. Putman kwam daarbij om het leven, zijn vrouw raakte zwaar gewond. Het Openbaar Ministerie verzet zich niet tegen de omzetting van het onvoorwaardelijk deel van de vrijheidsstraf in maximaal 240 uur dienstverlening. Daar naast eist Schotman dat de rechtbank de voetballer twee jaar de rijbevoegdheid ontzegt. Een compleet mediacircus om- Advertentie) 5 WEKEN LANG. ELKE WEEK EEN NIEUWE WINNAAR! Kom met uw auto voor een gratis bandentest naar één van de 75 vestigingen van Euromaster en win een jaar lang gratis tanken. Ook lease rijders zijn welkom. De aktie duurt 5 weken. Onze adressen staan in de Gouden Gids. lijstte de rechtzaak tegen de voetballer. Alleen al wegens de massale aanwezigheid van ca meraploegen, fotografen en jour nalisten kon Schotman moeilijk volhouden dat het hier om een „gewone" zaak ging. Snelheid De snelheid waarmee Kluivert reed. was gisteren het voor naamste punt van bespreking tijdens de rechtszaak. Het Ge rechtelijk Laboratorium kwam op een minimumsnelheid van 104 kilometer per uur uit, terwijl een onderzoek van TNO uit kwam op een snelheid tussen de 82,4 en 89,2 kilometer per uur. Het door de verdediging inge huurde verkeersinstituut Top Level Drivers berekende Klui- verts snelheid op 72 kilometer per uur. In alle drie de studies werd ge bruik gemaakt van de remspo ren die Kluiverts auto achter liet, de schade aan de auto's en =3 DE EUROPESE B A N D E N S P E CIA LI ST INNSBRUCK - De Amerikaanse popster Tina Turner ver zorgde gisteren een optreden op een hoogte van 2300 meter op een berg bij Ischgl in Oostenrijk. Het optreden werd ga degeslagen door zo'n 20.000 toeschouwers. foto Werner Nosko/Reuters de verwonding van Kluivert en zijn mede-inzittende. Kluiverts advocaat mr Nan zei tegen rechtbankpresident mr R. Blekxtoon weinig geloof aan het onderzoek van het Gerechtelijk Laboratorium te hechten omdat er te veel „variabelen" en „aan names" zouden inzitten. Zo is er volgens Nan door dit instituut twee meter remspoor 'bij verzon nen". Het onderzoek van TNO bewees volgens Nan dat een ho gere snelheid dan 70 bij Kluivert en diens inzittende veel meer verwondingen zou hebben ver oorzaakt. De twee hadden slechts geringe verwondingen aan het hoofd. Spijt Kluivert gaf toe te hard te heb ben gereden. „Ongeveer 75 kilo meter. harder kan daar niet." In zijn laatste woord ontkende de voetballer schuld te hebben aan de dood van Putman, maar be tuigde tevens spijt. „Ik kon niet meer reageren. Ik heb er heel erg spijt van. Ik maak een moeilijke tijd door. maar besef dat de fami lie Putman het nog moeilijker heeft." Twee weken na het ongeval werd de voetballer door de Am sterdamse politie aangehouden nadat hij met een andere auto een roekeloze rit op hoge snel heid door Amsterdam had ge maakt. Kluivert werd niet be keurd. maar kreeg een repri mande van de agenten. Sinds dien heeft de voetballer in over leg met het Ajax-bestuur geen auto meer gereden. Dood door schuld Voor de rechtbank waren echter met Kluiverts goede bedoelin gen na het ongeval aan de orde. maar de vraag of de Ajacied 'dood door schuld' kan worden verweten. Officier van justitie Schotman vond van wel. „Klui vert moest en kon weten hoe ge vaarlijk deze weg was." Dat Kluivert in de publiciteit al zwaar gestraft was, liet de offi cier niet meewegen bij zijn eis. Schotman: „Publiciteit is een ri sico en het gevolg van roem." De rechtbank doet op 14 mei uit spraak. zie pagina 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1