'ROVINCIILE ZEEUWSE COURAN Kans op fouten aidstest gering I 2e PAASDAG. GEOPEND Curatoren willen productie van Fokker langer op gang houden Brugman Dwangsom moeder |voor negeren van omgangsregeling Supporters Utrecht klagen politie aan 4 WEKEN 4- reportage Vlaamse Sahara pagina 25 Ministerie verbiedt gebruik onbetrouwbare Abbott-methode Oomburg ontpopt rich als geldschieter Archeologen ontdekken in Egypte intacte graftombe Minder pelgrims in Jeruzalem Drie doden bij schietpartij in Arnhem N DUKE 222977 Autogebruik daalt niet door hoge benzineprijs Bloedbad in Tsjetsjenië PILAAR |:U:i (0113) 232 114 VOOR 14,25 JA, ik wil: -* Vanochtend bewolking IWolkenvelden, maar ook zon. De tem peratuur is 13 graden. De oostenwind is zwak tot matig 2-4 Beaufort. De mini mum temperatuur 6 graden. 39e jaargang no. 81 Iterdag 6 april 1996 jsse nummers 2,50 EN HAAG (ANP/GPD) - Het inisterie van Volksgezond- jd wil dat het bloed van [ooo mensen opnieuw wordt test op besmetting met hiv, t virus dat aids veroorzaakt. I op hen toegepaste testme- ode van de Amerikaanse fir- I Abbott is namelijk niet ge el betrouwbaar. Volksge- ndheid acht het risico „heel ein" dat mensen die eerder D negatief testresultaat heb- m gehoord, toch besmet blij- n te zijn. et één Nederlandse bloed- ink heeft de Abbott-methode k Cgepast. Bloed dat in Neder- pd wordt gebruikt bij transfu- us wordt deugdelijk getest. De Ljbs op besmetting met hiv als Iftolg van ondeugdelijk onder zoek is nihil, zo melden de geza menlijke Nederlandse bloed banken. De 50.000 mensen zijn getest in zo'n vijftig ziekenhuizen en labo ratoria, die niet bekend worden gemaakt. Als er van hen geen bloedmonsters meer zijn, moet er opnieuw bloed worden afge nomen. aldus Volksgezondheid. Volgens betrouwbare bron is de test onder meer toegepast in het Nijmeegse Radboud-Ziekenhuis en het Rode Kruislaboratorium in Den Haag. De inspectie voor de gezond heidszorg schat dat eén tot vijf van de in totaal 50.000 mensen ten onrechte negatief zijn getest. Dat denkt ook de viroloog J. Ga- lema van het Radboud in Nijme gen. De producten van Abbott in onze verslaggever IMBURG - De gemeente imburg gaat voor bank spe- Door verkoop van het ;antiepark Hof' Domburg zit gemeente goed in de slappe Collega-gemeenten die ip bij kas zitten, kunnen te- in vijf procent rente geld le- ;n van Domburg. Dat is nog al- jd een half procentje lager dan rente die echte banken in re- jning brengen voor leningen jsteen looptijd van tien jaar. ■4)or de verkoop van Hof Dom- kreeg de gemeente opeens Sendertig miljoen gulden in |t laatje. Dat bedrag is welis- nodig voor de aflossing van leningen van de Stichting •EN BOSCH (GPD) - Het niet leewerken aan door rechters ptgestelde omgangsregelin- en kan ouders duur komen te Het gerechtshof in Den sch heeft gisteren een moe drie kinderen uit Din- loord veroordeeld tot beta- van dwangsommen van ïonderd gulden per week- ide dat zij weigert haar kin- ïren aan haar ex-man af te Mn. fet Hof stelde in februari 1995 lp omgangsregeling vast, die top neerkwam dat de man zijn 1 zijn ex-vrouw wonende kin- ■en regelmatig een weekeinde B zich zou mogen hebben. Om- |tde vrouw dat besluit van het )f aan haar laars lapte, eiste de in juni bij kort geding ngsommen op de weigerach- [heid van zijn 'ex' te zetten. (Advertentie) VAN 11.00 TOT 17.00 UU <Q) Goes, J.A. van der Goeskade 1 b, Hulst, Absdaalseweg 19 KEUKENS CAIRO (RTR) - Tsjechische archeologen hebben in Abu Sir, t®h zuiden van Cairo, de intacte graftombe gevonden van ®en edelman uit de zesde eeuw voor Christus. Dit heeft een Egyptische functionaris vrijdag meegedeeld. De tombe bevat de van kalksteen vervaardigde sarcofaag en waarschijnlijk het gemummificeerde lichaam van een man genaamd Auf-ank en bijna 400 beeldjes. De archeologen trof fen de grafkamer aan op de bodem van een tot 22 meter diep te reikende schacht, in de uitgestrekte dodenstad ten zuid westen van Cairo, waar de meeste piramiden liggen. e gevonden beeldjes zijn ushabti's, modellen van de diena- ten die in het hiernamaals tot leven zouden komen om de te man te dienen. voldoen volgens hem aan de zeer strenge Amerikaanse regelge ving. Volgens Volksgezondheid is het probleem juist dat Neder landse ziekenhuizen zelf mogen bepalen welke methode zij han teren. Daarom is het „zeker" mo gelijk dat als een ziekenhuis een andere methode toepast, deze ook onbetrouwbaar is. „Er moet snel een Europese richtlijn met strenge eisen aan testmethoden komen", aldus een woordvoer der van Volksgezondheid. Abbott heeft ziekenhuizen en la boratoria aangeraden de voor ganger van de huidige methode voorlopig als tester te gebruiken of te wachten op nieuwe appara tuur die binnenkort op de markt komt. Langer Abbott, volgens het ministerie „een gerenommeerde firma", wist al langer dat de test niet feil loos was. Tot irritatie van Volks gezondheid heeft het echter pas vrijdag bekendgemaakt welke instellingen de test hebben toe gepast. Het ministerie heeft be volen dat de testmethode niet meer mag worden gebruikt en direct uit de handel moet wor den gehaald. Abbott zelf be weert dat het de aidstest op 25 maart uit de handel heeft geno men. Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft al in december 1995 aan Abbott laten weten dat een Badplaatsbelangen Domburg, maar dat hoeft pas in 1999 te ge beuren. Tot die datum kan de gemeente het geld beleggen. Beleggen is, aldus B en W, mo menteel weinig zinvol. Dat le vert gemiddeld slechts drie pro cent op. Beleggen voor een lan gere periode zonder al te veel ri sico's brengt iets meer rente-op brengsten in het laatje, namelijk vier procent. Beter is het om het geld te lenen aan collega-ge- meenten die tijdelijk krap bij kas zitten. Tot nu toe hebben al leen Valkenisse en Westkapelle positief gereageerd. De provin cie heeft volgens een medede ling van het college geen be zwaar tegen de constructie. De president van de rechtbank in Breda vond dat alleszins rede lijk en bepaalde de dwangsom op honderd vijftig gulden per weekeinde met een maximum van zesduizend gulden. Volgens de man hielp dat echter nog geen steek, reden waarom hij ho ger beroep aantekende bij het Hof in Den Bosch. Dwangsom Het hof oordeelde dat de dwang som die door de rechtbank in Breda was opgelegd voor de vrouw een 'onvoldoende pressie middel' was om haar te bewegen tot nakoming van de omgangs regeling. Daarom verhoogde het hof de dwangsom van honderd vijftig naar vijfhonderd gulden en schrapte tevens het maxi mumbedrag dat aan dwangsom men kan worden verbeurd. Enkele duizenden christenen liepen, een houten kruis volgend, mee in de processie in Jeruzalem over de Via Dolorosa naar de Kerk van het Heilige Graf. foto Jim Hollander/RTR JERUZALEM (RTR) - Angst voor bomaansla gen en het afsluiten van de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever door Israël hebben toeristen en christelijke Palestijnen ervan weerhouden de jaarlijkse processie over de Via Dolorosa in Jeruzalem bij te wonen. De processie op Goede Vrijdag herdenkt de tocht van Jezus naar zijn kruisiging. Het plein voor de kerk was slechts voor de helft gevuld. „Dit is schokkend", zei een fotograaf die de tocht al jaren volgt. „Waar is iedereen?" Een Palestijnse restauranthouder aan de Via Dolo rosa schatte dat er maar een kwart van het aantal pelgrims van vorig jaar aanwezig was. Na de georganiseerde processie waren de stra ten weer snel leeg. Israël sloot op 25 februari de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever af na zelfmoordaan slagen, waarbij binnen negen dagen 58 mensen omkwamen. Volgens schattingen wonen er 65.000 christenen in de afgesloten gebieden. De aanslagen zouden ook veel toeristen weerhou den van een pelgrimstocht naar Jeruzalem. De leiders van de christelijke kerken in Israël hebben deze week in een paasboodschap opge roepen het geweld te beëindigen en elkaar als „broeders in de bouw van een nieuwe Israëli sche en Palestijnse gemeenschap" te zien. van haar hiv-tests ondeugdelijk is. Het ziekenhuis heeft het ge bruik van de test daarop onmid dellijk gestaakt. De directie zag geen aanleiding het ministerie van volksgezondheid te waar schuwen omdat dit volgens een woordvoerder niet haar verant woordelijkheid was. Wel heeft men alle betrokken patiënten terug laten komen voor een nieuw onderzoek. Politiek Namens de PvdA heeft kamerlid Oudkerk, zelf huisarts, gezegd dat het bloed van de 50.000 men sen zo snel mogelijk opnieuw moet worden getest op hiv. Zij zijn volgens hem niet moeilijk te achterhalen. Er is geen reden voor paniek, aldus Oudkerk. Het CDA sluit zich daar bij aan. De WD wil dat minister Borst (Volksgezondheid) zo snel moge lijk duidelijkheid geeft over de problemen met de Abbott-test. Woordvoerder Van Blerck sprak van een „schokkend bericht". D66 liet in een eerste reactie we ten dat alle betrokken zieken huizen beschikbaar moeten zijn om ongeruste mensen te infor meren. Desnoods moet het mi nisterie een informatiepunt in stellen. In andere landen blijkt het bloed van honderdduizenden mensen met de Abbott-methode te zijn getest. In de Duitse deelstaat Hessen gaat hetom 650.000 men sen. Het Italiaanse ministerie van Volksgezondheid heeft op dracht gegeven om de test weg te halen uit 500 gezondheidscen tra. Noorwegen heeft de test al eerder verboden. In Denemar ken hebben 1800 mensen bloed van een bloedbank gekregen dat met de Abbott-methode was ge test. zie ook pagina 2 ARNHEM (ANP/GPD) - Een man heeft vrijdagavond in de Arnhemse wijk Klarendal een echtpaar en een zuster van één van de twee echtelieden in hun woning doodgeschoten. Het mo tief voor de schietpartij was een relatieprobleem tussen de schutter en de zuster. Dat heeft een woordvoerder van de Arn hemse politie meegedeeld. De verdachte was gisteravond nog voortvluchtig. De politie kent de indentiteit van de schut ter en begon direct na het drama een klopjacht in de omgeving. De schietpartij speelde zich gis teravond af kort voor tien uur. Een Arnhemmer, wiens relatie onlangs spaak liep, ging met een vuurwapen naar de woning van het Arnhemse echtpaar. Op dat moment waren behalve het echtpaar en zijn ex-vriendin ook een tante en drie kinderen in het pand. De indringer loste de fa tale schoten en vluchtte. De politie, gealarmeerd door de tante, probeerde tevergeefs de slachtoffers te reanimeren. In de woning sliepen ten tijde van de schietpartij nog de twee zoon tjes (8 en 5 jaar) van het echtpaar en een kind van de tante. De kin deren werden in eerste instantie opgevangen door de Arnhemse jeugdpolitie en het Bureau Slachtofferhulp. SCHIPHOL (GPD) - De curato ren van Fokker gaan onderzoe ken of het mogelijk is meer vliegtuigen af te bouwen op Schiphol-Oost. Eerder is afge sproken dat bij de in faillisse ment verkerende vliegtuigpro ducent nog vijftien toestellen gereed worden gemaakt. Nu komt in onderzoek of de produc tie met twaalf tot achttien toe stellen kan worden verhoogd. De vestiging op Schiphol zou dan nog bijna een jaar open kunnen blijven. De curatoren zien in een langere afbouwperiode enkele voorde len. De opbrengst van meer vliegtuigen komt ten goed aan de boedel en dus ook aan de schuldeisers. Daarnaast blijft de kernactiviteit van Fokker lan ger in stand. Dat biedt meer tijd om te zoeken naar een mogelijke overnamekandidaat. Ook levert het plan extra werk op voor de renderende delen van Fokker, die verder gaan in Fokker Avia tion. Met het onderzoek komen de cu ratoren tegemoet aan de wensen van klanten. Een aantal lucht vaartmaatschappijen heeft aan gedrongen op levering van de nog uitstaande bestellingen. Zelfs zijn er klanten die hebben 'Advertentie) DIRECT KOERIERS 0113- nationaal internationaal regionaal distributie dagelijks Zeeuws-Vlaanderen tijdelijke opslag goederen 24 uur per dag - 7 dagen p/week Albert Plesmanweg 120 4462 GC Goes Zelden zijn de benzineprijzen zo hoog geweest, maar van een vermin derd autogebruik is niets te merken Prijsstijgingen vinden sprongs gewijs plaats, met hoogstens twee of drie cent per keer. Dat scheelt op een tankbeurt van pakweg 30 liter a 60 gulden nog geen 1.50 gul den, te weinig om de autobezitter af te schrikken iWH In Tsjetsjeniè zijn in de afgelo pen dagen honderden burgers om het leven gekomen door Rus sische bombardementen. Een ploeg van Artsen zonder Gren zen fAZG), die het gebied be zoekt, heeft dat gemeld. De meeste burgerslachtoffers vie len in de stad Samash- ki, 30 kilometer ten Tl westen van Grozny. Opinie: 2; Binnenland: 3 en 5; Achtergrond: 4; Bui tenland: 5; Financiën en economie: 7; Radio en tele visie: 9, 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 17, 19 en 21; Re portage: 25, 26, 27,29, en 31, Vrije tijd: 37, 38, 39,41 en 43; Sport: 45 en 47. aangegeven extra toestellen te willen bestellen. Om een langere afbouwperiode mogelijk te maken, zullen klan ten garanties moeten geven over het aantal toestellen dat zij wil len afnemen en over de betaling. Ook zullen de curatoren met partners en toeleveranciers af spraken moeten maken over de levering van onderdelen en com ponenten. tegen eerder overeen gekomen concurrerende prijzen. Tenslotte moet de Amsterdam se rechtbank toestemming ver lenen. Volgens de curatoren is een overname van Fokker door een andere partij op korte termijn niet haalbaar. Deze week werd bekend dat Samsung en Saab af haakten. De gesprekken met een Russische delegatie lever den evenmin iets op. UTRECHT (ANP) - Vier suppor ters van FC Utrecht gaan de po litie in Sittard aanklagen we gens mishandeling. Zij werden 27 maart tijdens het duel For- tuna Sittard-FC Utrecht gear resteerd. Volgens mr. J. Kabalt, advocaat van het kwartet, heb ben de agenten de Utrechters met de vuisten in het gezicht ge slagen. Eén van de supporters liep een gebroken kaak op en een ander een gebroken neus. Bovendien zijn ze gebeten door politiehonden. Kabalt dient dinsdag of woens dag een aanklacht in bij Justitie in Maastricht. Hij zal verzoeken de agenten te vervolgen. Verder legt de advocaat een klacht neer bij de korpsbeheerder, de burge meester van Maastricht. Kabalt verlangt een intern onderzoek en disciplinaire maatregelen te gen de agenten. De beschrijving van de gebeur tenissen door het viertal stroken met de verklaringen die Kabalt donderdag ontving van getui gen. onder wie enkele Utrechtse politieagenten die de supporters uit de Domstad altijd naar uit wedstrijden begeleiden. Zorgvuldig De Utrechtse politiecommissa ris L. Meilink, verantwoordelijk voor de begeleiding van de sup porters bij uitwedstrijden, be vestigt dat het in tenminste één geval de vraag is „of het optre den van de politie in Sittard wel zorgvuldig is geweest Volgens Meilink heeft zijn Sit- tardse collega D. van Rossum al een intern onderzoek toegezegd naar het gedrag van de betref fende politieman. Van Rossum zelf was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. De vier supporters hadden kaar ten voor de eretribune, maar zij werden daar niet toegelaten. BOUWMATERIALEN GOES L 0113-215401 i VRIJDAG 7 JUNI ZEELANDHALLEN GOES KAARTVERKOOP ZIE DE KLEINTJES OF BEL Daarop waren zij uitgeweken naar het vak van de andere sup porters van FC Utrecht. De poli tie sloeg de aanhangers in de rust van de wedstrijd in de boeien. „De reden is onduidelijk", aldus Kabalt. „Vaststaat dat ze nader hand zijn beboet met 150 gulden omdat ze hun identificatiebe wijs niet bij zich hadden, maar om die reden mag de politie geen mensen aanhouden." (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1