llfllCili COURAN V S sturen marine naar Taiwan Drie topleden gewapende arm Harnas aangehouden Inspelen voor paleis atijn: referendum ok als bevolking niet om vraagt Succes voor CSU bij raadsverkiezingen in deelstaat Beieren 4 WEKEN Spanning loopt op door Chinese militaire operaties voor kust rote soft-drugsvangst 'drugsvrij' Hulst 'rees voor gif bij grote brand Satelliet 'smelt' volledig bij binnengaan dampkring hypotheek VOOR 14,25 Zonnig ronnig maar wel heiig, in de avond muit het oosten enkele ivolkenvel- ien De oostnoordoosten wind is matig \tot 4 Bft- Temperatuur 6 graden. je jaargang no. 59 andag 11 maart 1996 se nummers 1,60 ING/TAIPEI (DPA/AFP/ /RTR) - De spanning tussen na en Taiwan is zondag door aankondiging van Chinese taire manoeuvres voor de van Taiwan verder opgelo- Taiwan stelde zijn troepen erhoogde staat van paraat- d. De Verenigde Staten, die ing waarschuwden voor lere „riskante" acties rond eiland, gaven het vlieg- ipschip Independence en be idende schepen opdracht iter bij Taiwan te kruisen. bereidt een serie militaire jnngen voor ten zuiden van nan. waarbij de Chinese ma- en de luchtmacht scherpe nitie zullen gebruiken, meld de het persbureau Xinhua. Het overweegt volgens anonieme functionarissen actie tegen kleine Taiwanese eilandjes na de presidentsverkiezingen op Taiwan van 23 maart. Het zou gaan om de eilandjes Quemoy en Matsu of om acties tegen Tai wanese nederzettingen op de Spratleys. China vuurde vrijdag drie test raketten af. die in zee voor de twee belangrijkste Taiwanese havens neerkwamen. De Taiwa nese regering kondigde wraak aan indien Chinese gevechts vliegtuigen de middenlijn in het zeegebied tussen China en Tai wan overschrijden. De Amerikaanse minister van onze verslaggever ,ST - Acht kilo marihuana, kilo hasj en meer dan vier- derd voorgedraaide joints een controleteam van de ane vrijdagavond aan tij- i een accijnscontrole in een in de Hulster Zoutestraat. verdovende middelen met geschatte straatwaarde van ,000 gulden zijn in beslag ge- n. cafémedewerkers uit zijn aangehouden en ver- ird en vervolgens na overleg ;de officier van justitie heen inden. Of ze later alsnog wor- voorgeleid, moet de komen- dagen uit verder onderzoek" een, meldde een woordvoer- van de Zeeuwse douane zon- middag. Burgemeester A. sen van .Hulst ziet in de vangst een goede aanleiding om tot sluiting van het betreffende café. Molly's Rockschuur, over te gaan. De burgemeester was zondag niet aangeslagen door het feit dat in de Reynaertstad na drie eerdere sluitingen nog steeds op grote schaal soft drugs worden verkocht. Kessen: „Ik heb na de vorige sluitingen nooit verhuld dat er nog twee gelegenheden in Hulst zijn waar flink wat soft drugs worden verkocht. Zo gauw de ge meente daarvoor bewijzen zou hebben, zouden we tot sluiting overgaan. De vangst van de douane in Molly's Rockschuur is dan ook geen verrassing, maar levert wel het noodzakelijke be wijs. Ik zal zo snel mogelijk maatregelen nemen om tot slui ting van het café over te gaan." ISTERDAM (ANP) - Burge- iler Patijn van Amsterdam rvoorslander van om ook re- nda uil te schrijven als de 'olking daar niet zelf om agt. Het kan een manier zijn een oplossing te vinden voor jmma's waar de gemeente- dgeen antwoord op heeft, of jekïdeeld over is, aldus Patijn. ane '^Izei dat zondagavond tijdens debat in De Balie in Amster- n, dat werd gehouden ter ge- 'eKl enheid van de publicatie van boek „Blijft Amsterdam?" chreven door het Groenen dslid Roel van Duijn. i Duijn bepleit in zijn boek gebruik van volksraadple- gen als overbrugging van de jusöof tussen de burgers en de po- ek. Patijn is een fel tegenstan- van referenda die alleen tot da: el hebben om bepaalde ont- kelingen tegen te houden. „Neen zeggen, zonder oplossin gen aan te dragen betekent dat iedereen met lege handen staat. Dat is ons met de stadsprovincie overkomen. Referenda zijn niet vrijblijvend. Ik ben er voor, maar dan alleen voor zover de beslis sing binnen de competentie van het stadsbestuur valt, en als de bevolking een keus krijgt voor gelegd tussen oplossing a, b en c". Volgens Patijn hebben het ge meentebestuur en de bevolking van Amsterdam overigens heel weinig invloed op de manier waarop de stad zich ontwikkelt. De meest ingrijpende beslissin gen worden elders genomen, zo als in de Tweede Kamer of bin nen het bedrijfsleven. Zo heeft het verdwijnen van de havenin dustrie het aangezicht van Am sterdam ingrijpend veranderd, zonder dat het stadsbestuur daar enige invloed op had. ^brandweer was voorbereid op het vrijkomen van giftige stoffen. foto ANP OORSCHOTEN (GPD/ANP) - oi! JHML ;n srote brand in het bedrijf P Point nabij het centrum tft gisteren voor grote con- tnatie gezorgd in Voorscho- tlanwege het mogelijke ge- ian u'*stoot van giftige v- sscn en omdat de zaak in ^'of-materialen middenin Woonwijk is gevestigd, be en brandweer en politie en- etientallen woningen te ont- "•en en de doorgaande we ll af te zetten. •bteraf bleken die preventieve aatregeien niet nodig. Metin- toonden aan dat er geen gif- rtiwfen waren vrijgekomen. F* bedrijf brandde vrijwel vol- JLUlt 0v er oorzaak van de Was gisteren nog niets be- In de Korenaarstraat in Rotter dam heeft zondagmorgen brand gewoed in een opvangtehuis voor vrouwen en kinderen. In to taal 29 mensen zijn met rookver giftigingsverschijnselen naar ziekenhuizen overgebracht. Het vuur brak rond elf uur uit op de eerste verdieping van het drie etages tellende pand. De brand ging gepaard met. een grote rookontwikkeling. De brand weer had het vuur snel onder controle. Onder de slachtoffers bevonden zich vijf kinderen en twee po litieagenten. Allen konden na behandeling naar huis. De brand is vermoedelijk veroor zaakt door een smeulende siga ret op een bankstel. buitenlandse zaken Christopher zei voor de Amerikaanse televi sie dat het vliegkampschip Inde pendence dichter bij Taiwan zal gaan patrouilleren. „Er zullen echt ernstige gevolgen zijn in dien ze blijven proberen het pro bleem door geweld op te lossen", zei hij van de Chinese dreiging. „Hun daden zijn onverantwoord en rieken naar intimidatie en af persing." De Chinese dreiging wordt be schouwd als een poging de kie zers op Taiwan te intimideren in de aanloop naar de presidents verkiezingen op 23 maart. Vol gens Peking, dat Taiwan be schouwt als een afvallige provin cie. zou dit land zich onafhanke lijk willen verklaren. Beide lan den streven officieel hereniging van China na, maar onder hun eigen ideologieën. De kranten van de Communisti sche Partij en van het leger pu bliceerden zaterdag identieke commentaren ten aanzien van Taiwan en voorspelden dat een ramp over de 21 miljoen Taiwa- DEN HAAG - Muzikanten spelen in tussen de geparkeerde auto's voor de hekken van Paleis Huis ten Bosch. Daar vierden koningin Beatrix en prins Claus gisteren in huiselijke kring hun dertigjarig huwelijksfeest. Voor familieleden was er een etentje, waarbij overigens prins Bern- hard verstek liet gaan. Hij is op bezoek in Indonesië. foto Arthur Bastiaanse/ANP nezen zal komen als ze hun inter nationale status verder richting onafhankelijkheid ontwikkelen. Volgens waarnemers tracht de Volksrepubliek met alle midde len Taiwan te dwingen om aan onderhandelingen over de toe komst van het eiland te begin nen. waarvan de agenda geheel door Peking is vastgesteld De Chinese manoeuvres zullen meer dan 300 internationale vluchten tussen Hongkong. Ja pan en de VS beïnvloeden. We gens de raketproeven moesten de afgelopen dagen al tientallen vluchten per dag worden omge leid. Twee echtparen die zondag een Chinees passagiersvliegtuig naar Taiwan kaapten, werden in het toestel door veiligheids beambten overmeesterd Ze werden na de landing in Hangz- hou in het oosten van China aan de politie overgedragen. Politie betrapt kluiskraker op heterdaad AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft zondag morgen in een bank in Buiten- veldert een kluiskraker op he terdaad betrapt. De 24-jarige man was drukdoende met slijp en snijapparatuur de kluis in de bank te openen. De politie werd op het spoor van de kraak gezet door een stil alann van de bank. Ter plaatse gekomen roken de agenten een sterke slijplucht. De kraker kon ter plekke worden aangehou den. Een tweede verdachte ging er in een auto vandoor De politi volg de hem naar zijn huis, waar ook hij kon worden ingerekend. Man vernielt schilderij in Rijksmuseum AMSTERDAM (ANP) - Een 44- jarige man heeft zondag in het Rijksmuseum in Amsterdam een schilderij van Arnold Boo- n en (1669-1729) vernield. De man haalde het doek van de muur en bewerkte het met zijn blote vuisten. Volgens een woordvoerder van de politie ging het om een por tret van Margaretha van de Eeckhout. Het doek vertegen woordigt een waarde van 30.000 gulden. Het incident deed zich voor in een galerij op de eerste etage. Twee suppoosten hoorden plot seling onheilspellende geluiden. Toen zij erop af snelden, was de man in verwarde toestand bezig het schilderij te vernielen. De uit Rotterdam afkomstige dader is tijdelijk ondergebracht bij de RIAGG in de hoofdstad. van onze correspondent TEL AVIV - De Palestijnse poli tie heeft het afgelopen weekein de drie belangrijke leden aange houden van Izadin al-Kassem, de gewapende vleugel van de is lamitische verzetsbeweging Harnas. Het totale aantal arres taties onder Hamas-aanhangers in de Palestijnse gebieden sinds de reeks bomaanslagen in Is raël, is inmiddels opgelopen tot ruim zeshonderd. Volgens de Palestijnse politie zijn de drie opgepakte Kassem- activisten Abdelfatah Satari. Salem Abu Marouf en Kamal Khalifa. Satari (331. die al lange tijd wordt gezocht door Israel, wordt beschouwd als de tweede man in de organisiatie in de Ga- zastrook. De leider van Kassem in Gaza. Mohammed Deif, zou nog steeds voortvluchtig zijn. al gaan er geruchten dat ook hij is aangehouden. Het Israëlische dagblad Ha'ar- etz meldde zondag dat Deif twee weken geleden, na de eerste twee bomaanslagen in Israel, persoonlijk contact heeft gehad met het hoofd van de Palestijnse 'preventieve veiligheidsdienst' in Gaza. Mohammed Dachlan. De twee mannen zouden hebben onderhandeld over een bestand, waarna Deif kennelijk vrij was te vertrekkén. De man die ervan wordt verdacht de zelfmoord aanslagen van de afgelopen we ken te hebben georganiseerd. Hassan Salameh. houdt zich vol gens de Israëlische veiligheids dienst schuil in Ramallah of om geving, op de Westelijke Jor- daanoever Ontslag Arafat ontsloeg zaterdag de chef van zijn veiligheidsdienst Jibril Rajub. die onder meer was be last met de contacten met Ha rnas. Jasser Arafat en de hoofden van de Palestijnse politie en veilig heidsdiensten, hebben zondag in het noorden van de Gaza- strook gesproken met een dele gatie van de CIA. de Amerikaan se inlichtingendienst, onder lei ding van onderdirecteur George Tenet, De Palestijnen willen van de Verenigde Staten onder meer moderne aparatuur voor het op sporen van explosieven. Ook speciaal afgerichte honden staan op het verlanglijstje. De militaire arm van Harnas maakte dit weekeinde bekend dat het aanbod van een staakt- het-vuren van vier maanden is ingetrokken naar aanleiding van het optreden - op bevel van Israel, volgens Hamas - van de Palestijnse politie tegen de be weging. De groep kondigde aan nieuwe bomaanslagen te zullen gaan uitvoeren. Top DARMSTADT (DPA) - Een onbestuurbaar geworden Chinese spio- nagesatelliet dringt vermoedelijk tussen vandaag 18.00 uur en mor gen 16.00 uur onze tijd de dampkring binnen. „Hij smelt vermoede lijk helemaal", aldus een woordvoerder van het Europese grond station ESOC in Darmstadt zondag. Het is onwaarschijnlijk dat brokken van het circa 650 kilo zware ruimtevaartuig het aardop pervlak bereiken. Ruimteschepen van dit gewicht zijn normaliter niet tegen het bin nendringen van de aardse atmosfeer bestand omdat ze door de wrij- vingshitte smelten. De Chinese satelliet is overigens voorzien van een hitteschild. Maar als gevolg van het grillige koersverloop is het twijfelachtig of de beschutting functioneert. Het hitteschild heeft alleen nut als de satelliet met het schild naar voren de dampkring binnendringt. Het ruimtevaartuig van het type FSW-1 was in oktober 1993 gelan ceerd Tien dagen later ging de controle verloren. Volgens inlichtin gen van ESOC was het de bedoeling dat het maar een korte ruimte reis zou maken en beschikt het daarom niet over een atoombatterij Davy Dubbeldam is onstuitbaar Davy Dubbeldam, die een week geleden zijn eerste overwinning boekte, was gisteren opnieuw succesvol. De wielrenner uit Sluiskil won in het Belgische Senskamp een ivedstrijd over 120 kilometer. Een dag eerder eindigde hij als tweede m de sterk bezette 1 O Vlaamse Pijl I O Europese Unie Minister van buitenlandse za ken Van Mierlo tl>, hier in ge sprek met voorzitter Santer van de Europese Commissie, heeft samen met zijn EU-collega's op geroepen tot hard optreden te gen terrorisme. De beivindslie- den besloten in Palermo van Iran en Libiè te eisen het terrrorisme af te A zweren. WÊEÊÊÊÊÊÈÊÊÊA Proef toezicht verkeer stopt De ministers Sorgdrager (justi tie/ en Dijkstal ibinnenlandse zakenhebben beslist dat parti culiere parkeerwachters geen bekeuringen meer mogen uit schrijven voor verkeersovertre dingen. De proef met particulier verkeerstoezicht in on der meer Terneuzen C (foto) wordt geschrapt. 3 Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13, 14,15, 16,17 en 18. ■HHl In het Midden-Oosten en in de Verenigde Staten wordt druk ge werkt aan de voorbereiding van de anti-terreurtopeonferentie. die woensdag zal worden gehou den in het Egyptische Sharm el- Sheikh. Er worden hoge verte genwoordigers verwacht van dertig landen in het Westen en het Midden-Oosten, onder wie de Amerikaanse president Bill Clinton en president Boris Jelt- sin van Rusland. Clinton zal woensdagavond, na afloop van de bijeenkomst, in Jeruzalem een speciale zitting bijwonen van het Israëlische kabinet. Premier Shimon Peres noemde de Topconferentie het afgelopen weekeinde 'een buitengewoon indrukwekkende gebeurtenis, waar Israël niet zal worden be handeld als een arme ziel. maar als een belangrijk deelnemer De bijeenkomst, zei hij. verte genwoordigt 'een werkelijk nieuw Midden-Oosten, waar de Arabische wereld zich aansluit bij de strijd tegen het terroris me'. MÜNCHEN (DPA/ANP) - Bij de gemeenteraadsverkiezingen in de Duitse deelstaat Beieren heeft sociaaldemocratische SPD zondag verrassend veel ne derlagen geleden. In een reeks steden waaronder Neurenberg, Regensburg, Erlangen, Furth en Kempten. verloren SPD-bur- gemeesters hun meerderheid en moeten deels tweede stemron des worden gehouden. De CSU. die met de zusterpartij CDU in Bonn regeert, behaalde verscheidene successen. In Re gensburg volgt een CSU-burge- meester een SPD-vertegenwoor- diger op. Een tegenslag kreeg de partij te verduren in Augsburg, waar burgemeester Peter Mena- cher. die in 1990 een tientallen jaren oude SPD-meerderheid doorbrak, naar de tweede stem ronde moet. In de hoofdstad Munchen, waar een rood/groene coalitie met nipte meerderheid bestuurt, won de CSU met duidelijke voor sprong op de SPD. De SPD be haalde 38 procent (was 34.4». de CSU ruim 40 procent (35,5). Ver liezers waren de Groenen met 7.7 procent (was 10.1 procent). In Neurenberg, de op één na grootste stad. verliest de rood/' groene coalitie haar meerder heid. gaven tussentijdse uitsla gen aan. Barometer De Beierse lokale verkiezingen worden beschouwd als een be langrijke barometer voor deel staatverkiezingen in Baden- Wurtemberg. Rheinland-Pfalz en Schleswig-Holstein die over twee weken worden gehouden. Deze verkiezingen kunnen cru ciaal zijn voor het voortbestaan van de christelijk-liberale cdHli- tie van bondskanselier Kohl in Bonn van CDU/CSU en FDP. De FDP dreigt in de deelstaten on der de kiesdrempel te zakken. Voor het eerst konden in Beieren mensen uit andere lidstaten van de Europese Unie aan de verkie zingen meedoen. In de hoofd- Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) stad München alleen al hebben 19.000 van deze EU-burgers een stembiljet ontvangen, onder wie 346 Nederlandse en 128 Belgi sche inwoners. De CSU regeert de deelstaat met absolute meerderheid en hoopte die machtspositie weerspiegeld te zien op lokaal niveau (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 10118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant van Bruggen Adviesgroep Dan heeft u 't poed bekeken 713214 000002 mam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1