Komst sportkanaal vrijwel zeker EEÜWS atior iden Vrijspraak gevraagd voor verdachte van balpenmoord unctioneel! TUIN EN VEE Judoka's dienen aanklacht in tegen trainer Peter Ooms 4 WEKEN Feyenoord en Ajax stappen naar de rechter Auto-Lease Walcheren B.V. ANDRE RIEU 'N FEEST IN WONEN kunst cultuur 9 t/m 14 Hardere aanpak drugstoerisme VOOR 14,25 PZC 239e jaargang no. 45 Vrijdag 23 februari 1996 Losse nummers 1,60 AMERSFOORT (GPD) - Feye- joord en Ajax vragen op korte ;ermijn de rechter om een uit braak over het behoud van de •echten voor tv-uitzending van •igen wedstrijden. Feyenoord- jraeses Jorien van den Herik is voedend op het sectiebestuur betaald voetbal. Dat heeft vol- hem geen oog voor de neerwaarde van de topclubs in iet contract met het nieuwe •portkanaal. De komst van het sportkanaal is ja de buitengewone vergade ring gisteravond van de 36 Ne- jerlandse profclubs in Amers foort vrijwel zeker. Na een uren- Voor tweede keer irnstig gewond door vuurwerk SIJMEGEN (ANP) - Een zeven- lienjarige Nijmegenaar heeft donderdag ernstige verwondin- ;en aan beide handen en een oog ipgelopen, doordat hij experi menteerde met vuurwerk. De jingen moet waarschijnlijk een ieel van zijn rechterhand mis sen. Twee jaar geleden raakte een vinger kwijt door te spelen met vuurwerk. Door de kracht van de ontplof- is een zolderraam van het auis waar de jongen woont weg geblazen. De dakconstructie taakte ontzet. Meerderheid Major: 2 zetels LONDEN (RTR) - Het conserva tieve Lagerhuislid Peter Thurn- bam verlaat de fractie. De meer derheid van premier John Major daardoor gedaald naar twee ziels. Mulder koud In de vroege ochtend nog kans op ijzel en sneeuw. Verder overioegend droog met wolkenvelden. Maximum tempe ratuur 5 graden. Zwakke tot matige zuidwesten wind. lange discussie, waarbij het er hard aan toeging gaven 32 clubs de KNVB groen licht. Behalve Feyenoord en Ajax stemden ook Dordrecht'90 en Cambuur Leeuwarden tegen. De laatste twee clubs vonden dat zij onvoldoende waren geïnfor meerd door het sectiebestuur en werkten daarom niet mee. Jorien van den Herik was woe dend over de handelwijze van het sectiebestuur. „Wij (Ajax en Feyenoord) gaan nu naar de rechter. We willen nu eindelijk weten waar we aan toe zijn met onze tv-rechten. Of we daarna solidair zijn met de andere clubs, zien we wel." Jorien van den Herik trok gister avond fel van leer tegen het sec tiebestuur Hij was niet aanwe zig op de bijeenkomst van 10 fe bruari in Zeist. Het gros van de clubs gaf de KNVB toen vrij mandaat verder te werken aan de sportzender. Van den Herik trok de rechtsgeldigheid van dat besluit ernstig in twijfel. Volgens hem was het nipt mogelijk om op 10 februari al voor of tegen te stemmen. „Dergelijke beslissin gen worden altijd genomen tij dens een algemene vergadering zoals die van vanavond. En niet op een informele bijeenkomst." Van den Herik vond het ook gis teren nog te vroeg voor een defi nitief oordeel over de sportzen der. „We tasten nog in het duis ter over de inhoud van de con tracten. Er zijn nog veel te veel vragen niet beantwoord En zo lang dat niet gebeurd is. lijkt het mij niet verstandig hier te zeg gen dat de KNVB nu maar zijn gang kan gaan. Voor alle duide lijkheid. ik ben op voorhand niet tegen. Maar de plannen moeten eerst wel duidelijk uitgewerkt worden voordat we verder kun nen gaan." Rechten De voorzitter van Feyenoord vroeg zich ook af bij wie de rech ten voor het uitzenden van voet balwedstrijden nu precies lig gen: bij de clubs of bij de KNVB. Volgens Van den Herik was dat antwoord niet moeilijk. „De rechten behoren altijd aan de clubs toe en die moeten ze zelf kunnen exploiteren." Van den Herik vond dat de KNVB niet juist heeft gehandeld bij de aanbesteding van de tv- rechten. „De KNVB maakt zelf deel uit van het consortium en dan laat ik maar in het midden of er geen sprake is geweest van verstrengeling van belangen. Maar ik sluit het niet uit." Voor sectievoorzitter Jos Staatsen waren die aantijgingen aanlei- Unilever en Philips betalen door bij ziekte DEN HAAG (GPD) - Twee grote en toonaan gevende ondernemin gen in ons land, Philips en Unilever, blijven ook na 1 maart 100 procent loon doorbetalen bij ziekte. De afschaffing van de Ziektewet per 1 maart is voor deze be drijven geen reden om het ziektegeld te verla gen. Bij Philips en Uni lever werken (in Neder land) 53.000 mensen. De beslissin een belang rijke steun in de rug voor de Industriebonden FNV en CNV die momen teel via de rechter probe ren af te dwingen dat het loon bij ziekte - ook na 1 maart - wordt aangevuld tot 100 procent. In de grootmetaal be staan concrete plannen om op het ziekengeld te korten zodra de oude Ziektewet ten grave wordt gedragen. Het voorbeeld dat Philips (ook grootmetaal) geeft, zal mogelijk navolging vinden in de rest van de sector. Jos Staatsen tijdens de vergadering met de clubs uit het betaalde voetbal. foto Frans Vanderlinde/ANP DEN HAAG (ANP) - Procureur-generaal mr. M. van der Horst heeft donderdag vrij spraak gevraagd voor de 25-jarige J.T., ver dachte in de strafzaak rond de geruchtma kende Leidse balpenmoord. De rechtbank veroordeelde de student vorig jaar tot twaalf jaar gevangenisstraf omdat bewezen werd geacht, dat de verdachte op 25 mei 1991 zijn 53-jarige moeder heeft ver moord door haar met een kruisboog een bal pen in het hoofd te schieten. De sectie bracht aan het licht dat een een Bic-pen via een oogkas de schedel was binnengedron gen. Het requisitoir van mr. Van der Horst was verrassend. Aanvankelijk leek het erop dat hij andermaal een forse celstraf tegen de ver dachte zou gaan eisen. Hij somde de bewijs middelen op, die zijns inziens nog steeds een wettige basis voor een veroordeling zouden vormen. De zaak gaat echter mank waar het de over tuiging van het bewijs betreft, aldus de pro cureur-generaal. Een strafrechter heeft de „volkomen overtuiging" van de schuld van een verdachte nodig om hem te kunnen ver oordelen. „zonder de geringste twijfel". Mr. Van der Horst achtte zich onvoldoende over tuigd. Het bewijs bevat slechts „elementen van overtuiging". Cruciaal in de bewijsmiddelen zijn de ver klaringen van een psychotherapeute, aan wie T. zou hebben opgebiecht dat hij zijn moeder had vermoord. Voordat hij daartoe overging, tastte hij eerst de grenzen van haar beroepsgeheim af. De therapeute, die anoniem is gebleven en ook door het hof ach ter gesloten deuren is gehoord, is na ampele overweging met haar verhaal naar de politie gestapt. De verdedigers van T„ de advocaten Ray- makers en Ficq, hebben de betrouwbaar heid van de verklaringen van de therapeute betwist. Bovendien vinden zij dat de vrouw ver buiten haar boekje is gegaan door haar geheimhoudingsplicht te doorbreken. Het openbaar ministerie (OM) kan daarom geen gebruik maken van haar verklaringen, aldus de raadslieden. De procureur-generaal is een tegengestelde mening toegedaan. De bij de therapeute af gelegde „bekentenis" van T. heeft des te meer waarde omdat hij in een veilige omge ving is afgelegd, „waarin de noodzaak tot verbergen of liegen ontbrak". Kruisboog Stond donderdag in het teken van de verkla ringen van de therapeute, woensdag be steedde het hof een dag aan het onderzoe ken van nieuw materiaal over het afschieten van een Bic-pen. Na de veroordeling door de rechtbank togen tal van deskundigen aan het werk om vast te stellen hoe een balpen een menselijk hoofd kan binnendringen en of dat ook met behulp van een kruisboog kan. zonder daarbij de pen te beschadigen. De laatste vraag beantwoordden allen nega tief. De vader van T. - kort na de dood van zijn ex-echtgenote zelf aangemerkt als ver dachte - heeft getracht aan te tonen dat een val wél kan leiden tot het onbeschadigd ver dwijnen van een pen in een hoofd. Al met al is onduidelijk gebleven op welke manier het slachtoffer om het leven is gekomen. Over de vrouw is in de zaak nagenoeg niets bekend geworden. De beide advocaten vinden dat alle onder zoekingen hebben aangetoond dat hun cliënt onmogelijk schuldig kan zijn. Zij von den dat om het requisitoir van mr. Van der Horst „een geur van schuldigheid" is blijven hangen, ook al concludeert hij tot vrij spraak. Daarom vroeg mr. Ficq het hof T. vrij te spreken „wegens gebleken onschuld een zeldzaamheid in de strafrechtspraak. Uitspraak 7 maart. i Advertentie i Niet alleen héél mooi, maar ook héél Wie zegt, dot een mooi meubel niet functioneel kan zijn!? Neem de tweezitter Ginger. Naast z'n optimaal zitcomfort is hij zo gestoffeerd, dat de hoezen er gemakkelijk af te halen zijn. Dot schept vele mogelijkheden als uitwassen, een tweede hoes in een onder dessin. Of.. expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte gQ118-424000 in de Grote Kerk te Veere op donderdas 27 juni en vrijdag 28 juni. Kaarten a 65,- verkrijgbaar vanaf zaterdag 24 februari in de Stadsschouwburg te Middelburg. Tel. 0118-611500 ZEELAND HALLEN GOES ZuidweglCA, Zonncmaire. Tel. 0111-401318 Vrijdag koop.-.ïoiiil, maandag gesloten. Ruime parkeergelegenheid ding om de vragen van Van den Herik niet te beantwoorden. Ajax-voorzitter Michael van Praag had vooral zijn bedenkin gen over de het bereik van het kanaal. Volgens de KNVB zal de sportzender op 1 augustus in 142.000 Nederlandse huishou dens niet te ontvangen zijn. Van Praag rekende voor dat dat aan tal vele malen groter zal zijn. „Ik voorspel dat op 1 augustus slechts 25 procent van de huis houdens de zender kan ontvan gen. Het duurt nog zeker drie jaar voordat iedereen een deco der in huis heeft. Het is onver antwoord nu al zo'n grote stap te nemen. De KNVB heeft uitslui tend gekozen voor het geld. En daar staat Ajax niet achter." KNVB-voorzitter Staatsen vond die opmerking van Van Praag niet steekhoudend. „Alsof we het schandalig moeten vinden dat we voor het hoogste bod heb ben gekozen. zie ook pagina 25 Kok slaat uitnodiging Bolkestein af DEN HAAG (GPD) - Premier Kok (PvdA) en vice-premier Van Mierlo (D66) gaan niet in op de uitnodiging van VVD-leider Bolkestein om gedrieen nog voor de zomer een aanvulling op het regeerakkoord te schrij ven. Kok benadrukte gisteren dat aanscherpingen van het re geerakkoord een zaak van het kabinet zijn. Ook vice-premier Dijkstal (VVD) adviseerde zijn politiek leider zich niet te bemoeien met kabinetstaken „Laat hij zijn werk doen en wij het onze", al dus Dijkstal. Geen regels harde muziek DEN HAAG (ANP) - Minister Borst van volksgezondheid is niet van plan om op korte ter mijn wettelijke maatregelen te nemen die gehoorschade door harde muziek moet voorkomen. De bewindsvrouw wil eerst na der onderzoek afwachten naar de relatie tussen harde muziek en gehoorverlies. Borst antwoordt dat op vragen van het SGP-kamerlid Van der Vlies. Hij was gealarmeerd door een rapport van de Nationale Hoorstichting, waaruit blijkt dat te harde muziek uit walk mans, in discotheken en bij pop concerten jaarlijks bij 25.000 jon geren tot ernstig gehoorverlies leidt. Meer aangiften ontucht leraar RIJSSEN (ANP) - Het onder zoek van de politie naar de on tucht van een 53-jarige gods dienstleraar van de Scholenge meenschap Reggesteyn in Rijs- sen heeft tot nu toe zes aangiften opgeleverd. De politie verwacht dat dit aan tal de komende tijd stijgt tijdens het horen van de (ex-)leerlingen. die de docent zelf als slachtoffer heeft genoemd. De man heeft be kend dat hij zich de afgelopen twintig jaar heeft vergrepen aan dertig jongens. Extra koopavonden tot 22.00 ugr op 28, 29 februari en 1 maart a.s. Jubileummuntenaktie met grandioze kortingen voor iedereen j Let ook op onze aanbiedingen! Goes Kruiningen Middelburg De in Krabbendijke geboren Herbert Curiël fotol is de filmmaker, die volgende week tijdens de Zeeuwse Filmdagen in de schijnwer pers staat. Een gesprek, over zijn jeugd op Zuid-Beveland, en over zijn nieuwste film, waarin hij de ondergang van de wereld voorziet. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: verzameld werk van de joods-Poolse schrijver Bruno Schulz Van Ostaijen houdt stand Kirsty Gunn ziet venvaarloosde kinderen column Rudolph Bak ker jeugdboek oude foto's, nieuwe kunst Griekse krijgers gered Vermeer gezegeld Café Centraal en jonge Zeeuwse filmmakers Herman van Veen terug op het nest Theo Pihl. zonder strooien hoed. Justitie gaat criminele drugstoeristen hard aanpakken. Meer dan in het verleden het geval was. zal worden overgegaan tot gerichte op sporing, vervolging, berechting en directe uitzetting van buitenlandse verslaafden die in Nederland een strafbaar (T feit plegen. I w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: Radio en televisie: 7; Kunst Cultuur: 9, 10, 11, 12, 13 en 14, Zeeland: 15, 17, 18, 19 en 21, Sport: 23, 24, 25 en 27. van onze verslaggeefster TILBURG - Drie vrouwelijke judoka's hebben gisteren bij de tuchtcommissie van de judo- bond een aanklacht ingediend tegen hun Tilburgse trainer Pe ter Ooms. In een schriftelijke verklaring, voorgelezen in het RTL-programma Barend en Van Dorp. zeggen de Nieuwer- kerkse Anita Staps, de Tilburg se judoka's Irene de Kok en Mo nique van der Lee dat Ooms zich onder andere schuldig heeft ge maakt aan ongewenste aanra kingen. Met de verklaring is een einde gekomen aan de geruchten die de laatste weken de kop opsta ken over ongewenste intimitei ten in de judowereld. Ooms is voor commentaar onbereikbaar. Hij is op vakantie. De sportschoolhouder uit Til burg had met de drie vrouwen een speciale band. Met elk van hen haalde hij de wereldtitel. Anita Staps werd wereldkam pioene in 1980. De 35-jarige Anita Staps, trainde tot haar 24e jaar bij Peter Ooms. Irene de Kok werd nummer één van de wereld in 1986 en 1987. De Tilburgse (30) eindigde op de Olympische Spelen van Barce lona op de derde plaats, waarna ze in 1993 haar carriere afsloot. De drievoudig Europese kam pioene Monique van der Lee greep vorig jaar in Japan de we reldtitel. Van der Lee strijdt voor kwalificatie voor de Olympische Spelen dit jaar in Atlanta. Volgens Jan Loorbach van NOCNSF (olympische sportkoe pel) kreeg hij twee maanden ge leden voor het eerst te maken met de aanklacht. Van der Lee had ook tegenover psycholoog Jan Looman duidelijk gemaakt dat Ooms zich schuldig, maakte aan ongewenste intimiteiten. In de verklaring noemt het drietal Ooms een persoon die volledige gehoorzaamheid eist van een ju doka waarbij hij of zij zich niet bezig kan houden met andere mensen. Van der Lee verbrak enkele we- ken geleden plots de band met de Tilburger. De zwaargewicht zei eerder daarover dat ze van zienswijze verschilde met haar trainer. De klacht betreft het feit dat Ooms relaties aangaat met zijn pupillen op een manier die zij on aanvaardbaar vinden Steeds opnieuw zijn door Ooms relaties met zeer jeugdige pupillen aan gegaan. die zijn gestart binnen het judo. Ooms eiste volgzaam heid. Hij kwam in opstand als ju doka's zich in zijn ogen te veel bezig hielden met andere men sen of zich lieten beïnvloeden door derden. Binnen de relatie die zo ontstond was sprake van vormen van ongewenste aanra kingen die per pupil verschilden in ernst en omvang. i Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 'n dijk van een krant 13214 000002 MÊmmÊÊÊmmmmmÊÊiÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1