Explosie in bus centrum Londen kleintjes Vredesproces in Bosnië lijkt gered Carnavalsleut in weer en wind Lawinealarm in de Alpenlanden 4 WEKEN Britten zien einde van hun koningshuis Smit: situatie rond gestrande tanker bij Wales onder controle Bombardier verlangt duidelijkheid over rol overheid bij Fokker 0 Zeker twintig gewonden Ooggetuige meldt drie doden Aardbeving Pyreneeën hypotheek VOOR 14,25 ««Mb Winters staartje De maximumtemperatuur ligt tussen 2 en O graden. Het is bewolkt en er valt nog wat lichte regen, later overgaand in sneeuw. De wind draait naar noord en is krachtig tot hard aan zee. 239e jaargang no. 41 Maandag 19 februari 1996 Losse nummers 1,60 van onze correspondent LONDEN - Een explosie in een bus in het hartje van Londen beeft zondagavond laat zeker twintig: gewonden geëist. Vol- ;ens een ooggetuige zouden er brie doden zijn gevallen. De dubbeldeks toeristenbus werd door de ontploffing vrijwel vol ledig vernield. Een politie woordvoerder kon vanmorgen vroeg niet bevestigen dat het een bomexplosie ging. Hij kï dat er geen telefonische waarschuwing vooraf was bin nengekomen, zoals bij bomaan slagen van de IRA het geval pleegt te zijn. De explosie vond plaats in de na bijheid van Fleet. Street, vlakbij regeringsgebouwen, het hoofd kwartier van de Britse omroep BBC en diverse uitgaansgele genheden. Het tijdstip van de explosie, rond half elf, viel onge veer samen met het uitgaan van de theaters. BBC radioverslaggever Paul van onze correspondent ROME - Het de afgelopen we ken ernstig in gevaar gekomen vredesproces in Bosnië lijkt ge red. Tijdens een tweedaagse cri- sistop in Rome zijn alle betrok ken partijen het eens geworden over het oplossen van de proble men die de uitvoering van het Dayton-vredesakkoord in de weg stonden. Alle partijen hebben toegezegd het vredesakkoord voortaan loyaal te zullen uitvoeren en het onderling contact met onmid dellijke ingang te hervatten. Dat geldt ook voor de contacten met de Ifor-vredesmacht die door de Bosnische Serviërs waren opge schort uit woede over de arresta tie van twee van hun hoge offi cieren die van oorlogsmisdaden worden verdacht. Verder is afge sproken dat de hereniging van de verdeelde steden Sarajevo en Wostar volgens plan doorgaat van onze correspondent Hans Geleijnse milford haven/rotter- DAM (anp) - De Chinese zeesle per Deyue is er zondag in ge slaagd een lijn vast te maken aan de gestrande Liberiaanse lanker Sea Empress voor de kust van Wales. Eerder was een ploeg van drie medewerkers van het bergingsbedrijf Smit Internationale uit Rotterdam m drie bemanningsleden van de tanker door een helikopter aan boord afgezet. Zondag avond zijn de zes weer van toord gehaald. Volgens een «oordvoerder van Smit is dit 'edaan uit voorzorg omdat het steeds harder ging stormen. De situatie is volgens de berger nu «nder controle. Sea Empress, geladen met 130.000 ton lichte Noordzee-olie, strandde donderdag bij Milford Haven, waarbij ongeveer 1.000 ■on olie weglekte. Het schip Veearts Herriot museum krijgt pilRSK (RTR) - Het gebouw in "el Noordengelse Thirsk waar- 10 James Herriot vijftig jaar ian? zijn werk als plattelands veearts uitoefende, wordt een museum. Van de zeventien boeken van Herriot, waarin zijn werk in de Yorkshire Dales centraal stond, bijna veertig miljoen exem plaren verkocht. Ze werden be- *erkt in een televisieserie, die in Tele landen is uitgezonden. Her fat. wiens werkelijke naam Alf *hite was. overleed vorig jaar. De andere veeartsen in Herriots r*atschap hebben ermee inge stemd het pand te verkopen aan -«gemeentebestuur. Dat wil er museum en bezoekerscen- "t®! in vestigen. Rowan zei dat in een straal van vijftig meter rond de bus metaal en glas lag en dat hij een vrouw op de grond had zien liggen met ernstige hoofdwonden. Ooggetuige Anthony Yates (26) dacht dat er ten minste drie do den waren. „Ik üep op straat en toen zag ik een grote witte flits in de lucht. Ik keek en toen zag ik een dubbeldekker bus, maar er was niets van over". Volgens Ya tes reed een taxi op de ontplofte bus in. Over de kracht van de explosie kwamen tegenstrijdige meldin gen binnnen. Ooggetuigen meldden dat verschillende ge bouwen in de omgeving bescha digd werden. Tien dagen geleden vielen in Londen twee doden bij een zwa re bomaanslag van het Iers Re publikeins Leger. De IRA ver brak daarmee een zeventien maanden oud bestand. Donder dag kon een tweede bom, in een telefooncel in het centrum van Londen, onschadelijk worden gemaakt. Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, weigerde zondag avond een reactie te geven op de explosie Eerder op de dag had Sinn-Feinleider Gerry Adams in een tv-interview het publiek op geroepen geen tips te geven die de politie zouden kunnen helpen bij het onderzoek naar de daders van de bomaanslagen. Op die uitlating werd woedend gerea geerd door Noordierse protes tante po'iüci. „Met zulke men sen moet de Britse meerderheid in Noord-Ierland nu leven", zei een voorman van de grootste Unionistische partij. De Ierse premier Bruton riep in hetzelfde programma de IRA op alle geweld te staken. „Vijfen twintig jaar lang heeft uw ge- welddstrategie niets opgele verd, maar slechts het Ierse volk verdeeld", aldus Bruton. Zie ook pagina 4. en zullen alle partijen meewer ken aan de uitlevering van oor logsmisdadigers aan het Haagse Joegoslavië-Tribunaal. De Amerikaanse bemiddelaar Holbrooke bevestigde de be staande afspraak die inhoudt dat alle drie partijen lijsten op stellen van mensen van wie zij menen dat die vervolgd zouden moeten worden. Pas als het tri bunaal in Den Haag meent dat er bewijzen zijn tegen deze per sonen kunnen zij worden opge pakt. En niet zoals met de Servi sche officieren gebeurde, zonder dat het Joegoslavië-tribunaal hen had aangeklaagd. „In Rome hebben we een crisis voorkomen", zo concludeerde Holbrooke zondagavond. Hij waarschuwde echter voor over dreven optimisme. „We moeten er op blijven toezien dat de par tijen zich aan hun woord hou den". LONDEN - Over vijftig jaar is het gedaan met het Engelse konings huis. Althans, dat denkt een meerderheid van de ondervraagden in etndoor de Independent on Sunday gehouden opiniepeiling. Daaruit blijkt dat 43 procent voorziet dat Engeland over vijftig jaar geen monarchie meer is; 33 procent denkt van wel. Het is voor het eerst, aldus het blad, dat, de weet-niet-uitspraken meegeteld, er meer pessimisten zijn dan optimisten. werd nog dezelfde avond vlot ge trokken. Zaterdag strandde de tanker in zwaar weer echter op nieuw doordat de sleeplijnen knapten. De tanker zit nu vast op de rotsen op vijfhonderd me ter van de kust bij Saint's Ann's Head. Zondagmorgen werd de bemanning geëvacueerd. Volgens woordvoerder P. Man neke van Smit Internationale is in de nacht van zaterdag op zon dag geprobeerd de situatie te stabiliseren door het voorschip zo vast mogelijk op de bodem te zetten. Volgens Manneke is deze operatie gelukt. Er is volgens hem geen gevaar meer dat de tanker in twee stukken breekt. Smit Internationale heeft extra personeel en materiaal naar Wa les overgebracht zodat de red dingsoperatie dag en nacht kan doorgaan. Ook arriveerde zon dag de Chinese sleepboot Deyue, met 20.000 pk een van de krachtigste zeeslepers ter we reld. Via een helikopter slaagde de bergers erin een kabel tussen de sleper en de tanker te bevesti gen. Smit verwacht dat als de storm gaat liggen over enkele dagen kan worden begonnen met het overtanken van de olie in een an dere tanker. Vanmorgen gaan bergers weer aan boord van de Sea Empress om de voorberei dingen te treffen voor het overla den van de olie. Volgens de Smit-woordvoerder is nog onduidelijk hoeveel olie er in het zeewater terecht is geko men. Geprobeerd wordt de olie te bestrijden met chemicaliën die vanuit vliegtuigen worden verspreid. Milieudeskundigen vrezen dat de natuur schade zal oplopen. Op de kust zijn enkele tientallen met olie besmeurde vogels aangespoeld. In het ge bied overwinteren veel zeevo gels. Ook komen er zeehonden en dolfijnen voor. In Sas van Gent stond het publiek ondanks de regen rijendik langs de weg om de carnavalsstoet te bewonderen. foto Peter Nicolai van onze verslaggever TERNEUZEN/GOES - Het weer was bar, maar daar trekken carnavalvierders zich doorgaans weinig van aan. Harde wind, hagel en regen teisterden afgelopen weekeinde de leutgangers. In Zeeuws-Vlaanderen concentreerden de festiviteiten zich tra ditiegetrouw in Sas van Gent. Hulst en Aardenburg. Op de Beve- landen lag het zwaartepunt als vanouds op 's-Heerenhoek, maar ook plaatsen als Goes en Lewedorp bliezen hun partijtje mee. Afgezien van de grote optochten werd het vertier met name in de bont aangeklede cafés gezocht. Op straat bleef het rustig. De massaliteit waarmee het feestgedruis werd opgezocht, viel te ver gelijken met voorgaande jaren. Ook de publieke belangstelling voor de praalwagens en individuele zotten was redelijk, al be stond er op de routes een duidelijke voorkeur voor strategische plaatsen. Vooral de startpunten waren in trek. Kwam er een hoosbui, dan had je toch mooi nog even de hele stoet kunnen overzien. Meer over carnaval in Zeeland op pagina 10 IK..*» «.V Een wandelaar passeert in de Franse Pyreneeën een instor ting op de door de aardbeving beschadigde weg naar Saint- PauI-du-Fenouillet. foto Gabriel Bouys/AFP Volgens het Geofysische in stituut in Straatsburg lag het epicentrum van de be ving in Axat in het departe ment Aude. De beving werd gevoeld tot in Carcassone en Narbonne in het zuiden van Frankrijk en tot in Barcelo na in Spanje. De laatste aardbeving van enige omvang in het gebied deed zich in 1967 voor. STRAATSBURG (AFP/ DPA) - Een aardbeving in de Pyreneeen met een sterkte van 5,6 op de schaal van Richter heeft zondagmor gen in het zuiden van Frank rijk en noorden van Spanje woningen op hun funda menten doen schudden. Voorzover bekend liep nie mand verwondingen op en was er geen ernstige schade. GENEVE (GPD/AP) - Terwijl West-Europa voor de krokus vakantie massaal naar de win tersport trekt, is in de Alpenlan den Oostenrijk. Zwitserland en Frankrijk de alarmtoestand af gekondigd vanwege 'maximaal lawinegevaar'. De laatste week is er ruim een meter sneeuw ge vallen, die nog los ligt. In alle wintersportplaatsen is skiën en vooral surfen buiten de pistes op het ogenblik levensgevaar lijk. Bij een serie lawines in de Oos tenrijkse Alpen kwamen zondag vijf mensen om, terwijl zestien anderen gewond raakten. De Oostenrijkse televisie meldde dat in de provincies Steiermark, Tirol en Salzburg een dode was gevallen terwijl in Vorarlberg twee mensen omkwamen, onder wie een 71-jarige Duitser die sa men met een andere skier de pis te had verlaten. De autoriteiten hadden een lawinewaarschu wing laten uitgaan nadat er 25 centimeter sneeuw was gevallen en de wind was opgestoken In de Franse Alpen kwamen het afgelopen weekeinde twee snow- boarders om in sneeuwlawines. In het Zwitserse Super-Nendaz werd een 'sneeuwsurfer' van 29 jaar dood uit de sneeuw gehaald en bij Adelboden kwam een ski leraar om het leven. Drie winter sporters konden op het nipper tje worden uitgegraven. Hulpverleners maken zich voor al zorgen over roekeloze snow- boarders, die zich ondanks alle waarschuwingen op de onsta biele sneeuwmassa's buiten de veilige pistes wagen. De fraaie sporen die zij bij hun snelle afda ling op de hellingen achterlaten. zijn dikwijls al voldoende om een lawine te ontketenen van enorme kracht en omvang. 'Sur fers' worden daarbij vaak een ge vangene van hun snowboard, waarvan de bindingen minder sneller openklappen dan bij ski's. Het dodelijke slachtoffer in Super Nendaz (Wallis) werd staande op zijn snowboard on der een meters dikke sneeuw massa aangetroffen. Gevaarlijk Jules de Corte overleden De zanger-pianist Jules de Corte is in de nacht iian vrijdag op za terdag op 71-jarige leeftijd over leden. De Corte maakte in 1949 zijn radiodebuut. Hij iverd be roemd als zanger van onder an dere Ik Zou Wel Eens Willen We ten. Voor zijn prestaties als dich ter, componist, zanger en pianist ontving hij onder meer een Gou den Harp. de Louis- Davids-prijs en de Vis- O ser Neerlandia-prijs. O Sprintgoud Klevsjenja en Witty Sergej Klevsjenja verlengde de frustraties van de Japanse schaatsers. De 25-jarige Rus behaalde in Heerenveen de we reldtitel, voor Shimizu en Horii, die dit seizoen de toon aangeven in de WB-wedstrijden, restten de troostprijzen. Bij de vrouwen won de Ame rikaanse Christine Witty (foto). I I Wereldrecord Fredericks De Namibier Frank Fredericks is de eerste atleet, die op een iii- doorbaan de 200 meter binnen de tiointig seconden heeft gelo pen. In Liévin scherpte hij het wereldrecord 4 aan tot 19.92. Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7,9 en 10; Sport: 11,12,13,14,15,16 en 17 Ook als er geen risico is voor la- wine's kan de snowboardrage gevaarlijk zijn. Van de 50.000 on gelukken die zich jaarlijks voor doen in de Zwitserse winterspor-- toorden komt nu al bijna 40 pro cent op rekening van deze nieuwe sport. Vooral hoofd, ar men en rug blijken daarbij kwetsbaar. Bij skiërs zijn het meestal benen, enkels en knieen, die het moeten ontgel den. Bij het snowboarden vallen de meeste klappen onder mannelij ke beoefenaars in de leeftijdsca tegorie van 10 tot 30 jaar, bij skiën treft 55 procent van de on gelukken vrouwen van boven de dertig. Advertentie Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) van Bruggen Adviesgroep Dan beeft u 'l goed bekeken AMSTERDAM (ANP) - De be windvoerders van Fokker heb ben in tegenstelling tot de ver wachting nog geen serieus bod ontvangen van de Canadese vliegtuigbouwer Bombadier. De gesprekken tussen Bomba dier. minister Wijers van econo mische zaken en de bewind voerders lijken zich te concen treren op de rol die de overheid kan spelen bij een overname. Dit hebben ingewijden zondag bevestigd. De drie partijen hebben vrijdag tot laat in de nacht met elkaar gesproken. Er werd niet zoals de bewindvoerders, vakbonden en centrale ondernemingsraad van Fokker hadden verwacht, een bod neergelegd. Volgens een be trokkene wilde Bombardier ex tra informatie hebben over de randvoorwaarden van Economi sche Zaken: „Ze wilden meer we ten over de condities, de risico's en de bereidheid van de staat om aan de randvoorwaarden te vol doen." Overigens is Bombardier niet alleen actief, ook de Kore aanse onderneming Samsung is volgens de betrokkene „druk be zig". Bombardier presenteerde afge lopen vrijdag aan minister Wij ers en de bewindvoerders haar analyse over de toestand van Fokker. Ook werd er informatie opgevraagd over mogelijke fi nanciële steun van de overheid. Met name moet er een oplossing worden gevonden voor cjie lease- Politie accepteert harder rijden DEN HAAG (GPD) - Automobi listen kunnen op veel plaatsen harder rijden dan is toegestaan. Sinds enkele weken deelt de po litie pas bonnen uit bij snelhe den van 129, 109, 88 en 78 km/u op wegen waar resp. 120, 100, 80 en 70 km/u mag worden gere den. De Hoge Raad heeft beslist dat bij snelheidscontroles een mar ge van drie procent moet gelden. Daarnaast hanteerde de politie sinds 1988 al een marge van vijf kilometer per uur om niet 'kneu terig' te lijken. De uitspraak is uitgelokt door een overtreder die geklokt was op 131 km/u op een plaats waar 100 km/u was toegestaan. Door die ene kilometer boven de 130 km moest hij voorkomen. Tot die grens wordt de zaak met een transactie afgedaan. vliegtuigen die niet door groot aandeelhouder en ex-financier Dasa zijn overgenomen. De bewindvoerders kwamen gis teren weer voor overleg bijeen op het hoofdkantoor van Fok ker. Het reguliere contact met de vakbonden dat voor vandaag was gepland, is verschoven naar morgen (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14.25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 13214 000002 ■■■■■■■■■■■■■■■■■Ii

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1