VVD voorspelt nieuwe ingrepen Psychologen waarschuwden dat pyromaan opnieuw zou toeslaan Bom IRA in Londen op nippertje ontdekt WILDE WUNDAGEN Vecai tegen opname commerciële zenders in het basispakket 4 WEKEN 'Natuurgenezer' praat vrouwen uit de kleren Man vult kofferbak met gas Verwijten coalitiepartners aan PvdA over bezuinigingen sociale zekerheid Elke tweede fles wijn voor de halve prijs* op vrijdag 16 en zaterdag 17 februari. kunst cultuur 15 Vm 21 VOOR 14,25 Enige tijd regen Veel bewolking, af en toe regen. Ma xima rond 8 graden. De westenwind draait naar noordwest en is matig tot vrij krachtig. Minima rond 3 graden. 239e jaargang no. 39 Vrijdag 16 februari 1996 Losse nummers 1,60 DE HUISHOUDBEURS IS WEER IN DE RAI AMSTERDAM! Met Van Fraassen touringcars een gezellig dagje uit (ca. 08-19 uur), 47,50 p.p. incl. koffie/cake en route, entree én een cadeautje van de chauffeur. do. 14/3: za. 16/3: di. 19/3: vr. 22/3: za. 23/3. vr. 22/3. PLAATS BESPREKEN OP DE 10 VAN FRAASSEN REISBURO'S en VW YERSEKE. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie waarschuwt voor een gladde babbelaar die al zeker drie vrouwen uit de kleren heeft gepraat. Soms stelt hij zich voor als enquêteur, andere keren zegt hij arts of natuurgenezer te zijn. De man, een Amsterdammer van achter in de vijftig, wekt door zijn piekfijn verzorgde uiterlijk en beschaafde taalgebruik een vertrouwde indruk. Hij praat zich bij vrouwen naar binnen door bij voorbeeld een paar vragen over het functioneren van de klie ren te stellen. Of hij steekt een verhandeling over het gewicht af. Eenmaal binnen begint hij met een voorzichtige nekmassage. Vervolgens vraagt hij de vrouwen zich uit te kleden en tast hij de rest van het lichaam af. Als een volleerd acteur speelt hij in op onverhoedse wendingen. Toen een studente zich voor hem ont blootte kwam plotseling de bovenbuurvrouw binnen. Hij ging gewoon door met zijn babbel: „U staat niet op m'n lijst, maar misschien wilt u toch ook aan dit onderzoek meewerken?" Even later ging ook de buurvrouw uit de kleren. TWELLO (GPD) - Bij het Q8 tankstation De Vundelaar langs de Al bij Twello brak woensdag paniek uit. Een automobilist uit Gouderak die bij het station LPG tankte kreeg de schrik van zijn leven toen het autogas uit de kofferbak dampte. De auto bleek helemaal geen gastank te hebben. Die had de garage waarvan de man de auto geleend had er uit gehaald. De LPG-vulnippel was echter blij ven zitten. De man, die zo'n twintig liter gas in de kofferbak had laten lopen, duwde met hulp van wat om standers weg van tankstation uit angst voor een explosie. Het incident eindigde gelukkig zonder ongelukken toen de plaatselijke brandweer de kof ferbak opende en het gas liet ver waaien. DEN HAAG (GPD/ANP) - De VIT) houdt serieus rekening met nieuwe bezuinigingen op de sociale zekerheid. Het debat daarover de komende maanden de Tweede Kamer zal „niet pijnloos zijn", voorspelt het WD-kamerlid Van Hoof. De li beraal denkt dat de nieuwe in grepen nodig zijn nu reeds afge sproken bezuinigingen niet ofte Iaat gehaald worden. Ook maakt Van Hoof zich zor gen over de bereidheid van coali tiepartner PvdA de in het re geerakkoord vastgelegde bezui nigingen loyaal uit te voeren. Die verontrusting wordt gedeeld doorD66. „Ik zie steeds vaker te- senen dat de PvdA zich met de mg naar de toekomst keert", al dus D66-woordvoerder Bakker. Van Hoof wijst erop dat het kabi netsplan voor een andere finan ciering van de wao eigenlijk op 1 april in het Staatsblad moet om per 1 januari '97 van kracht te worden. Het kabinets voorstel ligt echter nog voor ad viesbij de Raad van State. Daar na moeten de Tweede en Eerste Kamer zich erover buigen. Beide Kamers zijn uiterst kritisch en verdeeld over de wao-plannen, waardoor uitstel dreigt. Het ka binet loopt dan tijdelijk honder den miljoenen guldens mis. Het uitstel met twee maanden van het opheffen van de ziekte wet (nu per 1 maart) scheelt het kabinet 76 miljoen. Van Hoof be nadrukt dat het aantal werk loosheidsuitkeringen hoog blijft en dat de sociale fondsen en de ziekenfondsen met tekorten kampen. Het Centraal Planbu reau waarschuwde gisteren bo vendien voor tegenvallende eco nomische ontwikkelingen in 1997. Voor de VVD zijn deze feiten re den voor een krachtige waar schuwing. In het regeerakkoord is afgesproken dat kabinet en Tweede Kamer deze zomer be zien in hoeverre de afgesproken bezuinigingen worden gehaald. Is dat niet het geval, dan volgt een debat over nieuwe maatre gelen. Van Hoof: „Je hoort mij niet zeggen dat die discussie pijnloos zal zijn. We moeten ons niet rijk rekenen want we zijn er nog lang niet. Er is geen enkele reden om de touwtjes te laten vieren." De Democraat Bakker vreest dat de PvdA - mede onder druk van het partijcongres - bezig is de afspraken uit het regeerak koord op te rekken. Hij verwijt de PvdA onder meer de bezuini ging op de huursubsidie (200 mil joen) te frustreren, de wao-plan nen tegen te werken en de afge sproken eigen bijdrage in de ge zondheidszorg te blokkeren. Bakker: „Op zich is er geen aan leiding voor nieuwe bezuinigin gen, maar dan moet de PvdA wel nakomen wat is vastgelegd. Ge beurt dat niet, dan komen ook de hoogte en duur van uitkerin gen onder druk te staan." De regeringspartijen blijven het Bouterse moet getuigen in drugszaak DEN HAAG (GPD) r De Suri naamse legerleider 'Desi Bou terse moet binnenkort in eigen land een getuigenis afleggen met betrekking tot een Rotter damse drugszaak. Het Nederlandse ministerie van justitie heeft bij het ministerie in Suriname een verzoek inge diend om Bouterse te dagvaar den. Dat kan omdat Suriname en Nederland sinds kort een rechtshulpverdrag hebben. Bouterse zou in Paramaribo soeten getuigen in de zaak rond een Rotterdamse drugshande laar die nauwe banden onder- Meld met de Surinaamse autori tten. Aanslag Athene ATHENE (RTR) - Onbekende hebben donderdagavond een Sranaat afgevuurd op de Ameri kaanse ambassade in de Griek- s* hoofdstad Athene. Volgens de Griekse polie miste het projec tiel doel en ontplofte op een na bijgelegen parkeerplaats. In de omgeving sneuvelden rui ten, maar er vielen geen slacht offers. De autoriteiten vermoe den dat de terreurgroep 17 No vember verantwoordelijk is voor èe aanslag. Deze extreem-linkse ?wp heeft sinds 1975 al 21 Ame- hkanen, Grieken en Turken ver moord. Politiemensen zetten donderdag een robot in bij het onschadelijk maken van de bom. foto RTR LONDEN (GPD) - Een op het laatste nippertje ontdekte en on schadelijk gemaakte IRA-bom zorgde donderdag in Londens West End voor paniek. De politie ontruimde Piccadilly Circus en directe omgeving nadat drie telefonische waarschuwingen over een bomaanslag waren binnengekomen. Daarbij ontstond een verkeerschaos. Een anti-terreurgroep van de politie wist de in een telefooncel geplaatste bom onschadelijk te maken. Politiefunctionarissen zeiden dat het om een klein exemplaar ging. De gecodeerde waarschuwingen maken het aannemelijk dat de IRA achter de aanslag zit, aldus de politie. De verijdelde aanslag komt op dezelfde dag dat de IRA liet weten niet te denken aan een nieuw bestand. In het Sinn Feinweekblad An Phoblacht legt een anonieme IR A-woordvoerder alle verant woordelijkheid voor het opbreken van het vorige bestand bij de Engelse premier Major. Volgens de woordvoerder blijft de IRA geïnteresseerd in onderhandelingen, maar alleen als die niet neerkomen op 'overgave vooraf aan Londen. De Ierse premier Bruton benadrukte gisteren in het Ierse parlement dat die onder handelingen er alleen komen als Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, een bestand weet af te dwingen. Ierse regeringsfunctionarissen zullen vandaag op een geheim ge houden plaats in Dublin een ontmoeting hebben met Gerry Adams, leider van Sinn Fein. Dit is het eerste contact met de organisatie sinds de bomaanslag in Londen vorige week vrijdag. oneens over de manier waarop een eigen risico in de gezond heidszorg moet worden inge voerd. Overleg tussen het kabi net en de drie regeringsfracties heeft de partijen niet nader tot elkaar kunnen brengen. Minister Borst van volksgezond heid wil een niet-inkomensaf- hankelijke bijdrage van maxi maal 200 gulden invoeren voor medische hulp, uitgezonderd de huisarts. Voor laagbetaalden komt er in haar visie compensa tie van koopkrachtverlies. De WD wil van geen enkel ver schil weten, de PvdA geeft de voorkeur aan helemaal geen ei gen bijdrage of anders een inko mensafhankelijke. D66 schaart zich achter de - eigen - minister en wil minima en chronisch zie ken ontzien. Het kabinet had eigenlijk in ja nuari de knoop al willen door hakken, maar kwam er toen in het overleg met de regerings fracties ook niet uit. Nu dat over leg opnieuw is mislukt, ziet het ernaar uit dat het kabinet zon der instemming vooraf van de fracties een beslissing neemt en met een voorstel komt. Pagina 3: CPB verwacht lastenstijging. Glasslijperij MELIESTE GOES I glashelder in spiegels I Olietanker loopt vast bij Wales LONDEN (RTR/AP) - Een volge laden olietanker is donderdag op de rotsen gelopen voor de ha ven van Milford Haven nabij de zuidwestkust van Wales. Daar bij zou het schip olie hebben verloren. De supertanker ver voerde 137.990 ton olie, aldus de kustwacht. Het schip, de Sea Empress, was met 28 mensen aan boord op weg naar de nabijgelegen Texaco olieraffinaderij om zijn lading te lossen. Volgens de kustwacht waren er problemen met het stuurmechanisme waardoor de tanker uit de koers liep. De Sea Empress is later naar open zee gesleept. Glashandel MELIESTE GOES isolerende beglazing I van dezelfde soort GALLGALL Altijd iets bijzonders. k-rt. Sherry en Vermouth utlgc /.onder j Geniet, maar drink met mate Yooruv dxhv.th;l„«de Gall Gall bel 023-5660555. Air Miles en het Air Miles !oC. L tRgmetide handelsmerken r Miles International Moldings N V EDE (ANP) - De psychologen van het Pieter Baan Centrum (PBC) wisten al dat de opnieuw aangehouden Edese pyromaan behandeld moest worden. Want hij heeft een neiging tot brand stichten die hij niet kan onder drukken. De 22-jarige Edenaar Freddy D. is in de justitiële observatiekli niek in Utrecht uitgebreid on derzocht. Het oordeel over zijn gedrag woog voor de rechtbank en in hoger beroep voor de pro cureur-generaal zwaar mee bij de behandeling van zijn zaak. De rechtbank vond dan ook dat hij ter beschikking moest worden gesteld en ook de procureur-ge neraal dacht er zo over. Uit het onderzoek bleek dat D. angstig is en onzeker. Van brandstichten krijgt hij een kick; de transpiratie staat dan op zijn voorhoofd. Hij kan zijn neiging niet onderdrukken. Voor zichzelf bagatelliseert hij die wel, maar tegelijk spreekt hij met nauw verholen trots over zijn daden. Hij zegt zichzelf geen pyromaan te vinden. „Die ko men klaar als ze naar een brand kijken en dat is met mij nooit ge beurd. Ik was wel heel erg opge wonden. maar vooral omdat ik de politie steeds een slag voor was", zei hij tegen de rechters in Arnhem. Zoals gemeld is de Edenaar op nieuw opgepakt. Twee politie mensen betrapten hem woens dagavond vrijwel op heterdaad bij het aansteken van een brand bij een caravan in Veenendaal. De raadkamer van het gerechts hof in Arnhem beslist vandaag over onmiddellijke, hernieuwde gevangenneming van de man, die 1 december vorig jaar op vrije voeten kwam door een vormfout van justitie. D. stichtte voorjaar vorig jaar zo'n dertig branden in Ede en omgeving. De schade liep in de miljoenen. De Arnhemse recht bank veroordeelde hem tot vijf jaar gevangenisstraf en tbs. D. ging in beroep van de tbs-maat regel. De politie zag de man in Veenen daal bij een brandende caravan. Hij reed met grote snelheid naar zijn ouderlijk huis, waar hij even later aangehouden werd. De po litie verdenkt hem ook van an dere brandstichtingen, omdat die grote gelijkenis vertonen met die welke de pyromaan vo rig jaar veroorzaakte. D. is giste ren de hele dag door de politie verhoord. Of hij bekentenissen heeft afgelegd, is nog niet be kend. Mr Robustella. raadsman van D„ betwijfelt of de politie de juis te man gepakt heeft. Hij denkt dat de politie in het donker mo gelijk de verkeerde auto gevolgd Passagier steekt stewardess neer SCHIPHOL (ANP) - Een 38-jarige stewardess van de KLM is don derdagmorgen tijdens een vlucht van Bangkok naar Amsterdam in haar rug gestoken door een 34-jarige passagier. Twee andere inzittenden overmeesterden de uit Nederland afkom stige man. Hij is na de landing van het toestel op Schiphol door de marechaussee aangehouden. De stewardess raakte zwaar gewond en is naar een ziekenhuis overgebracht. Ze heeft een ingeklapte long. maar verkeert niet in levensgevaar. Volgens een woordvoerder van de marechaussee is het motief voor de steekpartij onduidelijk. Honderd jaar geleden werd de Vlaamse dichter Paul van Ostaijen (foto) in Antwerpen geboren. De Scheldestad laat dat feit niet stil letjes passeren: in beeld, muziekliteratuur en theater wordt de voormalige stadhuisklerk geëerd. Verder in de bijlage kunst cul tuur. Dimitra Sidera is een gedrevene geschenken van Adriaan van Dis en Carolijn Visser Tijs Goldschmidt tussen fictie en non fictie column Martin Ros Willy DeVille heeft voldoende aan zijn dromen miskend jazztalent Gijs Hendriks Al Pacino en Robert de Niro voor het eerst samen Showgirls vallen door de mand avantgardistische dans van Reflex Wim Kan gespeeld magische maskers uit Afrika kunst op hoezen jeugdboek. Cursus in omgaan XTC Jongerenwerkers in Borsele krijgen de komende weken een curwus in het omgaan met XTC. De jeugdsoosvrijwilligers in de Bevelandse gemeente vangen steeds meer signalen op dat soosbezoekers Q XTC gebruiken. w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Kunst Cultuur: 15, 16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. heeft. De raadsman sprak don derdagavond twintig minuten met zijn cliënt. Volgens de raadsman blijft zijn cliënt ont kennen dat hij de brand bij de caravan aangestoken heeft. Rostella zei ook dat de Edenaar kan niet verklaren waarom de politie hem in de buurt van de caravan heeft gezien. Evenmin kan hij uitleggen hoe de politie het kenteken van zijn auto kon noteren in de buurt van de cara van kort voor de brand uitbrak. Burgemeester W. Blanken noemde de arrestatie zeer pret tig voor de gemoedsrust in Ede. De bevolking reageerde boos. Volgens R. Sloof van de Edese ondernemersvereniging ver wachtte iedereen in Ede dat D. opnieuw de fout in zou gaan. De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil van de ministers Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnenlandse Zaken) weten, wat zij hebben ondernomen om te voorkomen dat de pyromaan opnieuw zou toeslaan. Sorgdra ger beloofde de Kamer in decem ber dat de politie goed op de man zou letten. De politie stelde steeds dat de sociale controle in Ede gr genoeg was om hem in toom te houden. DEN HAAG (GPD) - De vereni ging van kabelexploitanten Ve cai is tegen het opnemen van commerciële omroepen in het verplichte basispakket dat staatssecretaris Nuis van me diazaken de kabelbedrijven wil voorschrijven. In dit pakket, dat vandaag in het kabinet wordt besproken, zitten voor alsnog alleen Nederland 1,2 en 3, de Belgische BRT en eventu eel de publieke zenders van Duitsland en Engeland. De kij ker hoeft voor dit pakket alleen de kostprijs (ongeveer 10 gul den per maand) te betalen. Uit een interne notitie van de ka belbedrijven blijkt dat zij vrezen dat het hun geld gaat kosten als de Tweede Kamer straks onder druk van de publieke opinie zou besluiten alsnog de commer ciële omroepen in dit pakket van Nuis op te nemen. Als popu laire zenders als RTL en wellicht ook het nieuwe KNVB-Sportka- naal in dit basispakket belan den. zien de kabelbedrijven zelfs faillissementen ontstaan als ge volg van lagere inkomsten. Uit eigen onderzoek blijkt dat meer dan de helft van de zes miljoen kabelabonnees dan voor het (goedkopere) basispakket zal kiezen. 'Onaanvaardbaar', aldus de Vecai, die wijst op een verlies van ruim 20 miljoen gulden per maand. Dit verklaart ook het felle verzet van de Vecai tegen opname van het Sportkanaal in het huidige 'vrije' programma-aanbod, ook al zou het sportnet gratis zijn. De gezamenlijke kabelexploitan ten willen daarom wel met de KNVB onderhandelen over op neming van de zender in een 'pluspakket'; abonnee-tv. te ont vangen via een 'decoder', waar voor de kijker extra moet beta len. Samenvattingen van voet balwedstrijden zouden in dat ge val in een 'uitgebreid basispak ket' worden uitgezonden, waar voor de kijker in de toekomst meer moet betalen dan voor het standaard-basispakket. Het uitgebreide pakket behelst het verplichte basispakket a la Nuis samen met de rest van de commerciële en buitenlandse kanalen. Dat aanbod is verge lijkbaar met het standaardpak ket dat de meeste kabelexploi tanten momenteel bieden: onge veer 24 kanalen. Nu wordt daar gemiddeld 17 gulden per maand voor betaald. Straks moet dat meer worden, zeker als veel kij kers besluiten het bij het basis pakket te laten, waardoor de maatschappijen inkomsten gaan verliezen. Daarom is de tactiek van de Vecai erop ge richt het verplichte basispakket zo onaantrekkelijk mogelijk te houden, zo staat in de notitie te lezen. (eenmalig binnen zes maanden) JA} ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant w '713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1