ROVINCIALE ZEEUWSE COURS Groenten duur door koude |g Turken en Grieken ruziën om eilandje Melkert wijst koudetoeslag af Het extraatje van Duyvis. kleintjes jouwe Ijsmuts voor Zeeuwse paalhoofden Toch cao V&D 4 WEKEN ^intratuin altijd de lla Consument moet diep in de buidel tasten voor spruiten en prei Newin wil in zee parken voor windenergie Michelin-ster voor Het Groot Paradijs IRT-rapport in aantocht Cambuur wipt Ajax uit beker VOOR 14,25 239e jaargang no. 25 d Woensdag 31 januari 1996 Losse nummers 1,60 n 's Nachts vorst Temperatuur overdag omstreeks 3 graden, onbewolkt, heiig en droog. De oostenwind aan zee vrij krachtig, 5 Bft. De minimum -3 graden. Opgave advertenties per telefoon: 0118-484321 as-ex-b "fumigation PREPARE TtON IN BAG iPARA^l J effective generates ih« highly poisonous phosp'f"- QBS y in oorrtad W8h aW<OSP°r,C "U* tWcWy AopJkjaöon aoccrrlirvg label only! Thie beo '""ust 00 burled or disposed o< o'-horwis* Immediately after the entire r*~ Herkomst van gifzakjes nog raadsel van onze verslaggever ZOETERMEER (GPD/ANP) - Minder aanvoer in combinatie met een grotere vraag zorgt er voor dal de consument deze da gen diep in de buidel moet tas ten om vollegrondsgroenten als spruiten en prei te betalen. De prijs van deze groenten ligt op de veiling momenteel zo'n 60 procent hoger dan vorig jaar, zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau van de Tuinbouw veilingen (CBT). De aanvoer van prei op de veilin gen was vorige week bijna 30 procent minder dan in dezelfde week van januari vorig jaar. Ook werd vorige week 20 procent minder spruiten aangevoerd. Op de vers-afdelingen van super markten moet nu anderhalf tot twee keer zoveel voor spruiten en prei worden betaald als bij een normale aanvoer. Bij Albert Heijn kosten de sprui ten nu drie gulden per pond, te gen 1,69 vorig week. De aanvoer is bovendien zo gering, dat ze niet overal meer te krijgen zijn, Vendex Food Groep (onder meerEdah) meidteen verdubbe ling van de prijzen van prei en ook spruiten. Franse bloemkool en knolselderij zijn nu 30 pro cent duurder. Een woordvoerder van AH zegt dat de verkopen er niet onder lijden. De winter groenten vinden juist extra af zet. Dat geldt overigens ook voor andere typisch 'winter-gebon- den' produkten als rookworsten, maaltijdsoepen, bruine bonen en spek. MIDDELBURG - De herkomst van de gifzakjes die afgelopen week op het strand tussen Zou- telande en Vlissingen zijn ge vonden, blijft een raadsel. Rijkswaterslaal-medewerker H. Ringelberg heeft stad en land afgebeld om de oorsprong te achterhalen. Zijn pogingen le den allemaal schipbreuk. Ringelberg heeft zijn speurtocht in de loop van dinsdag' gestaakt. „Het is minder plezierig spul, maar er zijn slechts vijf zakjes gevonden. Het heeft daarom weinig zin verder te zoeken naar de herkomst. Als er meer worden gevonden, pak ik de draad weer op. Dan bel ik de leverancier van het spul in Duitsland." Bij poli tie of Rijkswaterstaat zijn giste ren geen zakjes afgegeven. Een vrachtwagen zou het goedje verloren hebben bij de Haring- vlietdam, omdat daar vorige week voor het eerst de gifzakjes zijn aangetroffen langs de kant van de weg. „Maar of dat verhaal klopt vraagt Ringelberg zich af. „Niemand bevestigt het. Het spul kan ook van een schip ko men. Het blijft gissen." De zakjes bevatten zoals gemeld aluminium fosfi.de, dat bij aanra king met water een zeer giftige damp verspreidt. Ze dragen het opschrift DETIA GAS-XEX-B. Het goedje wordt in scheepsrui men gebruikt om ongedierte te vei delgen. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Nederlandse Windenergievereniging (New in) vindt dat de Tweede Kamer het kabinet moet oproepen tot medewerking aan de aanleg van buitengaatse windmolen parken. De ontwikkeling van 'off shore-windenergie' vormt volgens haar een goed alterna tiefvoor de bouw van windmo lens in ons dichtbevolkte en -be bouwde land. De Newin denkt aan grootschalige buitengaatse parken in de Noordzee, met een vermogen van enkele duizen den Megawatts (MW). De Newin heeft bij de Tweede Kamer aangeklopt, omdat die binnenkort over de Derde Ener gienota gaat praten. In die nota schrijft het kabinet te streven naar een aandeel van 10 procent duurzame energiebronnen in de totale energiebehoefte. De New in vindt het teleurstellend dat het kabinet zwaarder inzet op zonne- dan op windenergie. De vereniging, waarin mensen en bedrijven samenwerken die beroepshalve met windenergie te maken hebben, gaat ervan uit dat 1000 MW op het land zeker haalbaar is. Maar voor wind energie 'off shore' is er volgens haar veel meer ruimte. van onze verslaggever KOUDEKERKE - Paalhoofden op het strand bij Koudekerke kleden zich winters. Ze hebben de ijsmuts stevig over de oren getrokken, in afwachting van de volgende koude vloed. Drup pels zeewater spatten op en blijven bevroren op de paalhoofden hangen. De temperatuur van het zeewater nadert onder de kust de nul graden Celsius, terwijl het kwik op het land overdag boven het vriespunt uitkomt, 's Nachts vriest het nog lichtjes. Het Hydro Meteo Centrum in Middelburg verwacht in het weekeinde een koudegolfje. En daarna „Het kan vriezen, het kan dooien", ver telt een medewerker van het Hydro Meteo Centrum. „Het is een dubbeltje op z'n kant." foto Lex de Meester Albert Heijn en Edah doen ver der goede zaken bij de verkoop van citrusvruchten. „De klant zorgt ervoor dat hij extra vitami nes binnenkrijgt," aldus de AH- woordvoerder. Overigens zijn niet alle prijsstij gingen van groenten te wijten aan het koude weer, benadrukt het CBT, want bij voorbeeld de prijs van ijsbergsla zit in de lift wegens de geringe aanvoer uit Spanje en sommige koolsoorten brengen meer geld op omdat er dit seizoen minder van is inge zaaid. De koude heeft intussen ook een slachtoffer geëist. In een zieken huis in Bussum is maandag een 37-jarige man overleden die daar was binnengebracht met ern stige onderkoelings- en bevrie zingsverschijnselen. De man werd 's morgens aangetroffen op de trappen van het NS-station Naarden-Bussum. Hij werd on middellijk naar een ziekenhuis gebracht waar hij in de loop van de ochtend overleed. Hagenaar met de dood bedreigd bij inladen inkopen DEN HAAG (ANP) - Even de boodschappen in de auto laden. Daar was een 27-jarige Hage naar dinsdagmiddag mee bezig op de Laakkade ter hoogte van de Konmar. Een andere automo bilist vond kennelijk dat dit te langzaam ging. Hij stapte uit en dreigde met een vuurwapen de Hagenaar dood te schieten als hij niet snel weg zou gaan. De Hagenaar stapte direct in zijn auto, reed naar huis en waar schuwde de politie. Van de da der ontbreekt elk spoor. (Advertentie) VIDEOGAMES NINTENDO EN SEGA CD-i EN CD-ROM SONY PLAYSTATION 1 INTEREXl INTEREXPO MEDIA 070-3588929 Navo-secretaris-generaal Solatia roept op tot kalmte DEN HAAG (ANP/AFP/RTK) - Secretaris-generaal Solana van de NAVO heeft Griekenland en Turkije tot kalmte gemaand in hun geschil over het eilandje Imia. Hij heeft de regeringen van beide Navo-landen opge roepen zich terughoudend op te stellen en de hoog opgelopen ge moederen tot bedaren te bren gen. Solana zei dat dinsdag tij dens een persconferentie in Den Haag. Solana bracht een kennisma kingsbezoek aan Nederland. Hij sprak 's middags met de minis ters Van Mierlo van buitenland se zaken en Voorhoeve van de fensie, gevolgd door een werkdi- ner met premier Kok. Het geschil tussen Turkije en Griekenland over een onbe woond, met zeevolgelmest over dekt eilandje vlak bij de Turkse kust is dinsdag verscherpt. Turkse en Griekse oorlogsbo dems voeren dreigend door het zuidelijk deel van de Egeïsche Zee om de claims op de rots kracht bij te zetten. Beide landen lijken niet van zins in te binden. Op de ministeries van buitenlandse zaken in An kara en Athene kregen de weder zijdse ambassadeurs te horen dat de oorlogsschepen of militai ren uit de omgeving van het Turkse eiland Kardak dan wel het Griekse eiland Imia moeten worden teruggetrokken. Beide landen willen geen vierkante centimeter van het nationale grondgebied opgeven. Het conflict over het eiland be gon eind december toen een Turks schip er aan de grond liep. De kapitein van het schip wei- Vlag Griekenland beschuldigde Tur kije ervan het Griekse luchtruim boven de rotspunt te hebben ge schonden met een helikopter. Enkele geiten op de rotspunt kregen dinsdag gezelschap van negen Griekse commando's om de territoriale aanspraken te on dersteunen. Dit gebeurde eerder met het plaatsen van de eigen vlag, die vervolgens door de an dere partij werd vervangen door hun dundoek. gerde de diensten van een Griek se sleepboot, omdat die te duur zou zijn. Ankara en Athene schikten het probleem in dei- minne. Maar in beide landen plaatsten rechtse media de rotspunt in het middelpunt van de nationalisti sche belangstelling. De Griekse pers toog met de burgemeester van het nabijgelegen Griekse ei land Kalimnos naar de rotspunt om de Griekse tweekleur te plaatsen. Daarop organiseerde zaterdag een Turkse krant een helikopter met fotografen, jour nalisten en een Turkse vlag om het Griekse dundoek te vervan gen. Referendum Zondag namen de strijdkrach ten de grollen van de media over en verving de Griekse marine de Turkse vlag. Griekenland heeft sindsdien 24 oorlogsbodems naar de zee rond de rots ge stuurd, Turkije naar schatting DEN HAAG (ANP) - De vakbonden en de directie van V&D hebben dinsdag toch nog een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Daarmee zijn de aangekondigde stakingen va" donderdag bij het warenhuis-concern van de baan. De FNV Dienstenbond toonde zich bij monde van een woordvoerder „zeer tevreden" over het bereikte akkoord. De bonden hebben de door hen verlangde loonsverhoging van 3 procent helemaal binnengesleept. In de cao, die van 1 februari tot 1 februari volgend jaar loopt, wordt vastgelegd dat de werknemers per 1 februari aanstaande 2 procent loonsverhoging krijgen en nog eens 1 procent op 1 december. De toeslag voor werken buiten kantoortijden gaat van 50 naar 33,3 procent. Dat is weliswaar een gevoelige achteruit gang. maar in de wijze van toekenning zitten volgens de FNV Dienstenbond een aantal voordelen. Zo worden voortaan parttimers en fulltimers gelijk behandeld bij de toekenning van de toeslag. Bovendien gaat de toeslag voor meer uren gelden. Dinsdag zijn ook de onderhandelingen voor de winkels van KBB (Bijenkorf, Hema, Praxis) voortgezet. Het beraad duur de gisteravond laat nog voort. lingen gelden t/m zaterdag 3 febri Vreugde dinsdag in Het Groot Paradijs in Middelburg: het restau rant kreeg de in het internationale horeca-ivezenfel begeerde Miche lin-ster. „Eenprachtige erkenning." g Voorzitter Van Traa van de parlementaire onderzoekscommissie naar opsporingsmethoden bekijkt dinsdag in de Staatsdrukkerij de drukproeven van het IRT-rapport. Het stuk is morgenochtend vroeg beschikbaar. Tot de ingrediënten behoren ontwikkelingen die raak vlakken hebben met Zeeland. Zoals het optreden van officier van justitie Valente (toen in Amsterdam werkzaam, nu in Mid delburg) en de rol van de vanuit Sint-Maartensdijk opere- C reilde sapman. w Cambuur heeft gisteravond voor een grote verrassing gezorgd. De eerste-divisionist uit Leeuwarden schakelde voor eigen publiek we reldkampioen Ajax uit in de achtste finales van het toernooi om de KNVB-bek.er. De ploeg van trainer Han Berger versloeg de Amster dammers met 2-0. De doelpunten kwamen op naam van René van Rijswijk en Mïlco Pieren. In de kwartfinales komt O 1 Cambuur op 18 februari in Rotterdam uit tegen Sparta. mL I Opinie: 2; Binnenland: 3 en 5; Achtergrond: 4; Fi nanciën en economie: 6; Buitenland: 7 en 8; Radio en televisie: 9; Kunst en cultuur: 10 en 11; Zeeland: 13, 15, 16, 17 en 19; Sport: 21, 22 en 23. twaalf. In beide landen lopen de gemoederen hoog op. Een op roep van een Griekse politicus, om de oplossing te zoeken in een referendum onder de geiten te houden, vond weinig weerklank. Tussen de erfvijanden Grieken land en Turkije zijn de spannin gen niet zo hoog opgelopen sinds 1987. Toen brak bijna een oorlog uit tussen beide landen over de rechten van exploitatie van de Egeïsche Zee. Kardak of Imia ligt naast het Turkse schiereiland van Bo drum en ten oosten van het Griekse eiland Kalimnos. Vol gens Ankara behoort de rots punt tot het eigen kustgebied en niet tot de eilanden van de Do decanese. De Dodecanese is een groep eilanden die in 1912 door Italië op Turkije werden ver overd. Italië zei Turkije de eilan den terug te geven, maar beloof de ze aan het einde van de Eerste Wereldoorlog aan Griekenland. Dat gebeurde uiteindelijk pas na de Tweede Wereldoorlog. DEN HAAG (GPD) - Er komt geen eenmalige koudetoeslag van honderd tot honderd vijftig gulden voor alle minima. Men sen met een minimum-inkomen die hun energienota niet kun nen betalen, moeten bij hun ge meente een beroep doen op de bijzondere bijstand, zei minis ter Melkert (sociale zaken) gis teren in de Tweede Kamer. Hij weet zich gesteund door de drie regeringsfracties. Het kamerlid Leerkes (Unie 55+) had de bewindsman ge vraagd ouderen en (andere) uit keringsgerechtigden een koude toeslag te geven omdat de stook kosten door de strenge vorst van de afgelopen weken flink zijn toegenomen, Doordat er ex treem veel wordt gestookt, krijgt het rijk extra aardgasba ten binnen. Leerkes stelde voor met dat geld de koudetoeslag te betalen. Melkert wil de probleemgeval len echter alleen helpen via de bijzondere bijstand en niet alle minima een algemene koudetoe slag geven. Ook al omdat nog onduidelijk is in welke mate de strenge vorstperiode uiteinde lijk doortikt op de jaarnota die men van de energiebedrijven ontvangt. Behalve VVD-woord- voerder Van Hoof viel ook Mel kerts partijgenoot Van Zijl de minister bij: „Liever een paar honderd gulden voormensen die het écht nodig hebben dan hon derd gulden voor iedereen Ook D66-kamerlid Bakker kon zich daar grotendeels in vinden. Wel wil hij, als vanavond in de Kamer het tegenvallende loon- strookje van januari met Mel kert wordt besproken, de hogere stookkosten „in ogenschouw" nemen. De Socialistische Partij, de Groep-Nijpels en GroenLinks steunden de koude-toeslag wel. „Maar los daarvan", schamper de GroenLinks-aanvoerder Ro- senmóller, „het is toch stuitend dat als het een beetje vriest, wij gelijk praten over het repareren van de minima. Wij zijn diep ge zonken met het uitkeringsni veau." Marijnissen (SP) deed er nog een schepje bovenop. „Ter- Massagraf WENEN (AP) - Bouwvakkers zijn in de buurt van het Oosten rijkse plaatsje Lambach gestuit op een massagraf waarin ver moedelijk slachtoffers van de holocaust zijn gedumpt. Dit heeft de Oostenrijkse televisie gisteravond bericht. Tot dusver zijn de resten van zes mannen opgegraven. wijl minister Zalm van financiën een paar miljard aan meevallers heeft, zitten wij te millimeteren over minimumloon of een kou detoeslag. U weet toch ook dat vijftig procent van het budget van de bijzondere bijstand niet wordt aangesproken omdat mensen zich schamen om naai de sociale dienst te gaan?" pagina 3: Leerkes hoeft niet te scoren (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. Üe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automatische afschrijving a 31,50 j per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters: m/v Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Groot videofeest bij Duyvis pinda's. Video-voordeelbon op elke zak. Bij aankoop van twee zakken Duyvis pinda's kunt u de tweede videofilm gratis huren. Deze week alleen I Duyvis pinda's, gezouten of ongezouten, i aa zak 250 gram 229 l.i/Ï7 Duyvis pinda's, gezouten, O GO zak 350 gram 229 ij Albert Heijn. Cfl Bovendien maakt u kans op één van de 10 Philips turbo-drive video recorders tw.v. f. 749- of zelfs op een Philips tv-video-combi tw.v. f. 999- Zie verpakking en actiefolder in de winkel. Grote zijde planten show. tel. 0118-551623. Deze tulpen zullen nooit verwelken. Ze zijn van zijde. Kies uit heel veel kleuren en stel uw eigen boeket samen. Nu 10 stuks voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1