J NCIALE NOS dreigt voetbal te verliezen |g Politie: mensen wagen leven bij oversteken bevroren Lek kleintjes Meeste gevangenen Bosnië vrij 4 WEKEN Servische kolonel getuigt over massaal executeren moslims Voorkeur KNVB voor verlenen tv-rechten lijkt uit te gaan naar Arcade Russische dichter Brodsky (55) in New York overleden hypotheek Boris Becker maakt indruk Kröller Müllers trots VOOR 14,25 996 Vorst Het blijft vriezen met weinig bewol king. De wind. is oost en vrij krachtig tot krachtig. Maxima rond het vries punt, minima -5 graden. 239e jaargang no. 23 Maandag 29 januari 1996 Losse nummers 1,60 Opgave advertenties per telefoon: 0118-484321 DEN HAAG (GPD) - De NOS dreigt samen met de partners RTL, Veronica en Filmnet, de strijd om de tv-rechten voor voetbalwedstrijden te verlie zen. Binnen de KNVB, zo valt in Zeist te beluisteren, wordt thans de voorkeur gegeven aan verkoop van de rechten aan Ar cade, eigenaar van het commer ciële tv-station TV 10 Gold. NOS, RTL, Veronica en Filmnet hebben eerder deze maand on geveer 125 miljoen gulden gebo den voor de tv-rechten. Arcade kwam met een hoger bod: 140 miljoen gulden. Formeel had het bieden al gestaakt moeten zijn, dat is echter niet gebeurd. De Franse kernproef wellicht de laatste van zes van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Frankrijk heeft dit weekeinde zijn zesde kernproef gedaan, tevens wellicht de laat ste. De bom van 120 kilo- ton, tien keer zo krach tig als de bom die de Amerikanen in 1945 op Hiroshima wierpen, werd zaterdagavond tot ontploffing gebracht on der het atol Fangataufa in de Stille Oceaan, al dus het ministerie van defensie in Parijs. Ook deze proef ontke tende weer een golf van protesten. Nederland en Japan omschreven de proef als 'spijtig', Austra lië en Nieuw-Zeeland noemden haar 'gevaar lijk en onverantwoorde lijk'. Een groep van ei landstaatjes in de Stille Oceaan betichtte Frank rijk van 'arrogantie en onbuigzaamheid' Hervatting Toen president Chirac op 13 juni van het vorige jaar de hervatting van de Franse kernproeven aankondigde, sprak hij van acht proeven die voor juni 1996 genomen zouden worden. Na we reldwijde protesten ver klaarde Chirac op 5 sep tember dat de proeven veel eerder beëindigd zouden worden. Of het bij zes proeven zal blijven, zal afhangen van de uitkomst van het we tenschappelijk onder zoek dat zondag op Fan gataufa begon. Als de proef voldoende gege vens oplevert, is een ze vende proef overbodig, zo zeiden deskundigen in Parijs. Kernkop Doel van de kernproeven was de betrouwbaarheid van een nieuwe kernkop te testen en de appara tuur te ijken waarmee in de toekomst kerproeven in een laboratorium kun nen worden negebootst. Frankrijk zal na de hui dige serie een verdrag ondertekenen dat ver dere kernproeven ver biedt. KNVB zegde daarom een verga dering met de voetbalclubs af. Nieuw overleg is nu gepland op 10 februari. Indien de NOS de strijd om de tv- rechten verliest, ontstaat een si tuatie als in de ons omringende landen. Commerciële tv-sta- tions zenden daar voetbal uit en de publieke omroep moet het doen met korte samenvattingen op 'ongemakkelijke' uren. Probleem voor de NOS is dat men geen extra geld meer heeft. De omroep wordt gefinancierd uit de omroepbijdragen. Een ex tra uitkering moet de goedkeu ring krijgen van staatssecretaris Nuis (media). De bewindsman is op zich bereid de NOS tegemoet te komen, maar daar is echter nog niet vol doende steun voor in de Tweede Kamer en het kabinet. Daarbij komt dat RTL wel tv- rechten voor voetbal wil, maar niet tegen elke prijs. Voor de om roep is het zaak dat men de uit gaven terug kan verdienen via extra reclame. Of dat lukt, acht men bij RTL onzeker. Storm van protest NOS, RTL en Veronica bereiken via de kabel vrijwel elk gezin in Nederland, terwijl Arcade nog maar bij 60 procent van de huis houdens binnenkomt. In augus- Bewoners van verzorgingshuis mogen extra tientjes houden DEN HAAG (ANP) - Bewoners van verzorgingshuizen die al leen zak- en kleedgeld ontvan gen, hebben deze maand een ex traatje van veertig tot 65 gul den. De meevaller vloeit voort uit een wijziging van de. bijstandswet die een onbedoeld positief effect heeft gehad op het zak- en kleed geld van bewoners van bejaar denoorden, aldus het ministerie van VWS. Besloten is dat de be trokkenen het extraatje mogen houden. Het ministerie kondigt meteen aan dat de Wet op de bejaar denoorden zo snel mogelijk wordt veranderd zodat het zak en kleedgeld weer op het oor spronkelijke niveau terugkomt. Almir Ferhadbegovic zoent in Sarajevo zijn 16 maanden oude kind Damir terwijl echtgenote Iefta toekijkt. Ze waren lot zondag alle drie gevangenen van de Bosnische Serviërs. De baby werd geboren gedurende de ruim twee jaar die het echtpaar gevangen zat. foto EPA. SARAJEVO (RTR/AFP/DPA) - De drie partijen in Bosnië hebben het afgelopen weekeinde de grote meerderheid van him gevangenen vrijgelaten. In totaal kwa men meer dan 500 gevangenen op vrije voeten, zo verklaarde het Rode Kruis in Sarajevo. Na de moslims en de Kroaten zaterdag, lieten de Bosnische Serviërs zondag hun gevangenen vrij. De drie strijdende partijen hadden vrijdag beloofd tijdens het weekeinde 645 gevan genen vrij te laten. Maar er zitten nog tien tallen mensen vast. Woordvoerder Pierre Gauthier van het Rode Kruis zei te hopen dat zij vandaag vrijkomen, maar erkende op de goede wil van de partijen te zijn aan gewezen. De gevangenen hadden volgens het vredesakkoord van Dayton al op 19 ja nuari moeten worden vrijgelaten. De Serviërs en de Kroaten zeggen een aantal mensen vast te houden die worden verdacht van oorlogsmisdaden. Dit is toe gestaan op grond van de akkoorden van Dayton. Los van deze gevangenen, die op de lijsten van het Rode Kruis staan, is er nog het probleem van de talloze vermis ten en mensen die niet zijn geregistreerd. De partijen hebben elkaar ervan beschul digd gevangenen op geheime plaatsen vast te houden. De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR heeft zondag bereikt dat 108 van in totaal 796 gevangen soldaten van het Bosnische regeringsleger die bij de val van Srebre nica en Zepa naar Servië waren gevlucht. Klein-Joegoslavië mogen verlaten. Volgens de Kleinjoegoslavische televisie kozen 64 mannen ervoor naar de VS te rei zen. Anderen kozen voor Frankrijk, Zwe den, Australië of Ierland. Geen van de vluchtelingen wilde naar Bosnië terugke ren. Mijn Drie Britse soldaten zijn zondag in Bosnië om het leven gekomen toen zij met hun panstervoertuig op een mijn reden. Het ongeluk gebeurde ten westen van de stad Mrkonjic Grad. De door de NAVO gedomineerde interna tionale vredesmacht IFOR was er tot nu toe van uitgegaan dat de drie partijen in de burgeroorlog in deze zone geen mijnen hadden gelegd. Volgens de akkoorden van Dayton moeten de partijen kaarten aan IFOR overhandigen waarop de ligging van alle mijnen is ingetekend. In Ilidza. een buitenwijk van Sarajevo, werd een Amerikaanse soldaat in de nek getroffen door een kogel in de buurt van het hotel dat de als hoofdkwartier van de vredesmacht wordt gebruikt. Over de da der is niets bekend. Franse patrouille-een heden waren zaterdagavond in dezelfde wijk onder vuur genomen. Twee burgers in Sarajevo liepen verwondingen op toen zij werden beschoten. In Noord-Bosnie kwam een Zweedse IFOR-soldaat om het leven toen zijn voer tuig in een rivier stortte. DEN HAAG (GPD) - Dagjes mensen die zich op onbetrouw baar ijs waagden, hebben de po litie het afgelopen weekeinde handenvol werk bezorgd. Zo staken zondag veel wandelaars de dichtgevroren Nederrijn en Lek tussen Wijk bij Duurstede en Culemborg over. „We durf den zelf niet eens het ijs op om de waaghalzen eraf te halen", aldus een politiewoordvoerder. Er werden dan ook geluidswa gens ingezet om vanaf de kant de wandelaars terug te roepen. De smalle Nederrijn, die bij Wijk bij Duurstede Lek gaat heten, is voor het eerst sinds lange tijd dichtgevroren. Hoewel het ijs re delijk dik lijkt, kunnen op som mige plaatsen door sterke on derstroom onbetrouwbare plek ken ontstaan. Wie erdoor zakt, wordt dan onherroepelijk door het snel stromende water mee gevoerd, zo waarschuwt de poli tie. Jagers Door de aanhoudende kou en sneeuwval kunnen dieren steeds moeilijker aan voedsel komen. Reden voor de Koninklijke Ne derlandse Jagers Vereniging om, een aantal dagen voor de wettelijke stop, de jacht te sta ken. De vereniging heeft zater dag het 'draaiboek winterse om standigheden' uit de kast ge haald en zal maatregelen nemen om de bereikbaarheid van het voedsel voor dieren te bevorde ren. Zonodig zal er worden bijge- voederd. Kritisch Faunbeheer noemt de NEW YORK (RTR/AFP/ ANP) - De Russische dichter Joseph Brodsky (55), die al meer dan twintig jaar in ballingschap in de Verenig de Staten leefde, is zondag in New York overleden. Dit meldde de Russische onaf hankelijke televisie NTV zondagavond. De Ameri kaanse uitgever van de dichter, Roger Straus, be vestigde het bericht. Brodsky. die in 1987 de No belprijs voor de literatuur won en wordt beschouwd als een van de grootste Russi sche dichters van deze eeuw, had ernstige hartklachten. Brodsky had al voor zijn twintigste talrijke gedichten op zijn naam staan, maar werd vooral bekend toen hij in 1964 tot vijfjaar dwangar-, beid werd veroordeeld. In zijn werk tekende hij het kleurloze leven in de Sovjets unie. Als gevolg van de inter nationale druk kon hij het kamp na achttien maanden verlaten. De Sovjet-autori teiten zagen zich uiteinde lijk gedwongen hem in 1972 te verbannen. Brodsky emi greerde daarop naar de Ver enigde Staten. Vijftien jaar later won Brodsky de Nobel prijs voor de literatuur. tus, als het seizoen 1996-1997 start, zal het station echter ook vrijwel overal te zien zijn. Ar cade zal met het bieden van voetbal toegang krijgen tot elk kabelnet, geen gemeente zal dat kunnen weigeren gezien de pu blieke belangstelling voor sport. Bij de KNVB is men zich bewust van de storm van protest die zal losbarsten als voor Arcade wordt gekozen. Bij de bond wordt er echter op gewezen dat het in de eerste plaats gaat om de continuiteit van het voetbal. Verdeling zaterdag afgekondigde jacht- stop een 'hypocriete publici teitsstunt'. De jachtstop komt slechts een paar dagen voor de wettelijke sluiting van 1 fe bruari. „Nu de laatste zaterdag van het jachtseizoen volop door jagers is uitgebuit en alle jacht partijen zijn afgelopen, heeft de jagersvereniging een zoge naamd vrijwillige jachtstop af geroepen", aldus een woord voerder. „Het staken van de jacht komt twee dagen voor de wettelijke sluiting (op zondag mag niet gejaagd worden) en is mosterd na de maaltijd". Elfstedentocht Hoewel een Elfstedentocht er op korte termijn nog niet in lijkt te zitten („Eerst moet de wind af zwakken, anders kan het kabbe lende water niet bevriezen", zegt ijsmeester Piet Venema) is een Friese distilleerderij er al klaar voor. Het bedrijf heeft Beeren- burg-etiketten laten drukken met het opschrift Elfsteden tocht 1996. Het KNMI zegt overi gens dat de vooruitzichten voor de tocht goed zijn: deze week wordt een zwakke tot matige wind verwacht met aanhouden de vorst. van Bruggen Adviesgroep Dan heeft u 't goed bekeken Chemicaliën ontsnappen uit Hoechstfabriek bij Frankfurt FRANKFURT (RTR/DPA) - De Duitse chemiegigant Hoechst heeft zich de woede op de hals gehaald van de bewoners in de buurt van een van zijn fabrie ken vlakbij Frankfurt. Aanlei ding was een ongeluk waarbij zaterdag duizend kilo chemica liën ontsnapte. De produktie in de fabriek werd gedeeltelijk stilgelegd. De be wuste installatie is buiten ge bruik hangende een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk en in afwachting van voorzorgs maatregelen die een herhaling moeten voorkomen, aldus het ministerie van milieuzaken van de deelstaat Hessen. Het ongeval gebeurde zaterdag morgen na een bedieningsfout. Daardoor ontsnapte een ton iso- proturon, een grondstof voor het gewasbeschermingsmiddel Are- lon. Een gebied van 147 hectare werd bedekt met wit poeder, die moeilijk was te onderscheiden van de sneeuw die er al lag. Isoproturon is volgens de autori teiten niet gevaarlijk voor de be volking, ook al staat het geregi streerd als kankerverwekkend. Pas na het eten van grote hoe veelheden is bij ratten levertu mor geconstateerd. Omwonenden kregen wel de waarschuwing om binnen te blij ven, ramen dicht te houden en groente en fruit uit hun moes tuintjes niet te eten. Ook blijven scholen in de buurt vandaag nog gesloten. Bewonersorganisaties waren woedend op Hoechst, dat vol gens hen het voorval bagatelli seerde en in strijd met afspraken de bewoners te laat waarschuw de. De KNVB en de clubs in het be taalde voetbal zouden achter de schermen afspraken hebben ge maakt over de verdeling van de opbrengst de tv-rechten op brengt. Uitgaande van het hoog ste bod tot nu toe, 140 miljoen gulden, zou de verdeling er als volgt uitzien: Drie procent, ruim 4 miljoen gul den. gaat naar de KNVB. Van het restant van 136 miljoen gaat ruim 27 miljoen gulden naar de clubs op basis van hun presta ties in de competitie en in de be kerstrijd. In de PTT-Telecompe- titie krijgt de kampioen 1 mil joen gulden, aflopend naar num mer veertien die een paar dui zend gulden ontvangt. Ook de winnaar van de beker, de kam pioen van de eerste divisie en de periode-kampioenen krijgen geld. Spelersfonds Nog eens 27 miljoen gulden gaat naar de clubs voor investeringen in bijvoorbeeld stadions. De rest. ruim 81 miljoen gulden, wordt in 37 gelijke delen 'ver deeld. Elke club (totaal 36) krijgt ruim twee miljoen gulden. De laatste twee miljoen gaat naar een spelersfonds. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) Boris Becker heeft in Melbourne op indrukwekkende wijze het open Australische tenniskampioenschap gewonnen. De als vierde ge plaatste Duitser versloeg in de finale de Amerikaan Michael Chang (51. Bij de vrouwen won Monica Seles. Zij rekende in twee sets af met de als achtste geplaatste Duitse Anke Huber. De 1 partij duurde slechts een uur en 17 minuten. In museum Kröller Midler is zaterdag met de nodige trots de nieuw ste aanwinst onthuld: het beeldhouwwerkje 'Le Commencement du Monde' ('Het Begin van de Wereld') van Brancusi. Voor de officiële handeling waren minister Ritzen (onderwijs, cultuur en wetenschap pen) en zijn staatssecretaris Nuis aangezocht. Ze waren mede-financier bij de aanschaf van het 3,1 miljoen kosten- O de kunstwerk O Zeeland bindt schaatsen onder IJspret op de kreek bij Veere. Op veel plaatsen in Zeeland werden afgelopen weekeinde de schaat sen ondergebonden. Volgens de politie was het ijs overigens niet overal even betrouwbaar. Op het Goese Meer bij voorbeeld kan men be- JT ter niet schaatsen. w Radio en televisie 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12,13, 14,15, 16,17 en 18. DEN HAAG (ANP) - Een hoge officier van de Bosnische Ser viërs wil volgens het Duitse weekblad Der Spiegel getuigen over bloedbaden en massale executies die Servische troepen hebben aangericht onder de moslim-bevolking. De niet met naam genoemde kolonel schetst een uiterst macaber beeld van de oorlog en van de Bosnisch- Servische leiders, die hun mili tairen aanmoedigden zoveel mogelijk moslims te vermoor den. De Servische officier uit Banja Luka legt in het weekblad belas tende verklaringen af over gene raal Ratko Mladic en met name „president" Radovan Karadzic, de twee hoogste leiders van de Bosnische Serviërs. „Het bevel voor de oprichting van de kam pen. maar ook van de moorden en de folteringen kwam duide lijk van Karadzic. Ik heb meer dere keren kunnen horen dat hij officieren beval zoveel mogelijk moslims te doden." De komst van generaal Mladic eind 1992 veranderde niets aan de slachting die begin dat jaar begon. „Vorig jaar nog beval hij persoonlijk de verovering van het beveiligde VN-gebied Sre brenica; hij heeft precies gewe ten wat er daarna met de bur gers is gebeurd", schrijft de offi cier. Zowel Mladic als Karadzic is door het Ïoegoslavië-Tribu- naal beschuldigd van volken- moord. Na de val van Srebrenica hebben de Serviërs waarschijn lijk duizenden moslims in koe len bloede vermoord. De Bosnisch-Servische kolonel geeft veel details, met name over de slachtingen in het begin van de oorlog. Zo beschrijft hij nauw keurig diverse lokaties waar on derzoekers van het Joegoslavië- Tribunaal massagraven kunnen aantreffen. In het beruchte Om- arska-kamp zouden ruim twee maanden lang dagelijks 50 tot 150 gevangenen geëxecuteerd. „Op het terrein van de ertsmijn van Omarska zijn zo'n 8000 lij ken begraven." Een ander berucht kamp be vond zich in Manjaca. ook in het noorden van Bosnië. In de bos sen daar zouden zeker 1500 lij ken liggen. (eenmalig binnen zes maanden) «JA, ik wil: rfHb Trotseer de kou en bezoek de RESTANTENVERKOOP van atelier 'de Schapekop' in Veere. zie adv. pag.10 een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam Voorletters: m/v Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1