EEUWSE CO Makelaars houden huizen duur Autoriteiten Turkije melden akkoord met kapers veerboot kleintjes Woede over plan einde zandstraalverbod 4 WEKEN Vragen GroenLinks over afluisteren van personeel Postbank Deense sekte werft opnieuw studenten 2 onsumentenbond dient klacht in over verboden prijsafspraken VOOR 14,25 Brand in bank Londen 39e jaargang no. 14 onderdag 18 januari 1996 nummers 1,60 »7 Hi?' B Opgave advertenties per telefoon: Vanochtend nog mist HH H H ^|§v' I 011 '- '84321 Oplossende mist en wolkenvelden. Ma- H i—U uiio^o**o^i ximtm temperatuur omstreeks 3 gra den. in mistgebieden rond vriespunt. De zuidoosten wind is matig. ïzent atie-j ;aaK EN HAAG (GPD) - De Neder- ivin- ndse Vereniging van Make- 'U|g ars (NVM) maakt volgens de .-puj jnsumentenbond misbruik irtle nhaar machtspositie. De vas- tarieven voor makelaars- ensten zijn vorig jaar welis- ioze boeren lalen trekkers lClveer uit schuren e_:. ALTBOMMEL (ANP) - Ruim Vehonderd boeren zullen indaag bij de opening van de euwe brug over de Waal bij altbommel protesteren tegen anC hor. waar afgeschaft, maar een groot deel van de NVM-makelaars hanteert ze nog. En in een aan tal regio's bestaan nog steeds verboden prijsafspraken. De Consumentenbond heeft over de verboden prijsafspraken een klacht ingediend bij de Eco nomische Controle Dienst. Uit het onderzoek van de bond onder honderd makelaars blijkt dat vooral in de regio's Schie dam. Vlaardingen en Maassluis en in Het Gooi nog (verboden) onderlinge tariefafspraken wor den gemaakt. Vorig jaar heeft minister Wijers van economi sche zaken dat verboden. Veel klanten zijn echter niet op de hoogte van de regeling en nemen de tarieven voor vast aan, aldus de consumentenorganisatie. „En dat vinden de makelaars een uitstekende situatie." Verder, zegt de Consumenten bond. misbruiken de NVM-ma kelaars hun machtspositie door middel van hun computersys teem. Omdat 60 procent van alle makelaars is aangesloten bij de NVM (ongeveer 2.400 leden) be-' vat dit uitwisselsysteem het meest recente en meest interes sante aanbod van huizen. Wo ningen die te koop komen wor den de eerste 24 uur alleen maar via dit systeem aangeboden. In enkele regio's is dit de eerste ze ven dagen. De Consumenten- M et mestbeleid van de regering. )olec ij hebben van de politie toe- emming gekregen om met hun R], actoren in het gevolg van mi- ister Joritsma van verkeer en aterstaat over de brug te rij- n-:. n- minister zal de brug vanmor- in officieel in gebruik stellen, e boeren willen daar 'nadruk- elac: elijk bij zijn', om hun boosheid het beleid nogmaals te on- erstrepen. Politie, betrokken Gei%gemeesters en het openbaar i12 jljiinisterie hebben dinsdag over plannen van de boeren verga- ;rd. e actie zal publieksvriendelijk i, zo hebben de agrariërs ver- ikerd. Zij willen het feest van opening volgens een woord- lerder van de politie Gelder- nd-Zuid niet verstoren. Ook it verkeer zal geen hinder on- Whérvinden. Mmdat we elkaar tijdens eer- re acties redelijk hebben leren nnen, mogen ze hun tractoren de ene rijbaan parkeren ter- jl de minister de andere baan Melk lent. Daarna sluiten de boeren 6-4 &|n om achter de minister over brug te rijden", aldus de a' oordvoerder. DlmC bond vindt dat ook niet-NVM-le- den toegang moeten krijgen tot het computerbestand. Alleen dan is eerlijke concurrentie mo gelijk. Nu is er van concurrentie vanuit andere beroepsorganisa ties als de Landelijke Makelaars Vereniging (LVM) en de Vereni ging Bemiddeling Onroerend Goed (VBO) nauwelijks sprake. Het zijn naast elkaar bestaande deelmarkten. De NVM is niet onder de indruk van het onderzoek van de Con sumentenbond. „Wij hebben miljoenen guldens in de ontwik keling van dat computersys teem gestopt", zegt Th. Stoffers van de NVM. „Dat gaan we niet zomaar voor een ieder toeganke lijk maken. Als makelaars daar gebruik van willen maken dan moeten ze maar lid worden van de NVM." Dat er nog prijsafspraken wor den gemaakt betwijfelt Stoffers. „Maar als dat zo is dan moet de officier van justitie ingrijpen en moeten deze makelaars worden aangepakt. Mochten makelaars veroordeeld worden, dan wor den ze door de NVM geroyeerd." Vorig jaar concludeerde de ver eniging Eigen Huis ook al dat NVM-makelaars nog onderlinge prijsafspraken maakten. Dat kon toen echter niet worden be wezen. Voorlichting aan huizenkopers en -verkopers over hoe make laars werken, welke tarieven zij hanteren en de baat die een ma kelaar kan hebben bij het duur verkopen van een woning (hoe duurder hij een woning ver koopt, hoe meer hij verdient), vindt Stoffers niet een taak van de NVM. „Wij werken commer cieel. Als we zeggen dat een be middeling tweeduizend gulden kost zeggen we daar niet gelijk bij dat er ook wel wat afkan. Dat doet ook een autoverkoper niet." Leden van de Bouw- en Houtbond FNV demonstreerden woensdag op het Binnenhof tegen het plan van staatssecretaris Linschoten om het zandstraalverbod op te heffen. Zij vroegen daarbij aandacht voor de gezondheidsrisico's. foto Hans Kouwenhove/WFA DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Lin schoten van sociale zaken en een meer derheid in de Tweede Kamer zijn het ab soluut oneens over de vraag wat de beste methode is om de gezondheidsrisico's bij het gebruik van zandsteen te beperken. De Kamer willen dat het huidige verbod (nee, tenzij) handhaven. Volgens Linscho ten pakt zijn plan voor een ja, mits-bena- dering veel beter uit. Dat bleek woensdagmiddag tijdens nieuw overleg over de zaak. Dat was nodig om dat Linschoten vorige maand een motie van PvdA, D66 en de WD naast zich neer heeft gelegd. Daarin werd gevraagd het verbod (met uitzonderingen) op zandstra len en het werken met zandsteen te hand haven. Zandsteen levert risico's op, om dat bij de verwerking een kankerverwek kende stof (kwarts) vrijkomt. Linschoten botste gisteren opnieuw met de kamermeerderheid. De staatssecreta ris vindt zijn voorstel een verbetering ten opzichte van de huidige situatie met ver boden en ontheffingen. Hij wil een vergun ningenstelsel voor het werken met zand steen en een algemene regeling voor het werken met gevaarlijke stoffen. Dit levert duidelijker regels op. Die zijn beter te con troleren en gemakkelijker aan te scherpen door lagere grenswaarden voor het kwarts. Hierdoor zal het gebruik van zandsteen eerder af- dan toenemen. Lin schoten stelde voor om met de nieuwe be nadering te beginnen en over een jaar te bezien of het de goede kant opgaat. Een kamermeerderheid (behalve CDA en WD) dacht er heel anders over. Vreeman (PvdA), Schimmel (D66). Van der Vlies (SGP), Leerkes (Unie 55-plus) en Marijnis- se (SP) stelden dat alle betrokkenen in de bedrijfstak de huidige bepalingen willen behouden. Vooral omdat verboden veel meer duidelijkheid scheppen dan de ja, mits-benadering van de staatssecretaris. Uit onderzoek zou verder gebleken zijn dat bij opheffing van de verboden jaarlijks twintig werknemers extra aan kanker zul len overlijden. Het CDA en de WD lijken Linschoten te steunen, maar hebben geen meerderheid. Of de overige partijen het op een motie van afkeuring laten aankomen, is nog on duidelijk. Het is wisseling van de wacht bij alle Brugman vestigingen. Snelle beslissers kunnen nu showroomkeukens kopen voor een fractie van de normale prijs. Met 28 showrooms altijd bij u in de buurt. Geen cent voor Fergie Van mij geen cent. Die bood schap had koningin Elizabeth gisteren voor haar schoondoch ter Fergie {fotodie een miljoen pond 2,5 miljoen guldenover de balk heeft gesmeten. En nog opmerkelijker voor het door schandalen geteisterde ko ningshuis: Fergie. de hertogin van York. bereikte het slechte nieuws via een C persverklaring. indelijk nieuwe ij» reisbranche DERDEN (ANP) - De moei- ime onderhandelingen over de o-reisbranche zijn woensdag bijna een jaar afgerond. In n tl akkoord tussen bonden en ...iï werkgevesorganisatie 7-6NVR zijn loonsverhogingen 0. - gesproken van 2 procent voor 1>95 en 1,5 procent voor dit jaar. ap)-: ok zijn er afspraken gemaakt i is rer een pensioenregeling. i) 7-i nkele maanden geleden kwa- -4 Men de werkgevers met een wto tortgelijk bod. Toen wilden zij hter de jeugdlonen en de lonen de laagste schalen niet of min- ejy Verhogen. Dat plan is nu van 6-2 fel. Ook kregen de bonden hun 4, C; n voor wat betreft de toeslagen S. tor het werken in de avondu- n. Die blijven voorlopig ge- Advertentie Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 j per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Adressen vindt u in de Gouden Gids. Zeeuws vervoer krijgt impuls LONDEN - Rook steeg op uit de NatWest-tower, het hoogste Sebouw in The City, het financiële hart van Londen. Nadat brand uitbrak op de vijfenveertigste verdieping van de wol enkrabber moesten vijfhonderd mensen geevacueerd wor- n- foto Reuters Leven vermoed op koele planeten SAN ANTONIO (RTR/DPA) - Amerikaanse astronomen heb ben buiten ons zonnestelsel twee planeten ontdekt die koel genoeg zijn om water in vloei bare vorm te bevatten. De twee planeten liggen 35 licht jaren van de aarde verwijderd, dus 35 keer de afstand die licht in een jaar kan afleggen. Zij be vinden zich in de sterrenbeelden Maagd en de Grote Beer. Een van de nieuwe planeten heeft negen keer de massa van Jupiter, de grootste planeet van ons zonnestelsel. De oppervlak te-temperatuur bedraagt 85 gra den, waardoor er complexe orga nische moleculen kunnen voor komen. De andere planeet, die na acht jaar speurwerk is ont dekt, is drie keer groter dan Ju piter. Hij staat even ver van „zijn" zon, als de aarde hier van onze zon. De Spoonvegen en de ZWN Groep krikken de komende tijd het openbaar vervoer in Zee land op. Er komen streektaxi's op Walcheren en in Zeeuws- Vlaanderen. Vanaf juni zullen er op de Zeeuwse lij?i op zondagen meer intgr- Q city-treinen rijden. w DEN HAAG (ANP) - Groen Links wil van de ministers van sociale zaken en van justitie we ten of het aanvaardbaar is als een bedrijf personeel afluistert om de arbeidsprestaties te beoordelen. GroenLinks komt met deze vraag naar aanleiding van een artikel in De Volks krant waarin staat dat ING- dochter Postbank medewerkers die telefonisch in contact staan met klanten (bij voorbeeld ver kopers van leningen en hypo theken) volgt met een speciaal computersysteem. Volgens de Postbank is er geen sprake van het zonder medewe ten van medewerkers opnemen van telefoongesprekken. Wel worden - mèt medeweten van personeel - af en toe gesprekken opgenomen ten behoeve van op leiding en begeleiding van me dewerkers van de afdeling klan tenservice. Die gesprekken wor den gewist nadat de inhoud met de medewerkers is geanaly seerd. De inhoud ervan kan in functioneringsgesprekken op nieuw aan de orde komen. De Postbank vindt niet dat hiermee de privacy van de betrokken me dewerkers in het geding is. De ondernemingsraad van de Postbank is niet op de hoogte van recente klachten over het ongeoorloofd afluisteren van personeel. Hier is in het verleden wel sprake van geweest. Toen heeft de OR advies -.gevraagd aan de Registratiekamer en overleg gevoerd met de bedrijfs leiding. Als blijkt dat de kwestie weer actueel is. zal de OR hier over in de komende overlegver gadering met de directie spre ken. Overigens stelt de OR dat er wel meer bedrijven zijn die ge sprekken voor bepaalde functies opnemen. Bij de FNV Dienstenbond is niets bekend van de kwestie. Volgens bestuurder M. Slot boom - die dergelijke systemen afwijst - weten haar kaderleden Krajicek heeft smaak te pakken MOSKOU/ANKARA (GPD) - De kaping door pro-Tsjetsjeense rebellen van een veerboot op de Zwarte Zee lijkt voorbij. Turk se autoriteiten zouden een ak koord hebben bereikt met de overvallers om de actie vreed zaam te beëindigen. Dit meldde het Turkse persbureau Anato lia gisteravond. De rebellen zouden in Istanbul een persconferentie houden, waarna zij zich onmiddellijk zouden overgeven. De groep ka pers noemt zich de 'Kleinkinde ren van Sjamil'. Deze Tsjetsjeen se held vocht in de 19de eeuw te gen tsaristisch Rusland. Tok- can, leider van de bootkapers, zei dat de beruchte commando- leider Basajev zijn commandant is. Oorspronkelijk dreigde Tokcan het schip in de Bosporus op te blazen. De boot met ruim twee honderd mensen aan boord, on der wie 97 Russen, voer woens dagavond nog steeds in de rich ting van Istanbul. Een tussen stop in de haven van Sinop had niet plaats. Toksan zag af van zijn plan om daar een zieke gegij zelde van boord te laten. Vol gens de autoriteiten heeft het schip echter niet voldoende brandstof om Istanbul te berei ken. De strijd in en rond de opstan dige Russische deelrepubliek Tsjetsjenië escaleert. Woens dagmorgen besloten de Russen het Dagestaanse grensdorp Per- vomajskoje met geweld in te ne men. Daarvoor opereerden ze voorzichtig om de gijzelaars niet in gevaar te brengen. „We kun nen geen gijzelaars meer bevrij den en dus zullen we er met ge weld een einde aan maken", al dus generaal Michailov, woord voerder van de strijdkrachten. Hij zei dat 28 van de naar schat ting honderd gijzelaars waren bevrijd en dat de guerrillastrij ders begonnen waren de ande ren dood te schieten. Even later werd met raketwerpers en zware artillerie het vuur geopend op het dorp. Een woordvoerder van de rebellen ontkende dat er gij zelaars zijn geëxecuteerd. Wel zijn zestien van hen omgekomen door Russische bommen, zei hij tegenover de radiozender Echo van Moskou. Het Russische mi nisterie van binnenlandse zaken verklaarde de berichten over de executie van gevangenen niet te kunnen bevestigen. In Tsjetsjenië, in de plaats Atsj- choi-Martan ten zuidwesten van de hoofdstad Grozny, gijzelde een groep strijders woensdag morgen 37 mensen. De gijzelne mers vroegen een onbekend geldbedrag voor de vrijlating van hun gevangenen, allen Rus sische bouwvakkers. De woord voerder van de Tsjetsjeense lei der Doedajev, Movladi Oedoe- gov, bevestigde dat er arbeiders in het gebied vastzitten. Dat zou echter niet in opdracht van Doe dajev zijn gebeurd. ROTTERDAM (GPD) - Op de prikborden van veel Nederlandse ho gescholen en universiteiten zijn ze weer vertegenwoordigd: de wer vende folders van de Deense organisatie Tvind. De omstreden organisatie die verdacht wordt van fraude op grote schaal, probeert studenten te trekken voor niet-erkende opleidingen gekoppeld ^an 'ontwikkelingswerk' in landen als Angola of Mozam bique. In verschillende Europese landen hebben Tvind-studenten de afgelopen jaren geklaagd over hun opleidingen. Die bestond volgens velen uit slavenarbeid. „We moesten van de vroege ochtend tot de late avond ansichtkaarten verkopen of werken in kledingsorteercen- trales van de gëlieerde hulporganisatie Humana," zeiden 'cursisten vorig jaar. „We kregen geen stuiver betaald en hebben al onze spaar centen verloren aan een opleiding die niet erkend is en uit zegge en schrijve een tiental waardeloze lesjes bestond." Studenten die in Afrika belandden, werden ook daar aan het werk gezet bij bedrijven die eigendom zijn van Tvind. Zoals gemeld gijzelen Tsjets jeense strijders sinds dinsdag veertig mensen van een elektri citeitsbedrijf in een buitenwijk van de Atsjchoi-Martan. Oedoe- gov liet doorschemeren dat de daders van de twee gijzelingen dezelfde zijn. Volgens hem zitten er in het zuidwesten van Tsjets jenië zo'n tachtig Russen, bouw vakkers, soldaten en werkne mers van het elektriciteitsbe drijf vast. Ontwapenen De Russische minister-presi dent Viktor Tsjernomyrdin deed woensdag een beroep op het par lement, de Doema, om de mili taire operaties van Moskou te gen de opstandige Tsjetsjenen te steunen. ..We zullen doorgaan met het ontwapenen van illegale bewapende eenheden", schreef Tsjernomyrdin aan het parle ment. van niets. De kwestie heeft ook niet geleid tot een klacht bij de Registratiekamer, die waakt over de privacy van werkne mers. Afluisteren van personeel mag alleen als aan bepaalde voor waarden is voldaan. Het perso neel moet ermee instemmen en het systeem moet bij de Regi stratiekamer zijn aangemeld. Telefoon: Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en televi sie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 19. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Ogenschijnlijk fitter dan ooit is Richard Krajicek in de derde ronde van de Australian Open beland. Vooralsriog zonder zich iets aan te trekken van een te genstander. De tennisser uit Den Haag overklaste gisteren in drie sets (6-2, 6-4 en 6-4de Deen Frederik Fetter- TF lein. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1