Aanpak werkloosheid op gang Wie is het laagste in het land? Het kan altijd nog iets beter Gemeentesecretaris1 Veere blijft alsnog na eervol ontslag zeeland Afspraken Arbeidsvoorziening en gemeenten werpen vruchten af Boekhandelaar hekelt valse concurrentie PTT geslaagd VRIJDAG 30 JUNI 1995 sb 12 van onze verslaggever MIDDELBURG - De nieuwe aanpak van langdurige werk loosheid in Zeeland begint op gang te komen. Bij de meeste ar beidsbureaus is de praktijk in middels al ingeburgerd dat een consulent van het arbeidsbu reau en een medewerker van de gemeentelijke sociale dienst sa men een gesprek voeren met een werkloze om diens afstand tot de arbeidsmarkt vast te stellen. Gedrïeen gaan ze vervolgens na op welke manier een baan bin nen bereik kan worden ge bracht. Alle 27 Zeeuwse gemeenten heb ben inmiddels afspraken ge maakt met Arbeidsvoorziening in Zeeland over de zogenaamde sluitende aanpak van de langdu rige werkloosheid. Die aanpak houdt in dat werklozen van wie mag worden verondersteld dat ze door middel van scholing, een werkervaringsplaats of directe begeleiding binnen twee jaar aan een baan zijn te helpen, on der de zorg van Arbeidsvoorzie ning vallen. De gemeenten ne men werklozen die verder van de arbeidsmarkt staan, voors hands onder hun hoede. Kritiek Aanvankelijk is landelijk nogal wat kritiek geuit op deze aan pak. Arbeidsvoorziening zou, zo klonk het verontwaardigd, werklozen 'over de schutting- gooien'. In het overleg met de Zeeuwse gemeenten hebben dit soort weerstanden nooit een rol gespeeld, zegt directeur S. Ver burg van Arbeidsvoorziening in Zeeland. „We zijn het vrij mak kelijk eens geworden, omdat de gemeenten inzagen dat onze sluitende aanpak kan bijdragen aan de bestrijding van de lang durige werkloosheid. Bovendien maakt de taakverdeling het de gemeenten mogelijk hun uitke ringsvolume te beperken." Volgens Verburg zijn niet alleen Arbeidsvoorziening en de ge meenten te spreken over de nieuwe manier van werken, ook de langdurig werklozen zijn zich bewust van de voordelen. Ver burg: „Er worden nu weer voor uitzichten geboden. Werklozen met een grote afstand tot de ar beidsmarkt zien nu geen einde loze weg meer voor zich, maar kunnen stap voor stap werken aan verbetering van hun posi tie." Bedrijfsmatig Sabine Verburg (38) is deze maand benoemd tot directeur van Arbeidsvoorziening in Zee land. Voordien was ze twee jaar directeur van het arbeidsbureau in Terneuzen. De afgelopen paar jaar is Arbeidsvoorziening in een snel tempo veranderd van een ambtelijke organisatie in een meer bedrijfsmatige. Verburg re kent het tot haar taak de be drijfsmatige kant van Arbeids voorziening nog verder te ver sterken. Belangrijk is naar haar mening ook de uitbouw van de relaties die Arbeidsvoorziening met de provincie, gemeenten, bedrijven en andere organisa ties heeft. „Op de schaal van Zeeland zijn netwerken brood nodig. Een organisatie als het gemeentelijk havenbedrijf in Rotterdam is heel wel in staat op eigen kracht een groot bedrijf binnen te halen. In Zeeland moet je samenwerken: provin cie, havenschappen, gemeenten én Arbeidsvoorziening." Bezuiniging Verburg is aangetreden in een periode dat Arbeidsvoorziening onder zware bezuinigingen ge bukt gaat. Als gevolg daarvan heeft Arbeidsvoorziening in Zee land haar begroting 1995 van 32 miljoen gulden tot 26 miljoen moeten terugdraaien. Dat is - Verburg stelt het tevreden vast - gebeurd zonder het aantal ar- van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneuzense boekhandelaar A. Meeusen - uit bater van drie Littooij-boek- handels in Terneuzen, Axel en Hulst - is donderdag een een mansactie begonnen tegen de 'arrogante houding' van PTT Post BV. Volgens Meeusen doen veel Postwinkels van PTT Post de boekhandels oneerlijke con currentie aan door de verkoop van kantoorartikelen, kranten, tijdschriften en wenskaarten. In de plaatsen Terneuzen en Axel doet PTT Post dat boven dien onrechtmatig, omdat in de kantoorruimten aan respectie velijk Alvarezlaan en Zuivel- straat geen detailhandelsactivi teiten mogen worden ontplooid volgens de geldende bestem mingsplannen. In brieven aan beide Zeeuws-Vlaamse gemeen ten eist Meeusen dan ook de 'di recte sluiting' van de Postwin kels. De Terneuzense boekhan delaar, en secretaris van de on dernemersvereniging City Ter neuzen, hoopt op snelle actie Biologisch museum - in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is van woensdag 5 juli tot en met zondag 3 sep tember de tentoonstelling 'Pas op, sporen!' te bezichtigen. De tentoonstelling is niet alleen te zien maar ook te horen, te ruiken en te voelen. De bezoeker kan door middel van sporen allerlei mysteries uit de natuur oplos sen. Er zijn tevens verschillende speurspelen en een video over het onderwerp. Tijdens een bos- tocht kan men zelf op zoek gaan naar sporen. Het museum is alle dagen van de week geopend. aöD0^8^er Gedwongen beidsbureaus in de provincie noch het aantal bemiddelings consulenten te verminderen. Dat betekent dat de klanten van Arbeidsvoorziening nauwelijks iets van de bezuiniging merken. Dat toch een bedrag van 6 mil joen gulden is geschrapt, is deels bereikt door te snijden in de sub sidies die Arbeidsvoorziening bijvoorbeeld voor werkerva ringsplaatsen verstrekt. Ver burg: „Tot minder werkerva ringsplaatsen heeft dit niet ge leid. Dat is positief. De bedrijven erkennen blijkbaar de noodzaak van werkervaringsplaatsen. Ze stellen die beschikbaar zonder er per se een premie bij te hoeven krijgen." van de twee gemeentebesturen zodat een eind komt aan 'deze concurrentievervalsing pur sang'. Het Axelse WD-raadslid L. den Doelder-van de Voorde kaartte de grieven van Meeusen donder dagavond in de rondvraag van de raadsvergadering aan. Wet houder A. van Waes, die de reeds vakantievierende burgemeester W. de Graaf verving, kon niet di rect antwoord geven op de vraag of de Axelse Postwinkel in strijd met het bestemmingsplan was. De wethouder beloofde dat ech ter uit te zoeken. Ook in Terneu zen wisten de collegeleden niet direct welke bestemming op het postkantoor aan de Alvarezlaan rust. Wethouder J. van Rooijen (ruim telijke ordening) vond het echter wel frappant dat Meeusen zijn kruistocht tegen de PTT eerst bij de media aankondigde alvo rens contact op te nemen met de gemeente. „Als de Postwinkel activiteiten ontplooit die tegen de wet ingaan ondernemen wij als gemeente zeker actie. Maar het bevreemdt me wel dat Meeu sen nu pas met zijn kritiek komt. De Postwinkel draait al bijna een jaar. Tijdens de laatste ver gadering van de commissie mid den- en kleinbedrijf, die hij als vervangend lid bijwoonde, heeft hij er bijvoorbeeld niets over ge zegd." Wethouder K. van der Hoofd i midden- en kleinbedrijf) sloot zich bij de kritiek van zijn 'col lega-bewindsman' aan. „Ik heb net begrepen dat we inderdaad een brief van Meeusen hebben gehad, maar zelf heb ik nog geen kennis van de inhoud geno men." De belaagde boekhande laar betoogt, dat de Postwinkels al tijden hun nieuwe assorti ment aanbieden. „Maar ik heb eerst de overlegpogingen van di verse branche-organisaties en Midden- en Klein Bedrijf (de fu sie van de vroegere onderne mersorganisaties KNOV en NCOV) afgewacht. PTT Post heeft echter niets met de kritiek gedaan en is niet bereid om naar rede te luisteren." bas viardeiag* - tope»® .oom 43810 Meeusen zegt dat hij als boek handelaar wel gedwongen wordt om de strijd aan te gaan. van wege de vele branchevervagen- de activiteiten van anderen. Met nogal wat pathos: „Het is mis schien een beetje als David te gen Goliath, maai- op boekhan delaars komt heel wat af. Scho len krijgen studieboeken met twintig procent korting binnen en laten alle leerlingen verplicht op school de volle mep betalen. Straks kun je in een bibliotheek ook geen boek meer lenen, maar moet je ze direct kopen." van onze verslaggever BRESKENS - Zijn cijferlijst zag er vorige niaand al geweldig uit. Een zeven, twee achten, drie ne gens en een tien. Toch was mavoleerling Jeroen Keijmel uit Breskens nog niet helemaal tevreden. Natuurkundeleraar Leo Verpaalen voorspelde bij het begin van het schooljaar dat hij een tien kon halen. De negen voor dat vak moest dus met een herexamentje nog wel in het meest perfecte cijfer zijn om te toveren. Door de studieboeken nog 'een dag of drie' in te kij ken. lukte het Jeroen inderdaad om een 9,9 voor het herexamen te scoren: ruim voldoende voor een tien want het schoolonderzoek had al een 9,8 opgele verd. Missie geslaagd, maar toch...is het niet een beetje overdreven om herexamen te doen als je al een negen op je lijst hebt? „Nee, dat vind ik niet. Het examen ging niet helemaal lekker en ik had een 9.0. Tweetiende hoger was genoeg voor een tien. Toch wel de moeite waard om het. zonder je echt uit te sloven, nog eens te proberen", zegt de 16-jarige Bressiaander. Een herexamen doen zonder dat het echt nodig is om te slagen, is pas twee jaar mogelijk. In de oude situatie konden alleen mavoleerlingen die te weinig- punten hadden óf die hun c-niveau wilden verho gen naar d-niveau een herkansing doen. Rector J. H. Henry van de Oostburgse scholengemeen schap 't Zwin. Jeroens school, vindt het niet zo gek dat goede leerlingen proberen een nog betere lijst bij elkaar te leren. „Voor bepaalde studies, vooral bij vwo en havo, geven hogere cijfers meer kans om te worden toegelaten. Daarnaast is het natuurlijk aardig om een complete off-day nog goed te kunnen maken." Te makkelijk Met een zeven voor Engels, achten voor Nederlands en Duits, negens voor scheikunde en handelsken nis en tienen voor wis- en natuurkunde lijkt de ma vo-opleiding voor Jeroen haast te makkelijk ge weest te zijn. „In de brugklas was ik nog niet zo goed, anders was ik wel naar de havo gegaan. Bo vendien heb ik tijdens die vier jaar mavo ook wel redelijk geleerd." Overigens is de jonge Bressiaan der op school nooit gepest als 'bolleboos ofleerpik- kie'. Met de tienen voor wis- en natuurkunde verwacht Keijmel ook niet direct iets bijzonders te gaan doen. Hij heeft zich aangemeld voor de meao en wil later de winkel in strand- en kampeerartikelen van zijn vader overnemen. Jeroen Keijmel met de cijferlijst waarop nog een negen voor natuurkunde prijkt. Maar dat is inmiddels verleden tijd. foto Charles Strijd van onze verslaggever VEERE - Hij gaat weliswaar met de vut, maar blijft tóch ge meentesecretaris. J. Wattel van Veere kreeg donderdagavond van de gemeenteraad eervol ontslag, maar werd nog geen se conde later weer met open ar men aangenomen. De hoogste ambtenaar van Veere blijft tot 1 januari 1997 in tijdelijk dienst verband werkzaam voor de ge meente. Te elfder ure kreeg de gemeente raad te horen dat - na overleg met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds - het Wattel 'niet verboden' is om gemeentesecre taris te blijven van Veere, hoe wel hij op 1 oktober van dit jaar de vut-gerechtigde leeftijd be reikt. Volgens een eerder raads voorstel zou de gemeenteraad^ hem met ingang van die datumjy eervol ontslag verlenen. k Burgemeester A. H. den Boonei kwam in de verleiding een uitT, voerig betoog te houden over al-k le verdiensten van Wattel voorg de gemeente Veere, maar beloof-|i de de raad daar later op terug tefl komen. „Dan zullen we ruim-fa schoots, langdurig en vooralk feestelijk stilstaan bij de loop-k baan van de heer Wattel." Des, herbenoeming van de gemeente^ secretaris betekent voor de ge-e meente Veere dat tot de herinde-y ling op 1 januari 1997 geen nieu-g we, onervaren gemeentesecreta-'t ris hoeft te worden aangenomen.v Voor Wattel reden het college® de raadsleden en het publiek ing de raadszaal op gebak te trakte-h ren. C Zeeland College VLISSINGEN - Aan het Zee land College in Vlissingen zijn de volgende leerlingen ge slaagd: Sector MTO Afdeling bouwkunde: Johan van den Berge, Melvyn Butte- weg, Geert-Jan van Damme, Pieter Delacourt, Ralph Doggen, Martin Prancke, Michiel Geldof, Jeremy Harms, Nico Joosse, Emile de Kok, Arjan Kraayenbrink, Marcel Lou- werse, Patrick van der Maale. Rolf van Nieuwenhuize. Jeroen Pieter man, Freddy Roose. Marco Traas, Kees van Velzen, Marcel van der Weel, Rene Westerbeke, Patrick Wil- leboer, Jeroen van Winkelhof, Bahat- tin Yardimci, Emanuel Yewdineh, Joris de Zeeuw, Michiel Barkel, Mis- cha Boeije, Ian Coppoolse, Peter den Hollander. Evert Jobse, Johan Karel- se. Eric van den Nieuwendijk, Mano Oomen. Jaco Pleijte, Rene Remijn. Ard Theune, Wendy Theune, Ruud Vergouwen, Adian Verhage, Diede- rik Visser, Eddy Zaman. Afdeling weg- en waterbouwkunde: Alain Assenberg, John van Boxtel, Gerry Dekker, Aries Dijkhuizen, Rens Flipse Paul Geense. Pascal Geldof, Waldo Geldof. Jeroen Haver- beke, Johnny Hintzen. Jaco Moer dijk, Sander Oostdijk, Edwin Paree, Sjoerd Prince, Mark Sigmond, Mar lijn Thielen, Wico Vermeulen, Eric de Wit, Wouter Zandstra, Jacky Zegers, Rob Bastiaanse, Joeri van Belle, Ste fan Burgers. Alexander Duine. Eef van Es. Roar Fondse, Mart Geuze, Erwin Harkink, Mark den Hollander. Marco de Jonge. Maarten Kil. Joep Koppers, Theo Leloux. Marco Maat, Mare Pleijte, David Righart, Sander van Sluijs, Mark van Baal, John van den Berge, Michael Berrevoets, Jan- tina Boot. Richard Cornelisse, Leon Feijtel, Martijn Frank. Jan la Gasse, Robby Huizen, Pascal Kartan, Jan Kersten. Robert-Jan Kwast. Alberti- no Louwerse, Jordy Marteijn, Mare van Meer, Marco Quaars, Joost Sau- ren, Erik Sprangers, Vincent Stafec- ki, Martin verbiest, Ad de Vos, Bram Warrens. Haiko Alberts. Sebastien Chamu- leau, Jaap van Dalen, Danny Geldof, Gert-Jan van Gilst. Arjen Hollestel- le. Leon de Jonge. Michael de Ko ning, Han Nieuwenhuize, Johan Slabbekoorn, Frank Staelens. Edwin Vermue. Serge van Waes, Hans West- strate, Marcel Wolf. Ivar van den Bos. Gharip Bouziam, Peter Hoogenboom. Rene Jongepier, Johannes Koole, Arthur de Lange. Ricko Logger. Jozias Marijs, Martin Nieuwenhuize, Mare Nieuwenhuis, Bert Jan Oosterhuis, Gaitan van Pa- gee. Marcel van Pagee, Edwin de Pagter, Raymond Potters (met lof), Jeroen van Strien, Christian van dei- Velde, Jannis de Visser. Jacco van Belzen, Jan-Willem Blok. Erik de Boe. Eric Boonman. Andre van den Bosch, Alexander Elfrink. Wilmar Geelhoed, Dennis de Jonge. Ramon de Jonge, Edward Jongepier, Richard van Koeveringe (met lof), Hans Koster, Marcel de Leeuw, Christian Poppe, Jacco Scheele, Jar- no Verboom. Leon Vermeulen, Rob van Waes. Martin Wattel. William van 't Westeinde. Marco Wisse Hogeschool Zeeland VLISSINGEN - Aan de sector HTS/HLO van de Hogeschool Zeeland zijn de volgende kandi daten geslaagd voor het eindex amen: Afdeling Aquatïsche Ecotechnolo- gie: Edwin Arens, Christiaan Bunders. Daniella van Ham, Peter de Koning, Rozemarie Koole, Jan Meulendijks, Yurian de Nooijer, Lodewijk Nijsse, Alco Nijssen, Patrick Pieters, Mar tijn Plug, Tanja Roumans, Erna van der Werp. Afdeling bouwkunde Richting architectuur en restaura tietechniek: Ton Hebing, Jeanette Hoogesteger. Menno Stormink. Richting bouwtechniek: Jeroen Brouwer, Boudewijn Maljers, Serge Meeusen, Arian Murk, Monique Priem, Michiel Steenblok, Eric Wijs man Richting draagconstructies: Anthoni Krijger. Harro Minderhoud. Richting commercieel: Esther Cal- jouw. Afdeling Civiele Techniek Richting commercieel: Heieen Boender, Patrick de Bourgraaf, Je roen van der Sluis, Peter Vlam. Rich ting constructietechniek: Edwin Elias. FranQois Mathijssen, Albert Repko. Richting waterbouwkunde: Erik van den Bos, Eddie Hollestelle. Jacco van Iwaarden, Rene Oste, Dirk Roest. Henk-Jan Slager. Hugo Vennix, Erik Waumans. Afdeling Elektrotechniek Richting automatisering en energie techniek: Marco van Bremen. Marco Kwaak, Rob Pieters, Antonie Schrier. Erwin Smak. Anton Voge laar Richting energietechniek en te lecommunicatie: Ramon de Blok, Omer Dasguney, Niels de Jong, Je roen Rotte. Bulent Tascioglu, Iwan de Visser. Rudi Voogt. Richting com mercieel: Jan van Eek, Peter Gijssel Afdeling Laboratoriumonderwijs: Jean-Paul van Bregt. Mark van Doorn. Niels van Dijke. Jacco de Koster. Jacco de Kubber, Werner Martinu. Robin van Oeveren, Dimitri Overmeire, Linda Pluijmers, Bart van Quekelberge, Ronny Theune, Rene Wansink. Afdeling Werktuigbouwkunde Richting werktuigbouwkunde: Er- b t ny Albicher. Marco van den Boog-L aard. Alexander Bout. Marcel Dale bout, Erwin Dekker, Michiel Dekker,? Marcel van Dijke, Daan Dijkman! Koen de Fouw, Silvester de Graaf,iV Rene Hamelink, Edwin van Hoorn,ji Eric Houmes, Richard van Kampen.j[ Kees Klaassen. Simon Lievense,c Marco Louwerse. Sjacco MatthijsL Martijn Mekes, Marcel Minnaard.; Eddy Modde. Rogier Nagelhout, Pie-r ter Nijsse, Rene Nijsse, Robin Pot,F Wilmer Remijnse, Ronald de Schep-Ï per, Robert Schout. Petra Veermanj Marco de Wit, Martin van de Zandel; John Zeeman. Richting commer-,- cieel: Hans Benier. Jan Jansen, Ro-j nald van der Kraan, Jeroen van der- Meer, Karien de Meijer, Rene Re-, mijn, Arno Rootsaert, Hans Schip-' per. f MSc. TQM: Pascal van Asselt, Erik Koeleman.l Martijn Ta venier. MSc. ECM: Mart Biersteker. Matthijs van derj Feen, Guus Gabriëlse. Angelo Hof-, man, Joyce Jellema, Tania Lemmers,? Edwin Loose, Petrus van de Looy,' Jurgen Roovers, Adriana Wijga. Post HBO commercieel ingenieur: Mark Dekker, Erwin Poortvliet, John Reijngoudt. Erik Roose, Kees Vonkjl Tessa Wïtteman. Modevakschool Aan de Modevakschool Haar-? lem zijn de volgende Zeeuwsef examenkandidaten geslaagd: s Haute couture: Willy Janse, Anne^ Marie Janse, Magda Lievense. Cou-1 peuse: Willy Janse. Janny de Jongjj Magda Lievense Lydia Witte, Lies-1 belh Bogert, Joan Flikweert, Jeani-' ne Simons. Costumière: Carolien Jansen, Hilda Mulder, Rita Sinke.l Kleermakers-praktijkdiploma: Jol zien van Belzen, Liesbeth Bogert, Jo van Belzen. Aan de in Den Bosch gevestigde Mo-! devakschool ENSAID slaagden voor- het examen costumiere: F. Luijk-Hanmng, J. Sturm-Francke. MBO Oude Tonge OUDE TONGE - Aan het MBO- college Oude Tonge zijn de vol-: gende Zeeuwse leerlingen ge-j slaagd: Meao: René Aarnoudse, Johan Be nard, Marien Benard, Miranda Bolle, Judith Bruijnzeel, Cindy Buijs, Bren- da Cortie, Micael Dalebout, Bastiaan den Dikkenboer. Martin van Dom- mele, Mariëlle den Engelsman, Mark den Haan. Jacqueline van 't Hof. Fer ry Huijzers, Diana Kostense. Steven Neele, Ellen van der Rhee, Katinka Smits, Simone Snijders, Arjan Stou ten, Carolien Stouten, Lia Troost, Corrien Uyl, Clarinda Verwijs. KMBO: Mark Abrahamsz., John van Dijke, Maurice de Graaff, Maarten Hofland. Joscelin van Houdt. Niels Keur. Erwin de Waal Scaldis College GOES - Aan het Scaldis Collegei in Goes slaagden de volgende kandidaten voor de volgende diploma's: Vakbekwaamheid schoonheidsver zorging en vakbekwaamheid voet verzorging: Wendy Veygen, Dagmar Breepoel, Nelly Frijhoff, Marlies van Leeuwen, Anglique van de Ree, Ka ren Versluis, Saskia Wagemans. On dernemer Schoonheidsverzorgings- bedrijf: Rebecca Groenhart, Mia den Dekker. Eirrah Kleiss, Leonie Rot tier. Ondernemer schoonheidsver- zorgingsbedrijf en voetverzorgings- bedrijf: Miranda van der Gaag, Ka rin van der Maarell Adrienne Dek kers, Karin Lazeroms. Vakbe kwaamheid schoonheidsverzorging en bediende dameskappen: Inge borg Clement, Diana van Ginneken, Leonie Rottier. Simone Meeuwisse. Nancy Schrauwen. Mieke Wagt- mans. Bediende dames- en heren- kappen: Rilana Bolier. Marianne Bouwman, Monique Geus, Diana Kenters, Eirrah Kleiss, Petra Nagel- kerke, Barbara Smallegange. Thier ry Verstraete. Vakbekwaamheid da meskappen: Gertrude Dekker. Inge borg Clement. Diana van Ginneken. Simone Meeuwisse, Nathalie Massar, Irna de Leeuw, Nancy Schrauwen. Vakbekwaamheid herenkappen: Monique Geus. Petra Nagelkerke. Diploma Vakbekwaamheid Dames- en herenkappen: Joery van Beveren. Jeanet van Damme. Claudia Dek kers, Helene Natte. Anja de Rooy. Marjolein van de Velde Ondernemer herenkappersbedrijf: Thierry Verstraete Ondernemer da- meskappersbedrijf: Eirrah Kleiss, Leonie Rottier. Ondernemer dames- en herenkappersbedrijf: Thea van Cassel, Debby Cox. Indra Leendert- se. Nicole van Liere, Joice Timmer mans Certificaat Bediende dames- kappen: Esther Marijs, Wendy Gi- gengack. Certificaat Vakbekwaam heid schoonhcidsvcrzorging: Made leine Bliek. Anita van Dam, Petra Es- seling', Mirella Heeren. Nicoline Kou- wer, Claudia Schipper, Marjorie van Valkenburg Primair herenvak kap pen: Angelique van der Ende. Linda Slootmaker. Primair Damesvak kap pen. Yvonne Sinke. Erica Tramper. Rachel de Vries, Rowena van der Wekken. Vakbekwaam damesvak kappen: Wendy Blankenburg, Chan- tal Boonman, Jessica Braam, Astrid de Bruine. Anita Dekker, Sonja de Puijt, Claudia Quinten. Zeeuwse eretitel voor Moriaanshoofd op Schouwen van onze verslaggever MIDDELBURG - Bij zijn le zingen neemt directeur dr H. L. F. Saeijs van Rijkswa terstaat Zeeland meestal een setje dia's mee. Zeker ééntje moet er komisch zijn en tege lijkertijd heel illustratief. Laatst, op een symposium in Den Haag, had hij er ook weer eéntje bij zich. Mensen zitten onder water op stoelen. „Zo zou u erbij zitten, als we geen dijken of duinen hadden." Saeijs' dia beeldde plastisch uit hoe hoog het overgrote deel van Nederland ten op zichte van het zeeniveau ligt. Laag, te laag. Maar dat weet een kind. Volwassenen, en ze ker de technici en waterbouw kundigen onder hen, willen meer weten. Ze willen tot op de millimeter nauwkeurig weten hoe hoog het land om hen heen ligt. Want dat is van belang voor de woningbouw, de aan leg van wegen en de afwate ring van landerijen. Om daarover in elk geval geen ruzie te krijgen, bestaat sinds jaar en dag een vast meetpunt: het Normaal Amsterdams Peil (NAP). Overal in Nederland zijn door de meetkundige dienst van Rijkswaterstaat tienduizenden meetbouten aangebracht om de ligging van het land ten opzichte van NAP te bepalen. Ondanks dat fijnmazige meetnet is de laat ste maanden veel te doen ge weest over één vraag: welk ge deelte van Nederland ligt het allerlaagst Donderdag bood minister A. Jorritsrha uit komst. Een weiland bij het Zuidhollandse Nieuwerkerk aan den IJssel is het laagst: 6,74 meter beneden NAP. Eretitel In het. platte en toch ook lage Zeeland haalt niet één plaats die diepte. Bij lange na niet Op Schouwen. Tholen. in het middengebied van Walcheren en ook op Zuid-Beveland - de Poel en de Yerseke Moer - ligt heel wat land onder NAP. Maar nergens gaat het dieper dan twee meter onder dat vas te ijkpunt. Met 1,9 a 1,8 meter beneden NAP mogen het Schouwse Moriaanshoofd en ommelanden zich tooien met de eretitel 'allerlaagste plek' van Zeeland. Het hoogste punt van Zeeland ligt langs de Walcherse kust bij Valkenisse. Een duintop steekt daar zo'n 46 meter bo ven het NAP-niveau uit. Het bouwland erachter duikelt ge lijk terug naar iets meer dan één meter boven NAP. Het is daarom misschien ietswat flauw Valkenisse eenzelfde eretitel te geven als het ge hucht Moriaanshoofd. Clinge Zeeuws-Vlaanderen kan zon der te smokkelen met een ho ge duintop of een groot infra structureel werk prat gaan op het hoogste meetpunt van Zeeland. Tegen de Belgische grens, vlakbij Clinge, bevin den zich de 'waterleidingbos- sen'. Die liggen vergeleken met de rest van Zeeland écht op niveau, op meer dan drie meter boven NAP. Volwasse nen hebben daar niet eens een kruk nodig, als zij het na een dijkdoorbraak droog willen houden. Ondanks het feit dat er een vast ijkpunt als NAP bestaat, zullen er altijd wel twisten over het hoogste en laagste punt in Nederland of Zeeland blijven bestaan. Niet voor niets worden er om de zoveel jaar nciuuikeurigsheidswater- passingen uitgevoerd door Rijkswaterstaat. Minister Jor- ritsma gaf donderdag in Maas sluis het startsein voor de vijf de 'waterpassing', die tot een herijking van het Normaal Amsterdams Peil moet leiden. Nieuwerkerk aan den IJssel. maar ook Moriaanshoofd. Val kenisse en Clinge kunnen hun borst alvast nat maken. Het Schouwse Moriaanshoofd en ommelanden mogen zich tooien met de eretitel laagste punt van Zeeland. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 36