[n de rij voor sociale werkplaats ry us, and find out. Bevrijdingsfeest met daverende climax Schrijver Warren wint zaak om auteursrechten Politie en rijkswacht zeer te spreken over gezamenlijke actie Westkapelle geeft gul voor hulp aan Roemeens tehuis Schroot Wachtlijsten voor werkvoorzieningschappen explosief gegroeid CL Belastingvrij Sparen sBt EB CREDIT LYONNAIS BANK zeeuwse almanak PZC zeeland ZATERDAG 6 MEI 1995 onze verslaggeefster - De wachtlijsten de sociale werkvoorzie- in Zeeland zijn afgelopen jaar fors ge- Als belangrijkste oor- wordt de veranderde wet- rond de WAO genoemd, gaan steeds meer nsen aanspraak maken op rk via de sociale werkvoor- terwijl er geen geld is >r extra banen. „De huidige wikkelingen baren ons grote gen", laat voorzitter P. F. s van de federatie van ouder verenigingen Zeeland weten. In een brief roept hij daarom ge meenten op extra geld beschik baar te stellen. Het is al jarenlang een tendens dat zich bij de werkvoorziening schappen meer mensen melden, dan er geplaatst kunnen wor den. Daarvoor zijn diverse oor zaken te noemen, bijvoorbeeld de afname van budgetten en de door de regering opgelegde 'vo lumebeperkende maatregelen', zeg maar een personeelsstop. Die laatste bepaling is overigens weer geschrapt maar heeft vol gens Mes wel de basis gelegd voor een wachtlijst. Daarnaast speelt de slechte economische situatie een belangrijke rol. Hierdoor is de doorstroming van werknemers naai' het bedrijfsle ven sterk onder druk komen te staan. Winst Ook de opdracht aan de werk voorzieningschappen om veel meer dan in het verleden op winstgevende basis te gaan werken, heeft volgens Mes nega tieve invloeden. „Als men goede krachten in dienst heeft, is de neiging tot stimulering van deze personen om naai- het bedrijfsle ven over te stappen niet zo groot. Dat is voorspelbaar." Maar vooral het laatste jaar is de wachtlijst bij de meeste werk voorzieningschappen explosief toegenomen. „We zien een dui delijk verband met de wao- maatregelen", meldt onder an deren directeur F. Hamelink van de Temeuzense Dethon. „En ik verwacht dat de wachtlijst voor lopig blijft groeien." Gemeten naai- de wachtlijsten bedraagt de werkloosheid onder mensen met een lichamelijke of verstandelijke handicap in Zee land ongeveer twintig procent. De lijst in Zierikzee bestaat uit 30 mensen, in Goes zijn dat er 92, Middelburg ruim 100 en Terneu- zen 108. „Zorgwekkend", vindt woordvoerster J. Stroo van de Middelburgse Werkplaatsen Walcheren. „Sommigen moeten vijf jaar wachten op een baan", verklaart zij. Maar dat laatste is overigens niet de gemiddelde wachttijd. „De meesten worden wat sneller aan werk geholpen." Extra geld Om het probleem aan te pakken, roept de federatie van ouderver- van onze verslaggever VLISSINGEN - Het was een mooi motto: 'Allemaal anders en toch één'. En inderdaad werden de massaal toegestroomde bezoekers van het Bevrijdingsfestival één. Eén grote mensenmassa. Een festival dat begon met vrijlaten van de vredesduiven die gretig richting de blauwe hemel zweefden; een festival dat eindigde met imposant vuurwerk dat sierlijk in de duisternis verdween. Dankzij een meer evenwichtig programma op het centrale podium op het Vlissingse Bellamy- park werd de stroom bezoekers, opnieuw enkele tien duizenden, meer gespreid. Het werd daardoor een fes tival zonder klapstuk, maar wel met een daverende climax: De Dijk. Rond het middaguur was het voor Het Arsenaal al op merkelijk druk op de markt waar jaarlijks elke organi satie die voor de goede zaak strijdt, zich presenteert. Ook de kinderen op de vrijmarkt en de commerciële marktkramers hadden geen klagen over de klandizie. De Algerijnse Cheb Mami kon in het begin van de mid dag dankbaar profiteren van al die ronbstruiende men-;: sen. Al in het eerste nummer was het ijs, dat door de bran dende zon toch al aan het smelten was, gebroken. Dat de boodschap van zijn woordenvloed - de raï-zanger schijnt vooral de geneugten van het leven te bezingen - duister bleef, kon niemand deren. Ondertussen vermaakten de kinderen zich met de 'Juist of Mis'-kwis in het Dijktheater, waar quizmaster Léon en diens weerspannige assistentie Jozien een fraaie parodie op deRTL-fabrieksproduktie opvoer- den, Wie op het Arsenaalplein liep kon verrast worden door een draak die onder .opruiende klanken de bezoe- i kers de stuipen op het lijf joeg. Het podium van het i Bellamypark was ondertussen het domein van de Vlis- singse groep Bl0f. Sinds hun cd Naafct onder de hemel verscheen is het viertal pas echt wereldberoemd in -Zeeland géworden:: Een thuiswedstrijd dus, overtui gend gewonnen, mede dankzij het massaal meegezon gen 'Moeilijk dood'. Helikopter Pas echt vol werd het Bellamypark - even kwamen vi sioen van het 2 Unlimited-optreden van vorig jaar bo ven - toen De Dijk arriveerde. De groep maakte; per helikopter een toernee door Nederland en speelde overal een half uurtje. En ze deden dat met verve: inte ger, sympathiek en inspelend op de gedachte achter het festival. 'Ik kan het niet alleen', zong Huub van der Lubbeal in het eerste nummer. De regel 'We zitten met z'n allen in dezelfde schuit' ('De Blauwe Schuyt') kreeg nu een onverwachte lading. Frits Bolkestein kreeg er nog flink van langs en het slotnummer werd bijna let terlijk genomen: 'Dansen op de vulkaan', dat best een uurtje langer had mogen duren. Ten Sharp, ingevallen voor de. zieke Johnny Copeland, maakte het belabberde optreden van vorig jaar enigs zins goed, al blijft hun salonfahige muziek toch te veel pose, te veel van het bétere jatwerk om een optreden lang te kunnen boeien. Een breed uitgesponnen versie van 'You', hun enige echte hit, diende als voorspelbaar sluitstuk. Soul-man De altijd intense soul-man Otis Clay mocht, gesteund door heerlijk scheurende blazers, het festival beslui ten. Het. slotoptreden was niet meer voor iedereen be stemd. De aandacht ging steeds meer uit naar de ter rassen, waar nog zachtjes Blpfs 'Aan de kust', het nieuwe Zeeuwse volkslied, werd geneuried. 'Hier aan de kust,./ de Zeeuwse kust, waar de zomer onbewust met een noodgang wordt genoten.' e reacties van het publiek tijdens het optreden van Blpf. foto's Ruben Oreel Ik L*#" Niét iedereen had last van de zomerse warmte... Het in zonlicht badende Bellamypark puilde uit van de mensen. E Me, CL Belastingvrij Sparen spaan u trscaai-vnende,,, De ntege,ijlden dis de belastingwetgeving bied,, werden leners eptrmaa, bene, Te, een va„ 498 000.- in 20 laar ivoor gehuwden en samenwonenden). keuze ui, sparen, beleggen et een combinatie daarvan een zeer hoge rentegaren,ie mogellik van ,5 o, zélfs 20 ,aar uitkering belas,ingvril Ibinnen fiscale grenzen) oes: tel. 01100-30275. Sas van Gent: tel. 01158-53510. !ulst: tel. 01140-13456. Sluis: tel. 01178-61740. liddelburg: tel. 01180-16056. Terneuzen: tel. 01150-95851. van onze verslaggever GOES - Schrijver en recensent Hans Warren uit Kloetinge wil een regeling treffen met het Ne derlands Bibliotheek en Lec tuur Centrum (NBLC) nu hij een rechtszaak heeft gewonnen over het computerbestand Lite- Rom. Voor zijn boekrecensies (die hij schreef voor onder meer de PZC) die op schijf staan vraagt Warren van de NBLC een auteursrechtelijke vergoeding- met terugwerkende kracht. De rechtbank in Den Haag oordeel de deze week dat het biblio theek- en lectuurcentrum on rechtmatig handelt met de ex ploitatie van LiteRom. De schrijver-recensent was blij verrast toen hij het telegram kreeg met het nieuws over de ge wonnen rechtszaak. „Ik juich niet zo gauw, maar nu riep ik toch wel even hoera." Warren zegt er helemaal niet op uit te zijn LiteRom te torpederen. De beslissing van de rechtbank dient echter wel als stok achter de deur. ..Want het is niet meer dan normaal dat ik een vergoe ding krijg." De schrijver-recensent geeft de voorkeur aan een redelijk be drag per artikel per jaar. Zijn reactie is een voorlopige. Warren moet nog overleg voeren over verdere stappen met zijn mede eisers in de procedure: de Neder landse Vereniging van Journa- enigingen de Zeeuwse gemeen ten op meer geld beschikbaar te stellen. Voorlopig hebben alleen de gemeenten op Schouwen- Duiveland een brief ontvangen. „Als daar een beetje respons op komt, gaan we de rest van Zee land bewerken", zegt Mes. „Want dat er iets moet gebeuren is duidelijk." Directeur Hamelink verwacht overigens weinig resultaat van de actie. „Als je de wachtlijst wilt wegwerken, kostje dat mil joenen. Ik denk niet dat de ge meenten dat bedrag op tafel kunnen leggen." van onze verslaggever OOSTBURG - De West-Zeeu ws- Vlaamse politie heeft vrijdag bij een gezamenlijke controle met de rijkswacht van Knokke en Damme twaalf passanten aangehouden die geen gordel om hadden en bovendien onder schepte de rijkswacht een kleine hoeveelheid softdrugs. Hoofd A. Pielaat van het werk gebied West-Zeeuws-Vlaande- ren van de politie toonde zich na afloop van de actie tevreden over de grensoverschrijdende samenwerking en verklaarde dat hij die wil uitbouwen. Aan de grensoverschrijdende actie werkten twee Nederlandse douanebeambten, acht leden van de Belgische rijkswacht, acht mensen van de West- Zeeuws-Vlaamse politie en ze ven vertegenwoordigers van Veilig Verkeer Nederland (VVN) mee. Chef werkgebied politie Oostburg K. Verlaan legde voor afgaand aan de actie uit dat het Verdrag van Schengen meer ruimte biedt voor internationale samenwerking en dat de West- Zeeuws-Vlaamse politie daarom de contacten met de Belgische collega's wil verstevigen. „We bellen regelmatig met de collega's in Terneuzen, maar tot voor kort hadden we nauwelijks contact met de Belgische rijks wacht", aldus Verlaan. „In die si tuatie willen we verandering brengen en daarom gaan we ge zamenlijke specifieke acties in de grensstreek houden." Pielaat stelde dat ook op het ge bied van de informatievoorzie ning nauwer samengewerkt kan worden. Pielaat: „We zijn een ge zamenlijk informatiesysteem aan het opzetten en dat kan zo wel ons als de Belgische colle ga's een hoop werk besparen. Als voorbeeld noem ik de proble matiek rond de snelkraken in een plaats als Sluis. Het is goed mogelijk dat bij de zuiderburen vergelijkbare inbraken wordt gepleegd en dat de rijkswacht informatie heeft verzameld waar wij ook gebruik van kunnen ma ken." Begrip Pielaat verklaarde dat een goede samenwerking alleen mo gelijk is als de rijkswacht en de Zeeuws-Vlaamse politie begrip krijgen voor eikaars activiteiten en daarom vond hij de gezamen lijke actie van vrijdag ook zo nuttig. Tussen vijf uur 's middags en acht uur 's avonds controleer den de politie en VVN aan de Ne derlandse kant van de grens overgangen bij Sluis en Retran- chement. Aan de Belgische kant van de grens deed de rijkswacht hetzelfde. Pielaat: „De samen werking was optimaal en we gaan dus zeker verder." Advertentie Hans Warren. listen (NVJ), de Vereniging van Letterkundigen (WL), de Neder landse Dagbladpers (NDP) en de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers (NOTU). Bestolen De NBLC bracht in november '92 een CD-Rom op de markt met vijftigduizend literaire re censies die iedereen kan raad plegen. De betrokken auteurs is nimmer om toestemming ge vraagd en zij krijgen ook geen auteursrechtelijke vergoeding. Warren voelt zich bestolen om dat op het schijfje ook duizend artikelen van zijn hand staan. Klanten van bij de NBLC aange sloten bibliotheken kunnen de recensies uitprinten voor een luttel bedrag. Het bibliotheek- en lectuurcentrum beweerde tij dens de procedure dat geen sprake is van inbreuk op het au teursrecht omdat LiteRom een 'elektronische knipselkrant' zou zijn. De rechtbank stelt echter dat literaire recensies en be schouwingen van een andere or de zijn dan de nieuwsberichten die doorgaans een knipselkrant vullen. van onze verslaggeefster WESTKAPELLE - Om zes uur vrijdagmorgen vertrok ken ze naar Roemenië: twee vrachtwagens boordevol kleding, zeep, shampoo, sok ken, speelgoed, knuffelbees ten, zelfgebreide truien, fietsen en andere goederen, bestemd voor een kinderte huis in Dumitresti. Een dorp, 240 kilometer ten noorden van Boekarest. Corrïe Meijers en Lies Janse uit Zoutelande verzamel den de goederen via een fol deractie in Westkapelle. „We hadden nooit durven hopen dat er zóveel zou wor den gegeven", glundert Cor- rie Meijers. De twee vrachtwagens, ter beschikking gesteld door de tegelhandel Gebr. Domini- cus, gaan eerst naar Duits land. Daar wordt het trans port overgenomen door Bel gische soldaten. Zij zullen er voor zorgen dat de goederen bij de 180 (wees)meisjes te recht komt. Corrie Meijers: „Zo weten we zeker dat er niets aan de strijkstok blijft hangen." Het idee voor het transport ontstond vorige zomer, toen Corrie Meijers en Lies Janse in contact kwamen met een Belgische dame, met een weesje uit het kindertehuis op vakantie in Zoutelande. Het Belgische leger zoekt ie der jaar 'vakantie-ouders' voor drie weken en verzorgt jaarlijks hulptransporten. Littekens De verhalen over de erbar melijke omstandigheden brachten Corrie Meijers en Lies Janse ertoe, deze zomer ook een weesje in huis te ne men. Ook wisten zij twee an dere familieleden enthou siast te krijgen. Maar hun be trokkenheid ging verder. Corrie Meijers: „Er zitten kinderen van 6 tot 18 jaar in dat grauwe gebouw, zonder uitzicht op een verzetje en ja renlang in dezelfde sleur. Dat kindje dat ik in Zoute lande ontmoette, droeg echt de tekenen van haar verle den. Als je over haar hoofd streek, voelde je deuken zit ten en ze had littekens in haar gezicht. Die meisjes hebben zo weinig, dat ze vechten om het weinige dat er is. Wij wilden iets doen om de nood te verlichten. En wat is nu een mooiere dag om hulpgoederen te zenden dan Bevrijdingsdag De huisarts in Sas van Gent mag zich in zijn spaarzame vrije tijd graag bezighouden met heemkundige activitei ten. Een beetje snuffelen in het verleden... dat werk. On der zijn impuls werd ook een fraai historisch verant woord bruggetje over de oude kade gelegd. De dok ter nam zelfde verdere aan kleding van het bruggetje en de omgeving voor z'n re kening. Ergens in Vlaanderen wist hij nog een handelaartje zit ten, dat wat paaltjes en zelfs een complete brugleiming in de aanbieding had. Zon der enig benul van de prij zen van schroot - want meer was het spul niet - deed hij een ferm bod. De handelaar viel bijkans achterover. Awelmeneer d'n dokter wil er dus ook de camion bij", riep hij uit. Postbus 57, 4460 AB Goes Klein Frankrijk 31, 4461 ZN Goes Telefoon 01100 - 27700 voor een pasklaar lease-plan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 11