Twijfels over kuuroord Cadzand De stoutmoedige diefte van Het Lam Gods PZC Gehandicapte kinderen spoedig in nieuw tehuis Eenakters volgens beproefd recept Clubs patiënten en consumenten 'zorg' bundelen krachten zeeland DONDERDAG 6 APRIL 1995 1 3 Een haan voor D'Haene projectontwikkelaar zou willen afhaken kunst Zomer- universiteit Veel schade bij botsing auto's PHILIPPINE - Twee personenauto's raakten woensdagoch tend in Philippine zwaar beschadigd bij een botsing. De beide inzittenden bleven ongedeerd. De aanrijding had tot gevolg dat tevens een gevel van een woning aan het Philipsplein werd beschadigd. Een 30-jarige automobilist uit Hoek reed omstreeks elf uur over de Gentsebreedstraat in de richting van de Coepoort- straat. Bij het oversteken van de kruising verzuimde hij voor rang te verlenen aan een 44-jarige automobiliste uit Sas van Gent, die van rechts kwam. Vrachtwagen en brommer botsen PHILIPPINE - Een 16-jarige bromfietsster uit Philippine kwam woensdagochtend even voor acht uur met de schrik vrij na een botsing met een vrachtwagen. Het meisje reed over de parallelweg van de Rijksweg 61. komende uit de richting van Sluiskil. Op het kruispunt gaf ze geen voorrang aan de vracht wagenchauffeur uit Sas van Gent. De bromfiets raakte bij de klap zwaar beschadigd. Museum geeft bezoekers korting GOES - Volwassenen hoeven in de periode van mei tot oktober minder te betalen voor een bezoek op zaterdag aan het Mu seum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. De prijs gaat van 3,50 gulden naar twee gulden. Met die maatregel hoopt het be stuur het museumbezoek te stimuleren. Cijfers wijzen uit dat de bezoekersaantallen teruglopen. Trok het museum in 1993 nog 10.102 bezoekers, vorig jaar bleef de teller steken op 9.190 mensen. Voorzitter mr S. J. Heijning sprak woensdag tijdens de vergadering van het museumbe stuur over trend die ook andere musea treft. „Daar is helaas moeilijk iets aan te veranderen." J. A. Hoste van de vereniging Vrienden van het Museum ziet wel wat in de beperkte tariefs verlaging, temeer omdat de aantallen bezoekers wel gestegen zijn in de lagere tarieven. Het risico dat het wat geld kost neemt het museum op de koop toe. van onze verslaggever GOES/OOSTKAPELLE Over dik een maand keert de rust weer. Half mei komt een eind aan het gependel tussen het kinderrevalida tiecentrum Zonneveld in Oostkapelle en de inmid dels in Goes nieuwgebouw de mytylschool De Sprien- ke. Op nog geen steenworp afstand van hun school in de wijk Overzuid betrekken de lichamelijk gehandicapte leerlingen straks een fon kelnieuw gezinsvervan gend tehuis. Met de verhui zing komt het lommerrijk gelegen onderkomen tussen Oostkapelle en Domburg leeg. Het personeel maalt er niet om. „We hebben ieder een zien vertrekken. Nu mo gen wij aftellen." In het oude zeehospitium te Oostkapelle zat alles onder één dak: de mytylschool, de revalidatie en het gezinsver vangend tehuis (gvt). Maar sinds de officieuze opening van De Sprienke, in augus tus vorig jaar. reizen de kin deren elke dag naar Goes en terug. „Ze zijn behoorlijk moe als ze terugkomen. En voor activiteiten is nauwe lijks of geen tijd meer. Ik zal blij zijn als we in Goes zit ten." Groepsleidster M. van der Vliet vindt deze over gangsperiode dus 'niet leuk'. Ze is 'uitgekeken' op de lan ge en overdag nogal lege gangen, waar de her en der opgestapelde verhuisdozen elke minuut herinneren aan de naderende verplaatsing naar de Bevelandse cen trumgemeente. En. het lijkt alsof de muizen het afscheid ruiken. „Ze lopen steeds har der over het platte dak." Voor kinderen en begelei ders betekent het nieuwe te huis een flinke stap vooruit. De drie woonhuizen, met el kaar verbonden door een dienstruimte, staan centraal in de nieuwbouwwijk Over zuid. Dat doet recht aan de zo gewenste integratie van de gehandicapte medemens. Van der Vliet: „Ze kunnen straks zelf naai- school, even naar de stad of naar buurt huis De Pit. waarmee we af spraken hebben gemaakt." Privacy Voor het eerst krijgen de vas te bewoners ook een eigen slaapkamer, telefoon en brievenbus. Ter vergelij king: in Oostkapelle is enige privacy geschapen door de plaatsing van schotten op de slaapzalen. „Kijk", zegt hoofd T. Schaapman van het kinder-gvt. „pedagogisch zijn we bij de tijd. Al heel lang draait het niet meer en kel en alleen om verpleging. We proberen dit tehuis geen ziekenhuis, maar vooral een leefgemeenschap te laten zijn. Het nieuwe pand stelt ons daar nog beter toe in staat." Twee van de drie woonruim ten, elk met een eigen kleur tje, worden ingenomen door vaste bewoners. De derde biedt tijdelijk onderdak aan personeel van de Stichting Revalidatie Geneeskunde Zeeland (RGZ), in afwach ting van de oplevering van het centrum voor dagbehan deling. dat vlakbij de mytyl school zal verrijzen. Het. ge zinsvervangend tehuis wordt in Goes losgeweekt van de revalidatiepoot van de RGZ. Het nieuws en de daarmee gepaard gaande onrust over de verhuizing naar Goes, heeft het bewonertal van het gvt doen slinken en de perso- neelbezetting uitgedund. Ooit waren er vijf leefgroe pen, nu nog twee. Schaap man ziet echter weer groei kansen. De derde afdeling, die na het vertrek van de re- validatie-medewerkers vrij komt. is bedoeld om jonge ren tussen 14 en 20 jaar 'woontraining' te geven. „Daar kunnen ze ontdekken welke woonvorm bij hen past. Een gvt, een pension of bijvoorbeeld een focuswo- ning. Het verblijf zal tijdelijk zijn, zo'n één tot twee jaar", legt Schaapman uit. Vraag Het tehuis biedt in de toe komst ook tijdelijke zorg aan lichamelijk gehandicap te kinderen die normaliter thuis wonen. Schaapman: „We weten niet hoe zich dat ontwikkelt, maar nu zijn er weinig mogelijkheden om je kind even ergens onder te brengen als je bijvoorbeeld op vakantie wilt. We ver wachten dat de vraag toe neemt." Het vijf miljoen gulden kos tende gebouw staat aan de Beethovenstraat nummer 10. Het draagt vanaf half mei de naam 'De Tiende'. Daar zit geen diepere muzikale ge dachte achter; Beethoven kwam niet verder dan negen symfonieën. van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeerde A. J. Dijkwel vindt dat de con sumentenorganisaties in de zorgsector meer geld moeten krijgen. Dijkwel kan zich daar zelf in het nieuwe college van gedeputeerde staten niet meer sterk voor maken; hij keert niet in dat college terug. Maar, ver zekerde Dijkwel woensdag, hij zal straks vanuit de statenbank- jes stevig bepleiten dat de orga nisaties meer financiële arm slag wordt geboden. De provinciebestuurder nam woensdag een overeenkomst in ontvangst, waarin de toekom stige samenwerking tussen tien Zeeuwse patiënten- en consu mentenorganisaties is geregeld. Die samenwerking krijgt gestal te onder de naam Klaverblad. Het gaat om de ouderenorgani- saties, de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid, de Federatie van Ouderverenigin gen, het WAO-platform Zeeland, het Regionaal Patiënten en Consumenten Platform en de Landelijke Organisatie Bewo nerscommissies Bejaardenhui zen. Dijkwel toonde zich woensdag zeer ingenomen met de bereid heid van de betrokken organisa ties, hun krachten te bundelen. De gedeputeerde is daar al ge ruime tijd voorstander van. Hij vindt de consumentenorganisa ties in de zorgsector 'van enorme waarde' en noemde samenwer king 'een noodzaak om in het veld zo sterk mogelijk te staan'. van onze verslaggever IJZENDIJKE - De collectie hanen van de Belgische pre mier Jean-Luc D'Haene wordt vrijdag uitgebreid met een exemplaar van siersmid E. Groosman uit IJzendijke. De afdeling Zelzate/Krekenge- bied van de Lionsclub had Groosman gevraagd een haan te maken, omdat D'Haene vrijdag te gast is op een bij eenkomst van de Lions in Zei- zate en ze de premier daarom een presentje willen geven. Groosman laat weten dat hij het maken van de haan een leuke opdracht vond. „De haan is uit koper geslagen en weegt ongeveer twee kilo", zegt Groosman. „Bovendien staat de haan op poten, zodat de Belgische premier de vogel net als zijn andere pronkstuk ken in een vitrine kan zetten." foto C. Strijd De opbrengst van de Lionsbij- eenkomst in Zelzate, waar de premier een spreekbeurt zal houden, is bestemd voor onder voogdij geplaatste kinderen in Eeklo. „Omdat we weten dat D'Haene hanen verzamelt, hebben we Groosman ge vraagd ons te helpen. Wij wis ten dat hij een bekwaam vak man is", aldus een woordvoer der van de Lions. Expositie in Gent over onopgeloste kunstroof uit 1934 van onze verslaggever René Hoonhorst GENT - Een leek - en waar schijnlijk ook menig kunstken ner - zou er normaal een hele kluif aan hebben. Het valse pa neel vinden in een kunstwerk dat bestaat uit 26 schilderijen en schilderijtjes. De aanbidding van het Lam Gods, het veelluik (of deftiger: polyptiek) van de gebroeders Van Eyck dat in de Sint Baal'skathedraal van Gent staat opgesteld, is daarvoor echter te beroemd. Dat het paneel De rechtvaardige rechters in 1934 is gestolen en nimmer is teruggevonden, is dan ook wereldwijd bekend. Maar voor het schilderij sjtaande valt het door restaurateur Jozef Van- derveeken geschilderde nep-pa- neel voor de niet-kenner zeker niet uit de toon. Intensief turen levert de gedachte op dat de lucht en het gras bij De rechtvaardige rechters wat flet ser zijn dan bij het 'buur-luik' De ridders van Christus en het cen trale doek De aanbidding van het Lam Gods. De paarden van de rechters lijken echter weer wat vitaler dan die van de rid ders. Of liggen die conclusies al leen aan de belichting... Doreen Gaublomme van het Gentse Centrum voor Kunst en Cultuur moet er een beetje om lachen. Vanderveeken heeft wel iswaar een getrouwe kopie wil len maken, maar wilde zeker geen tweede Han van Meegeren worden. Om duidelijk te maken dat zijn 'Rechters' uit de moder ne tijd - eind jaren dertig in plaats van 1432 - stammen, haalde hij wat geintjes uit. Zo heeft één van de rechters de ge laatstrekken van de Belgische koning Leopold meegekregen. Het veelluik van de Vlaamse schilders Hubert en Jan van Eyck is één van de beroemdste schilderijen ter wereld. Ook zon der de veelbewogen geschiede nis van Het Lam Gods (de korte aanspreektitel van het werk) zouden de "26 geschilderde tafe relen en portretten tot de abso lute wereldtop behoren. Maar een status die vergelijkbaar is met Mona Lisa, de Nachtwacht of de zonnebloemen van Van Gogh had het werk dan mis schien niet gehaald. Ruilmiddel Het Lam Gods werd gemaakt voor de Vijdskapel (naar de op drachtgever) in de Sint Baafs. Eind achttiende eeuw pikten de Fransen het veelluik in als oor logsbuit, welke geschiedenis zich in de Eerste en Tweede We reldoorlog herhaalde. Tussen door werden, delen van, Het Lam Gods door een kunsthan delaar gekocht en meerdere ke ren als ruilmiddel ter voldoening van schulden doorgegeven. Na de Eerste Wereldoorlog werd het volledige schilderij bij Konink lijk Besluit aan de Gentse Ka thedraal toegewezen. Met de be doeling om daar tot in de eeu wigheid te blijven. In 1934 - in de nacht van dinsdag 10 op woensdag 11 april - wor den de twee panelen De rechtvaardige rechters en Sint Jan (Johannes) de Doper ont vreemd. De dader eist een mil joen frank losgeld, naar de hui dige munt omgerekend onge veer een miljoen gulden. Om te laten weten dat hij de doeken echt heeft, bezorgt de afperser Sint Jan terug. Dat Arsène Goe- dertier - wisselagent, koster èn fantast uit Wetteren - bij de spectaculaire kunstroof betrok ken was, wordt maanden na zijn dood in november '94 pas duide lijk. Speurwerk Ruim zestig jaar speurwerk le vert van alles op: drie boeken, een stoet verdachten, onder wie enkele destijds vooraanstaande katholieke politici en bij het bis dom betrokken geestelijken, en een enorme hoeveelheid theo- riën. Waarvan er nog niet eentje steekhoudend is geweest, want de originele rechtvaardige rech ters zijn nog steeds weg. Tot ver driet van een enkele gepassio neerde kunstliefhebber waar schijnlijk. Maar tot minstens zo veel ver maak voor telkens nieuwe, en thousiaste speurders. En van de Gentse middenstanders, de Dienst voor Toerisme en journa listen in de komkommertijd. „Want de diefstal van De Rechtvaardige Rechters duikt, net als het monster van Loch Ness in Schotland, in slappe zo mers telkens weer op", weet voorlichter Paul van de Voorde van de stad Gent. De om een on derwerp schreeuwende pers muskieten hebben het deze zo mer makkelijk. 'De stoutmoe dige diefte van Het Lam Gods' duikt in het najaar op in een grootscheepse tentoonstelling over de onopgeloste kunstroof. De expositie wordt van 29 sep tember tot 7 januari volgend jaar gehouden in het in de histo rische Pietersabdij gevestigde Centrum voor Kunst en Cultuur. „Dat duurt nog even ja. maar het is aardig om de expositie rond de verjaardag van de roof te presen teren". vindt Doreen Gaublom me. De archaïsche titel (stout moedige diefte) is overigens niet door de conservators van het kunstcentrum verzonnen. „Het was de kop die een plaatselijke krant blokletterde op de voorpa gina de dag na de vermissing." van onze verslaggever ZIERIKZEE - Eigenlijk wordt het tijd voor een andere aanpak van het Eenakterfestival, meent het organiserende Zeeuwse Centrum voor Ama- teurtoneel (ZCA). De belang rijkste doelstelling - kwali- j teitsverbetering - is immers be- I reikt, verklaart medewerkster A. Pankow. De bestaande ideeën voor vernieuwing heb ben echter nog niet geresul teerd in concrete plannen. Voor- •opig staat dus, vanaf vrijdag 21 april, het tiende Zeeuwse Een akterfestival op het program ma. In de bekende formule. iDit betekent dat zestien toneel gezelschappen zich 21, 22 en 23 april zullen presenteren in de Zierikzeese Concertzaal. Behal- ve de gebruikelijke uitzonde- jjng, vereniging Helvetia uit Hellevoetsluis, komen alle groe pen uit Zeeland. Het tweede lus trum is geen aanleiding voor het i ZCA iets speciaals te organise- ren. „Hebben we wel over nage dacht", licht Pankow toe. „We wilden het festival een thema meegeven. Hier zijn we echter vanaf gestapt omdat je de deel nemers teveel zou beperken. Het ls al zo moeilijk een geschikte eenakter te vinden. Een enkele keer is een stuk dubbel gespeeld m de afgelopen jaren, maar het «lijft graven naar iets origi neels Toch ziet ze verschil in vergelij king met eerdere edities. Zo ge bruiken veel gezelschappen dit jaar een stuk van een bekende toneelschrijver. Werk van onder anderen Tsjechov, Tenessee Wil liams en Harold Pinter komt aan bod. Ook signaleert Pankow steeds meer eenakters van mo dernere schrijvers. Toneelgroep Tussendoor uit Vlissingen speelt bijvoorbeeld 'Schemer en kopzorg' van Ad de Bont en ODI uit Vogelwaarde waagt zich aan 'De bjoetie en het beest' van J. Ermins. Opvallend vindt ze de toename van eigen produkties. Dit jaar presenteren de gezel schappen Keazle uit Oost-Sou burg en REC uit Goes een zelfge- fabriceerde eenakter. Dwarsdoorsnede Hoewel een vierkoppige jury de deelnemers beoordeelt, is het evenement niet bedoeld als wed strijd. Pankow: „We willen laten zien wat er gebeurt op het ter rein van het amateurtoneel in Zeeland. Het moet een dwars doorsnede zijn." Na een paai- we ken krijgen de gezelschappen een 'integrale rapportage' thuis gestuurd met daarin de bevin dingen van de jury. Deze 'posi tieve kritiek' heeft volgens Pan kow bijgedragen aan de alsmaar verbeterende kwaliteit van het gebodene: „Er staan dingen in die je ter harte neemt." Arsène Goedertier - wisselagent, koster èn fantast uit Wetteren - wordt pas na zijn dood verdacht van betrokkenheid bij de kunstroof. Afbeelding links: Een reproduktie van het originele paneel van de Rechtvaardige Rechters van Hubert en Jan van Eyck. foto Stadsarchief Gent De Sterre verklaarde tijdens de hoorzitting dat de planmakers ten onrechte de suggestie wek ken dat er een kuuroord wordt gebouwd en alle andere inspre kers deelden die opvatting. Ha- ge: „De toeristen worden voor de gek gehouden, want het kuur oord is eigenlijk gewoon een ho telcomplex. Van seizoenverlen- ging zal dus geen sprake zijn. Bo vendien ontstaat er door de bouw van het complex een over capaciteit aan hotels." Woordvoerder Kramer van 't Duumpje legde in zijn relaas vooral de nadruk op de nadelige consequenties voor natuur en landschap. Mevrouw M. Willems van het Actiecomité Redt Cad zand betoogde onder meer dat de inwoners van Cadzand-Bad door de bouw van een kuuroord van 25 meter hoogte in hun pri vacy belemmerd zullen worden. Alle tegenstanders van de bouw van het kuuroord beweerden dat het plan economisch niet is on derbouwd, maar burgemeester Kruize verklaarde dat die onder bouwing in de voorovereen komst met de projectontwike- laar is opgenomen. Gedeputeerde staten besluiten uiterlijk begin mei of het kuur oord wel of niet gebouwd mag worden. V erkeer seducatie voor scholen SEROOSKERKE - De voorzit ter van de werkgroep Verkeers- educatie en Voorlichting van het Regionaal Orgaan voor de Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), A. H. den Boon, over handigt dinsdag 11 april in Se- rooskerke het eerste exemplaar van de publikatie 'Nog Veiliger Verkeer' aan H. Elstgeest-Soa. Het boek is bestemd voor lera ren die hun verkeersonderwijs nieuw leven willen inblazen. Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPZC) begon in 1990 op verzoek van het ROVZ met een project om ver keersonderwijs nadrukkelijk on der de aandacht te brengen. De eerste publikatie is voor de we duwe van de in 1993 overleden meneer Elstgeest. Haar man, pe- dagogisch-didactisch medewer ker van het RPZC, heeft een be langrijke aanzet gegeven voor de totstandkoming van de pu blikatie. van onze verslaggever MIDDELBURG/OOSTBURG - Diverse tegenstanders van de bouw van kuuroord Cavelot in Cadzand-Bad hebben sterke vermoedens dat Cadzand-Pro- jecten geen heil meer ziet in het plan. Woordvoerder T. Kramer van natuurbeschermingsver eniging 't Duumpje had uit een Ruilbeurs voor modelauto's KRUININGEN - Voor de twee ëndertigste keer wordt zaterdag 8 april in het Dorpshuis te Krui- ningen de Zeeuwse miniatuur auto-ruilbeurs gehouden. De zaal gaat om 9.30 uur open voor het publiek. slot van pagina 9 twee dagen lang (woensdag en donderdag) kennis opdoen over duurzame stedelijke ontwikke ling. In het bijzonder wordt dan stilgestaan bij de rol die water daarbij kan vervullen. Een an dere tweedaagse cursus (dins dag en woensdag) heeft het be lang van de Zeeuwse dialecten tot onderwerp. Daarbij wordt ook aandacht besteed aan de in vloed van het Vlaams op de Zeeuwse talen. Er zijn vijf studiebijeenkomsten van één dag. Onderwerpen zijn: stress (van alle kanten bekeken) op woensdag; de toekomst van het landelijk gebied (ruimtelijke ordening) op donderdag; energie opwekking (duurzaamheid en besparing) op maandag; duur zame landbouw (kansen en mo gelijkheden) op dinsdag of don derdag; arbeid (flexibilisering) op donderdag. Al deze studiebijeenkomsten vinden plaats in Hotel Britannia te Vlissingen. Daarnaast wordt in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg vier avonden gede batteerd. Er wordt gesproken over de ethiek in technologische ontwikkelingen, over ethiek op de elektronische snelweg, over 24-uurs economie (vrijheid of dwang) en over cultuur. Nadere informatie over het programma is verkrijgbaar bij het ZUZ-kan- toor in de Zeeuwse Bibliotheek. briefwisseling tussen de pro vincie en Cadzand-Projecten geconcludeerd dat de project ontwikkelaar wil afhaken. Ver der vragen verschillende be zwaarmakers zich af waarom Cadzand-Projecten de gemeen te Oostburg de ruimte heeft ge geven over het kuuroord ook za ken te doen met andere planont wikkelaars. Mr J. Schaalje. hoofd van de af deling ruimtelijke ordening van de gemeente Oostburg, ver klaarde woensdag tijdens een hoorzitting in het provinciehuis in Middelburg dat hij ook niet precies wist wat Cadzand-Pro jecten van plan is. „Het zou kun nen dat de projectontwikkelaar de uitvoering van het plan aan anderen wil overlaten, maar daarover hebben we op dit mo ment geen duidelijkheid", aldus Schaalje. Burgemeester J. Kruize liet tij dens de hoorzitting weten dat hij erop vertrouwt dat het plan doorgaat en dat de gemeente Gostburg geen verlengstuk is van een bepaalde projectont wikkelaar. Kruize: „Het plan staat voor ons op dit moment nog recht overeind en we zitten niet vast aan Cadzand-Projec ten. Het al dan niet verder gaan met deze exploitant is voor ons niet doorslaggevend. We willen het bestemmingsplan sowieso in orde maken voor de bouw van het kuuroord en als de huidige partner afhaakt zijn we altijd be reid te praten met geïnteresseer den die onder onze voorwaarden aan de slag willen gaan." H. ter Mors van Cadzand-Projec ten was woensdag niet bereik baar voor commentaar, maar de aandeelhouders G. van Berkum en M. Litjens verklaarden dat ze er van overtuigd zijn dat de bouw van het kuuroord door gaat. Suggestie Als het aan de vijf insprekers op de hoorzitting woensdag in Mid delburg ligt. krijgen de aandeel houders echter ongelijk. Advi seur mr J. Hage van hotelgroep

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 23