Natuur in buurt blijft stiefkind De Piek werd nooit een daalder Het mysterie van Pechiney Internationale lof voor mytylschool Boules-toernooi op strand steunt imago sport én provincie Zaak rond overlast compostfabriek Sloe voor Raad van State zeeland 12 MICMEC Walcheren belicht thema natuurlijk groenbeheer lezers schrijven VRIJDAG 31 MAART 1995 van onze verslaggever VLISSINGEN - „Neem toch een kopje koffie met een plak cake en geef die onkruidverdelger maar aan mij." E. A. Huibregt- se. de coordinator van het MIC MEC Walcheren, weet de ge meentewerker te overtuigen en ontfutselt hem zijn sproei-appa- raat. Ze geeft het ding aan com missaris der koningin drs W. T. van Gelder, die het weer in een vat voor chemisch afval dumpt: „Dit is uit de tijd." Van Gelder opende donderdag met die han deling de tentoonstelling 'Na tuur in de buurt' in Milieu Edu catie Centrum De Kloek in Vlis- singen. Voor en na de opening werd gediscussieerd over de vraag of er meer natuurlijk groen in stad en dorp moet ko men. De aanwezigen zijn het daar over eens: 'ja' is het antwoord. Probleem is het gemeentelijk groenbeheer. „Dat is als het rots blok van Sisyphus", vindt A. Koster van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek en schrijver van het boek 'De groene omgeving'. „Als het rots blok bijna bovenop de berg is. Deel Vlissingen zonder stroom VLISSINGEN - Een hardnek kige stroomstoring heeft don derdagavond een groot deel van Missingen in het donker gezet. De eerste meldingen kwamen bij de politie binnen om 22.30 uur. De klachten kwamen uit de wij ken Bossenburg en Westerzicht. De Delta Nutsbedrijven stelden een onderzoek in, maar hadden omstreeks 00.30 vananacht nog geen inzicht in de oorzaak. De storing duurde toen nog voort. Man krijgt klap met honderiem TERNEUZEN - Een 31-jarige Terneuzenaar werd woensdag avond met een honderiem gesla gen door een onbekend 'baasje' dat zijn hond uitliet bij het Zuidersportpark in Terneuzen. De man had blijkbaar- iets ver keerd gezegd over de hond en liep door de slag een striem over zijn borst op. De eigenaar van de hond was donderdagmiddag nog niet door de politie achter haald. rolt het weer naar beneden. Daar lijkt het groenbeheer op: het gaat even de goede kant op, maar valt daarna weer terug." Koster wil de natuur dichter bij de mensen brengen. De gemeen te moet niet meteen al het on kruid wegschoffelen, maar de natuur vaker haar gang laten gaan. Er moet meer natuurlijk groen in stad en dorp komen, vindt hij. „Mensen voelen zich er dan verantwoordelijk voor en gaan daar naai- handelen." Van Gelder is het met hem eens. We voelen ons nog steeds niet echt betrokken, signaleert hij. „Na tuur. daar rijden we op zaterdag met de auto naartoe." Samenvoegen Van Gelder wijst er verder op dat in de ruimtelijke ordening niet integrerend wordt gewerkt. „Wonen, werken en natuur zijn gescheiden en de verschillende organisaties spelen landver- overtje. We moeten dat meer sa menvoegen, bijvoorbeeld in groene bedrijfsterreinen. Daar ligt een uitdaging voor Zee land." Voor Valkenisse heeft het Bu reau Bosch en Slabbers een al ternatief groenstructuurplan ontwikkeld. J. W. Bosch zegt dat het plan uiteindelijk geld ople vert. „De eerste paai- jaar nog niet. dan kost het beheer extra geld. maar daarna zakt het tot onder het oude niveau." Koster vindt het groenstruc- tuurplan van Bosch maar voor een deel geslaagd. „Want waar om gebruikt u toch dezelfde op lossingen als in Friesland. Ber lijn of Parijs? Zeeland heeft een afwijkende ondergrond: klei. Gebruik dan ook de typisch Zeeuwse planten, zoals fluite- kruid. Dat gedijt hier tenminste goed." „Maar de bewoners accepteren dat niet", werpt wethouder P. M. van Wingerden-Boers van Bor- sele tegen. Zij is verantwoorde lijk voor het groenbeheer in haar gemeente. „Ze vinden fluite- kruid prachtig, ja. Buiten de be bouwde kom, aan de dijken, maar erbinnen niet." In Zeeland leeft namelijk een soort 'net- heidsgevoel', klinkt het uit di verse monden. Er moet dus nog een stevige dis cussie over groenbeheer gevoerd worden met de burgers en over heid, is de algemene conclusie. „Nou. dat is een mooie taak voor het Milieu Informatie en Educa tie Centrum", vindt Koster. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Vijvervreugd In de recente berichtgeving in de PZC wordt onze cluster vergele ken met 'Roemeense toestan den'. Regelmatig krijg ik brieven te le zen van een Nederlands meisje dat in een Roemeens kinderhuis werkt. Haar 'verhalen' bezorgen mij kippevel. Groepen van twin tig tot dertig kinderen opeenge pakt zijn daar normaal. Ze moé ten het doen zonder goede bed den. Kleding is er nauwelijks. Liefdeloze begeleiding met ver waarlozing is aan de orde van de dag. Terug naar onze cluster. Als ik alle informatie goed gelezen heb hangt er een totale maansver duistering boven ons. Pikdon ker. Een sterrenloze hemel... Wie zou nog in staat zijn daar nor maal te leven, laat staan te werken? Niemand toch? Hoe komt het dan dat ik in de wandelgangen veel bewoners zie die, ondanks hun handicap, een ongecompliceerde tevredenheid uitstralen? Hoe komt het dat ik veel collega's zie. die met veel liefde en zorg hun bewoners be geleiden? Van directiebesluiten, manage ment. overheadkosten e.d. heb ik geen verstand. Zeer zeker staan deze zaken te ver van mijn (werk)bed. Naar mijn overtui ging hangt echter de zorg voor een groot deel af van de inzet van het personeel 'op de werkvloer'. Er zou meer naar hen geluisterd kunnen worden. Ondanks alle kritiek ga ik graag naar mijn werk. Naar onze mensen. Voor mij gaat er een zonnetje op als ik bij hen binnenstap. Zoiets mag ook wel eens in de krant (vind ik). Maar wie ben ik? Een part-ti- me-ster... Mats Hoste-De Vries Zuidsingel 78 Middelburg Vijvervreugd II De laatste week is Vijvervreugd veelvuldig op uiterst negatieve manier in het nieuws geweest. Verouderde huisvesting, slecht management, onvoldoende zorg. Roemeense toestanden. Kortom: niets positiefs te mel den. Als ouders van een bewoner van Vijvervreugd hebben wij er be hoefte aan om een ander geluid te laten horen. Onze zoon woont al 21 jaar in het paviljoen Winter koning. En zolang hij - na een weekeinde thuis - iedereen en thousiast begroet en knuffelt en daarin volop respons krijgt, zo lang hij er prima uitziet en aan geeft heel gelukkig te zijn. zo lang vinden wij dat hij goed ver zorgd wordt. Natuurlijk is het gebouw dringend aan vernieu wing toe. maai' de warmte van de zorg staat daar los van. En die ervaren zowel hij als wij al 21 jaar. Is Vijvervreugd dan het ideale internaat? Nee. zeker niet. De af gelopen jaren heeft er zich het nodige afgespeeld op manage mentniveau. Maar nu wordt er weer volop nagedacht over zorg en zorgvernieuwing, over ver antwoordelijkheden en een doel matige besteding van middelen. Men is weer op weg en wie zich verdiept heeft in de feiten zou dit kunnen weten. Ongetwijfeld zul len er ook op Vijvervreugd per soneelsleden zijn die niet goed functioneren. Dit komt in elke organisatie voor. groot of klein. Maar dat is geen excuus om za ken buiten proporties op te bla zen en iedereen binnen Vijver vreugd een brevet van onvermo gen te geven. Dat hebben al thans de mensen waar wij mee te maken hebben, verzorgend per soneel zowel als management, niet verdiend. Wim en Leintje Vermeiden Tragelsingel 30 Oostburg Pronk Minister Pronk heeft in Zuid- Afrika (PZC d.d. 24-3-1995) weer eens voor Sinterklaas gespeeld en zestig miljoen gulden aan ontwikkelingshulp toegezegd. Dit niet alleen op kosten van het Nederlandse volk. maar ook ten koste van dat zelfde volk. Im mers. ons land geeft in vergelij king met onze partners in de Eu ropese Unie twee maal zoveel geld uit aan dit soort hulp als de rest. Bij aanpassing van het Ne derlandse ontwikkelingsbeleid aan dat van de andere landen in de EU zouden vele bezuinigin gen volmaakt overbodig zijn. Wie dus over deze bezuinigingen klaagt, kent de oorzaak. De Commissie van de Waarheid. Ik zet grote vraagtekens bij het nut van deze commissie-, maar als zij er komt. moet alles boven water komen. Niet alleen even tueel wangedrag van politie ambtenaren, maar ook de be ruchte halsbandmoorden door vele ANC-leden. Ik heb bij een bezoek aan Soweto video-opna men van deze moorden gezien en verzeker, dat ik deze opnamen nooit zal vergeten. Mr J. W. Th. Vermeulen Kamperstraat 3 Sluis De drieduizendste slaper in sleep-in De Piek en diens bedgenote werden in 1970 op ludieke wijze geéerd in wat een hemelbed moet voorstellen. Rechts op de foto staan wijlen W. Wisse, een van de initiatiefnemers van De Piek, en de Vlissingse wethouder Ch. J. Gillissen Verschage. foto archief PZC Vlissings jongerencentrum viert somber jubileum van onze verslaggever VLISSINGEN - Dansend op de vulkaan viert het Vlissingse jongerencentrum De Piek vanaf vandaag (vrijdag) zijn 25-jarig bestaan. Mogelijke sluiting hangt het centrum immers als een zwaard van Da mocles boven het hoofd. Daardoor dreigt het jubileum tegelijk het slotakkoord te worden van een enerverende, luidruch tige geschiedenis. Vijfentwintig jaar De Piek, of: het verhaal van een dubbeltje dat nooit een kwartje wilde worden. 1970. De flower power begint al enigszins te verwelken, maar nog geheel in de geest van de jaren zestig organiseert een aantal Vlissingse jongelingen een sleep-in. Voor een piek - waarmee de naam is verklaard - krijgen de bezoekers onderdak in de oude huishoudschool aan het Groenewoud. Voor de organisatie tekent het Vlissings Ontspanningscentrum (VOC), officieel opgericht op 26 maart 1970. Daarin figu reert ontluikend progressief Missingen, met namen zoals Daan Bruinooge. Willem Wisse en - als dagelijks bestuur - Bob Kossen, Jan Haas en Chris Verheul. 1972. De Piek. zoals het VOC al snel in de volksmond heet. is meer geworden dan al leen een sleep-in. Het pand bevat een theehuis, een café. een wereldwinkel en een donkere kamer. In het najaar verhuist De Piek van het Groenewoud naar het voormalige Katholiek Militair Tehuis in de Hellebardierstraat. Daar kan De Piek eindelijk op serieuze wijze 'popkonserten' organiseren. „We willen koste wat het kost onze nieuwe buren overlast bespa ren". wordt beloofd. 1974. In het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening krijgt De Piek steeds meer medewerkers. Velen weten er hun verblijf te rekken tot soms tien jaar. Het jongerencentrum begint met de verkoop van tweedehands kleding en drukt al zijn affiches op een eigen zeefdrukinstallatie. De sleep-in loopt echter op haar laatste benen. In augustus ontstaat er brand op de benedenverdieping van De Piek. Het blijkt uiteindelijk meer rook dan vuur te zijn. Alleen in het bargedeelte is de schade groot. Jaren tachtig 1981. Na klachten over geluidsoverlast moet De Piek in juli dicht. Pas zeven maanden later, als de belangrijkste ge- luidslekken zijn gedicht, klinkt er weer muziek aan de Hellebardierstraat. Het be stuur bezint zich ondertussen op een nieuwe opzet, om af te komen van het 'hip pie-imago'. De suggestie om de naam te wijzigen in 'De Fles' belooft echter weinig verandering. Het centrum valt voortaan onder het sociaal-cultureel werk. maar De Piek blijft De Piek. 1984. Het centrum luidt de noodklok. De ton subsidie per jaar blijkt volstrekt on voldoende. Het geld gaat geheel op aan de huur en aan het salaris van de enige be roepskracht. De Piek ontbeert voldoende menskracht, de huisvesting is deplorabel en het programma-aanbod ondermaats. 1986. Zolang de geluidsoverlast niet wordt beperkt, mag De Piek geen concerten meer houden. Isoleren vindt de gemeente echter te kostbaar. Pas na bijna een jaar stilte wordt, met veel pijn en moeite, een oplossing gevonden door het aangrenzen de pand op te kopen. 1990. Het twintigjarig bestaan van De Piek. inmiddels omgedoopt tot 'uitgaans centrum', kan uitbundig worden gevierd. Er komt meer publiek, het aantal vrijwilli gers groeit en twee mensen kunnen part time aan de slag. Toch wil De Piek de acti viteiten, vooral muziek en theater, uit breiden. „Maar dat kan gewoon niet. Of er moet meer worden gezopen. De baromzet is onze levensader, vreemd genoeg in een gesubsidieerd jongerencentrum", klinkt temidden van het feestgedruis. 1992. De oude garde van De Piek heeft plaats gemaakt voor een nieuwe lichting, die het interieur van het centrum direct grondig verbouwt. Met bijdragen aan fes tivals zoals Cultureel Gekleurd, 'meiden- projecten' en het inspelen op de house- hausse probeert De Piek 'een gezellig ge mêleerd publiek' binnen te halen. Bouwval 1994. Het voortbestaan van het centrum is andermaal in gevaar. De gemeente heeft geen geld om èn De Piek, nu echt een bouwval, èn het Vestzaktheater op te knappen. Het theater lijkt de meeste kans te maken. Er wordt een benefietconcert gegeven, een handtekeningenactie levert veertienhonderd steunbetuigingen op en een vriendenvereniging werft al snel twee honderd leden. 1995. De Piek viert het zilveren jubileum. Medewerkers, vrijwilligers en bezoekers verkeren nog altijd in het ongewisse over de toekomst van het centrum. Uitsluitsel daarover wordt in de zomer verwacht. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het imago ver beteren: dat heeft het Vlissingse echtpaar Jo en Frits de Kaart al tijd voor ogen gestaan bij de or ganisatie van een recreanten- toernooi voor jeu de boules-spe- lers op het strand bij Dishoek. „Het heeft mij mateloos geïrri teerd: iedereen roept altijd dat Zeeland zóó ver weg is. Alsof de wereld ophoudt bij Bergen op Zoom." Komend weekeinde verzorgt het echtpaar het eve nement voor de zevende maal. De belangstelling is overweldi gend. Frits en Jo verwachten vierhonderdtwintig deelne mers. Vorig jaar november hing Jo de Kaart al aan de telefoon bij rijks waterstaat. Of de getijden al be kend waren? „Je moet toch reke ning houden met hoog water bij een strandtoernooi." Vier dagen voor het toernooi ligt de tafel in haar huiskamer bezaaid met pennen, deelnemerslijsten en wedstrijdkaarten. Alles is tot in detail geregeld. Zelfs de over nachtingen en de mosselmaaltij den voor bijna honderdvijftig personen regelt het echtpaar. Zeven jaar geleden maakte. Jo zelf nog voor zestig deelnemers mosselen klaar en sliepen de spelers bij de leden van de Mid delburgse jeu de boules club Pé- tanque. Het idee voor een jaarlijks re- creantentoernooi ontstond uit boosheid. Jo: „Hoewel we het nu voor de lol organiseren. We zijn ermee begonnen met het idee om Zeeland uit de taboesfeer te halen, als een provincie waar nooit iets gebeurt. Ik kan me voorstellen datje, als je uit Zee- wolde komt. niet naar Zeeland komt voor één dagje jeu de bou les spelen. Maar we horen er toch bij? Men doet vaak alsof Zeeland een achterland is van hier tot gunter." Behalve in Middelburg bestaan alleen in Goes en in Clinge verenigingen. Vooroordeel De jeu de boules-spelers strijden al jaren tegen het hardnekkige vooroordeel dat het balspel een ouderensport is. „In Frankrijk zie je op elk pleintje oude man nen spelen. Nooit en te nimmer is daar een vrouw bij. Ik denk dat dat imago is overgewaaid naar Zeeland. Terwijl onze ver eniging zelfs vier jeugdleden heeft en Nederland een officieel jeugdkampioenschap kent. Maar wij zitten niet in de positie dat we de jeugd kunnen vast houden. De jongeren vertrekken uit Zeeland om te studeren. De verenigingen in Holland hebben daar geen last van." Het deelne mersveld aanstaand weekeinde varieert in leeftijd van zestien tot boven de zeventig jaar. Spelen op strand vereist een spe cifieke vaardigheid, die welis waar eenvoudig is aan te leren. Om die reden vindt zaterdag van 12 tot 15 uur een oefensessie plaats. „Mensen die nog nooit op het strand hebben gespeeld, moeten wennen. Strand is nat, waardoor de bal afremt. Als je op gravel speelt, rolt de bal ietsje door. De mensen kunnen op za terdag eventjes inspelen, zodat je vingers vat krijgen op wat de grond doet." Het echte strand toernooi vindt plaats van 10 tot 16 uur bij de strandovergang Zil vermeeuw bij Dishoek. van een medewerker DEN HAAG/BORSELE - Land bouwer J. M. Nijsten uit Borsele heeft donderdag in een spoed zaak bij de Raad van State op schorting gevraagd van de Af- valstoffenvergunning voor de composteerinrichting op het in dustrieterrein Sloe in Borsele. De composteerfabriek, die sinds eind vorig jaar draait, veroorzaakt stank en verpest het uitzicht, zegt Nijsten. Volgens hem is bij het maken van de Milieu Effect Rapportage (MER) voorafgaande aan de bouw, onvoldoende rekening ge houden met het feit dat de com posteerfabriek van het Open baar Lichaam Afvalstoffenver- wijdering Midden- en Noord- Zeeland (OLAZ) midden tussen andere milieubelastende bedrij ven ligt. Zo mag OLAZ maximaal 44 da gen per jaar de vastgestelde geurnorm overschrijden. Maar samen met de 300 dagen waarop de andere bedrijven in het Sloe- gebied mogen stinken, wordt dat wel erg bar, aldus de land bouwer. Bovendien is geen reke ning gehouden met een te bou wen slibvergassingsinstallatie en een puinbreker in de nabij heid van de composteerinrich ting. Wegsaneren Nijsten vindt dat er niet vol doende gekeken is naar andere, beter geschikte terreinen. Vol gens hem is het de bedoeling van de gemeente Borsele om de nog aanwezige land- en tuinbouwers bij het industrieterrein weg te saneren. Een woordvoerder van OLAZ zei dat de hinderlijke schittering van het uit aluminium opgetrok ken gebouw vanzelf zal afnemen. „Door de corrosie, afkomstig van de omliggende bedrijven, raakt het aluminium snel ge noeg aangetast," zei hij. U bedoelt dat de lucht daar zo veel viezigheid bevat, dat het ge bouw binnen de kortste keren gaat roesten", verbeterde staatsraad M. Leijten hem. Zij doet op z'n vroegst op 6 april uit spraak. van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - Ook de komen de tien jaar blijft het gissen naar de prijs die Pechiney Ne derland betaalt voor zijn elek triciteit. „Bedrijfsgeheim", zegt de directie van de aluminiums melter vriendelijk maar beslist, om vervolgens de kiezen stijf op elkaar te houden. „We doen daarover geen mededelingen", zegt de directie van Delta Nuts bedrijven even stellig en harte lijk. De kilowattuurprijs als mysterie. Vijfentwintig jaar geleden was de vertrouwelijkheid van het contract tussen Pechiney en het toenmalige elektriciteitsbedrijf PZEM bijna vanzelfsprekend. De vestiging van de alumi niumsmelter in het Sloegebied betekende werk. In die tijd gold het als onwelvoeglijk op deze ze gening te willen afdingen met vragen over zoiets profaans als de prijs van een uur stroom. De milieubeweging - niet zo snel gehinderd door het gevoel dat lastige vragen onbetamelijk zouden zijn - heeft in de jaren ze ventig verscheidene pogingen ondernomen om achter de elek triciteitsprijs van Pechiney te komen. Deze ijver werd mede in gegeven door het feit dat de komst van supergrootverbrui ker Pechiney de bouw van de kernenergiecentrale Borssele noodzakelijk heeft gemaakt. Ondanks de inspanningen van de in die jaren nog zeer actieve milieubeweging bleef de kilo wattuurprijs een zorgvuldig be waard geheim. Een kwart Twee jaar geleden heeft Pechi ney zelf een tipje van de sluier opgelicht. In haar streven de po litiek en de publieke opinie op haar hand te krijgen, verstrekte de onderneming cijfers over haar stroomverbruik en haar elektriciteitsrekening. Het een door het ander gedeeld leverde een kilowattuurprijs van 5,77 cent op. Dat is ongeveer een kwart van wat de kleinverbrui ker aan Deltan betaalt. Pechi ney heeft de correctheid van de ze deelsom nimmer ontkend of bevestigd. En nu dus weer een contract, waarover, zoals Pechiney en de elektriciteitssector het zeggen, geen nadere mededelingen wor den gedaan. Dat is tegelijk be grijpelijk en jammer. Begrijpelijk, omdat de vaststel ling van een elektriciteitstarief voor een supergrootverbruiker als Pechiney geen kwestie is van even een tabel raadplegen. Del tan-directeur Stoter heeft, vorige week in de PZC uitgelegd dat het noemen van de uiteindelijke kilowattuurprijs alleen maar tot misverstanden leidt. In de hoog te van het bedrag spelen allerlei factoren een rol, die, wanneer ze bekend zouden worden ge maakt. de concurrentie een kijk je bieden in de keuken van Pe chiney. Werknemers Jammer is de geheimzinnigheid rond de elektriciteitsprijs, om dat de publikatie ervan nu eens goed duidelijk zou maken wat behoud van een arbeidsplaats in Nederland kost. Pechiney heeft ruim 850 medewerkers en onge veer evenveel werknemers van toeleveranciers en aannemers danken hun baan ook aan de aanwezigheid van de alumi- niumfabriek in het Sloegebied. Door de afspraken die in de Elektriciteitswet zijn gemaakt over de stroomvoorziening van supergrootverbruikers worden de tarieven voor dit soort bedrij ven landelijk verrekend. Dit be tekent dat alle stroomverbrui kers in Nederland meebetalen aan de werkgelegenheid bij Pe chiney. van onze verslaggeefster GOES - Erg mooi, erg nieuw en erg duur. Dat is Ivan O'Cal- laghans eerste indruk van De Sprienke, een school voor li chamelijk gehandicapten in Goes. De Ier maakt onderdeel uit van een internationale de legatie die donderdag voor het Europese onderwijspro ject Helios een bezoek brengt aan de mytylschool. Doel van Helios is gehandi capte en niet-gehandicapte kinderen samen naar school te laten gaan. Nu gebeurt dat in het ene land al wel en in het an der nog niet. Het is de bedoe ling de lidstaten van de Euro pese Unie op één lijn te krij gen. Daarom kwamen de Ier. twee Fransen en een Duitse donderdag kijken hoe het op De Sprienke toegaat. Ook be zocht het viertal twee basis scholen in Zeeuws-Vlaande- ren: De Oostvogel in Lams- waarde en de inspecteur Leen- houtsschool m Waterland kerkje. „Eerst leren ze hoe het spe ciaal onderwijs in Nederland werkt", zegt Ina de Looff van de mytylschool. „De delegatie krijgt hier een rondleiding en praat daarna met mensen van Weer Samen Naar School." In dit project wordt geprobeerd het aantal kinderen terug te brengen dat de 'gewone' school verlaat om speciaal on derwijs te volgen. „Vanmid dag in Zeeuws-Maanderen krijgt de delegatie te zien hoe lichamelijk gehandicapte kin deren met begeleiding vanuit de mytylschool regulier onder wijs kunnen volgen." Een droom Gewapend met een platte grond beweegt de delegatie zich door De Sprienke. Af en toe houden ze halt, zodat er in formatie uitgewisseld kan worden. De Europeanen zijn stuk voor stuk onder de in druk van het gloednieuwe ge bouw. „Het is een droom", vindt O'Callaghan. „In Ier land moeten de ouders vaak geld inzamelen om zulk mooi materiaal als hier te verwer ven." Ook in Duitsland 'is de betrokkenheid van de ouders op sommige terreinen bepa lend. Cordula Edler. afgezant van een Duitse oudervereni ging, vertelt dat vaders en moeders zelf moeite moeten doen om hun gehandicapte kind naar een 'gewone' school te krijgen. De overheid heeft daar geen speciale program ma's voor zoals in Nederland. Chantal Mangrin bekijkt met zichtbare interesse het lesma teriaal van De Sprienke. De enige rolstoelster in het gezel schap is nu zelf docente op een school voor zowel lichamelijk gehandicapte als gezonde kin deren. „Chantal is een mooi voorbeeld van hoe integratie kan werken", zegt haar collega trots. foto Willem Mieras De Ier Ivan O'Callaghan laat zich informeren door een leerling van de Goese mytylschool De Sprienke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1995 | | pagina 12