uchtvaart vreest meer rampen Bomaanslag op kantoor van Sinn Fein in Noord-Ierland Bevrijding België herdacht 4 WEKEN 1-UUR FOTOSERVICE Compromis op bevolkingsconferentie Dienstenbond dreigt met actie tegen ruimere winkeltijden oeing geeft aanzet tot onderzoek om grotere veiligheid te bereiken huisland- gers tellen itsluitend fficieren mmÊmÊmmmmmmm 11 VOOR 14,- IVanmiddag zon Janochtend bewolkt en regen in de op van de middag enkele opklarin- >n. Matige tot vrij krachtige wind. liddagtemperatujir 18 graden. I7e jaargang no. 208 aandag 5 september 1994 sse nummers 1,50 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op KODAK ROYALL PAPER terwijl u winkelt? luist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst, Terneuzen FOTO VERSCHOORE STERDAM (ANP) - Als in de lende jaren niets wordt ge- -in aan het vergroten van de jgheid. dan verongelukt er 2010 elke twee weken een lalvliegtuig, in verband met orse toename van het vlieg weer. De Amerikaanse vlieg- fabrikant Boeing heeft rom de aanzet gegeven tot onderzoek naar een aantal mte vliegtuigongelukken, doel is de veiligheid in de ïtvaart te vergroten en een atief imago voor de lucht- rtbranche te voorkomen, r Nederland doen de Rijks htvaart Dienst (RLD) en het erlands Lucht- en Ruimte- rt Laboratorium iNLR) mee het onderzoek. Volgens ir. H. leswinkel. directeur lucht- rtinspectie van de RLD. dt er bij het onderzoek uitge- n van een relatief nieuwe be ering. In het verleden werd ten ongeval toegewerkt naar enkelvoudige conclusie over lorzaak. Maar vaak vindt een eval plaats als gevolg van KHUIZEN (GPD) - De politie Enkhuizen kreeg zaterdag- ïht een opmerkelijke mel- g. In de bagageruimte van autobus zou iemand opge- en zitten. Ter plekke hoor de agenten inderdaad ie- nd tegen de zijkant van de ringcar bonken. Toen de druimte open ging kwam er 20-jarige man uit Enkhui- tevoorschijn. Hij had te p in het glaasje gekeken en zich niet herinneren hoe hij de ruimte terecht was geko- erstekeling autobus een keten van kleinere en gro tere oorzaken. Als één van de elementen zich niet had voorge daan. dan was er geen ongeluk geweest. Volgens Wolleswinkel is de ramp met de KLM-Boeing in 1977 op Tenerife daarvan een goed voorbeeld. Na een botsing tussen twee toestellen op het vliegveld vielen 562 doden, van wie er 267 in het KLM-toestel za ten. Wolleswinkel zegt dit in het blad Luchtvaart. Het onderzoek wordt uitgevoerd door een internationale groep luchtvaartspecialisten, en krijgt de steun van internationale or ganisaties als de Flight Safety Foundation en de International Civil Aviation Organization (ICAOi. Wolleswinkel denkt dat een verkleining van de kans op ongelukken zelfs tot gevolg kan hebben dat er bij de uitbreiding van Schiphol minder ruime zo nes voor de externe veiligheid nodig zijn. De specialisten richten zich op ongelukken waarbij normaal be stuurde vliegtuigen 'zo maar' te gen de grond vliegen. Het aantal ongelukken in deze categorie neemt de laatste jaren toe en eist een groot aantal levens. In de pe riode 1988-1992 waren er 23 onge vallen met 1577 doden. In 1993 alleen al waren er 11 ongelukken met 295 doden. Door maatregelen te nemen. onze correspondente APSTAD - Bij de integratie de legers van de voormalige idafrikaanse 'onafhankelij- thuislanden in de nationale jgsmacht is een klein maar jzig probleem opgetreden: le doen met haast tiendui- id officieren? grote schrik van minister defensie Joe Modise blijken thuislanden samen welgeteld soldaten in dienst gehad te )ben. Wel waren ze rijkelijk luitenanten, majoors, gene- ils en ander leidinggevend soneel voorzien. Al met al lesten 9830 officieren en niet- itair personeel in het Zuid- ikaanse leger worden onder- iracht. zo heeft de minister klaard in antwoord op vra- i van senator James Selfe van Democratische Partij, vraag wat de drie soldaten iben gedaan om niet bevor- d te worden, bleef onbeant- lord in het parlement in Kaap- id. Selfe noemde de situatie n klassiek geval van teveel ofdmannen en te weinig india- f. Hij veronderstelde dat vlak or de verkiezingen in de thuis- iden een massale promotie soldaten heeft plaatsgevon- n.die ervoor moest zorgen dat een beter betaalde baan in tZuidafrikaanse leger zouden igen. salarissen van alle voorma- s thuisland-officieren zijn een kostenpost voor de toch al belaste begroting van het [nisterie van defensie. idvocaten Carlos ienen klacht in oor 'ontvoering' 1RIJS (AFP) - De advocaten de terrorist Carlos hebben |de Franse justitie een klacht Geponeerd wegens „ontvoe- vrijheidsberoving en in- tuken op de persoonlijke vrij- »d" van hun cliënt. Zij zullen inlaag vragen het proces te il hem te annuleren. Oussedik. die samen it Jacques Vergès de verdedi- ig van Carlos voert, heeft dit terdag gezegd. De klacht, al- s Oussedik, is vrijdag inge- 'nd en heeft betrekking op de Wier waarop Carlos in Sudan ïd opgepakt en vandaaruit ar Frankrijk werd getranspor- Sudanese veiligheids- enten arresteerden Carlos in en droegen hem over Franse collega's. Militairen van het Nederlandse garderegiment fuseliers Prinses Irene komen zondag voorbij de eretribune in Brussel. Op het podium onder anderen koning Albert, koningin Paola en premier Dehaene rechts van de vorstfoto Belga BRUSSEL (ANP) - Met militaire parades, feesten en symposia is het afgelopen weekeinde in heel België de bevrijding gevierd van de Duitse bezetting, vijftig jaar geleden. Het grootste spektakel vormde zondag ochtend het défilé voor het koninklijk pa leis in Brussel. Aan de parade namen ook zo'n tweehonderd oud-strijders deel uit elf verschillende landen, waaronder Neder land. Zondagavond werd in de Brusselse deel gemeente Anderlecht een plechtigheid gehouden bij het gedenkteken van de joodse slachtoffers. De voormalige Israëli sche president Chaim Herzog onthulde er een gedenkplaat. Daarin zijn de namen gegrift van bijna 25.000 joden. De Belgische premier Jean-Luc Dehaene riep alle burgers op zich tegen racisme en vreemdelingenhaat te verzetten. Dé eco nomische crisis gaat, aldus Dehaene, op nieuw gepaard met een zware crisis op het gebied van waarden, waarbij solidariteit wordt vervangen door verdeeldheid en verdenking ten aanzien van de zwaksten in de samenleving. De bevrijding van Belgie begon 2 septem ber 1944. Amerikaanse. Britse, Canadese en Poolse troepen rukten snel op door het land. Door een Duits tegenoffensief in de Ardennen zou het echter nog tot februari 1945 duren voordat geheel België was be vrijd. BELFAST (AP/GPD) - In de Noordierse hoofdstad Belfast is zondagavond voor het hoofd kwartier de Sinn Fein, de poli tieke partij die verbonden is met het verboden katholieke Iers Republikeins Leger, een au tobom ontploft. Van gewonden is geen melding gemaakt. Ver schillende mensen werden be handeld wegens een shock en ruiten van huizen in de omge ving sneuvelden. De IRA kon digde woensdag een eenzijdig bestand af. Gisteravond had nog niemand zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Fra McCann. een gemeenteraadslid in Belfast voor Sinn Fein, zei dat een auto voor het kantoor kwam rijden en er twee mensen waren gezien die wegrenden. McCann vertelde dat een dergelijke reactie op het vredesinitiatief van het IRA werd verwacht, maar dat Sinn Fein zich niet zou laten inti mideren. Een van de twee protestantse terreurorganisaties in Noord- Ierland overweegt intussen om in navolging van de IRA een be stand af te kondigen. „Nu de aandacht van de wereld op ons is gevestigd, is voor alle loyalisti sche (protestantse) paramilitai ren de tijd aangebroken om te zeggen dat het voorbij is", ver klaarde een leider van de Ulster Volunteer Force (UVF) dit week einde. De UVF en de Ulster Freedom Fighters (UFF), de andere ter reurgroep. willen morgen bijeen komen om een antwoord te for muleren op het IRA-bestand. Gevreesd wordt echter dat bin nen de UFF, die vorige week nog een executie uitvoerde, geaar zeld wordt In de protestantse ghetto's stuitte het IRA-bestand dit weekeinde nog op grote arg waan. Veel protestanten zeiden te vrezen dat de Britse en Ierse regering achter gesloten deuren concessies hebben gedaan aan de IRA. De Ierse regering poogde intus sen opnieuw om de protestanten gerust te stellen. Premier Albert Reynolds onthulde zaterdag dat zijn regering gedurende ruim een jaar contact had met de pro testantse doodseskaders. De contacten tussen Dublin en de UVF verliepen via Chris Hud son. een Ierse vakbondsman. De doodseskaders gaven Hudson een lijst met zeven eisen, die Reynolds uiteindelijk liet opne men in de 'Downing Street Ver klaring'. Het was deze 'Verklaring' die eind vorig jaar het begin inluid de van het proces dat vorige week leidde tot het bestand. Kern van het document was een uitnodiging aan de IRA om aan onderhandelingen deel te ne men op voorwaarde dat zij de wapens neerlegt. De 'Downing Street Verklaring' bevat echter ook de garantie aan de protes tanten dat de provincie Brits blijft zolang zij dat willen. In Londen en Dublin wordt pro testantse medewerking gezien als de sleutel tot vrede. Premier Major kwam dit weekeinde on der grote druk om Gerry Adams, leider van Sinn Fein ide poli tieke arm van de IRA), toegang tot Engeland te blijven ontzeg gen. Krachtens de bestaande terrorisme-wetten mag Adams geen voet zetten op Engelse bo dem maar het Lagerhuislid To ny Benn nodigde de Sinn-Fein- leider zaterdag uit naar het La- bour-congres. moet het aantal ongelukken in deze categorie in een periode van vijfjaar worden gehalveerd. Volgens Wolleswinkel gaat het dan vooral om het verbeteren van de uitrusting van luchtha vens in met name Derde-Wereld landen en het goed gebruik van elektronische systemen in de vliegtuigen. Bij recente vlieg tuigongevallen is bij voorbeeld gebleken dat de bemanning soms het systeem dat waar schuwt voor een te dichte nade ring van de grond uitschakelde, omdat er vaak vals alarm was geweest. Bij het ongeval met een Airbus van Air Inter bij Straats burg in januari 1992 bleek dat de maatschappij het systeem had laten verwijderen. 'Volstrekt on begrijpelijk'. aldus Wolleswin kel. De RLD-topman vindt dat ook de discipline en training van de bemanningen moet worden verbeterd. Kansberekening De veiligheid in het luchtruim van Westerse landen is groot, zegt Wolleswinkel. In de Ver enigde Staten bij voorbeeld ko men per jaar 100 mensen bij vliegongelukken om het leven. Dat is minder dan bij ongevallen met paarden, of in privé-zwem- baden (8000) of in het wegver keer (40.000). In delen van Zuid- Amerika en Afrika is de kans om gedood te worden bij een vlieg tuigongeval tien keer zo groot als in het Westen, omdat de vliegvelden vaak onvoldoende technische apparatuur hebben en er vaak met verouderde toe stellen wordt gevlogen. De Ver enigde Staten maakte afgelopen week al bekend om veiligheids redenen negen luchtvaartmaat schappijen de toegang tot het Amerikaanse luchtruim te ont zeggen. Finse president staat niet stevig in zijn schoenen HELSINKI (DPA) - President Martti Ahtisaari van Finland heeft er sinds zijn aantreden in maart een aantal keren blijk van gegeven dat hij letterlijk niet stevig in zijn schoenen staat. Ook is het verre van uit gesloten dat hij soms te diep in het glaasje kijkt. Nadat de corpulente sociaal-de mocraat, die 57 jaar oud is, van zijn eerste staatsbezoek aan Zweden na een val op een tafel rand in het koninklijk paleis in Stockholm met een dikke pleis ter op zijn voorhoofd naar huis was teruggekeerd, maakte de krant Iltalehti kort geleden ge wag van een nieuw 'geval-Ahti- saari'. De president was bij een diner met de Zweedse premier Carl Bildt en de Finse regeringsleider Esko Aho gevallen, waarbij hij een lamp brak. zo wist de krant te melden op gezag van 'ano nieme bronnen'. Ahtisaari zou een toespraak plotseling hebben onderbroken en de tafel hebben verlaten. Nadat hij nog maar en kele passen had gedaan, verloor hij zijn evenwicht. Uit de residentie van Ahtisaari verluidde dat de president 'heel erg tevreden' was met het ver loop van de avond. De in de Fin se pers tevoren breed uitgeme ten val in het paleis in Stock holm had de president in ver band gebracht met te gladde zo len van zijn lakschoenen. CAIRO (RTR/AFP) - Euro pese afgevaardigden werken aan een compromis voor de slotverklaring van de VN- conferentie over beperking van de bevolkingsgroei, die vandaag begint in Cairo. Mos lims en het Vaticaan hebben de ontwerp-verklaring gehe keld omdat die volgens hen aanzet tot abortus en seks voor het huwelijk. „De Europese Unie heeft for muleringen voorgesteld die als compromis veelbelovend zijn", zei zondag Timothy Wirth. een Amerikaanse on derminister en leider van de Amerikaanse delegatie. In de slotverklaring zal volgens hem duidelijk staan dat abortus geen methode mag zijn om de bevolkingsgroei aan banden te leggen. Om het verzet van het Vati caan te temperen, zouden pas- Benazir Bhutto, premier van Pakistan, kwam zondag aan in Cairo. Staatshoofden van een groot aantal andere islamitische landen boycotten de bevolkingsconferentie. foto AFP sages waarin de VN vragen om veilige abortus worden opge nomen in de hoofdstukken over gezondheidszorg. Het pleidooi voor veilige zwanger schapsonderbreking moet vol gens de compromistekst ook niet inhouden dat landen hun wetgeving veranderen. Rentree Bosman Zeiler terug Na een zwerftochtvan ruim zes jaar over de wereldzeeën is de 62- jarige zeiler Joop Galesloot za terdagmiddag teruggekeerd in zijn thuishaven Colijnsplaat. Galesloot legde op zijn wereld reis een afstand gelijk aan ongeveer tweeëneen half keer de aardbol (T af w 1 - John Bosman jjiaakt vrijwel ze ker zijn rentree in het Ne derlands elftal. Bondscoach Dick Advocaat wil de overigens licht geblesseerde speler van Anderlecht tegen Luxem burg in het centrum van de aanval poste- ren. Hoek uitgeteld Voor Hoek is het bekeravontuur ten einde. De zaterdag-eer steklasser verloor zaterdag in Breda roemloos met 9- 0 van eredivisieclub NAC. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. AMSTERDAM (GPD) - Werkge vers en werknemers in de le vensmiddelenhandel zijn met elkaar in botsing gekomen van wege de kabinetsplannen voor ruimere winkeltijden. Het voornemen van de Diensten bond FNV stakingen in de win kels de organiseren als de leden in meerderheid tegen ruimere openingstijden zijn, is de werk gevers in het verkeerde keelgat geschoten. De Dienstenbond FNV houdt de komende weken vijftig bijeen komsten om de mening te peilen van de leden over ruimere win keltijden. Als op een landelijke manifestatie op 17 september in Utrecht het personeel zich mas saal uitspreekt tegen het losla ten van de sluitingstijden, staan de winkeliers stakingsacties te wachten. aldus bestuurder Voormeulen dit weekeinde. De werkgevers, verenigd in het Vakcentrum Levensmiddelen detailhandel. zijn overigens ook tegen vrijere winkeltijden. Zij vinden dat de Dienstenbond FNV 'verkeerd bezig' is. „Ik kan me niet voorstellen dat je gaat staken in bedrijven, die zelf te genstander zijn van een verdere verruiming", aldus voorzitter Van der Geest dit weekeinde. Als woordvoerder van 150.000 tot 160.000 winkeliers vindt hij dat de bond zijn actie tegen de politici moeten richten. Volgens het Vakcentrum is zo'n zeventig procent van de grote winkels tegen vrijere winkeltij den en van de kleinere onderne mingen 100 procent. Barportiers mishandelen bezoekers DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie verdenkt drie portiers van een bar in Scheveningen en twee andere mannen van zware mishandeling van drie mensen die de bar wilden bezoeken. De slachtoffers zijn met ernstige hoofdwonden opgenomen in een ziekenhuis. De politie heeft de verdachten nog niet gearres teerd, omdat nog niet alle slachtoffers zijn gehoord. De drie bezoekers wilden de bar in de nacht van vrijdag op zater dag binnengaan Een portier hield hen tegen, omdat ze niet correct genoeg zouden zijn ge kleed- De bezoekers protesteer den omdat andere mensen die hetzelfde waren gekleed de bar wel binnen mochten. Het kabinet is van plan de maxi male openstelling van winkels te verruimen van 55 naar 60 uur per week. De extra uren zijn te ver delen over een extra koopavond en/of vroeger open op de piekda- gen vrijdag en zaterdag en/of open tot uiterlijk 21 uur. Dit al les geheel naar keuze van de de taillist. in góed overleg met per soneel en vakbonden. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ~_l per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■H

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1