ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN NAVO boven Bosnië Paarse onderhandelaars eind op weg lolland fm lüf [^SPRINT PHOTO 'ederlandse F-16's betrokken bij bombardement Servische doelen Paarden in endurance worden geliefkoosd 828 reportage 25 Vm 31 Tropen-kwal duikt op in Hollandse plassen 4 WEKEN VOOR/14,- tÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmtaiÊÊÊmi Perioden met zon 'erioden met zon, droog. De wind is neest zwak tot matig uit west tot ioordwestelijke richting. Maximum emperatuur vandaag rond 24 graden. 67e jaargang no. 183 ;erdag 6 augustus 1994 'esse nummers 2,00 GRATIS I ILMONTWIKKI I 1N<; hij ontwikkelen ril alJrukkcii van uw vol Ir hlinpn vu It'Krn inlvvvriiiK van drrr litin per film kunt u l waardebon gebruiken Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal onze correspondent jUSSEL - Tien NAVO-straal- ;cers, waaronder twee Neder- Ise F-16's, hebben gister- nd een luchtaanval uitge- rd op stellingen van de Bos- he Serviërs bij Sarajevo, •commandant Michael Rose om de NAVO-luchtactie zocht nadat de Bosnische bij een overval op een depot zware wapens had- buitgemaakt. het bombardement werd irschijnlijk één stuk anti- Politie schiet per ongeluk bejaarde vrouw in arm AMSTERDAM (ANP) - In Amstelveen is vrij dagavond per ongeluk bejaarde vrouw in haar arm geraakt door een politiekogel. De po litie had het voorzien op een motorrijder, die het verkeer in Amstelveen op een gestolen motor onveilig maakte. De man, ongeveer 25 jaar, is na een achtervol ging te voet ingerekend. De aangeschoten vrouw jis naar een ziekenhuis vervoerd. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie vallen haar. verwondin gen mee. De motorrijder werd door de politie voor het eerst gesignaleerd op de A2 tussen Utrecht en Amsterdam. De man reed met veel te hoge snelheid richting Am sterdam en maakte daarbij tal van gevaarlij ke capriolen. Bij Amstel veen raakte de achter volgende politie hem kwijt. een hernieuwde ach tervolging in Amstel veen, raakte de politie andermaal het spoor bij ster. Een koppel agenten besloot daarop het ver keer aan de Benelux- baan stil te leggen, ten einde de motorrijder op te wachten. Toen hij ver scheen, reed hij op de agenten in. Zij trokken daarop hun vuurwapen en losten enkele schoten. De motorrijder werd niet geraakt, de bejaarde vrouw (rond de tachtig jaar) wel. tankgeschut vernietigd dat zich bevond in de twintig kilometer brede zone rond Sarajevo waar binnen zich geen zware wapens mogen bevinden. De Bosnische Serviërs beloofden prompt de gestolen wapens weer in te leve ren. Volgens de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Christopher was de aanval ook bedoeld om extra druk uit te oe fenen op de Bosnische Serviërs om alsnog een internationaal vredesplan te accepteren. Het Witte Huis liet weten dat ophef fing van het VN-wapenembargo voor de moslims „onvermijde lijk" wordt wanneer de Serviërs een vredesakkoord blijven afwij zen. Rusland, dat bij vorige onaange- kondide NAVO-acties telkens boos reageerde, was nu wel ge waarschuwd. Vergelding NAVO en VN noemden de mili taire actie gisteravond een ver gelding voor de diefstal door Bosnische Serviërs van één tank, twee pantservoertuigen en luchtafweergeschut uit een door Oekrainse blauwhelmen be waakt VN-depot, vrijdagoch tend vroeg. Meer dan 200 stuks zwaar geschut van de Bosnische Serviërs werden in februari op geslagen na een NAVO-ultima- tum de zware wapens tot op 20 kilometer van Sarajevo terug te trekken of bij de VN in te leve ren. De NAVO schoot gisteravond rond half zeven de VN te hulp na dat een Franse Puma-helikopter die de overvallers achtervolgde, vanaf de grond met lichte wa pens was beschoten. De NAVO- aanval werd uitgevoerd door twee Nederlandse F-16's, twee Franse Mirages, twee Britse Ja guars en vier Amerikaanse A- 10's van bases in Italië en een VS- vliegdekschip, zo meldde het NAVO-hoofdkwartier in Napels. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse luchtmacht hebben de Nederlandse toestel len geen bommen afgeworpen. De actie werd afgebroken toen de Bosnische Serviërs beloofden alle gestolen wapens terug te brengen. Direct na het bombar- ezbollah vuurt iketten af op oord-Israël UZALEM (RTR/AFP) - In noorden van Israël is een ital Katyusha-raketten inge- en, vanuit Libanon afge- rd door de islamitische Hez- ah-beweging. Er waren gis- avond nog geen meldingen persoonlijke ongelukken of eriële schade uit het agrari- gebied in Galilea. aanval was ogenschijnlijk vergelding voor een Israëli- overval donderdag, waarbij Libanese burgerslaehtof- vielen. Israël heeft de actie een „vergissing" ge- md en excuses aangeboden. in de raketten in Israël in- egen, waren er in Zuid-Liba- gevechten aan de gang tus- Israëlische bezettingstroe- en Zuidlibanese milities aan i&ne kant en Hezbollah aan de 6.. lere kant. Hezbollah-leiders 4.1 iben in het verleden herhaal - ak ijk aangekondigd Noord-Is- met raketten te bestoken Libanese burgers zouden :rJrden gedood. De Amerikaanse Valerie Kanavy won de uithoudingsrace. Ze legde de rit van 160 kilometer, die vanaf Duindigt via Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Scheveningen en Kijkduin naar het Haagse Zuiderpark liep, afin twaalf uur en acht minuten. foto ANP DEN HAAG (ANP) - De beste atleten on der de paarden lopen de endurance. Hon derdzestig kilometer marathon in stap, draf of galop vergen het uiterste van de conditie van dier en mens. De medische controle is streng, de mens bepaalt wan neer het tijd wordt te stoppen. De grootste zorg van de 99 deelnemers aan dit meest extreme onderdeel van de We- reldruiterspelen betrof de hitte. Donder dag zweette heel Den Haag, 's nachts zorg de een hevig onweer voor de welkome verf rissing, gisteren was het aangenaam. De vrees voor onverantwoorde risico's werd er mede door verzacht. De 15.000 kilo ijs, die de organisatie ter afkoeling had laten aanrukken, vond niettemin gretig aftrek. In de endurance wordt de gezondheid van het paard voorop gesteld. Bij de zoge noemde „vetgates", na elke 40 kilometer in het parcours ingebouwd, staan de die renartsen in rijen klaar. Een te hoge hart- slag of te veel uitdrogingsverschijnselen en de race is afgelopen. Het overkwam gis teren één van de drie Nederlandse rijders, Geert-Jan de Boer. Zijn paard was op het Malieveld te opgewonden, de hartslag kwam niet binnen een half uur onder de 62 zie ook pagina 14 dement openden sluipschutters in Sarajevo het vuur en werden de VN-blauwhelmen in Bosnië in verhoogde staat van paraat heid gebracht. De nieuwe spanningen zijn een direct gevolg van het verwerpen van het internationale vredes plan voor de verscheurde voor malige Joegoslavische repu bliek door de Bosnische Ser viërs. Hun leider Radovan Ka radzic heeft zijn milities voorge houden dat ze zich moeten voor bereiden op een nieuwe eenzame strijd, nu ook de Servische presi dent Milosovic zijn steun heeft slot zie pagina 3 kolom 1 Handen afgehakt van vijf Sudanese dieven RYAD (AFP) - Bij vijf Sudane- zen die veroordeeld waren voor diefstal van juwelen en elektri sche apparaten, is vrijdag in de Saudische stad Jedda de rech terhand afgehakt. Het Saudi sche ministerie van binnen landse zaken heeft dat bekend gemaakt. Er werd niet gezegd of het ging om een amputatie in een zieken huis of een strafvoltrekking op een openbaar plein, zoals bij ont hoofdingen in Saudi-Arabie het gebruik is. Het straffen van dieven door de hand ter hoogte van de pols af te hakken, is in overeenstemming met de islamitische wet. de sha- ria. Deze wordt in Saudi-Arabië strikt naar de letter nageleefd. Het was voor het eerst dit jaar dat amputaties werden gemeld. Wel zijn eerder vijftien doodvon nissen voltrokken met behulp van het traditionele krom zwaard. Wiegel ongerust DEN HAAG (GPD) - VVD-leider Bolkestein zou het een blamage vinden als de onderhandelin gen over een paars kabinet op nieuw mislukken. Hij zei dit in reactie op uitlatingen van VVD- coryfee Hans Wiegel. Deze zei de onderhandelingen met een vaag gevoel van ongerustheid te vol gen. Volgens Bolkestein zijn er nau welijks alternatieven voor een paars kabinet. Wiegel riep Bol kestein op zich keihard te ver zetten tegen ingrepen in de mid deninkomens. Bolkestein mag het liberale gedachtengoed niet verkwanselen, aldus Wiegel. DEN HAAG (GPD) - De onder handelaars over de vorming van een paars kabinet hopen dinsdag hun fracties een ge meenschappelijk akkoord over de begroting voor volgend jaar te kunnen voorleggen. Gisteravond laat zei WD-leider Bij vliegramp in Siberië 47 militairen gedood van onze correspondent MOSKOU - Een Russisch mili tair transportvliegtuig is giste ren in Siberië neergestort. Vol gens een defensiewoordvoerder zijn alle 47 inzittenden, in meer derheid officieren op weg naar een nieuwe plaatsing, om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen het viermotorige propellervliegtuig afdaalde voor de landing op een militair vliegveld bij Bada, ten zuiden van het Baikal-meer, op ongeveer 200 kilometer van de grens met China. Het toestel, een Antonov 22, stortte op vier kilometer van de landingsbaan neer. Bolkestein dat de meningsver schillen over de invulling van de begroting 'op een haar na gevild zijn'. Volgens formateur Kok is de begroting rond, en moet al leen nog worden nagedacht over 'formuleringen en preciserin gen'. De onderhandelaars toonden zich opvallend optimistisch over de goede afloop van de paarse onderhandelingen. Bolkestein: „Wallage en ik hadden het er net over dat het een historisch mo ment is. De polarisatieoverwe gingen die zo lang een rol ge speeld hebben tussen onze par tijen, zijn voorbij". Wel hield Bolkestein nog een slagje om de arm: „We zijn goed deels op weg, maar nog niet hele maal". Hij wees er ook op dat er „nogal wat problemen over zijn". Die zijn overigens lang niet allemaal van politieke aard, maar ook vaak technisch. „Het opstellen van een regeerpro gramma voor vier jaar is gewoon een heidens karwei", aldus Bol kestein. Kok laat dit weekeinde de ge maakte afspraken over de be groting voor volgend jaar op pa pier uitwerken. De onderhande laars kijken dan maandag of ze zich daarin kunnen vinden. Is dat het geval, dan krijgen ook de Kamerfracties ze voorgelegd. „Het hangt een beetje van de in ventiviteit van Kok af hoe snel dat gaat", aldus Bolkestein. Lastigste klus Algemeen wordt het vinden van overeenstemming over de be groting beschouwd als de lastig ste klus voor paars. Eerder deze week zei een WD-zegsman:„als ze daar uitkomen, is de rest rela tief eenvoudig". Ook Kok heeft nu het gevoel dat de belangrijk ste horde is genomen. Maandag wordt verder gespro ken over de jaren na '95. Net na me de lastenverlichting voor burgers en bedrijven, de bezuini gingen en de ruimte en inhoud van nieuw beleid komen dan ter sprake. Ook de gezondheidszorg staat dan ter discussie. Kok en Bolkestein hebben giste ren bevestigd dat besloten is hoogte en duur van de uitkerin gen voorlopig niet aan te tasten. Wanneer in 1996 mocht blijken dat het aantal uitkeringsgerech tigden in wao en ww onvoldoen de is gedaald, kunnen alsnog ex tra maatregelen worden geno- e leukste muziek nu ook in Zeeland te ontvangen op iedere radio, 828 middengolf -J- m i d d g I f VVD-leider Bolkestein is na de ochtendonderhandelingen op weg naar de lunch. foto Raymond Rutting Jongen op slot tijdens spel DEN HAAG (GPD) - De brandweer van Den Haag moest er gister middag aan te pas ko men om een jongetje van acht jaar te bevrijden van een slot om zijn nek. Het ventje was het poli tiebureau komen bin nenwandelen met de vraag of een stalen U- vormige slot, dat wordt gebruikt om brommers te beveiligen, kon wor den verbroken. De poli tie riep hierop de'hulp van de brandweer in, die echter merkte dat het staal sterker was dan de schaar. Vervolgens werd de GGD er bijgehaald, die vond dat er een dokter moest worden ingescha keld. Hierop ging het complete gezelschap naar het Juliana Kinder ziekenhuis. Daar werd het jongetje een kalme ringsmiddel toegediend. Tevens werd zijn hoofd in een deken gewikkeld. Een slijpschijf maakte uiteindelijk een einde aan het drama. Waar schijnlijk is het slot tij dens het spelen om de nek van het jongetje ge raakt. Honger, ziekte, dood: catastrofes zijn steeds meer het gevolg van menselijk handelen en niet meer van natuurrampen. Dat maakt de hulpverlening aan een land als Ruanda ingewikkeld, maar niet min der noodzakelijk. Verder in de bijlage Reportage: fotorubriek Wim Riemens kleine criminaliteit wordt professioneler orgelboekbouwer is een eerlijk ambachtsman Den Haag als centrum van de VN standplaats Nairobi Tervuren koestert erfenis van ontdekker Stanley zeilend rond Kaap Hoorn op pad met de heng stenhouder politiek dreigt autisten te vergeten. Groepskamperen Burgemeester Asselbergs van Zierikzee zal het raadsbesluit dal groepskamperen bij cam ping Kloet mogelijk maakt, voordragen voor vernietiging. Hij acht het besluit in strijd met het geldende bestemmingsplan en vreest voor een stroom van dergelijke Q aanvragen. w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 6 en 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15; Vrije tijd: 17,18,19,21 en 23; Reportage: 25,26,27,28,29 en 31. men. Welke maatregelen dat moeten zijn, wordt dan bekeken. Eerder deze week was dit uit an dere bronnen al bekend gewor den. LEIDEN (GPD) - Een in Europa zelden voorkomende tropische zoetwaterkwal is de afgelopen dagen in de Hollandse wateren aangetroffen. Medewerkers van het Hoogheemraadschap van Rijnland signaleerden het kwalletje in de Reeuwijkse Plassen bij het nemen van wa termonsters. Maai- het diertje is ook in de Haarlemmermeer gezien. Daar om mag aangenomen worden dat de kwal - onder biologen be kend als craspedacasta soverbyi - vrij algemeen voorkomt in de Nederlandse wateren. Het diertje heeft een doorsnede van ongeveer twee centimeter. In tegenstelling tot de bekende zeekwallen is contact met de huid onschadelijk. Het hoog heemraadschap houdt er reke ning mee dat de aanwezigheid van de kwal de komende dagen leidt tot verontruste telefoon tjes. Het hoogheemraadschap be schouwt het voorkomen van de zeldzame kwal, die in geen tien tallen jaren in Nederlandse wa teren is gezien, als positief nieuws na alle berichten over blauwe algen. Vermoedelijk zijn de kiemen van de kwal op tropi sche planten ons land binnenge komen. Pas bij extreem warm weer komen ze tot ontwikkeling, als het water afkoelt verdwijnen ze weer. Het extreem hete weer van de laatste weken zorgt voor grote problemen in de tuinbouw. Op Advertentie SHELL TRAKTEERT BIJ McDONALD'S™ de Aalsmeerse bloemenveiling (VBA) js in juli sprake geweest van een record doordraai. Tien tallen miljoenen bloemen en honderdduizenden planten zijn afgevoerd naar de vuilstort. De omzet van de veiling is daar door fors teruggelopen. Per dag wordt, vergeleken met vorig jaar, 1,5 tot 2 miljoen gulden minder omgezet, hoewel de aan voer van bloemen en planten ge middeld 10 procent hoger ligt dan in dezelfde periode van 1993. 1Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Spaar de gratis Shell/ McDonald's munten bij de Shell-stations in midden-Zeeland 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1