?zc Flintstones leven eeuwig in de Ark Dieren op bestelling Horizontaal Verticaal Oplossing Het stenen tijdperk vrije tijd ZATERDAG 23 JULI 1994 23 puzzelen l l li l l l l l 4 hij drinkt geen druppel dankzij een ijzersterk geheugen (15); 9 be stand tegen een knappe vrouw? (9); 10 op de hoogte dat het plezier terugkomt (4); 11 vroegere kraamkamers voor de show (14); 13 aan boord onmiddellijk voorbij (4); 14 roerend te kleden 10); 15 juist ge spannen (3); 16 daarmee schrijft men vlug en onstuimig (7); 18 onze buren boos maken (6); 19 brildrager (6); 21 eigentijds vleesrooster? (8); 22 voor de opslag van droesem (5). 1 gebruikelijke manier van verzamelen (12); 2 professioneel niet zo geweldig (12); 3 aflopend bouwwerk (4); 5 genegenheid voor de bu ren? (13); 6 zeer warme roller (9); 7 voor je plezier naar buiten lopen (7); 8 ter onderscheiding, dat toont het verleden aan! (8); 12 coureur die ook bij de boer werkt (10); 17 van het nietsdoen krijgt men diarree (8); 20 naargeestig verblijf voor een tempelganger (6). Het sleutelwoord van het kruiswoordraadsel van afgelopen zater dag is VERLOSKUNDIGE. De prijswinaars zijn: M. M. Kroon-Bom, De Ruyterlaan 54, Benne- broek (VW-bon 50,-). De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: S. D. Bom, Grintweg 24, Yerseke; J. v. d. Jagt-Korsman, Akkerbloem- straat 44, Scharendijke en P. Seuntjens, Van Dishoeckstraat 110, Vlissingen. De prijzen worden binnenkort toegezonden. Stuur het ingevulde crypto gram uitsluitend op een brief kaart aan: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL Vlissingen Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt daarbij uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prij zen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-, tweede, derde en vierde prijs een VW- bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage "Vrije Tijd' van vol gende week. jaloers-brussel a-kol-ira-nut-o cc-tal-a-gif-pb hol-nes-koe-ere tram-flank-edel inkel-obi-agami ges-intrest-mia -r-fee-i-tod-e- s-nerts-kolos-b of-l-tabel-k-po laf-sol-ral-ole flint-alk-immer eis-aar-hap-abt ge-l-bizon-l-si e-bolus-focus-g -b-ooi-s-das-r- sop-estheet-vos alras-rot-opeen neus-motel-elbe cel-rem-nol-del tt-het-e-gal-lw i-moe-ara-vee-e ellepyp-staving Oplossing vrijdag voorstel Lelystad El i s a b e t c h e m i c u s hebzucht trouwpak evolutie nuttigen De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: vlechten en olieboot. Het sleutelwoord luidt: 'springzwam'. VOOR 15 augstus staat de op één na laatste serie zegels uit de reeks Tweede Wereldoorlog gepland. Twee stuks: een 80 cent zegels ge wijd aan de Japanse bezetting van Nederlands-Indië (8 december 1941 tot 15 augstus 1945) en een ze gel van 90 cent (te gebruiken voor post naar het buitenland) die de Operatie Marget Garden in 1944 herdenkt. Op de Indië-zegel van 80 cent staat een kletek (sandaal) en een afdruk van een voet (links), beide ge plaatst tegen een gele achtergrond van bamboe. De kletek, die een kampbewoner maakte van hout, geitevel en autoband, symboli seert voor ontwerper Henk Mar seille uit Amsterdam, de drang van 70 miljoen inwoners van Neder lands-Indië om te overleven tij dens de Japanse overheersing. Veertien weken na D-Day wilde vooral de Engelse veldmaarschalk Montgomery vanuit het bevrijde Noord-België in één keer doorsto ten naar het Ruhrgebied en van daar naar Berlijn. Op 17 september 1944 werden de bewoners van Noord-Brabant verrast opge schrikt door een armada van onge veer 3.000 geallieerde vliegtuigen; operatie Market Garden was be gonnen. Amerikanen landden bij Veghel en Son, Grave en Groes- beek; de Britten ten westen van Arnhem. Het zuiden van Nederland werd bevrijd, maar de Britten slaagden er door het verzet van niet ver wachte Duitse pantsertroepen niet in de Rijnbrug bij Arnhem te verorveren, zodat de bevrijding van Nederland boven de rivieren nog zeven maanden zou duren. Het hoofddoel van Market Garden was mislukt: de Slag om Arnhem zou later de geschiedenis ingaan als 'een brug te ver'. Op de staande zegel van 90 cent heeft Henk Marseille een lucht vol parachutisten afgebeeld samen met een Amerikaanse militair die in bevrijd gebied een jongen en een meisje tegemoetloopt. De zegels zijn tot 1 september 1995 te koop, althans zo lang de voorraad strekt, op alle postkantoren en bij PTT postzegels 1 1 M 1 1 1 1 1 1 1 1 Post Filatelie Verzamelservice in Groningen. Kleuren en oplagen van de zegels zijn: 80 cent, geel, bruin, roodbruin en zwart, 11.5 mil joen: 90 cent, rood. blauw, bruin en grijsblauw, 4.5 miljoen. Als we de beelden op de zegels nog eens nader bekijken kunnen we niet aan de indruk ontkomen dat ze beide een jaar te vroeg komen. Waarom worden de bezettingsja ren van Indië (41-45) nu al geme moreerd? Waarom nog niet een jaar gewacht. Of heeft men nu de ellende van de bezetting willen ac centuren en komt er volgend jaar nog een Indie-zegel. En waarom op de Marget-Gardenzegel niet meer aandacht voor op de Slag om Am- hem, waarbij ongeveer 1.500 (jon- ge)Britten het leven lieten, in- plaats van nu al vooruitlopen op de bevrijding? De bevrijdingsze- gel(s) krijgen we volgend jaar toch wel. Dit is dus de vijfde emissie in de reeks WO-II. Verschenen zijn: 1990, 55 c., de nog rokende ruïne van de Zuiderkerk in Rotterdam (het bombardement van Rotter dam): 1991. 75 c., Februari-staking (foto van razzia rond het Jonas Da niël Meyerplein in Amsterdam, 1941): 1992, 70 cent. Kamp Wester- bork (tekst: grootvader, grootmoe der. vader, moeder, broer, zus, enz.) en 1993 strip met twee 80 c.-zegels, doorloper, Radio Oranje (links: Jetty van Oranje en rechts: illegaal luisteren naar Radio Oranje). Vol gendjaar zal de reeks worden afge rond met een of meer bevrijdings zegels. LUXEMBURG - De tweede Lu xemburgse emissie van dit jaar (dag van uitgifte: 16 mei) bestaat uit zes zegels: - twee Europa-zegels: 14 franc, een aardglobe die in het onderwijs wordt gebruikt en 22 fr., zes symbo lische zeilen van schepen; - vierde verkiezing voor een Euro pees parlement: 14 fr., tekening van het halfrond in het Europees Parlement samengesteld uit de vlaggen van de EG-landen; - een 14 fr.-zegel ter gelegenheid van het 21ste congres voor genea logie en wapenkunde, die van 28 augustus tot en met 3 september in de stad-Luxemburg wordt gehou den (een wapenrok uit het einde van de 17de, begin 18de eeuw); - een 18 fr.-zegel naar aanleiding van het 14de wereldcongres van de International Police Association gehouden van 6 tot 12 juni in Lu xemburg (congresembleem: kaart van Luxemburg in de nationale kleuren en een wereldbol); - een 25 fr.-zegel met aandacht voor het VN-jaar 'jaar van het ge zin' (kindertekening). Hero Wit - 7 e bewogen niet zo mooi, IJ The Flintstones. Maar de tumor werkte en het publiek i vas dol op ze. De makers lanna en Barbera, ook erantwoordelijk voor de 'Tom i» n Jerry'-cartoons, schreven 0 elevisiegeschiedenis. Ze lewezen dat het mogelijk was net beperkte middelen reslaagde tekenfilms te maken. Ia bijna 35 jaar komt de noderne familie uit het stenen 1 ijdperk op het witte doek. Tijd oor een terugblik. 11 T~> ijna dagelijks klinkt het weer ;f: .Dop de radio, opgewekt en met 10 een aanstekelijk enthousiasme ge- bracht door de B52's. 11 Flintstones, meet the Flintstones W they're a modem stone age fam-i- ly 's From the town of Bed-rock Ti they're a page right out of his-to-ry De beelden bij het aanvangsdeun- m tje van de Flintstones-tekenfilms 15' komen vanzelf weer op het net vlies. Fred Flintstone met zijn hele familie in de 'Flintmobile', dat wonderlijke met voetkracht voort ij, gedreven vehikel op stenen wielen, op weg naar een drive-in bioscoop. Meer nog dan het liedje is Freds oerkreet als Amerikaanse folkore 01 blijven hangen: 'Yabba-dabba- doo'. De vondst is van Alan Reed, inspreker van Freds stem, die dat j leuker vond dan 'Yahoo', zoals in het script stond. Na ruim dertig jaar weet het publiek de kreet nog 4; feilloos te plaatsen. 'Yabba-dabba- doo', zegt acteur Al Pacino in 'Scent of a woman', een film uit 1993. De kijker weet onmiddellijk dat hij zijn huisgenoten er mee de- 5i gradeert tot een kluchtig, klein burgerlijke gezinnetje. Meer dan dat zijn ook de Flintsto- ai nes niet. Wat maakte ze dan zo ont stellend populair, zo blijvend ge liefd dat deze week een peperdure dj verfilming in première kan gaan, geproduceerd door Spielberg en met John Goodman in de hoofd rol? 11 Huistijger De Flintstones-figuren bewegen jjj niet soepel. Steeds dezelfde ach tergronden glijden voorbij. Fred is vaak slecht gehumeurd, lijdt aan „3 grenzeloze zelfoverschatting en is au toch ook weer zo onhandig dat hij 'i zich buiten de deur laat zetten J door de huistijger. Elk filmpje ein- u digt zo, met Fred bonkend op de in deur, terwijl hij om zijn vrouw in schreeuwt. 'Wilmaaaaa'. 11 Barney Rubble is de ietwat sullige buurman, die Fred graag wil hel- I pen. Het wordt er in de regel niet beter op, maar Fred heeft in tijden van tegenspoed in elk geval gezel schap. Barney staat bekend om zijn droefgeestige commentaren. j Freds vrouw Wilma en buurvrouw Betty laten de fratsen met veel ge duld over zich komen. De eerste aflevering voor ABC op 30 september 1960 was een onge kend succes. Voor de kijker dan, want de critici haalden flink uit. „Geen serie van een kwaliteit om een blijvertje te worden", schreef showbizz-blad 'Variety'. De 'New York Times' vond de figuren „on- aantrekkelijk en grof' en de humor van het type gooi-en-smij twerk. rf Wat kleunden ze mis, de kenners, j De tv-kijker, jong en oud, sloot de meer, vond MGM. De televisie had de markt van dure tekenfilms be dorven. Hannah en Babera wilden daar niet aan. Ze besloten zelfstan dig door te gaan. „We waren down, maar nog lang niet out", zei Hanna er later over. Ze scharrelden de ervaren MGM- ploeg weer bij elkaar, betrokken een Hollywoodstudio die nog van Charlie Chaplin was geweest en zetten zich aan een tekenfilmpro- duktie volgens nieuw recept. Snel ler, goedkoper en eenvoudiger moest het en dat kon met de 'plan ned'- of 'limited-animation'. Han na en Barbera beperkten de ani maties, door alleen een paar bewe gende delen, zoals mond en lede maten, tot leven te brengen. Stan daardbewegingen werden in cy clus gebruikt. Een enkele achter grondschildering kon vele scènes mee. Zo ontstonden vanaf juli 1957 'Ruff van een kaketoe die flink aan de staart getrokken wordt, als gras maaier gebruikt Fred een vraat zuchtige kreeft. De dieren leveren voortdurend melig commentaar op hun misbruik. „En dan te be denken dat ik spreken in het open baar heb gestudeerd", zegt een Di- no die bij een oversteekplaats de bordjes 'stop' en 'ga' omhoog steekt. Fred drinkt graag Cactus Cola en houdt van Brontosaurus Stroga- noff. Hij vliegt met Pterodactyl Airlines. Gedurende de serie ver andert hij nogal eens van beroep, van zanger tot sheriff of hotelklerk. Ruimtebewoner Great Gazoo brengt fantasy-elementen in het verhaal. In februari komt de kleine 'Yabba-dabba-goegoe' brabbelen de Pebbles in net gezin, net Kostte de makers heel wat dagen vergade ren om het geslacht te kiezen. Fred ervaart dan de lasten van het va- foto G PD derschap. De Rubbles vinden het sterke ventje BamBam op de stoep en adopteren het. Eindeloos herhaald Ouderen herkenden in Stoney Curtis de stem van acteur Tony Curtis en jaren vijftig-ster Gino Lollobrigida in de sexy Gina Lola- bricks van Bedrock High School. Totaal verschenen tussen 1960 en 1966 zo'n 166 afleveringen, die ein deloos herhaald werden. Afgeleid van de Flintstones waren de 'Peb bles en BamBam-show', die dan tieners zijn, 'The Flintstones ko- medy show' (met Captain Cave man) en 'The Flintstone kids'. De laatste serie draait nu op de Neder landse televisie. Maar geen andere creatie van Hanna en Barbera heeft het Flintstones-succes kun nen evenaren, Top Cat noch The Jetsons, Hardy Har HaV, Magilla Gorilla noch Scooby-Doo. De Flintstones-verfilming brengt ook in Nederland de herinneringen weer boven aan de late jaren zes tig, toen de serie op televisie kwam. Bij zeeppoeder zitten Flint- stones-poppetjes, er zijn Pebbles- en BamBam-afwrijfplaatjes en in de winkel ligt een complete 'The Flintstones Super Car Collection'. Opnieuw wekken de Flintstones de belangstelling. De formule werkt nog steeds: het leven in Be drock spiegelt een tijdsbeeld van de jaren vijftig, terwijl de dageraad van mensheid maar net begonnen is. Anko de Jong RTL TV heeft zondag een thema-uitzen ding over The Flintstones, naar aanlei ding van het verschijnen van de speel film van Spielberg. 9.00 The Flintstone frolics, tekenfilmse rie. 9.30 The Flintstone comedy show, te kenfilmserie. 10.00 Flintstones - Der Film. Blik achter de schermen bij de op names van de familiefilm de Flintsto nes. 10.25 Flintstone little big league, Amerikaanse tekenfilm uit 1978. 11.25 Flintstones meetRokula Frankstone, Amerikaanse tekenfilm uit 1980. 12.20 Die Geschichte der Feuersteins. Docu mentaire over 25 jaar de Flintstones. 13.20 The Jetsons meet the Flintstones, Amerikaanse tekenfilm uit 1987. en Reddy', 'Huckleberry Hound', met zijn lijzige stemmetje (van Daws Butler). Later de muisjes Pi xie en Dixie, Yogi Bear en zijn vriendje Boo Boo, constant op jacht naar een 'pic-a-nic basket' in Jellystone National Park. Tegen de verdrukking in baanden deze korte filmpjes de weg voor eenvou dige animatie. Met 'The Flintstones' sloegen Hanna en Barbera opnieuw een onbetreden pad in. Voor het eerst op televisie figureerden mensen in een tekenfilm. Afleveringen, met vaste personages, duurden een half uur. Op de ontwerptafel waren het al Romeinen geweest, india nen en zelfs pelgrims. Tot tekenaar Dan Gordon aan kwam met schet sen van karakters uit de prehisto rie. De vondst was meesterlijk: een kleinburgerlijk gezin in het stenen tijdperk met alle gemakken en las ten van de twintigste eeuw. De comedy-mogelïjkheden van de tegenstelling tussen oertijd en mo derne vindingen waren eindeloos. Het einde-werkdag-signaal komt The Flintstones. familie uit het Stenen Tijdperk in het hart. Allereerst is het onverwachte suc ces te danken aan dé makers, Joe Barbera en William Hanna. Beiden hadden vanaf 1940 een onberispe lijke carrière in het tekenfilmvak. Voor filmmaatschappij MGM be dachten en maakten ze de nog im mer populaire 'Tom en Jerry'-car toons. Als enigen troefden ze Walt Disney af in de dure, bewerkelijk 'full animation'-techniek, waar door de figuurtjes onvoorstelbaar soepel bewegen. Ze waren een perfect team. Bar bera, het creatieve tekentalent uit New York tekende met rake lijnen wat zijn maat William Hanna uit New Mexico, organisator en expert in de timing van comedy-grappen, bedacht. Twintig jaar lang maak ten ze kat en muis-spelletjes rond Tom en Jerry. Tot 1957, toen hun wereld instortte. MGM doekte van de ene dag op de andere de tekenfilmstudio op. Een complete produktieploeg werd aan de dijk gezet. Het loonde niet Harrie Bergmans levert dieren aan televisieprogamma's, films en commercials. In principe neemt hij iedere klus aan. zolang het diervriendelijke karakter er van niet uit het oog word t verloren „Er bellen weieens studenten, die bijvoorbeeld een varkensrace wil- len organiseren. Daar werken we dus niet aan mee." Maar je kunt Harrie altijd bellen wanneer je een beer nodig hebt, kamelen, flamin- go's, roofvogels, of een doodge wone hond of kat. Het bedrijf De Ark. dat hij samen met Frans van Boxtel bestiert, is gevestigd in het Brabantse Gilze. Zelfs met de hulp a van twee medewerkers en acht op- e roepkrachten voor de hoogtijda gen) hebben Van Boxtel en Berg- il mans de handen meer dan vol. ii Harrie Bergmans is zijn hele leven al met beesten bezig. Na zijn schooltijd ging hij als dierenver zorger aan de slag in een dieren- I park. Daarna werkte hij bij het cir cus, waar hij de kneepjes van de dieren-dressuur onder de knie kreeg. Sinds enige jaren is hij met De Ark bezig, maar zijn contacten met de circus-wereld komen hem nog altijd goed van pas. Voor de l Waku Waku-opname had de KRO om een olifant gevraagd. Berg- jj mans heeft veel exotische dieren, Is maar een olifant aan huis houden L' is toch een beetje tè bewerkelijk. u Vandaar dat hij een ex-collega van een Duits circus benaderde om met, zijn dikhuid naar Nederland te a komen. Vertrouwensband Bergmans gaat altijd zelf mee wan neer er exotische dieren met hun kunstjes voor de camera moeten lapperend met haar oren heft LVKenya met haar slurf het l leelgoedluipaard dat de set van Waku 'aku verlevendigt, hoog in de lucht. larrie Bergmans laat de olifant even pelen. Tijdens de opname van de ierenkwis van de KRO heeft ze zich J nmers keurig gedragen. Ze liet zelfs Jnder morren toe dat presentator Rob ruithof met zijn volle gewicht aan aar slagtanden ging hangen. Presentator Rob Fruithof van Waku Waku (links) en Harry Bergmans. verschijnen. De vertrouwensband die bestaat tussen het dier en de verzorger is cruciaal voor het ge drag van het beest. Zo is hij enige weken geleden met zijn beer naar Argentinië gereisd, waar een En gelse film werd opgenomen. De ti tel van die produktie weet Berg mans zich niet meer te herinneren, want eigenlijk geeft hij niets om film. Hij gaat dan ook zeer zelden naar de bioscoop om de verrichtin gen van zijn viervoetige acteurs op het witte doek te bewonderen. Behalve aan Waku Waku levert hij ook 'huis- tuin- en keukendieren' als katten voor bijvoorbeeld de te levisieserie Vrienden voor het Le ven. Voor de film Flodder heeft hij met een ratje gewerkt. Bergmans hart gaat overigens duidelijk uit naar de wat grotere dieren. Spin nen, muizen en ratten levert hij wel, maar hij is er eigenlijk „een beetje vies van". Bergmans heeft zelf een paar honden en katten, maar de huisdieren die hij levert voor series heeft hij in een bestand van particulieren. Bij deze dieren wordt immers altijd om een be paald ras, of om een specifieke kleur gevraagd. De ene dag heb ben ze een pinchertje nodig en de volgende een Sint Bernard. Om al die varianten in eigen beheer te hebben, dat zou te ver gaan. Westerndecors De afdeling reptielen en roofvogels heeft Bergmans ondergebracht bij vrienden, die er speciale belang stelling voor hebben. Deze dieren vereisen enorm veel tijd en aan dacht, en daar heeft De Ark het te druk voor. Want behalve het leve ren van dieren, verzorgen de mede werkers westerndecors (desge wenst compleet met paarden- show) en runnen ze ook nog een kampeerboerderij. De kampeer ders zien de vijftig verschillende soorten beesten, met wie ze het ruim drie hectare grote terrein de len, alleen vanuit de verte. De Ark gunt de dieren hun rust, tot het on vermijdelijke einde. Bergmans: „Op dit moment hebben we een stokoude neusbeer, die is echt foto Bernd Rouabhi hoogbejaard. Maar hij blijft ge woon bij ons." Diervriendelijkheid staat hoog in het vaandel bij Bergmans. Zo wil de Campina voor de calcium-rijke melk een spotje maken met een koe die een bot zou apporteren. Eerst zou het beest moeten zitten als een hond om vervolgens achter een been aan te rennen. Bergmans vertelt dat een koe weliswaar als een hond kan zitten, maar dat je hem dan flink moet forceren om dat ook op commando te doen. Daarom werd. in overleg met de re gisseur, besloten het bij een koe te laten die een bot in haar bek houdt. Om een rund een vreemd voorwerp in de muil te laten hou den, zonder dat-ie er mee gaat spe len of laat vallen, is al een klus op zich: wekenlang werd er geoefend. Harrie Bergmans vergelijkt zijn dieren daarom graag met kinde ren. .Die kun je ook niet dwingen. Ze moeten er zelf plezier in heb ben." Elsbeth Jongsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23