ROVINCIALE ZEEUWSE COURA DA: Brinkman geen premier Hongersnood dreigt voor Ruandezen Autobom verwoest joods kantoor BLOEMKOOL EN HAMBURGERS. 4 WEKEN kleintjes Vliegeraar verdwijnt in zee Pronk vergt veel van Herculesbemanning ositie partijleider ernstig verzwakt door toenemende kritiek oningin bij erdenking evrijding in lissingen )zonlaag leeds unner VOOR 13,- itinhoudend droog nkele wolkenvelden, maar ook flinke vnnige perioden. Matige tot vrij rachtige noordoostelijke wind. emperatuur ongeveer 23 graden. 7e jaargang no. 167 isdag 19 juli 1994 sse nummers 1,50 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen [((HAAG (GPD) - CDA-lei- [Elco Brinkman is vanwege dramatische verkiezingsne- |aag en de ongelukkige wijze opereren in de afgelopen maanden niet meer ge- ikt voor het premierschap, fhet CDA er in zou slagen een (rum-rechts kabinet met D en D66 te formeren moet Brinkman, maar een an- prominente CDA'er, dan- )D66'er Van Mierlo de minis- sploeg leiden. In dit verband linnen de fractie de naam van l-Eurocommissaris en oud- nister van financiën Frans iriessen gevallen. Dit heeft prominent fractielid, dat voor de hand liggende rede- ionze verslaggever ISSINGEN - Koningin Bea- zaterdag 5 november wezig zijn tijdens de her- iking van de bevrijding van ssingen. i woordvoerder van de Rijks- irlichtingsdienst bevestigde landag dat de koningin de idenkingsbij eenkomst in de it Jacobskerk in Vlissingen i bijwonen, maar deed geen idere mededelingen over an- onderdelen van het pro- mma. op dit moment nog niet sdelijk of er andere leden van (koninklijk huis met de ko- igin zullen meekomen. ionze correspondent NEVE De afbraak van de «hermende ozonlaag in de itosfeer gaat nog steeds ir. In het Zuidpoolgebied ideozon in oktober over een Ie oppervlakte tijdelijk ge il verdwenen. De Wereld Me- itologische Organisatie van VN constateert in haar jong- rapport over de afgelopen der en het vroege voorjaar en het Noordelijk Halfrond hier een tijdelijke verbete- ten opzichte van onze vo- winter. inze streken was de dichtheid de ozonlaag tot maart dit 10 procent beneden het peil 1970, tegen minima van 14 Kent een jaar daarvoor. Maar ds de eerste metingen in het pn van de jaren zeventig It de ozonlaag op het noor- 5jk halfrond nog steeds ver- afgebroken met een globaal 'lies tot dusverre van zo'n 12 14 procent. 'het Zuidelijk Halfrond is de natie veel dramatischer, voor in het Zuidpoolgebied, zegt _rapport. Daar werd voor het stin september tot november lozonverlies van meer dan 40 went gemeten, met maxima tot 70 procent in een be dde periode in september. Op ®ige waarnemingsposten kek alle ozon gedurende 4 tot •eken volledig verdwenen", al- 'deWMO. dezomer herstelt de laag zich gedeeltelijk, maar nooit er tot zijn oorspronkelijke ^den, aldus de WMO ex- Die wijten de voortslui- Kle vernietiging van ons na- 'Hjke ultraviolet filter aan nr mensenhand veroorzaak- fhemische vervuiling van de ïtosfeer met chemicaliën als ■öoriluorkoolwaterstoffen en tegenen". 'omvang van het gat in de an- itische ozonlaag bereikte vo- "®r 600 maal de oppervlakte Nederland. Deze omvang üookin 1992 gemeten maar jaar duurde het verschijn- 'onger dan ooit. Ook de gas- 'd'e door de uitbai'sting van lilkaan Pinatubo in 1991 de "=tosfeer werden ingeslingerd hoogte van 18 kilometer, %i bij tot de afbraak, maar '.tijdelijke verschijnsel heeft §tns de WMO geen invloed Jet gestadige ozon verlies van 'gelopen twintig jaar. Jjh filtreert schadelijke UV- j®g uit het zonlicht. Het j^nde ozontekort verhoogt ?ens huidspecialisten de melanoma, een kwaad- 'Be vorm van huidkanker. nen anoniem wil blijven, giste ren onthuld. Volgens bronnen in de fractie is de positie van Brinkman van wege de publikatie van het rap port-Gardeniers en de recente openlijke kritiek van partijvoor zitter Lodders „aanmerkelijk verzwakt". Ook binnen het par tijbestuur groeit de kritiek op de CDA-leider. Lodders bekriti seerde Brinkman onlangs in een interview vanwege het feit dat hij ten onrechte de indruk zou hebben gewekt de vorming van een centrum-links kabinet cate gorisch af te wijzen. Deze beeld vorming zou bij de achterban tot grote ongerustheid hebben ge leid. De woordvoerster van Brink man bestreed dat het premier schap in de fractie of het partij bestuur formeel aan de orde is geweest. „Maar ik kan me voor stellen dat bepaalde fractiele den hun eigen bedoelingen heb ben en daar steun voor proberen te verwerven. Het zou van hel denmoed getuigen als zij eens openlijk naar buiten zouden tre den". Overigens hebben enkele fractieleden al aangekondigd vanavond, tijdens het wekelijk se fractieberaad, de kritiek op Brinkmans functioneren te zul len aansnijden. Een woordvoerder van het CDA- partijbestuur ontkende dat het bestuur het vertrouwen in de Na de bomaanslag speurden tientallen mensen in de puinhopen naar doden en overlevenden. foto Reuter BUENOS AIRES/JERUZALEM (RTR DPA/AFP) - Door een explosie in het kan toor van een joodse stichting in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires zijn maan dag zeker 22 mensen om het leven geko men. Bijna honderd mensen zijn gewond geraakt. De klap heeft een aantal etages weggeslagen van het zeven verdiepingen tellende gebouw, waarin het kantoor van de Israëlisch/Argentijnse vereniging, een organisatie voor joden in Argentinië, was gevestigd. In een telefoontje aan één van de radio zenders in Buenos Aires eiste een islamiti sche groepering, het „Islamitisch com mando", de aanslag op. De Argentijnse regering kondigde na een spoedzitting drie dagen van rouw af. De Argentijnse president Carlos Menem gaat ervan uit dat de daders, die zeer professio neel té werk zijn gegaan, uit het buiten land komen. Daarom gaf hij bevel de gren zen gesloten te houden om te voorkomen dat zij het land uitvluchten. Inmiddels zijn twee verdachten gearresteerd. Het gebouw, waarin op het moment van de explosie meer dan honderd mensen werkten, is totaal verwoest. De politie gaat ervan uit dat er nog veel mensen on der het puin liggen. Het gebouw stond in het stadsdeel Once. In de flat waren de belangrijkste joodse or ganisaties gehuisvest. In de buurt wonen van oudsher veel joden. De wijk is een be langrijk commercieel centrum. In Argen tinië wonen tussen de 250.000 en 300.000 joden. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shimon Peres gaat ervan Uit dat het een terroristische aanslag is geweest. „Ik ben tot in het diepst van mijn hart ge schokt door het instorten van het gebouw waarin zich de joodse gemeenschap be vond", zei Peres in Jeruzalem. Twee jaar geleden werden in Argentinië 29 mensen gedood door een bomaanslag op de Israëlische ambassade in Buenos Ai res. Die aanslag in maart 1992 wordt toe geschreven aan de moslim-fundamenta listische organisatie Hezbollah. De daders zijn nog niet gevonden. partijleider volledig heeft verlo ren. Wel heeft het bestuur met een na de publikatie van het rap port-Gardeniers besloten dat Brinkman als partijleider in be ginsel gesteund wordt totdat een nieuw kabinet is geïnstal leerd. Op dat moment zal zijn functioneren opnieuw tegen het licht worden gehouden, zo heet het. Brinkman zei het interview van partijvoorzitter Lodders, waarin zij zegt dat het CDA geen blok kades tegen een centrum-links kabinet moet opwerpen, niet als kritiek op hemzelf te ervaren. Bovendien zou de CDA-fractie zijn voorzitter in de formatie steeds hebben gesteund. Brink man: „U hebt gezien dat de frac tie steeds rustig is geweest. Dat betekent dat de fractie het eens was met wat er naar voren werd gebracht". In een interview onthult het pro minente fractielid Gerrit Terp stra niettemin dat binnen de fractie uiteenlopend wordt ge dacht over de meest wenselijke coalitievorming. Sommigen kie zen voor centrum-links, anderen voor centrum-rechts en derden hopen vurig dat het CDA voorlo pig niet hoeft te regeren, aldus Terpstra. De financieel specia list zegt dat Brinkman alleen za ken zal willen doen met PvdA- leider Kok, als aan een aantal harde voorwaarden is voldaan. Zijn oordeel over het regerings beleid in de afgelopen vijfjaar is uitgesproken negatief. „Nie mand in de CDA-fractie vindt het kabinet Lubbers-III een suc cesvolle operatie". Brinkman zei gisteren voor de NOS-cameras een centrum links kabinet niet langer uit te sluiten. Hij werpt „op voorhand geen blokkades" op. „maar het moet wel degelijk zij". zie ook pagina 2 Duitser krijgt hoge EU-post BRUSSEL (AP) - De Duitser Jürgen Trumpf is maandag aan gewezen als de nieuwe secreta ris-generaal van de raad van ministers van de Europese Unie. De secretaris-generaal van de raad coördineert de maande lijkse ontmoetingen van de Eu ropese ministers van buiten landse zaken. Trumpf is de voormalige Duitse ambassadeur bij de EU. Hij volgt de Deen Niels Ersboll op. De Duitser kon worden be noemd nadat de Europese rege ringsleiders het vrijdag eindelijk eens waren geworden over de op volging van Jacques Delors als voorzitter van de Europese Commissie. Opnieuw massale vlucht naar Zaïre en Burundi KIGALI/GOMA (RTR/AFP/ ANP) - Een catastrofe van onge kende omvang dreigt voor de naar schatting anderhalf mil joen Ruandese vluchtelingen die onder meer naar het Oost- zaïrese Goma zijn getrokken. Hulporganisaties hebben ge zegd dat de vluchtelingen zul len sterven als niet onmiddel lijk grote hoeveelheden voedsel en andere levensmiddelen wor den ingevlogen. Maandag trokken opnieuw zo'n honderdduizend mensen naar de buurlanden Zaïre en Burun di. Volgens het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen pas seren in het gebied rond Bu- kavu, waar volgens de VN-orga- nisatie geen voedsel is, elk uur meer dan 4000 mensen de grens. Ook zijn zo'n 50.000 Ruandezen naar Burundi gegaan. De nieuwe exodus komt bovenop de massale stroom vluchtelin gen die al naar Goma gegaan was. Medewerkers van hulpor ganisaties doen daar inmiddels wanhopige pogingen de hon derdduizenden op te vangen. De Ruandezen verlieten maan dag plotsklaps de door Frank rijk ingestelde „veilige zone" in het zuid-westen van het land, waarschijnlijk uit angst voor een verder oprukken van de opstan delingen van het Ruandees Pa triottisch Front (RPF). Volgens hulpverleners in de vei ligheidszone is de vluchtelingen stroom op gang gebracht door dat leiders van de Hutu's bewust het gerucht hebben verspreid dat de Fransen niet in staat zijn hen te beschermen tegen het door Tutsi's gedomineerde RPF. De angst lijkt in strijd met wat het RPF maandag verklaar de. De Tutsti-rebellen kondig den aan dat met de verovering van Gysenyi het laatste bolwerk van het regeringsleger is geval len. „De oorlog is voorbij. Er is in Ruanda een staakt-het-vuren van kracht, zelfs al is deze niet geproclameerd", aldus Kagame, de bevelhebber van het RPF. Internationale waarnemers schatten dat legertroepen en mi lities, geholpen door de burger bevolking, ongeveer 500.000 Tutsi's en Hutu's die zich tegen de regering hadden gekeerd, hebben vermoord. Aboikonie moet Nederland uit ROTTERDAM (GPD) - De rechtbank in Den Bosch heeft besloten dat de Surinamer Hen- ny Aboikonie ons land uit moet. Aboikonie (39) was voor zijn de sertie uit het Surinaamse leger lijfwacht van luitenant-kolonel Etienne Boerenveen en sloot zich tijdens de oorlog aan bij het Junglecommando. Daarna vluchtte hij naar Nederland, waar hij sinds zeven jaar op een verblijfsvergunning wacht. Onlangs speelde Aboikonie in formatie over de december moorden en drugssituatie in Su riname door aan het Nederlands justitieel opsporingsteam Co lombia-Paramaribo (CoPa). Het RPF benoemde zondag een Hutu, Bizimungo, tot nieuwe president van Ruanda. Hij volgt Habyarimana op die op 6 april, samen met zijn Burundese col lega, bij een aanslag om het le ven kwam. Deze moord luidde de slachtpartijen in. Vandaag moet de door het Front gevorm de nieuwe Ruandese regering „van nationale eenheid", waar van een Hutu premier is, worden geïnstalleerd. Zo'n honderdduizend Ruande zen trokken maandag plotseling naar het Zaïrese grensplaatsje Bukava, 100 kilometer ten zuiden van Goma, binnen. Daar speelden zich dramatische tafe relen af toen Zaïrese militairen het vuur openden op mensen die voedselwinkels plunderden. On der de vluchtelingen bevinden zich veel leden van de regerings troepen van wie de wapens wer den afgenomen door het Zaires® leger. Uit veiligheidsoverwegingen bleef maandag het vliegveld bij Goma voor het grootste deel van de dag dicht, met uitzondering voor drie toestellen met hulp goederen, waaronder een char tervliegtuig van Artsen zonder Grenzen met onder meer minis ter Pronk van ontwikkelingssa menwerking aan boord. Pronk zei dat de VN zo snel mogelijk troepen moeten sturen zodat de vluchtelingen kunnen terugke ren. Hij noemde de situatie in Goma „chaotisch". De Verenig de Staten hebben inmiddels ruim vijftig miljoen dollar extra beschikbaar gesteld. En in Brus sel zegde Marin, commissaris voor ontwikkelingssamenwer king, namens de Europese Unie 50 miljoen gulden hulp toe. zie ook pagina 2 ROTTERDAM (ANP) - Een 22-jarige vliege raar, die staand in de branding van de Noord zee zijn vlieger bediende, is maandagmiddag vermoedelijk verdronken. Zoekacties van de marine, de kustwacht en de strandwacht heb ben niets opgeleverd. De man uit Oostvoorne liep al vliegerend vanaf het Slufterdamstrand op de Maasvlakte in Rotterdam tot aan zijn middel de zee in. Een vriend riep hem toe de vlieger los te laten en terug te komen. Dit deed de man, maar even later verdween hij in de golven. De vriend schoot te hulp, maar werd volgens eigen zeggen bijna meegesleurd door een ster ke stroming. Hij slaagde er wel in terug te ke- ren en haalde hulp. De zoekactie wordt van ochtend voortgezet. Holec Bij het elektrotechnisch bedrijf Holec International in Hengelo moeten 295 van de ruim 2300 ar beidsplaatsen verdwijnen. Ho lec maakt deel uit van de Bege- mann Groep waartoe ook de RDM behoort, waar ook banen moe- A ten verdwijnen. Grevelingen De Grevelingen is voor de politie te groot om er efficiënt toezicht te houden. Sinds de reorganisa tie ontbreken tijd, mankracht en geld om bijvoorbeeld stuntende jet-skiërs in Q de gaten te houden. w Tour de France Eros Poli won gisteren de Tour- rit die het uitgedunde peloton over de beruchte Mont Ventoux loodste. Gele-truidrager Indu- rain vloog in de afdaling bijna uit de bocht. Hij hield zijn fiets nog net op de A O weg en bleef leider. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland. 3 en 5; Financiën en economie: 4; Varia: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10 en 11; Sport: 12, 13, 15 en 15. Kritiek luchtmachtstaf MELSBROEK (GPD) - De Ne derlandse luchtmacht kan de aanvragen voor de humanitaire inzet van Nederlands enige transportvliegtuig, de Hercules C-130H-30, bijna niet aan. Van uit de luchtmachtstaf klinken geluiden door dat minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) te vaak een beroep doet op het vliegtuig. Pronk heeft de helft (60 miljoen gul den) van de aanschafkosten voor z'n rekening genomen. „De bemanning van hét toestel staat onder zware druk", aldus een woordvoerder van de lucht macht. Het middelzware transporttoe stel vliegt vandaag met circa 13 ton medicijnen en drie terrein wagens van Artsen zonder Gren zen naar Afrika. Zowel in Ugan da als in Goma in Zaïre worden deze hulpgoederen voor de vluchtelingen uit Ruanda afge leverd. Minister Pronk vliegt donderdag met het toestel terug naar Nederland. De komende weken zal het toestel verschei dene vluchten op Afrika maken. Volgens de luchtmachtstaf en le den van het 334ste Squadron, waar de Hercules deel van uit maakt, wordt wel een erg groot beroep op het vliegtuig gedaan. De opleiding van de twee be manningen is pas aan het eind SHELL TRAKTEERT BIJ McDONALD'S™ Spaar de gratis Shell/ McDonald's munten bij de Shell-stations in midden-Zeeland van dit jaar afgerond. „Het iijkt wel of men er vanuit gaat dat wij volledig operationeel zijn, maar we worden nog steeds opgeleid", zo luidt een reactie van een on derofficier van het 334ste Squa dron. De Hercules wordt dan ook altijd onder leiding van een Belgische gezagvoerder gevlo gen. De Belgische luchtmacht leidt de Nederlandse bemannin gen op. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters:m/v Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8'713214 000002 Bloemkool, QQ per stuk Hamburgers, Q QA 8 stuks Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 23 juli a.s 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. mam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1