Rhodos-reizen gaan door Begroting hindert formatie Gezien in de Tour: 2-liter bidon Ravage op toeristeneiland Dollar facelift Amerikaan gijzelt Duitse toerist op strand Zandvoort 4 WEKEN VOOR/13,- Grieken suggereren dat Turkije achter aanslagen zit 1/2 PRIJS Vrouw tilt sociale dienst voor kwart miljoen teler idtselijk een regen- of onweersbui, eraf en toe zon. Zwakke tot matige nd uit noord tot noordwest. Tempe ruur tussen 20 en 23 graden. 7e jaargang no. 163 pderdag 14 juli 1994 !Se nummers 1,50 krijgt WASHINGTON (RTR AFP) - De Amerikaanse ollarbiljetten wacht n facelift. De maatre gel is gericht tegen val semunters die steeds be- kopieermethoden gebruiken. Het is de be doeling dat de portret ten op de biljetten gro ter worden en van het midden iets naar de zij kant opschuiven. De portretten krijgen aan de achterkant een wa termerk. Verder wil het Ameri kaanse ministerie van fi nanciën, dat de plannen woensdag bekendmaak te, ook een nog moeilij ker te kopiëren vezel op de biljetten aanbrengen, Inkt gebruiken die af hankelijk van de invals hoek van kleur veran dert en de zeer kleine let tertjes verder verfijnen. De eerste nieuwe biljet ten van 100 dollar zullen 1996 in omloop wor- i gebracht, maar ook de andere biljetten van 10, 10, 5 en 1 dollar krijgen een ander uiter lijk. Er zijn nog geen plannen om de bestaan- debiljetten tegen die tijd uit de circulatie te ne men. Voor de dollar, die in 1861 het licht zag, bete kent het de meeste in grijpende gedaanteve randering sinds 65 jaar. Vooral de valsemunterij buiten de VS baart de Amerikaanse monetaire autoriteiten zorgen. School voor hoog begaafden van start S1TTARD (ANP) - On danks het ontbreken van overheidssubsidies gaat de eerste school voor meer- en hoogbe gaafde leerlingen tussen elfen achttien jaar toch van start. Dat heeft voorzitter E. van Schaik de Stichting voor Meer- en Hoogbegaaf denwoensdag in Sittard bekendgemaakt. 'Volgens haai- beschikt de stichting over vol doende donaties om de start van het nieuwe in stituut mogelijk te ma ken. De school opent haar poorten op 4 september in een gebouwencom plex in de Belgische grensplaats Rekem (ge meente Lanaken) en zal voorlopig twaalf leerlin- uit Nederland, Bel gië en Duitsland tellen. Het dubbele aantal kan didaten heeft zich inmid dels al voor een aan hun situatie aangepaste op- aangemeld. Om aten te worden test de Leuvense psycho loog prof.dr. H. Somers de intelligentie van de kandidaten. Het intelli gentiequotiënt (IQ) van meer- en hoogbegaafden ligt boven de 130. De school kan een keuze maken uit twintig part time docenten die vooraf een bijscholingscursus gaan volgen aan één van de twee reeds bestaande scholen voor hoogbe gaafden in Schotland en Zuid-Duitsland. Bijdrage 1 Van de ouders van de leerlingen wordt een ma ximale bijdrage ge daagd van rond de 650 grilden per jaar. De ge- meentebesturen van Sit tard en van Lanaken zeg- D vooral morele steun t()e voor het wat zij hemden „uitstekende mitiatief om hoogbe- ~.!n niet langer aan nun lot over te laten". ij de regeringen van de dhe landen die binnen daEuregio Maas-Rijn sa menwerken is om subsi- me gevraagd, net als bij fleEuropese Commissie. DEN HAAG (GPD) - Er komt geen negatief reisadvies voor het Griekse eiland Rhodos. Dit heeft het Overlegplatform Vakantiereisadviezen gisteren besloten. Ln het platform werken de ANVR, de ANWB, het ministerie van buitenlandse za ken en de reisverzekeraars sa men. De afgelopen dagen raak ten op Rhodos bij verscheidene bomaanslagen zeker acht men sen gewond, onder wie zes bui tenlandse toeristen. Het besluit werd genomen na overleg met de zusterorganisa ties van de betrokken verenigin gen, de Griekse autoriteiten en het ministerie. De conclusie was dat er sprake is van 'incidenten, die nog geen aanleiding vormen voor het verstrekken van een reisadvies'. Reizen vanuit Ne derland en andere landen naar Rhodos zullen dan ook normaal doorgang vinden. Na de aanslagen van maandag en dinsdag zijn op het populaire vakantie-eiland 120 leden van een speciale anti-terreureenheid met honden gearriveerd. Deze moeten het hele eiland uitkam men. De Griekse autoriteiten zoeken de daders in het buiten land. Dat vermoeden is gerezen na onderzoek van bij de aansla gen gebruikte materialen. De Griekse minister van openbare orde Papathemelis antwoordde gisteren op een vraag of de da ders uit het achttien kilometer verderop gelegen Turkije zijn ge komen: „Het is voor iedereen eenvoudig te begrijpen uit welk buitenland wij de daders ver moeden, maar het is moeilijk te bewijzen". Een woordvoerder van de Griek se regering heeft inmiddels be vestigd dat op de Griekse am bassade in de Turkse hoofdstad Ankara eind juni een dreigbrief is ontvangen, waarin aanslagen op toeristische doelen in het vooruitzicht werden gesteld. De afzenders zouden uit zijn op wraak voor vermeende Griekse steun aan Koerdische opstande lingen. De pogingen van de ministers van buitenlandse zaken van Griekenland en Turkije, twee aartsvijanden, om de betrekkin gen te verbeteren, worden be moeilijkt door gewelddadige in cidenten. Zo werd op 4 juli nog een Turkse diplomaat vermoord in de Griekse hoofdstad Athene. De daders waren vermoedelijk Griekse terroristen. Volgens een lokale functionaris op Rhodos zijn er na de aansla gen geen afzeggingen van vakantiegangers binnengeko men. Op het eiland bevinden zich thans ongeveer 80.000 toe risten. Uit Nederland worden de ze zomer 50.000 bezoekers ver wacht. Rhodos is na Corfu het belangrijkste Griekse toeriste neiland. De politie vreest dan ook dat de aanslagen deel uit maken van een campagne, ge richt tegen de Griekse toeristen industrie. Was tot een negatief advies be sloten, dan hadden de reisorga nisaties hun reizen naar het ge bied geannuleerd. Reeds betaal de boekingen zouden dan wor den teruggestort. Een advies om een bepaald gebied te mijden kan de reiswereld miljoenen kos ten. Niet-roker gaat vrijuit na doodslaan roker Zware bom De Britse politie heeft dinsdag twee ton explosieven gevonden in een vrachtwagen. De bom. de zwaarste ooit gevonden in Enge land, was verborgen onder de auto. De vrachtwagen was met een veerboot afgebeelduit Noord-Ierland aange komen in Heysham, O Noordivest-Engeland. w WËÊÊÊBBÊÊÊÊÊÊ Vakantiewerk FNV-jongeren bezochten giste ren een aantal Zeeuwse be drijven in de voedingsmiddelen industrie, waar veel jongeren als vakantiekracht werken. De driedaagse campagne is opge zet om jongeren te informe ren over hun rechten en plich ten. Vandaag en morgen zijn de horeca- en recre atiesector aan de Q beurt. Italië Italië heeft zich geplaatst voor de finale van het WK voetbal. In New York won Italië de halve fi liale met 2-1 van Bulgarije. Beide Italiaanse treffers kiva- men op naam van Roberto Bag- gio. H ris to Stoitsjkov scoorde te gen uit een strafschop. Alle treffers vielen 1 C voorrust. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14, 15, 16 en 17. ZANDVOORT (ANP) - Een 18- jarige Amerikaan wordt er van verdacht woensdagochtend in Zandvoort een Duitse toerist te hebben gegijzeld. Ook heeft hij de gegijzelde en diens vriend geld afgeperst. De verdachte is aangehouden, zo heeft de regio politie Kennemerland woens dag bekendgemaakt. Volgens de verklaringen van de twee 19-jarige slachtoffers uit München-Gladbach werden zij woensdagnacht omstreeks 3 uur op het strand van Zandvoort aangesproken door de Ameri kaan. Onder bedreiging met een vuurwapen dwong hij hen al hun geld af te geven. Toen de man 50 gulden onvol doende vond, dwong hij één van de toeristen op hun camping meer geld te halen. Daarbij waarschuwde hij, dat de achter blijvende toerist „iets zou wor den aangedaan" wanneer de po litie ingeschakeld zou worden. Onder schot De toerist riep de hulp in van de campingbeheerder, die hem overhaalde toch de politie te waarschuwen. De verdachte had de achterblijvende kampeerder intussen geboeid en hield hem onder schot in een schuilplaats tussen strandstoelen. Circa 15 politiemensen zochten daarop het strand tussen Bloe- mendaal en Zandvoort af. maar zagen de tussen de strandstoe len verstopte verdachte en zijn gegijzelde aanvankelijk over het hoofd. Toen de verdachte met zijn slachtoffer uit de schuil plaats kwam en het tweetal over Suriname laat 2.000 Haïtiaanse vluchtelingen toe PARAMARIBO (ANP) - Suri name zal binnenkort tweedui zend Haïtiaanse bootvluchte lingen tijdelijk onderdak verle nen. De regering in Paramaribo heeft ook besloten manschap pen van leger en politie be schikbaar te stellen voor een vredesmacht van de Verenigde Naties in Haïti zodra de mili taire leiding daar is afgetreden. De regering in Paramaribo gaat hiermee in op verzoeken die Amerikaanse delegaties de vo rige week deden. Met de opvang van Haïtianen geeft Suriname gevolg aan de toezegging op in ternationale fora dat het een bij drage zal leveren aan de oplos sing van de Haïtiaanse kwestie. het strand liep, werden zij door de politie ingesloten. De verdachte werd, twee uur na het begin van de gijzeling, zon der verzet aangehouden. De po litie heeft bij de arrestatie wel de gebruikte handboeien, maar niet het vuurwapen aangetrof fen. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement- De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 Een politiefunctionaris voor een hotel op Rhodos, waar een bomaanslag een grote ravage aanrichtte. Kok moet dekking vinden voor extra tekort DEN HAAG (GPD) - Informa teur Kok kampt met extra fi nanciële problemen. In het fi nancieel en sociaal-economisch beleid moet een nieuwe tegen valler van 2,1 miljard gulden worden opgevangen. Dat be drag komt bovenop het al be kende gat van 5,7 miljard gul den, waarvoor PvdA, VVD en D66 geen dekking konden vin den bij de onderhandelingen over de paarse coalitie. De tegenvaller van 2,1 miljard doet zich voor in de begroting voor 1995. De stijgende rente, de dalende dollarkoers en de even eens dalende olieprijs zijn de voornaamste oorzaken. Deze ontwikkelingen, die dit jaar op treden, hebben volgend jaar gro te financiële effecten voor het rijk. In de 2,1 miljard zit ook 0,5 miljard gulden verwerkt aan la gere belastinginkomsten door de enorme vlucht van de spaar loonregelingen en het premies paren (de wet Vermeend-Vreug- denhil). Het nieuwe financiële probleem staat los van tegenvallers in de sociale zekerheid en de volksge zondheid die Kok ook nog moet zien op te lossen. In de sociale ze kerheid zou het gaan om 1,5 tot 2 miljard gulden, in de volksge zondheid om een half tot 1 mil jard. De problemen komen op Koks bord omdat het huidige kabinet demissionair is en dus geen ver gaande beleidsbeslissingen meer kan nemen om de finan ciële problemen de baas te wor den. Enkele maanden geleden werd nog rekening gehouden met een tegenvaller van 1,6 mil jard gulden in 1995. Het toen nog missionaire kabinet besloot dat gat provisorisch te dichten. De 1.6 miljard is onderdeel van de 5.7 miljard gulden die in de paar se coalitie een grote rol speel den. Of de 2,1 miljard gulden een blij vend probleem vormt of niet, is GROOT GEDEELTE ZOMERCOLLECTIE o.a. mantels, japonnen l.m., deux-pieces, kostuums, blazers, rokken, blouses l.m., pullovers, vesten, pantalons (uitgezonderd jeans) nog onduidelijk. Dat moet het Centraal Planbureau (CPB) de ze zomer aangeven. Mocht het een eenmalige zaak zijn, dan zou dat de noodzaak voor Kok om blijvende ingrepen te vinden verminderen. Eindstuk Informateur Kok wil zijn con cept-regeerakkoord begin vol gende week aan de fracties voor leggen. Het is geen onverander baar stuk, zo verklaarde hij gis teren voor de radio. De fractielei ders kunnen er opmerkingen over maken, maar Kok zal er niet met hen over onderhande len. Op basis van de commenta ren wil de informateur weer zelf het eindstuk maken. Daarna moeten de fracties zeggen of het voor hen voldoende basis biedt om in een kabinet te gaan zitten. Kok wil in grote lijnen vasthou den aan de uitkomsten van de paarse onderhandelingen tus sen PvdA, VVD en D66. Hij wil echter bezien of de toen bereikte resultaten ook haalbaar zijn met andere maatregelen. Zo wil hij tegemoet komen aan de proble men van de VVD met het paarse akkoord en tegelijkertijd aan de wensen die bij het CDA leven. De informateur heeft inmiddels ook advies ingewonnen bij het CPB-topman Zalm en diens rechterhand Don. zie ook pagina 2 diplomaten mogen twee vrou wen (echtgenotes) naar Zwit serland meenemen wanneer de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Genève domicilie krijgt. De VVTO is opvolger van de Algemene Overeenkomst in zake Tarieven en Handel (GATT), waarvan het hoofd kwartier in de Zwitserse stad staat. Een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken maakte dit woensdag bekend. Begin volgende week beslissen de GATT-afgevaardigden in Ge nève over de nieuwe lokatie. De aangekondigde soepelheid ten aanzien van islamitische di plomaten moet volgens volgens waarnemers niet alleen de han delsorganisatie behouden, maar ook Arabische investeringen aantrekken. Verkeerschaos ROTTERDAM (GPD) - Een lek ke band van een personenauto heeft gistermorgen op de Van Brienenoordbrug tot een ver keerschaos geleid. Op de hoofd rijbaan richting Dordrecht ont stond door de 'stilgevallen' auto een aanrijding waarbij een vrachtwagen, een bestelbusje en vijf personenauto's waren betrokken. Gimbrère LANGE DELFT 16MIDDELBURG ROTTERDAM (ANP) - Een 37-jarige vrouw uit Rotterdam heeft bekend ten onrechte een kwart miljoen gulden aan bijstandsuitkering van de so ciale dienst te hebben gekregen. Zij kreeg de uit kering elf jaar lang terwijl zij samenwoonde met haar ex-partner in Barendrecht en andere inkom sten had zonder die op te geven aan de uitkerings instantie. Dit heeft de dienst Sociale Zaken en Werkgelegen heid in Rotterdam woensdag bekendgemaakt. Er is eerder al aangifte gedaan van de fraude. De dienst heeft aangekondigd het geld te zullen terug vorderen van de vrouw. Zij liep tegen de lamp nadat de sociale dienst haar ex-man op zijn onderhoudsplicht wees. Toen gaf hij te kennen dat zij pas in 1993 zijn huis had verla ten. Het is volgens de sociale dienst zeer moeilijk om samenwonen met een verdienende partner en het krijgen van een bijstandsuitkering te bewijzen. Sociale rechercheurs mogen slechts in beperkte mate het privé-leven van uitkeringsgerechtigden controleren. Het bijverdienen zonder dit op te geven aan de so ciale dienst is wel gemakkelijk te controleren, doordat de administratie van allerlei instanties via de computer aan elkaar zijn gekoppeld. Toch heeft de 37-jarige vrouw ook jaren achtereen illegaal kunnen bijverdienen. ALS DE BLIKSEM NAAR HET ARSENAAL! Het Arsenaal in Vlissingen _iil_ is weer volledig S0SE" geopend! HET Iedere dag v.a, 10.00 uur Volwassenen 15,- kind/65+ 10,- BERN (UPI/ANP) - Islamitische TOKYO (RTR) - De strijd tus sen niet-rokers en rokers is in Japan hoog opgelopen. Huis schilder Hideo Sugiura die in een niet-roken gedeelte van een metrostation een sigaret wilde opsteken, werd daarvoor on middellijk bestraft: met een do delijke klap. De 28-jarige dader, Kazuo Ku- wahara. zei tijdens de rechtzaak dat hij weigert het geweld van rokers te accepteren. Hij waar schuwde dat de tragedie zich weieens zou kunnen herhalen, tenzij de rechten van niet-rokers voortaan worden gerespecteerd. De rechter, geconfronteerd met een petitie van 200 anti-rokers die op vrijspraak aandrongen, besloot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van driejaar op te leggen. Volgens hem had Ku- wara maar één keer geslagen en lag het niet in zijn bedoeling het slachtoffer te doden. Zwitsers staan polygamie toe Het 2-liter Value Pack.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1