Stadsgewest moet snel bouwen B8A Schuine kubusboekenkast Toeristen begroet met tulpen Twee van iedere soort is genoeg Mannetje Werknemers koelen voede op kantoor loodlijdende werf Geringe opkomst bij voorlichting burger oorlogsslachtoffers Verklaring tegen racisme komt in statencomplex leid Rijk voor 3000 woningen verdwijnt anders naar elders Openings stunt! Staten namen afscheid Van Dijke en Jorritsma kk PZC zeeland ZATERDAG 21 MEI 1994 n onze verslaggever MIDDELBURG - Op een pro minente plaats in het Middel burgse statencomplex hangt binnenkort de algemene ver klaring tegen rassendiscrimi natie. GroenLinks-statenlid F.H. van Kollem kreeg dit vrijdag voor elkaar met een motie, die de steun moest ont- beren van SGP en RPF/GPV. „Een publiciteitsstunt", noemde VV. Kolijn (SGP) de ac tie. „Wij kunnen ook wel voor stellen de Tien Geboden of de Rechten van de Mens in het statencomplex op te hangen." Van Kollem zei vooral duide lijkheid te willen scheppen, 'naar buiten en naar binnen toe'. Hij sprak er niet over, maar zijn voorstel was waar schijnlijk ingegeven door de komst van extieem-rechtse po litici uit Vlaanderen naar Zee land. Ze bezochten met een Vlaamse delegatie de staten. Van Kollem weigerde met hen één ruimte te delen en verliet het statencomplex. Op zich had de SGP-statenlid Kolijn niets tegen de verkla ring. Dat gold evenzeer voor P. Roose (RPF/GPV). „Steeds maar woorden stellen", ver klaarde Roose, „werkt op den duur echter averechts. We moeten nagaan wat de oorza ken van rassendiscriminatie zijn en die proberen te bestrij den." Niet één statenlid sprak dat tegen. „Maar", stelde J. G. van Zwieten (WD), „bij de ka merverkiezingen scoorden de extreem-rechtse partijen ner gens op het platteland zo goed als in Zeeland. Wij moeten daarom een signaal laten ho ren." nonze Haagse redactrice EN HAAG - Het stadsgewest ddelburg/Vlissingen krijgt voorzien een kleine negen iljoen gulden voor de bouw n bijna 3000 woningen. Daar- ast stelt het Rijk 1,1 miljoen lden beschikbaar voor bo- msanering. Omdat het geld kens per twee jaar in vijf ge- ke partjes beschikbaar komt, net het stadsgewest nu haast an maken met de bouw van woningen. Als de bouwver- chting niet wordt nageko- &n, verdwijnt het geld naar dere provincies. provincie Zeeland, die het dzal beheren, is tevreden met bedragen. „Het is wat we ge- aagd hebben", aldus provin- lal ambtenaar Van der Vet. it Inter Provinciaal Overleg >0) - de twaalf provincies sa- sn - heeft deze week een over- nkomst bereikt over de verde- ugvan het geld dat het Rijk be- hikbaar had gesteld. De gel- nzijn bestemd voor de grond- isten en de bodemsanering in achttien kleine stadsgewes- i, De ondertekening van het koord tussen Rijk en provin- s vindt op 1 juni plaats. rappelen provincie staat te trappelen te kunnen beginnen met de bningbouw. De projecten lig- n klaar. „We gaan dan onmid dellijk van start". Zo spoedig mogelijk na 1 juni zal ook de pro vincie een overeenkomst onder tekenen met het Rijk, Daarin verplicht het stadsgewest zich telkens voor twee jaar een hoe veelheid woningen te bouwen. „Als we dat niet doen, zijn we het geld kwijt". Haast is dus gebo den. Daarom zal zo snel mogelijk met beide steden worden over legd over de vraag met welk wo ningbouwproject het eerst wordt begonnen. De gemeente Vlissingen heeft een aantal projecten op de plank liggen waarmee vrijwel direct kan worden gestart. Zo zal het woonzorgcomplex aan de Dr. Ottestraat binnen twee jaar op geleverd kunnen worden. Ook wat grotere plannen zoals de Spuikom, Paauwenburg, Boule vard en Tuindorp vallen naar verwachting in de periode van twee jaar. Op langere termijn hoopt de ge meente op het Scheldeterrein te kunnen gaan bouwen. Voor de schoonmaak van dat terrein zal een deel van de bodemsane- ringsgelden worden gebruikt. Veerse Poort Middelburg heeft het project Veerse Poort liggen, waar naar verwachting in 1996 de eerste woningen worden opgeleverd. Nog niet duidelijk is of deze ge meente straks kan voldoen aan NTWERPEN - Vijftig werkne- ers van scheepswerf Antwerp hiprepair hebben vrijdagoch- tnd een ravage aangericht in tl kantoor van de noodlijden- iwerf. Ze drongen het kantoor het havengebied binnen, oefen alles kort en klein en ooiden de ruiten in. Een mede- trker van de curator werd ge- olesteerd. woede van de werknemers Chtte zich tegen Damen Shi- fards uit Gorinchem, een van belangrijkste aandeelhou- i. Het personeel van Ant- erp Shiprepair heeft geen en- tl vertrouwen in de nieuwe op- die Damen voor de toe- omst heeft uitgestippeld. Klmeer vertrouwen hadden ze een andere gegadigde voor vername van de reparatiewerf: I Koninklijke Schelde Groep .Vlissingen, die samen met een- oep Antwerpse bedrijven, vol- ®s het personeel en de vak inden, een veel constructiever organisatieplan had opge- tld. De Schelde Groep bracht «bod uit van 3,75 miljoen gul- op de failliete scheepsrepa- itiewerf. Damen ging veel ver- nonze verslaggever AUTOSCHADE dealer schade associatie van doornestraat 11 goes 01100-23549 'SO Kwaliteits Certificaathouder Advertentie Budget Autoverhuur Goes is open! Dit fert vieren wij in Goes met een speciale aanbieding*: Huur een Astra Cabrio voor de prijs van een gewone Opel Astra. Voor u een bijzonder openingsvoor deel, voor Budget Autoverhuur heel gewoon Bel ons of kom snel naar Budget Goes, want op op Gewoon heel bijzonder. Budget Autoverhuur Goes vindt u bij Opeldealer Auto Hendnks, Klein Frankrijk 31tel.: 01100 - 29 290. de bouwverplichting die het Rijk vraagt. „Dat gaan we nu heel snel bekijken", aldus een gemeentelijk ambtenaar. Het Rijk had in totaal 201 mil joen gulden in kas voor de grondkostensubsidies in de stadsgewesten. Voor het realise ren van nieuwe woningen in be staand stedelijk gebied (zoals in Middelburg en Vlissingen) was totaal 112 miljoen gulden be schikbaar. Daarnaast komt van uit de zogeheten investeringsim puls 57,5 miljoen gulden voor bo demsanering. der en bood 5,5 miljoen gulden. Maar volgens de vakbonden werd de werknemers daarmee zand in de ogen gestrooid. Damen Shipyards zou welis waar 160 van de 470 arbeids plaatsen willen handhaven, maar tegelijkertijd de zoge naamde Pool van Scheepsher- stellers willen afschaffen. Bo vendien zouden vooral oudere werknemers bij Antwerp Shipre pair aan de slag moeten, die na verloop van tijd zouden af vloeien en niet zouden worden vervangen. Flexibeler Het bod van de Schelde Groep was, zo oordeelden de Vlaamse vakbonden, veel flexibeler: 100 mensen in vaste dienst, handha ving van de Pool van Scheeps- herstellers (zij het in een aange paste vorm) en een veel efficiën ter gebruik'van het aantal dok ken. De handelsrechter besliste don derdag dat Damen Shipyards de werf weer in bedrijf mag nemen en dat wekte de woede van de werknemers. Eén van de betrok ken scheepsherstellers een dag later: „Wij weten helemaal niets. Er is ons absoluut niet verteld wat er nu precies zal gebeuren." Als het aan Damen ligt, verdwij nen er 300 arbeidsplaatsen. Maar van een sociaal plan heeft nog niemand op de werkvloer gehoord. De vakbonden wezen de geweldadige protestactie van vrijdag af, maar toonden wel be grip. Een vakbondswoordvoer der: „De mensen krijgen te ma ken met het inleveren van loon, mogelijk ook met illegalen die voor nog veel minder aan de slag gaan en met een werkgever, waarin ze geen vertrouwen heb ben." Met een vriendelijke glimlach en een kleurige tulp wordt toeristen verzocht zich aan de regels te houden. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - De tulpen komen deze lente niet uit Amsterdam, maar uit Zee land. Maar liefst 5000 exemplaren ston den vrijdagmiddag langs de Schroeweg in Middelburg gereed om bij wijze van welkomstgroet te worden uitgereikt aan toeristen die de pinksterdagen in de pro vincie komen doorbrengen. Op een bege leidend tweetalig kaartje werd hun 'een prettig verblijF of 'einen angenehmen Aufenthalt' toegewenst. De meesten aanvaardden dankbaar het geschenk; sommigen schroomden zich niet om gelijk een complete bos tulpen te vragen. Slechts een enkeling hield argwa nend het portierraam gesloten. De tulpac tie is een initiatief van het Nederlands Bu reau voor Toerisme (NBT) en de Provin ciale VW Zeeland. Voorheen werden de bezoekers via folders vriendelijk doch dringend verzocht zich niet te buiten gaan aan vooral, illegaal kamperen. Verwachting Met de actie van dit jaar willen de organi saties een wat vriendelijker gebaar ma ken, al gaat de welkomstgroet nog steeds vergezeld van de tekst: 'Wilt u zich aan de verblijfsregels houden?' Met het uitdelen van tulpen haken NBT en VW ook in op de campagne Tulp 400. Dit jaar is het vierhonderd jaar geleden dat de tulp haar intrede in Nederland deed. Naar verwachting verblijven dit jaar ongeveer 300.000 toeristen tijdens Pink steren in Zeeland. Meer dan eenderde daarvan is afkomstig uit Duitsland. Direc teur ing R. H. ter Heide, directeur van de Provinciale VW, verwacht geen specta culair weekeinde. „Waarschijnlijk een ge zellige drukte, meer niet. Ook omdat de weersverwachtingen niet buitengewoon goed zijn." Ter Heide heeft de indruk dat, in vergelijking met Hemelvaartsdag, de nadruk wat meer ligt op de verblijfsre- creatie in plaats van op het dagtoerisme. „Het kamperen scoort wat hoger en ook de bungalows zijn zeer in trek. Maar er is best nog wel een plaatsje te vinden." Kapelse bibliotheek heeft primeur van onze verslaggeefster KAPELLE - De openbare bi bliotheek in Kapelle toonde vrijdag een noviteit op het ge bied van boekpresenteerde: een bibliotheekkast waarin de ti tels op de boekenruggen gelezen kunnen worden zonder dat daarvoor de nek hoeft te wor den gebogen. De boekenkast beeft diagonale planken in een hoek van 45 graden. Voorlopig beschikt de Kapelse biblio theek maar over één exem plaar. De reacties van het pu bliek zijn echter enthousiast. Het gebruiksgemak blijkt groot. Bedenker en uitvoerder van de nieuwe boekenkast is Jeroen K. van Ooyen van het industrieel ontwerpbureau KAO in Kapelle Biezelinge. De kast is het resul taat van een sociale ontmoeting tussen Van Ooyen en directeur Ray van Tilborg van de Kapelse bibliotheek. „Ik klaagde tegen Van Ooyen dat ik steeds last van mijn nek kreeg als ik voor een boekenkast titels moest lezen. De titel van een boek staat altijd verticaal voor je. Je moet je hoofd in zo'n geval steeds op je schouder leggen. Daar is een nek niet voor gemaakt, vond ik," ver telt Van Tilborg. Van Ooyen was het met hem eens. Niet de nek. maar de kast diende te buigen, vond het tweetal. Van Ooyen vond de oplossing in een schuine opstelling van de boeken. Met hulp van de biblio theek construeerde hij een pro totype. dat vrijdag ten over- nieuwe, schuine kubuskast. staan van collega-bibliotheca rissen uit Zeeuwsch-Vlaande- ren, Walcheren en de Bevelan- den werd gepresenteerd. Het Kapelse bibliotheekpubliek kon afgelopen week al commentaar leveren op de kast. Via enquête formulieren kunnen de gebrui kers van de kast suggesties doen om het ontwerp verder te verbe teren. „Het is nog niet af," vindt Van Ooyen. Hij zou het uiteinde lijke model graag in produktie zien gaan. ook om de kast in prijs concurrerend met de oude, tra ditionele modellen' te kunnen maken. Vrijdag werd in ieder geval inte resse getoond voor de opstelling van de zijde van de bibliotheek in Vlissingen. die zich voorbe reidt op een verhuizing naar een andere locatie. Ray van Tilborg zou graag zijn hele bibliotheek inrichting vervangen zien door Van Ooyens concept. „Een col lega merkte vandaag op datje in van onze verslaggever TERNEUZEN - De eerste voor lichtingsbijeenkomst over de Wet Uitkeringen Burger-Oor logsslachtoffers (WUBO), vrij dagmiddag in het Terneuzense Churchillhotel, is slechts be zocht door een handvol oudere Zeeuws-Vlamingen. De geringe opkomst was een te leurstelling voor de circa tien be roepskrachten van de stichtin gen Pelita en Burgeroorlogsge- troflfenen (SBO). het Informatie en Coördinatie-orgaan dienst verlening oorlogsgetroffenen (Icodo) en de raadskamer van de WUBO die in Terneuzen aanwe zig waren om slachtoffers van toen op hun rechten te kunnen wijzen. „De lage opkomst verbaast me", zei secretaris J. Kleijkers van de raadskamer van de WUBO. Geëvacueerd „Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in de periode '40 - '45 toch heel wat moeten doorstaan. Er zijn veel slachtoffers gevallen in het wes ten, niet alleen doden, maar ook gewonden. Tal van mensen moesten geëva-- cueerd worden en ga zo maar door. Dan verwacht je toch dat heel wat mensen die door het oorlogsgeweld getroffen werden hun rechten laten gelden, maar dat is toch niet het geval. Moge lijk heeft het iets met de volks aard te maken." De vertegenwoordigers van de betrokken instellingen hadden toch gerekend op zo'n 50 tot 80 mensen. Aantallen die bij eerdere bijeen komsten in den lande gewoon waren. Onbekend Dat de begeleidende en uitke rende instanties nu zelf op zoek gaan naar potentiële uitkerings gerechtigden doet volgens Kleij kers 'wellicht vreemd aan'. De In de tien jaar dat de wet van kracht is kwamen er bij de raadskamer uit Zeeland slechts 50 aanvragen, op een totaal van 25.000, binnen. Kleijkers: „Eén en ander heeft ook te maken met het feit dat de burgerslachtoffers nimmer geor ganiseerd zijn geweest. De slachtoffers van de vervolging, de Joden, maar ook de verzets lieden. waren dat en zijn dat nog steeds wel. Zij wisten ook de weg te vinden naar de uitkeringsin stanties. Veel burgerslachtoffers weten dat nog steeds niet. Van daar deze campagne." Advertenties Ondanks de teleurstellende op komst op de eerste voorlich tingsbijeenkomst rekenen Kleij kers, Sloot en de andere mede werkers van de instellingen op een redelijke respons vanuit de provincie. Kleijkers: „De advertenties en berichten over deze bijeenkom stenreeks hebben hun weerslag reeds gehad. De voorbije dagen zijn bij ons al tientallen verzoe ken om nadere informatie bin nengekomen. Het is dus geen vergeefse moeite die wij betrach ten." Voor Zeeland en West-Brabant staan nog twee voorlichtingsbij eenkomsten op het programma. Op 26 mei kunnen oorlogsgetrof fenen voor advies en informatie terecht in hotel Goderie in Roo sendaal, een dag later in de Prins van Oranje in Goes. Beide bijeenkomsten beginnen om 14.00 uur. informatiebijeenkomsten zijn echter het gevolg van een onder zoek naar de bekendheid van de WUBO. Lysbeth Sloot van Icodo: „De bekendheid van de wet viel te gen. Veel mensen hebben nooit geweten dat zij op grond van hun ervaringen in het verleden in aanmerking konden komen voor een uitkering." van onze verslaggever MIDDELBURG - Voorzien van het Zeeuwse wapen verliet sta tenlid L. C. van Dijke vrijdag het Abdijcomplex in Middel burg. De lijsttrekker voor de RPF bij de laatste kamerverkie zingen had zojuist officieel af scheid genomen van provincia le staten, samen met - opnieuw - zijn collega J. A. Jorritsma- van Oosten. Ook zij verruilt de staten voor een plaatsje in de Tweede Kamer, namens D66. Ze kreeg geen wapen mee, want dat had ze al. In 1987 mocht ze er één in ontvangst nemen, nadat ze niet herkozen was. Van Dijke schetste in zijn af scheidswoord een somber beeld van de politiek. „Kiezers zijn verdwaald. Er zijn verkiezingen geweest, maar waarvoor heeft men gekozen? Nederland heeft en masse voor zichzelf gekozen. We karren maar wat aan." Hij beloofde beterschap. De poli tiek moet naar zijn mening op houden vergissingen te verbloe men. „Dat zou politici sieren." Een opvolger voor Van Dijke is nog niet bekend. Zeer waarschijnlijk neemt leraar P. van Belzen uit Tholen zijn plek in. D66 heeft het gat al opgevuld. De Middelburger drs R. A. Nak- man komt in provinciale staten. Hij is milieu-ambtenaar bij het streekgewest westelijk Noord- Brabant. MIDDELBURG - De regel van Noach moet van kracht worden voor de samenstelling van de raad van commissarissen van de Delta Nutsbedrijven. VVD-statenlid mr ir J. M. Huisman wond zich vrij dag op over het buitengewoon grote aantal burgemeesters dat was voorgedragen als nieuwe commissaris. „Twee van iedere soort is genoeg." In werkelijkheid waren echter zeven burgemeesters voorgedragen voor acht vacatures in de raad van commissarissen. Dat is niet goed, aldus Huisman, omdat ze nagenoeg allemaal dezelfde bestuurlijke bagage hebben. Huismans verhaal werd onderschreven, maar niet meer dan dat. De gemeenteraden stellen kandidaten, niet provin ciale staten. „Wij moeten dan de statuten aanpassen en de regel van Noach invoeren", vond Huisman. „Welke regel van Noach vroeg de bijbelvastere W, Kolijn (SGP) zich af. „Twee kan, maaf zeven kan ook. Er bestaat een verschil tus sen onreine en reine dieren." Het publiek dat de Kapelse bibliotheek bezoekt, kan met veel gemak de titels lezen van de boeken in de foto Willem Mieras deze presentatie vooral eerst boeken ziet. Bij de traditionele boekopstelling zie je vooral een kast staan. Bovendien heeft de ze opstelling het voordeel van beter overzicht. De planken zijn 2.80 meter lang, dus er is één plank per letter nodig in plaats van diverse planken onder el kaar." Zodra levering van de nieuwe opstelling mogelijk is, wil Van Tilborg praten met de subsidiënt van de bibliotheek, de gemeente Kapelle. Carolien uit 's Gravenpol der wilde graag een muis hebben. Want dat is hele maal in. Al haar vriendin netjes hebben een muis. Een wit mannetje moest het zijn. Pa en ma vonden het goed en voor 1 gulden werd een muis gekocht. Een tvit man netje. Maar ivat bleek nau welijks een week later Bij het openen van het muizen hokje zag Caroliens moeder tot haar grote verbazing dat het beestje was bevallen. Van maar liefst acht kleine muisjes. Toch luat vreemd voor een mannetje, vond ze. Carolien dacht daar echter heel anders over. Als een echte jonge onder zoeker had ze meteen haar conclusie getrokken: Dan weten we nu in ieder geval dat een mannetje alleeti ook jonkies kan krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 51