Composteren afval uitgesteld Maquette Veere anno 1813 Bouwpercelen in Nieuwerkerk voor streekgebondenen De Koperen Tuin winnaar Prijs Goes Boete fruittelers voor weigering AID inzage boekhouding Gevangenisstraf en therapie geëist voor misbruik dochters Eis van zes maanden voor mishandeling voorbijgangers Goes streek Reinigingsdienst wacht eerst resultaat onderzoek af ZATERDAG 21 MEI 1994 KERKVVERVE - Pas als meer bekend bekend is over de mi lieu-effecten vraagt de Reini gingsdienst Schouwen-Duive- land een vergunning aan voor het composteren van groenaf val op het industrieterrein Zuidhoek in Zierikzee. De reini gingsdienst doet dat om tege moet te komen aan eventuele bezwaren omtrent mogelijke overlast. Op dit moment wordt de provincie uitsluitend ver zocht een milieuvergunning te verstrekken voor de bouw van een overslagstation in Zuid hoek. Op niet al te lange termijn ver wacht de reinigingsdienst lande lijke gegevens over de milieu-ef fecten. De vraag is onder meer in hoeverre het composteren stan koverlast veroorzaakt. Als daar over duidelijkheid bestaat, kan de reinigingsdienst actie onder nemen. „We willen blijk geven van onze goede wil om eventuele overlast te voorkomen", aldus voorzitter W. den Boer vrijdag in Kerkwerve tijdens een vergade ring van de reinigingsdienst. Niet zonder reden wordt voor zichtigheid betracht, want Zie rikzee staat huiverig tegenover de plannen voor het overslagsta tion en het composteren van groenafval. De gemeente heeft een onderzoeksbureau laten na gaan wat de omgeving te ruiken krijgt als gevolg van de plannen. De reinigingsdienst heeft wel al le belang erbij zo snel mogelijk medewerking te krijgen voor de bouw van het overslagstation. Die voorziening moet in principe 1 januari 1995 gereed zijn. Vanaf dat moment gaat het Schouwse afval voortaan via het overslag station naar de vuilstort in Nieuwdorp omdat de huidige vuilnisbelt aan de Hoosjesweg in Serooskerke (S) gesloten wordt. Den Boer sluit overigens niet uit dat het overslagstation iets latei- klaar is dan gepland. De stortplaats Serooskerke is op dit moment nog volop in ge bruik. Behalve de minimaal 140.000 ton afval uit Zuid-Hol land krijgt de vuilbelt binnen kort ook 50.000 ton uit Zuid-Lim burg. En er zijn goede verwach tingen dat Zuid-Holland nog eens 40.000 ton extra levert. Met de extra inkomsten van de aan voer uit de andere provincies kan de stortplaats na sluiting op een verantwoorde manier wor den afgedekt. Bestuurslid C. W. Veerhoek van de reinigings dienst noemde het in het belang van iedereen op Schouwen-Dui- veland dat de vuilnisbelt vol komt. De problemen met weg waaiend afval zouden zo goed als tot het verleden behoren. Voorzitter P. Favier van de Culturele Raad Goes (links) toont de zilveren legpenning - behorend bij de Culturele Prijs Goes 1993, die uitgeverij De Koperen Tuin ten deel viel - aan de eigenaren (vrnl) Jan Bruins, Ine en Theo SpinnewijnenEllyKloos. foto Willem Mieras NIEUWERKERK - Alleen be langstellenden die een sociaal- economische binding hebben met Schouwen-Duiveland ko men in aanmerking voor bouw grond in het nieuwe bestem mingsplan d'Heule te Nieuwer kerk. Rechtstreekse verkoop van percelen gebeurt alleen aan particulieren. Die maatregelen wil het dagelijks gemeentebe stuur van Duiveland invoeren om een te grote druk 'van bui tenaf op het bestemmingsplan te voorkomen. Voor bouwgrond in d'Heule be staat veel belangstelling. Een aantal geïnteresseerden is niet afkomstig van Schouwen-Dui veland. Regulerende maatrege len zijn nodig om een te grote druk te voorkomen, aldus burge meester en wethouders. Zij wil len bovendien niet dat percelen rechtstreeks worden verkocht aan projectontwikkelaars. De voorwaarde van een sociaal-eco nomische binding met Schou wen-Duiveland geldt voor be langstellenden die dit aan de ge meente gemeld hebben na 4 mei 1994. Het nieuwe bestemmings plan ligt op dit moment overi gens ter goedkeuring bij gedepu teerde staten. Het voorstel komt donderdag 26 mei ter sprake tijdens de raads vergadering. De bijeenkomst in het gemeentehuis te Nieuwer kerk begint 20.00 uur. van onze verslaggever GOES - Op je buik in de drukke rij, zoekend naar het verloren paginanummertje dat nog op een bladzijde moest. Zelf plak ken was goedkoper. Het begin van uitgeverij De Koperen Tuin staat mede-eigenaar Jan Bruijns nog goed voor ogen. De technieken zijn inmiddels ge moderniseerd. Het in de jaren tachtig begonnen Goese bedrijf is een begrip geworden. De Ko peren Tuin mocht vrijdag in Goes de Culturele Prijs Goes 1993 in ontvangst nemen. „Een mooie erkenning", aldus Bruijns. Een bijzondere prestatie die uit steekt boven andere culturele inspanningen. Dat is een voor waarde om in aanmerking te ko men voor de jaarlijkse prijs. De Goese Culturele Raad koos de uitgeverij in februari uit ruim twintig genomineerden. De cul turele betekenis van de Koperen Tuin in Zeeland rechtvaardigt dat, zei voorzitter P. Favier van de Culturele Raad gisteravond tijdens de drukbezochte uitrei king. Hij roemde de getoonde creativiteit bij het uitgeven van boeken met culturele en histori sche waarde, het kwalitatieve niveau van de publikaties en de durf om bepaalde werken uit te geven. Boeken als 'De Ramp, een Re constructie' van Kees Slager en 'Jan de Prentenknipper' van Jo ke en Jan Peter Verhave waren een groot succes. De compli menten betreffen ook de literai re activiteiten die het bedrijf ontplooit in samenwerking met de Openbare Bibliotheek Goes. Jan Bruijns, Elly Kloos en Theo en Ine Spinnewijn die de uitge verij en gelijknamige boekhan del samen leiden, hoorden het met zichtbaar genoegen aan. Bruijns verklapte het geheim van succesvol uitgeven. „Je moet zo'n boek zelf leuk vinden. Erbij betrokken zijn." Maar eni ge onzekerheid blijft altijd. „Dit jaar brengen we nog acht boe ken uit. Maar stel nou dat ze alle maal mislukken. Dat is het grote schrikbeeld." Uit handen van Favier kregen de vier de zilveren legpenning die bij de prijs hoort. Voor het bij De- horende geldbedrag van dui zend gulden weet de uitgeverij een mooie bestemming. Op een muur ergens in de stad komt een afbeelding op groot formaat van een werk van de in 1968 overle den Goese kunstenaar Johan Melse: ploegende Zeeuwse paar den. „Mensen die nooit naar een museum gaan of een tentoon stelling bezoeken, kunnen daar dan ook van genieten", aldus Bruijns. Het Museum voor Zuid en Noord-Beveland exposeert binnenkort werken van Melse en bij de Koperen Tuin verschijnt een boek: Stilte over Zeeland, de wereld van Johan Melse. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een 38-jarige eigenaar van een boomgaard in Ritthem kreeg vrijdag een boe te van duizend gulden van de economische politierechter in Middelburg. Zijn 72-jarige va der, die niet verscheen op de zit ting, kreeg bij verstek een zelf de geldstraf. Beiden weigerden vorig jaar een ambtenaar van de Algemene Inspectiedienst (AID) inzage te geven in hun boekhouding. De veroordeelde kondigde al aan voor de zitting goed en wel was begonnen, dat hij in hoger beroep gaat. Politierechter mr B. J. R. P. Ver hoeven had de grootste moeite de verdachte in het gareel te houden. Deze wond zich ver schrikkelijk op over de in zijn ogen 'achterbakse manier' waar op de AID'ers hun informatie bijeen hadden gesprokkeld. In plaats van op de vragen van Verhoeven in te gaan, hield hij een betoog over de kwalijke praktijken van zijn buurman, de Twee jaar voor verkrachting MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 22-ja- rige Vlissinger voor verkrach ting conform de eis veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf waarvan een jaar voorwaarde lijk. De man had in januari een stadgenote in een brandgang op gewelddadige wijze tot oraal seksueel contact gedwongen. Het doorslaggevende bewijs werd geleverd door een DNA- test, die aantoonde dat sporen op de kleding van de vrouw van hem afkomstig moesten zijn. Hij moet de vrouw 1500 gulden schade vergoeden. Een 21-jarige Vlisinger is voor aanranding van twee vrouwen onder bedreiging van een mes en bedreiging van een man met het mes conform de eis veroordeeld tot achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk. Bovendien moet hij een voor waardelijke straf van vier maan den uitzitten. Hij heeft in januari in Middelburg op één avond tus sen tien en elf uur twee voorbij gangsters intiem betast en een kennis gedreigd hem 'kapot te steken'. Omdat hij geen psychia trische behandeling wil is er geen andere keus dan de cel. Hij moet zich in zijn proeftijd onder toezicht stellen van de reclasse ring. AID, verzekeringsmaatschap pijen en van zijn vaste voorne men om in hoger beroep te gaan. „Ik weet dat dat jullie veel geld kost. Voor mij is het alleen een paar liter benzine." Tijdens de zitting bleek gaande weg dat de verdachte zich vorig jaar zelf de narigheid op de hals had gehaald. Hij betichtte zijn buurman van het sproeien met gif, waardoor zijn boomgaard was aangetast. Daarom liet hij de AID komen, om de buurman met een officiële instantie in de rug aansprakelijk te kunnen stellen. De ambtenaar, die wilde weten of de verdachte niet per ongeluk zelf zijn planten naar de vernieling had geholpen, vroeg om het boekje waarmee de man kon aantonen wat hij zelf aan gif had gespoten. Weigering Tijdens een onderzoek bij een bestrijdingsmiddelenhandel kwam plotseling aan het licht dat de Ritthemer gif had ge kocht, terwijl hij had niet had ge bruikt volgens zijn eigen opga ve. Op zich kon dat nog wel. ware het niet dat de man nergens een voorraad aan bestrijdingsmid delen had staan. De AID-ambte- naren wilden daarop de admini stratie van de boomgaardhou ders zien, die dat weigerden. Ook op een latere poging van de AID om (met een boete van 750 gulden) alsnog inzage van de stukken te krijgen en zo de zaak te schikken, gingen vader en zoon niet in. Officier van justitie mr A. de Lange eiste daarom 1.800 gulden boete voor de va der, waarvan de helft voorwaar delijk. Bovendien wilde De Lan ge dat in het vonnis kwam dat de man alsnog inzage moet geven. Voor de zoon vond De Lange een boete van 750 gulden redelijk, omdat deze zich niet met de boekhouding bezighoudt. „Doe d'r nog maar wat bij hoor", reageerde de man schamper. „Ik ga toch in hoger beroep." Aange zien Verhoeven vermoedde dat er geen redelijk overleg meer mogelijk was in de hele zaak, leg de hij de eisen van de officier naast zich neer. Hij bepaalde de boete op een onvoorwaardelijke boete van duizend gulden per persoon. „U moet er wel rekening mee houden dat de AID bij u terug blijft komen om alsnog inzage te vragen in de stukken", waar schuwde De Lange nog. „Dat kan me niks schelen", was het antwoord. „Al komen ze met driehonderd man." van onze verslaggeefster VEERE - Een deel van de his torische maquette Veere 1813 was al te zien tijdens de Mo numentendag in september 1993. Het getoonde bestond nog maar uit een stukje van de Kaai en het stadhuis, slechts een fractie van de ge hele maquette. Inmiddels heeft de Veerse maquettebou wer F. J. Harinck bijna een vijfde deel van het schaalmo del klaar. Aan het grootste en moeilijk ste object, de Grote Kerk, moet hij nog beginnen. Hij ver wacht dat hij er 60 tot 80 uur voor nodig heeft. Dat is bijna evenveel als voor een huizen blok. Oorspronkelijk was het de be doeling de maquette nog voor het eind van dit jaar af te krij gen, maar wegens ziekte wordt dit zeker enkele maanden la ter. Toch is Harinck tevreden met de vorderingen. Voor hem op tafel staan acht huizen blokjes. De Kaai is bijna vol tooid, inclusief de Campveerse toren. Het model van het Arse naal van Veere, dat geheel is gebaseerd op foto's en pren ten, is zo goed als af. Het moet alleen nog worden beschil derd. „In het begin ging het lang zaam. Aan het stadhuis, dat als voorbeeld moest dienen, heb ik 43 uur gewerkt. Ik deed ongeveer 16 uur over een ge bouw. Nu red ik het met vijfe- neenhalf tot acht uur, afhan kelijk van de grootte en moei lijkheidsgraad", vertelt de ma quettebouwer. Het project schiet volgens hem op. „In een garage in Vrouwenpolder ben ik bezig met de ondergrond, een plaat van vijf bij vier me ter. Ik wacht alleen nog op de laatste gegevens over de ves tingwerken. Het Veerse Meer, de landbouwgronden, akkers en een gedeelte van de grach ten heb ik al klaar." Tekeningen Om de drie maanden krijgt hij de gedetailleerde bouwteke ningen die de Stichting Werk groep Veerse Maquette voor hem maakt. Harinck zet de ge- De Veerse maquettebouwer F. J. Harinck bij zijn werkstuk. gevens om in een schaal van 1 op 300. Daarna gaat hij aan de slag met de schaaf, figuurzaag en mes. De moeilijke objecten, zoals de torenspits van het stadhuis of een molen worden gedraaid en daarna bewerkt met een vijl of mes. De werkgroep reconstrueert ook de witte plekken in het stadsbeeld van Veere, dat in 1813 ruim drie keer zo groot was. Met weinig gegevens kan de werkgroep de onbekende gedeelten invullen. Arbeiders woninkjes waren meestal van simpele bakste nen met rode dakpannen. De rijke handelaren woonden in fraaie, grote herenhuizen met zwarte dakpannen. Om het aantal ramen in de huizen te achterhalen is de administra tie van de ramen- en deurenbe lasting uit 1811 geraadpleegd. De maquette kost 40.000 gul den. De helft van het bedrag wordt opgebracht door bedrij ven en particulieren die een monument van het model kunnen adopteren. Het reste rende bedrag wordt uit subsi diefondsen verkregen. Klein Veere zou een perma- foto Ruben Oreel nente opstelling krijgen in de Grote Kerk. Maar Harinck vindt het museum de Schotse Huizen een betere plek. „De Grote Kerk is nogal vochtig. Door het hoge plafond is een goede belichting haast onmo gelijk. In de Schotse Huizen heb je de mogelijkheid om de tentoonstelling uit te brei den", aldus Harinck. Hij heeft al een idee op tafel ge legd. Met poppen zouden de ambachten uit die tijd kunnen worden uitgebeeld. De ma quettebouwer maakt ook pop pen. Sponsorloop voor Unicef en De Meeuwen ZOUTELANDE - Unicef en de Zoutelandse voetbalvereniging De Meeuwen houden woensdag avond 25 mei een sponsorloop in Zoutelande. Het is voor de eerste keer dat 'Loop voor Uni eer in Zeeland plaatsvindt. Het doel van de loop is door mid del van sponsor-enveloppen - die ondere meer kunnen worden afgehaald bij basisschool De Schute - geld bijeen te brengen voor een project van Unicef op Madagaskar en voor de jeugdaf deling van VV de Meeuwen. Op de boulevard van Zoutelan de ter hoogte van hotel Haga is vanaf 18.30 uur een looptraject uitgezet. Deelnemers kunnen zich een half uur tevoren in schrijven in de kantine van De Meeuwen. Muziekvereniging Luctor et Emergo zorgt voor de muzikale omlijsting. Verkoopmarkt - De Zen dingscommissie van de Gerefor meerde Gemeenten in Middel burg houdt zaterdag 28 mei voor de zevende keer een zendings- verkoopmarkt. Op de school pleinen aan de Smytegeldstraat staan zo'n 60 kramen en stands. Verder zijn er demonstraties, een hoedenshow. kapsalon, rondritten en een grote rommel markt. Ook is er een crèche. Zondag 22 mei en maandag 23 mei 1994 Nederlands-Hervormde Kerk. Brouwershaven 10 ds. Spaa en ds. Buijs; Bruinisse 10 ds. Smit, 17 ds. Markus; Burgh 10 ds. v. Deijl; Dreischor 10 ds. Eekhout; Eikerzee (Scharendijke) 10 ds. Steenwijk; Haamstede 10 en 19 ds. Haasnoot; Kerkwerve 10 dhr. Knoppert; Nieuwerkerk 10 kand. Knoop; Noordwelle 10.30 ds. Stap; Oosterland 10 en 18 dr. Hanekamp; Ouwerkerk 10 ds. Otten; Renesse 9 ds. Stap, 10.30 ds. Voordouw; Serooskerke 10 ds. Den Hartog, 19 ds. v. Pope- ring; Sirjansland 10 en 18.30 ds. Boer; Zierikzee: Gasthuiskerk 11 ds. Hendrikse, 10.30 ds. De Boo, 18.30 ds. Spaans; Zweeds R. Kr. Z.huis 11.15 ds. Köther-Mid- delhoek. Gereformeerde Kerk. Brou wershaven 10 ds. Buijs, 18.30 ds. Gootjes; Bruinisse 10 ds. Gootjes, 17 ds. Lingen; Haam stede 10 ds. Lingen, 19 ds. Spaa; Nieuwerkerk/Oosterland 10 kand. Knoop; Scharendiji ds. Steenwijk; Zierikzee l Jobsen, 18.30 ds. Baas. Gereformeerde Geme Haamstede 10 en 18.3 Mulder. Oud-Gereformeerde Genu. Bruinisse 10 en 17 leesdlj Oosterland 9.30, 14 en 1 dienst. Christelijk-Gereformeerde Kerk. Haamstede 10 leesdi 19 ds. Otten; Kerkwerve] 18 ds. Korving; Zierikzee] 18 ds. Oosterbroek, ma. dienst. Gereformeerde Kerk m maakt). Brouwershaven kand. Sander, 17 ds. Ovenri Gereformeerde Gemeenten derland. Bruinisse 10 en 1) dienst; Nieuwerkerk 15.30 leesdienst; Zierikzee] 18 leesdienst. Leger des Heils. Zierikzeei menkomst. Rooms-Katholieke Kerk. Hi stede 10; Zierikzee zat. 19, 10, ma. 10; Renesse zat, li 10. Pinkstergemeente. Zieril (Meelstraat) 10, woensd. 2 menkomst. Evang. Lutherse Gemeente,. rikzee 10 ds. Baan (HA). 21, 22 MEI (Pinksteren) 1994 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-zo. 08.00 uur: A. W. van Geer, Zierikzee, tel. 01110-12080. zo. 08.00-ma. 08.00 uur: A. W. Audier, Noord- gouwe, tel. 01112-1480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-di. 08.00 uur: Renesse/Ellemeet: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, tel. 01116-1280; Burgh-Haamstede: G. van Beek-Verbeek en J. Ph. P. Stenger, tel. 01115-1861; Brou- wershaven/Scharendijke: L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. 01119-1280, spoednummer 2204. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos terland, vrij. 18.00-zon. 13.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerê tel. 01114-1810. zon. 13.00 08.00 uur: A. Dorrestein, De weg 5 Bruinisse, tel. 01113-1 Tandartsen: Zat. t/m ma. P. van Malland, Oude Mm 32, Renesse, tel. 01116-1942. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dan tel. 01110-12906, geopenda. 09.00-12.30 uur en van IS] 17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: 01100-51177. Dierenartsen: (vanafzat.09.00uurt/mma,): Buth, Haamstede, tel. 2254. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen een 46- jarige inwoner van Heinkens- zand is vrijdag voor de recht bank in Middelburg twaalf maanden gevangenisstraf waarvan acht maanden voor waardelijk geëist voor seksueel misbruik van drie van zijn dochters. Officier van justitie mr E. K. van der Lende-Mulder Smit eiste als bijzondere voor waarde bij het voorwaardelijk deel van de straf het volbrengen van een tweejarige daderthera pie. Ze wilde de proeftijd op drie jaar gesteld zien. Een nu 20-jarige dochter werd vanaf haar vijftiende tot haar ze ventiende jaar ontuchtig betast. Een nu 17-jarige moest zich van haar dertiende tot haar zeven tiende de seksuele aanrakingen van haar vader laten welgeval len. Een derde dochter was op haar twaalfde jaar één keer be tast, maar ontsprong verder de dans. Volgens de verdachte had hij ge durende tien jaar dat soort con tacten met zijn kinderen gehad, ook met de ouderen, die? klacht tegen hem hadden i diend. Fout „Ik wist dat het fout was, 3 ik kon er niet mee ophoudt op. Zijn raadsman mr D.J vroeg de rechtbank om dei niet naar de gevangenis te ren, daar dat bij de kina schuldgevoelens zou kunne: wekken. „Zij willen behanói voor hun vader", wist de R man, „een voorwaard! strafbedreiging is meer dl noeg." De officier achtte kans opl ling niet uitgesloten, indien contact met de kinderen worden hersteld. „Hij besefi niet echt wat hij heeft aa richt", was haar standpunt eventueel contact tussen fl en dochters zou volgens! uitsluitend mogen plaats® onder toezicht van de recla ring. De rechtbank doet 2 juni spraak. MIDDELBURG - Tegen een 23- jarige man uit 's-Gravenpolder is vrijdag voor de rechtbank in Middelburg zes maanden ge vangenisstraf geëist voor open lijke geweldpleging. Twee broers, 23 en 26 jaar, uit hetzelf de dorp hoorden werkstraffen van honderd uur en zestig uur plus een maand voorwaardelijk eisen voor hetzelfde misdrijf. De drie hadden samen met een 20-jarige Goesenaar zaterdag 5 februari in Goes negen wille keurige voorbijgangers mis handeld. Bij het winkelcentrum De Bus sel schopten zij tegen een auto en gooiden er bier overheen dat zij net hadden gekocht. De be stuurder draaide het portier raam open en kreeg direct en kele klappen tegen het hoofd. Toen hij uitstapte kreeg hij een harde stomp in het gezicht, waardoor hij bewusteloos tegen de grond sloeg. In de Korte Kerkstraat gooide één van de vier vanuit de auto een blik bier naar twee voorbij gangers. Toen de getroffene 'doe normaal' naar de jongelui riep. hoorde hij een inzittende van de auto zeggen 'stoppen, hakken'. Alle vier stapten uit en sloegen samen de twee mannen in el kaar. Op de Singelstraat reden ze met hoge snelheid op gangers in. Kritiek op hunrij werd hardhandig afgestraft, man tegen wie de zwaarste^ is geeist, riep 'ruik eens aans voet' en schopte daarop eenc in het gezicht. Tenslotte maakten zij r slachtoffer op de Kreukeln® Daar werd een jongen van fiets getrokken, omdat hij a hun mening een grote mond gen hen opzette. De 26-jarige Gravenpoldernaar sloeg hem gen de grond. De politie zag geen kans het' tal af te stoppen. Na de g© dorgie gingen de vier samen bezoek bij de vriendin van' van hen, die in het zieke© lag. 's Avonds bezochten 8' discotheek, alsof er niets beurd was. De zaak van de Goes® wordt op verzoek van zijn© caat pas in augustus behan# In de andere drie zaken doe' rechtbank 2 juni uitspraak man tegen wie zes maand© geëist, hoort dan bovendien hij een voorwaardelijke stra' acht maanden moet uitè" omdat hij het alternatief*®1] uur onbetaald werken a" laars heeft gelapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 48