Hirsch Ballin hakt IRT in tweeën PZC Criminelen luisteren politie-telefoon af Smokkelorganisaties helpen asielzoekers naar Nederland PZC Wonderland in zand Onderzoekers treffen bij muizen gen aan dat kankercellen uitzaait Planbureau voorziet mee- en tegenvallers voor nieuw kabinet commentaar Vrije dagen-cultuur W aterschapsfusie te? binnen- en buitenland Sordholt leidt voorlopig alleen team voor Amsterdam en 't Gooi mmm wao-boetes terug T. ZATERDAG 21 MEI 1994 HAAG (GPD) - Minister jfsch Ballin (justitie) heeft steren bevestigd dat Noord- olland en Utrecht, afzonderlij- interregionale recherche- jams krijgen. De Amsterdamse lofdcommissaris Nordholt jjjgt slechts bemoeienis met jt team voor zijn stad en de iioi- en Vechtstreek. Het an- ire team bestrijkt Utrecht en erest van Noord-Holland. Vol- Hirsch Ballin moet latei- el weer worden samenge klit tussen Amsterdam, oord-Holland en Utrecht. lirsch Ballin herhaalde hiermee at hij al in de Tweede Kamer ei tijdens het debat over het De bewindsman volgt een aobeveling van de commissie- fierenga die de IRT-kwestie leeft onderzocht. De eommisie ad voorgesteld om wegens de erstoorde verhoudingen, Am- terdam voorlopig buiten het RT voor de rest van het gebied houden. De Gooi- en Vecht- treek zit gebonden aan Amster- am, omdat het tot justitie-ar- ondissement Amsterdam hoort. Korpschef Straver van de regio Kennemerland bevestigde gis- jeren al dat er voorlopig twee ieams komen. Er was onduide lijkheid over gerezen, omdat mi nister Van Thijn van binnen landse zaken donderdag in een brief aan de Tweede Kamer schreef dat Nordholt persoonlijk belast wordt 'met de bemoeienis met het huidige en toekomstige IRT'. Dat leidde tot het gerucht dat Nordholt leiding moet geven aan een nieuw IRT voor Utrecht en Noord-Holland. Naar aanleiding van scherpe kri tiek uit de Tweede Kamer dat de bewindslieden het parlement te summier hebben geïnformeerd over de afhandeling van de IRT- kwestie, verstrekt Hirsch Ballin begin volgende week aanvullen de informatie. Commissievoorzitter Wierenga zei gisteren voor de radio dat de hoofdrolspelers Nordholt, Van Riessen, Vrakking en Van Rand- wijck de eer aan zichzelf hadden moeten houden en hadden moe ten opstappen. Zoals gemeld VANDAAG KIJKDAG Vr. 20 mei 14.00-20.00 u. Za. 21 mei I 1.00-20.00 u. Zo. 22 mei 11.00-20.00 u. SPECTACULAIRE VEILING 23 en 24 mei 19.00 u. Theater van 'de Parel' Hof Domburg Babelweg 2, Domburg Organisatie: Antiekhandel de Pagter Herenstraat 9 Middelburg tel. 01180-34133 telefoon tijdens veiling 01188-3859 hebben Hirsch Ballin en Van Thijn besloten dat ze in functie mogen blijven. Groenlinks, WD en D66 in de Tweede Ka mer zijn daar boos over. Zij wil len volgende week met de minis ter een debat over de kwestie. Intussen krijgt het ministerie van justitie klachten uit het bui tenland omdat de Nederlandse politie onvoldoende actie zou ondernemen als de collega's in het buitenland daarom vragen. Dat duidt op gaten in het politio nele netwerk. Een nationale po- litie-eenheid bovenop de regio nale korpsen moet die leemte gaan opvullen. Dat zei minister Hirsch Ballin vrijdag in de Ridderzaal tijdens een officiële bijeenkomst ter ge legenheid van de afronding van de reorganisatie van de politie. De demissionaire ministers Hirsch Ballin (justitie), Van Thijn (binnenlandse zaken) en Ter Beek (de fensie) wachten vrijdag bij de Ridderzaal op de komst van koningin Beatrix. foto Ed Oudenaarden/ANP AMSTERDAM (GPD) - Onder zoekers van het Nederlands Kankerinstituut hebben in mui zen een gen ontdekt dat uitzaai ing van kankercellen kan ver oorzaken. Een belangrijke ont dekking, aldus directeur P. Borst van het in Amsterdam ge vestigde instituut, omdat over het mechanisme achter het uit zaaien van kankercellen heel weinig bekend is. De onderzoe kers hebben inmiddels bij de mens een gen gevonden dal voor bijna 95 procent lijkt op dat wat bij de muizen is aange troffen. De wetenschappers hopen nu een manier te vinden om agres sieve kankertumoren te herken nen vóór ze uitzaaien. „We kun nen nu vaak nog slecht voorspel len of een kankergezwel de nei ging heeft uit te zaaien", aldus directeur Borst. „Deze vondst laat een eigenschap van zo'n kankergezwel zien, waardoor we beter kunnen voorspellen of er uitzaaiing volgt. De ontdekking is heel belangrijk voor ons in zicht, maar op dit moment he laas nog niet belangrijk voor de behandeling van patiënten". Als een tumor op één plek zit, kan het goed worden behandeld. „Bij voorbeeld door het weg te snijden of bestraling", zegt Borst. „Maar vaak blijkt tijdens de behandeling dat er al cellen uit het gezwel zijn losgekomen. Die hebben zich dan verspreid in het lichaam en veroorzaken op andere plaatsen vaak nieuwe ge zwellen. We kunnen die dan niet meer bestrijden met operaties of bestraling". De onderzoeksre sultaten zijn gisteren gepubli ceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Cell. AMSTERDAM (GPD) - Criminelen hebben in Am sterdam een aantal kabelkasten van PTT Telecom gekraakt en er apparatuur in geplaatst waarmee te lefoons werden afgeluisterd van politie-agenten. Volgens politievoorlichter Wilting was de afluisterap paratuur bedoeld om gesprekken af te tappen van „politiemensen die bezig zijn met de aanpak van de georganiseerde misdaad". In het belang van het onderzoek wil Wilting niet zeg gen om welke functionarissen het gaat. „We weten wie er is afgeluisterd". De kabelkasten wa ren volgens Wilting goed beveiligd met monitoren. „Maar honderd procent beveiligen kan je nooit... Er zitten altijd menselijke factoren tussen". Of PTT-per- soneel ervan wordt verdacht te hebben meegeholpen, kon Wilting niet zeggen, maar een woordvoerster van PTT Telecom zei gisteravond dat de daders „duidelijk kennis van zaken hadden". Dat betekent dat in ieder geval medewerkers (of ex- medewerkers) van de PTT betrokken moeten zijn ge weest bij het plaatsen van de afluisterapparatuur. Zij waren voldoende op de hoogte om de elektronische beveiliging van de kasten te omzeilen. De woordvoerster wilde niet meedelen hoe PTT Tele com erachter is gekomen dat er 'iets niet klopte'. Ze zei dat al geruime tijd geleden ontdekt was dat er afluis terapparatuur was geplaatst. „Op een gegeven ogenblik kregen we daar lucht van". Het gaat om een beperkt aantal gevallen in de regio Amsterdam. Nadat duidelijk was geworden dat er kasten waren ge kraakt, zijn alle 'vitale' kabelkasten in de regio aan een nader onderzoek onderworpen. Dat leverde geen nieuwe onregelmatigheden op. DEN HAAG (ANP) - Het Cen traal Planbureau (CPB) voor liet dat het nieuwe kabinet te maken krijgt met tegenvallers op de rijksbegroting van circa lies miljard gulden in de komen de vier jaar. IDaarnaast zorgt de oplopende werkloosheid nog eens voor 1,5 miljard aan extra kosten. Deze drukken overigens slechts deels op de rijksbegroting en komen voor het overige ten laste van de sociale fondsen. pat is vrijdag door verschillende bronnen in politiek Den Haag bevestigd. Het CPB wil overi- Werkgevers willen DEN HAAG (ANP) - De werkge versorganisatie VNO en NCW vinden dat alle boetes die werk levers het afgelopen jaar heb ben betaald in het kader van de s-regeling in de wao, te rugbetaald moeten worden. Na de recente uitspraak van de rechtbank in Assen waarin een aantal opgelegde boetes onge- werden gemaakt, moet de wao-malus met terugwerkende bracht ongedaan worden ge maakt. Dat stellen beide organ- saties in een reactie op de Asser uitspraak. pe werkgevers vinden uat ueze kwestie in de kabinetsformatie Eregeld moet worden. Van de lige staatssecretaris Wal- van sociale zaken verwach ten zij gezien diens demissio naire status weinig meer. Ritzen herziet bezuinigingen DEN HAAG (GPD) - Minister Ritzen (onderwijs) gaat over de periode 1994-1998 veertig mil joen gulden minder bezuinigen op onderzoek en ontwikkeling dan hij eerder van plan was. Hij beeft dit de Kamer in een brief meegedeeld. JjJ6 subsidies aan instellingen die op dit terrein aktief zijn zul len dit jaar maai' met één pro- cent ingekrompen worden. Om bekend is dat 9,5 miljoen gul- ■den; 2 miljoen minder dan de be doeling was. De komende jaren iomt er steeds een procent kor- "tg bij, Hierdoor moeten de in gingen het in 1998 met bijna «miljoen gulden minder doen. Oorspronkelijk was dat ruim 53 miljoen gulden. gens geen commentaar' geven, omdat de berekeningen nog ver trouwelijk zijn. Tegenover de te genvallers staan forse belasting meevallers. Volgens een ingewij de zou het gaan om zeven mil jard, zodat er per saldo weinig problemen zijn. De tegenvallers vloeien voort uit hogere kosten voor de opvang van asielzoekers (2,5 miljard) en tegenvallende aardgasbaten (3,5 miljard). De belastingmeevaller is onder meer het gevolg van een veronderstelde hogere economi sche groei. Vrijdag spraken de informateurs Van Aardenne, Vis en De Vries met president Duisenberg van De Nederlandsche Bank en voorzitter Quené van de Sociaal- Economische Raad. Vandaag ontvangen zij de fractieleiders Kok (PvdA), Bolkestein (VVD) en Van Mierio (D66) om te praten over het sociaal-economsich be leid dat de komende vier jaar ge voerd moet worden. Dit punt wordt gezien als het grootste struikelblok tussen met name VVD en PvdA. De verwachting is niet dat er zaterdag al compro missen op tafel komen. SCHEVENINGEN - Deelnemers aan het internationale „Sand Sculpture Festival" werkten vrijdag op het Scheveningse strand aan de zandsculptuur Alice in Wonderland. De top van het beeld stelt een omgevallen theepot op een huisje voor. Belangstellenden kunnen tot en met tweede pinksterdag de diverse zandkastelen bekijken. foto ANP 9 juni a.s. VERKIEZING EUROPARLEMENT STEMT allen A. I. Verhage voor Zeeland VVD no. 24 ROTTERDAM (GPD/ANP) - Vreemdelingen die illegaal via de Balkan naar Nederland en andere Westeuropese landen reizen, maken bijna altijd ge bruik van zeer goed georgani seerde mensensmokkelaars. Dat blijkt uit een rapport van de in de Roemeense hoofdstad Boekarest gestationeerde afde ling van de International Orga nization for Migration (IOM), een inter-gouvernementele or ganisatie die is verbonden aan de Verenigde Naties. De criminele organisaties opere ren in tal van lidstaten van het GOS (voormalige Sovjetunie) en in landen in het Midden-Oosten, Azië en Afrika. Er wordt gewerkt met onder anderen ronselaars, gidsen, adviseurs, vervalsers en vrachtwagenchauffeurs. De 'aanbiedingen' variëren van 'hulp' op korte trajecten tot compleet verzorgde reizen. De betrokken vreemdelingen leg gen voor deze diensten grote be dragen op tafel. In Moskou zou het gaan om Chi nezen en Srilankanen, die actief zijn met het 'helpen' van 'vluch telingen'. Maar ook achter de komst van de vele vreemdelin gen uit Liberia, steekt volgens Kosto een organisatie. Justitie vermoedt dat veel buitenlan ders die hier aankomen en zeg gen dat zij Liberiaan zijn, niet uit dat land afkomstig zijn. Zij kun nen de eenvoudigste vragen over het Afrikaanse land niet beantwoorden. Justitie moet hen echter toelaten omdat Libe ria bekend staat als onveilig. Onderzoek Staatssecretaris Kosto (justitie) heeft gisteren een onderzoek aangekondigd naar organisaties die vreemdelingen smokkelen. Daartoe worden onderzoeks- ambtenaren gestationeerd op Nederlandse ambassades in zes landen - waaronder Rusland. Sy rië en Pakistan. De vliegende brigades van de Koninklijke Marechaussee, die sinds mei opereren om ongewen ste vreemdelingen op te sporen, boeken goede resultaten, Mr H. Nawijn, directeur immigratie- en naturalisatiedienst van het ministerie van justitie, verklaar de dat vrijdag in Emsdetten (Duiteland). Hij sprak tijdens een symposium namens staats secretaris Kosto. Hoeveel illegale vreemdelingen, buitenlandse criminelen en an dere onwelkome vreemdelingen tot nu toe door de marechaussee zijn onderschept, wenste Nawijn niet te zeggen. Na aandringen wilde hij alleen kwijt dat het om „honderdtallen" gaat. Afremmen Topambtenaren van verschil lende ministeries vragen het ka binet maatregelen te nemen om de komst van asielzoekers af te remmen. Zij laten dit weten in een nog vertrouwelijk rapport. Eén van de voorstellen is het sluiten van de grens voor asiel zoekers. Die zouden zich maar moeten melden bij de Neder landse ambassade in hun land. of aan de buitengrens van de EU. Daarnaast moeten asielverzoe ken scherper beoordeeld wor den. Ook moet meer werk wor den gemaakt van het uitzetten van afgewezen asielzoekers. Van de asielzoekers krijgt 70 procent, soms na jaren, een verblijfsver gunning. Dat percentage moet dalen, menen de ambtenaren. Van de 30 procent die geen ver gunning krijgt, blijft nog eens tien procent toch om allerlei re denen in ons land. Maritiem Instituut "De Rui ter" Algemene Operationele Technologie Haven-Transport ingenieur - Ingenieur Energietechnologie Nieuwe mogelijkheden'? Kom dan naar de OPEN DAG op zaterdag 28 mei. Aanvang programma 11.00 uur. fflTTF FffiT TTTT FNV-voorzitter heeft auto met chauffeur AMSTERDAM (ANP) - Het is er dan eindelijk van gekomen. J. Stekelenburg, voorzitter van de grootste vakcentrale van Ne derland, de FNV, heeft sinds enige weken de beschikking over een auto met chauffeur. Jarenlang heeft de vakcentrale halstarrig geweigerd een chauf feur op de loonlijst te zetten, om dat ze bevreesd was dat dit zou leiden tot een slechte beeldvor ming naar de eigen leden. Nu is de FNV echter overstag. Een auto met chauffeur biedt Steke lenburg meer mogelijkheden om tijdens zijn vele reizen te werken. Bovendien vergroot het de veiligheid. Stekelenburg stond erom bekend dat hij al rij dend telefoneerde en aanteke ningen maakte. Overigens laat de FNV-voorzit- ter niet na om gebruik te maken van de trein. Shell opent avondwinkels DEN HAAG (ANP) - Shell opent dit najaar onder de naam Select zijn eerste twee avondwinkels in Tiel en Roermond. De avond winkels komen naast de benzi nestations met de Shell-shop. Dit heeft een woordvoerder van Shell vrijdag bevestigd. Een amendement op de winkel sluitingswet uit 1976 opent de mogelijkheid om op ruimere schaal avondwinkels te ex ploiteren. De wet schrijft echter voor dat deze winkels, die na vier uur 's middags opengaan, min stens 70 procent van hun omzet moeten halen uit voedsel en drank. Gezien de hoge omzet van de benzineverkoop, kunnen deze Select-winkels dus niet in de Shell-shop worden gevestigd. Komen de verplichte christelijke feestdagen, zo als tweede pinksterdag in Nederland ter dis cussie? Het begint er een beetje op te lijken. In we tenschappelijke en kerkelijke kringen zijn de laatste tijd filosofen en theologen opgestaan, die zich afvra gen of het in de toekomst zin heeft de traditie van kerkelijke feest- en gedachtenisdagen (zoals de tweede kerstdag, goede vrijdag, paasmaandag, hemelvaartsdag en tweede pinkster dag) nog langer te handhaven als dagen waarop de samenle ving collectief vrij-af wordt gegeven. Binnen de Nederlandse Hervormde Kerk wordt er zelfs al rekening mee gehouden dat ook de zondag als een algemeen verplichte rustdag ver dwijnt. Allerlei principiële en praktische overwegingen wor den aangedragen die zouden pleiten voor afschaffing van een en ander. Nederland is al lang geen exclusief christelijk land meer. Christelijke feestdagen werken belemmerend op de vrijheid van burgers niet-christenen. Weekeinden, zoals het vandaag begonnen, worden ontlast van toeristisch piekver keer. Iedereen - praktizerende christenen, -joden, -islamie ten - moet zelf kunnen kiezen op welke godsdienstige feest en gedachtenisdagen hij/zij verlof wil nemen. Bedrijven en onderwijs zitten in de voorjaarsperiode niet langer met het probleem van gebroken werkweken. En zo zijn er nog wel wat argumenten te verzinnen. Het verhaal klinkt baanbrekend, maar is het dat in de praktijk ook werkelijk? Nederlanders hebben in de loop van de tijd een vrije-dagen-cultuur opgebouwd, waarbij tra ditionele verplichte christelijke feestdagen, nationale feest dagen en alle mogelijke variaties van moderne verlofdagen moeiteloos en vindingrijk in elkaar worden geschoven. De 'mei-vakantie', die het onderwijs dit jaar introduceerde, was daar een uitgesproken voorbeeld van. De (gedeeltelijk ver plichte) nationale feestdag 5 mei, hemelvaartsdag en de weekeinden er omheen konden worden opgerekt tot een aan trekkelijk arrangement van verlofdagen. Ambtelijke wereld en bedrijfsleven hebben de soepelheid weten op te brengen om in die periode veel personeel vrijaf te geven. Een aaneen gesloten periode van bijna collectief te consumeren vrije da gen is trouwens een mes dat aan twee kanten snijdt: werkge vers geven er de voorkeur aan boven voortdurende halve be zettingen op de werkplek en verspreide 'losse', want impro- duktieve werkdagen. (De enige die in de langdurige vrije tijd van zijn medewerkers een excuus zocht voor vertraging bij de aflevering van zijn produkt was minister Hirsch Ballin: hij kon de brief over de IRT-affaire niet op tijd bij de Tweede Kamer bezorgen.) Christelijke feestdagen in Nederland hebben door de tra ditie gevormd een karakter dat eerder nationaal Neder lands dan zo uitgesproken christelijk is. De tweede, extra vrije dag - met kerst, pasen en pinksteren - komt in maar weinig andere landen als christelijke feestdag voor. In het verleden waren dit soort algemeen geldende verlofdagen een soort voorloper van de vakantie, zoals ook hoogtijdagen met carnaval en plaatselijke kermis. Walcheren kent nog (een beetje) de traditie van paas-drie en pinkster-drie. In feite zijn de verplichte - in naam nog - christelijke feestdagen zo inge burgerde vrije dagen dat ze het maatschappelijke patroon nauwelijks in de weg staan. Discussies en geharrewar zijn er altijd veel meer geweest over de invoering van nationale feestdagen: (vroeger) 31 augustus, 30 april, 5 mei. Overheid en bedrijfsleven liggen tot op de dag van vandaag met elkaar overhoop over de vraag hoe verplicht vrij zo'n nationale feestdag moet zijn. Ideeën om de vooral traditioneel bepaal de verplicht vrije christelijke feestdagen en de verplichte rustdag op zondag maar op de vuilnisbelt te deponeren zul len daarom voor meer verwarring zorgen dan dat ze in de samenleving iets oplossen. De fusie tussen de vier waterschappen in Zeeland boven de Westerschelde is beklonken. Gisteren hebben de pro vinciale staten de beslissing genomen om het initiatief van onderop, vanuit de waterschappen zelf, te bekrachtigen. De laatste etappe van het proces van samenvoeging is bijzonder vlot en vlekkeloos verlopen. Pas eind januari lag het resul taat van een onderzoek op tafel dat het viertal waterschap pen uit eigen beweging op gang had gebracht en waarin een fusie 'gewenst en mogelijk' werd genoemd. Korte tijd later werd een voorstel in die richting in alle vier algemene verga deringen van de betrokken waterschappen aangenomen. Met de begrijpelijke voorwaarde dat elk gebied zich in de nieuwe opzet voldoende moet herkennen. En nu is sinds gis teren de zaak dan rond. Hoeveel 'voordeliger' het in zo'n gefu seerd waterschap wordt staat nog te bezien. Veel voorspellin gen zijn natte-vingerwerk. Belangrijk is dat de vier water schappen in volle vrijheid hebben besloten met elkaar verder te gaan. De staten van Zeeland hadden er een makkie aan. vdM. Hogeschool 7aolinrl Boulevard Banken 156 zee/ano 43g2 AC V|jssingen Tel 01184-89400 Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dleleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. ServicepuntBoekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60. automatische afschrij ving 29,00: jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3