>zc Smaakmaker uit Askelon Onberispelijke rode wijnen uit Australië Deense vissersplaatsen drijven op 'onze' haring Vleesvervangers hebben meestal neutrale smaak Engeland heeft ons ook culinair wat te bieden Jutlandse nieuwe vrije tijd 25 ZATERDAG 21 MEI 1994 Onze huis-tuin-en-keuken ui kent een lange eschiedenis. De sjalot, erwant aan de Allium cepa, de ,atijnse benaming van de ui, verd ooit ontdekt in het verre yrië. Deze kleine bolletjes naakten in de Middeleeuwen iirore in het eveneens ver weg elegen Toerkestan. Daar i-erden ze gekoesterd door de ilaatselijke bevolking, die jalotten verwerkte in erechten. Tijdens de bloedige iruistochten kwamen ze erecht in Syrië. Hun naam ntlenen ze aan de Syrische ;tad Askelon. De oudste sporen van de sjalot leiden naar Syrië. De sjalot is herkenbaar aan een roodbruine, wat droog uit ziende schil. Binnenin treffen we een uitje aan met een fijne aroma tische, kruidige smaak. Om die re den worden sjalotten door de haute cuisine vaak gekozen als in grediënt in talrijke gerechten. In koude en warme sauzen, salades, soepen, maar ook bij vlees- en vis gerechten. Sjalotten kunt u bijna overal mee combineren. De Franse keuken ge bruikt niet zelden sjalotten als ver vanger van knoflook om gerechten iets extra delicaats mee te geven. Fijngevoelig als Fransen nu een maal zijn streven ze ook naar 'elé- gance' in de keuken. Het schoonmaken en snijden van sjalotten is eenvoudig. U ontdoet ze van hun schil en snijdt de wortel ervan af. Vervolgens snijdt u ze, grof of fijn. U kunt ze in alle gerech ten waar zout aan is toegevoegd, verwerken. Het lekkerst is als u sjalotjes laat stoven in de boter, zo dat ze er glazig uitzien. Bruin mo gen ze niet worden, dat gaat ten koste van de fijne, aromatische smaak. Behalve met boter zijn sjalotten ook lekker te combineren met room en witte wijn. Door wijn en room samen met fijngesnipperde sjalotten in te laten koken, creëert u een heerlijke saus bij bijvoor beeld een visgerecht. Na het inko ken brengt u de saus op smaak met vers gemalen peper en een snufje zout. Ook bij gevogelte passen sjalotten uitstekend. Sjalotten komen niet alleen uit landen met gematigde temperatu ren, zoals hun in 't kort geschetste geschiedenis wellicht doet ver moeden. Ook in Europa wordt de ze aan de ui verwante familie ge teeld. Nederland is één van de belangrij ke producenten. In ons land dra gen ze fraaie namen als Noordhol landse Strogele, een grote, forse plant met lange stengels, waaraan de bolletjes groeien. De Ouddorp- se bruine geeft een kleine, paarsige sjalot die ook groen kan worden Behalve smaak bieden sjalotten een keur aan voedingsstoffen. De calorie-arme sjalot bevat tal van vitamines en mineralen. Pro-vita mine A, vitamine BI, B2 en B6, en mineralen als calcium en kalium komen erin voor. Sjalotten active ren maag en darmen, niet hinder lijk, maar op een gunstige wijze. Een tip bij het kopen van sjalotjes: ze moeten hard aanvoelen. U kunt ze maximaal drie dagen in het koelvak van de koelkast bewaren. Sjalottenboter Lekker bij gegrilleerd vlees en op warm stokbrood is de sjalottenbo ter. Voor 4 a 6 personen heeft u no dig: 150 gram roomboter, 2 sjalot ten, paprikapoeder, Italiaanse keukenkruiden, peper, zout. Voorbereiden: Pel de sjalotten en hak ze fijn. Roer de boter zacht en meng er de sjalotsnippertjes, de paprikapoeder en de Italiaanse keukenkruiden door. Voeg zout en peper naar smaak toe. Vorm een rolletje van de boter en pak het in aluminiumfolie en laat het in de koelkast opstijven. Tip: Gebruik in plaats van boter eens verse roomkaas, bijvoorbeeld Mon Chou. Heerlijk op warme toost, maar ook als basis voor een eenvoudige saus. Alexander Haje Van de talrijke blauwe druive- soorten die Australië culti veert, is de shiraz de kenmer kendste. Niet alleen komt deze druif nergens ter wereld zo veel voor, maar bovendien maakt men er in kangoeroeland karak tervolle wijnen van met een on berispelijke kwaliteit. Vermoedelijk is de shiraz - die in Frankrijk syrah wordt genoemd - afkomstig uit het Midden-Oos ten. Want in het huidige Iran be staat een plaats die Shiraz heet. Ver voor het begin van onze jaar telling hebben zeevaarders stok ken van deze druif naar de medi terrane kusten gebracht. De shi raz werd waarschijnlijk al 6e eeuw voor Chr. in de Rhónevallei aangeplant. Daar groeit hij nog steeds en vormt er de basis voor grote rode wijnen als Cöte Rötie en Hermitage. Elders in Zuid- Frankrijk speelt deze variëteit gewoonlijk een bijrol. In de eerste helft van de vorige eeuw werd de shiraz voor het eerst aangeplant in de toenma lige Britse kolonie Australië. Be wust bevorderde men daar de wijnproduktie om het tot alcoho lisme leidende gebruik van rum tegen te gaan. De shiraz bleek in het relatief warme, droge klimaat van Au stralië uitstekend te gedijen, ook toen er nog geen moderne midde len waren om planteziekten te bestrijden, noch om te irrigeren. De aanplant groeide er tot een kleine 5000 hectare, wat shiraz tot de meest gecultiveerde druif van dit land maakt. Naar schat ting groeit in Australië ook drie keer zo veel shiraz als in het Rhö- nedal. Barossa Valley Tijdens een recent bezoek aan Australië heb ik in de diverse wijnstreken sublieme wijnen van de Shiraz geproefd. De krachtig ste komen uit Barossa Valley, een gebied ten noorden van de grote stad Adelaide. Op de rol lende valleivloer van deze zonrij- ke regio rijpt de shiraz perfect, wat resulteert in volumineuze wijnen met een bijna milde frui tigheid, een flinke dosis alcohol, donkere, peperige en tegelijk chocoladeachtige tonen en veel, veel smaak. Men geeft alle betere shiraz trou wens een rijping in eiken vaten, niet om de wijn meer tannine te geven, maar om hem te voorzien van nog meer nuances - en tege lijk een zachtere smaak. Ook bezuiden Adelaide wordt shiraz gemaakt, in de gebieden Adelaide Hills en MacLaren Vale. Doorgaans zijn die wijnen wat lichter, met hun geur en smaak van zowel iets van frambozen als een snufje kruidigheid. Ik ont moette in McLaren Vale de jonge wijnmaker Brett Howard, die sinds 1987 een bescheiden hoe veelheid wijn maakt met het merk Blewitt Springs. Mengvorm Van shiraz heeft hij een speciali teit gemaakt. De 1991 had een le vendige smaak van goed fruit, een prettige sappigheid en een duidelijk aroma van hout en va nille, als gevolg van een jaar rij ping in fusten van Amerikaans eiken. Noordelijk van Sydney - zo'n twaalf uur rijden van Adelaide - ligt de wijnstreek Hunter Valley. Deze is uitgesproken heuvelig; wijngaarden worden er afgewis seld door bosschages en weiden met grazende koeien. De hier ge produceerde shiraz heeft ge woonlijk een niet te zware smaak met rondingen en een zachte frui- tigheid met soms een vleugje zoet: heel charmant. Bovendien vind je in héél Australië interes sante - en vaak buitengewoon be taalbare - mengwijnen van shiraz met de bordeauxdruif cabernet- sauvignon. Wie zich verdiept in shiraz, raakt dus voorlopig niet uitgeproefd. In Nederland worden pure en ver mengde shiraz onder meer ge voerd van de volgende producen ten: Beacon Hill, Beresford, Berri Estates, Blewitt Springs, Bosan- quet, Brown Brothers, Chandlers Hill, Chateau Tahbilk, Echo Point, Garrett Family, Hardy's, Henry Lindemans, Hill Smith Es tate, Lindemans. Orlando, Pen- folds, Rosemount. Rothbury, Taltarni, Wyndham Estate. De keuze is groter dan ooit tevoren. Hubrecht Duijker n 1977 werden de Denen in de vissersplaatsen Skagen en Hirtshals, an de kop van Jutland, blij verrast iet de komst van Nederlandse toringhandelaren, zoals Jan de Graaf Spakenburg en Dirk Parlevliet uit '*twijk. Na de verplichte sluiting van eNoordzee voor de haringvangst 'aren zij naarstig op zoek naar iternatieve haringleveranciers. De wnen bleken in het Skagerrak over p prima haring te beschikken. Zij enden er daardoor voor zorgen dat ij Nederlanders onze zilte lekkernij een seizoen hebben hoeven missen. e'n Denemarken gevangen haring *erd ter plaatse, onder toeziend oog 'ande Nederlanders, gekaakt en kpekeld om vervolgens diepgevroren 'Ptransport naar Nederland te worden net. In Hirtshals, de belangrijkste vis sershaven aan de noordkust van Denemarken, is het om 05.30 uur al een drukte van belang. Het par keerterrein van de Fiske Aucktion (visveiling) staat vol met auto's voorzien van Nederlandse kente kens, afkomstig uit Katwijk, Spa kenburg en Vlaardingen. Reden voor deze Nederlandse invasie is de eerste aanvoer van maatjesha ring. Half mei is het moment daar. Goed- vette maatjesharing moet massaal worden ingekocht, want vanaf 25 mei moet in heel Nederland de Hol landse Nieuwe verkrijgbaar zijn. Nederland is sinds eind jaren '70 voor ongeveer 80 procent afhanke lijk van de Deense aanvoer. Een bezoek aan de twee belang rijkste haringaanvoerhavens in het noorden van Denemarken, Skagen en Hirtshals, leert dat het wel een Nederlandse aangelegen heid blijft. Hollandse Nieuwe is 'Hollands', ook al wordt de haring door Denen gevangen. Hele jaarvoorraad Rond de tweede week van mei trekt een hele kolonie Nederlandse haringinkopers naar Skagen, de meest noordelijke plaats van De nemarken. Voor de kust van Ska gen komen Noord- en Oostzee sa men. Voor twee maanden wonen de haringinkopers in vakantie huisjes. Tot ongeveer half juli is er 's ochtends vanaf 05.00 uur haring te keuren en te kopen in Skagen zelf en in het 50 kilometer verderop gelegen Hirtshals. Twee belangrijke maanden, want in deze periode moet de hele jaar- voorraad maatjesharing worden veiliggesteld. Een klus die niet al tijd eenvoudig is. De haring blijft een grillig natuurprodukt. Grillig vanwege zijn zwerfdrift. De haring trekt de hele Noordzee over. Voor de visserman is het steeds weer een zoektocht. Golfstromen, water temperatuur en voedselaanbod spelen hierbij een rol. Maar de ha ring kan ook te vroeg verstrikt ra ken in de netten van de grote in dustrievissers. De jonge haring is door de vissers die werkzaam zijn voor de vismeel- industrie maar al .te vaak verward met de soortgenoot sprot. De ont wikkeling van de haringstand heeft dit niet veel goed gedaan. Daarbij komt die onverklaarbare teruggang van het voedselaanbod, plankton, in verschillende delen van de Noordzee. Economisch belang Haringinkoper Krijn Parlevliet uit Katwijk bekijkt nauwkeurig de haring die zojuist op de kade van Hirtshals is gelost. Het ruiken, voe len en proeven is een vak apart. Be hendig maakt hij met zijn duim de buikholte van de haring open. „De inhoud van de buik is mooi rood. Een goed teken. De haring heeft veel garnalen gegeten, dat geeft de haring een fijne zoet-zilte smaak." Parlevliet is niet ontevreden. Het vetpercentage moet beter, maar er is nog enkele dagen respijt. Dan moet het echt beginnen. Aan de Deense vissers zal het niet liggen. Jaarlijks wordt reikhalzend uitge keken naai- het Nederlandse nieuwe-haringseizoen. Voor de nieuwe haring betalen de Neder landers grif een drievoudige prijs. In deze tijden, waarbij ook de Deense visserman onder sterke druk staat, is een goed haringsei zoen voor hem van levensbelang. Niet alleen de visserman ziet het haringseizoen graag beginnen. Ook Suzanne Drewes, directeur De Hollandse Nieuwe is een Deens produkt. fotoGPD van het Deense haringverwer kingsbedrijf Univis, benadrukt het belang van het haringseizoen voor de visindustrie in Skagen en Hirts hals. „Het haringseizoen is de kurk waai' onze visindustrie op drijft. Wij zijn wat dat betreft nog veel ze nuwachtiger dan de Nederlandse inkopers." Het haringseizoen zorgt hier voor extra werkgelegenheid. Honder den kakers zijn tijdens het seizoen actief. Op de Hollandse manier wordt de haring gekaakt en gepe keld. Na een rijping van 24 uur in grote vaten gaat de haring in wel bekende emmertjes, diepgevroren, naar Nederland. „Wij doen er alles aan om er een echt Nederlands produkt van te maken." Tilly Sintnicolaas Sportief en Spartaans, dat is het imago van de Britten. Stoïcijns aanvaarden zij de on gemakken van het bestaan op een eiland met een zeeklimaat dat zeer onaangename trekjes kan vertonen. Het Britse ka rakter heeft ontegenzeggelijk masochistische kantjes. De Engelsman vaart graag in angstaanjagend kleine bootjes rond zijn eiland, klimt onder de barste weersomstandigheden naar de onherbergzame toppen van zijn heuvels en doet alsof er niets mooiers is, schept er een onbegrijpelijk genoegen in om bij hondeweer in een oud open autootje zonder noemenswaar dige vering de ergernis van me deweggebruikers uit te lokken en nestelt zich met zijn dame nonchalant op te lage krukken in de pub waar zij zich op te kleine tafeltjes een maaltijd la ten voorzetten van (veel) rijst met (weinig) bonen, in deeg verborgen namaakscampi die schuilgaan tussen bergen rauwkost zonder een spoortje dressing en een overvloed aan giftig groene erwten. Zo kun je, met een kritische in slag, tot de conclusie komen dat de grootste genoegens in Engeland de ontberingen zijn. Maar je kunt ook zeggen dat de Britten door de bank genomen meer gevoel voor humor heb ben dan wij, een groter accep- teringsvermogen en een zekere kinderlijke instelling waardoor zij van weinig intens kunnen genieten. In feite mankeert er niets aan de rauwkost, wan neer je er een dressing bij vraagt die de serveerster met alle liefde levert. En de scampi smaken echt lekker naar vis (en dat is het meestal ook) maar kosten veel minder dan onze reuzegarnalen. Engels eten is zo slecht nog niet, ont dekte het groepje Zeeuwse amateurkoks, leden van de af deling Zeeland van Cuisine Cu linaire Nederland (CCN) die een marktverkennende vakan tieweek doorbrachten op het platteland van Kent en East Sussex. Snuffelend op markten en in supermarkten vonden zij een keur aan levensmiddelen, vaak rijker gesorteerd dan we hier gewend zijn, en kookten zij zelf hun Engelse maaltijden. Ook probeerden zij de 'pub grub'. De conclusie was dat je in de pub goed, comfortabel en goedkoop kunt eten en zelfs een verstokte francofiel in het gezelschap gaf soms te kennen dat hij best lekker had gegeten. De Zeeuwse CCN-koks kook ten onder meer een eigen versie van een Irish Stew met lams vlees. Lamsvlees wordt in En geland meer gegeten dan hier en vrijwel alle delen van het lam zijn bij slagers en in super markten te koop. Populair is bijvoorbeeld lamsschouder. Het volgende recept is voor een complete lamsschouder mét been. LAMSSCHOUDER: U hebt naast een lamsschou der nodig: vier teentjes knof look, vier bolletjes stemgem- ber, allemaal in schijfjes, een bosje munt, peper, zout, vier eetlepels olijfolie, 1 borrelglas zoete witte wijn (Setubal, Beaume de Venise of Montba- zillac), een halve fles eenvou dige rode wijn, een bosje wor telen, een prei, een half spits- kooltje, 12 kleine uien of sja lotten. Bereiding: verhit de oven voor op 200 graden. Steek met een scherp mes gaatjes in de lams schouder en stop daarin om en om de schijfies knoflook en stemgember, samen met een blaadje munt. Kruid de lams schouder met peper en zout. Snij wortelenprei en kool in smalle reepjes. Verhit de olie in een braadpan en bak daarin de lamsschouder aan alle kan ten bruin. Blus af met de zoete witte wijn. Spreid de reepjes groenten uit over de bodem van een braadslee en leg daar op de lamsschouder. Giet de braadjus erbij en de rode wijn en zet de braadslee in de oven. Voeg vervolgens de schoonge- maakte uitjes of sjalotjes toe. Verlaag na dertig minuten de temperatuur tot 180 graden. Bedruip de lamsschouder nu en dan met wat van het braad vocht. De braadtijd na de eer ste dertig minuten is grofweg twintig minuten voor iedere pond gewicht. Een gejniddelde lamsschouder heeft echter aan een uurtje in totaal wel genoeg. Laat het vlees nadat het uit de oven is gekomen een minuut oj vijf rusten en snijd het dan in plakken. Plakken lamsschou der zijn ook koud heerlijk, met of zonder mosterd, op de boter ham. Rien van Reems Lamsschouder is wat vetter dan lamsbout en daardoor sappiger. foto Rien van Reems In toenemende mate grijpt de consument naar vleesvervan gers in plaats van vlees. Het is zo langzamerhand niet meer voor ie dereen vanzelfsprekend iedere dag een stukje vlees op het bord te heb ben. Maar krijg je met die vleesver vangers wel voldoende voedings stoffen binnen? Vlees is een belangrijke leveran cier van eiwitten, B-vitamines, ij zer en vet. Niet alle vleesvervan gers leveren een zelfde hoeveelheid eiwit als vlees. Dit hoeft geen pro bleem te zijn, zolang de produkten met het in verhouding lage eiwit gehalte niet dagelijks worden ge bruikt. Over het gehalte aan B-vitamines van de vleesvervangers is niet veel bekend. Meer is bekend over het ij zergehalte: ijzer van dierlijke oor sprong wordt door het lichaam be- ter opgenomen dan ijzer uit plantaardige produkten. Maar als bij iedere maaltijd een vitamine C- bron, fruit of groente, wordt gege ten, wordt de opname van ijzer bevorderd. Kant-en-klare vleesvervangers be vatten 0 tot 17 procent vet en zijn hierin vergelijkbaar met mager tot gemiddeld vet vlees. Dierlijke pro dukten bevatten echter vooral ver zadigd vet; plantaardige produk ten als soja en granen bevatten vooral onverzadigde vetten. In vers vlees zit van nature weinig zout. Het zoutgehalte van kant-en- klare vlees vervangers komt onge veer overeen met dat van zelf be reid vlees. Soorten Gangbare vleesvervangers zijn produkten als peulvruchten, kaas, ■'ei en granen. De nieuwere vleesver vangers zien er vaak uit als schnit zels, burgers, schijven en worstjes. Al langer bekende vegetarische produkten zijn tahoe en tempé. De verkrijgbaarheid van de vleesver vangers is de laatste jaren sterk verbeterd. Veel produkten zijn be halve bij reform- en natuurvoe dingswinkels nu ook bij de gewone supermarkt te koop. Tahoe is te genwoordig eveneens verkrijgbaar in aantrekkelijke varianten met kruiden, knoflook en gerookt. Gezien het uiterlijk van de meeste produkten suggereert de fabrikant een produkt dat op vlees moet lij ken, maar de smaak lijkt er meest al in de verste verte niet op. De smaak van de produkten werd door proevers van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding wis selend beoordeeld. De produkten tahoe en quorn zijn zeer neutraal van smaak. Quorn heeft als voor deel dat het snel de smaak van toe voegingen als kruiden, ui en derge lijke overneemt. Bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag is de bro chure 'Eten zonder vlees, dat kan!' te bestellen. Patricia Schutte

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 25