Vocht en mensen bedreigen Iers heiligdom Printer en fax in één apparaat Harz klampt zich vast aan het toerisme PZC Newgrange mh m hü vrije tijd - - ZATERDAG 21 MEI 1994 23 Eerbied ontberen de heren/dames uit het land van Waldheim und Sachertorte zeker. Met zijn veertigen dringen ze de reeds wachtende Ieren en andere dagjesmensen tegen de afrastering. Zij zijn gekomen om letlands heiligdom te zien, te bekijken. Ze hebben er voor betaald en wachten? Daar hebben ze geen zin in. „Komm mit....'\ zegt de grootste Alpenbewoner, terwijl hij het toegangshek een duw geeft. Als een kudde schapen hobbelt het gezelschap de hellende weide op. De waakster van het Ierse ministerie van Publieke Werken, gevangen achter haar kassa in een houten huisje, roept vergeefs. „Bloody foreigners...." Het regent in de vallei van de Boyne, het dal van de ko ningsgraven ten noordwesten van Dublin. Een grove nevel daalt neer op de groene velden. Drie eeuwen geleden vocht op enkele kilome ters van de imposante grafheuvel van Newgrange de Nederlands-En gelse vorst Willem III het beslis sende robbertje uit met zijn schoonvader James II. Willem won en kon zijn revolutie glorieus af sluiten. Protestants Ierland en En geland juichten en de katholieke Ieren mochten nog eeuwen onder de Britse knoet zuchten. Hoe anders was het eeuwen daar voor. Tweeduizend jaar voor Chris tus, toen de Ierse vorsten zetelden op Tara, een heuvel enkele tiental len kilometers noordwestelijk van Dublin. Eens in de drie jaar vond op die heuvel, die niets meer prijs geeft van de vorstelijke pracht en praal van jaren her, een groots volksfeest plaats, er werd gegeten, gedronken, gevochten en verga derd en soms getreurd. Als een vorst het ondermaanse verruild had voor een andere bestemming, zette zich vanaf de koninklijke re sidentie Tara een begrafenisstoet in beweging naar Brugh na Boin- ne, de vallei van de Boyne, waar de overledene werd bijgezet in een van de tumuli (grafheuvels) in het dal. Vandaag de dag liggen er nog ver schillende grafheuvels op de noor delijke oever van de rivier tussen Slane en Drogheda. Sommige ver zonken in de zompige bodem, an dere zoals de graven van Knowth, Dowth en Newgrange, prominent zichtbaar in het groene land. Het graf van Knowth is niet te bezichti gen, dat van Dowth incidenteel (maar dan ook alleen met toestem ming van het ministerie van Pu blieke Werken). Newgrange is van maart tot en met september toegankelijk. „Jaar lijks," zegt Dermot McCullen, één van de Newgrange-gidsen, „trekt deze grafheuvel zo'n 130.000 bezoe kers. Het is daarmee één van Ier- lands belangrijkste toeristische at tracties. Of dat de komende jaren zo blijft valt te betwijfelen. De tom be is dringend aan restauratie toe, maar er is geen geld. Overigens is( dat niet het enige probleem. Willen we de grafheuvel goed opknappen, dan moet de koepel open en zoiets kun je gemakkelijk doen in Spanje of Griekenland, maar in Ierland is dat onbegonnen werk. Het klimaat is eigenlijk ons grootste probleem. De regen, altijd maar die regen..." Een Oostenrijker is op souvenir- jacht. In de nauwe gang naar de grafkamer zet hij een zakmesje in het gesteente. 'Even mijn initialen nalaten' moet hij gedacht hebben. McCullen is hem voor en vraagt hem beleefd te stoppen met zijn beeldhouwwerk. De gids loodst een dertig toeristen door de nauwe achter een langwerpige steen met Keltische spiralen verscholen gang naar de ronde grafkamer. De opstaande stenen in de gang dra gen ornamenten uit het Stenen en het Ik-tijdperk. 'John was here' und Ludwig, Jacques et Vera. De grafkamer bestaat uit een ronde ruimte met drie zijkamertjes. Bo ven de hoofden torent zich een taps toelopend plafond van grote stenen. De bovenste deksteen, zes meter boven het grondoppervlak, weegt, zo zegt de gids, tweeëntwin tig ton. Boven die steen ligt nog eens zes meter aarde. Zonnestraaltje Het is alsof je in het hart van de we reld staat. Zeker als de gids ook nog eens het licht uitdoet. De be zoekers houden van spanning de adem in. Even althans. McCullen doet zijn verhaal. „Eens per jaar en wel op 21 december, het begin van de winter, valt om precies 8.58 uur (onder voorbehoud dat het onbe- De ingang tot de grafheuvel van Newgrange. foto Iers Verkeersbureau wolkt weer is) een zonnestraal in de nauwe doorgang tot in de tom be. Zeventien minuten lang kleurt dan het binnenste van de grafheu vel goudgeel en zijn alle tekens en details in de wanden en de graven waar te nemen. Let u maar eens op..." Langzaam draait hij een lichtknop aan, een gouden gloed valt door de meterslange gang tot in de grafkamer. Gezichten kleu ren geel. De interesse valt op de ge zichten te lezen. Even terug in de tijd, ver terug, maai' niet lang. De spaarlampen flikkeren weer aan. „Thats all folks...." Het bezoekje aan Ierlands innerste heeft hooguit tien minuten ge duurd. Voor het graf wachten reeds drie nieuwe groepen. Om de tijd te doden maken de mensen een rondje om de heuvel met een middellijn van honderd meter, proberen kinderen te klimmen op de twaalf nog resterende standing stones (de andere - en dat waren er tientallen - zijn in de loop der tijd verdwenen in de stenen omheinin gen van de weilanden in de vallei, wisten de boeren veel...) Tot 1962 ging de heuvel volledig verscholen onder het groen. Boven op het vorstengraf graasden scha pen en koeien. Toen dat jaar de Ier se Staat zich aandiende om het stuk grond met de grafheuvel over te nemen was de boer allang blij. Zijn beesten braken de poten op de bult... De tumulus van Newgrange was volledig verwaarloosd. Een ploeg deskundigen legde de stenen heuvel volledig bloot en opende de gang. Binnenin bleek er in bijna 5000 jaar niets veranderd te zijn. De bodem van de tombe was kurk droog gebleven, de stenen zaten nog precies in hetzelfde patroon als ze vijftig eeuwen tevoor geor dend waren. Alleen de buitenring was volledig vernield, de staande stenen grotendeels verdwenen. De Ierse staat stak tonnen in de res tauratie en McCullen gaat er van uit dat de komende jaren nog eens tonnen nodig zijn om de heuvel in stand te houden. Het is volgens hem met Newgran ge precies zo als met de prehistori sche grotten van Lascaux en Alta- mira. Hoe meer mensen je er in laat, hoe sneller de erfgoederen uit het Stenen Tijdperk vergaan. De genoemde grotten zijn - omdat de grotschilderingen dreigden te wor den aangetast - gesloten. De gids sluit dit toekomstperspectief voor Newgrange niet uit. „Eigenlijk," stelt McCullen. „zou den we het bezoek aan de tombe aan banden moeten leggen. We - de gidsen - proberen dat ook door de bezoekers op te vangen en dan groep na groep in hoog tempo door de tombe te leiden, maar prettig werkt dat niet. Wat we missen is een gedegen informatiecentrum in de directe nabijheid van Newgran ge. Waar we met behulp van beel den de mensen het verhaal kunnen vertellen wat we nu in de tombe doen. We zijn ervan overtuigd dat na een goed verhaal veel mensen niet per se meer de tombe in willen. Maar ach, er wordt al jaren gepraat over zo'n centrum. De plannen zijn uitgewerkt, maar nu is er weer sprake van dat het in Drogheda (twintig kilometer oostelijker) zou moeten komen. Verstandig lijkt me dat niet, maar wie ben ik..." Conny van Grembreghe Canon heeft iets gedaan waar op de eenvoudige zakenman, de kleine kantoorhoudster, al een tijd zat te wachten. Het com bineren van een goede computer printer met een fax. Een appa raat dus, dat twee andere machi nes op het bureau vervangt. De meeste kleine kantoren behelpen zich met een losse printer en best wel handige faxmachientjes, die echter speciale faxrollen nodig hebben. Maar het papier krult, verbleekt, kan vaak niet opnieuw wordt gefaxt, omdat het dan vastloopt in het apparaat en er steevast gescheurd uitkomt. Met de, wat afmetingen betreft, zeer bescheiden Canon B-320 (grondvlak 36 bij 30 cm ongeveer) is dat in één klap afgelopen. De printer 'engine' werkt volgens het inktspuit-principe. Uit zo'n bubblejet komen bijna 'gedruk te' velletjes papier en het maakt niet uit of dat nu een brief uit de computer is of (op gewoon pa pier) een fax. Want het apparaat wordt zowel op de telefoonlijn, als op de printer-uitgang van de computer aangesloten. De inktjet-printer heeft stan daard niet geweldig veel letterty pen aan boord: Prestige en Cou rier. In de Epson LQ mode een paar meer. Maar wie Windows en een bijpassende tekstverwerker op zijn computer gebruikt, zit daar niet mee. Vrijwel elk letter type is dan mogelijk en de af- druksnelheid is hoog. De Canon heeft een toets waar mee het machientje kan worden omgeschakeld van fax naar com puterprinter. Mocht er tijdens Deze machine van Canon is papierfax, telefoon, printer, kopieerapparaat en desgewenst ook nog ant woordapparaat. fotoGPD het printen een faxbericht ko men. dan is dat geen probleem: het toestel slaat het bericht in het geheugen op. Na het printen en terugschakelen naar fax wordt het ontvangen bericht au tomatisch afgedrukt. Buffer Het geheugen speelt ook een rol als buffer, wanneer het papier of de inkt op is. Dat gebeurt bijna altijd bij afwezigheid. De fax piept om aan te geven dat de pa- pierla dient te worden gevuld, of het inktreservoir vervangen en vermeldt dat ook in het display. Volgt er geen reactie, dan blijft een rood alarmlampje branden, dat opvalt als men terugkomt. Even de schaarste opheffen en de berichten rollen uit het machien tje. Het geheugen is niet onuit puttelijk: 30 pagina's met niet al te veel tekst. Zitten er grafische zaken tussen, eventueel 'fine' mode. dan loopt het geheugen zo vol. Wat fax-functies betreft kent de Canon geen beperkingen. Afge zien van het feit dat hij ook als kopieertoestel te gebruiken is (keurig op gewoon papier), kent hij alle trucjes van de letterlijk veel grotere broers. Nummerher haling, snelkiezen (16 bestem mingen), verkort kiezen (100 nummers), groepsverzenden (115 bestemmingen), transit verzen den, polling, uitgesteld verzen den (op goedkope uren) en ver zenden en ontvangen van ver trouwelijke documenten. Dat laatste gaat met een wacht woord. Via een wachtwoord kan men trouwens de fax geheel of ge deeltelijk op slot zetten, zodat het niet mogelijk is dat anderen het apparaat gebruiken en op uw kosten faxen of bellen, want dat laatste kan ook. Enkele lijn Juist omdat deze printer/fax ge schikt is voor het kleine kantoor, kent hij ook een complete (handsfree zelfs) telefoon-moge lijkheden. Bij het aannemen van een telefoontje herkent de auto matische fax/telefoon schakelaar wat voor soort 'gesprek' er bin nenkomt. Er rolt dan automati sche een fax uit of de telefoon gaat netjes over. Dat is van groot belang als er thuis of op kantoor maar één lijn ter beschikking staat. Alle functies, als verkort kiezen en dergelijke zaken, maar ook het blokkeren van de buiten lijn (wachtwoord) staan hier eveneens ter beschikking. De Canon kent twee typen B320 én B340. Bij de laatste is het aan tal functies nog weer groter. Aan de fax/printer en telefoon is dan ook nog een digitaal antwoord apparaat toegevoegd. Hugo van der Heem Groter dan Limburg zal de Harz in Midden-Duits- land niet zijn, maar door zijn ruige natuur is het wel zeer in drukwekkend. Eindelijk, na bijna een halve eeuw, is de Harz weer een ongedeeld para dijs dankzij de Wende in 1989, waardoor beide Duitslanden zijn herenigd. De regionale VVV doet er alles aan om weer in de gunst te komen bij met name de Nederlanders. Aan de prijzen kan het niet liggen, voor elke portemonnee zijn riante arrangementen be schikbaar. Eens het centrum van het Hei lige Roomse rijk. nu een lief plaatsje zoals er zoveel zijn in de Harz. Slenterend door de Anton-Pieck-achtige straatjes van Goslar krijg je het gevoel, dat hier de Gemütlichkeit is uitgevonden. Waarheen je ook kijkt, uit alle gevels van de ty pisch Duitse Vakwerk-huizen valt de sfeer klaterend op het plaveisel. Het lijkt alsof de bur gers genoeg hadden aan de zoe te broodjes van bakker Suiker- bol en de mooie pakken van kleermaker Knipschaar. Duizend jaar heeft de rijkdom door de straten van de stad ge stroomd. Dankzij de nijvere mijnwerkers van de Rammels- berg. de onuitputtelijke 'schat kamer' van de stad, die dag in dag uit zilver naar boven brachten. Geen wonder dat ko ningen en keizers daar graag hun macht demonstreerden, zelfs pausen lieten er zo nu en dan hun gezicht zien. Een ander beeldschoon plaats je, dankzij het meest adembe nemende raadhuis van de re publiek een bezoek meer dan waard, is Wernigerode. Het eens zo bloeiende streekcen- trum in het oostelijke deel van de Harz. beeft van de frustra ties. De bedrijvigheid heeft kort na het Grote Geluk een enorme dreun moeten incasse ren. De bewoners krijgen links en rechts te horen dat ze eigen initiatief moeten tonen, risico's moeten nemen, zelf verant woordelijkheid moeten dra gen, moeten leren incasseren. Ze moeten dit, ze moeten dat, ze moeten zus en ze moeten zo. Kortom ze moeten onderne men in plaats van wachten op iemand die wel even vertelt wat ze moeten doen. Maar de grote vraag is: hoe? Ellende Een schokkend voorbeeld van de heersende ellende is Thale, een schattig plaatsje van pak weg 16.000 inwoners. Het ligt in het mooiste stuk van de Harz: wildstromende rivieren, impo nerende rotsformaties en schit terend bosgebied. Wie van wandelen houdt, kan daar zijn hart ophalen. VVV-informatri- ce Martina Spier vertelt met aanstekelijk enthousiasme honderduit over de schier ein deloze mogelijkheden, die een toerist in dit vakantiegebied tot zijn beschikking heeft. Maar een voorbijganger, die sceptisch luistert naar haar be toog. fluistert zijn eigen ver haal als zij de hoek om is. „Het gaat niet goed met Thale", zegt hij zichtbaar treurig, „vóór de Wende werkten 7000 bewoners bij het plaatselijk ijzer- en staalbedrijf, nu nog maar vier honderd. De kans zit er in dat binnenkort ook voor hen het doek valt. De werkloosheid wordt schrikbarend hoog, zo tegen de veertig procent." Niettemin blijven de Harzers ij zeren Heinen. Ze roepen met volharding 'Glück auf, ook al zitten ze nog zo diep in de put. Met de moed der wanhoop stor ten de 'oosterlingen' zich op de uitbreiding van bijkans de eni ge industrie die rendement op levert: het toerisme. Zelfs in de kleinere plaatsen, waai' niet met grote gebaren kan worden gewezen op culturele en/of his torische attracties, wordt hard gewerkt aan een aansprekend alternatief. Noemen we Elbin- gerode. Als plaats niet veel bij zonders, maar niettemin aan trekkelijk om twee redenen: ze ligt aan de rand van een natio naal natuurpark, waardoor liefhebbers van flora en fauna optimaal worden bediend, en ze heeft een voormalige ijzer mijn veranderd in een blikvan ger voor toeristen. Wie iets van de Harz wil begrij pen. kan zo'n mijn niet over slaan. Dat gebied zit zo vol ert sen, dat het door de eeuwen heen op veel plekken is door boord. Drie keer is de Harz zo kaal geweest als een pas ge schoren schaap, omdat al het hout was gekapt door de schachtenbouwers. Nu bloeien de bergen weer als nooit tevo ren, omdat men met de erts winning is gestopt. Kansen gemist Claus Wolters. de grote baas van de regionale VVV. heft bei de handen ten hemel. „Noem mij eens een aantrekkelijker gebied dan de Harz?", verzucht hij, „en toch zien we elk jaar minder Nederlanders komen. Vertelt u ons alsjeblieft wat we verkeerd doen." Als de sight-seeing door de pa rel van Midden-Duitsland voorbij is, kunnen we hem een antwoord geven. Het is duide lijk, dat lang niet alle kansen worden benut. In het idyllische plaatsje Stolberg bijvoorbeeld, waar jaarlijks veel Nederlan ders heen gaan, weet niemand hoe het precies zit met de rela tie tussen prinses Juliana en het geslacht Stolberg, waarvan het slot hoog boven het stadje staat te glanzen. Met gedegen onderzoek en bloeiende fanta sie moet daaruit toch een inte ressante 'Oranjerie' kunnen voortkomen? Aan de prijzen kan de grote te rugloop niet liggen. De hotels zijn gemiddeld niet duurder dan in Nederland en de pen sions, inclusief riant ontbijt, zijn zelfs goedkoop. Voorbeeld: een gezin van vier personen kan voor 900 mark een week heel aangenaam in de Harz doorbrengen. In dat bedrag zijn de pensionkosten en de uit jes naar lieftallige stadjes in de buurt verwerkt. Eén beper king: voor opgroeiende jonge ren, die verslingerd zijn aan disco's, valt in de Harz niet veel te beleven. Jos Bouten De Harz is ook per auto niet moei lijk bereikbaar. Vanuit Utrecht rijdt men via Amersfoort naar Apel doorn om vandaar meteen de E30 op te draaien. Via Hengelo en Osna- brück voert de E30 naar Hannover. Vanmt die plaats doorrijden naar Hildesheim, welke plaats aan de rand van de Harz is gelegen. Hotel Kaiser in Goslar, een van de fraaie stadjes in de Harz. fotoGPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23