ROVINCIALE ZEEUWS Scheuring in CD zet door Brinkman doet alsnog afstand van omstreden commissariaat Amerika rouwt om Jackie Kennedy Haring van prima kwaliteit Russen vinden deel van gestrande schip Willem Barentsz 4 WEKEN VOOR/13,- Partijbestuur handhaaft schorsing Vlissings raadslid Poppe PILAAR Het Goese Meer reportage 31 Vm 37 ater opnieuw regen Wolkenvelden, ook een enkele opkla- ugl kleine kans op een bui. 's Mid- jgs bewolkt van het zuiden uit regen, 'atige oostenwind. Maximum tempe ratuur rond 17 graden. 37e jaargang no. 118 gterdag 21 mei 1994 jsse nummers 2,00 Pinkster- uittocht: file-lengte 235 kilometer DRIEBERGEN (GPD) - Vakantieverkeer en veel f aanrijdingen veroor zaakt door zware regen buien, hebben gisteren gezorgd voor grote drukte op de autowegen. Om half zes bereikte de drukte een piek: er wa ren toen 43 files met een lengte van ongeveer 235 kilometer. „Dat het druk zou worden, was voorspeld, maar dit was ook door ons niet inge calculeerd", aldus een woordvoerder van het Korps Landelijke Poli tiediensten in Drieber gen. Er werden bij het Korps in totaal veertig aanrij dingen op de autosnel wegen gemeld. Daarbij waren honderd voertui gen betrokken. Het ging voornamelijk om mate riële schade; twee ge wonden werden naar een ziekenhuis vervoerd. De grootste problemen deden zich voor op de A2 Utrecht-Den Bosch- Eindhoven in beide rich tingen. Ook de A12 gaf veel 'file leed'. Tussen de Duitse grens en Utrecht ont stonden op diverse plaatsen files met een lengte van ongeveer 46 kilometer. Op de A16, richting Breda, ontstond tussen het knooppunt Ridderkerk en de Moer- dijkbrug een 20 kilome ter lange stoet langzaam rijdend verkeer. De brug bij Gorinchem op de A27 richting Breda, was goed voor een file van 15 kilo meter. DEN HAAG (GPD) - Het hoofd bestuur van de Centrumdemo- 1 craten handhaaft de schorsing van het Vlissingse CD-I id Poppe wegens zijn kritiek op de partij leiding. Deze heeft laten weten uit de partij van Janmaat te stappen. Hij zal op eigen titel doorgaan in de gemeenteraad van Vlissingen en krijgt in ieder geval een van zijn collega-raadsleden, Lagace, mee. De derde CD'er in Vlissin gen, Van Scheppingen, aarzelt nog. Poppe overweegt nu zich bij de Burgerpartij Nederland aan te sluiten, die kort geleden is op gericht door drie ex-CD-raadsle- den uit Roosendaal. Met het vertrek van Poppe dreigt een verregaande scheu ring van de partij, waar al tien raadsleden zijn opgestapt. Nog eens acht zetels staan op de tocht. De CD behaalde 77 zetels bij de gemeenteraadsverkiezin gen. Volgens Poppe zijn ver schillende raadsleden uit andere gemeenten solidair met zijn ver trek. Ook de leden uit Amers foort en Lelystad staan achter de standpunten van Poppe. Die willen echter nog niet kenbaar maken of zij hem in de afsplit sing zullen volgen. Vandaag of morgen volgt daarover beraad. Tot op heden heeft slechts één CD-raadslid zich bij het Neder- ITO 'vergeet' ramenuitslagen iwo-biologie ieuwe stijl EN HAAG (GPD) - Voor rond 2.500 examenkandidaten bio- Igie Vwo-nieuwe-stijl duurt tl wachten op de uitslag dit ter extra lang. Pas na het eekeinde zullen zij weten of ze t meerkeuze-vragen goed (antwoord hebben. Het CITO, ^verantwoordelijk is voor de aamens, bleek vrijdag de uit- agen niet te hebben verzon- tn. „Een menselijke fout", al- tieen woordvoerder, t CITO, dat een werkdag na iet examen de officiële uitkorn- len beschikbaar stelt aan het INP, Teletekst en ook deze rant, bleek vrijdag alleen de ilslagen van het examen-oude- t|jl gezonden te hebben. Dat ex- men was door ongeveer 4000 ierlingen afgelegd. Medewer- «rs konden gisteravond het saar beveiligde CITO-gebouw ilet meer binnenkomen om als- log de juiste resultaten te ver- Huren. f( Us verklaring wees de CITO- •v oordvoerder op de nieuwe op- et van de examens. De afgelo- 1i «n jaren bestond biologie uit «eerkeuze-vragen. In de tieuwe stijl' is vooral sprake fan o en vragen. Kennelijk lacht men dat het hele examen afsluitend uit 'open vragen' be- tod. zie pagina 15 'arlement van lekraïne schort nieuwe grondwet ran de Krim op :3 jR'EV/SIIVIFEROPOIVMOSKOU 0 jWFP/DPA) - Het Oekraïense (Parlement heeft vrijdag de nieuwe grondwet van de Krim Ei' opgeschort. Het pro-Russische Parlement van de autonome re- jPubliek in Simferopol had de Wmdwet, die de banden van de lr'm met Oekraïne losser "naakt, eerder op de dag aange- nomen. 3 Kiev geeft Simferopol volgens ijj lezelfde resolutie van het parle- nent tien dagen de tijd om „de conformiteit met de grondwet 'g jfn de wetten van Oekraïne te ju jorstellen". Het parlement van 8? floKrim wordt dus in de gelegen- le'd gesteld zelf de separatisti- che passages uit de nieuwe fondwet te schrappen. 1 1 bevolking van de Krim - 67 weent etnische Russen - heeft :tl herhaaldelijk uitgesproken °or een terugkeer bij Rusland. "1954 hevelde Chroesjtsjov het «liereiland over van Rusland 'j foar Oekraïne, waaruit de Rus- p Psche partijleider zelf afkomstig •was. John F. Kennedy jr deelt verslaggevers mee dat zijn moeder is overleden. WASHINGTON (GPD) - Overal in Ameri ka hangen de vlaggen nog halfstok, ter herinnering aan de dood, vier weken ge leden, van oud-president Richard Nixon. Maar aan de periode van nationale rouw komt nog geen einde. De dood van de ge liefde Jacqueline Kennedy Onassis heeft de Amerikanen zeker zo diep aangegre pen als die van de omstreden president. Voor het appartementengebouw aan Fifth Avenue in New York, waar de wedu we van president John F. Kennedy en de Griekse reder Aristoteles Onassis vrijdag nacht op 64-jarige leeftijd overleed, drom den vrijdag honderden mensen samen. De stoep voor de deur was bezaaid met bos sen bloemen en briefjes van Newyorkers. 'God Bless You. We zullen je missen', stond er op een. Het is nog niet bekend wanneer en waar Jackie Kennedy Onas sis, die leed aan kanker aan het lymfestel- sel, wordt begraven. Haar kinderen John jr. (33) en Caroline (36) beslissen daarover. Miljoenen Amerikanen beschouwden haar nog altijd als een van de hunnen, ook al was zij al tientallen jaren verdwenen uit het publieke leven. „Meer dan enige vrouw van haar tijd, heeft zij ons volk en de wereld bekoord met haar intelligentie, elegantie en gratie", zei president Bill Clinton. „De natie heeft een schat verloren", zei de huidige First Lady Hillary Clinton. „Zelfs oog in oog met een ondraaglijke tragedie, foto Tomothy Clary/AFP droeg zij het verdriet van haar familie en van ons hele volk met een kalme kracht die ons allen die rouwden geruststelde", aldus Clinton, verwijzend naar Jackie Kennedy's waardige optreden na de moord op haar man in 1963. Ook oud-pre sident Ronald Reagan sprak vrijdag niets dan lovende woorden over Jackie 'O'. Vol gens Kennedy-biograaf William Manches ter speelde Jacqueline Kennedy een cru ciale rol na de moord op John F. Kennedy. „Zij diende als een brug naar het land, dat nog niet klaar was voor Lyndon Johnson", de vice-president die Kennedy opvolgde. „Zij was in rouw, maar nam alle beslissin gen. Zij verenigde ons in ons verdriet", al dus Manchester vrijdag. DEN HAAG (GPD) - CDA-frac- tievoorzittcr Brinkman legt alsnog zijn omstreden commis sariaat neer bij het bedrijf Ars- cop bv in Scherpenzeel. Deze stap staat volgens de politicus los van de affaire rond de direc teur van het bedrijf, zijn aange trouwde oom. A. Valkenburg die verdacht wordt van fraude en verboden wapenbezit. Brinkman zegt dat hij ruim vóór de verkiezingen al bij de directie van het bedrijf heeft ge meld dat hij zijn commissariaat mogelijk op zou geven in ver band met toetreding tot het ka binet. In een verklaring stelt Brink man dat hij 'geruime tijd gele den' had afgesproken na de ka merverkiezingen een besluit te zullen nemen over al zijn neven functies met het oog op zijn 'poli tieke functie-uitoefening'. Hij stelde bij die bijeenkomst al leen zijn commissariaat te zullen neerleggen indien hij zou toetre den tot een kabinet of indien nieuwe strafrechtelijke feiten over Arscop boven tafel zouden komen. Het eerste is voorlopig niet het geval. Volgens zijn woordvoerster zijn er evenmin nieuwe strafbare feiten boven water gekomen. De woordvoer ster kon geen antwoord geven op de vraag wat de verkiezingen dan hebben veranderd aan de 'politieke functie-uitoefening' van de CDA-fractievoorzitter. Brinkman gaf zijn verklaring overigens pas uit nadat via de GPD uitlekte dat hij zijn com missariaat alsnog ging neerleg gen. Hij wilde de zaak helemaal stilzwijgen. Het CDA-partijbestuur is niet onverdeeld gelukkig met het feit dat Brinkman pas nu zijn com missariaat heeft opgegeven. Het 'respecteert' volgens waarne mend voorzitter T. Lodders ech- DEN HAAG (GPD) - „Prima beter wensen," meldt schip haring, zo aan het begin van per Pronk van de Schevenin- het seizoen kunnen we niet gen 6 vanaf de visgronden iets ten noorden van de Dog- gersbank. Dit laat het Nationaal Visbu- reau in Rijswijk vrijdagmor gen weten. Na de wat §ombere berichten vorige week over de kwaliteit van de haring, kijkt men nu terug op vijf dagen van heel goede aanvoer. De kwaliteit van de haring zou zelfs beter zijn dan de laatste twee jaar. De Nederlandse ha ringvloot is vanaf afgelopen maandag op de Noordzee ac tief. Volgende week dinsdag (24 mei) wordt in de Scheve- ningse visafslag traditioneel het 'eerste' vaatje haring ge veild. Op woensdag is de Hol landse Nieuwe in het gehele land verkrijgbaar. ter de stap van Brinkman ook al had de partij liever gezien dat hij deze een maand eerder had ge zet. Het bestuur' wilde Brinkman toen al 'losmaken' van de com motie over de van fraude ver dachte directeur, de aange trouwde oom A. Valkenburg. Brinkman houdt vol dat hem de aanvaarding van het commissa riaat niet te verwijten valt. Hij zegt de boeken van Arscop BV voldoende te hebben nagekeken op onregelmatigheden. Zijns in ziens was het verantwoord op grond daarvan commissaris te worden van het bedrijf ter behar tiging van de belangen van en kele kinderen van zijn geschei den oom. De CD A-leider legt ook zijn func tie neer als voorzitter van de Stichting Mondriaan, welke subsidies verstrekt aan beelden de kunstenaars. Eveneens stopt hij als voorzitter van de Raad van Toezicht van het Rijksmu seum voor Oudheden in Leiden. BOUWMATERIALEN GOES lands Blok van de Utrechtenaar Vreeswijk aangesloten. Poppe vindt de groepering van Vrees wijk onbespreekbaar als alter natief voor de Centrumdemo craten. De Vlissinger werd gis teravond overigens officieel voor een jaar geschorst als lid van het hoofdbestuur. Hij werd niet ge royeerd. Poppe vond evenwel ook de schorsing onbespreek baar. Een ander geschorst lid. Van Es-Van der Spek uit Delft, overweegt niet uit de partij te stappen. Intimidatie Poppe werd gisteravond net als de aanwezige journalisten geïn timideerd door medewerkers van Janmaat. Ze dreigden met niet nader te noemen sancties. De vergadering in het gebouw van de Tweede Kamer verliep emotioneel. Buiten was het ge schreeuw te horen. Poppe werd ondanks de publieke herrie ge waarschuwd niets te zeggen over hetgeen binnenskamers was besproken. De Vlissinger merkte na afloop alleen op dat in het hoofdbestuur geen openlijk bijval voor zijn pleidooi werd ge vonden om een nieuwe partij voorzitter in de plaats van Jan maat te benoemen. Janmaat weigert die functie op te geven. HET ALLERLAATSTE NIEUWS over wonen aan vindt u op pagina 40 Bewaren van post in vakantie fors duurder DEN HAAG (ANP) - Vlak voor het vakantieseizoen heeft PTT Post de tarieven voor het bewa ren van post zeer fors opge schroefd. Op maandbasis is het tarief 400 procent gestegen van 7,50 naar ruim 32 gulden. Dit heeft PTT Post vrijdag beves tigd. Jaarlijks maken ongeveer 60.000 mensen gebruik van de bewaar- service, vooral in de vakantiepe riode. De post wordt dan niet be zorgd, maar apart gelegd. Een woordvoerster van de PTT zegt dat de forse verhoging on derdeel is van het nieuwe beleid om de diensten aan te bieden te gen tarieven die meer overeen komen met de kosten. Zo zijn ook de tarieven verhoogd voor het bezorgen van poststukken waarbij de postbesteller moet aanbellen bij de ontvanger. Bo vendien maakten volgens de woordvoerster nogal wat klan ten oneigenlijk gebruik van de bewaarservice. Zij lieten de post het hele jaar door vasthouden. Een woordvoerder van de Con sumentenbond vindt de argu mentatie van PTT Post voor de tariefsverhoging op zich billijk, maar plaatst wel een kantteke ning. „Deze en andere services zijn dus blijkbaar in het verleden gefinancierd door andere tarie ven. Nu er geen geld meer hoeft te worden bijgelegd bij deze ver lieslijdende diensten, kunnen bijvoorbeeld andere tarieven omlaag", zo meent de woord voerder van de Consumenten bond. Hij doet PTT Post de sug gestie om de aangekondigde op heffing van de laatste buslich ting niet uit te voeren. iAdvertentie OLDTIMERBEURS 21 t/m 23 mei zie voor info pagina 14 Ed Nijpelstrechts) kocht ijsjes om zijn heethoofdige opposanten in de formatiegesprekken wat af te koelen. Piet Steenkamp (links) rustte tussen de bespekingen uit op het veldbed in zijn kamer. Dries van Agt bleef een dag mokken in het Catshuis toen hij zijn zin niet kreeg. Achter het politieke belang heeft de persoonlijke aanpak een grote invloed op de kabinetsformaties in Nederland. Verder in de bijlage Reportage: Generaal Spoor xoilde geen vrede in Indiè Fotorubriek: fluitekruid Kees Slager, oer-Zeeuiv en geboren opposant Vogelparadijsjes in Krammer-Volkerak. Leven in Washington en Peking Jan de Hartog en zijn hoofdpersonen ivor- den oud Verkrachtingsslachtoffer laat de ellende achter zich. Thijs Libregts De beslissing van Feyenoord- voorzitter Jorien van den Herik om Thijs Libregts aan te stellen als algemeen direkteur is bij het trainers-duo Van Hanegeml Meijer niet in goede aarde geval len. ,,lk wil niets met hem te ma ken hebben", beweer de Van Hanegem giste- Q ren. I O* WÊÊÊÊÊm Opinie en achtergrond; 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie; 4; Radio en televisie: 7, 8 en 9; Provincie: 11,13,15 en 17; Sport: 18 en 19; Vrije tijd: 21, 22, 23, 25 en 27, Reportage: 31, 32, 33, 35 en 37. van onze correspondent Hans Geleijnse Bijenkorf haalt aanstekers uit de schappen AMSTERDAM (ANP) - De Bij enkorf heeft vrijdag besloten een gevaarlijke aansteker uit de schappen van haar warenhui zen te halen. Bij enkele exem plaren bleek dat zij na het afvul len met gas kunnen lekken, waardoor een forse vlam kan ontstaan met brand of brand wonden als gevolg. MOSKOU - Een Russische expeditie heeft een deel van het schip van de Nederlandse ont dekkingsreiziger en cartograaf Willem Barentsz en kapitein Ja cob van Heemskerck ontdekt. Een drietal leden van de Neder landse Nova Zembla-expeditie die vorig jaar restanten van het Behouden Huys op Nova Zem- bla ontdekte, heeft vrijdag in Moskou de vondst kunnen be kijken. Een verheugde expedi tieleider Henk van Veen vertel de vrijdagavond dat na onder zoek „onomstotelijk vast staat" dat het om een deel van Ba rentsz' schip gaat. De ironie wil dat de Russen het restant van het schip - het gaat om een deel van 3.5 bij 1.5 meter van de bodem, vlakbij de kiel al in 1992, een jaar voor de Ne derlandse expeditie, hebben ge vonden. Van Veen vertelde vrijdagavond dat van Russische kant al is toe gezegd dat het scheepsdeel in 1996 naar Nederland zal komen voor de festiviteiten ter gelegen heid van 400 jaar Barentsz. Scheepsbouwexpert, Ab Hoving van het Rijksmuseum zei dat de afmetingen van het stuk passen binnen de beschrijving die Ger- rit de Veer, een van Barentsz' be manningsleden, in zijn dagboek heeft gegeven. De Russen heb ben het gevonden op 300 pas af stand van het Behouden Huys, ook dat komt overeen met de ge gevens die De Veer vermeldt. Diens dagboek met tekeningen werd in 1871 door een Noorse expeditie gevonden. Het ligt nu in het Rijksmuseum in Amster dam. Hoving zei ook dat onderzoek naar de datering en afkomst van de spijkers in het houtwerk uit wijst dat het om het schip van Barentsz en Van Heemskerck moet gaan. Het schip was 18 me ter lang. Dat zo weinig van het in de win ter van 1596-'97 tussen het ijs ge kraakte schip is terug gevonden, komt omdat van de wrakstuk ken het Behouden Huys werd gebouwd. Bij twee eerdere po gingen met andere kapiteins om een noordelijke doorvaart te vin den, werden Bereneiland en Spitsbergen in kaart gebracht. Voor het invallen van de Pool- winter keerde men terug naar huis. Bij de derde tocht, ditmaal met Van Heemskerck als kapi tein. besloot expeditieleider Ba rentsz te overwinteren op Nova Zembla om in de vroege zomer verder noordwaarts te kunnen varen. Na een barre winter op het on herbergzame eiland te hebben doorgebracht, werden van wrak hout twee sloepen gebouwd. Van Heemskerck en een deel van de bemanning hebben daar mee het Russische schiereiland Kola kunnen bereiken. Willem Barentsz overleed onderweg. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving kf 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 Do PZC 'n dijk van een krant 713214 000019 SMB0HHN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1