Staten bezegelen waterschapsfusiepoel boomkikkers in oef' PZC Fietsvlaggetjes veroveren ook Axel en Sas van Gent Studenten bepleiten gebied De Knokkert liegende brigade loudt internationale winkeldieven aan Provincie steekt geld in aankoop natuur Algemene Zeeuwse provincie 13 edeputeerde Dek hoopt dat Zeeuwsch-Vlaanderen voorbeeld volgt gp/gvp/rpf Wandelwagen voor Farah ZATERDAG 21 MEI 1994 .onze verslaggever DDELBURG - De fusie van vjer waterschappen boven tfesterschelde heeft vrijdag zegen gekregen van provin- Ie staten. Alleen de SGP- clie stribbelde wat tegen, ar uiteindelijk stemden alle tenleden voor. De fusie moet 1996 rond zijn. Gedeputeerde a. M. Dek hoopte dat de euws-Vlaamse waterschap- n het voorbeeld zullen vol- ii, Van dwang wilde hij niets Él. historische beslissing viel bij- in stilte. Zelfs de voorzitters n de meeste waterschappen ijeenkomst Middelburg [DDELBURG - De combina- jSGP-GPV-RPF houdt maan- - 30 mei een verkiezingsbij- akomst in de Ontmoetings- irk aan de Oosterschei de- i raat in Middelburg, gewijd linde verkiezingen op 9 juni i ior liet Europees parlement, zijn de nummers een, ee en drie op de SGP-GPV- PF-lijst: L. van der Waal GP), J. Blokland (GPV) en R. n Dam (RPF). Centraal staat Et onderwerp: Nederland, zelf- andig in een samenwerkend iropa. De drie christelijke par- jen verzetten zich tegen het ge- rceerde eenheidstreven naar 31 superstaat Europa, dat is ;gd in het Verdrag van aastricht. ibijeenkomst begint om 20.00 hadden niet de moeite genomen naar Middelburg af te reizen. Dat was zeven jaar geleden heel anders. Gedeputeerde staten stelden toen voor de zeven Zeeuwse waterschappen tot twee terug te brengen. De sta tenzaal puilde uit, herinnerde H. Venekamp (PvdA) zich. Het ver zet tegen de fusieplannen was enorm en het gs-voorstel sneu velde. Alleen de PvdA, drie- CDA'ers en CPN/PSP waren voor. Venekamp vierde vrijdag een verlate overwinning. öGP'er M. J. Goud wilde de PvdA'er zijn triomf niet ontzeg gen, omdat het fusievoorstel de ze keer door de waterschappen is gedaan. „Het komt nu van on deraf, dat maakt het ons moei lijk tegen te stemmen." Dat deed de SGP-fractie ook niet, maar zonder slag of stoot gaf Goud zich niet gewonnen. Hij vreesde een toenemende bu reaucratie bij één groot water schap. Het financiële voordeel voor de ingezetenen is volgens hem ook erg twijfelachtig, „En bedenk", waarschuwde Goud, „dat deze fusie door de rijksover heid is afgedwongen. Die komt met steeds strengere kwaliteits eisen." „Een laatste rituele bezwerings- dans", kenschetste Venekamp de toespraak van Goud. Zo vatte gedeputeerde Dek het ook op. Glunderend hield hij zijn be toog, zich ten volle bewust van het historisch moment. „Het wachten is op Zeeuwsch-Vlaan deren, maar die waterschappen komen ook wel", hoopte hij. „We moeten hen de tijd gunnen." Niet één statenlid waagde het een voorstel te doen om een sa menvoeging in Zeeuwsch- Vlaanderen te forceren, al had Venekamp dat graag gedaan. Zwsch-Vlaanderen De drie Zeeuws-Vlaamse water schappen moeten er samen uit komen, net als boven de Wester- schelde. Haast hebben ze niet. „We werken al sinds 1988 samen in één adviesdienst waterbe heer", vertelde dijkgraaf ir C. J. Geslaagd irgopleidingen Koudekerke - an het Zeeuws Instituut Zorg- èidingen, Sector Opleiding I Ziekenverzorgende te Kou- kerke, zijn geslaagd voor het a zeken verzorgende: lek van Belle, Vivianne de Boe, unie van den Boomgaard-Da- Idse, Bianca van den Broeke, laartje Eckhardt, Janny den tter-Harinck, Anna Grashuis- aoi, Arjen van de Hee, Renate Ridder, Jeanine Vermeulen- eeman, Hennie Visser-Rij- oek. van onze verslaggever TERNEUZEN - Een spuitje, de schrik van hondeliefhebbers, is natuurlijk de makkelijkste oplossing. Het dier wordt uit z'n lijden geholpen en het baasje heeft er geen kopzorgen meer aan. Toch kun nen veel mensen het vaak niet over hun hart verkrijgen hun troetel louter omwil le van het ongemak te laten inslapen, on danks dat de hond nauwelijks pijn heeft. De meest lumineuze hulpstukken om het leven nog zo aangenaam mogelijk te ma ken zijn het gevolg. Mevrouw E. Kattouw uit Terneuzen toog twee weken geleden naar de plaatselijke winkel van het Leger des Heils, waar ze voor een prikkie een oude wandelwagen op de kop tikte. Sindsdien pendelt ze een paar keer per dag met haar elQarige vlin derhondje Farah heen en weer tussen huis en hondenspeelterrein nabij de Corelli- straat. Gezond Farah kampt met gescheurde kruisban den in één van haar poten, lijdt daarnaast aan beenmerg-leukemie en moet het zon der milt doen. Een operatie is niet meer mogelijk. „Maar volgens het onderzoek is haar bloed nog goed. Ze is verder ook hele maal niet ziek. Binnen kan ze nog best uit de voeten. Alleen lange stukken lopen lukt niet meer", zo verklaart het bezorgde 'baasje' de bijzondere vertoning. „Som- rifrge mensen kijken me na alsof ik dement aan het worden ben. Ik geef er niks om. Als het zo nog gaat, waarom zou je het lieve beestje dan een spuit geven?" Mevrouw Kattouw gaat dagelijks op stap met Farah in de wandelwagen. foto Charles Strijd LISSINGEN - Het Mobiel Toe- [ht Vreemdelingen (MTV) van 'marechaussee heeft vrijdag de N58 bij Breskens twee nannen uit het voormalige Joe- Dslavië aangehouden, die zich lijken bezig te houden met orumdebat jongeren over e Europese terkiezingen MIDDELBURG - De gezamen lijke politieke jongerenorgani- aties houden vrijdagavond 27 nei een debat over de Europese lerkiezingen van 9 juni. In de Zteuwse Bibliotheek in Mid- elburg- zullen die avond (toe- omstige) Europarlementa irs iets vertellen over hun artij. anwezig zijn: voor het CDA H. an Waveren, voor de PvdA Mi- kiel van Huiten, voor D66 J. i-Quaak, voor het GPV ■H. Poelman, voor de VVD ■1 Verhage en een kandidaat an GroenLinks. De bijeen- omst wordt georganiseerd door pJA, DWARS, GPJC, JD en "De aanvangstijd is 19.30 uur. luto vernield lij aanrijding op Schroebrug ('DDELBURG - Bij een aanrij- ing op de Schroebrug in Mid- elburg is vrijdagochtend de i'o van een 56-jarige Middel- 'irger vernield. De bestuurder leef ongedeerd. Het ongeluk ebeurde omstreeks tien uur op weghelft van het verkeer jaar het centrum. Middelburgse automobilist j°est noodgedwongen naar echts uitwijken, omdat een rachtauto met oplegger, die op Ie linkerbaan reed, onverwacht rijstrook opschoof. Bij de "twjjkmanoeuvre raakte de au- de Middelburger de Rugleuning, die ook schade op- iep. de Kleverskerkseweg waren hjdagochtend twee auto's be rokken bij een ongeluk. Een 62- ^ige man uit Middelburg, die Krde met zijn bedrijfsauto, Meende een 23-jarige automo- D'st uit Arnemuiden geen vrije "(gang. De linker voorzij de de auto van de Arnemuide- laarwerd zwaai- beschadigd. De ledrijfsauto liep aanzienlijke chade aan de rechtervoorzijde grens-overschrijdende crimina liteit, met name winkeldiefstal len. Bij de controle werden in de kof ferbak van de auto (met Neder lands kenteken) negen duurdere kledingstukken aangetroffen, die nog waren voorzien van be veiligingslabels en prijskaarten. Het bleek dat de kleding, met een waarde van ongeveer drie duizend gulden, gestolen is op drie plaatsen in België. De beide verdachten hadden geen geldige identiteitspapie ren. De auto waarin zij reden was niet verzekerd en niet voorzien van een geldig kenteken. De be stuurder was niet in bezit van een geldig rijbewijs. De mannen zijn door de mare chaussee in verzekering gesteld. De auto is in beslag genomen. In overleg met het openbaar minis terie te Middelburg en in samen werking met de Belgische auto riteiten is de kleding teruggege ven aan de rechtmatige eigena ren in België. Het MTV hield vrijdagavond op dezelfde plaats nog twee man nen aan met de Egyptische na tionaliteit. Eén van hen was in het bezit van twee Nederlandse paspoorten en een Belgische identiteitskaart. De verdachte bleek meerdere Nederlandse paspoorten te hebben verkregen door het doen van valse aangifte van vermissing van zijn pas poort. In de auto van het duo werd een aantal wapens aangetroffen waaronder een vuurwapen, boksbeugel, traangas (CS-gas), een groot aantal patronen en een bij de wet verboden geluid demper van een vuurwapen. De auto (met Belgisch kenteken) voldeed niet aan de eisen van de verkeersveiligheid Er komt een onderzoek naar eventuele steunfraude, aange zien één van de aangehoudenen een uitkering heeft in Nederland en daarnaast werkzaam is in België. Beiden zijn na verhoor en het aanzeggen van proces-verbaal, vrijgelaten. De verboden (vuur- )wapens zijn in beslag genomen. De eerste vlaggetjes worden door de burgemeesters J. van Rest en W. de Graaf gemonteerd op de fietsen van Daisy en Denise van de Canisiusschool in Zuiddorpe. foto Charles Strijd van onze verslaggever ZUIDDORPE - De haringvloot houdt volgen de week zaterdag pas haar traditionele vlag getjesdag, maar voor Axelse en Sasse kinde ren was het vrijdag al zo ver. Op het school plein van de Canisiusschool in Zuiddorpe zwaaiden de kinderen van de groepen 1 en 2 met oranje vlaggetjes aan een lange staak. De KNVB is overigens geen speciale actie be gonnen om zeer jonge fans te interesseren voor het wereldkampioenschap voetbal. De kinde ren kregen de vlaggetjes door de inspanningen van de werkgroep '-25 procent Sas van Gent/ Axel'. De fel-oranje dundoekjes moeten aan de fietsjes van de kinderen worden bevestigd om hen beter te laten opvallen in het verkeer. Kinderen van vier tot en met zes jaar worden nogal eens over het hoofd gezien door overige verkeersdeelnemers, terwijl ze door onervaren heid en speelsheid bovendien onvoorspelbaar weggedrag vertonen. De gemeentebesturen van Axel en Sas van Gent beseffen dat en wa ren daarom bereid om 900 vlaggetjes aan te schaffen voor de jongste fietsers uit hun ge meenten. Overigens worden de vlaggetjes voor de helft door het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ) betaald en hadden Axel en Sas nog een '-25-procentspotje'. De burgemeesters J. van Rest (Sas) en W. de Graaf (Axel) monteerden de eerste drie vlag getjes op de rijwielen van Daisy (6) en Denise (5) van de Canisiusschool en op de fiets van Yo- rick (6) van de Westdorpse basisschool De Kreeke. De kinderen toonden zich opgetogen over de oranje aanwinsten, hoewel Yorick het idee had dat het wapperende vlaggetje zijn snelheid afremde. Overtuigd In Zeeland hebben vóór die van Sas en Axel alleen de Vlissingse kinderen massaal een fiets vlag gekregen. De overige gemeenten zijn nog niet op de oproep van Veilig Verkeer Ne derland (VVN) en ROVZ ingegaan. Bij het lan delijk coördinatiecentrum in Hilversum van WN weten ze niet waai' het idee van het vlag getje vandaan komt. Maar de organisatie is in tussen wel overtuigd van het nut van het wap perende doekje. „De eerste vlaggetjes zwiepten te veel alle kan ten op, waardoor andere verkeersdeelnemers meer overlast dan gemak van het ding hadden. Maar reacties van het publiek leerden ons dat het vlaggetje een goede bijdrage aan de zicht baarheid van de kleinste verkeersdeelnemers kan leveren. Wel vragen we ouders die op eigen gelegenheid zo'n vlaggetje bij een rijwielhan del kopen om een goedgekeurd exemplaar aan te schaffen." van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie wil ruim 160.000 gulden steken in de aankoop van na tuurgebieden voor Het Zeeuwse Land schap en Natuurmonumenten. Het gaat om drie gebieden, waarvoor de provincie de helft van de aankoopkosten wil betalen. De stichting Het Zeeuwse Landschap kan anderhalve hectare reservaatsgebied kopen bij het Grote Gat bij Oostburg, dat de stich ting al in beheer heeft. Hetzelfde geldt voor een deel van de Clingepolder in Hulst, waar van de stichting bijna twee hectare kan bij kopen. De bijdrage van de provincie komt neer op bijna 40.000 gulden. Voor Natuurmonumenten gelden dezelfde Almekinders van Het Vrije van Sluis. „De vraag is of één water schap zoveel doelmatiger is. Ik heb het idee dat wij al redelijk doelmatig werken. Wij hebben zeker geen minderwaardig heidscomplex." Almekinders' collega van De Drie Ambachten in Terneuzen, W. A. Gosselaar, staat evenmin te trappelen. Zijn waterschap is goedkoop voor de ingezetenen, behoort zelfs tot de goedkoopste in Zeeland, terwijl Het Vrije van Sluis het duurste is. „De centjes voor de burger", merkte Gosse laar op. „daar gaat het toch om. Ik voel niet zo de noodzaak om haastig te fuseren." De nieuwe besturen van de drie Zeeuws- Vlaamse waterschappen praten in september over de eigen toe komst. Daarna kan het overleg beginnen, aldus Gosselaar. Al mekinders sprak van een bezin ning, waarvan 'de uitkomsten niet voor 1997 te verwachten zijn'. Stationsbrug in Middelburg afgesloten MIDDELBURG - De Stations- brug in Middelburg is volgende week vrijdag (27 mei) van 19 tot 22 uur afgesloten voor rijdend verkeer. Vrijdagavond worden bepaalde delen met perslucht ontroest. Daartoe worden com pressoren op het wegdek gezet die enige geluidoverlast kun nen veroorzaken. Voetgangers en fietsers kunnen lopend de brug over. Ook het openbaar vervoer wordt doorge laten. Voor de scheepvaart zijn er geen belemmeringen. van onze verslaggever CADZAND - In het natuurge bied De Knokkert in de Strij- dersgatpolder bij Cadzand moet snel een grote poel komen voor voortplanting van de boomkikker. Gebeurt dat niet dan is de kans groot dat de bij zondere diersoort binnen en kele jaren uit De Knokkert ver dwijnt. Dat concluderen twee studenten van de opleiding na tuur- en milieutechniek 't Vanck in Velp. De eindexamen kandidaten onderzochten de biotoop op verzoek van Staats bosbeheer, eigenaar van het ge bied. In De Knokkert leven zo'n dertig boomkikkers. Het terrein meet 26 hectare. Hoewel er verschil lende poelen in het gebied lig gen, bieden die voor de kleine boomkikkerpopulatie te weinig mogelijkheden om zich er voort te planten, aldus onderzoeker A. Wieland uit Terneuzen. De bio toop ligt bovendien geïsoleerd van het grote boomkikkerge- bied tussen Cadzand-Bad en Terhofstede. In een 37 pagina's dik rapport geven Wieland en zijn collega J. Geling aan dat er snel maatrege len moeten worden genomen om het voortbestaan van de amfi- bieënsoort te garanderen. Ze pleiten voor de aanleg van een speciale (grote) waterpartij in 1,1 hectare reliëfrijk weiland. De grond die bij de ontgraving vrij komt, willen ze gebruiken voor het opwerpen van een dijkje met inplant rond de vijver. Te lang De landbouwgronden rond De Knokkert staan in het kader van het natuurbeleidsplan op de no minatie om te worden aange kocht door Staatsbosbeheer. Volgens Wieland en Geling duurt dat proces voor de boom kikker te lang om op te kunnen wachten. Door nu al tot herin richting over te gaan, krijgt de populatie de kans te groeien. Wanneer in een later stadium de omliggende gronden aan het na tuurterrein worden toegevoegd, kan er wél een uitwisseling tus sen de verschillende leefgebie den ontstaan, verwachten de studenten. Boswachter J. van Hage van Staatsbosbeheer in Zeeuwsch- Vlaanderen deelt de conclusie van de onderzoekers. Hij ziet evenwel weinig kans dat de voorgestelde werken nog dit jaar worden uitgevoerd. De herin richtingskosten zijn geraamd op 10.000 tot 15.000 gulden en dat geld is voor 1994 niet meer voor handen. Van Hage hoopt dat het project voor volgend jaar nog wel in het werkplan kan worden opgenomen. Man gewond bij ruzie in café VLISSINGEN - Een 22-jarige Oostsouburger liep bij een café ruzie in Vlissingen donderdag avond om 23.00 uur steek- en snijwonden in het gezicht op. Hij wilde plaatsnemen aan een bar in een café aan het Bellamy- park en stootte per ongeluk te gen een 21-jarige Rotterdam mer. Er onstond een woorden wisseling, waarna de Rotter dammer het slachtoffer een bierglas in het gezicht drukte. De dader werd door de politie aangehouden. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. (Advertentie) Binnen Zeeland bieden wij particulieren, het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector een compleet pakket verzekeringen, evenals een aantal spaarmogelijkheden met een hóóg rendement. Wij werken daarbij nauw samen met de in Zeeland gevestigde verzekerings adviseurs. Onze gezamenlijke deskundigheid staat borg voor kwalitatief goede en op maat gesneden verzekeringen. Vele Zeeuwen kiezen er daarom voor om bij ons 'ZEEUWS ZEKER' verzekerd te zijn. Vraag uw verzekeringsadviseur naar de produkten van de Algemene Zeeuwse. Algemene Zeeuwse Verzekering Mij. NV Houtkaai 11 4331 JR Middelburg Tel. 01180-83000 subsidieregels als voor de landschapstich ting: de gebieden moeten op een lijst voor komen van terreinen die, uit een oogpunt van natuurwaarden, begeerlijk zijn, De prijs moet bovendien redelijk zijn. Natuurmonu menten kan 8,5 hectare reservaatsgebied kopen in de Levensstrijdpolder bij Zierik- zee. De koopsom bedraagt 250.000 gulden waarvan de provincie de helft wil betalen. verzekeringen Mrm ZEEUWS ZEKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13