Zelfs het klimaat is te koop Eise Eisinga bereikte vurige hoogten Wijting weet Greveiingen weer te vinden PZC Stille stroomvreters varia )S Oliedollars maken wonderen mogelijk in de emiraten WOENSDAG 20 APRIL 1994 coj jnorCees van Zweeden Dn. e zeven sjeikdommetjes die nu bekend staan als de Ver enigde Arabische Emiraten, «ren een kwart eeuw geleden weinig: meer dan zand. Maar mei behulp van oliedollars wer- 7' jende emiraten, waarvan Abu Dhabi en Dubai de bekendste lijn, in de vaart der volkeren ipgsstoten. Abu Dhabi expor- ieert nu bloemen naar Neder- land, Dubai ontwikkelde zich [ot het 'Rotterdam van het Mid- den-Oosten'. De voormalige be- doeïnen ontdekten dat voor tó F a"es ze'fs een 2 Ultr klimaat. Josser Assad zegt als hij achter de dienstbode en zijn eigen buik jn de woonkamer betreedt: ieder gezin heeft hier een villa joals deze." Hij draait zich om, maakt een uitnodigende be- seging. „Kom binnen, en neem temst plaats." Sij staan een ogenblik als ver steend op de drempel. Aan het Mg ontrolt zich een ruimte ter fjrootte van een concertzaal, raarvan de vloer is belegd met oosterse tapijten. In een verre soek staat een stoeltjesklok, de da; njzers op 12.00 uur. m ij passer gebaart werktuiglijk naar de 23 enorme fauteuils en oeps ie 12 gewone stoelen die de zaal kïtj tullen, en herhaalt: „Gaat u zit- org jen." Dan zijgen wij neer in een steü anstoel van zwart pluche, plaatsen de voeten op een Per zisch tapijtje van 4.000 gulden, en leunen achterover tegen de muur met het gouden zwaard. Nasser is nu 28 jaar, en heeft een bescheiden positie op het minis terie van informatie te Abu Dha bi. Hij geniet een leuk inkomen, en hoeft niet al te hard te werken. De werkdag begint om 8.00 uur met de eerste Arabische koffie in het airconditioned kan toor, en eindigt rond 1.30 uur. Pensioengerechtigde leeftijd: 45 jaar. Ondanks zijn relatieve jeugd heeft Nasser nog het lemen tijd perk meegemaakt. „Als kleine jongen woonde ik in een hut van leem in de woestijn", vertelt hij. „Dat was slechts iets meer dan twintig jaar geleden." Thans, anno 1994, is er nog maar een plek in Abu Dhabi waar le men hutten zijn te vinden: het openluchtmuseum. Het emiraat heeft in minder dan drie decen nia de sprong van het lemen naar het computer-tijdperk ge maakt, van kameel naar auto. „Een gemiddeld gezin", legt Na sser uit, „heeft nu drie tot vier auto's." Koopjestoerisme „Een kwart eeuw geleden woon den ze hier nog in een tentje óp het strand", bevestigt Ron Huis man, en gebaart naar de vergeel de foto van Dubai die de direc tiekamer opsiert. „Kijk nu eens naar buiten." Vanaf de vijfde verdieping van het hoofdkantoor van Al-Fut- taim, waar de Nederlander hoofddirecteur is. presenteert het nieuwe Dubai zich aan het oog: wolkenkrabbers, door pal men omzoomde boulevards, uit gestrekte parken „Het golfter rein is vijf minuten rijden", voegt Huisman eraan toe. Al-Futtaim is de grootste han delsmaatschappij in de Perzi sche Golf, en staat in menig op zicht model voor het land. De groei van het concern is onstui mig, het werk wordt er door bui tenlanders gedaan, en de winst gaat naar de Arabische eigena ren. Hoe hoog die winst is, weet niemand, want het familiebe drijf verstrekt geen jaarcijfers. Dubai, waar Al-Futtaim is ge vestigd, is een van de zeven sjeikdommen die onder de naam 'Verenigde Arabische Emiraten' door het leven gaan. Het sjeik- dom dankt zijn opkomst aan de olie, maar heeft de afgelopen ja ren met grote voortvarendheid andere geldbronnen aange boord - anders dan in Abu Dha bi is de olie er over 15 jaar op. Steeds meer toeristen vinden hun weg naar het sjeikdom- metje. aangelokt door de lage prijzen in de winkels. Wekelijks landen in het naburige Sharjah bijvoorbeeld twintig vliegtuigen uit Rusland, en de inzittenden foto Cees van Zweede'n komen niet voor strand of woes tijn. Zij verdringen zich in Du bai's airconditioned winkelcen tra, waar Japanse elektronica en sieraden door het ontbreken van BTW en invoerrechten 40 pro cent goedkoper zijn dan thuis (of in West-Europa). Naast het 'koopjestoerisme' drijft de economie van Dubai echter in toenemende mate op de handel. De stad heeft zich de bijnaam 'Rotterdam van het Midden-Oosten' verworven, en de havenfaciliteiten doen niet onder voor die in de Maasstad. Jebel-Ali (bij Dubai) is de groot ste door mensen gegraven haven ter wereld", zegt Huisman. „Hij is zichtbaar vanaf de maan. En de tijd die wij nodig hebben om goederen van vliegtuig naar boot te krijgen, is zes uur. Dat zie ik ze in Rotterdam niet doen." Waterval In 1958 werd in de emiraten het eerste olieveld aangeboord (in Abu Dhabi), maar het zou nog lang duren voordat de moderni sering van het land ter hand kon worden genomen. Pas vanaf 1973, toen de beide emiraatjes hun olievelden goeddeels natio naliseerden, begon de stroom oliedollars tot een waterval aan te zwellen. Het was aan sjeik Zayed bin Sul tan Al Nahyan (ongeveer 75), heerser van Abu Dhabi en presi dent van de federatie van emira ten, om het oliegeld te besteden. En zelfs zijn ergste vijanden ge ven toe dat de sjeik, die kan le zen noch schrijven, zich kundig van die taak heeft gekweten. Niet dat de sjeik veel vijanden heeft, want wie zou zich tegen een heerser willen keren die als een sinterklaas regeert? Inwo ners van de emiraten betalen geen belasting, en krijgen een hoop cadeau. Elk gezin heeft recht op een stuk land waar het zijn eigen villa mag bouwen, on derwijs wordt gratis verstrekt, en hetzelfde geldt voor medische hulp. Ook in ethisch opzicht is de heerser genadig. Voor isla mieten geldt de sharia, waaron der bijvoorbeeld overspeligen gestenigd kunnen worden. Maar op de buitenlanders, die in de emiraatjes 80 procent van de be volking uitmaken, zijn de veel soepeler christelijke wetten van toepassing. En anders dan in het naburige Saudi-Arabië kan in de emiraten de bevolking via de sa telliet gewoon de soft-porno zen ders ontvangen. Dubai, dat 130 kilometer noor delijker aan de Golf ligt, poogt niet achter te blijven. De haven stad laat zich thans voorstaan op drie golfterreinen, elk waar van dagelijks een miljoen liter water behoeft. En de golfclubs trekken bezoekers uit de hele wereld. Voor de woestijstad Al Ain in het hete binnenland waren wuiven de palmen en grazige golfbanen echter nog te prozaïsch. De stad, die de oudste zoon van sjeik Zayed tot haar inwoners mag re kenen, bouwde gewoon een ijs baan in de woestijn. De prijs be liep bijna 20 miljoen gulden, maar dat had het stadsbestuur er graag voor over. Al Ain mag zich nu laten voorstaan op een bloeiende ijshockeyclub. In het snikhete Al Ain werden nog meer wonderen verricht. Dankzij de aanwezigheid van een ondergronds waterreservoir en de dagelijkse aanvoer van 72 miljoen liter ontzilt zeewater uit Abu Dhabi wist de stad uit te groeien tot een agrarisch cen trum van formaat. Al Ain voert dezer dagen aardbeien uit naar Engeland en bloemen naar Ne derland. Maar de allergrootste verrassing heeft Adial Sinnari, de meteoro loog van de uitgestrekte staats boerderij in Al Ain „Kijk, u moet begrijpen dat wij in dit land de afgelopen twintig jaar ruim honderd miljoen bomen hebben geplant", zegt hij. „En aanplant op die schaal blijft niet zonder gevolgen voor het kli maat. Woestijnzand weerkaatst zonlicht, en drijft daardoor de temperatuur op. Bossen en par ken daarentegen absorberen het zonlicht." Sinnari gaat met zijn verweerde vinger over een eindeloze tabel met cijfertjes..„Wij hebben in Al Ain tien jaar lang temperatuur en luchtvochtigheid gemeten, en opmerkelijke verschuivingen geconstateerd. De temperatuur is nu gemiddeld bijna 3 graden lager, de luchtvochtigheid 30 procent hoger." Het moderne Abu Dhabi. foto Cees van Zweeden 'n Franeker draaien planeten rond een houten zon door Anko de Jong Jij wordt wat misleidend „een eenvoudige wolkam mer" genoemd, Eise Eisinga. 'Geniaal' is betei op zijn plaats. Hij weidde uit over de 'Regelen der Driehoeks Mee- linge" op amper zestienjarige leeftijd en schreef drie jaar la- Ier Grondbeginselen der Astro nomie of Starre-loopkunde. Zijn grootste prestatie, en in middels enig in zijn soort op de wereld, is het planetarium in Franeker. Nog steeds draaien in het achterkamertje van zijn vroegere woning de planeten in werkelijke tijd rond een zon van hout. Het is dit jaar 250 jaar geleden dat hij werd gebo ren, dit wonderkind. Het pleintje aan de Tsjerke- buorren in Dronrijp draagt de sporen van ingrijpende renova- De trap- en klokgeveltjes aen er verdacht gaaf uit, de ge le steentjes in het plaveisel te ïatig om authentiek te ?Ün. Het is anno 1994 de beste benadering van de wereld die èe jeugdige Eisinga moet heb ben gekend. Aan dit plein, tsjerkebuorren 13 in de scha duw van de grote zeventiende eeuwse kerk, werd hij in 1744 geboren. Het eenvoudige geboortehuis staat er nog steeds, donker rood bepleisterd. Onlangs het monumentale pand tekoop. De gemeente Franeke- J el had plannen er een Ei- i-museum van te maken, roaar conservator Henk Nieu- Wnhuis ried dit met klem af. -Dat zou een ramp geweest ajn". zegt hij. Want wat had er tentoongesteld moeten wor- „Er is niets meer. Alle jubels zijn weg, er zijn geen zieren meer en de instrumen tendie er nog zijn staan in het taetarium. Het was vol dtsch gekomen." Een handge schreven bordje voor het raam Wdt dat 'It Fiterke' (Het Ve- tertje) er nu zit - 'inbreng en terkoop van gedragen kle ding'. Gouden handen ga was vijf, toen het gezin ten wolkammer Jelte Eises de poning verliet en in het dorp terhuisde. Jelte leerde zijn teon Eise alles wat hij wist van ^wassen, kammen en verven 130 schapehuiden, maar ook ten werktuigkunde en wis-en 'terrenkunde. En dat was veel. telte bouwde fraaie zonnewij- P en een formidabele draai- m "nnk, waarop grote raderen - H ',Jk ovalen - van zeventig cen- Portret van Eise Eisinga in 1827: op de achtergrond een demon stratieplanetarium. foto Wietze Landman Conservator Henk Nieuwenhuis in het Franeker planetarium. foto Wietze Landman timeter doorsnee konden wor den gemaakt, Jelte had gouden handen, een kwaliteit die Eise van hem erfde. De raderen van het mechanisme van het plane tarium zijn voor een groot deel op zijn vaders draaibank ge maakt. De hoog begaafde Eise viel al snel weinig meer te leren. Hij greep naar het wiksundige werk 'de zes eerste, het elfde en het twaalfde boek' van Eucli- des. (Het origineel is in het pla netarium te zien). Zo jongle rend met meetkundige en re kenkundige formules, schreef hij op vijftienjarige leeftijd zijn eerste wiskundeboek Reken kunde. Drie jaar later bereken de hij alle zons- en maansver duisteringen die in Dronrijp te zien zouden zijn tussen 1762 en 1800. De in wiskunde begaafde Franeker Willem Wytzes gaf hem les. Eisinga moet een snel le leerling zijn geweest, zegt Nieuwenhuis. „Hij was een menselijke computer waar de goede antwoorden zo uitrol den." Hemel verschij nsel Het is voor Eise onbegrijpelijk geweest dat de Friese platte landsbevolking in 1774 met angst en beven een „merk waardig hemelverschijnsel" te gemoet zag: op 8 mei zouden Jupiter, Mercurius, Venus, Mars en de maan op één lijn staan. Een „liefhebber van de Waarheid", ds Eelco Alta uit Bozum. stookte het vuurtje nog wat op met een boekje, waarin als gevolg van de sa- menstand de „ontsloping of vernieling" van het zonnestel sel werd voorspeld. Het bijgelovige gepeupel krimpte in die tijd al bij 'on verklaarbare' hemelverschijn selen als kometen en halo's. Ui teraard, de achtste mei kwam en ging. „Het was aangenaam weder en de nacht brak aan". melden de geschriften. Voor Eise Eisinga. die inmiddels ge trouwd was met Pietje Jacobs uit Hijlaard en in Franeker woonde, was de maat vol. Hij besloot een planetarium te bouwen om het volk op aan schouwelijke wijze te laten zien dat een conjunctie van plane ten een onschuldig, te bere deneren verschijnsel is. Hij toog aan de slag in zijn ach terkamer, waarvoor hij het pla fond verlaagde. Met zijn vrouw Pietje sprak hij af dat het werk zeven jaar mocht duren. De Franeker hoogleraar professor Jan Hendrik van S winden noemde het later „(alleen) groote geesten eigen, eenen zoo grooten stap ineens te dóen." Wat zijn vrouw ervan vond ver meldt, de historie niet. Wel is bekend dat Eise een keer te ver ging. De meterslange slinger aan de klok, die het me chanisme op gang houdt, paste niet. Eise zaagde onbekom merd een gleuf in de zolder van de bedstede, zodat de slinger zichtbaar in de echtelijke spon de heen en weer ging. Dat nam Pietje niet. Ze accepteerde een met dierenriem en gradenbo gen beschilderde zoldering in de kamer, zeven gleuven waar in de planeten en de maan hun baan trokken en meters in de wanden. Maar 's nachts ook nog eens wakker liggen van een slinger ging haai' te ver. Het be tekende wel dat Eise weer aan het rekenen moest voor nieuwe raderen, maai- dat zal voor deze rekenkunstenaar geen straf zijn geweest. Levenswerk De samenstand van planeten was de aanleiding voor zijn le venswerk. maar er zijn aanwij zingen dat hij eerder al op het idee kwam. In 1765 stelt hij in een geschrift met honderd ma thematische vragen dat de ron de lijn „de nuttigsten" is. „Door de ronde lijn komen we tot de kennis van de paden der hemellichten" en hij vervolgt dat uit observaties de vol maakte gang van de hemelli chamen zal blijken, „Eeuw uit Eeuw in." Dan vervolgt hij: „Sla uw oog eens op de raderwerken dei- molens en wat dies meer zij." Had hij zich tien jaar voordat hij het planetarium bouwde al de mogelijkheden van een ra derwerk voor een planetarium gerealiseerd? Het lijkt er sterk op. Eisinga maakte vergaande plannen voor een nog beter pla netarium, met lichtpuntjes van glas in een koepel, maar zover is het nooit gekomen. Toch is het bewonderend vers van zijn vader ondubbelzin- ning van toepassing: Ik Sie u heenen dringen; Door lugt en wolken na om hoog; U ijxoer geest en Vlerken; Gi Vlijgt mi Sxiellijk uit het Oog; Om Scheppers groote Werken: Hier te beschoxixoen van nabi. Eisinga bereikte zijn doel. steeds meer mensen kwamen naar zijn werk kijken, leken zo wel als geleerden. Ook zijn diepe hoop dat het planeta rium generatie op generatie zou blijven functioneren werd waar. Het stond wel even stil in de roerige patriottische tijd. toen Eisinga eerst vluchtte en daarna nog eens verbannen werd (1787-'96), maar het in strument kwam die periode on geschonden door. Het Franeker planetarium is in zijn omvang het enige nog werkende instrumentarium dat de bewegingen van het zon nestelsel toont. Eisinga reikte naar de sterren. 'Arces attigit. igneas': hij be reikte vurige hoogten, luidt toepasselijk het citaat van Ho ratio boven Eisinga's geschil derde portret. Hij stierf 84 jaar oud in 1828. Zijn graf is nog steeds bij de kerk in Dronrijp te zien. Conservator Nieuwenhuis roemt Eisinga als „de eerste popularisator van de astrono mie in Nederland". Nu bezoe ken jaarlijks zeker 30.000 men sen het planetarium, van wie 5000 buitenlanders. En nog steeds niet vergeefs. Een vrouw uit Nieuw-Zeeland sprak Nieu wenhuis verontrust aan over een samenstand van planeten in het jaar 2000. De zeespiegel zou er dertig meter door stij gen. „Jazeker, en dan verzui pen we met z'n allen als rat ten", antwoordde Nieuwenhuis schamper. De les van Eisinga is nog steeds goed besteed. De hengelsportactiviteiten stonden, wat het vissen be treft, de afgelopen wintermaan den op een laag pitje. Oorzaak: De bijzonder slechte vangsten. Zowel vanaf de wal, als vanaf de boten, werd bijna niets ge vangen. De gul en kabeljauw hebben het weer volledig laten afweten. Er is vanaf het strand slechts bij uitzondering een gul of kabeljauw gevangen. Aange zien er ook weinig andere vis op het droge kwam was het voor veel hengelaars tijd voor ande re dingen. Toch is er altijd wel een licht puntje in de duisternis, zo ook bij de hengelsport. In januari hoorde ik van schipper Boog aard dat er volop wijting werd gevangen. De plaats waar deze wijting werd gevangen was nog opmerkelijker; het Greveiingen Meer. Voor sommigen was het Greveiingen Meer voor de hen- Constaod van Schelven gelsport al bijna afgeschreven en dan zo'n bericht Met niet al te hoge verwachtingen (anders valt het tegen),stapte ik begin fe bruari, in den Ósse bij Brouwers haven, aan boord van een van de boten van de firma C. Boogaard. Het was een prachtige zonover goten dag en de vangst was uit stekend. Aan het eind van de dag had ik 32 wijtingen en 3 scharren in mijn emmer. Boven dien ving ik nog een flink aantal steenbollen die ik aan andere hengelaars heb geschonken. De overige twintig hengelaars vin gen, gemiddeld genomen, even veel. Er werd deze dag in een diepe put bij Scharendijke ge vist. Een put van ongeveer 30 meter diep. Op het echolood was een grote school vis te zien. De school vis bestond in hoofdzaak uit wijting, steenbolk en haring. De haring vormde tevens een voedselbron voor de wijting. Uitwateringssluis Het gebeurde regelmatig dat een gevangen wijting een haring- uit spuwde. De haring liet zich nog niet vanger. Dit was te wij ten aan de nog lage watertempe ratuur. Na afloop van de visdag en tijdens de terugtocht naar den Osse, registreerde het echo lood op verschillende plaatsen flinke scholen vis. Deze wijting en steenbolk is vorig najaar mas saal het Greveiingen Meer opge trokken via de uitwateringssluis in de Brouwersdam. In het na jaar werd door de hengelaars zo hier en daar op het Greveiingen Meer ook wel wijting gevangen, maar niet in de hoeveelheden van nu. De wijting heeft zich nu meer in scholen geconcentreerd. De spuisluis in de Brouwersdam heeft een oppervlakte die mis schien nog geen duizendste be draagt van de totale oppervlak te van de Brouwersdam. De waarde van deze sluis voor de visserij wordt daarom wellicht onderschat of onderkend. Het is natuurliik niet zo dat deze sluis de visstand voor het hele Greve iingen Meer kan bepalen. Wel voor een deel van het meer kan deze sluis een impuls zijn. Er is bijvoorbeeld dit voorjaar dooi de hengelaars al meer wijting op het Greveiingen Meer gevangen dan het vorige najaar op de Oos- terschelde. De hoeveelheid vis die door zo'n sluis komt is niet te regelen en niet te berekenen. Belangrijk is dat de vis op het goede moment ook de kans krijgt om het Greveiingen Meer op te zwemmen. Voor de hengel sport betekent deze komst van wijting en steenbolk een welko me aanvulling. Hopelijk zal de natuur de vissers nog vaker gun stig gezind zijn zodat er voor de hengelsport op het Greveiingen Meer een toekomst blijft. Oosterschelde Wat de vangsten rond de Ooster schelde betreft hoort men ook hier veel klachten van de walvis- sers. De opmerking van: Vroeger werd er veel meer vis gevangen, is een bekend geluid. Individu eel zal dit best wel zo zijn. Of het bij wedstrijden ook zo is? Daar kan ik iets anders over vertellen. Mijn hengelsportvereniging be staat dit jaar 40 jaar. Al diejaren zijn er in verenigingsverband wedstrijden gevist. Al de vang sten van die jaren zijn in wed- strijdboeken genoteerd. Bij het nagaan van al de vangsten over zo'n 35 jaar blijkt dat 1993 een topper was. Een topper wat het gewicht be treft want er werd in 9 wedstrij den 225 kg vis gevangen. Iets wat voordien nooit gepresteerd is. Het lijkt prachtig maar de werkelijkheid is iets anders. Er worden eerder minder dan meer vissen gevangen. De gevangen vissen zijn alleen groter van for maat. Het aantal ondermaatse wordt steeds kleiner of bijna zeldzaam. De oorzaak ligt in het feit dat de Oosterschelde steeds zouter wordt en de functie als kraamkamer voor bijvoorbeeld bot heeft verloren. Deze wijsheid is verteld door drs Hoddeke. Het leefklimaat voor de bot in de Oosterschelde is uitstekend maar het mist de onderste trap, namelijk de voortplanting. De bot die thans op de Ooster schelde rond zwemt is ergens an ders geboren. Dit vormt voor de bot echter geen belemmering om de Qosterschelde op te zoe ken. Zo werd er tijdens de laatste wedstrijd van dit jaar in maart in de Oosterschelde, bij mijn ver eniging weer een nieuw record geboekt. De winnaar had 21 platvissen (waaronder een schol van 1055 gram) of ruim 10 kilo gram vis. Voor een drie uur du rende wedstrijd in de Ooster schelde uniek. De videorecorder is een sluimerende kleingebruiker. fotoGF door Herman Damveld Elektrische apparaten die voortdurend in werking of 'stand-by' zijn slurpen veel elektriciteit. Het gaat om 14 tot 40 procent van het stroomge- bruik van een gemiddeld gezin. Dat blijkt uit een studie van de faculteit Industrieel Ontwerp van de Universiteit Delft. Tot de apparaten die voortdu rend in werking zijn behoort een groot aantal 'sluimerende' klein- gebruikers, zoals televisie, vi deorecorder, audioset, transfor mator van de deurbel en signaal lampjes. Het stroomgebruïk van deze apparaten kan oplopen tot 400 a 700 kilowattuur. Dit is 14 tot 24 procent van het gemiddel de gebruik van een huishouden. Volgens onderzoeker dr ir J. Remmerswaal kan door een aantal vrij eenvoudige aanpas singen 200 tot 360 kilowattuur worden bespaard. De televisie is de belangrijkste sluimerende ge bruiker met ongeveer 100 kilo wattuur per jaar. stelt Rem merswaal vast. Uitschakelen van de televisie is de simpelste manier om stroom te besparen. Volgens de onderzoeker heeft dit ook een technisch voordeel. Als een televisie lange tijd stand-by staat kan dit leiden tot een slechtere weergave. Een probleem bij sommige ap paraten is dat ze niet uit te zet ten zijn. De enige oplossing is dan de stekker uit het stopcon tact trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 7