PZC'krullebatè linton weerlegt kritiek Russen WITLOF EN KIPKLUIFJES. VN pogen vergeefs bestand te regelen in oorlog Ruanda Vluchtelingen Gorazde smeken om steun 99 CDA blijft verliezen en PvdA nu grootste 4 WEKEN AVO waarschuwt Serviërs na tweede bombardement bij Gorazde VOOR 13,- JA, REGEN MANTELS I elq Wolkenvelden c£-^5" In de ochtend zonnigtater van /ief wstón wit wolkenvelden. Matige, aan xe vrij krachtige noorden wind, maxi- num temperatuur twaalf graden. a: ;e jaargang no. 85 dinsdag 12 april 1994 ln )Sse nummers 1,50 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen onze correspondenten üSSELAVASHINGTON/ P] (HAAG Een Amerikaans fchtsvliegtuig heeft maan- Id* midag mogelijk drie Ser- ihBosnische tanks bij Go- le uitgeschakeld, nadat VN- poneel in deze 'beschermde' slim-enclave ..in acuut ge- -"-•ly- was gekomen door de na etrste aanval, zondag, her- cj| Beschietingen. dij retaris-generaal Manfred ">.er van het militaire bond- ootschap heeft dat maan- in Brussel meege- öd. De actie leidde tot scher- iRussische kritiek. President Jton van de VS noemde de ac- 'volstrekt gepast'. Piö vliegtuig vloog maandag over de Bosnische- stellingen en schoot <°P. htkogels af bij wijze van waar- uwing. Na ongeveer 20 minu- ,8f keerde het terug en wierp bommen af. Bij de aanval Scfclden een Servische tank en to ie gepantserde personeels- rtuigen zijn vernietigd. Vol- U nprofor-zegsman d daarmee de opmars van tankcolonne tot stilstand 'iqjtiracht. 15 aarschuwing ThK Navo-actie was de tweede in uur tijds. De operatie werd iSlgevoerd op verzoek van de umandanten van de blauw- Imen in Bosnië door één Ame- °kJ aanse FA-18A. Het toestel ireerde vanaf een Italiaanse ■o-basis. Zowel voor als na de actie heeft generaal Ro- telefonisch contact gehad Servische opperbevel- ber.Ratko Mladic, mer waarschuwde de Bosni- Serviërs geen beschietin- meer op de moslim-stad of k Br personeel uit te voeren: „We hebben nu één toestel ingezet, maar we hebben er honderd klaar staan". De beschieting van Gorazde ging na de aanval nog enkele uren door en nam daarna af. Alleen in het gebied rond de stad werd maandagavond spo radisch geschoten. Volgens Art sen zonder Grenzen zijn bij de beschietingen van Gorazde. waarbij ziekenhuizen niet wor den ontzien, zeker 150 doden ge vallen en raakten 650 mensen gewond. De secretaris-generaal van de VN. Boutros Boutros-Ghali. zei maandag in Genève dat Goraz de en de andere 'beschermde' ge bieden ook daadwerkelijk be schermd zullen worden. „Ik heb niet geaarzeld het bevel tot luchtsteun te geven en zal ook in de toekomst niet aarzelen". Hij benadrukte dat het hier niet gaat om een aanval op een van de betrokken partijen, maar om bescherming van de bescher mers. „Maar uiteindelijk blijft vredesoverleg tussen alle partij en ons doel. En dat zal ook be reikt worden", aldus Boutros- Ghali. President Clinton noemde de Amerikaanse luchtaanvallen maandag 'volstrekt gepast', om dat zij werden uitgevoerd op ver zoek van de VN en op basis van eerdere VN-afspraken. „De VN- troepen proberen van Gorazde een veilige plaats te maken", zei Clinton, „en als zij daarbij ge vaar lopen, dan kunnen zij de Navo om luchtsteun vragen. Dat is was zij hebben gedaan en wij hebben onze best gedaan om die steun te bieden". De Russische president Boris Jeltsin heeft zich er in een tele foongesprek met Clinton over beklaagd dat Washington niet vooraf overleg heeft gepleegd met Rusland. „Ik heb hem uitge legd wat er is gebeurd", zei Clin ton. „Dat de VN erom heeft ge vraagd en het gebeurde op basis van de bestaande VN-regels". Clinton zei aanvankelijk te heb ben aangenomen dat de VN alle betrokken partijen, dus ook de Russen, zou inlichten. Dat is echter niet gebeurd. „Maar er was ook weinig tijd. We hadden niet meer dan een half uur tot anderhalf uur om een besluit te nemen", aldus Clinton. jes A Toenemende spanningen Suriname van onze correspondent PARAMARIBO - De verdeeldheid binnen de Surinaamse regering is lot een toppunt gestegen president Venetiaan een van zijn belangrijk ste ministers heeft te ruggefloten. Beiden ver schillen van mening over het al dan niet aan Nederland overhandi gen van de IMF-rappor- ten over de Surinaamse economie. Minister Pronk gaat er van uit dat hij die rap porten in handen krijgt. Als het IMF oordeelt dat 'Suriname op de goede weg is, zal Nederland de bevroren steun voor de economie vrijgeven. De Surinaamse minister As sen (planning en ontwik kelingssamenwerking) is van harte bereid die IMF- rs::f gegevens door te sturen naar Nederland. IMF Venetiaan heeft maan dag onverwacht duide lijk gemaakt dat daar van geen sprake kan zijn. Volgens hem heeft Ne derland alleen met Suri name iets te maken. Hij voelt niets voor een rol van het IMF als scheids rechter, omdat Suri name simpelweg recht •reeft- op het geld. De wei- Sering IMF-rapportages 'e verstrekken, betekent voor Pronk dat het geld in Nederland blijft. Sr- NAIROBI (UPI/AFP/ANP) - VN- functionarissen zijn er maan dag niet in geslaagd een staakt- het-vuren tot stand te brengen tussen het Ruandese leger en de Tutsi-rebellen. Leden van de door Tutsi's gedomineerde Rwanda Patriottisch Front (RPF) trekken steeds verder op naar de hoofdstad Kigali, aldus een woordvoerder van de orga nisatie in Brussel. Gedurende vijf dagen van voortdurende ge vechten zijn naar schatting al tienduizend doden gevallen on der de Tutsi's en Hutu's, aldus hulpverleners. Waarnemers vrezen een totale burgeroorlog als de 1.200 man versterkingen van de RPF, die van drie kanten oprukken, in de hoofdstad zijn gearriveerd. In de stad verbleven al zeshonderd soldaten van het RPF. Volgens de radio van de RPF rukken twintigduizend man op naar de hoofdstad. Een Franse officier zei dat de Tutsi-rebellen inmid dels een Franse school waar wes terlingen zich verzamelen om te worden geëvacueerd, op twee ki lometer zijn genaderd. Parijs heeft vijfhonderd militairen ge stuurd om te helpen met de eva cuatie van buitenlanders Die evacuatie is in volle gang. Een aantal van hen, onder wie Nederlanders, heeft het land in middels verlaten. Belgische. Amerikaanse en Canadese vlieg tuigen voerden maandag de eer ste evacuatievluchten uit van Kigali naar Kenya en Burundi. Een eerste groep van 26 Neder landers is met 89 Belgen doorge vlogen naar Brussel. Sinds de ongeregeldheden begonnen, zijn zes Belgische burgers en tien Belgische VN-militairen ge dood. In Kigali werd maandag ook weer gevochten tussen leden van het RPF en het Ruandese regeringsleger dat overwegend uit Hutu's bestaat. In de straten liggen honderden lijken en in de stad heerste totale chaos. „On geveer twintig granaten kwa men vandaag in de stad neer. Verder hoorden we licht geweer vuur". aldus een hulpwerker in een telefoongesprek. Zondag kwamen zeker 27 mensen om toen een granaat insloeg in een ziekenhuis. Het Internationale Rode Kruis heeft twaalf van haar veertien personeelsleden geëvacueerd naar naburige landen. Maan dagavond vertrok een Neder lands team van vijf mensen en een hoeveelheid medisch mate riaal voor het Rode Kruis om te proberen het burgerziekenhuis in Kigali weer enigszins op po ten te zotten. Het team bestaat naast een chi rurg uit vier vrouwelijke ver pleegkundigen. onder de Neder landse 'Florence Nightingale'. Corrie Baas. Ze zijn allemaal door de wol geverfd, hebben alle maal onder primitieve omstan digheden in oorlogsgebieden ge werkt. IAdvertentie fógram Muifjes gekruid, QQQ si® ii/OO gicim t/m zaterdag 16 april as. 151194 grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Jeltsin verklaarde „erop te staan dat niet tot zaken als luchtaanvallen op Bosnisch- Servische posities wordt beslo ten zonder voorafgaand overleg tussen de Verenigde Staten en Rusland". De Russische minis ter van buitenlandse zaken An drei Kozyrev noemde maandag de tweede aanval „een grote ver gissing die een groot risico in houdt als men Rusland niet kent in zo'n beslissing". Volgens Kozyrev hadden de Bosnische moslims de Bosni sche Serviërs geprovoceerd tot de beschieting van Gorazde. Hij zei dat de speciale Russische Bosnië-gezant Tsjoerkin juist vooruitgang boekte in het over leg met de Bosnische Serviërs. Jeltsin en Kozyrev zijn maandag begonnen aan een driedaags be zoek aan Spanje. De regering van Klein-Joegosla vië (Servië en Montenegro) liet zich maandag scherp uit over het bombardement van zondag. „Dit bedreigt het vredesproces en leidt tot escalatie", aldus pre sident Jovanovic. De VN werd verantwoordelijk gesteld voor eventuele gevolgen van de actie. De eerste daarvan is het door de Bosnische Serviërs als vijande lijk beschouwen van alle blauw helmen in Bosnië. Om die reden heeft de VN de voedseltranspor- ten over land stop gezet. Navo-bronnen menen dat de tweede operatie militair en poli tiek van uiterst geringe beteke nis is. De Navo heeft alleen het VN-personeel in Gorazde willen beschermen, en heeft niet direct geprobeerd de belegering van Gorazde te breken of de Serviërs terug te dringen. Voor dergelijke meer offensieve operaties zou bovendien eerst toestemming van de VN nodig zijn geweest, zeggen militaire analisten in Brussel. Advertentie Glasslijperij MELIESTE Een vrouw raakte overmand door emoties tijdens een demonstratie van vluchtelingen in Sarajewo. Naar schatting vijfhonderd mensen, van wie de meesten uit Gorazde, bestormden het hoofdkwartier van VN-bevelhebber, generaal Sir Michael Rose. Deense blauwhelmen wisten de menigte maar tenauwernood in bedwang te houden. De Bosnische moslims smeekten de VN-militairen om de verdedigers van Gorazde te hulp te komen tegen de Servische aanvallers. foto Chris Helgren/Reuter Kwaliteit ir. GOES glas De vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis. Phi lippe Lauren, waarschuwde tij dens een korte persconferentie voor het vertrek op het Brussel se vliegveld Zaventem voor „een naderende catastrofe". Een kwart van de lokale medewer kers van zijn organisatie is in middels vermoord of gewond ge raakt. Alle veertig buitenlandse Rode-Kruiswerkers zijn terug gehaald. Lauren deed voorts een beroep op de media en de politiek zich terughoudend op te stellen met gevoelige berichtgeving. „Be richten dat de jacht op Belgen in Ruanda is geopend, kan tot enorme paniek leiden bij men sen die nog niet konden worden geëvacueerd en zich in hun huis hebben verschanst. Het enige contact dat deze mensen met de buitenwereld hebben, is de (bui tenlandse) radio." Een zojuist uit Ruanda gevacueerde vrouw valt in de armen van een afhaalster op Schiphol. Maandag morgen arriveerden daar 26 Nederlanders, medewerkers van de ontwikkelingsorganisatie Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV). Zaterdagochtend was de groep met een konvooi van veertien wagens naar buurland Burundi vertrokken. Vandaar zijn ze via Brussel naar Amsterdam gevlogen. foto Frans van der Linden/ANP SGP-kamerlid Van Dis (71) overleden DEN HAAG (ANP) - Het SGP-kamerlid C.N. van Dis is zaterdag in zijn woonplaats Den Haag overleden. Van Dis (71) maakte sinds mei 1971 deel uit van de Tweede Kamer. Hij was reeds ge ruime tijd ziek. Zijn par tij heeft het overlijden van de nestor van de Tweede Kamer maandag meegedeeld. Van Dis maakte onder meer deel uit van de ka mercommissies voor Bui tenlandse Zaken. Defen sie, Ontwikkelingssa menwerking. Economi sche Zaken en voor Fi nanciën. Hij verwierf ver der vermaardheid door zijn lidmaatschap van de parlementaire enquête commissies ingesteld in verband met het RSV-de- bacle (1982-1983) en het stelsel sociale zekerheid (1992-1993). Van Dis wordt donder dag in Den Haag begra ven. De SGP schort tot en met dat moment alle verkiezingsactiviteiten op. Kamervoorzitter Deetman heeft laten we ten dat de vergadering van de Kamer in verband met de begrafenis don derdag niet om 10.15, maar om 15.00 uur be gint. zie ook pagina 4 IRT De Amsterdamse hoofdcommis saris E. Nordholt mag van de Amsterdamse gemeenteraad blijven. Dat bleek gisteren tij dens een debat in de commissie algemeen bestuurlijke en juridi sche zaken. De raadsleden vin den dat Amsterdam na het ka merdebat over het IRT- affaire de zwartepiet is C toegespeeld. v Slachtofferhulp De begeleiding van mensen die het slachtoffer zijn geworden van een verkeersongeluk laat vaak nog te loensen over. De Stichting Slachtofferhulp Zee land probeert daar de komende tijd verande- Q ring in te brengen w Vervoersverbod Het verbod om varkens te ver voeren in de omgeving Eede en St. Kruis in West Zeeuwsch- Vlaanderen blijft waarschijnlijk een maand van kracht. In die tijd wordt ook duidelijk of de 'ge varenzone' wegens de varkenspest groter 1 moet worden. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. m-f DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen PvdA en CDA blijven volgens de jongste opi niepeilingen op zwaar verlies staan, maar de PvdA is inmid dels toch al zo ver opgekrabbeld dat zij met 33 zetels de grootste partij van het land belooft te worden. Het CDA staat net als tien dagen geleden op 31 zetels. Op dit moment hebben CDA en PvdA in de Tweede Kamer nog respectievelijk 54 en 49 zetels. Volgens onderzoeksbureau NI PO, dat deze cijfers gisteren be kend maakte, zijn in het laatste onderzoek ook de effecten van het oproer rond het familiebe drijf van CDA-leider Brinkman reeds gemeten Vorige week zag het er al naar uit dat de PvdA een kans maakt om bij de ka merverkiezingen van 3 mei de grootste partij te worden. Die kans is nu vergroot doordat de winst van D66 en VVD wat min der groot lijkt te worden (beide staan nu op 28 zetels) en vooral vanwege het feit dat het slecht blijft gaan met het CDA. De grootste verrassing van de laat ste peiling is het resultaat voor het Algemeen Ouderen Verbond (AOVi. Deze nieuwe partij, die garen spint bij de onrust over de aow. zou op vier zetels zou kun nen rekenen. Volgens CDA-leider Brinkman tonen de peilingen voor zijn par tij aan dat „de bodem bereikt is". PvdA-leider Kok meent dat het lichte herstel van zijn partij in de opiniepeilingen nog lang niet voldoende is. GroenLinks is bezig met een op merkelijke terugval in de peilin gen. De fractie, die nu zes zetels telt, mocht enkele maanden ge leden nog op twaalf zetels reke nen, maar houdt daar - met nog drie weken te gaan voor de ver kiezingen - nog maar acht van over. De drie kleine christelijke partijen maken een goede kans er in totaal vijf zetels bij te win nen. Ze bezitten er nu gezamen lijk zes. De Centrumdemocraten van Janmaat houden hun vijf ze tels in de peilingen vast. De So- cialistiese Partij mag volgens het NIPO op twee zetels reke nen. (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 vanaf /.219,- Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Gimbfère LANGE DELFTJ^MIDDELBURG 71 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1