ranks Jeltsin breken weerstand Roetskoi en Chasboelatov schuiven schuld geweld af kleintjes dreigen Aidid ard aan te pakken PTT dupeert PvdA Bel gratis 06-0329 'Witte Huisgeeft zich over Strijd kost honderden slachtoffers machtsstrijd ün moskou Nu tot f9.000,- voordeel op de Passat Design De Volkswagen voordeellijn Creadoe 71/2°/O STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 Wisselvallig Vanochtend bewolkt en af en toe re- Vanmiddag wisselend bewolkt en len bui. Matige tot vrij krachtige zuidenwind. Temperatuur 16 graden. 36e jaargang no. 234 insdag 5 oktober 1993 E Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen J waar 'eede st d /en. eetal la- Mor- Let in ames mael erste chool - SC 'beert en de ir Ne- /entz- Van 5-0 en 3 2-1. ames: an 3-8 1 3-i Van en de 1-3 9. 3- 3. SC We- 3-7 3. 1 6. 1-2 8, 'C22- iius2 ;Mor- onze correspondenten )SKOU - De Russische isident Boris Jeltsin •ft de machtsstrijd thet door hem ontbon- parlement voorlopig zijn voordeel beslist or het Witte Huis andag gewapender- ïd te veroveren op de ar sinds 21 september rschanste parlementa- Jeltsin kondigde Moskou een uit- ansverbod af van elf 's avonds tot vijf uur de ochtend. In het nog andende Witte Huis ren gisteravond laat steeds sluipschutters ;ief. .aantal doden bij deze 'Twee- )ktoberrevolutie' was rhaan- avond laat nog steeds niet end, maar moet in de hon den lopen. Onder de slachtof- zijn ook 'oorlogstoeristen', iwsgierige Moskovieten die gevechten van zeer nabij [den. Russische regering heeft maandag een reeks communisti sche en nationalistische organi saties en kranten verboden. Mi nister van justitie Joeri Kalmi- kov tekende een decreet tot op schorting van het Nationale Reddingsfront en de Officiers vereniging. Ook Pamjat, een ul- tranationalistische organisatie met sterk antisemitische inslag, is verboden verklaard. Geen genade Jeltsin verscheen maandagmor gen op de televisie om de aanval aan te kondigen. Hij riep de Mos kovieten op de militairen te steunen in hun strijd tegen „de bandieten die hebben geschoten op vrouwen en kinderen". Hij zei dat er „geen genade zou gelden voor de rode-vaandeldragers die Moskou met bloed hebben be smeurd". Jeltsins beslissing werd ingegeven door de bestor ming door 'gardisten' en demon stranten op zondag van het poli- tiecordon rond het Witte Huis en de aanvallen op het gemeente huis van Moskou en de tv-zender Ostankino. Eerder had Jeltsin beloofd dat er geen geweld zou worden gebruikt. Roetskoi had gezegd zich tot de laatste kogel te zullen verdedigen. Na uren durende beschietingen door tanks, pantserwagens en commando's gaven tegenpresi- dent. Aleksander Roetskoi en de iellijl Frai iet s[ logp iagina 3: Commentaar pagina 4: Regio's onzekere factor pagina 7: EG kiest voor Jeltsin Tussen opluchting en vrees Gem versl Kom! het 1: 8-i onze correspondent ussel Sa SHINGTON - De Verenigde iten hebben de Somalische 7-0- nleider generaal Aidid t ble andag gewaarschuwd dat zij nip hard tegen hem zullen optre- als zijn manschappen ge- BNtóken genomen Amerikaanse uïs-Aijsoldaten mishandelen. erikaanse minister van de- ie Les Aspin stelde op een «conferentie dat de VS tot [elding zullen overgaan als zeker zeven door Aidids re en gevangen genomen 'Ran- Advertentie DEN HAAG (GPD) - Een PvdA-bijeenkomst in het Theater aan het Spui in Den Haag is gistermiddag deels mislukt we- Sens een fout van de PTT. De ongeveer tweeduizend uitnodi- )LC Singen aan partijleden die begin vorige week de deur van iet PvdA-partijbureau waren uitgegaan, zijn door nog o bekende oorzaak nooit door de PTT bezorgd. Volgens een Woordvoerder van de PvdA heeft de PTT inmiddels schuld bekend. veel Gevolg was wel dat het gezelschap beperkt bleef tot de aan- erdet wezige PvdA-bewindslieden Kok, Wallage, Simons, Ritzen, Cohen, Kosto, en Pronk, alsmede een groep Kamerleden en ïzent een. aantal mede-Binnenhofbewoners. Mensen dus die elkaar Dtstc toch al elke dag zien. Terwijl het toch vooral de bedoeling was (geweest om gewone Haagse partijleden de gelegenheid te lieden tot een gesprek met aanwezige bewindslieden en Ka- merleden. tem isco Sommige PvdA-ers, gaven gekscherend D66 de schuld van de mislukking. Directeur van de PTT is namelijk D66-lid Wim Dik. ti ontslagen parlementsvoorzitter Roeslan Chasboelatov zich in de loop van maandagmiddag over. Ze zijn ongedeerd overgebracht naar de Lefortovo-gevangenis in Moskou. De door het parlement benoemde tegenministers van defensie, binnenlandse zaken en veiligheid, Vladislav Atsjalov, Andrej Doenajev en Viktor Ba- rannikov, zijn eveneens gearres teerd. Ook de commandant van de 'gardisten' in het Witte Huis, de voormalige generaal Albert Makasjov, is opgepakt. Deze laatste was ook betrokken bij de mislikte putsch in 1991. De aanval op het Witte Huis be gon maandagmorgen om vijf uur. Tanks, pantserwagens en commando-eenheden werden rond het gebouw samengetrok ken. De in het gebouw aanwe zige mensen kregen de laatste waarschuwing hun wapens neer te leggen en weg te gaan. Toen daaraan geen gehoor werd gege ven, namen tanks en pantserwa gens de voordeur en de bovenste etages van het gebouw onder vuur. Intussen werden sluip schuttersnesten in de omringen de gebouwen door commando's aangepakt. Nadat 's middags een groep par lementariërs en gardisten met witte vlaggen naar buiten kwam. werd een kort staakt-het- vuren afgekondigd. Toen bleek dat Roetskoi en Chasboelatov zich niet wilden overgeven, maar uit waren op een politieke regeling, werd de aanval weer voortgezet. Nadat het gebouw door het tankgeschut stormrijp was gemaakt, drongen comman do's het gebouw binnen. Ze moesten gang voor gang en zelfs kamer voor kamer van het laby- rint-achtige gebouw op de zwaar bewapende gardisten verove ren. Uiteindelijk kozen gardisten en parlementariërs eieren voor hun geld en gaven zich over. Maar niet nadat Roetskoi en Chasboe latov de in Luxemburg verza melde EG-ministers van buiten landse zaken hadden gevraagd om diplomaten die als menselijk schild zouden moeten dienen. De EG heeft dat geweigerd, me de omdat Jeltsin de garantie. bood dat het tweetal niet ter- plekke zou worden doodgescho ten. Het geweld in Moskou is vol gens de EG volledig de schuld van de rebellerende parlements leden. Volgens minister Kooijmans is het verzoek om diplomatieke be geleiding „doorgegeven aan de Russische autoriteiten. Hun reactie was voorspelbaar afwij zend. Ze zeiden: 'we leven in een rechtsstaat en schieten mensen niet zomaar op straat neer wan neer ze het Witte Huis verlaten", aldus Kooijmans. Jonge schol De haven van Harlingen werd gistermorgen enige tijd geblokkeerd door Greenpeace. De milieu organisatie ageert met de actie tegen de visserij in de 'scholbox' boven de Waddeneilanden. In dit gebied komt. een zeer gro te hoeveelheid jonge schol O voor. O gers' niet goed worden behan deld. Aspin maakte bek dat bij het treffen van zondag tussen die re bellen en de Amerikaanse VN- eenheden in Mogadishu twaalf Amerikaanse soldaten zijn om gekomen en 75 gewond. In Ame rika is grote woede ontstaan over beelden van een van de ge dode Amerikanen die door op standelingen door de straten van de Somalische hoofdstad werden gesleept. Aspin kondig de aan dat extra eenheden naar Mogadishu worden gestuurd om daar orde op zaken te stellen. Het gaat om een pantserinfante- rieecmpagnie van tweehonderd mai met tanks, pantserwagens en t wapende helikopters. As pin zei dat de VS zich het recht voorbehouden „alle noodzake lijke middelen te gebruiken om de veiligheid van de Amerikaan se vredestroepen te verzekeren". De Amerikanen lijken vastbe sloten om de voortvluchtige Ai did 'te pakken. De regering in Washington staat onder druk van de publieke opi nie om zich uit Somalië terug te trekken. In het Congres werd maandag door diverse senato ren aangedrongen op een spoe dig eind aan de Amerikaanse VN- rol en volgens peilingen vinden de meeste Amerikanen dat de VS in Somalië niets te zoeken hebben. De Verenigde Staten zijn aan de operatie begonnen als vredes- handhaver in VN-verband, maar zijn geleidelijk "--"j in het con flict geworden Verdedigers van het Witte Huis komen met de witte vlag uit het gebouw. foto Alexander Shogin/AP Leiders verschijnen bleek en uitgeput op tv van onze correspondenten MOSKOU - Roeslan Chasboe latov en Aleksander Roetskoi hebben maandagmiddag kort voor zij werden gearresteerd, ontkend verantwoordelijk te zijn voor het geweld in Mos kou en de aanval op het televi- sieeentrum. „Wij hebben nooit opdracht gegeven tot de aanval op de te levisie. Dit was pure provoca tie", verklaarde Chasboelatov :n een reportage van de Franse televisiezender France-2. Bij die aanval vielen 62 doden. Op de beelden zag men beide mannen met bleke gezichten, zichtbaar uitgeput door de spanning en de gevechten van de afgelopen dagen. Generaal Roetskoi, met het machinepi stool in de hand, was gekleed in een camouflagepak, terwijl Chasboelatov nog onberispe lijk in het pak zat, wel met los geknoopte das. „Men zegt dat ik heb gescho ten. maar zie dit machinege weer, er zit nog olie in", zei Roetskoi terwijl hij zijn wapen toonde. „Wij hebben getracht vrouwen en kinderen te laten vertrekken, maar ze hebben geschoten op onderhande laars", zei hij. Witte vlag Bij de bestorming van het Wit te Huis maandag bevonden zich ook nog journalisten in het gebouw. Eén van hen was Vjatjeslav Terechov, sterver slaggever van het onafhanke lijke persagentschap Interfax, een man die op voet van je en jij staat met het Jeltsin-esta- blishment. Ook met Roetskoi. Roetskoi is voor velen de grote aanstichter van de ellende. Za terdag riep hij zijn dolle volge lingen al op tot 'beslissende Chasboeltaov (tweede van links) en Roetskoi (in camouflagepak) worden weggeleid uit het parle mentsgebouw. foto Dima Tanin/EPA straatakties' zondag riep hij bij onderhandelingen. Hij vroeg me met een witte vlag van de derde verdieping naar beneden te gaan." Met de witte vlag liep hij de trappen af naar de beneden verdieping. die al in handen van Jeltsin-troepen was. „Die zagen me voor een spion aan. Mijn verklaring dat ik een wö- penstilstandsaanbod kwam doen wekte slechts woede op. Een van hen sloeg me keihard in de rug, zodat ik kwam te val len." Terechov werd uiteindelijk naar de garderobe gebracht, waar een tiental mensen op de vloer lag. de handen in de nek. De gevangenen werd toegebe ten dat ze bij de geringste be weging zouden worden dood geschoten. Woedend Toen een uur later driehon derd mensen het gebouw ver lieten begreep Terechov dat hun levens niet langer in ge vaar zijn. „Toen ik het gebouw mocht verlaten, ontmoette ik in de gang de soldaat die me had geslagen. Waarom deed je dat, vroeg ik. Hij zei: beoordeel ons niet te streng. We waren woedend. Ik vroeg wat maakte je dan zo woedend. Hij keek me aan en zei: „Ik weet het niet. Misschien deze tijd", om wraak, omdat bij de akti.es zaterdag 22 doden zouden zijn gevallen, hetgeen een grove leugen bleek. Het was Roets koi die zondag het sein gaf om 'de Jeltsin-verraders tot moes te slaan'. Zelf zou hij het Witte Huis 'tot de laatste kogel ver dedigen'. Terechov: „Roetskoi meende dat ik en andere Interfax-col lega's als onafhankelijke jour nalisten een rol konden spelen (Advertentie) aan hoort u preces welke schitterende aarbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft wi|jigingen voorbehouden Feyenoord Feyenoord heeft gisteren de lastige uitwedstrijd bij Heerenveen gewonnen (1-3). De Rotterdamse doelman Ed de Goey ver tolkte een hoofdrol in het Abe Lenstra stadion. Met mooie reddingen behoed de hij zijn ploeg voor een snelle achterstand. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buiten land: 3,5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 9; Pro vincie: 11, 12, 13 en 15; Sport: 16 en 17: Uniek in Zeeland KERAMIEK KADO HOBBY opent 9 oktober Dorpsplein 25 Koudekerke VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM inschrijving tot 7 oktober 1993 9.00 uur via banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente; jaarlijks per 15 januari storting 14 oktober 1993 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1