Breukink geeft glans aan de titel Bibberende Oremans toch ronde verder Theunisse stapt af na twee uur koers 7erbond van toppers brengt de beste drie op het podium Greg Lemond blijft thuis Vergoedingen arbiters omhoog Marciano Vink voor drie jaar bij Genoa Nederlanders voor de Tour Tourploeg Raas compleet MAANDAG 28 JUNI 1993 in~MEERSSEN (ANP) - Erik Breu- 31 kink stond er twee jaar beteu terd bij op het erepodium. Als Berde. Zondag stapte hij in Meerssen met een brede grijns le.bp het hoogste trapje, waar hij okhet rood-wit-blauwe tricot aan- ijkjrok. Een prijs die nog op zijn palmares ontbrak. De 53e over- ls'[vinning uit zijn wielerloop- :e"|)aan was een van de mooiste Binds zijn debuut als beroeps- ïr-renner in 1985. et[ in ,Een nationale titel behoort op 50mijn erelijst", zei de opvolger 18 tan Tristan Hoffman lachend. i,Goed voor het zelfvertrouwen q.(net het oog op de Tour. Ik weet erdat de mensen nu weer veel van 3n Ine verwachten. Ik ben echter te vreden als ik bij de eerste vijf ein- -.pig" J'Jl :r-Kijn eerste nationale titel, voor erpteven Rooks en Frans Maas- igsen, kreeg extra glans omdat greukink zondag als eenling ;kbver een afstand van '230,1 kilo- 'r.jneter diende te strijden tegen e_!de kwantitatieve sterke forma- n-'ties van TVM (twaalf renners) en WordPerfect (zeven coureurs). :l-be kopman van ONCE had geen mkele helper in zijn buurt, al )leek achteraf dat de beoogde kanshebbers een verbond had den gesloten. „Om te voorkomen dat, met alle respect, een renner als Hoffman weer kampioen zou worden, heb ben we in de finale samenge werkt", verklaarde Maassen. „Breukink heeft het verdiend, een mooiere kampioen kan ik me niet voorstellen, al had ik lie ver zelf die trui aangetrokken." Outsiders De ontknoping van de nationale titelstrijd was om in te lijsten. Met de kanshebbers Breukink, Maassen, Rooks en Van der Poel in de hoofdrol en Dick Dekker, Nijboer. Den Bakker, Vink en Pieters als onberekenbare outsi ders. Van der Poel brak twee keer uit. Zijn maximale voor sprong was minimaal. De ge makkelijk rijdende Rooks haal de hem terug. In de voorlaatste ronde viel de beslissing. Breu kink demarreerde in de aanloop naar de Lange Raarberg. Het verschil schommelde rond de tien seconden. Breukink keek vaak achterom. „Ik was onrus tig. Je rijdt een kleine tijdrit. Je weet als Rooks dichterbij komt datje het kunt vergeten. De aan komst is zijn specialiteit", ver klaarde Breukink zijn nerveuze gedrag. De onrust was overbodig, zo bleek achteraf. Want zijn achter volgers zaten kapot. „Toen het verschil honderd meter was, wist ik dat het voorbij was", zei Maassen later. Diezelfde mening had ook Steven Rooks. „Het was van dat moment ieder voor zich. Ik heb het nog geprobeerd, maar hij was te ver weg." De situatie tijdens het NK was dit jaar veel minder overzichte lijk dan vorige aflevering. De 57 deelnemers waren verdeeld over 22 ploegen, met de teams van Raas en Priem op papier met het sterkste collectief. Die twee for maties vreesde Breukink in het begin ook, vooral TVM. „Mijn grootste angst was dat een groep met TVM of WordPerfect zou wegrijden. Ik moest steeds attent blijven. Maar de de koers ontwikkelde zich voor mij gun stig, omdat de verkeerde men sen vooruit werden gestuurd." Demarrage CHATELLERAULT (AFP) - Greg LeMond mist de Ronde van Frankrijk. De drievoudige winnaar van de belangrijkste internationale etappekoers wordt door zijn ploegleider Ro- ;er Legeay thuisgelaten. teMond stapte in de Ronde van talie af. Hij had last van hooi- coorts. „Hij is er niet tijdig van ïersteld", meende Legeay. ,Voor hem is het verschrikke lijk", gaf de ploegbaas aan. De GAN-ploeg zal door het ontbre ken van de Amerikaan louter uit Franse renners bestaan. De ton drie van het kampioenschap in Meerssen: Erik Breukink geeft het tempo aan voor Steven Rooks en Frans Maassen. De renners van Cees Priem bra ken de koers zoals verwacht open. Na zestig kilometer de marreerden Talen en Voskamp. Het duo kreeg Dekker van Raas als bewaker. De eerste aanval van TVM mislukte, de tweede van De Vries ook. Hij ging op jacht naar Van Orsouw, die tach tig kilometer alleen op kop reed. De echte finale speelde zich ech ter achter de twee vluchters af. Met Breukink. Van der Poel. Rooks, Maassen. Nijboer. Den Bakker. Dick Dekker. Pieters. Vink in de hoofd- en bijrollen. Aan de solo van Van Orsouw kwam op ongeveer 35 kilometer voor de aankomst een einde. De rossige Brabander bleek zondag over veel energie te beschikken, want hij capituleerde pas in de slotfase, in tegenstelling tot De Vries die op één ronde achter stand van Breukink finishte, De kampioen was toen amper hersteld van de inspanningen. Hij stond na afloop te tollen op zijn benen, kreeg door de opdrin gerige mensenmenigte nauwe lijks lucht. „Ik was op. ik had veel gegeven. Maar ik ben wel blij dat de toppers de verant woording hebben genomen. Dat is een goede zaak." 1. Breukink 230.1 km in 5 47.36. 2 Rooks 0 05. 3. Maassen, 4. Den Bak ker. 5 Nijboer 0.20. 6. Diek Dekker 0.50, 7 Van Orsouw 1.35. 8. Van der Poel 1.50, 9 Pieters 3 05, 10 Vink. op één ronde 11. Meys, 12. De Vries, 13. Van de Vin, 14. Veenstra, 15. Van Loenhout, 16. Cordes, 17. Cornelisse, 18. Akkermans, 19 Hopmans. 20 De Vos. 21. Eyk. 22. Van den Akker. 23. Siemons Er vertrokken 57 renners. "Ivanisevic ontsnapt niet voor de derde keer op Wimbledon van onze verslaggever Rob van der Zanden LONDEN - Het klonk als een t/ verontschuldiging. „Het was (héél slecht," zei Miriam Ore- mans, nadat ze zich zaterdag over de rug van Pizzichini (6-1,6- 4) had geplaatst voor de vierde ronde van het toernooi op Wim bledon. „Maar ik weet dat ik er tegen Jana Novotna weer zal staan. En dan zal ik in elk ge*val weer mijn eigen spel spelen." De partij van vandaag (maan dag) tegen de 24-jarige blondine uit Tsjechië (nummer negen van de wereld) ziet Oremans met ver trouwen tegemoet, al gaf het duel met de Italiaanse daar wei nig aanleiding toe. „Ik was su- pemerveus. Iedereen zag me al bij de laatste zestien, omdat ik de laatste weken ben opgehe- _jmeld in de pers. Dat is niet lek ker spelen, je kunt eigenlijk al leen maar afgaan. Bovendien werkte Pizzichini ook niet echt mee." De 1.53 meter kleine opponente haalde de vaart uit het spel. De zenuwachtige Oremans was niet in staat haar eigen, vertrouwde spel op het gras te leggen. Vooral de afmakende slagen lieten haar in de steek. „Bij het inspelen voelde ik al dat het niet lekker zat." Er ontstond een 'foutenfes- tival' van jewelste. Tekenend was de derde game in de eerste set. De dames speelden maar liefst 28 punten en hadden bijna een kwartier nodig om van 1-1 op 2-1 voor Oremans te komen. Ook in de tweede set stond Ore man nog te bibberen als een nieuweling. Daardoor werd het zowaar nog even spannend, maar de schande van een derde set en een eventuele nederlaag tegen de nummer 130 van de we reld bleven haar bespaard. Bij de vrouwen verloopt het toernooi tot nu toe volgens sche ma. De vraag is eigenlijk alleen wie Steffi Graf van een nieuwe ti tel kan afhouden. Uitglijer Monica Seles Het seizoen is voorbij voor Seles MUNCHEN (DPA) - Monica Se les komt dit jaar niet meer in ac tie. Dat bericht het Duitse tijd schrift Focus. De manager, Ste phanie Tolleson, van de 19-ja- rige tennisvedette verklaarde in het blad dat het hoogst on waarschijnlijk is dat de Servi sche nog tot spelen komt dit sei zoen. Het herstel vordert lang zamer dan verwacht. Seles werd op 30 april tijdens een toernooi in Hamburg door een Duitser met een mes in de rug gestoken. Twee weken geleden had de organisator van een de- monstratietoernooi in Mahwah (VSt) nog aangekondigd dat de tennister op 19-juli haar come back zou maken op het evene ment. Bij de mannen kon zaterdag wel een daverende verrassing wor den genoteerd. De pijnlijke uit glijer kwam op naam van Goran Ivanisevic. De 21-jarige Kroaat, vorig jaar verliezend finalist, moest zijn inspanningen uit de eerste en tweede ronde bekopen. Hij had in beide vijfsetters matchpoints tegen en met name de wedstrijd van donderdag te gen de Engelsman Chris Bailey had hem fysiek en geestelijk ge sloopt. Todd Martin moet dat hebben aangevoeld. Deze 22-jarige Ame rikaan is de nummer 30 van de wereld en spreekt niet echt tot de verbeelding. De bebaarde tennisser heeft echter een dijk van een service en volleert als de beste. Toen Martin de vierde set naar zich toetrok leek er iets te knappen bij Ivanisevic. Hij maakte in de laatste set geen ga me meer: 2-6, 7-6, 6-7, 7-5, 6-0. In navolging van Ivan Lendl wei gerde ook Ivanisevic te verschij nen op een persconferentie. Het was een onwaardig afscheid voor het service-kanon, dat ook nog eens voor enkele scheldkan- nonades werd beboet. Michael Chang leek tegen land genoot David Wheaton te gaan stunten. Hij haalde een 0-2 ach terstand in sets op 6-4.6-4.5-7,4- 6), maar in de beslissende ronde was het toch de man met de Amerikaanse vlag als haarband, die aan het langste eind trok: 6- 4. ZEIST (GPD) - De arbitrage in het betaald voetbal gaat op de helling. In het kader van de professionalisering gaan het komende seizoen de vergoedingen van scheidsrechters voor het leiden van wedstrijden in profsector met meer dan honderd procent omhoog. In ruil daarvoor moeten de mannen in het zwart meer trainingsarbeid verrichten en die nen zij aan strengere kwalitatieve eisen te vol doen. De regeling geldt vooralsnog tot en met het seizoen 1995-'96. De voorstellen om te komen tot een beter voor zijn taak berekende scheidsrechter worden vanavond (maandag) behandeld op een bui tengewone vergadering betaald voetbal in Zeist. De verwachting is dat de clubs zonder tegen te stribbelen akkoord gaan met de dooi de landelijke scheidsrechterscommissie vast gelegde beleidsnota. Wordt het rapport goedgekeurd dan krijgen de scheidsrechters op de A-lijst komend seizoen voor het leiden van een competitiewedstrijd, dan wel een duel in het KNVB-bekertoernooi, 1000 gulden. Voor scheidsrechters op de B-lijst liggen de vergoedingen wat lager. Die toucheren na het leiden van een competitie- of bekerwedstrijd 600 gulden. Met de nieuwe opzet van de arbitrage in het betaalde voetbal stijgt het kostenplaatje met bijna één miljoen tot een totaalbedrag van 1.980.000 gulden. De clubs zullen de extra kos ten moeten ophoesten. AMSTERDAM (ANP) - De verlokkingen van het Italiaanse voetbal hebben het Ajax-hart van Marciano Vink doen ha peren. Vink vertrekt naar Genoa. Hij is de zesde Ajacied in ruim een jaar die verhuist naar Italië. Aron Winter, John van 't Schip, Brian Roy, Dennis Bergkamp en Wim Jonk gin gen hem voor. Vandaag (maandag) is de medische keuring, de presentatie aan de pers en de ondertekening van een contract voor drie jaar bij Genoa. Net als Van Basten brengt hij in elk geval een Italiaanse voornaam mee naar de 'laars'. Na drie dagen is Vink al geraakt door de warmte van de voet balbeleving in Italië. „Tijdens een boottocht heb ik zondag de kusten bekeken. Het is een prachtige omgeving. Ik werd ook al herkend, terwijl de presentatie nog moet komen." Zijn afscheid bij Ajax komt niet onverwacht. Vink noemt de eerste aanbieding die hij kreeg teleurstellend. „Daaruit bleek niet dat Ajax me graag wilde houden." In Genua heeft hij in drie dagen de indruk gekregen dat ze hem dolgraag wilden hebben. Genoa is aardig versterkt, met Italianen (onder anderen doelman Betti van Fiorentina. aanvaller Nappi van Udinese) en de Roemeen Dan Petrescu. „We strijden zeker om Euro pees voetbal, misschien zelfs om de titel", zegt Vink. Een ge waagde uitspraak? „Twee jaar geleden werd Sampdoria ook kampioen." Met Vink beschikt de club over zes buitenlanders, drie te veel voor de opstelling: Vink en Van 't Schip. Petrescu. de Tsjech Skuhravy. de Oekrainer Dobrovolski en de Braziliaan Bran- co vormen het halve dozijn. Volgens Vink zullen de laatste twee verdwijnen en is zijn plaats als rechtshalf verzekerd. Gert-Jan Theunisse stapte na twee uur wedstrijd af. Hij reed met een speciaal zadel, dat in de paardesport wordt gebruikt. De kop man van Cees Priem stond lange tijd buitenspel door een cyste, waaraan hij drie keer werd geopereerd. foto ANP Ook Hanneling niet in de Tour MEERSSEN (GPD) - De publici teitsstunt van Gert-Jan Theu nisse op het NK wielrennen in Meerssen duurde precies 117 minuten. Na bijna twee uur nieer üit dan in het zadel gaf Theunisse er de brui aan en kon hij terug in de ziektewet. Theunisse had, ondanks zijn nog altijd niet volledig genezen zit vlak, van zijn TVM-bazen min of meer de opdracht gekregen de wielerplunje weer eens aan te trekken. Ploegleider Cees Priem: „Hij is al te lang weg ge weest uit het peloton. Hij moet de sfeer maar weer eens proeven. Zijn ploegmaats vragen zich ook af: waar is onze kopman eigen lijk?" Theunisse zei nog tegen ploeg- arts Michailov. dat koersen niet zonder risico zou zijn. De wond zou weer kunnen openspringen, maar de Rus zette het licht op groen. Theunisse ging dus toch van start. Na bijna twee uur haalde hij zijn licentie weer op. Theunisse had aan zijn opdracht voldaan. „Ik kreeg pijn in m'n rug en in m'n knieen van het geforceerd an ders zitten. De wond zelf bleef goed, ja". Goed genoeg voor de Tour? „Natuurlijk niet. Dat heeft geen enkele zin." Gaat TVM nog wel door met Theunisse? Cees Priem: „Er is nog een contract voor volgend jaar." Maar het is duidelijk, dat directeur Ad Bos lang niet tevre den is over de prestaties van de duurbetaalde kopman. Priem: „We hebben nu al zes we ken niets aan hem gehad. En de komende vier weken zijn er ook nergens wedstrijden, hè... Staat alles in het teken van de Tour. Vandaar dat we van hem hebben geëist hier zijn gezicht te laten zien." Theunisse: „Ik zal ervoor zorgen dat ze in de najaarsklas- siekers niet over me hoeven kla gen." Harmeling Ook Rob Harmeling gaat niet mee naar de Tour. Na een vier uur durende martelgang op het NK stapte de 28-jarige Nijver- daller kotsend van de fiets. We tend, dat zijn Tourdroom dit jaar slechts een illusie is ge weest. De ritwinnaar van Bordeaux, vorig jaar. kwam ook in Meers sen niet uit het dal. waarin hij het hele seizoen was gedumpt. „Ik heb er de laatste weken alles aan gedaan, vierentwintig uur per dag was ik met fietsen bezig. Lichamelijk ben ik in orde, maar het wil niet." Cees Priem besliste gisteravond de negende plaats in de TVM- ploeg te laten invullen door de Australiër Scott Sunderland. De renners hadden liever John Ta len meegehad. Talen was in Meerssen ook een van de vroege vluchters, maar stapte gelijktij dig met Harmeling af. Dag-Otto Lauritzen had al eerder de plaats van Theunisse ingeno men. MEERSSEN (ANP) - Dertien Ne derlanders waren zondag zeker van een startbewijs voor de 80e Ronde van Frankrijk, die op za terdag 3 juli in Le Puy du Fou begint met een proloog. Het is onwaarschijnlijk dat in de Ven- dée een veertiende Nederlander aan het vertrek staat, want de gegadigden Harmeling en Ta len zakten zondag voor hun exa men. Verleden jaar namen nog zeven tien Nederlanders deel. Vier jaar geleden stond een record aantal deelnemers van dertig in Lu xemburg aan de start. In 1989 was het ook voor het laatst dat een Nederlander in het geel reed. Dat was de nieuwe Nederlandse kampioen Breukink. De nationale afvaardiging is ver deeld over zeven ploegen: TVM met Den Bakker, Nelissen en De Vries. WordPerfect met Maas- senrMulders en Nijdam. Festina met Rooks, Jacobs en Van Pop- pel. Histor/Novémail met Bouw- mans. ONCE met Breukink. Amaya met Cordes. ZG-B met Van den Akker. Miriam Oremans retourneert met de backhand in de partij tegen Gloria Pizzichini. foto ERA Eddy Bouwmans is de enige Ne derlander in de Novémail-Laser- ploeg van Peter Post. Voor Nico Verhoeven was geen plaats. Naast de Brabander koos Post in samenwerking met de ploegleiders Planckaert en De Rooy de volgende renners: Eki- mov. Zhdanov (beiden Rus), Mottet. Pensee en Comillet (al len Frat, Nelissen, Nulens en Ser geant (allen Bel). MEERSSEN (ANP) - Jan Raas heeft zijn Tourploeg compleet. De Zeeuw selecteerde voor de WordPerfect-formatie de Ne derlanders Maassen, Nijdam en Mulders, de Belgen Vanderaer- den en Van Hooydonck, de Fran sen Moncassin en Ledanois, de Mexicaan Alcala en de Zwitser Runkei. Eerste reserve is Erik Dekker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11