De ambities van trainer Pentury Jim Courier, een bulldog zonder vrees r-f Souburger terug in de anonimiteit Courier Krajicek PZC sport VRIJDAG 4 JUNI 1993 Dick Buitelaar en Jan de Gier. die nu Mid- delburg.gaat trainen." Met dat diploma heeft Pentury weinig ge daan. Daar waar andere trainers tegen woordig met bloed, zweet en tranen pro beren op de cursus coach betaald voetbal te worden toegelaten, heeft Pentury zich. met grote tussenpozen, voornamelijk be zig gehouden met het trainen van jeugd- teams en amateurclubs. „Ik weet dat ik weinig gedaan heb met dat diploma. Hoe dat komt? Ach." Pentury neemt zijn ruim elf maanden oude zoon Tjaka uit de box en aarzelt met het geven van een antwoord. „Door privë-beslom- meringen heb ik enkele jaren geen tijd ge had. Wat het precies is. hou ik liever voor me. Als ik daar wat over zou zeggen, du peer ik de verkeerde mensen en dat is het laatste wat ik wil. Toen VCV Zeeland me twee seizoenen geleden benaderde had ik weer tijd." Voor zijn periode bij VCV Zeeland had Pentury alleen maar ervaring opgedaan bij Yerseke, Jong Ambon en VC Vlissin- gen. Bij die laatste club besloot hij op 37- jarige leeftijd weer te gaan voetballen. „Vlissingen had Kees Vermunt gehaald als mijn opvolger. Voorzitter Piet Koster deed via Kees Vermunt een beroep op me om te gaan voetballen. Ik had daar abso luut geen moeite mee. omdat ik wist dat ik dat nog wel een seizoen aankon." Sponsors „Als trainer van VC Vlissingen had ik er achteraf veel meer kunnen uithalen. Ik werd geconfronteerd met een nieuw feno meen. dat van de sponsors. Het was plot seling mogelijk spelers te halen. Ik besefte te laat dat er enorme financiële mogelijk heden waren. Frans Schaap kwam uit Schiedam. Peter Damen uit Oosterhout. Erik Aerden uit Bergen op Zoom. Ik kreeg soms spelers... Later dacht ik: heb ik ze wel nodig voor die positie? Ik had me er meer mee moeten bemoeien en zo een ploeg naar mijn eigen inzicht kunnen sa menstellen. Kees Vermunt had al veel eer der met dat bijltje gehakt en kon precies aangeven wie en wat hij wilde hebben." In het seizoen 1991-1992 werd Bert Pen tury plotseling benaderd om trainer te worden bij de Zeeuwse profclub VCV Zee land. Samen met Louis Verstraaten zwaaide hij de scepter over de zieltogende eerstedivisionist, die duidelijk op alle fronten tekort kwam. „Het was een chao tisch jaar", blikt Pentury terug. „De men sen die de beslissing hadden genomen om met. acht a negen amateurs van start te gaan. hebben zich meerdere keren afge vraagd waar ze aan begonnen waren." „Toch kan ik niet zeggen dat ik een jaar gefrustreerd heb rondgelopen. Je kon de spelers ook nooit een gebrek aan inzet ver wijten. Ze werkten er keihard voor, alleen hadden ze onvoldoende kwaliteit. Als trai ner treedt er dan een soort berusting op. Je kon ze wel uitschelden, maar had had geen zin. omdat ze gewoon niet beter kon den. Verder was er geen geld om verster king te halen. In zo'n situatie valt er wei nig eer te behalen voor een trainer." Het afgelopen seizoen heeft Pentury niets gedaan. „Dat kwam ook een beetje door de geboorte van Tjaka. Mijn vrouw werkt en ik zorg voor de kleine", zegt de Oost- Souburger. die volgend seizoen de jeugd van Jong Ambon voor zijn rekening neemt. Dat betekent niet dat hij geen am bitie meer heeft. „Omdat ik dit seizoen niets gedaan heb. denkt iedereen ten onrechte dat ik geen ambitie heb om een club te trainen. Als er een club komt. wil ik best praten. Ik ga volgend seizoen toch ook de jeugd van Jong Ambon trainen", verklaart Pentury. die dat laatste absoluut niet als een degra datie ervaart. „Ik werk juist heel graag met jeugd. Het is een misvatting dat je hoog gediplomeerde trainers niet de ju nioren of pupillen kunnen trainen, want vooral de jeugd heeft namelijk een goede begeleiding nodig." Taco van den Velde Op zaterdag 12 juni fungeert Bert Pen tury weer even als coach van de Mo lukse selectie. Op die dag wordt er aan de Middelburgse Kruitmolenlaan een wed strijd gevoetbald tegen het Zeeuws voet balelftal. Het is één van de drie activitei ten van de Molukse selectie, die dit jaar op het programma staan. „Misschien dat er volgend jaar weer een reisje naai- het bui tenland gepland wordt. Dat zit er nu niet in." Bij de wedstrijd in Zeeland, die wordt georganiseerd ter ere van het 35-jarig jubi leum van Jong Ambon, zal Pentury vooral veel handjes moeten schudden. Een wed strijd van het Molukse elftal is vooral ook een sociale gebeurtenis. „Iedere speler neemt twee auto's mee, die vol zitten met familie. Het is vooral een ontmoeting van familie's en kennissen. Die bijeenkomst hebben de Molukkers vooral te danken aan Kees Blomaard, de voorzitter van de KNVB afdeling Zeeland. Als organisator van het Pinkstertoernooi van de voetbalvereniging Kloetinge deed hij in het begin van de jaren zeventig een beroep op Bert Pentury om een Molukse selectie te formeren. „Voor die tijd was er misschien twee keer eerder zo'n ploeg sa mengesteld. Nu werd het een jaarlijks te rugkerende gebeurtenis, die bleek te voor zien in een behoefte." Vanaf 1977 werd de selectie vooral in stand gehouden omdat er een reis naar In donesië op het programma stond. Door al lerlei omstandigheden zou het elf jaar du ren voordat die trip doorging. „Het is zelfs een keer voorgekomen dat we in Zeist bij een kwamen om te vertrekken en dat we daar te horen kregen dat het niet door ging." Naai- de oorzaken van die lange wachttijd kan Pentury slechts gissen, maar inmid dels is hem duidelijk geworden, dat de In donesische regering niet ingenomen was met de komst van de Molukse selectie. „We kwamen op uitnodiging van de Indo nesische voetbalbond, maar de regering- was er niet echt gelukkig mee. Toen we in 1988 wel gingen, mocht dat alleen op voor waarde dat de selectie voor de helft uit Ne derlanders zou bestaan. Met veel moeite kregen we er door dat er zes Nederlandse en twaalf Molukse voetballers gingen." RMS-ideaal „We hebben in Indonesië ook niet ge speeld onder de naam Molukse selectie, maar als 'Tunas Muda', aldus Pentury, die niet echt kan beoordelen of de angst van de Indonesische regering voor het RMS- ideaal (het Molukse streven om een eigen republiek te stichten) overdreven was. „Ach, je zou zeggen dat zo'n kleine bevol kingsgroep weinig kan uitrichten tegen een land als Indonesië. Aan de andere kant merk je dat het toch nog leeft onder de bevolking." „Toen wij in Ambon speelden tegen een selectie, ben ik benaderd door iemand, die 's avonds met me wilde praten. Ik heb het niet gedaan, omdat ik de persoon niet kende. Wellicht wordt zoiets doorge speeld aan de autoriteiten en word je ach ter slot en grendel gezet. We waren wat dat betreft heel voorzichtig. Zelfs met onze kleding zorgden we ervoor dat we nooit de kleurencombinatie van de RMS droegen. Achteraf besef ik nu ook dat de Indonesi sche regering er voor heeft gezorgd dat we maar een paar uur op Ambon zaten. Je kreeg nauwelijks tijd om je familie op te zoeken. Heat-stroke „Het voetballen viel niet mee door de ex treem hoge temperaturen. Jack Mana- puty viel zelfs uit met een 'heat-stroke' Door de hitte was hij plotseling alle con trole over zijn spieren kwijt, de simpelste ballen stuitten meters van zijn voeten af. Ik moest hem tien minuten voor rust al wisselen. Simon Tahamata heb ik er in de rust ook eens moeten uithalen, omdat hij tegen een heat-stroke aanzat. Hij zat te trillen in de kleedkamer." „Je kon het niveau van die Indonesische ploegen vergelijken met dat van een Ne derlandse hoofdklasser. Het voetbal was wel goed. alleen de organisatie er om heen was onbegrijpelijk. Dat heb ik pas nog ge merkt toen ik een paar Indonesische trai ners in huis had. Ze kennen daar namelijk alleen maar eerste elftallen. Sommige ver enigingen hebben een selectie van ruim veertig man, die allemaal bezig moeten worden gehouden op de training. Je kunt er twintig van wegsturen, heb ik ze ver teld. maar toch doen ze dat niet. Al die spelers zijn namelijk gehaald door spon sors." „Je kunt ook niet echt zeggen dat ze een jaarlijkse competitie spelen. Het komt ge regeld voor dat ze het seizoen een halfjaar onderbreken, omdat het nationale elftal een kwalificatiewedstrijd voor de WK moet spelen." Jong Ambon Pentury fungeerde vanaf de start van het Molukse team meteen als trainer/coach, een functie waar hij al op vroege leeftijd mee in aanraking kwam. Hij vertrok na melijk reeds op 21-jarige leeftijd bij Mid delburg, waar hij zich ontwikkeld had tot een supertalent, om de voetbalclub Jong Ambon van de grond te krijgen. „Jong Ambon deed je uit een soort idealis me. Ik voetbalde met wat vrienden elke avond op Toorenvliedt (te Middelburg) en we kregen het idee om een voetbalclub te beginnen. Ik werd trainer omdat ik hoog gevoetbald had. Dat ging automatisch, als er wat moest gebeuren, keek iedereen naar mij." „Ik had toen niet het idee dat ik mijn toe komst als voetballer vergooide. Je stond daar nauwelijks bij stil. omdat het prof voetbal toen nog iets was dat heel ver weg leek. Er kwamen in mijn Middel burg-tijd best wel aanbiedingen van profclubs, maar ik zag dat nooit zo zitten. Weggaan en vertrekken naar de randstad, leek toen (in de jaren zestig) een enorme onderne ming. Thuis werd er ook nauwelijks over zulke aanbiedingen gepraat. Mijn vader was in 1965 overleden en ik had maar één oudere broer. De rest van het gezin was jonger, dus die vraag je in zo'n geval niet om raad." Geen roeping „Ik ben geen trainer geworden omdat ik die roeping had. Het overkwam je gewoon. Als speler/trainer van Jong Ambon volgde ik de trainerscursus en dat ging me mak kelijk af. Je geeft je op voor de volgende cursus en voor je het weet heb je een A-di ploma. Ik haalde mijn diploma samen met Hij heeft al vele jaren de bevoegdheid a een betaald voetbalorganisatie te trainen, maar behalve een seizoen VCV Zeeland deed Bert Pentury niets met dat voorrecht. Yerseke, de jeugd en de senioren van VC Vlissingen en Jong Ambon waren de enige clubs waar de Souburger werkzaam was. Na vorig seizoen VCV Zeeland te hebben getraind, verdween de Zuid- Molukker weer in de anonimiteit. „Ik weet dat mensen denken dat ik geen ambitie heb om een club te trainen", verklaart Pentury. „Maar dat is onzin. Als er in de toekomst een vereniging komt, wil ik daar best op in gaan." Bert Pentury heeft na de geboortje van Tjaka bewust een jaar geen club getraind. Geboorteplaats: Sanford. Florida. Geboortedatum: 17 augustus 1970. Woonplaats: Dade City, Florida e- Saddlebrook, Florida. Lengte: 1 m 85. Gewicht: 79 kg. Huidige ranking WR: 2. Beste ranking WR ooit: 1 (10 fe bruari 1992). Rankings 1989: 24; 1990: 25; 1991: 2: 1992:1. Prijzengeld 1993: 944.709 dollar. Prijzengeld 1992: 2.253.385 dollar. Prijzengeld carrière: 5.891.168 dol lar. Match record 1993: 33 gewonnen 5 verloren. Match record 1992: 69-18. Toernooizeges enkel: 13. 1993: 4 - Australian Open, Mem phis. Indian Wells, Rome. 1992: 5 - Australian Open, Japan Open, Hongkong, Rome, French Open. 1991: 3 - Indian Wells, Key Bis- cayne, French Open. 1990: 1 - Bazel. Toernooizeges dubbel: 3. Hoogtepunten grand slams: 4 ti tels, 1 keer verliezend finalist. Australian Open: kampioen 1992 en 93. French Open: kampioen 1991 en 92. Wimbledon: kwartfinales 1991. US Open: finale 1991. Hoogtepunten 1993: 4 toernooize ges. Finalist: Hongkong. Halve finalist: Osaka. Vierde ronde: Key Biscayne. Hoogtepunten 1992: 5 toernooize ges. Finalist: San Francisco, Brussel, Indianapolis, ATP-Masters. Halve finalist: Key Biscayne, US Open, Antwerpen. Kwartfinalist: Stuttgart, Parijs- Bercy Indoor. Coaches: Brad Stine, Jose Higue- Een schoonheidsprijs zal hij nooit winnen. Niet met zijn tennis, niet met zijn uiterlijk. Maar hij slaat de bal len harder terug dan ieder ander en zijn fysieke en mentale hardheid is beangsti gend, vreesaanjagend. Jim Courier is op de tennisbaan een bulldog. Hij heeft de bouw van een running back in het foot ball. Hij kan spelen en winnen op elke ondergrond, opxpopcorn als het moet. Bang om te verliezen is hij niet. Hij is bereid om elke partij in de bek van de leeuw te klimmen. James Spencer Courier Jr. (22) is van daag (vrijdag) de tegenstander van Ri chard Krajicek in de halve eindstrijd op Roland Garros. „Korte punten, serve volley en zijn ritme bij het retourneren doorbreken", schrijft privé-trainer Goetzke als remedie om te winnen voor. „Geen vijfsetter. In een vijfsetter is Cou rier onoverwinnelijk. Hij. is de sterkste man in het circuit, fysiek en mentaal. El ke vijfsetter begint hij met een psycho logisch voordeel. Omdat hij niet hoeft te twijfelen dat hij minstens zo sterk is als de tegenstander, zo niet sterker." Courier wil in Parijs de eerste Ameri kaan worden die Roland Garros drie keer in rij op zijn naam brengt. Daarvor heeft hij zich speciaal voorbereid. In de woestijn van Palm Springs, Califomié werkte hij zich bij zijn trainer/coach Hi- gueras conditioneel in het zweet, ritme deed hij op in de Italian Open. Het was zijn enige graveltoernooi voor Roland Garros en hij prolongeerde in Rome zijn titel. „Zo deed ik het de voorgaande twee jaar", aldus Courier. „Dus waarom zou ik afwijken. Beide keren won ik in Parijs." Vorig jaar maakte Courier op Roland Garros de grootste klapper in zijn leven. Hij sloot een kleding- en schoenencon tract af met Nike voor zes jaar en werd 's werelds best betaalde tennisser. Als te- kengeld ontving hij 4,1 miljoen dollar (7.38 miljoen gulden), voor elk jaar 3,2 miljoen dollar (5.76 miljoen gulden). Ex clusief royalties, premies, bonussen. Bo vendien was Nike bereid 25 miljoen dol lar te spenderen aan de marketing van zijn nieuwe ster. De multinational trok Courier aan als tegenpool van gassi (2 miljoen dollar pe- Jim Courier viert zijn moeizame overwinning op Thomas Muster, die hij in de kwartfinale versloeg. Richard Krajicek staat vandaag tegenover de Amerikaan. foto EPA aar) en McEnroe (700.000 dollar per jaar). Agassi is voor de flashy, glossy jeugd, McEnroe voor de wereldwijze yup en Courier, de rossige sproetenkop uit Dade City, Florida voor de eenvoud, voor het platteland. Zijn eerste televisiesport tekent de ten nisser. Hij zit in een schommelstoel op een veranda, speelt gitaar, kijkt in een fotoboek en vraagt zich ironisch af hoe dat ventje met die honkbalsokken in he 0822melsnaam kon uitgroeien t de beste tennisser ter wereld. Pitcher Voor Courier is tennissen honkballen met een racket. De serveerder is de pit cher, de man aan de overkant de slag man. Zijn forehand heeft de swing van een honkballer. Hij is een fan van de Cin cinnati Reds en bewondert pitcher Da ve Stewart van de Oakland A's. Op de highschool was hij een honkbalster, die hoge gemiddeldes haalde in het slag- perk. Dat hij desondanks ging tennis sen, lag aan zijn vader, die hem naar de Bolletieri Academy stuurde, waar hij twee jaar een kamer deelde met Agassi. In november 1990 ging hij samenwerken met Higueras en Stine. Higueras is er voor de grand slams. Stine (34) is zijn schaduw overal ter wereld. Vanaf dat moment drong hij onweerstaanbaar de top-tien binnen. Binnen een jaar van 25 naar 2, een jaar later naar een. „Nummer een van de wereld is leuk, maar niet mijn einddoel. Ik wil een betere tennisser worden." Hij werd een globetrotter, ver breedde zijn horizon, leerde Frans en be trad Roland Garros als grapje met een baret in plaats van zijn witte honkbal pet, zijn handelsmerk. Bang voor die Courier, voor het beest op gravel, is Krajicek niet. „Hij speelt niet foutloos. Hij heeft al drie sets verloren in dit toernooi, vorig jaar maar een. Boven dien weet ik dat hij niet graag tegen mij speelt. Mijn serve-volley ligt hem niet. In alle voorgaande duels was het ver schil heel klein." Mister Universe zal Courier nooit wor den, een tennisidool ook nooit, hjj mist er de uitstraling voor. Maar Krajicek is nog niet van hem af. Nog lang niet. Rob Kramp Geboorteplaats: Rotterdam. Geboortedatum: 6 december 1971. Woonplaats: Den Haag en Monte Carlo, Monaco. Lengte: 1 m 96. Gewicht: 86 kg. Huidige WR-ranking: 13. Beste WR-ranking ooit: 10 (16 no vember 1992). Rankings 1989: 392; 1990:129; 1991: 40: 1992: 10. Prijzengeld 1993: 411.163 dollar. Prijzengeld 1992: 1.063.241 dollar. Prijzengeld carrière: 1.739.486 dol lar. Match record 1993: 15-11. Match record 1992: 49-23. Toernooizeges enkel: 3. 1992: 2 - Los Angeles, Antwerpen. 1991:1 - Hongkong. Toernooizeges dubbel: 2. Hoogtepunten grand slams: Australian Open: halve finales 1992. French Open: derde ronde 1992. Wimbledon: derde ronde 1991 en 92. US Open: vierde ronde 1992. Hoogtepunten 1993: Finalist: Stuttgart. Kwartfinalist: Key Biscayne, Bar celona, Hamburg. Hoogtepunten 1992: twee titels. Finalist: Japan Open. Halve finalist: Australian Open, Sydney. Kwartfinalist: Key Biscayne, Ham burg, Rosmalen, Grand Slam Cup. Vierde ronde: US Open. Coaches; Rohan Goetzke. Onderlinge duels: Australian Open 1992: HF Courier (zonder te spelen). Stuttgart. 1992 (tapijt): HF Courier 6-3 3-6 6-3 Tokyo 1992 (hardcourt): 4e ronde Courier 6-4 6-4 7-6. Antwerpen 1992 (tapijt): Finale Krajicek 4-6 6-4 7-5. ATP Masters 1992 (tapijt): Courier 6-7 7-6 7-5. Courier leidt met 3-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 23