aticaan blijft bij aantijgingen PZC Leeftijdsmachine klapstuk op tentoonstelling ouderen ntillen mogelijk nder curatele Konvooi doorbreekt Servische blokkade Skinheads opgepakt in Delft en Den Haag binnen- en buitenland uthanasie op gehandicapten in Nederland het weer in zeeland SMOG MAANDAG 22 FEBRUARI 1993 i« pnze correspondent viE - Het Vaticaan blijft Ne- r |jnd ervan beschuldigen een voor te bereiden die eutha- C aemogelijk maakt op geeste en lichamelijk gehandicap- De Osservatore Romano, de nt van het Vaticaan, bevatte n erdag als zondag hoofdre- tlionele artikelen waarin ons izwaar werd aangevallen. Vaticaan laat zich niet af- door de protesten van jerlandse politici, waaronder nier Lubbers, naar aanlei- 3 van de uitlatingen van [seigneur Elio Sgreccia, lid ide Pauselijke Raad voor het Ijj an. Die zei vorige week dat land 'de levens gaat beëindi- die economisch niet meer nut zijn voor de maatschap en legde onomwonden een met Nazi-praktijken. De J" gelijke nuntius zal. een dezer ;en worden ontboden bij mi- Kooijmans van buiten zaken voor nadere uitleg r het standpunt van het Vati- artikelen in de Osservatore mano. lijken de pauselijke tegenwoordiger een extra "in de rug te moeten geven. i: krant schreef gisteren: „Ne land - ooit een smeedplaats h i missionarissen en humanis me heeft de weg van de cul tuur van de dood ingeslagen. Nog maar enkele dagen geleden keurde het parlement een wet goed die euthanasie op verzoek van patiënten mogelijk maakt. Nu bestudeert de regering een wetsvoorstel dat vrijwillige eu thanasie zal legaliseren. Dit be tekent dat de autoriteiten eu thanasie kunnen verplichten voor geesteszieken en pasgebo renen kinderen met een handi cap". De krant vervolgt met: „Zie hier de overduidelijke weerlegging van de voorstanders van 'vrijwil lige' euthanasie die zwoeren dat men nooit verder zou gaan. Nu zal euthanasie worden toege past op mensen die worden be schouwd als 'een last' voor de maatschappij. De ervaring leert dat wanneer sprake is van een vrije val. er niets is dat remmend kan optreden en bij-effecten kan voorkomen". De krant ziet een verband met abortus. „Als men niet het onge boren leven respecteert, doet men dat vroeg of laat ook niet met het ontwikkelde leven, vooral niet als het niet op prijs gesteld wordt. Misschien zonder het te willen, gaat men op weg naar een drastische selectie van het leven". Volgens de krant is 'euthanasie, net als abortus, een barbaars effect, maar walgelijk logisch, van een concept waarin de rechten van de mens onderge schikt worden gemaakt aan he- uits tijdschrift: ;:jrrorist Carlos [tont in Syrië RLIJN (AP) - De linkse terro- tllich Ramirez Sanchez, in- nationaal bekend als Carlos, nt met zijn Duitse vrouw en arige dochtertje in de Syri- ie hoofdstad Damascus. Dit r; Iddde zaterdag het Duitse [schrift Focus. eu; !?ens het blad onderzoekt een fófcier van justitie in Berlijn of mogelijk is de 43-jarige Vene- uitgeleverd te krijgen. ,2:i rlos zou het brein zijn achter van terreuraanslagen, waar- p.t der de ontvoering in 1973 van listers van oliezaken in We- pi l Hij zou ook verantwoorde- 2 R zijn voor een aanslag op het De inse consulaat in het toenma- i West-Berlijn in augustus 13, waarbij een dode viel. Twee mannen bieden olielampen te koop aan in Sarajevo. De stroom is sinds enkele dagen uitgevallen. fo SARAJEVO (RTR/AFP/DPA/UPI) - Een hulpkonvooi van de Verenigde Naties heeft zondag het stadje Zepa in het oosten van Bosnië-Hercegovina bereikt, nadat de vrachtwagens een Servi sche blokkade mochten passeren. Dat meldde een woordvoer ster van de VN-organisatie voor de vluchtelingen (UNHCR). Het konvooi bestond uit tien vrachtwagens vol voedsel en medi cijnen, die het laatste stuk stapvoets moesten rijden wegens het gevaar dat mijnen aan het zicht werden onttrokken door vers gevallen sneeuw. Van de auto's waren er zeven eigenlijk bestemd voor Gorazde, een andere stad in het oosten van Bosnië. Het UNHCR stuurt vandaag opnieuw een konvooi uit Belgrado naar Gorazde. Nadat Serviërs het groene licht gaven, stuitte een eerder konvooi op onbegaanbare wegen. Die moeten nu worden hersteld. De hulp voor Zepa is de eerste sinds 15 januari. De bele gerde Moslims waren tien maanden van bijstand verstoken. De aankomst van het transport in Zepa maakt de weg vrij voor hervatting van de hulpdistributie in Sarajevo. Burgemeester Mustafa Pamuk van de Bosnische hoofdstad had hervatting van de distributie afhankelijk gemaakt van een succesvolle aan komst van het UNHCR-konvooi in Zepa of Gorazde. De autori teiten in Sarajevo begonnen vorige week een boycot van de hulp uit solidariteit met de ruim 100.000 Moslims die door Serviërs in het oosten van Bosnië van alle hulp zijn afgesneden. S HAAG (ANP) - Minister sch Ballin wil het bestuur a alle eilanden van de Neder- dse Antillen en eventueel Aruba onder curatele stel- als de bestuurlijke en finan- situatie niet verbetert. 3 us CN igk m ïïeslie Norman estorven INDEN (AP) - De Britse film- oducent Leslie Norman is nderdag op 81-jarige leeftijd irleden aan een hartaanval, maakte zijn familie zater- bekend. bekendste film waaraan Nor- in zijn naam als producent bond was The Cruel Sea uit }3. Andere films van hem zijn run for your money met Alec 2 re uinness, Dunkirk en The long id the short and the tall. Dat is zaterdag in politieke kringen in Den Haag vernomen. Met dat voornemen volgt de mi nister de wens van de Tweede Kamer, die zich enkele maanden gèleden tijdens de behandeling van de begroting voor Antil liaanse en Arubaanse zaken in soortgelijke zin uitsprak. Hirsch Ballin wil de bepalingen over het Hoge Toezicht in het Statuut voor het Koninkrijk wat betreft de Antillen en Aruba aanscherpen. Beide konink- rijksdelen kunnen volgens de minister eenzelfde behandeling krijgen als het Bovenwindse ei land St. Maarten, dat vanaf juli vorig jaar wegens wanbestuur onder verscherpt en direct toe zicht van Nederland kwam te staan. Vooral het enorme begrotingste kort op de Antillen, ruim 2,5 mil jard gulden, baart Hirsch Ballin zorgen. ïatif Directie: K. Scherphuis, 3.00 w. F. de Pagter en °-31 F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, L algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren eri maandag- t/'m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-8.4000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75, automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28.50: jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00: jaarabonnement franco per post 405,00: losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. De Delftse politie fouilleerde skinheads bij het station. foto Paul Stolk/ANP DEN HAAG (ANP) - De politie hield zaterdag in Den Haag en Delft negentien rechts-extre- mistische jongeren aan. Die wil den een anti-racisme demon stratie in de Hofstad verstoren. Bij het. Centraal Station in Den Haag zijn zes jongeren aange houden die de Hitlergroet brach ten. De politie pakte in een café aan het Buitenhof acht skin heads op en op de Lange en Kor te Vijverberg vier. De laatsten hadden honkbalknuppels bij zich en spandoeken met de tekst „Eigen volk eerst". Op het Ma lieveld waar de demonstratie te gen racisme begon, zijn ook pamfletten met dit soort teksten gevonden. Enkele honderden mensen deden mee aan de beto ging, die zonder incidenten ver liep. De problemen in Delft begon nen. toen circa zestig jongeren zich verzamelden voor het sta tion. Toen zij naai- Den Haag wil den, greep de politie in. Voor het politiebureau, tegenover het station, werden de jongeren om singeld en gefouilleerd. De poli- AMSTERDAM (ANP) - EenAge- machine' (leeftijdsmachine) is het klapstuk van een tentoon stelling over ouderen in Neder land, die op 10 maart begint in het Amsterdams Historisch Mu seum. Met behulp van ingewik kelde software kunnen bezoe kers op een computerbeeld scherm zien hoe hun gezicht er over bijvoorbeeld tien of 25 jaar zal uitzien. „We hebben eerst via de politie en de Amerikaanse FBI gepro beerd om de hand te leggen op een dergelijke computer, maar dat lukte niet." vertelt Annema- rie de Wild, een van de samen stellers van de tentoonstelling. „Na lang zoeken bleek een ex clusieve galerie in New York over een Age-machine te be schikken. De uitgebreide soft ware is ontwikkeld door de Ame rikaanse kunstenares Nancy Burson". In een pasfotohokje maakt een camera een stilstaand beeld van je gezicht. Met een cursor legt de computer diverse delen van je gezicht vast en door middel van computerberekeningen laat een beeldscherm zien hoe je er later ongeveer uitziet. De machine confronteert de bezoeker met zijn toekomst. „Een doelstelling van de ten toonstelling is jongeren laten nadenken over het ouder wor den. De Age-machine is daar voor een concreet middel. Het zal ongetwijfeld storm lopen bij het apparaat. Iedereen die ik er over sprak was enthousiast en zeer benieuwd. De expositie loopt tot en met 29 augustus. De tentoonstelling „Tijd van le ven" benadert het ouder worden in Nederland vanuit verschillen de invalshoeken van de 16e eeuw tot nu. Aan bod komen onder meer de vaak stereotype beel den uit het verleden en heden over ouderdom en de eeuwige wens van de mens om jong te blijven. Zaken worden toege licht door middel van schilderij en. foto's, tekeningen, prenten, documenten, objecten, litera tuur. en een aantal audio-visuele produkties. Steeds ouder De gemiddelde levensverwach ting in ons land lag in de 17e eeuw slechts op circa 35 jaar. we gens de hoge zuigelingen- en kin dersterfte. Tegenwoordig wor den mannen gemiddeld 74,5 jaar en vrouwen ruim 80 jaar. Mensen hebben altijd tegenstrijdige ge voelens gehad over ouder wor den. „Ouderdom, hoe sijt gij so veracht, terwijl een elck u so be geert" was een veelzeggende uit drukking in de 17e eeuw. Bijna iedereen wil oud worden, maar niemand wil oud zijn. „Tijd van leven" laat zien hoe ouderen vroeger en nu verbeeld zijn. In de beeldende kunst zien we ouderen als symbool van wijsheid, eerbiedwaardigheid en deugdzaamheid, of als symbool van vrekkigheid. Hedendaagse schilders en foto grafen tonen him visie op ouder worden. Herman Gordijn schil dert vooral ouderen waaraan men kan zien dat ze „geleefd" hebben. Aat Veldhoen verbeeldt oudere vrouwen als „fenome nale landschappen". Op verschillende manieren laat „Tijd van leven" naakte ouderen zien. „Vooral jongeren trekt dat niet aan. Het is te confronterend, het heeft met angst te maken. De stelling 'jong is mooi' is van alle tijden. De jong-blijf-indus- trie is weliswaar van deze eeuw, maar de gedachte erachter is zo TTTT donisme en nuttigheidsprinci pes'. De krant besluit met te zeggen dat als men niet direct ingrijpt hetzelfde zal gebeuren als met abortus: 'eerst komt men met pseudo-humane motieven (het niet laten lijden van de patiënt), vervolgens wordt ze (euthana sie) een wreed middel, niet al leen om de demografische ont wikkeling te beïnvloeden en het ras te selecteren (in geval van eu thanasie op on- en pasgebore nen), maar ook om alleen man nen en vrouwen te privilegeren die efficiënt en productief zijn'. Minister Kooijmans zal de nun tius uitleggen dat er geen enkel initiatief bestaat voor een wet die euthanasie op gehandicap ten mogelijk maakt. Het lijkt er op dat het Vaticaan zich baseert op een artikel dat vorige week verscheen in de Italiaanse kran ten La Stampa en Corriere della Sera. Deze citeerden K. Gun ning, lid van het Nederlands Art senverbond, een organisatie die tegen euthanasie is. Gunning zei dat de wet die in de maak zou zijn 'erger is dan wat Hitler in de jaren dertig deed'. „Hitier deed het in het geheim, wij willen het gaan doen in het openbaar en met de zegen van de wet van het land", aldus de arts. Ontslag voor groepsleider wegens ontucht WAPENVELD (ANP) - Een me dewerker van de justitiële jeugdinrichting De Dreef in Wa penveld is op staande voet ont slagen nadat hij had toegegeven ontucht met twee ex-pupillen te hebben gepleegd. M. Dotinga, voorzitter van het bestuur van de inrichting, heeft dat zondag bevestigd. Tevens is aangifte gedaan bij de politie. De 47-jarige man gaf zichzelf aan. Hij pleegde de ontucht toen de twee ex-pupillen vrijwillig in het huis van de man verbleven. De Dreef kwam in het najaar van 1991 in het nieuws toen zes groepsleiders werden ontslagen omdat zij via de televisie aan dacht hadden gevraagd voor vermeende misstanden in het in ternaat. Ook voor de rechtbank konden zij toen echter hun be schuldigingen niet hard maken. Vandaag De storm van gisteren werd ver oorzaakt door een actieve de pressie die over Zuid-Scandina vië naar de Baltische Staten trok. Vooral na de passage van het koufront die met omveer ge paard ging, wakkerde de wind flink aan. Voor de Zeeuwe kust werd af en toe windkracht negen gemeten. Het water van de Noordzee werd door de noord wester flink opgestuwd. Van daag bevinden we ons in een noordelijke stroming tusen de inmiddels opgevulde depressie en een krachtig hogedrukgebied dat zich ten westen van Ierland op de Atlantische Oceaan op houdt.. De onstabiliteit neemt dankzij de hogedmkinvloed verder af. maar zeker in de. och tend valt er af en toe nog een winterse bui. De aangevoerde lucht wordt geleidelijk nog iets kouder. Veel warmer dan een graad of vier wordt het vandaag niet. De komende nacht zal, als de wind nog verder is afgeno men, de temperatuur landin waarts tot enkele graden onder nul dalen. Nautisch bericht ivind: noordwest tot noord 4 tot 5, langs de kust eerst 5 tot 6. in de loop van de dag afnemend tot 3 tot 4 Beaufort; zicht: goed; tem peratuur kustivater: 6 graden; afwijking waterstanden: 1 tot 4 decimeter verhoging; maximum golflioogte monding Scheldes: afnemend naar 1.5 a 2 meter. Vooruitzichten Voor dinsdag: Een uitloper van een hogedrukgebied dat boven Ierland ligt strekt zich over onze omgeving uit. Met een zwakke tot matige noordelijke wind duurt de aanvoer van vry koude lucht voort. Het is overwegend droog met zonnige perioden. In de nacht lichte vorst, middag- temperatuur ongeveer 3 graden. Voor woensdag tot en met vrij dag: De neerslagkansen blijven klein. Af en toe schijnt de zon en de eerste nachten kan het licht vriezen. Vanaf donderdag lijkt de temperatuur weer wat om hoog te gaan. ZON EN MAAN 23 februari Zon op 07.37 onder 18.04 Maan op 07.43 onder 20.36 Hoog water uur cm Maandag 22 februari Vlissingen 02.37 219 Terneuzen 02.55 242 Bath 03.57 290 Roompot-buiten 02.40 163 Zierikzee 04.15 160 Yerseke 04.25 167 Philipsdam-West 04.40 171 Dinsdag 23 februari Vlissingen 03.07 229 Terneuzen 03.26 253 Bath 04.26 302 Roompot-buiten 03 05 172 Zierikzee 04.40 166 Yerseke 04.55 172 Philipsdam-West 05.05 174 14.56 228 15,16 252 16.12 303 14.50 177 16.30 168 16.40 176 16.55 179 15.20 234 15.41 260 16.40 312 15.20 182 17.05 170 17.15 178 17.20 181 Laag water uur cm Maandag 22 februari Vlissingen 08.58 208 Terneuzen 09.25 217 Bath 10.30 239 Roompot-buiten 08.50 157 Zierikzee 10.15 154 Yerseke 10.10 161 Philipsdam-West 10.10 165 Dinsdag 23 februari Vlissingen 09.30 213 Terneuzen 09.55 223 Bath 10.59 244 Roompot-buiten 09.20 160 Zierikzee 10.45 158 Yerseke 10.45 164 Philipsdam-West 10.45 168 uur cm 21.00 181 21.25 191 22.32 214 21.00 130 22.15 126 22.20 133 22.15 137 21.35 187 22.02 197 23.06 222 21.30 133 22.45 131 22.55 138 22.55 142 (metingen van gistermiddag) Maximale I Ozon-concentratie regionaal meetstation <120: geen smog 120-180: geringe smog 180-240: matige smog 240-360: ernstige smog PZC/Bron; ANP/WVM VERWACHTING VOOR VANDAAG: Noord-Ned.: geen smog Midden-Ned.: geen smog Zuidoost-Ned.: geen smog Zuidwest-Ned.: geen smog tie hield een 18-jarige, dienst plichtige uit Haarlem aan. Hij had een gaspatroon bij zich. De jongen is overgedragen aan de Koninklijke Marechaussee. De ME begeleidde de jongeren naar Station Delft-Zuid. Sommi gen gingen per trein naar Rot terdam waar 's middags ook een anti-racisme demonstratie plaatsvond, de overigen naar Den Haag. Op Rotterdam CS zijn twaalf mensen uit de trein gehaald. De politie wilde vermijden dat zij de betoging in de Maasstad zouden verstoren. De jongeren zijn met busjes de stad uitgezet. Tegen tien van de in Den Haag aangehouden extremisten wordt proces-verbaal opge maakt, omdat zij de Hitlergroet brachten en opruiende pamflet ten bezaten. Daarin wordt opge roepen tot vestiging van een na- tionaal-socialitische staat. De politie wil niet zeggen of er een onderzoek komt naar de CP'86, die zou hebben gepro beerd de betoging tegen racisme te verstoren. en in europa 11 i i 11 i i i i i i oud als de mens zelf," stelt De Wild. De tentoonstelling aspecten weergeven van ouderdom, zon der waarde-oordelen of bepaal de zaken te benadrukken. Dus niet ouderen als zielig neerzet ten, of het tegenovergestelde: de emancipatiegedachte. De so ciaal-economische situatie en het gezondheidsaspect worden weinig belicht, omdat dat al vaak genoeg gebeurt. Wel zijn bij voorbeeld hoortoe- stellen uit de 19e eeuw te zien. Dat waren vrij grote toeters die mensen in de hun oor moesten doen. Daarmee wordt bena drukt dat de 20ste eeuw toch veel verworvenheden voor oude ren heeft gebracht. Een van de hoogtepunten is een uitgebreid literair diaprogram ma. Dit is samengesteld op basis van een onderzoek van Neder landse literatuur vanaf 1600 tot nu. Citaten uit brieven, dagboe ken en literatuur belichten de persoonlijke beleving van het ouder worden door de eeuwen heen. Schrijvers als Cats (1577- 1660) en Huygens (1596-1687). sa men met moderne schrijvers als Bemlef en Carmiggelt. Vooruitzichten VIeersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Britse Eilanden: Wolkenvelden, af en toe zon en droog. Toene mende kans op mist. Maxima ongeveer 7 graden, 's Nachts in Zuid-Engeland kans op lichte vorst. België en Luxemburg: Af en toe zon en droog. Maxima van 5 gra den aan de kust tot rond het vriespunt in de Ardennen, 's Nachts lichte vorst. Duitsland: Af en toe zon en droog. Toenemende kans op mist. In het zuiden maandag nog bewolkt, in de loop van dinsdag meer zon. Maxima rond het vriespunt, 's Nüchts matige vorst. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook enkele wolkenvel den en maandag nog kans op een bui. Aan de zuidstranden droog. Maxima ongeveer 22 gra den. Marokkaanse westkust: Pe rioden met zon, ook enkele wol kenvelden en vooral op maan dag een enkele bui. Maxima van 18 graden in het noorden tot 22 meer zuidwaarts. Frankrijk: Af en toe zon en over wegend droog. Plaatselijk mist. Maandag in het Rhonedal en langs de kusten van de Middel landse Zee nog kans op een koude mistral. In de Pyreneen mogelijk sneeuw. Maxima van 5 graden in het noorden en mid den tot 10 graden langs de Cöte d'Azur. Spanje: Perioden met zon en droog. Bij de Costa Brava kans op een bui, in de Pyreneeën sneeuw. In de loop van de week toenemende buienkans langs de zuidelijke costa's. Maxima langs de oostelijke en zuidelijke cos ta's van 11 graden bij Barcelona tot 16 graden bij Malaga, Portugal: Flinke perioden met zon en droog. In de loop van dinsdag kleine kans op een bui. Maxima rond 18 graden. Zwitserland en Oostenrijk: Aan de noordzijde van het Al penmassief bewolkt en nu en dan wat lichte sneeuw. Aan de zuidzijde en in de loop van dins dag ook aan de noordzijde wat meer zon. Temperatuur op 2000 meter dalend naar ongeveer min 15 graden. In de dalen aan de zuidzijde zacht door föhn. 'C Amsterdam hagelbui 3 Aberdeen half bew. 2 Athene half bew 8 Barcelona licht bew. 9 Berlijn sneeuw -2 Budapest zwaar bew. 2 Bordeaux zwaar bew. 9 Brussel sneeuwbui 1 Cyprus regenbui 12 Dublin regen 7 Frankfurt sneeuwbui 2 Genève zwaar bew. 2 Helsinki onbewolkt -16 Innsbruck sneeuw -I Istanbul zwaar bew. 7 Klagenfurt zwaar bew 5 Kopenhagen licht bew. -4 Las Palmas zwaar bew. 19 Malaga onbewolkt 15 Mallorca licht bew. 13 Malta regen 12 Moskou onbewolkt -3 Parijs licht bew. 3 Praag sneeuwbui -2 Rome onweer 4 Stockholm zwaar bew. -9 Warschau sneeuwbui 0 Wenen sneeuwbui 1 Zurich half bew '1 Tunis zwaar bew. 13 zonnig -1000-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3