PZC zeeland 'roef vacaturebank recreatie Storm: attractie naast overlast Raadsel rond schildpadde-baby's Ouderen Zeeland en Vlaanderen houden samen manifestatie Goese kunstuitleen officieel geopend Broek rbeidsvoorziening en Recron werken samen in project MAANDAG 22 FEBRUARI 1993 ipnze verslaggever ISSINGEN - De vereniging j campinghouders Recron, ifidsvoorziening en het uit bureau Start pakken sa- personeelsvoorziening je recreatiesector aan. Ze he men een vacaturebank, ver- jien werkzoekenden naar een in in de toeristische bedrïjfs- ;en zorgen zo nodig voor op en begeleiding. Doel: Igebrek aan arbeidskrachten recreatiebedrijven oplossen, kwaliteit van de dienstverle- ig verbeteren en werklozen ieen baan helpen, mpinghouders en exploitan- van bungalowparken heb- tiema-avond NV-bond over scriminatie DDELBURG - De FNV Vrou- obond belegt dinsdag 16 art een themabijenkomst ir vooroordelen en discrimi- ie in de Concertzaal in Mid- burg. Districtbestuurder iry Damen van de FNV Zee- :d opent de avond om 19.30 Daarna houdt landelijk iffltter Maria van Veen een riding waarna er gelegenheid discussie is. loorschool ingt voor idenkteken olijnsplaat 5LIJNSPLAAT - De Zeeuwse torschool geeft zaterdag een (ciaal concert in de hervorm- kerk van Colijnsplaat. Het i ncert wordt gehouden in het der van de herdenking van de I itcrsnoodramp. De opbrengst imt ten goede aan de actie men Jongens. Het comité wen Jongens zamelt geld in ii komende zomer een gedenk- ken te plaatsen in Colijns- •at. zangers van de Koorschool tden gedirigeerd door E. Hey- Het concert begint om luur. lissinger in msterdam voor iefstal gepakt LISSINGEN - De politie van msterdam heeft zaterdag op oek van haar collega's uit singen de 26-jarige K. K. uit lissingen aangehouden. De irdachte had vrijdag 12 fe- ruari geld gestolen van een inis bij wie hij in Vlissingen l overnacht. rder werd hij verdacht van •fetal van een auto met behulp in sleutels die hij bij een in- sak had buitgemaakt. De ,:o is inmiddels onbeschadigd ruggevonden in Amsterdam. bekende ook in Amsterdam nauto te hebben gestolen. De- werd onbeschadigd terugge- nden in Middelburg, verdachte is overgebracht ir Vlissingen en zit nog in jorlopige hechtenis. Hogescholen bundelen kennis in logistiek van onze verslaggever VLISSINGEN - Zes ho gescholen in de Rijn- Schelde-Delta hebben het Kenniscentrum Lo gistiek Zuidwest Neder land opgericht. Hiermee willen de hogescholen bijdragen aan de ver nieuwing van het hoger beroepsonderwijs op het gebied van de logis tiek. Door ontwikkelin gen in de logistieke be roepspraktijk te com bineren met nieuwe kennis kunnen aange paste beroepskwalifica ties tot stand komen die beter aansluiten op de markt. Het kenniscentrum gaat lespakketten ontwikke len op het gebied van lo gistiek en informatica, logistiek en milieu en lo gistiek en simulatie. Deelnemende hogescho len zijn de Hogeschool Zeeland, de Hogeschool voor Economische Stu dies in Rotterdam, de Hogeschool Midden- Brabant in Tilburg, de Hogeschool Rotterdam en omstreken, de Hoge school West-Brabant in Breda en de Nationale Hogeschool voor toerris- me en verkeer in Breda, met gezamenlijk 30.000 studenten. van onze verslaggever VLISSINGEN - Beheerder Ad Bom van reptielenzoo Iguana in Vlissingen staat voor een raadsel. Sinds zaterdag heeft hij een kartonnen doos met daarin twaalf baby-reuzenschildpadden, een tropische schildpad die met uitsterven wordt bedreigd. „Het komt wel vaker voor dat we een aantal reptielen aangebo den krijgen, maar meestal maakt degene die ze komt brengen zichzelf bekend", verklaart Bom zijn verbazing. „De schildpad den zijn uiterst zeldzaam in Nederland en ik heb geen idee hoe ze in Nederland terecht zijn gekomen." De reptielenzoo kreeg zaterdagochtend een telefoontje van een Nederlands sprekende man, die vroeg of hij schildpadden mocht komen brengen, 's Middags leverde hij zijn lading af en verdween schielijk. Bom kreeg pas na een tijdje in de gaten dat het een ander soort schildpad dan normaal was. „Meestal krijgen we Griekse landschildpadden. Deze dieren worden als ze volwassen zijn 70 tot 80 centimeter hoog en kunnen 1,25 tot 1,5 meter lang worden." De dieren komen voor in tropische streken als Mauritius en de Seychellen. Bom denkt dat de schildpadden wellicht met een schip zijn meegenomen en werden achtergelaten in Vlissingen. Hij kan zich niet voorstellen dat ze voor smokkel bestemd waren. „Dan zou iemand ze toch proberen te verkopen en ze niet hier zonder er iets voor te krijgen neerzetten." Het enige herkenbare aan de doos is dat er een stempel op staat van het postkantoor in Den Haag. Aan de groeiringen van de dieren is bovendien te zien dat de schildpadden al enige tijd in gevangenschap verkeren. Wat er met de reuzenschildpadden gaat gebeuren, weet Bom niet. Het komende jaar kunnen de dieren eventueel nog wel in Iguana blijven, want ze worden niet erg snel groot. Op termijn is het echter uitgesloten dat de schildpadden in de reptielenzoo blijven. ben al enkele jaren moeite om aan voldoende personeel voor het recreatieseizoen te komen. Het aanbod aan vakantiewer kers vertoont de neiging af te ne men. Bovendien heeft een re creatie-ondernemer voor de pe riode buiten het hoogseizoen an der personeel dan vakantiewer kers nodig. Een en ander was vorig jaar voor Recron Zeeland aanleiding om contact te zoeken met arbeids voorziening. Daar is nu een proef van drie jaar uit voortgevloeid: het Project Arbeidsaangelegen- heden Recron Zeeland (afgekort PARC). De projectleider, die wordt ondergebracht bij Start in het Middelburgse arbeidsbu reau, gaat het uitvoeren. Recron en arbeidsvoorziening dragen samen de kosten. Ze zijn over eengekomen dat 30 procent van het personeel dat via het project zal worden geplaatst, behoort tot de groepen die extra aan dacht van arbeidsvoorziening krijgen: langdurig werklozen, herintredende vrouwen en al lochtonen. Centraal Het is de bedoeling dat PARC het centrale bemiddelings-, en adviesbureau wordt voor perso neelsaangelegenheden voor in dividuele Recron-leden in Zee land. Afgesproken is dat zij hun vacatures bij PARC melden. De functionaris die het project be stiert heeft toegang tot de be standen van werkzoekenden bij arbeidsvoorziening en Start. Va catures voor de duur van zes maanden of korter kunnen via de uitzendformule van Start worden ingevuld. Gaat het om een baan van langere duur, dan zijn ook andere mogelijkheden beschikbaar: leer-werkovereen- komsten, werkervaringsplaat sen, detachering en stageplaat sen. Als dat nodig is zal geld voor scholing beschikbaar worden gesteld. Via het project zal personeel worden gezocht voor functies in winkels, bewaking, bediening, keuken, receptie, administratie, activiteitenbegeleiding en on derhoud van recreatiebedrijven. Na de proef van drie jaar is het wellicht mogelijk de arbeids voorziening in de recreatie ook tot de watersport en de horeca uit te breiden. van onze verslaggever VLISSINGEN - Dertien oude- renorganisaties uit Zeeland en Vlaanderen houden komend na jaar een gezamenlijke manifes tatie in het kader van het Euro pees Jaar van de ouderen. De manifestatie bestaat uit een ac- tiviteitenmarkt. een fototen toonstelling en -wedstrijd en een korte cyclus lezingen. De ac tiviteiten worden zowel in Zee land als in Vlaanderen gehou den en zijn in de eerste plaats bedoeld voor ouderen. De manifestatie wil bijdragen aan een positieve beeldvorming over ouderen. De bezoekers kun nen kennis maken met mogelijk heden op het terrein van gezond Eerste illegale kampeerders op Schouwen beboet ZIERIKZEE - De Schouwse po litie trok er in de nacht van za terdag op zondag op uit om de eerste illegale kampeerders van het seizoen te betrappen. Zeven Duitsers en een Fransman ston den met caravan of camper waar dat niet mocht. De overtreders kregen een boete van 150 gul den. ouderdom, zelfstandig wonen en maatschappelijk actief zijn. Er zijn demonstraties, tests en spe len. De fototentoonstelling heeft als thema 'Oud zijn in Zeeland en Vlaanderen'. Er is ook een fo towedstrijd over het onderwerp. Een stuurgroep is inmiddels be gonnen aan de voorbereidingen. Naast de ouderenbonden werl- ken aan de manifestatie mee de stichting VMC Zeeland, de GGD Zeeland, de stichting Gecoördi neerd Bejaardenwerk Sas van Gent-Assenede en het diensten centrum Zonneheem in Eeklo. Vrouw in Goes op straat overvallen GOES - Een 21-jarige vrouw uit Kapelle is zaterdagavond in Goes op straat aangevallen. Drie mannen kwamen op haar af toen ze over de Dam liep. Ze werd op het hoofd geslagen door één van de drie. de beide ande ren doorzochten vervolgens haar jaszakken. Het trio ging er zonder buit vandoor toen het slachtoffer het op een gillen zet te. De politie beschikt niet over een signalement van de drie straatrovers. Kunstenaars en kunstliefhebbers troffen elkaar zaterdag bij de opening van de artotheek in Goes. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster GOES - Goes beschikt sinds zondag over een kunstuitleen. Wethouder H. Hoogerland ver richtte de officiële opening van wat hij noemde 'de Bevelandse dependance' van de stichting Kunstuitleen Zeeland. Hij kreeg van coördinatrice I. Sin- ke van de stichting een beloning in natura. Met een cadeau-abon nement van de Goese artotheek mocht hij als eerste een kunst werk uitzoeken. Drie Zeeuwse kunstenaars had den op verzoek van de stichting Kunstuitleen voor de gelegen heid elk een kunstwerk ge maakt. B. Frijns uit Burgh- Haamstede maakte een glasb- ject, T. van Hoften uit dezelfde plaats vervaardigde een kunst werk van keramiek en de Goese kunstenares I. Otte ontwiep acht verschillende halssieraden. Deze kunstwerken zijn alleen te koop en niet te huur. Het andere werk dat in de twee ruimtes op de begane grond van het monu mentale gemeentelijk archief aan de Wijngaardstraat te zien is, kan wel voor een zacht prijsje een maand lang mee naar huis. Derde De artotheek aan de Wijngaard straat is de derde vestiging van de stichting Kunstuitleen Zee land, na Vlissingen en Middel burg. Ook in Terneuzen en Oost burg staan centra voor kunstuit leen op stapel. De Goese vesti ging bedient ook omliggende ge meenten en wordt deels door an dere Bevelandse gemeenten be taald. Goes had al eerder een arto theek. Van 1972 tot 1984 huis vestte Goes de provinciale Kunstuitleen, inmiddels met de Vlissingse en Middelburgse ar totheken opgegaan in de stich ting Kunstuitleen Zeeland. Als gevolg van ruimtegebrek zocht die instelling begin jaren tachtig een groter pand en vond dat in Middelburg. Na acht jaar kun nen Bevelandse kunstliefheb bers nu weer in Goes terecht om een schilderij te huren. Jongen slaat en berooft Vlissinger VLISSINGEN-Een ongeveer 15- jarige jongen heeft zaterdag middag een 63-jarige Vlissinger in de Paul Krugerstraat gemo lesteerd en van zijn portemon nee beroofd. De jongen sprak de man om streeks 14.30 uur aan met de vraag of ze elkaar niet kenden. Plotseling sloeg hij de man. die daardoor op de grond viel, en ontfutselde hem de portemon nee. De politie van Vlissingen heeft geen signalement van de jongen. Ze verzoekt eventuele getuigen van het voorval con tact op te nemen met het bu reau. Iguana-beheerder Ad Bom met twee van de twaalf baby-i lenzoo afleverde. Schuiven stormvloedkering dicht Hoog water speelt veren parten van onze verslaggevers VLISSINGEN - De noordwes ter storm die zaterdag en zon dag over Zeeland trok, heeft betrekkelijk weinig schade aangericht, maar wel de no dige overlast voor de scheep vaart veroorzaakt. Aan de kust vormde het geweld van wind en 'water een ware at tractie voor de krokus-vakan tiegangers. De hoge water stand was aanleiding om zon dagochtend de schuiven van de stormvloedkering in de Oosterschelde neer te laten. Op de Westerschelde raakten enkele schepen in problemen. Ook de veerdiensten over de Westerschelde hadden last van storm en hoog water en moes ten enkele uren uit de vaart. De sluizen bij Terneuzen moesten zondag tussen 10.00 en 16.00 uur dicht vanwege de storm. De bruggen mochten niet meer bediend worden. De schuiven van de storm vloedkering hoefden zaterdag nacht nog niet te worden neer gelaten omdat het kritische peil van drie meter boven NAP niet werd bereikt. Maar zon dagochtend om 8.30 uur gin gen ze toch dicht. Dat gebeur de voor de veertiende keer sinds de ingebruikneming in 1986. Bij hoogwater om 14.21 zondagmiddag uur werd het hoogste waterpeil bereikt: 3,13 meter boven NAP. Om 17.30 uur konden de schuiven weer open, Overigens liep de pas ge graven slufter bij het voorma lige werkeiland Neeltje Jans onder. Scheepvaart De veerdienst tussen Vlissin gen en Breskens had last van het hoge water. De diensten van 7.50 en 8.50 uur gingen uit de vaart. Vanaf 9.50 uur werd in plaats van de dubbeldeks veer boot de enkeldekker ingezet. Tussen 13.50 en 15.50 uur stond het water zo hoog dat zelfs de enkeldeksboot niet meer on der de veerbrug kon komen. Ook de veerdienst Kruiningen- Perkpolder ging om die reden tussen 14.00 een 16.30 uur uit de vaart. Om 16.50 uur was de situatie weer normaal. Het onder Maltese vlag varen de vrachtschip Severn (9328 brt) sloeg zaterdagavond om acht uur op de rede van Vlissin gen van zijn anker. Het werd met sleepboten naar de Sloe- haven gesleept. De Nederland se binnentanker Nachtwacht (945 brt) kreeg zondagmiddag stuurproblemen en werd de ha ven van Terneuzen binnenge- zeeuwse almanak De aankondiging dat er een filiaal van die grote kleding zaak in Zeeland zou komen, veroorzaakte grote opwin ding in het Vlissingse. Daags voor de opening van de zaak verscheen een paginagrote advertentie met aanbiedin gen. En op de bewuste dag ging ook die Souburgse eens kijken, aangetrokken door een strakgesneden skibroek voor een al even strak prijs je. Het kostte enige moeite tus sen de graaiende kooplusti gen de gewenste kleur en maat te bemachtigen, maar na enig elleboogwerk stond ze dan toch in de paskamer. Helaas: de lage prijs bleek gepaard te gaan met een uit zonderlijk slechte pasvorm en de broek iverd terugge hangen. De volgende morgen zag ze dat de broeken niet overal even slecht bevallen waren. Ook de buurvrouw had er een gekocht, constateerde de Souburgse bij een praatje over de heg. En blij dat de buurvrouw ermee was: „Voor nog geen tientje, en hij zit perfect." Dat moest de Souburgse ver baasd beamen. „Maar", ver volgde de buurvrouw, „het duurde ivel even voor ik in de gaten had dat de rits van achter hoort te zitten." Spectaculair uiteenspattende golven, zondagmiddag, bij de Vlissingse Oranjedijk. foto Lex de Meester men. Een bushokje in Zuiddor- pe was niet bestand tegen de storm en ging met zes beton nen ankers tegen de vlakte. De grote carnavalsoptochten in Zeeuwsch-Vlaanderen en in 's-Heerenhoek vonden zo goed en zo kwaad als het ging door gang. De makers van enkele van de hoogste praalwagens in 's-Heerenhoek topten uit voor zorg hun kunstwerken iets af. In Sas van Gent heten zes wa gens verstek gaan en in Hulst vijf. De andere deelnemers lie ten zich niet afschrikken door de wind. de hagel- en de regen buien. Carnavalsvierders trotseren het gure weer in Sas van Gent. sleept. Het schip kon zijn reis na controle vervolgen. De Noorse bulkcarrier Bellenita (39.306 ton) liep om 15.45 uur op de oostelijke havendam van de Westbuitenhaven van Ter neuzen, maar kon op eigen kracht vlotkomen. Het schip was met ijzererts onderweg van Brazilië naar Gent. De ho ge waterstand op de Ooster schelde was er de oorzaak van dat het vissersschip Vlissingen 8 van zijn ankers sloeg in de ha ven van Colijnsplaat en aan zienlijke schade opliep. foto Oscar van Beest Te land richtte de storm niet zo veel schade aan. Enkele bo men op Schouwen-Duiveland, onder meer op de Roterijdijk in Noordgouwe en de dijk van Bommenede bij Zonnemaire, werden geveld. Ook op Wal cheren sneuvelden enkele bo- De wilde golven zorgden on dertussen voor een spectacu lair schouwspel aan de kust. Het geweld van wind en water op de stranden en bij de Vlis singse boulevards vormde vooral een attractie voor de Duitse vakantiegangers. Velen genoten in Vlissingen van de tegen de boulevardmuur uit eenspattende golven, die enor me stuifregens veroorzaakten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 17